refuzon marreveshjen per emrin

gjorgje-ivanov-1280x659.jpg
ent ela18:30 | 13/06/2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka deklaruar të enjten se nuk do ta nënshkruajë marrëveshjen e emrit me Greqinë. Në një konferencë për shtyp, Ivanov e ka cilësuar marrëveshjen e njoftuar një ditë më parë si më të dëmshmen për vendin në 73 vjet histori. Kreu i shtetit ka nënvizuar se, procesi i negociatave me palën greke nuk ka qenë transparent dhe ka akuzuar qeverinë e Zoran Zaev se nuk ka patur guximin për të bashkëpunuar me aktorë të tjerë politikë mbi këtë çështje. “Bashkimi Europian dhe NATO nuk mund të jenë alibi për një marrëveshje të keqe”, ka deklaruar Ivanov. Ai i ka dhënë qytetarëve maqedonas garancinë se asnjë kërcënim e asnjë presion nuk do ta bëjë të tërhiqet nga pozicioni i tij. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono