rënie

zusi.jpg
in a12:54 | 20/01/2020

300 mln euro është efekti negativ financiar në ekonominë shqiptare nga rënia e eksporteve në 2019.

Eksportuesit deklarojnë se ky impakt ishte paralajmëruar edhe më parë. Zhvlerësimi i euros ishte një prej faktorëve që goditi eksportet dhe pavarësisht apelit apo kërkesave të eksportuesve qeveria nuk ndërmori asnjë masë. Sipas kreut të Qendrës Shqiptare të Eksportuesve, Alban Zusi bizneset në këtë sektor kanë shkurtuar vendet e punës dhe nuk kanë rritur pagat e punonjësve gjatë dy viteve të fundit.

 “Dëmi finaciar duhet të jetë diku të 300 mln euro, por nëse marrim në konsideratë edhe remitancat dëmi mund të jetë edhe më i lartë. Vendet e reja të punës janë shumë të kufizuara, nuk janë në ritmet e para disa vitesh”, deklaroi Alban Zusi.

Ndërkohë edhe për këtë janë pesimistë pasi monedha europiane me të cilën shiten  produktet shqiptare është e zhvlerësuar në krahasim me lekun shqiptar.

 “Impakti në eksporte do jetë prezent, por mund të kemi një përkeqësim në treguesit e tjerë të ekonomisë. Tashmë do fillojë të ndjehet mungesa e investimeve”, u shpreh ai.

Apeli për qeverinë është që të ndërmeren politikat e duhura për të ndihmuar rimëkëmbjen e ekonomisë.

“Kërkesa ndaj qeverisë është krijimi i një Instituti për Politikat Ekonomike, mjaft më me politika të inskenuara”, tha më tej Zusi.

Sipas të dhënave të INSTAT gjatë 2019 eksportet shqiptare arritën vlerën 299 mld lekë duke u ulur me 3.8% nëse e krahasojmë me 2018. Ndërkohë rezulton se gjatë këtij viti vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve, në krahasim me një vit më parë janë: Kosova 10%  e ndikuar kjo direkt prej vendosjes së taksës ndaj mallrave serbe si dhe  Gjermania 5,6 % .

Por vlen të theksohet se me dy vendet kryesore në marrdhëniet tregtare volume i tregtisë është ulur. Tregtia me  Italinë është ulur me  4%, dhe me Greqinë  2,5 %./abcnews.al

pund.jpg
ad min17:40 | 29/08/2019

Stërlina britanike ka shënuar rënie në bursat ndërkombëtare pasi mbretëresha Elizabeta II miratoi kërkesën e kryeministrit Boris Johnson për të pezulluar punën e parlamentit para largimit të planifikuar të këtij shteti nga Bashkimi Evropian.

Në Londër, pas lajmit për suspendimin e parlamentit britanik , në përpjekje për të përjashtuar deputetët që të mos pengojnë daljen pa marrëveshje të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, është shënuar rënie e vlerës së valutës kombëtare, paundit, që interpretohet si shenjë se investitorët janë të shqetësuar nga mundësia që Britania, më 31 Tetor, të largohet pa marrëveshje nga familja evropiane duke i lënë të parregulluara marrëdhëniet dypalëshe.

Partia Laburiste në opozitë ka paralajmëruar se do të kërkojë që javën e ardhshme të zhvillohet debat i jashtëzakonshëm për largimin nga Bashkimi Evropian duke lënë të kuptohet instistimi i saj për të miratuar një ligj që do të pamundësonte daljen pa marrëveshje. Në Londër ka pasur protesta antiqeveritare nën “ndal grushtit të shtetit”.

Agjencitë e lajmeve rikujtojnë se i ashtuquajturi BREXIT, pa marrëveshje, mund të rikthejë vendosjen e kontrollit të plotë kufitar dhe të doganave në tregtimin mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian që është partneri më i madh tregtar i saj.

Të mërkurën mbretëresha Elizabeta II miratoi kërkesën e kryeministrit britanik, Boris Johnson për të pezulluar punën e parlamentit para largimit të planifikuar të këtij shteti nga Bashkimi Evropian, një hap që do të zvogëlojë dukshëm kohën e ligjvënësve për të diskutuar largimin nga ky bllok.

Liderët e zemëruar opozitarë kanë cilësuar këtë si tentim të qëllimshëm dhe kërcënim për demokracinë britanike. Johnson në anën tjetër ka mohuar këto pretendime.

Ai, para një muaji mori postin e kryeministrit me zotimin se Britania do të largohet nga blloku evropian në fund të muajit Tetor me apo pa kushte të divorcit.

Zyrtari i BE-së për Brexitin, Guy Verhofstadt, e ka cilësuar si të ‘të ligë’ vendimin për pezullimin e përkohshëm të parlamentit, por presidenti amerikan, Donald Trump e ka përshëndetur atë duke shprehur besimin se kryeministri britanik do të dëshmojë që është ‘i mrekullueshëm’/ABC News Albania 24/7      

ekonomia-gjermane-1280x720.jpg
nev ila16:30 | 14/08/2019

Ekonomia gjermane ka përjetuar një tkurrje në tremujorin e dytë të vitit. Ekspertët kanë dhënë alarmin se, rënia ekonomike e verifikuar për periudhën prill-qershor do të ketë pasoja për tremujorin pasardhës dhe sidomos për tregun e punës.

Ekonomia gjermane u tkurr gjatë periudhës prill-qershor të këtij viti. Një rënie e ndjeshme e eksporteve ndëshkoi rritjen ekonomike, që vjen në një kohë kur institucionet i druhen një rënieje në rang global.

Konkretisht, Prodhimi i Brendshëm Bruto ra me 0.1 për qind krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ka bërë të ditur Zyra Federale e Statistikave.

Këto ndryshime e çojnë kuotën e rritjes vjetore në 0.4 për qind. Gjermania, ekonomia më e madhe e Europës, për pak i shpëtoi reçesionit vitin e kaluar. Ndërkohë, sinjalet paraprake për tremujorin e tretë duken ogurzeza, ka deklaruar Endriu Keningam, shef për seksionin e Europës në grupin Kapital Ekonomiks.

Sipas tij, të dhënat mbi biznesin e manifakturës për muajin korrik, që sapo kaloi, ishin po ashtu të zymta.

“Dhe ndërsa sektori i shërbimeve do të vazhdojë të mbahet më mirë, ka tregues që sugjerojnë se rënia ekonomike po prek tregun e punës”, ka deklaruar Keningam.

Ndërsa shifrat në tërësi kanë qenë negative, shpenzimet familjiare dhe ato qeveritare janë rritur bashkë me investimet jashtë sektorit të ndërtimit.

Vetë ndërtimi pësoi një rënie pas një tremujori të parë pozitiv për shkak të motit të butë.

Ndërkohë, lufta tregtare SHBA-Kinë dhe dalja e Britanisë nga BE-ja, sidomos në rast se bëhet pa një marrëveshje, janë faktorë që prekin besimin tek ekonomia globale./ABC News Albania 24/7

aksidente-1280x697.jpg
ad min15:15 | 03/08/2019

Që nga fillimi i vitit në Kosovë është regjistruar një rënie e ndjeshme e aksidenteve rrugore. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar rezultojnë rreth 50 viktima më pak. Autoritetet deklarojnë se aktivitetet sensibilizuese po japin rezultatet e tyre.

Për shtatë muaj në Kosovë kanë vdekur 54 persona në aksidente trafiku. Krahasuar me të njëjtën periudhë kohore të vitit të kaluar ka rënie të numrit të aksidenteve derisa edhe numri i të vdekurve është 13 më pak.

Jeton Rexhepi, drejtor i Divizionit të Komunikacionit Rrugor“Të gjitha llojet e aksidenteve kanë shënuar rënie. Sa i përket aksidenteve me lëndime kemi 350 raste më pak apo 900 persona të lënduar më pak. Kemi 107 raste më pak të aksidenteve me dëme dhe rreth 450 raste në përgjegjësi më pak sa i përket numrit të aksidenteve”.

Sipas policisë, faktor kontribues te aksidentet e trafikut në shumicën e rasteve është shpejtësia, derisa mospërdorimi i rripit të sigurisë ndikon që aksidentet të përfundojnë me fatalitet.

 

Ismajl Fejzullahu, shef i Njësisë për Kontroll të Autostradave: “Edhe pse shpejtësia këtu lejohet deri 130 km në orë, këtu shpesh herë ngasësit dinë të dyfishojnë shpejtësinë, gjë që është me shumë rrezik”.

“Sipas statistikave të policisë së Kosovës krahasuar me vitin e kaluar në shtatë muajt e parë të këtij viti policia e Kosovës ka shqiptuar rreth 12 mijë gjoba më shumë në trafik. Për të ulur numrin e aksidenteve policia e Kosovës pos detyrave të përditshme ka realizuar shumë aktivitete të tjera për sensibilizimin e qytetarëve për respektimin e rregullave të trafikut rrugor”./ABC News Albania 24/7

freedom-house.jpg
ad min09:10 | 05/02/2019

Shqipëria dhe Kosova radhiten në mesin e vendeve pjesërisht të lira sipas raportit më të fundit të Freedom House. Një tjetër e dhënë shqetësuese është se demokracia po shënon rënie për të 13-n vit rradhazi.

Organizata Freedom House me seli në Shtetet e Bashkuara të Amerikës thekson në raportin e saj të publikuar të martën se parimet demokratike siç janë integriteti i zgjedhjeve dhe të drejtat e migruesve, po dobësohen për të 13-n vit me radhë.

Sipas organizatës që ka analizuar të dhënat nga 195 vende, 44 për qind e tyre radhiten në mesin e vendeve të lira, 30 për qind janë me liri të pjesshme dhe 26 për qind radhiten në mesin e vendeve jo të lira.

Nga vendet e Ballkanit, vetëm Kroacia është në mesin e vendeve të lira, ndërsa Shqipëria dhe Kosova radhiten në mesin e vendeve pjesërisht të lira, sëbashku me Maqedoninë, Bosnje e Hercegovinën, Serbinë dhe Malin e Zi.

Serbia ishte radhitur një vit më parë në mesin e vendeve të lira, por sipas raportit, ajo shënoi rënie për shkak të parregullsive në zgjedhje, fushatave kundër gazetarëve të pavarur dhe përqendrimit jo kushtetues të pushtetit në duart e presidentit Aleksandër Vuçiç.

Edhe presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, përfshihet në raport për siç thuhet, përqendrimin e pushtetit shtetëror rreth vetes dhe grupit të tij, duke tejkaluar rolin e tij kushtetues.

Ndër përfundimet e raportit, është edhe dobësimi i Shteteve të Bashkuara si një kampion i demokracisë, që radhitet lart në mesin e vendeve të lira, por më poshtë sesa demokracitë tjera si si Franca, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar apo Kanadaja.

Raporti mbi “Liritë në Botë”, publikohet që nga viti 1973, duke i dhënë mundësinë organizatës Freedom House të ndjekë rrjedhat botërore për më shumë se 45 vjet./abcnews.al

torovic.jpg
ad min11:04 | 21/11/2018

Me fillimin e reshjeve të shiut në Torovicë nga mali po rrëzohen shkëmbinjtë. Edhe sot dy shkëmbinj bllokuan rrugën Lezhë-Torovicë, por për fat patur dëme në njerëz.

Të martën ky shkëmb gati sa nuk shkaktoi një tragjedi. Pesë pjestarë të familjes Përlleshi ishin brenda në shtëpi. Por rrëshqitja e gurëve nga mali i Torovicës nuk ndalet. Mëngjesin e kësaj të mërkure shoferët u përballën me bllokimin e rrugës. Një shkemb kishte rënë gjatë natës. Policia Rrugore vendosi sinjalizues për të treguar rrezikun.

Kur vëmendja ishte përqëndruar tek ky rast, banorët sinjalizuan për një tjetër shkëmb në  rrugë. Pavarësisht se përmasat e tij ishin më të vogla, rreziku dukej i madh. Dhjetëra shkëmbinj janë shqetësim serioz për banorët e Torovicës. Ky alarm u dha nga Emergjencat Civile një vit më parë, kohën kur tre jetën njerëzish humbën./abcnews.al

BERZH-PER-RENJEN-E-EUROS.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ad min17:40 | 01/11/2018

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në raporin e fundit të ekonomisë së rajonit thekson se për zhvlerësimin e euros, kontribut mund të ketë kalimit i paregjistruar i valutave përtej kufijve.

Zhvleresimi i monedhes europiane në tregun vendas mund të jetë rrjedhojë edhe e kalimit të paregjisturar të valutës përtej kufinjve. Konstatimi vjen nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në raportin e fundit për ekonominë në rajon. Forcimi i lekut ndaj euros, gjithashtu sipas BERZH, reflekton edhe politikën e ndërmarrë nga Banka Qendrore për de-euroizmin e ekonomisë së vendit.

“Në fillim të qershorit 2018 Banka e Shqipërisë ndërhyri në treg për të ulur këto presione. Perspektiva mbetet në terma afatshkurtër pozitive, por rreziqet mbeten.” shkruan raporti.

Ndërkohë institucioni ndërkombëtar financiar parashikon që viti 2018 të mbyllet me një rritje ekonomike 4% të cilën e mbeshtet tek investimet private dhe tek konsumi. Kontribut pozitiv në rritje ka dhënë TAP- i dhe HEC- i mbi Devoll. Ndërkohë që për vitin që vjen BERZH parashikon një rritje eknomike 3.9%./abcnews.al

MACRON-INTERVISTA-1280x720.jpg
ad min11:50 | 24/09/2018

Presidenti francez Emanuel Makron ka shënuar një tjetër rekord negativ në një kohë që vijon rënia e lirë në sondazhe. Sipas një studimi të publikuar nga mediat franceze, presidenti përballet me 34% të qytetarëve që nuk janë të kënaqur me punën e tij, ndërsa 70 % thonë se presidenca e tij është thjesht zhgënjyese. Makoron kishte arritur një rekord pozitiv në fillim të mandatit në periudhën maj – qershor 2017 me një popullaritet deri në 64 për qind./abcnews.al

MACRON-INTERVISTA-1280x720.jpg
ad min15:53 | 11/09/2018

Nuk ndalet më rënia e lirë e Emmanuel Macron në sondazhet e popullaritetit. Një studim i ri, i publikuar së fundi, tregon që presidenti francez ka zbritur me 12 pikë krahasuar me një sondazh të njëjtë të kryer në fund të qershorit. Tashmë 71% e francezëve shprehin një opinion negativ lidhur me shefin e pallatit Elize.

Ndërsa Macron vijon me rënien e lirë, Nicolas Hulot, ministri i Ekologjisë i dorëhequr, jo vetëm që qëndron politikani më popullor në Francë, por ka fituar dhe 13 pikë pas largimit nga qeveria. Kjo rënie e Macron vjen për shkak të politikave të tij dhe reformave në sistemin e punës./abcnews.al

SHQIPERIA-SA-VJEN-DHE-TKURRET.mpg_snapshot_01.18-1280x720.jpg
ad min14:30 | 14/08/2018

Në vendin tonë vijojnë të lindin më pak. Tre muajt e parë të vitit u regjistrua një rënie e tyre me 25.3%. Shifrat vijnë nga Instituti i Statistikave që në raportin e fundit thekson se shtesa natyrore e popullsisë ka rënë me rreth 70%.

Shqipëria sa vjen e tkurret. Shtesa natyrore e popullsisë nga muaji prill deri ne muajin qershor të këtij viti, sipas Institutit të Statistikave, pasqyron një rënie me 69,9 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të shkuar. Ndonëse numri i lindjeve tejkaloi me 769 persona atë të vdekjeve sërish ishin 25.3 % më pak se 2017.

Përgjatë tremujorit të dytë të vitit, në vendin tonë lindën 5 mijë e 592 bebe. Numri më i madh u regjistrua në Tiranë, 1 mijë e 851, ndërsa numri më i vogël në Gjirokasteër, 87. Instituti i Statistikave thekson se nga prilli deri në qershor në të gjitha qarqet e vendit u vu re rënie e lindjeve, por më e ndjeshme ishte në Berat dhe Vlorë. Ndërkohë, në po të njëjtën periudhë në vend humbën jetën 4 mijë e 823 persona, 2. 2% më pak se në vitin 2017.

Tirana zë vendin e parë me 1 mijë e 88 vdekje, ndërsa Kukësi të fundit me 124. Rritje sipas INSTAT pësuan vetëm tre qarqe; Shkodra, Durrësi dhe Vlora, në tetë të tjerat humbjet e jetëve ishin më pak. Qarku ku u regjistrua dhe rënia më e madhe e numrit të vdekjeve është Gjirokastra./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono