realizmit socialist

maks-velo.jpg
nev ila17:15 | 16/05/2019

Artistë të fushave të ndryshme sollën në qendër të vëmendjes artin nën diktaturë.  Biseda mbi censurën dhe vet-censurën u përqendrua në arte pamore, letërsi dhe kinema. Maks Velo tha se realizmit socialist i mungonte tharmi për të ngjizur vepra arti. Nëse në letërsi ka desidencë, në kinema sipas Kujtim Cashkut  ka rezistencë, por jo desidencë.

Censurën dhe autocensura, në artin shqiptar vjen në tre  plane, në arte pamore, letërsi dhe kinema.

Artisti Maks Velo thekson faktin se liria krijuese në kohën e komunizmit ishte utupike për artistin. Madje sipas tij, realizmit artistik i mungonte tharmi krijues. Maks Velo i cili e vuajti nën lëkure diktaturën, analizon disa prej emrave më në zë të kohës në artet pamorë nën diktaturë.

Në këndvështrimin e Maks Velos , arti lindi vepra të vdekura, lidhja e artistëve sipas Velos, ishte peshqiri për të larë duart me gjak diktatori Hoxha

Luljeta Lleshanaku, nënvizon faktin se censura në letrat shqipe ishte e blinduar, nga 3 duar të hekurta në mënyrë që romanet apo poezitë, të mos ishin në kundërshti me kohën.

Lleshanaku parqet edhe censurën e veprës së Ismail Kadares “Dimri i vetmisë së madhe” i cili u censurua që në titull.

Kineasti Kujtim Çashku organizator i këtij takimi nënvizon një fakt të rëndësishëm, se kinemaja shqiptare nuk ka patur desidencë por rezistencë edhe në filmat e shumtë, krijuar për luftën nacional çlirimtare.

Megjithatë kinemaja shqiptare nuk duhet konceptuar e lindur me krijimin e kinostudios. Pasi kjo tashmë është faktuar edhe me regjistrimet e “Rrethimit të shkodrës” prej të huajve, në 1911, apo vëllezrit Manaki ku rumunët, grekët dhe shqiptarët përpiqen që ti lidhin kontributin me to.

Edhe në kinematografi ka patur denime dhe internime te kineasteve, por kjo nuk eshte lidhur drejtperdrejte me produkti krijues./ABC News Albania 24/7

Riciklimi-i-pikturave-1280x720.jpg
nev ila16:56 | 12/04/2019

Artisti bashkëkohor Alban Hajdinaj riciklon periudhën historike në pikturën e realizmit socialist me nota ironie.

Ekspozita “Reenacted realism” sjell si në skenë teatri me gjuhen e pikturës, përkujtimet e momenteve historike në fushë beteja. Artisti në një intervistë për ABC News  thotë se ironia nuk është me veprat, por me shpirtin e kohës.

Historia mbetet një prej ngacmimeve kryesore të artistit bashkëkohor Alban Hajdinaj.  Ai  përmes serisë së pikturave në akrilik, të përmasave të vogla  mbi letra të ngjyrosura ai riciklon  pikturën figurative dhe tablonë historike e cila ka një traditë të gjatë edhe në Shqipëri kryesisht në periudhën e realizmit socialist.

Artisti kërkon të nxjerr në pah politizimin  dhe filtrat prodhues, por ai nuk mohon edhe vlerat e artistëve, ai më shumë ironizon kohën

Vizatimet duken si skena teatrale apo filmime, shpesh inskenimi i shtigjeve të luftës, nga romakët deri tek lufta e dytë botërore, vjen me nota ironie, pasi kostumografia dhe rekuizita i përkasin të shkuarës, por personazhet i përkasin ditëve moderne./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono