renia

vitamin-d-deficiency-can-lead-to-hair-loss.jpg
G. P.22:58 | 19/09/2018

Një element kimik i cili gjendet në një lloj peme indiane që ka përbërje nga ciflave e drunjve dhe vajrave të ndryshëm, sipas një studimi, thuhet se gjithashtu ndihmon edhe në stimulimin e rritjes së flokëve tek njerëzit.

Kërkimi u realizua me anë të indeve të marra nga skalpi në laborator dhe shkencëtarët të cilët u morën me këtë studim shprehen se tashmë ndodhen në prag të një trajtimi efektiv të rënies përfundimtare të flokëve. Proceset janë në fazën eksperimentale tek vullnetarët, por studiuesit thonë se janë shumë pranë zhvillimit të këtyre eksperimenteve nga laboratori nëpër klinikat e dermatologjisë.

“Është një zbulim mahnitës. Kjo është e para herë që është zbuluar se rimodelimi i një miniorgani njerëzor (flokut) mund të riparohet me anë të një deodoranti kozmetik shumë të përdorur në publik.”, -u shpreh Ralf Paus, shkencëtar në Universitetin e Mançesterit.

Për të arritur këtë rezultat, studiuesit ndoqën një shteg në folikulat e fijes së flokëve, të cilat i lejonin ato që të ngadalsonin vdekjen e këtyre strukturave dhe rigjallërimin e tyre. Ata e arritën këtë gjë me anë të elementi të quajtur sansalore, i cili vjen nga një lloj bime aromatike që shërben për të prodhuar parfume dhe sapunë. Aromat janë ndjesi të cilat aktivizohen kur molekulat e quajtura odorantë njihen nga qeliza të veçanta në hundë. Gjithashtu, më të dhënat e fundit të njëjtat qeliza ndihmojnë dhe në rregullimin e të tjera funksioneve trupore si rritja e flokëve.

Shkencëtarët vunë re se duke vënë deodorantin e lartpërmendur në indet e skalpit të kokës ata mund të rrisnin nivelin e pjellorisë së flokëve dhe të reduktonin qelizat e vdekura. Çuditërisht, rezultatet hedhin hipotezat se folikulat e flokëve kanë aftësinë që të “nuhasin”, me kuptimin që ata mund të përdorin receptorët e nuhatjes në shërbim të funksionëvë si rritja e flokëve.

Një zbulim i tillë është vërtet i shumëpritur për shkak se humbja e flokëve, sidomos tek meshkuj, është problem madhor në ditët e sotme. Pavarësisht se kompanitë kozmetike gjenerojnë miliona të ardhura nga produktet që ofrojnë për këtë kauzë, duket se efektiviteti mbetet shumë larg nga ajo ç’ka pritet. Por me këtë lajm të mirë nga shkencëtarët e Mançesterit duket se më në fund do të shijojmë ndjesinë e të pasurit flokë deri në moshë të madhe./abcnews.al

BIE-EURO-_ABC-1280x720.jpg
ent ela16:16 | 13/06/2018

Monedha e përbashkët Euro ka shënuar sërish rënie në tregun e brendshëm gjatë ditës së sotme, duke arritur në 126.15 lekë, pra 0.83 lekë më pak, se një ditë më parë. Vetëm dy ditët e fundit euro ka humbur 2.2 lekë, duke u larguar nga niveli më i lartë i prillit prej 128.34 lekë, që arriti në 11 qershor.

Në rënie ishin dhe të gjitha valutat e tjera. Dollari ra me 0.3 lekë, duke kapur vlerën 107.33 lekë, Paundi me 1.15 lekë, në 143.05 lekë.

Sezoni turistik ka filluar të japë efektet e veta dhe pritet që hyrjet e valutës, të rriten më shumë javën e ardhme, teksa mbarimi i muajit të Ramazanit do të shtojë fluksin e turistëve që vijnë nga Kosova. /abcnews.al

SEJKO-PER-KURSIN-E-KEMBIMIT-1280x720.jpg
ent ela19:27 | 02/05/2018

Monedha euro këmbehet në treg me 127.8 lekë, duke thelluar rekordin e rënies së saj në dekadën e fundit. Sipas guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, faktorët kryesorë lidhen me flukset hyrëse të investimeve e mallrave në ekonominë shqiptare, por nuk përjashtohen as spekulimet në treg. Gjatë një konference për shtyp, ai kërkoi kujdes nga bizneset dhe qyetarët, që të mos pozicionohen me monedhat.

Monedha e përbashkët europiane vijon rënien në tregun e këmbimit valutor vendas. Të mërkurën një euro këmbehet me 127.8 lekë, duke pësuar një zhvlerësim me 0.8 lekë brenda 24 orëve të fundit. Përkurdarzi, në tregun e jashtëm, euro ka patur një tendencë të lehtë rritëse, përballë monedhave të tjera. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, tha gjatë konferencës për shtyp se dobësimi i euros ka ardhur për dy lloj faktorësh, ata që quhen fondamentalë: shkëmbimet tregtare, remitancat dhe investimet e huaja.

Por për herë të parë, kreu i Bankës qëndrore ka pranuar si faktor edhe elementët spekulativë në treg. Duke iu referuar ndryshimeve të fundit të kursit, Gent Sejko tha se përndryshe nga pozitiviteti që japin faktorët fondamentalë të cilët përvcaktojnë një ekuilibër të ri në tregun valuator, elementët spekulativë dëmtojnë biznesin.

Banka e Shqipërisë përjashtoi elementët psikologjikë të deurizimit si ndikues në kursin e këmbimit, ndërsa u shpreh e gatshme që të ketë bisdemi me eksportuesit për t’i shpjeguar këtë nisëm e për t’i ndihmuar që të mos preken fitimet e tyre. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono