reforma ne drejtesi

balla-1.jpg
G. P.13:57 | 17/07/2018

Në përfundim të takimit me deputetin gjerman Frank Schwabe, numri dy i socialistëve Taulant Balla, gjatë konferencës së përbashkët për median, foli për rolin e rëndësishëm të mazhorancës por edhe opzoitës shqiptare në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, duke zbardhur edhe temat kryesore të diskutuara me kryetarin e grupit Social Demokrat në këtë asamble.

“Shqipëria është një anëtar, i cili luan një rol të rëndësishëm në asamblenë parlamentare. Deputetët tanë luajnë një rol të rëndësishëm në drejtim të grupeve parlamentare, ku ata bëjnë pjesë dhe sigurisht kemi diskutuiiar për çëshjtej e rëndësishme në interes të Asamblë Parlamentare të Këshillit të Europës sikurse është edhe ajo që u theksua në raportin e Këshillit të Europës dhe që ka të bëjë me implementimin e menjëherëshëm dhe pa humbur kohë të rekomandimeve të raportit të OSBE/ODHIR për zgjedhjet në Shqipëri, kuadri dhe shinat në të cilat ne duhet të përmbyllim brenda këtij viti, miratimin në Kuvend të këtyre rekomandimeve në kuadër të reformës zgjedhore. Miku ynë Shuabe kishte interes për reformën në drejtësi ku bashkëndamë faktin se reforma po ecën me ritme të shkëlqyera”, tha Balla.

Ndajnë mendimin se reforma në drejtësi po ecën me hapa të shkëlqyer, e për këtë, deputeti gjerman i kërkoi Shqipërisë të vijojë me dhënien e sinjaleve të mira, në kaudër të integrimit europian.

“Në muajt në vijim kërkojmë nga vendi juaj vijimin e dhënies së sinjaleve të mira në funksionimin e reformës në drejtësi, për t’i dhënë kështu më shumë argument vendeve anëtare në Bashkimin Europian për të votuar pro hapjes së negociatave me Shqipërinë. Për këtë, duhet të vijojë konseguenca me zbatimin e reformës në drejtësi si dhe bërja e sa më shumë të jetë e mundur për antikorrupsionin në vend si dhe ndryshimin e Kodit electoral në kuadër të reformës zgjedhore”, tha Schwabe.

Gjatë vizitës 24 orëshe në tiranë deputeti gjerman Schwabe ka zhvilluar takim me kreun e shtetit Ilir Meta, kryeministrin Rama dhe kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi./abcnews.al

BASHA-PER-VOA-ABC-1280x720.jpg
ent ela21:04 | 12/07/2018

Kryetari i PD e ka konsideruar pa asnjë rezultat ecurinë e reformës në drejtësi, duke akuzuar mazhorancën si përgjegjëse për ritmin e ngadaltë të saj. Në një intervistë për Zërin e Amerikës Basha ka folur edhe për lobimin me firmën amerikanë Muzin, akuzat ndaj Taulant Ballës e çështjen e Teatrit Kombëtar.

Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës, kryetari I PD Lulzim Basha ka thënë se mazhoranca ka kapur drejtësinë dhe kjo shpjegon edhe ritmin e ngadaltë e pa rezultat të reformës.

Basha: Vetting-u i gjyqtarëve dhe prokurorëve po ecën me këto ritme të ngadalta pasi Partia Socialiste ka hedhur poshtë kërkesën edhe të organeve të vetting-ut edhe të opozitës për t’u pajisur me një buxhet të mjaftueshëm dhe me burime njerëzore, në mënyrë që vetting-u të ecë më shpejt…. Ndaj kemi ardhur këtu: nuk kemi asnjë bandë të krimit të organizuar të çmontuar, nuk kemi asnjë kokë të krimit të organizuar para gjykatës, nuk kemi asnjë politikan të lidhur me krimin, apo të korruptuar para drejtësisë. Pra, rezultatet e reformës në drejtësi janë akoma zero.

Një ilustrim për Bashën është edhe cështja e teatrit kombëtar. Sipas opozitës ligji për teatrin është antikushtetues pasi në emër të ndërtimit të teatrit po grabitet tokë publike.

Basha: Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, ky ligj nuk është gjë tjetër veçse një ligjërim i vjedhjes, një akt që legjitimon vjedhjen. Pra, vjedhja dhe korrupsioni nuk janë probleme të reja në Shqipëri, por kjo është hera e parë kur maxhoranca në parlament voton për të ligjëruar vjedhjen. Kjo përbën një precedent të rrezikshëm

Basha është pyetur edhe për lobimin me firmën amerikane Muzin Capitol për të cilën ka një hetim në Shqipëri. Kryetari i PD e ka konsideruar diversion të mazhorancës e ka përsëritur se partia që drejton nuk ka shkelur asnjë ligj e paratë janë të pastra.

Basha: Partia Demokratike ka bërë atë kontratë që ka bërë, që e ka publike, dhe ka bërë ato pagesa që ka bërë. Kjo është e vërteta… E për çdo gjë tjetër ne i kemi kërkuar prokurorisë në Shqipëri dhe FBI-së në hetojnë. Partia Demokratike nuk ka shkelur asnjë ligj, nuk ka asnjë para të pistë në këtë mes, ndryshe nga afera e famshme e thyerjes së ligjeve amerikane me foton me Obamën dhe me burimet e panjohura të parave, që paguan për këtë të tjerët. Partia Demokratike është tërësisht transparente, krejtësisht e hapur, kështu që kjo nuk është çështje. është një manovër e dobët diversioni për të tërhequr vëmendjen dhe për të kaluar Partinë Demokratike në pozita mbrojtëse, çka nuk ka për të ndodhur.

Insistimit të Zërit të Amerikës për burimin e informacionit që solli denoncimin prej Bashës të eurove në një automjet Tojota, iu përgjigj në mënyrë diplomatike, teksa theksoi se gjatë qëndrimit në Uashington ka takuar përfaqësues të administratës amerikane, të Kongresit e Senatit.

Basha: Burimi i informacionit nuk mund të jetë subjekt i një zbulimi mediatik. Ajo që iu them është se ne kemi një bashkëpunim shumë të fortë me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe opozita ka kryer detyrën e saj, unë kam kryer detyrën time si kryetar i opozitës, pikërisht për të pamundësuar që një qeveri që ka humbur besimin e partnerëve në luftën kundër krimit të mos abortojë operacione të rëndësishme, siç ka qenë rasti me Maminasin apo me Toyta Yaris-in dhe paratë e drogës, që po futeshin përmes tyre.

Basha ka shpjeguar se kontrata e re 4 mujore e lobimit me një firmë amerikane, e specializuar në veçanti sa i përket krimit të organizuar, narkotikëve dhe terrorizmit do i shërbejë hartimit të një strategjie përkatëse të vizionit të PD para qytetarëve. /abcnews.al

GJONAJ-ME-KOMISIONEREN-PER-DREJTESINE-BRUKSEL-1280x720.jpg
ent ela10:15 | 21/06/2018

Ecuria e reformës në drejtësi ka qenë në qendër të një takimi pune që ka zhvilluar në Bruksel ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj me komisioneren për Drejtësinë, Konsumatorin dhe Barazinë Gjinore në Komisionin Europian, Vera Jourova.

Sipas njoftimit për shtyp të ministrisë së drejtësisë, Jourova e ka vlerësuar si revolucionare këtë reformë të Shqipërisë dhe ka inkurajuar që ajo të ecë me ritme sa më të shpejta. Ndërsa Ministrja Gjonaj i ka shpjeguar se si institucionet e reja të drejtësisë do të jenë të pavaruranga ndikimi i politikës, kjo si rezultat i mekanizmave të ngritura, që garantojnë pavarësinë e organeve të reja.

Rezultatet e reformës në drejtësi dhe luftën kundër korrupsionit, Ministrja Gjonaj i ka shpjeguar edhe në takimet që pati me përfaqësuesit e Grupit të Këshillit për Ballkanin Perëndimor. /abcnews.al

vasilika.jpg
G. P.08:18 | 05/06/2018

Vasilika Hysi foli në ABC News rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me refermën në drejtësi.

Sipas nënkryetares së parlamentit ka një trend shumë të mirë të grave në sistemin e drejtësisë të cilat po vlerësohen pozitivisht nga Vettingu.

Hysi tha se ka miratuar sot një ligj në parim që lidhet me KLD-në dhe përzgjedhjen që do i bëjë magjistratëve të rinj./abcnews.al

ulsi-manja12.jpg
G. P.19:20 | 04/06/2018

Komisioni i ligjeve shtyu për një moment të dytë diskutimet për ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi, i cili ka shkaktuar ngërç pranë Shkollës së Magjistraturës, e cila nuk mund të pranojë kandidatë për magjistratë sa kohë organet e reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe ai i Gjyqësorit, nuk janë formuar ende.

Propozimi i Ulsi Manjës dhe Klotilda Bushkës për ndryshimin e ligjit të reformës në drejtësi vjen pas ngërçit të krijuar me vonesat thuajse 2-vjeçare të ngritjes së organeve të reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë të Gjyqësorit dhe ai i Prokurorisë.

Propozimi në fjalë kërkon të zgjasë dispozitat kalimtare përmes së cilave përcaktimi i kuotave për magjistratë ishte kompetencë e Shkollës së Magjistraturës, ndërsa emërimi dhe caktimi i tyre në vendet e punës, përgjegjësi e Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe Prokurorit të Përgjithshëm.

Për deputetin e LSI, Nasip Naço, mungesa e analizës dhe kthimi në praktikën e vjetër minojnë domosdoshmërinë e adresimit të kësaj çështejje.

Shqetësimi i ish-ministrit të drejtësisë, Nasip Naço, mori mbështetjen parimore të dy propozuesve të këtij projektligji.

Pas një debati që solli ide të reja për formulimin e këtyre ndryshimeve, kreu i komisionit, Ulsi Manja, ftoi opozitën të ishte pjesë e debatit për këtë ndryshim të rëndësishëm të ligjit të reformës dhe hodhi në votim propozimin e relatorit Adnor Shameti për shtyrjen e miratimit nen për nen dhe në tërësi për në mbledhjen e radhës./abcnews.al

RAPORTI-EURALIUS-IV-1280x720.jpg
ent ela08:51 | 04/06/2018

Tri ligjet organike të reformës në drejtesi duhen amenduar sa më parë. Këtë kërkon misioni EURALIUS në raportin e tij më të fundit, ku flet për punën dhe asistencën e tij për reformën në drejtësi në vendin tonë. EUROALIUS thekson ngritjen sa më shpejt të institucioneve të reja të drejtësisë.

Në raportin mbi konsolidimin e reformës në drejtësi të publikuar nga misioni EURALIUS bazuar në periudhën 1 qershor 2017 – 28 shkurt 2018  ekspertët bëjnë një përmbledhje të asistimit në adoptimin, implementimin dhe monitorimin e strategjisë së reformës në drejtësi. Në proces EURALIUS thekson asistimin e Kuvendit shqiptar, por ajo që mungon në këtë raport është pikërisht opinioni i këtij misioni i cili mban datën 13 nëntor 2017 drejtuar kreut të komisionit të ligjeve Ulsi Manja.

Ishte ky kali i betejës për mazhorancën si dokument legjitimues i zgjedhjes së një prokurori të përgjithshëm të përkohshëm që nuk ka kaluar vettingun, gjë të cilën kushtetuta nuk e njeh, me një shumicë absolute që ligji gjithashtu nuk e njeh.

Njëkohësisht raporti i EURALIUS thekson rëndësinë e amendimit të tre ligjeve organike të reformës në drejtësi, atij të “organeve të qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, ligjit të vettingut dhe ligjit “për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, të shfuqizuar pjesërisht nga Gjykata Kushtetuese. Duke cituar nisjen e punës në Kuvend lidhur me amendimin e këtyre ligjeve, EURALIUS parashikon krijimin e këtyre amendamenteve brenda pak javëve edhe pse në Këshillin e legjislacionit pranë Kuvendit Shqiptar, pas rrëzimit të propozimit të demokratëve për rishikimin e procedurës për përzgjedhjen e prokurorit të përgjithshëm, që u rrëzua në parlament, puna nuk ka vijuar më, duke zhgënjyer parashikimin optimist të raportuar nga EURALIUS IV.

Ky i fundit raporton edhe mbi Këshillin e Lartë të Drejtësisë për periudhën qershor 2017 – janar 2018, ku pavarësisht shfuqizimit gja Kushtetuesja të neneve që ngarkojnë Këshillin e Lartë të Drejtësisë me finalizimin e procedurave disiplinore ndaj gjyqtarëve, deri në amendimin e ligjit nga Kuvendi përgjegjësia, mbetet e KLD-së për këtë fazë tranzitore që fillon brenda 6 muajve nga hyrja e fuqi e ligjit. Ky afat ka përfunduar në prill të 2017 – si thekson edhe raporti- i cili për herë të parë vë në dukje vonesën e konsiderueshme ndaj detyrimit Kushtetues dhe ligjor të parashikuar.

Ajo që raporti njeh është vonesa e implementimit të reformës kur përmend shortin e hapur nga Kuvendi për krijimin e trupës së dytë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi nga krijimi i saj në 2016-ën. EURALIUS kujton rekomandimin e dhënë, pas kërkesës së presidentit Ilir Meta për interpretim të ligjit i cili parashikonte kushte dhe kritere të paplotësueshme për kandidatët, si psh kalimi me sukses i vettingut. Opinioni i EURALIUS propozoi krijimin e listës së kandidatëve të KED bazuar në kriterin e vetëm të të mos paturit masë disiplinore në fuqi. Dhe kështu ndodhi.

Anëtarët e ri të zgjedhur – shkruan raporti –  do të zbatojnë detyrat e tyre nga 1 janari 2018 deri ne dhjetor 2018

Ajo që duket se nuk gjen vend në raport është pikerisht mungesa e zbatimit të detyrave nga kjo trupë me justifikimin e mos pasjes së kritereve të përcaktuara në ligj, të cilat i lejojnë KED-së ekzistencën e saj.

Në pjesën kushtuar ngritjes së institucioneve të reja, raporti i EURALIUS preferon ti referohet ligjit për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë dhe jo Kushtetutës, kur përcakton se Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe ai i Prokurorisë quhen të ngritura kur anëtari i saj i fundit zgjidhet nga autoritetet kompetente. Edhe pse Kushtetuta e republikës kërkon që kjo kohë të mos zgjasë më shumë se 8 muaj nga hyrja në fuqi e ligjit, dy vjet më vonë, raporti i misionit EURALIUS thekson me gërma të pjerrta, se në varësi të procesit të vettingut, ngritja e këtyre institucioneve mund të marrë edhe pak kohë. Një tjetër frazë optimiste kjo e raportit që nuk harron të theksojë si vonesë mungesën e kandidaturave nga shoqëria civile, të përfunduar që ën muajin janar të këtij viti dhe të mbetur në pritje të 6 antarëve që vijnë nga rradhët e magjistratëve ende të pa rivlerësuar. /abcnews.al

juli.jpg
ent ela20:35 | 30/05/2018

Në një panel juristësh është diskutuar në studion e Byro Politike në ABC News reforma në drejtësi. Sipas Shefqet Muçit eliminohen njerëzit që dalin para vetingut dhe nuk zëvendësohen, duke paralizuar gjykatën kushtetuese dhe së shpejti edhe gjykatën e lartë. Ai thotë se jemi para një ngërçi dhe të merren masat për të dalë nga situata sa më shpejt.

Për Sokol Hazizajn reforma në drejtësi është nën trysninë e presionit nga të dy kahet politike, ndërsa për Çlirim Gjatën shkaku kryesor i korrupsionit në drejtësi është politika.

Shefqet Muçi: “Jemi para një ngërçi dhe duhet të merren masat për të dalë nga situata. Reforma në drejtësi do ketë problemet e veta për shkak të ligjeve dhe strukturën e  organeve të vetingut.

Gjykata Kushtetuese është e paralizuar dhe do paralizohet dhe Gjykata e lartë nga mënyra si po veprohet. Dalin para vetingut eliminohen njerëzit dhe nuk zëvendësohen. Pra duhej bërë vetingu në mënyrë të tillë që të ikte një dhe të vinte një tjetër, të zëvendësoheshin. Ky është një nga problemet dhe zëvendësimet duhet të bëhen sa më parë.

Ne në rrezik jemi, por si duhet ta shmangim rrezikun duhet t’i mëshojmë fort të vënë në plan të parë të gjithë ata kandidatë që janë në KLD dhe KLGJ”.

Sokol Azizaj:Ne duhet të pranojmë që reforma në drejtësi për shkak sesi erdhi është pjesë e skemës politike e vullnetit politik pra ristandardidizmi i drejtësisë sipas politikë s’do sillte rritjen e presionit të saj në rogabnet e drejtësisë. Vazhdon të mëshojë për zgjidhje nën presion të çështjeve gjyqësore. Të dy kahet e politikës ushtrojnë të njëjtin presion mbi drejtësisë dhe të dy kahet pretendojnë që drejtësia është e korruptuar dhe kur vjen puna te zgjidhja e çështjeve thonë që ne ia kemi lënë në dorë prokurorisë ne ia kemi lënë në dorë gjykatës

Sot politika e ka kryer fajin e saj, politika nuk promovon drejtësi, por drejtësi popullore, drejtësia është vendosur në shpotinë e qytetarëve. Ne nuk mund të themi që është sistemi i korruptuar. Këta duhet të thonë që të korruptuar janë një pakicë apo është mazhoranca. Në këtë problematikë korrupsioni a do të zgjidhë reforma në drejtësi problemin nën presion politik’.

Sajmir Vishaj:  “Unë e shoh në këndvështrim tjetër. Kemi 28 vite që me drejtësinë po bëhen shumë eksperimente. Si me kursin e plepave duke nxjerrë gjyqtarë 6 mujorë.

Vetingu ishte për veterinerët që në shekullin e 18-të ndalonin kuajt për të bërë gara sportive, kurse ky veting në vitin 2018 po bëhet për drejtësinë. Ne e prekim për ditë se si trysnia politike e legjislativit e prek, por është dhe media që është kundra që paragjykon çdo çështje. Askush nuk mund të deklarohet fajtor në masë prezumimi.

Kjo reformë do të dështojë”.

Çlirim Gjata: “Vetingu, reforma fillojnë nga drejtësia, duke bërë një kushtetutë të re. Një nga shkaqet kryesore të korrupsionit është mosbalancimi i pushteteve. Kërkuam të shërojmë sëmundje te pasoja, jo shkaku që është politika.

Duhet të fillonte për së mbari, kjo vjen kur  e fillon nga bishti jo nga koka. Është kjo drejtësi që kemi ardhur këtu ku jemi. Pra sa e interesuar është politika që të krijojë drejtësi të pavarur për të prerë degën ku është ulur vetë”. /abcnews.al

/abcnews.al

33404550_1924498407583481_8113221087891816448_n-1280x960.jpg
ent ela10:09 | 23/05/2018

Reforma e sistemit të drejtësisë në Shqipëri është përshkruar si “revolucionare” dhe “e guximshme” nga ekspertët holandez, të cilët morën pjesë në një tryezë diskutimi në HagëNë tryezë ishin të ftuar për të shpjeguar reformën në drejtësi në Shqipëri, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj,dhe Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj.  Zbatimi i reformës në drejtësi është kryer me ndihmën e ekspertëve të Bashkimit Evropian dhe veçanërisht ekspertët që përfaqësojnë Holandën të emëruar nga Qendra për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar.

Robert Bosch, ish-Ambasador i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri theksoi se, “me zbatimin e reformës në drejtësi, Shqipëria ka tejkaluar në reformat e saj edhe reformat e ndërmarra nga disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian”. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj si dhe Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, e bënë të qartë që çdo ndryshim i kryer si pasojë e reformës është konsultuar gjerësisht me organizatat e shoqërisë civile dhe aktorët e tjerë të interesuar nëpërmjet një procesi gjithëpërfshirës dhe transparent, i cili ishte treguesi më i mirë i zhvillimit të kulturës demokratike në vend.
Njoftimi i plotë

Ambasada shqiptare në Holandë në bashkëpunim me Qendrën për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar (The Center for International Legal Cooperation (CILC) organizuan një tryezë diskutimi me tematikë “Shteti i së drejtës në Shqipëri dhe kontributi Holandez dhe i Bashkimit Evropian”.

Në tryezë ishin të ftuar për të shpjegua Reformën në Drejtësi në Shqipëri, ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, Drejtuesja e Ekipit të Euralius Agnes Bernhard dhe Eric Vincken, zëvëndësdrejtor i CILC.

Gjatë tryezës së diskutimit doli në pah që në vijim të reformave të ndërmarra nga qeveria shqiptare, e udhëhequr nga kryeministri Edi Rama, Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm në drejtim të zbatimit të reformës në drejtësi, e cila ka si qëllim të rrisë profesionalizmin, eficencën dhe pavarësinë e sistemit të drejtësisë.

Reforma e sistemit të drejtësisë në Shqipëri është përshkruar si “revolucionare” dhe “e guximshme” nga ekspertët holandez, të cilët morën pjesë në një tryezë diskutimi

Zbatimi i reformës në drejtësi është kryer me ndihmën e ekspertëve të Bashkimit Evropian dhe veçanërisht ekspertët që përfaqësojnë Holandën të emëruar nga Qendra për Bashkëpunimin Ligjor Ndërkombëtar (The Center for International Legal Cooperation (CILC).

Gjatë diskutimeve doli në pah që modeli shqiptar i reformës në sistemin e drejtësisë është një nga modelet më të mira për reformimin e sistemeve të drejtësisë në Ballkanin Perëndimor dhe në vendet e tjera.

Me zbatimin e reformës në drejtësi, Shqipëria ka tejkaluar në reformat e saj edhe reformat e ndërmarra nga disa shtete anëtare të Bashkimit Evropian. “Reformat në Shqipëri, kurrsesi nuk mund të konsiderohen kozmetike dhe përkundrazi mund të quhen si një përpjekje e guximshme dhe unike në llojin e saj” deklaroi Robert Bosch, ish-Ambasador i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe moderatori i tryezës së diskutimeve.

Në përgjigje të pyetjeve nga pjesëmarrësit, Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj si dhe Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, e bënë të qartë që çdo ndryshim i kryer si pasojë e reformës është konsultuar gjerësisht me organizatat e shoqërisë civile dhe aktorët e tjerë të interesuar nëpërmjet një procesi gjithëpërfshirës dhe transparent, i cili ishte treguesi më i mirë i zhvillimit të kulturës demokratike në vend.

Nga pjesëmarrësit u përmend edhe se reforma në drejtësi ishte një nga elementët kyç që bindi Komisionin Evropian për të rekomanduar hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Fatmir Xhafaj, ministër i Brendshëm, në cilësinë e ish-kryetarit të Komisionit Parlamentar për Reformën në Drejtësi u shpjegoi të pranishmëve domosdoshmërinë për një reformë të thellë në sistemin e drejtësisë, e kushtëzuar kjo nga niveli profesional, mënyra se si funksiononin institucionet drejtuese të sistemit, si dhe perceptimi negativ që publiku shqiptar kishte tek sistemi i drejtësisë.

Sipas Xhafaj, ajo çka pritet nga kjo reformë është pastrimi i radhëve të sistemit nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar, të paaftë dhe të lidhur apo ndikuar në vendimarrjen e tyre nga bota e krimit, krijimi i institucioneve të reja që sigurojnë më shumë pavarësi të sistemit, krijimi i mekanizmave që garantojnë balancë dhe kontroll efektiv të sistemit në luftë me koorporatizmin dhe korrupsionin.

Ministrja e Drejtësisë, gjatë fjalës së saj, u shpreh se “në Shqipëri sistemi i drejtësisë është rindërtuar nga themelet. Jo çdo njeri është dashamirës ndaj sistemit të ri për shkak se kanë shumë për të humbur. Rrjedhimisht, ndryshimet rrënjësore në sistemin ligjor shqiptar nuk lidhen vetëm me ligjet dhe rregullat, por edhe me zemrat dhe mendjen e njerëzve”.

Më tej, përpara auditorit, ministrja Gjonaj deklaroi se “jemi krenar që jemi asistuar nga një numër ekspertësh dhe akademikësh me eksperiencë, si edhe nga ekipi i CILC në ndryshime e mëdha që po ndërmarrim dhe të cilat qysh tani, kanë sjellë shumë zhvillime. Pa ndihmën e vendeve të tjera, qeveria dhe administrata publike do e kishte të vështirë të ndërmerrte reforma të një shkalle të tillë”.

Eric Vincken, zëvendësdrejtor i CILC përgjegjës për drejtimin e ekipit të ekspertëve holandez tha se “reforma ligjore në Shqipëri është e një shkallë historike dhe e pashoq. Nuk është bërë kurrë më parë. Ka ndryshuar pothuajse çdo nen dhe kapitull të legjislacionit shqiptar. Gjithashtu, ne vlerësojmë miratimin në parim të marrëveshjes së Eurojus-it nga Shqipëria si dhe nëpërmjet pjesëmarrjes së Shqipërisë në platformat e tjera ndërkombëtare ajo është shndërruar në një anëtare me të drejta të plota të ekosistemit ligjor global. Hapja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian do të nxisë më tej qeverinë për të vijuar me reformat rrënjësore në Shqipëri”.

Në takim foli edhe zonja Agnes Bernhard, drejtuesja e ekipit të Euralius, e cila ndau me të pranishmit rolin që ka luajtur EURALIUS në hartimin e reformës, si de në zbatimin e saj.

Në përmbyllje të takimit, z.Bosch vlerësoi reformat e rëndësishme që qeveria shqiptare ka ndërmarrë si dhe deklaroi që për sa i përket kapitullit 23 dhe 24, në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian, Shqipëria është shumë here më e avancuar se sa shtete të tjera të rajonit, të cilat i kanë hapur negociatat e anëtarësimit të tyre në Bashkimin Evropian./abcnews.al

28685105_200311830724166_3670919286586257557_n.jpg
ent ela13:55 | 10/05/2018

Në ditën kombëtare të Drejtësia, ministrja Gjonaj përmes një postimi në facebook ka kujtuar dekretimin e aktiti të parë juridik për organizimin dhe funksionimin e sistemit juridik në shtetin e pavarur shqiptar, i njohur si  “Kanunin i Zhurisë”.

Duke vlerësuar këto 105 vite përpjekje dhe sakrifica të shqiptarëve për drejtësi dhe shtet të së drejtës, Gjonaj tha se kjo na motivon për të ecur më ritme sa më të shpejta në reformën në drejtësi.

Postimi i plotë i Gjonajt në facebook

Më 10 maj 1913, qeveria e Ismail Qemalit dekretoi “Kanunin e Zhurisë”, si aktin e parë të juridik për organizimin dhe funksionimin e sistemit juridik në shtetin e pavarur shqiptar.

105 vitet e kaluara prej atij akti kanë qenë vite përpjekjesh dhe sakrificash të shumta të shqiptarëve për drejtësi dhe shtet të së drejtës. Shumë martirë të kësaj lufte janë vendosur në panteonin e historisë, por ëndrra e shqiptarëve vazhdon të mbetet e tillë edhe pas 27 viteve të kaluara në demokraci.

Është kjo një nga arsyet madhore, që na motivon për të ecur më ritme sa më të shpejta në reformën në drejtësi.

Për t’i dhënë një kuptim të vërtetë Ditës Kombëtare të Drejtësisë, por mbi të gjitha për t’u dhënë shqiptarëve drejtësinë e pastër, profesionale dhe të pavarur politikisht.

Atë drejtësi për të cilën shqiptarët kanë luftuar gjatë gjithë historisë së tyre kombëtare dhe të cilën e meritojnë si një komb i vlerave europiane! /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono