reagon

edi-rama-fcb-1280x693.jpg
nev ila23:26 | 18/10/2019

Në lidhje me reagimin e DASH për zhgënjimin e kësaj të fundit, në lidhje me hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë nga Këshilli Evropian, ka reaguar Kryeministri Rama, ku përmes një postimi në rrjetet sociale, falënderon Departamentin e Shtetit për këtë reagim.

“Faleminderit”, shkruan Rama ndërsa ka postuar të plotë reagimin nga DASH.

“THANK YOU?????

Departamenti Amerikan i Shtetit mbi “Konkluzionet e Këshillit Europian për Zgjerimin” deklaron:

Shtetet e Bashkuara mbështesin përkushtimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ndaj integrimit transatlantik dhe aspiratat e tyre për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Jemi të zhgënjyer që Këshilli Europian nuk njohu përpjekjet shumë të forta për reforma të secilit vend me anë të një vendimi për të hapur negociatat për anëtarësim në këtë kohë. Një vendim pozitiv do të kishte riafirmuar besueshmërinë e rrugës së tyre për në BE dhe do t’i ishte kundërvënë vendosmërisht aktorëve të huaj dashakeqës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik.

Ne njohim faktin që Këshilli Europian nuk i tha “jo” as Shqipërisë dhe as Maqedonisë së Veriut, dhe as nuk përcaktoi kushte të reja për hapjen e negociatave për anëtarësim. Shpresojmë që Këshilli Europian do të arrijë konsensus për një vendim pozitiv për të dy vendet kohë përpara Samitit BE-Ballkani Perëndimor verën tjetër.

Shtetet e Bashkuara do të mbeten partner strategjik i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë teksa vazhdojnë punën për të forcuar sundimin e ligjit, për të çuar përpara përpjekjet anti-korrupsion, për të zhvilluar ekonomitë e tyre dhe për të luftuar krimin e organizuar. I nxisim të dy vendet të mbeten të palëkundur në ndërtimin e shoqërive transparente, të bazuara në rregulla dhe demokratike që iu përgjigjen nevojave të qytetarëve. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojmë me partnerët europianë për të çuar përpara synimet e përbashkëta të stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor“./abcnews.al

shaban-sinansi-1280x720.jpg
nev ila10:47 | 11/10/2019

“Vendimi është degradues, pasi shkel ligjet evropiane të paqes“, kështu deklaroi Anëtari i Akdemisë së Shkencave të Shqipërisë, Shaban Sinani, në lidhje me çimimin Nobel që iu dha autorit austriak Peter Handke.

“Jemi të mendimit se një institucion për paqen të jap çmim që nxit urrejtje.Vendimi është degradues, pasi shkel ligjet evropiane të paqes. Nuk është e drejta jonë të kërkojmë shfuqizimin e çmimit, sepse nuk mund të ndodhë”, deklaroi Sinani.

Kritikët kanë reaguar në lidhje me këtë  vendim. Ata janë shprehur kundër vendimit për t’i dhënë Peter Handke një çmim Nobel për letërsinë.

Dramaturg, novelisti dhe poetit austriak iu dha çmimi Nobel të enjten.

Ai është një figurë shumë e diskutueshme pasi njihet si mbështetës i serbëve gjatë luftës jugosllave të viteve 1990.

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, reagoi ditën e djeshme në lidhje me këtë vendim, ku u shpreh se çmimi ishte i turpshëm dhe i ishte dhënë një “mohuesi të genocidit”.

Edhe vetë autori austriak tha se, ishte i befasuar kur fitoi çmimin, duke shtuar se vendimi ishte “shumë i guximshëm nga Akademia Suedeze”. Cmimi i tij u vlerësua gjerësisht në Austri ndërsa kryetari i Beogradit, Zoran Radojiçiq, foli për “një shkrimtar të madh, humanist dhe një njeri që e do Serbinë”.

Akademia Suedeze e cila mbikëqyr çmimin prestigjioz tha në një deklaratë se, Handke ishte njohur për “një punë me ndikim që me zgjuarsi gjuhësore ka eksploruar periferinë dhe specifikën e përvojës njerëzore”./abcnews.al

Junker-Johnson-1280x720.jpg
nev ila22:12 | 02/10/2019

Qeveria britanike ka zbardhur detajet e planit për Breksit, që përfshin edhe zgjidhjen e çështjes së kufirit irlandez.

Pasi është njohur me të, presidenti i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker ka deklaruar se dokumenti përmban ende problematika që duhen zgjidhur.

Qeveria britanike i dorëzoi të mërkurën Bashkimit Europian propozimet për Breksit, mes të cilave edhe plani për zëvendësimin e kufirit irlandez.

Plani, i parashtruar në një dokument me 7 faqe, parashikon që Irlanda e Veriut të vijojë qëndrimin në tregun e përbashkët europian, por jo në unionin doganor.

Gjithashtu, në dokument saktësohet se kontrollet doganore duhet të jenë të decentralizuara në të dyja anët e kufirit irlandez, përmes një numri të vogël zyrash të vendosura pranë depozitave të mallrave ose pikave të ngarkim-shkarkimit, por pa barriera fizike.

Në reagimin e tij ndaj propozimeve, presidenti i Komisionit Europian, Zhan Klod Junker deklaroi se plani ka ende pika të kontestuara sa i takon çështjes së kufirit irlandez.

Megjithatë, gjatë një bisede të zhvilluar me kryeministrin britanik, Junker vlerësoi gatishmërinë e Boris Xhonson për të vijuar bisedimet me qëllim progresin drejt një marrëveshjeje përfundimtare.

Ndërkohë, që të jetë aktiv plani duhet të miratohet edhe nga Parlamenti i Irlandës së Veriut, fillimisht për një aprovim paraprak dhe më pas çdo 4 vjet që ai të mbetet në fuqi.

Kryeministri Leo Varadkar tha se propozimi i ri nuk i përmbush tërësisht objektivat që kanë të bëjnë me: vijimin e qëndrimit në tregun e përbashkët europian; ruajtjen e paqes në Irlandën e Veriut; dhe bashkëpunimin ekonomik me Republikën e Irlandës./ABC News Albania 24/7

Lazlo-Troksani-1280x842.jpg
nev ila13:40 | 28/09/2019

Lazlo Troksani, kandidat për postin e komisionerit të zgjerimit në Bashkimin europian reagoi për mediat pas bllokimit që iu bë kandidaturës së tij. Ai u shpreh se vendimi është politik dhe nuk ka asnjë provë për konflikt interesi.

Kandidati për postin e komisionerit për zgjerim dhe politikën e fqinjësisë në Bashkimin europian, László Trócsáni, pas bllokimit që iu bë kandidaturës së tij, u shpreh për mediat se vendimi i marrë është politik.

Ai theksoi se nuk ka konflikt interesi me funksionin e tij të mëparshëm në kabinetin e avokatëve “Nagy & Trocsanyi” të themeluar në 1991.

Në deklaratën për mediat ai shprehet se e ka ndërprerë aktivitetin e tij si avokat në këtë kabinet që në vitin 2007 dhe nuk ka marrë asnjë formë shpërblimi apo pagese prej tij.

Sipas Trocsani, ai ka tërhequr aksionet e tij në kabinetin “Nagy & Trocsanyi” me një vlerë nominale që prej 2018, që do të thotë që pezullimi i vlerës që ai ka pasur në këtë kabinet  nuk ka pësuar shtesë as si vlerë aksionesh, as si interes.

Komisionerja e caktuar për politikën e transportit, Rovana Plumb, në ekipit e ri të Ursula Von der Leyen, ishte një tjetër kandidaturë e bllokuar nga Parlamenti Europian para “testimit” në këtë institucion.

Komisioni për çështjet ligjore të Parlamentit Europian vendosi se si në deklaratat e parashtruara nga hungarezi László Trócsáni ka konflikt interesi, së bashku me atë rumunes Rovana Plumb, të caktuar për politikën e transportit.

Si rrjedhim, dy të emëruarit nga qeveritë e tyre respektive nuk mund të vazhdojnë seancat e dëgjesës së javës së ardhshme në Parlamentin Europian për komisionin e Ursula Von der Leyen.

Sipas Parlamentit Europian, letrat e dy komisionerëve të caktuar paraqesin shqetësim për mungesën e qartësisë, por pa preçizuar nëse këto shqetësime mund të tejkalohen.

Presidenti i Parlamentit David Sassoli pritej të konsultohet me komisionin për çështjet ligjore nëse ky shqetësim është i kapërcyeshëm para se t’i shkruajë presidentes Von der Leyen.

Von der Leyen  ka dy opsione. Ajo pritet ose t’ju kërkojë eurodeputetëve të rishqyrtojnë të nominuarit, ose të tërheqë kandidatët dhe t’u kërkonte qeverive të tyre të paraqisnin kandidatë të rinj.

Zyrtarë europianë kanë sqaruar pêr ABC News, se kryeministri Viktor Orban nuk ështê i gatshëm të ndryshojë kandidaturën e László Trócsányit.

Këto janë dy pengesat e para për ekipin e ri të Komisionit Europian të Ursula Von der Leyen, që merr detyrën në 1 nëntor./ABC News Albania 24/7

 

erion-brace.jpg
nev ila14:18 | 31/08/2019

Pas vendimit të Gjykatës për të akuzuarit për falsifikim të biletave në urbanët në Tiranë ka reaguar zv.kryeministri Erion Brace, sipas të cilit, vendimi vjen nga drejtësia e vjetër.

“Pronarët e administratorët në shtëpi, kurse punëtorët e tyre në burg”, shkruan zv.kryeministri, i cili nënvizon se çdo inspektor i tatimeve, i policisë së shtetit a prokuror që u mor me hetimin e kësaj cështjeje, ndihet i tradhëtuar nga një pjesë e shtetit ku shërben“.

Duke i falenderuar për punën, Brace u kërkon të bëjnë durim, sepse në vetting ka radhë e radha po vjen shpejt, më shpejt seç këta, thotë ai, kanë parashikuar në planin e tyre të biznesit.

“Drejtësia e re ka punë me çdo shkelës ligji, vijon zv.kryeministri, “pavarësisht pushtetit politik e ekonomik, miqve në politikë dhe biznes, parave dhe pronave që kanë, por edhe me çdo gjyqtar që mu si këta shkel ligjin, duke e bërë atë gunga-gunga për punëtorët dhe magnet parash a sfungjer, për pronarët e paligjshëm”.

Zv.Kryeminitri  kujton edhe të paligjshmëve në ekonomi që të mos zhyten në krim, se do u kushtojë shumë më shtrenjtë, por të zgjedhin rrugën e drejtë, pagimin e taksave e tatimeve, që kushton më lire./ABC News Albania 24/7

rama-1-1280x650.jpg
nev ila16:30 | 23/08/2019

Ka reaguar edhe kryeministri Rama i cili ka postuar në rrjetet sociale disa foto nga momenti i prishjes së HEC-it të Holtës, duke kujtuar premtimin që kishte dhënë.

“Bukuria e magjishme e kanionit të Holtës nuk mund të preket dhe nuk do të preket. Për ne PO-ja është PO dhe JO-ja është JO. Dhamë fjalën publikisht që JO, ky HEC nuk do të ndërtohej aty dhe PO, ky HEC nuk do të ndërtohet aty. Themi atë që bëjmë dhe bëjmë atë themi. Duhet vetëm pak më shumë durim në përgjithësi, ju lutem!”, përfundon postimi i shefit të qeverisë./ABC News Albania 24/7

Prokuroria-e-Pergjithshme-1.jpg
ent ela11:31 | 22/08/2019

Pas reagimeve të Partisë Demokratike për transferimin e dosjes 184 në prokurorinë e Dibrës, Arta Marku ka dhënë sqarim zyrtar. Në njoftimin e shpërndarë për mediat, thuhet se prokurori i çështjes Klodan Braho, ka ndryshuar cilësimin e veprës penale nga “Grup i strukturuar kriminal, në bashkëpunim të thjeshtë. Ndërsa prokuroria e Dibrës kishte kërkuar që të mos i transferohej ajo dosje, pasi gjendet në situatën e konfliktit të interesit e pa staf të mjaftueshëm.

Prokuroria e përgjithshme përmes një njoftimi për mediat jep disa sqarime lidhur me dosjen e shumë diskutuar 184, për hetimin e dyshimeve për shitblerje të votave në zgjedhjet e Dibrës në vitin 2016 dhe debatin për kompetencat për hetimin e kësaj çështje.

Prokuroria e përgjithshme ka arritur në përfundimin se dosja 184 nuk është në kompetence të Prokurorisë për Krime të Rënda, pasi ajo i ka dhënë faktit një cilësim të ndryshëm juridik, për vepra penale që nuk hyjnë në kompetencën e saj.

Prokurori i çështjes, Klodian Braho, ka ndryshuar cilësimin juridik të veprës penale, nga forma e veçantë e bashkëpunimit “grup i strukturuar kriminal” në “bashkëpunim të thjeshtë”.

Sipas organit qendror të akuzës, kjo dosje i përket Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Dibër, e cila duhet të pranojë aktet dhe të regjistrojë procedimin penal.

Por prokuroria e Dibrës e kishte kundërshtuar këtë fakt, duke i kërkuar prokurorisë së përgjithshme caktimin e prokurorisë së Krimeve të rënda si organ kompetent për ndjekjen e dosjes 184 pasi veprat penale janë kryer nga grupi i strukturuar kriminal.

Shqetësim për Prokurorinë  e Dibrës, sipas njoftimit të shpërndarë nga zyra e shtypit e Arta Markut, ishte konflikti i interesit me të pandehurit e çështjes, si dhe mungesa e stafit dhe kapaciteteve për të përballuar çështjen.

Drejtuesja e kësaj prokurorie, Esmeralda Keshi Cami ka lidhje familjare me njërin prej të pandehurve kryesorë të dosjes, konkretisht me Arben Keshin.

Ndërsa dy prokurorët e tjerë kanë pretenduar se janë në konflikt interesi, pasi njihen me personat që janë nën hetim. Dosja 184, që u regjistrua para 3 vitesh nga Prokuroria e krimeve të rënda, do t’i caktohet me short njërit prej dy prokurorëve të Dibrës, Rifat Kojku dhe Belina Zeneli.

E ashtuquajtura dosja 184 përfshin hetimin e disa personave, mes tyre edhe zyrtare shtetërorë në nivel qendror dhe lokal, lidhur me dyshimet për shitblerje të votave në zgjedhjet e pjesshme për kryetar të bashkisë Dibër në 2016.

Në përgjimet telefonike, që përmban kjo dosje, të publikuara nga gazeta Gjermane “Bild” dëgjohen në biseda deputetë dhe zyrtarë të lartë të partisë socialiste si Damian Gjiknuri, Pjerin Ndreu, Fatmir Xhafaj, Saimir Tahiri, drejtues të policisë lokale dhe eksponentë të tjerë të njohur në Dibër./ABC News Albania 24/7

 

 

 

 

 

lexzhe-1280x743.jpg
nev ila16:30 | 13/08/2019

Në Bashkinë e Lezhës nuk do të ketë rezistence gjatë kostituimin e Këshillit Bashkiak dhe betimit të kryetarit poçes i cili do të zhvillohet ditën e mërkure. Në një dalje për mediat kryetari demokrat në largim Fran Frrokaj tha se nuk do të prese në zyre Pjerin Ndreun, pasi sipas tij 30 qershori ishte një farsë. “Përfituesit në mënyrë jo korrekte me ligjet janë të majtët, por gjithsecili të paktën një herë kanë qenë në zyrën time dhe nuk e kam ndërmend të baltos 16 vite të punës time si kryetar bashkie dhe të nxis turma të ekzaltuara pro apo kundra atij. Dua ti uroj mbarëvajtje institucionit të bashkisë”, tha Frrokaj./ABC News Albania 24/7

taulan-balla-1280x724.jpg
nev ila15:45 | 13/08/2019

 

Pas akuzave të Partisë Demokratike se kryebashkiaku i Shkodrës është subjekt i Ligjit për Dekriminalizimin ka reaguar kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla.

Ai ka nënvizuar se Partia Socialiste ka përcaktuar qartë një vijë të kuqe, për të gjithë anëtarët e saj. Kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd, që nga Kryetari i Partisë deri tek anëtari i thjeshtë.

Konkretisht, akuza e ngritur ndaj Valdrin Pjetrit, me një pretendim të bazuar në dokumenta joligjore nga ana e Partisë Demokratike, nuk mjafton as për t’u pranuar a priori, as për t’u rrëzuar a priori.- shkruan Taulant Balla në reagimin e tij në rrjetet sociale.

Megjithatë përtej dëshirës së mazhorancës që e drejta të jetë në anën e tij, Partia Socialiste garanton opinionin publik dhe komunitetin e Bashkisë së Shkodrës, se përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, do të qëndrojë edhe në këtë rast në anën e ligjit dhe të interesit publik”, shkruan Balla./ABC News Albania 27/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono