rekord

EUROPA-I-NXEHTI.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:50 | 26/07/2019

Janë të shumta kryeqytete europiane që vuajnë valën e të nxehtit rekord. Brukseli ka shënuar temperaturën më të lartë që nga viti 1883, ndërsa ekspertët fajësojnë ndryshimet klimatike.

Një verë rekordesh kjo për shumë kryeqytete europiane të cilat po përballen me një vakë të nxehti të paprecedentë. Në Bruksel, një qytet i njohur për reshjet e vazhdueshme, u shënua një rekord me termometrin që shënonte 39.9 gradë Celsius, për herë të parë që nga viti 1833. Sipas institutit belg të metereologjisë, shkaku kryesor i valëve të të nxehtit janë ndryshimet klimatike.

Sipas metereologëve kjo është një nga periudhat më të thata dhe zgjat prej dy vitesh. Burimet ujore të terrenit nuk zëvendësohen dhe as furnizohen më nga reshje normale dhe të vazhdueshme,të cilat nëse zgjasin më shumë janë një burim shumë i rëndësishëm për terrenin.

87 ditët e reshjeve mes janarit e qershorit janë shumë më pak se 99.5 që regjistrohen mesatarisht. Sipas ekspertëve, ajo që vuan më shumë pasojat është agrikultura. /ABC News Albania 24/7

pqqqduhsrugirc6igqr6.jpg
Sej rie11:10 | 22/07/2019

Fitorja e radhës ajo e së dielës për presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky. Partia e këtij të fundit fitoi me një rezultat historik në zgjedhjet e përgjithshme në vend. Por pavarësisht kësaj, Zelenski ka nevojë për një aleat pasi nuk ka mazhorancën e plotë në parlament.

Ukrainasit i kanë dhënë Presidentit të tyre filo – perëndimor, Zelensky, një mandat për të rinisur politikën e vendit. Sipas rezultateve ish aktori komik ka marrë 43.9 për qind të votave. Partia “Shërbëtor i Popullit”, regjistron në këtë mënyrë një rezultat rekord në zgjedhjet parlamentare të së dielës, që nga moment kur Ukraina ka marrë pavarësinë pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Me 11.5 për qind të votave ka ndaluar partia e manjatit Viktor Medvedchuk, i konsideruar një njeri shumë i afërt me presidentin rus Putin dhe mbështetës i autonomisë për zonat e kontrolluara nga rebelët filo rusë në Ukrainën lindore. Për Zelensky kjo është një fitore e dytë pas asaj të muajit prill kur mundi presidentin e atëhershëm Petro Poroshenko. Partia e këtij të fundit, Solidariteti Evropian, nuk mori as 10 për qind të votave.

Në reagimin e tij të parë pas publikimit të rezultateve, presidenti ukrainas Zelensky u shpreh se ky ishte një rezultat që tregonte besimin e madh që populli ukrainas kishte në partinë e tij. Më pas ai shtoi se ndër prioritetet e tij renditeshin ndalimi i luftës, lirimi i të burgosurve dhe lufta ndaj korrupsionit.

Por dhe pse një rezultat i jashtëzakonshëm ky mund të mos mjaftojë për një mazhorancë të fortë, duke detyruar Zelensky që të zgjedhë një aleat. Nga 424 vende në parlament, 225 do të zgjidhen në mënyrë proporcionale me pragun e 5%, pra duke u mbështetur në rezultatet e çdo partie./ABC News Albania 24/7

L4LKCQJHRQ7HZIAAFWSCYEXNRY-1280x599.jpg
nev ila12:07 | 20/07/2019

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada do të përfshihen nga temperaturat e larta duke bërë që rreth 200 milion persona të preken nga vala e të nxehtit. Në Kanada priten dhe stuhi të forta për shkak të lagështirës.

Janë rreth 200 milion personat e prekur nga i nxehti i jashtëzakonshmë që ka vënë në gjendje alarmi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga Miduest në bregun lindor, dhe një pjesë të Kanadasë. Parashikohen temperatura rreth 40 gradë, por do të ndjehen më shumë si pasojë e lagështirës së madhe. Nju Jork shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, por në rrezik janë edhe qytetet kryesore në very lindje të vemdit si: Boston, Filadelfia, Baltimore, Uashington.

Fundjavë është përvëluese në të gjithë bregun lindor të shteteve të bashkuara të amerikës dhe në disa zona të Kanadasë ku vala e të nxehtit konsiderohet si e paprecedentë.

Qyteti i Nju Jork anuloi një sërë aktivitetesh pikërisht për shkak të temperaturave të larta.

Kryebashkiaku De Blazio urdhëroi pronarët e ndërtesave dhe zyrave që të rregullojnë kondicionerët jo mmë shumë se 26 gradë deri të dielën për të kursyer energji elektrike.

Ai konfirmoi dhe hapjen e e 500 qendrave rifreskimi në qytet. Masa të ngjashme janë marrë dhe në Ditroit dhe në qytete të tjera.

Në Kanada, gjendja e alarmit ka përfshirë Kuebek, Ontario dhe në Skocinë e re. në Toronto temperature ka shkuar deri në 40 gradë dhe pikërisht për shkak  të lagështirës parashikohen stuhi  të forta.

Në Montreal temperatura e kaloi 45 gradë Celsius. Në fillim të javës temperaturat do të shënojnë një ndryshim dramatik, duke rënë në mënyrë të ndjeshme./ABC News Albania 24/7

antarctica-ice-pine-island-glacier.ngsversion.1549477800844.adapt_.1900.1-1280x852.jpg
nev ila14:45 | 03/07/2019

 

Temperaturat e larta të ditëve të fundit, regjistrohen me rekorde të reja. Në fakt muaji qershor i këtij viti ishte më i nxehti i regjistruar ndonjëherë. Ndërsa në Antarktidë akujt po shkrihen me një shpejtësi rekord.

Qershori i 2019-ës ishte më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në Evropë dhe në botë që kur kanë nisur të regjistrohen të dhënat duke filluar nga viti 1850. Në kontinentin e vjetër temperatura mesatare ka qenë 2 gradë mbi normën dhe për shkak të valës së të nxehtit që goditi Italinë, Spanjën, Gjermaninë dhe Francën me temperatura deri në 10 gradë më të larta se mesatarja e 30 viteve të fundit.

Të dhënat janë publikuar nga shërbimi për ndryshimet klimatike të Kopernikus, program evropian për monitorimin satelitor të Tokës i cili menaxhohet nga Komisioni Evropian dhe Agjencia Hapësinore Europiane.

Pas një rritjeje që zgjati 40 vjet, me kulmin e arritur në vitin 2014, akujt e Antarktidës kanë filluar të reduktohen me një ritëm shumë të shpejtë duke shënuar një rekord negativ në vitin 2017.

Brenda tre vitesh është shkrirë një sasi akulli me një hapësirë sa Meksika. Të dhënat e mbledhura nga satelitët tregojnë se shtimi i ngadaltë dhe gradual i akujve në Antarktidë i regjistruar deri në vitin 2014, ndaloi dhe filloi të zbriste ndjeshëm duke arritur vlerat më të ulëta në 40 vitet e fundit në shkurt të 2017-ës./ABC News Albania 24/7

AcropolisGTP.jpg
nev ila17:49 | 25/06/2019

Greqia synon të arrijë një rekord të ri turistësh këtë sezon veror. Sektori i turizmit vazhdon të jetë lokomotiva e rritjes ekonomike të shtetit helen, duke përbërë 12 për qind të prodhimit të brendshëm dhe më shumë se gjysmën e vendeve të punës.

Greqia pret këtë vit të shënojë rekord të rri në numrin e turistëve të huaj. Optimizmi bazohet në statistikat e vitit të kaluar, kur 33 milionë turistë shpenzuan në Greqi 16,4 miliardë euro. Një pjesë e këtyre turistëve vijnë nga Shqipëria, thotë Antonis Seretis, pronar i një zyre turistike në Athinë.

“Kemi një numër të vogël turistësh që preferojnë t’i kalojnë pushimet në ishujt grekë. Janë të shumtë ata që vijnë me makinat e tyre dhe pastaj marrin tragetin për në ishullin e destinacionit. Ka të tjerë që prenotojnë nëpërmjet zyrave turistike në Shqipëri, ashtu sikurse ka një pjesë që prenotojnë direkt nga interneti”, tha Antonis Seretis.

Edhe pse u godit mjaft rëndë në fillimet e krizës së thellë dhjetëvjeçare të Greqisë, turizmi arriti të mbijetonte. Dhe jo vetëm kaq, por është bërë lokomotiva e vetme që e mban në lëvizje ekonominë greke. Të ardhurat nga turizmi përfaqësojnë rreth 12 % të prodhimit të përgjithshëm të brendshëm. Më shumë se gjysma e vendeve të punës në Greqi kanë lidhje direkte apo indirekte me sektorin e turizmit.

Elementët kryesorë të ofertës turistike të Greqisë janë deti dhe dielli. Por vitet e fundit janë bërë dhe mjaft investime, kryesisht në ndërtimin e hoteleve superluksozë. Vetëm për 2018-n investimet në fushën e turizmit e kaluan vlerën 5 miliardë euro. Megjithatë, në disa ishuj si Mykonos apo Santorini, mbipopullimi ka arritur nivele kritike, thotë biznesmeni Seretis. Kjo ka sjellë si rezultat që një numër i konsiderueshëm grekësh t’i kalojnë jashtë Greqisë pushimet e tyre. Por a mundet që kjo situatë të shfrytëzohet, me qëllim që një pjesë e turistëve të destinuar për Greqinë, të shkojë në vendet fqinje?

“Kam përshtypjen që po të bëhen fushatat e nevojshme publicitare edhe nga vendet fqinje, ka shumë mundësi që turistë të cilët vijnë nga larg, të vizitojnë edhe vendet fqinje. Sepse edhe vendet fqinje kanë zona interesante, ku turisti do të dëshironte të shkonte…” tha Seretis./ABC News Albania 24/7

smajlaj-1280x724.jpg
Sej rie13:10 | 25/06/2019

Izmir Smajlaj synon të thyejë sërish rekordin e tij të atletikës, brenda këtij viti. Trajneri Gjergj Ruli premton se sportisti shkodran do të jetë finalist i Botërorit dhe pretendent në Olimpiadë.

Pista e kërcimit nuk është ende e përfunduar.

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tiranë, i ofron pikërisht këto kushte atletit më të mirë të vendit, Izmir Smajlajt, dhe padyshim kjo ndikon në sukseset e tij.

Kërcyesi së gjati nga Shkodra nisi menjëherë përgatitjet, vetëm dy ditë pasi theu rekordin me 8 metra e 11 centimetra, pasi sfidat janë shumë pranë.

Sinkron Smajlaj

Për shumë kohë, Smajlaj punoi në Shkodër, por prej 3 vjetësh është në kryeqytet.

Trajner i tij është Gjergj Ruli, që vesh edhe kostumin e presidentit të Federatës, edhe tutat e stërvitjes.

Ish-rekordmenit të kërcimit së gjati iu desh punë e madhe për ta bërë Izmirin një atlet profesionist, duke e ndjekur nga pas në Tiranë, Elbasan, Shkodër, por edhe jashtë vendit.

Ende i pakënaqur plotësisht, ai cakton caqet për t’u arritur.

Ruli i bën thirrje biznesit, bashkisë së Tiranës dhe qeverinë për të menduar për atletë si Smajlaj apo Luiza Gega./ABC News Albania 24/7

Emiliano-Fejzo-albanese-espulso-rimpatriato-in-Albania-ritorna-in-Italia-arrestato-Leggilo.jpg
G. P.16:27 | 14/06/2019

“E kam bërë shumë shpesh vajtje-ardhje, duke rrezikuar jetën time për të ardhur këtu, duke kaluar Shqipërinë nëpër male. Jam fshehur në një kamion, kam ardhur në Itali dhe jam rikthyer në Ancona”.

Kjo është deklarata e rekordmenit shqiptar të dëbimeve në Itali. 36-vjeçari Emiljano Fejzo ka thyer heshtjen dhe ka folur më një program televiziv të quajtur “Drito e Rovescio”. I riu shqiptar është arrestuar sërish dhe është në pritje të depërtimit për herë të 14-të. Rekord e quajnë mediat italiane këtë shifër.

Përballë gazetarit Francesco Selvi, Fejzo tregoi se pse rikthehet në Itali sa herë që e dëbojnë. Madje në fund ka një kërkesë për ministrin e Brendshëm italian, Matteo Salvini.

“Nuk mund t’jua them se si kam hyrë ilegalisht, por gjithmonë kam rrezikuar jetën. Kam kaluar male i vetëm kur kishte arinj, jam fshehur në një kamion dhe arrita në Ancona. Kthehem gjithmonë sepse e dua shumë partneren time, e cila është e sëmurë me Parkinson, nuk ecën dhe ka nevojë për kujdes mjekësor. Nëse duan të më ndihmojnë përse nuk më japin një punë? Kur kam qenë i ri kam tentuar të grabis, por tani nuk bëj asgjë të keqe. U premtoj të gjithëve se nuk do të bëj asgjë. I kërkoj Salvinit që të më japë dokumentet dhe të më gjejë një punë si gjithë të tjerëve”, është shprehur Fejzo.

Janë disa prefektura në Itali që kanë dekretuar dëbimin e të riut shqiptar. Përpara Reggio Emilia-s, dëbimin e Fejzos e firmosën Bologna dhe Treviso. Në disa raste kanë qenë vetë autoritetet që kanë bërë shoqërimin e tij fizik, duke kthyer shqiptarin në doganë./abcnews.al

karabinier.jpg
G. P.12:03 | 08/06/2019

Rekord mund të quhet historia e dëbimeve të një 36-vjeçari shqiptar. Pas dy javësh nga deportimi i herës së fundit, i riu Emiliano Fejzo, nuk rezistoi dhe u kthye sërish në Itali.

Por menjëherë u pikas nga forcat e rendit, të cilët e arrestuan për hyrje të paligjshme në shtetin italian. Ai është me precedentë të mëparshëm penal, shumicën e të cilave i ka në fushën e vjedhjes.

Janë disa prefektura në Itali që kanë dekretuar dëbimin e të riut shqiptar. Përpara Reggio Emilia-s, dëbimin e Fejzos e firmosën Bologna dhe Treviso. Kanë qenë vetë autoritetet që kanë bërë shoqërimin e tij fizik duke kthyer shqiptarin në doganë.

Mirëpo me këtë të fundit, shqiptari do të arrijë shifrën e 14 dëbimeve, të cilat mediat italiane i cilësojnë si një rekord jo për t’u mburrur.

Mësohet se ai u kthye në Shqipëri më 23 Maj të këtij viti. Pas 8 muajsh burg, Fejzo erdhi në atdhe me një linjë direkte nga Malpensa. Siç shkruajnë mediat italiane “ai nuk mund të qëndrojë larg Italisë”, duke u kthyer sërish dhe duke u kapur kësaj here në Reggio Emilia./abcnews.al

skysports-manchester-city-de-bruyne_4672735.jpg
ent ela11:56 | 19/05/2019

Mançester Siti hyri në histori si skuadra e parë në Angli që fiton çdo trofe kombëtar. Të besuarit e trajnerit Pep Guardiola, po ashtu triumfuan në finalen me rezultatin më të thellë në më shumë se një shekull.

Kur edhe një legjendë si Sër Aleksi dorëzohet, do të thotë se sfida është në kufijtë përtej të mundshmes.

Asnjë skuadër nuk ia kishte dalë në Angli që të fitonte një “treshe” trofesh kombëtarë në një sezon të vetëm, pra titullin kampion, Kupën e Anglisë dhe Kupën e Ligës.

Tashmë, dikush e krijoi epokën, e bëri të pamundurën të mundur, dhe kush tjetër përveç Mançester Sitit të Pep Guardiolës.

Edhe në Europë, këtë e kanë bërë shumë pak skuadra të mëdha, vetëm Bajerni, Paris SG, Rejnxhërsi e Sëlltiku apo Benfika.

Një triumf i përmasave historike u arrit me një rezultat gjithashtu historik, me rezultatin më të thellë të finales së Kupës së Anglisë në 116 vjet, dhe duke barazuar rezultatin më të thellë të të gjitha kohëve: 6-0.

“Viktima” ishte Uatfordi, një skuadër shumë e mirë përderisa kishte mbërritur në “Uembli”, por për të cilën finalja erdhi në momentin më të keq, atëherë kur “qytetarët” ishin më të frymëzuar se kurrë.

Autorë të golave ishin David Silva, Gabriel Zhezus, De Brujn, Gabriel Zhezus, Stërling dhe sërish Stërling.

Epërsia ishte e jashtëzakonshme, edhe pse Uatfordi e nisi mirë, duke pasur rast goli, e duke pretenduar për penallti.

Për fat të keq, nuk ia doli të shënonte, dhe u shkatërrua pasi pësoi të parin.

Siti mbajti topin 70 për qind, pati 23 gjuajtje drejt portës, me 11 në kuadrat (2, Uatfordi), si dhe kornet 13-1.

“Ky ishte një nga sezonet e mi më të mirë në karrierë si trajner, – tha Guardiola, – nuk mund të them se është më I miri, por është një prej tyre. Asnjë skuadër nuk ia kishte dalë më parë në këtë vend. Respekt për lojtarët e mi, ata kanë meritën kryesore. Sa për dënimin e UEFA-s, nuk e meritoj këtë pyetje sot, ndërsa ne po festojmë”.

Edhe gazetat nuk u morën me këtë pyetje.

“Deili Star”: Gëzimi i gjashtëshes! Siti shkatërron Uatfordin!

“Deili Telegraf”: Triumfatorët e treshes! Siti bën historinë me “fshesën totale” në shtëpi!

Deili Mirrër” bën lojë fjalësh me titullin e filmit “Seksi dhe qyteti”: Gjashta dhe qyteti! Fitore historike treshe e Pepit!

“Dhi Observer”: Qielli i madh blu! David Silva feston golin ndaj Uatfordit, në fitoren 6-0, që plotësoi një rekord shtëpiak trofesh!

Siti u bë skuadra e parë në Angli që arrin 50 fitore në një sezon, në çdo garë kombëtare.

Po ashtu, ajo vendosi një rekord në Angli duke shënuar 169 gola në një edicion, ndonëse nuk e barazoi apo theu dot rekordin e Barcelonës së Guardiolës në 2012, që realizoi 190 gola.

Kështu u mbyll një sezon i madh, me dështimin e vetëm, atë në Champions, ndërsa Siti rreshtoi triumfet radhazi, Superkupën e Anglisë, titullin kampion, Kupën e Ligës, dhe së fundmi Kupën e Anglisë.

Pati edhe një largim të madh, atë të kapitenit Vinsent Kompani, që deklaroi se mbylli karrierën 11-vjeçare me blutë e Mançesterit, duke fituar thuajse gjithçka. /ABC News Albania 24/7

mother-38-children-1280x853.jpg
nev ila18:10 | 30/04/2019

Është 39 vjeç dhe ka 38 fëmijë. Nëna nga Uganda për shkak të disa veçantive në organizmin e saj, çdo herë ka lindur më shumë se një fëmijë.

Gruaja me më shumë fëmijë në botë, jeton në Ugandë. Mariam Nabatanzi është 39 vjeç dhe ka 38 fëmijë. Gruaja ka sjellë në jetë fëmijën e saj të parë në moshën 13 vjeçare.

Për shkak të disa veçantive në organizmin e saj, ajo ka lindur çdo herë më shumë se një fëmijë: 5 herë ka lindur dy binjakë, 4 herë trinjakë, dhe 5 herë katërnjakë.

Tre vjet më barë bashkëshorti i saj e braktisi, dhe ajo tashmë kujdeset e vetme për të gjithë fëmijët e saj. Për tu ushqyer ajo bën disa punë: parukieren; distilon alkool dhe shet bimë mjekësore./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono