Real Madrid

juventuso.jpg
G. P.15:30 | 05/07/2018

Cristiano Ronaldo është në prag të një transferimi të ri dhe të jashtëzakonshëm. Ylli i Realit besohet se ka arritur një akord me Juventusin.

Botërori përfundoi, por një aventurë e re është në prag.

Cristiano Ronaldo edhe kur nuk e arrin objektivin e tij të madh sërish është në qendër të vëmendjes dhe media e tifozët nuk do të flasin vetëm për çerekfinalet e Kupës së Botës. Topi i Artë me shumë gjasë e ka gjetur skuadrën e tij të re, Juventusin.

Kampionen e Italisë e njeh mirë, pasi është ndeshur disa herë me të, me fanelën e Realit të Madridit. I shënoi një supergol sezonin e kaluar në Champions, po ashtu si shënoi dy gola në finalen e vitit 2017 po në Champions.

Një ish-drejtues i lartë juventin, po ashtu ish-drejtues i Partizanit të Tiranës, Luciano Moggi, deklaron se Ronaldo tashmë ka nënshkruar për Juven dhe ka kaluar vizitën mjekësore në Mynih.

Përse lojtari më i mirë i botës vitin e kaluar po largohet nga klubi më i madh i botës, në të cilin ka fituar aq shumë? Arsyeja kryesore besohet se është ajo financiare, pasi presidenti Perez nuk pranoi t’i jepte një rrogë të ngjashme me Lionel Messin.

Pas rinovimit të kontratës vitin e kaluar, madrilenët i ofrojnë deri në 25 milionë euro në sezon. CR7-ta po ashtu besohet se është i ofenduar që Perez po kërkon me ngulm brazilianin Neymar, që do të ishte rival i tij për statutin e lojtarit më të mirë në skuadër.

Klauzola e transferimit të Ronaldos është 1 miliardë euro, por besohet se që nga janari i këtij viti, Perez ra dakord që klauzola reale të zbriste në 100 milionë euro. Kjo i ka dhënë shkas Cristianos që të akuzojë se “nëse unë vlej 100 milionë euro, do të thotë se nuk më duan”.

Drejtuesit e Juventusit, Beppe Marota e Andrea Agnelli, janë gati ta paguajnë këtë shifër. Problemi i vetëm mbetet rroga, pasi Ronaldo kërkon sa Messi, ndërsa italianët mund t’i japin 30 milionë euro në sezon. Gjithsesi, nëse akordi është arritur, do të thotë se është rënë dakord edhe për rrogën./abcnews.al

ronaldo-legjendA.jpg
G. P.15:34 | 16/06/2018

Ylli i luizitanëve sëbashku me Pele, Seler dhe Klose ka shënuar të paktën një gol në katër botërorë. Dhe Cristiano Ronaldo në moshën 33-vjeçare është lojtari më i moshuar, që ka shënuar një tre golësh në Botëror.

Çdo gjë u vendos brenda 84 minutave, nga goli i parë deri tek i gjashti. Mediat e cilësojnë si një përbindësh në fushë Cristiano Ronaldon që drejtoi Portugalinë e tij kundër Spanjës.

E nëse Spanja mendoi se po fitonte me golin e tretë të Nacho-s, kur në anën tjetër të fushës është Cristiano Ronaldo, askush nuk mund të jetë i qetë. Për më tepër që lojtari i Real Madridit ka koleksionuar çdo lloj trofeu e tashmë pjesë e historisë, që në moshën 33-vjeçare e 130 ditë, është lojtari më i moshuar që ka shënuar tre gola radhazi në botëror.

Duke ditur atë që ai ka arritur me karrierën e tij në Portugali, Manchester United e Real Madrid, do të mjaftonte që të duartrokitej, në heshtje ashtu si bëhet me lojtarët e mëdhenj të futbollit. Pasi të gjithë e panë se çfarë bëri kundër Spanjës një nga skuadrat më favorite për të fituar këtë botëror.

Cristiano Ronaldo është i vetmi futbollist që ka shënuar në katër kampionate europianë dhe në katër Botërorë.Por ky alien me kombësi portugeze do të bëjë mrekulli të tjera dhe kundërshtarët janë të paralajmëruar./abcnews.al

ronaldo.jpg
G. P.19:02 | 07/06/2018

Cristiano Ronaldo është edhe më larg Realit të Madridit. Klubi i madh spanjoll refuzon pretendimet financiare të portugezit, për pagë të barabartë me Messi-n.

Nuk janë më një çift i lumtur.

Interesi i ka dhënë fund dashurisë së rreme, dhe Cristiano Ronaldo nuk pritet të ketë një tjetër ceremoni si kjo.

Reali i Madridit nuk do të pranojë pretendimet e superyllit të vet për një rrogë të barabartë me Lionel Messi-n.

Vendimin e presidentit Florentino Perez e japin mediat europiane, që nga Anglia, Spanja e deri në Portugali, ku gazeta “Rekord” është e bindur se e ardhmja e CR7-s është larg Madridit.

Ronaldo nuk ka gjetur kurrë qetësi në “Santiago Bernabeu”, pavarësisht sukseseve të mëdha sportive, kolektive dhe individuale, pasi ai gjithnjë ka qenë në një garë të jashtëzakonshme me Lionel Messi-n, për nivelin e të rrogës.

Superlojtari i Barcelonës merr sot gati 40 milionë euro në sezon, ndërsa Ronaldo për momentin duhet të kënaqet me 25 milionë.

Portugezi është edhe prapa Neymar-it që fiton rreth 37 milionë euro në sezon.

Cristiano nuk është dakord me këtë hierarki, e cila sipas tij nuk reflekton statusin e tij si fitues i disa Topave të Artë radhazi, dhe të Çmimit të Lojtarit më të mirë të vitit nga FIFA.

Ai e quan veten si protagonistin kryesor të fitoreve të Realit, përfshi 3 Champions radhazi, titullin kampion sezonin e kaluar, si dhe dy Kupa të Botës për klubet dhe dy Superkupa të Europës.

Ai me shumë gjasa e kishte pritur vendimin e klubit, ndaj edhe bëri presion menjëherë pas fitores së Ligës së Kampionëve.

Me largimin nga Madridi thuajse të sigurt, ku pritet të jetë e ardhmja e tij?

Me shumë gjasa, ose tek Paris SG, ose kthim tek Manchester United, ku tifozët vazhdojnë ta adhurojnë si dikur./abcnews.al

zidane.jpg
G. P.22:57 | 05/06/2018

Zinedine Zidane pati një arsye të fortë për t’u larguar nga Reali i Madridit. Mediat raportojnë se legjenda franceze pati mosmarrëveshje me presidentin Florentino Perez.

Kur u shfaq para mediave në krah të presidentit, askush nuk e priste.

Shtangia ishte e plotë, kur Zinedine Zidane tha fjalët tashmë të famshme se “vendosa të mos vazhdoj sezonin tjetër si trajner i Realit të Madridit”, ndërsa nxitoi të shtonte se “fola me presidentin për t’i shpjeguar atë që mendoja”.

Gjithsesi, askush nuk mbeti i bindur për ato që u dhanë si arsye të largimit të tij nga klubi më i madh i botës”.

Nuk kanë kaluar shumë ditë, dhe mediat raportojnë se ishte një mosmarrëveshje mes trajnerit, tashmë një ish, dhe presidentit të plotfuqishëm Florentino Perez, që solli vendimin që të gjithë e dimë.

Përse ky konflikt mes dy njerëzve që ngjanin si vëllezërit siamezë?

Gjithçka lidhur me planet për të ardhmen, për lojtarët që duhej të afroheshin në klub.

Zidan, mësohet se dëshironte me patjetër të merrte yllin e Çelsit, Eden Hazar, pavarësisht sesa mund të kushtonte ai, 100 apo 150 milionë euro.

Presidenti kishte ide të tjera, dhe dëshironte portierin e Mançester Junajtidit, dhe të Spanjës, David De Gean.

Duhej marrë ose njëri, ose tjetri, ndërsa ndoshta nuk ka pasur dakordësi as për brazilianin Nejmar.

Pasi Perez këmbënguli për De Gean, mediat shkruajnë se Zidan iu përgjigj: “Unë nuk vazhdoj më tej, merre ti drejtimin e skuadrës”.

Përpjekjet e mëvonshme të numrit 1 të klubit për ta bindur, mesa duket nuk patën vlerë, dhe gjërat precipituan shpejt.

Zidan u largua në kulmin e lavdisë, tri herë kampion i Europës, fitues i vjetshëm i La Ligës, fitues i dy Superkupave të Europës dhe dy Kupave të Botës për klubet.

Tashmë, Reali po kërkon ethshëm një pasardhës të francezit, por ende nuk po e gjen./abcnews.al

realiiii.jpg
G. P.10:33 | 01/06/2018

Gareth Bale do të jetë një çështje e nxehtë në merkaton e kësaj vere. Sipas mediave ndërkombëtare, uellsiani mund t’i bashkohet anglezëve të Manchester United ose gjermanëve të Bayern Munchen.

Autori i golit spektakolar në finalen ndaj Liverpool-it në Kiev, pas ndeshjes deklaroi se po e mendonte që të largohej nga klubi. Kjo rriti zërat se ai mund të shkonte drejt Premier Leagues.

Ndërkohe El Confindencial shkruan se Bale ka marrë dy oferta konkrete, një nga United dhe tjetrën nga kampionët e gjermanisë, Bayern Munchen.

Ndërsa uellsianit i duhet të vendosë, Reali kërkon 105-134 milionë paund për të shitur kartonin e futbollistit, i cili ka edhe katër vjet kontratë me “Galaktikët”.

Bale mund të vendosë që të mos largohet fare nga Madridi pas dorëheqjes së Zidane. Mes trajnerit dhe 28-vjeçarit ishin ftohur shumë marrëdhëniet kohët e fundit, me francezin që vendosi që ta linte në stol Bale në finalen e Kievit, pavarësisht se ky i fundit ndryshoi rrjedhën e lojës pasi zëvendësoi Isco-n në minutën e 61./abcnews.al

RONALDO-1280x720.jpg
G. P.16:47 | 30/05/2018

Cristiano Ronaldo shkakton një skandal të vërtetë në festimet e Realit pas Championsit. Sjellja e tij me presidentin Perez e bën më të sigurt largimin nga Madridi.

Pamjet festive dhe pozat triumfuese nuk mund ta fshehin të vërtetën.

Cristiano Ronaldo është gjithnjë më larg Realit të Madridit, pavarësisht lavdisë shumëvjeçare në kryeqytetin e Spanjës, kulmuar me Championsin e fundit.

Superylli portugez shkaktoi një skandal të vërtetë pikërisht në momentet më të lumtura, ndërsa kremtohej në Madrid, duke mos i dhënë dorën presidentit të klubit, Florentino Perez.

Pamjet flasin tepër qartë.

Edhe kur, në një çast tjetër, ai takohet me Perezin dhe ia jep dorën, gjithçka duket e ftohtë, si në një marrëdhënie të krisur.

E gjitha kjo, në të njëjtën kohë kur Ronaldo fliste kështu në sy të tifozëve në “Bernabeu”.

Cristiano Ronaldo: “Ç’mund të them unë për këta tifozë. Ata na kanë dhënë gjithçka në çdo ndeshje. Është nder të luash në klubin më të madh të botës. Ju falenderoj. Ndihem shumë mirë prej pasionit tuaj. Po ashtu, me këta lojtarë. Unë jam i tillë, dua që të fitoj, dhe me këta lojtarë është e pamundur të mos fitosh Championsin”.

Po ashtu, mediat raportuan për konflikt mes Ronaldos dhe kapitenit Sergio Ramos, që e kritikoi për fjalët e thëna pas finales së Championsit, duke nënkuptuar largimin nga Reali.

Një gjë duket qartë, ajo që në dhomën e zhveshjes në stadiumin e Kievit, Ramos festoi me këto tjetër, përveçse me portugezin.

Largimi i CR7-s duket edhe më i sigurt kur lexon mediat europiane të cilat shkruajnë për ofertën e Paris SG për të.

Klubi francez i jep 45 milionë euro rrogë në sezon, besohet po aq sa Mesi merr tek Barcelona, ndërsa 150 milionë euro i jepen Realit për kartonin e tij.

Tashmë, pas shumë spekullimeve e grindjeve, duket se epoka e madhe 10-vjeçare e Cristiano Ronaldos në Madrid po merr fund.//abcnews.al

ramos.jpg
G. P.12:30 | 27/05/2018

Reagimet ishin nga më të ndryshmet pas finales së Championsit në Kiev. Heroi i ndeshjes, Bale, u shpreh i lumtur, por bëri dhe një paralajmërim, ndërsa tifozët akuzuan kapitenin e Realit, Ramos, pas dëmtimit të Salahut.

Rituali i zakonshëm në dhomën e zhveshjes.

Futbollistët e Realit ishin sërish në qiellin e shtatë, ashtu siç besonin që përpara finales, ndërsa fituan Championsin e tretë radhazi, diçka që tregon sesa larg është bota nga ajo që mund të quhet “demokraci”.

Një klub me status të veçantë, si simbol i Spanjës, jo vetëm i Madridit, po shijon frytet e favoreve historike, favore që joshin futbollistët më të mirë të botës të mblidhen aty ku egoja e tyre mund të kënaqet më lehtë.

Kjo është analiza e duhur e asaj që ndodh në Champions, ndonëse ata që fituan gjykojnë se ishte thjesht zotëria e tyre që vendosi.

Më heroi mes madrilenëve, Gareth Bale, me dy golat e tij, që bëri edhe një paralajmërim për klubin dhe trajnerin Zidan

Gareth Bale: “Po, ky duhet të jetë goli më i bukur i karrierës sime. Në finalen e Championsit, nuk ka skenë më të madhe. I lumtur që fituam. Më vjen mirë që hyra në fushë dhe ndikova tek fitorja, ndërsa vendimet për formacionin i merr trajneri. Gjithsesi, unë kam nevojë të luaj vazhdimisht, por për fat të keq kjo nuk ka ndodhur këtë sezon. Do të bisedoj me agjentin tim dhe do të marr një vendim”.

Trajneri Zidane, barazohet ndërkaq me Bob Pejslin e Karlo Ançelotin, si fitues i tri Ligave të Kampionëve.

Zinedine Zidane: “Është një vazhdimësi. Fitoret tona dhe golat tanë janë pjesë e historisë së Realit. Jam i lumtur me këtë që po bëjmë. Ka qenë kështu edhe kur kam qenë futbollist, edhe tani që jam trajner, është një vazhdimësi. Jam me fat dhe kjo që po bëjmë bashkë me lojtarët e mi është impresionuese”.

Jurgen Klop edhe kishte, edhe nuk kishte shumë për të thënë.

Ekipi i tij u mund paq, por dëmtimi i Salahut dhe gabimet e portierit Karius, nuk e lanë ekipin e tij të luante finalen siç duhej.

Jurgen Klop: “Ne hymë në ndeshje për të luajtur futboll dhe për të fituar, kjo ishte e gjitha. Ne po luanim shumë mirë derisa erdhi momenti me Ramosin dhe Salahun, një moment shumë i keq. Skuadra u godit rëndë nga ajo që ndodhi dhe nuk arriti të mbulonte siç duhet Modriçin e Krosin. Sa për golat që pësuam, çfarë mund të them? Lorisi e di që kjo nuk duhej të ndodhte në finale. Më vjen keq për të, dhe i them se ai sërish ka besimin tim”.

Kapiteni i Realit nuk pati mbrëmjen e duhur prej një kampioni, pasi tifozët drejtuan gishtin te ai pas dëmtimit të Salahut.

“Ramosi e dinte mirë se çfarë po bënte, – shkruan “Anfield Press” në rrjetet sociale, – sërish hile nga Reali”.

“Gjëja më e rëndë ishte se Ramosi nuk mori as karton të verdhë”, – shkruan një tjetër nën emrin Osas Kruz.

“Reali është kaq bastard, – komenton “Ultras 10”, – hile, hile, hile, njeh vetëm këtë. Ramosi e dëmtoi me qëllim Salahun”.

“Ramosi është një nga qeniet më të djallëzuara humane, dhe të kujton se jeta nuk është e drejtë”, – nuk përmbahet Salim Masud Said.

Barrën e përgjegjësisë padyshim duhet ta mbajë arbitri Milorad Maziç, që jo vetëm nuk ndëshkoi Ramosin për dëmtimin e Salahut, por po ashtu nuk mori asnjë masë kur numri 4 goditi me bërryl portierin e Liverpulit, një minutë përpara sesa Karius të shkaktonte vetë golin e parë të Realit./abcnews.al

real-madrid.jpg
G. P.09:21 | 27/05/2018

Reali i Madridit u shpall për të tretin vit me radhë kampion i Europës në futboll. Skuadra spanjolle fitoi me meritë, por edhe me fat, finalen e Championsit ndaj Liverpulit në Kiev.

Fituesi nuk gjykohet, sidomos kur fiton 3-1 dhe tri herë radhazi.

Nuk mund t’ia bësh gjyqin kampiones së vjetër dhe të re të Europës, skuadrës së Realit të Madridit që bëri shumë më tepër se Liverpuli në 90 e ca minutat e finales së Championsit në Kiev.

Futbollistët e klubit padyshim më të madh të historisë thjesht duhen lavdëruar për nivelin e tyre, me një paraqitje që për gati 70 minuta bëri që Liverpuli të dukej një ekip fare i rëndomtë.

Sidoqoftë, historia e finales në kryeqytetin e Ukrainës nuk ishte vetëm kjo.

Liverpuli u dëmtua në mënyrë të pariparueshme nga dëmtimi dhe nga dalja prej loje e yllit kryesor të tij, Mohamed Salahut.

Egjiptiani pësoi një lëndim të rëndë në shpatull pas një ndërhyrjeje që u duk si e qëllimshme nga ana e kapitenit madrilen, Sergio Ramos.

Ishte momenti vendimtar, sidomos kur në fushë është një ekip me klas dhe përvojë maksimale, dhe një tjetër që nuk ka as talentin dhe as eksperiencën e kundërshtarit.

Deri sa Salah ishte në fushë, Liverpuli ishte me diferencë më lart se Madridi.

Krijoi të paktën katër raste, gjuajti 9 herë drejt portës, në krahasim me 3 të Realit, dhe i futi frikën formacionit të trajnerit Zinedin Zidan.

Kur mbeti pa frymëzuesin e vet, ekipi anglez mori goditje të pariparueshme psikologjike dhe ishte hija e vetvetes.

Gjithsesi, fatkeqësia e të besuarve të trajnerit Jurgen Klop nuk ishte vetëm kjo.

Edhe më shumë fatalë dolën gabimet e rënda të portierit Karius, njeriut që me meritë fitoi besimin e trajnerit në një sezon shumë të mirë.

Në mënyrë qesharake dhe naive ndihmoi kundërshtarin të kalonte në avantazh 1-0, kur ia fali topin Karim Benzemasë.

Nuk mjaftoi kjo, pasi kur shifrat ishin 2-1 dhe ende mund të luhej, i lejoi vetes gafën e dytë që solli rrjetën që mbylli takimin, realizuar nga Garet Bejl.

Finalja në “Stadiumin Republikan” të Kievit pati edhe dy gola të tjerë, së pari barazimin e Liverpulit me anë të sulmuesit Sadio Mane.

Gjithsesi, çasti më sublim ishte rrjeta e parë e Garet Bejlit, një ekzekutim roveshate më i bukur sesa ai i Kristiano Ronaldos në Torino ndaj Juventusit, ndoshta edhe më i bukur sesa ai i Zidanit kur ishte lojtar në finalen e vitit 2002.

Me Ronaldon në hije, Championsi i tretë radhazi, dhe i 13-ti në histori pati protagonist kryesor pikërisht uellsianin./abcnews.al

 

basket.jpg
G. P.15:52 | 21/05/2018

Europa ka një kampion të ri në basketboll për meshkuj. Ky është Reali i Madridit që triumfoi në finalen e madhe ndaj Fenerbahçes së Stambollit.

Nuk e pati aspak për herë të parë.

Reali i Madridit e fitoi për herë të 10-të titullin kampion të Europës në basketboll, me një tjetër brez të artë.

Kapiteni Felipe Rejes ngriti trofeun e Euroligës në Arenën e Beogradit, duke pasur në krah liderin tjetër, Sergio Jul, ndërsa sapo ishte mbyllur finalja e madhe ndaj Fenerbahçes, me shifrat 85-80.

Ishte padyshim triumfi më i bukur, pasi ishte i fundit, por edhe ndër më të vështirët, përballë atyre që ishin kampionë të Europës në fuqi dhe që drejtoheshin nga magjistari i basketbollit kontinental, Zheljko Obradoviç.

Trajneri serb nuk mundi të ishte ai që të fitonte titullin e 10-të në Euroligë, të tillë shifër pati Reali, por pa dyshim që do t’ia dalë në të ardhmen.

Finalet, sidoqoftë, fitohet së pari nga yjet në fushë dhe pastaj nga teknikët në stol.

Yllin kryesor e pati Reali, dhe ai ishte Luka Donçiç, supertalenti 19-vjeçar slloven, që fitoi titullin e dytë europian radhazi.

Vjet u shpall kampion i Europës me Slloveninë, tani me Madridin.

“Ky ekip ka zemër, kurajë dhe mendje të kthjellët, – u shpreh Donçiç, – ishte një sezon i pabesueshëm për mua dhe për ekipin. Luftuam dhe vuajtëm shumë për të arritur deri këtu, dhe besoj se e merituam. Tani nuk dua të mendoj për të ardhmen time në NBA, por vetëm të festoj”.

Në parket, spanjollët patën edhe heronj të tjerë si Fabien Kosër, Trei Tompkins, Xhejsi Kerrël apo Valter Tavarez.

Për turqit nuk mjaftoi italiani Nikolo Meli, shënuesi më i mirë i ndeshjes me 28 pikë.

Ishte pak edhe amerikani Uonëmejkër, ndërsa yje shumë të vlerësuar si Datome, Slukas, Veseli, Kaliniç apo Muhamed nuk dhanë atë që pritej.

Trajneri madrilen, Pablo Lasa fitoi titullin e dytë në Euroligë, dhe është ndër më të mirët, edhe pse ka fituar më pak trofe sesa Obradoviç.

“Fituam sipas mënyrës sonë, – ishin fjalët e tij pas finales, – Reali mbetet gjithnjë Real. E respektoj shumë Fenerbahçen që luajti finalen e tretë radhazi, respektoj pa masë edhe kolegun Obradoviç, por ne patën planin tonë dhe ia dolëm”.

Tashmë, gjithçka projektohet për sezonin e ardhshëm, ku gjigandët Real, CSKA e Moskës, Fenerbahçe apo grekët Panathinaikos e Olimpiakos do të luftojnë sërish për titullin e Euroligës./abcnews.al

realii.jpg
G. P.14:13 | 02/05/2018

Akuza dhe sharja për gjyqtarin pas eleminimit të Bajernit nga Liga e Kampionëve. Edhe mediat europiane ishin të ndara në vlerësimin e suksesit të Realit

Skenat ishin të njëjta si vjet.

Bajerni u mblodh sërish në një darkë, që dukej si e përzishme, pas eleminimit të dytë radhazi nga Reali në Champions, veçse bavarezët ishin edhe një herë krenarë.

Shefi ekzekutiv, legjenda Karl-Hajnc Rumenige, mburri skuadrën për “ndeshjen më të mirë që kam parë nga Bajerni në Ligën e Kampionëve, në 5 vitet e fundit”. “Ne ishim skuadra më e mirë ndaj një Reali që kryeson renditjen e UEFA-s, ne e nxorrëm Realin nga fusha e lojës”, – shtoi Rumenige.

Futbollistët e Bajernit dhe trajneri Hajnkes ishin padyshim të dëshpëruar, dhe padiskutim edhe të zemëruar me gjyqtarin turk, Çakir, ndaj të cilit pretenduan dy penallti.

Gjithsesi, më të tërbuar ishin dy nga lojtarët që nuk ishin në fushë, Arturo Vidal dhe Zherom Boateng.

Mesfushori kilen nuk u përmbajt duke sharë lojtarët e Realit, me fjalën “minj”, dhe duke akuzuar gjyqtarin me një fjalë të turpshme, “një tjetër penallti m…”.

Dyshimet janë të mëdha se arbitrat vazhdimisht favorizojnë Realin, pasi edhe sezonin e kaluar, madrilenët shënuan dy gola në pozicion jashtë loje ndaj Bajernit, dhe përfituan nga kartoni i kuq i padrejtë i Vidalit, dhe nga fakti se gjyqtari kurseu të kuqin ndaj Kasemiros.

Boateng ishte pak më i kulturuar në reagimin e tij.

“Kjo nuk është penallti? Po çfarë thoni?”, komentoi ai në rrjetet sociale.

Vetë njeriu që preku topin me dorë, Marselo, pranoi me ndershmëri çfarë ndodhi.

“Po, po, topi preku dorën time, – pohoi ai, – kjo është e vërteta, e preka me dorë, por kjo ndodhi dhe unë nuk kam ç’të them. Unë nuk i komentoj arbitrat që shpesh kanë gabuar edhe kundër nesh”.

Mediat ishin të ndara në jehonën për sfidën e Championsit.

Në Madrid, gazeta “Marka”: Le të fitojmë të 13-ën! Kampionët vuajnë dhe rezistojnë ndaj një Bajerni të admirueshëm!

Po në Madrid, gazeta “AS”: Bajerni shkaktoi vuajtje në “Bernabeu”! 22 gjuajtje në portë, 11 brenda kuadratit, 11 korne, 60 për qind mbajtje topi!

E përditshmja spanjolle, “ABC”: Reali i mbijeton rrethimit gjerman! Finalja e tretë radhazi në Champions!

“El Mundo”: Në kërkim të së 13-ës! Madridi eleminon Bajernin pas një ndeshje elektrifikuese dhe do të kërkojë Championsin e tretë radhazi!

Në Katalonjë mendojnë ndryshe.

Gazeta “Sport”: Kështu, kështu, kështu kualifikohet Madridi! Penallti e padhënë, dhuratë e Bajernit!

“El Mundo Deportivo”: Një klasike, Real-Bajern 2-2 në Champions. Madridi në finalen e tretë radhazi pasi eleminoi Bajernin në stilin e tij klasik!

Në Gjermani, “Bild” akuzon arbitrat për penalltinë e padhënë: Gjashtë sy dhe një dorë! Përse arbitrat nuk dalluan asgjë?

“Zydojçe Cajtung” e Mynihut: Krenarë për vdekjen heroike! Bajerni jashtë Championsit!

Së fundi, asnjanësja “L’Ekip” e Parisit: Reali ecën mbi ujë! Skuadra e Zinedin Zidanit arrin finalen e tretë radhazi në Champions!/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono