reagimi

dash.jpg
nev ila23:19 | 18/10/2019

Departamenti Amerikan i Shtetit përmes zëdhënëses Morgan Ortagus ka shprehur zhgënjimin në lidhje me refuzimin e hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nga Këshilli i Europës. DASH ka deklaruar se të dy vendet bënë përpjekje shumë të forta dhe se një vendim pozitiv do të rikonfirmonte besueshmërinë e rrugës drejt BE dhe pengimin e aktorëve të jashtëm dashakeq të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore euro-atlantike.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin angazhimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për integrimin transatlantik dhe aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Jemi të zhgënjyer që Këshilli Evropian nuk i njohu përpjekjet shumë të forta të reformës së secilit vend duke rënë dakord për të hapur negociatat e pranimit në këtë kohë. Një vendim pozitiv do të rikonfirmonte besueshmërinë e rrugës së tyre në BE dhe do të shtyhej fort kundër aktorëve të jashtëm keqdashës, të cilët kërkojnë të minojnë vlerat perëndimore dhe komunitetin euro-atlantik. Ne e pranojmë që Këshilli Evropian nuk i tha “jo” as Shqipërisë, as Maqedonisë Veriore, dhe as BE-ja nuk vendosi kushte të reja për hapjen e negociatave të pranimit. Shpresojmë që Këshilli Evropian të arrijë një konsensus mbi një vendim pozitiv për të dy vendet përpara Samitit BE-Ballkan Perëndimor në majin e ardhshëm.

Shtetet e Bashkuara do të mbeten një partner strategjik i Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë pasi ata vazhdojnë punën e tyre për të forcuar sundimin e ligjit, përpjekjet e mëtejshme kundër korrupsionit, zhvillimin e ekonomive të tyre dhe luftimin e krimit të organizuar. Ne i inkurajojmë të dy vendet të qëndrojnë të palëkundura në ndërtimin e një shoqërie transparente, të bazuar në rregulla, demokratike, të përgjegjshme për nevojat e qytetarëve. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me partnerët evropianë për të përparuar qëllimet e përbashkëta të stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor“, shkruan në reagim DASH./abcnews.al

CALJA.png
Igli Nikolli16:14 | 17/10/2019

Briken Calja është ndër peshëngritësit më të mirë. 29-vjeçari nga Elbasani i ka dhuruar 7 medalje Shqipërisë dhe ende nuk ka marrë shpërblimin e merituar.

Sportisti i njohur nuk duron më dhe ka vendosur të reagojë me anë të një postimi në rrjetet sociale. Calja pret prej 19 muajsh dhe e quan diçka të tillë skandaloze dhe qesharake.

Calja jep shembullin e një peshëngritësi bullgar, teksa prek edhe një temë tjetër. Fituesit e medaljeve në kampionatet Evropiane dhe Botërore kanë të drejtën ligjore për t’u punësuar në Ministrinë e Brendshme ose të Mbrojtjes, por asgjë nuk ka ndodhur.

Ai ndihet i lodhur nga situata e krijuar dhe i bën thirrje Kryeministrit dhe Ministres së Arsimit dhe Sporteve që t’i japin zgjidhje hallit të tij, duke theksuar se mbetet i zhgënjyer dhe i zemëruar, por gjithmonë kryelartë. /abcnews.al

Komenti i plotë i Briken Caljes

I ZHGËNJYER DHE I ZEMËRUAR POR KRYELARTË

Përgjatë dy viteve të fundit kemi arritur rezultate historike për sportin shqiptar dhe për peshëngritjen në veçanti!

Por në Shqipëri këto triumfe hostorike të hidhen në kosh sa hap e mbyll sytë.

Marrim nje shembull konkret: Në Bullgari kundështarit tim në peshën 73 kg Andreev Bozhidar, pas 21 ditëve, kohë e cila është normale për sa i përket pritjes që i bëhen analizave anti-doping, ministri perkatës i sporteve i bën pritje zyrtare dhe i siguron mbështetje të mëtejshme institucionale, financiare dhe morale për garat e ardhshme. Ndërsa në një univers paralel, Briken Calja në Shqipëri, fitues i 4 medalje të arta e 2 të argjendta Evropiane dhe një bronzi Botërore, ende nuk është shpërblyer për të gjitha medaljet që i takojnë dhe është në pritje akoma pas 19 muajve për një pritje zyrtare nga ana e institucioneve përkatëse. Kjo është skandal dhe qesharake njëkohësisht.

Meqë ra fjala te shpërblimet, po ju informoj e sqaroj që zyrtarët e ministrisë me anë të disa argumentave qesharakë nuk zbatojnë dhe hedhin në kosh rregullat e Federatës Botërore të Peshëngritjes dhe V.K.M-në për shpërblimet në sport. Unë po kërkoj zbatimin e një VKM-je, asgjë më shumë, as lëmoshë e asgjë. Për Brikenin flet rezultati dhe jo burrokracitë dhe parazitizmat e rëmdomta që gjejmë në shoqërinë tonë.
Realisht ligji i sportit dhe VKM-të përkatëse janë përmirësuar ndjeshëm po problemi qëndron zbatimi i tyre.
Po vuaj padrejtesisht këtë çështje dhe dispozitat ligjore te parashikuara ne V.K.M dhe ligjin shqiptar më japin plotësisht të drejtë të përfitoj shumë herë me tepër se çkam përfituar deri më sot. Konkretisht, në 2018, kam marre 3 medalje ari dhe jam shperblyer vetem per nje te tille, shto dhe faktin që për shpërblimin e një medaljeve të vetme kam pritur 1 vit të plotë kalendarik, nderkohë ligji shqiptar e parashikon për 3 muaj. E njëjta gjë ndodh dhe me medaljet e 2019.

Më kanë kerkuar dokumentacion nga Federata Boterore,Europës,Komiteti Olimpik dhe Federata Shqiptare. Ja kam dorëzuar te gjitha dokumentat përkatëse dhe Ministria i ka dorëzuar vetë në institucionet përkatëse. Tani nuk dihet se ku qëndron problemi.
Çduhet të bëj më Briken Calja?

Prisni se ka akoma: Çështje tjetër është dhe punësimi i medalistëve të kampionatit Evropian dhe Botëror. Konkretisht nga ana ligjore unë përfitoj punësim pranë Ministrisë se Brendshme ose te Mbrojtjes por deri tani asgjë e tillë ska ndodhur edhe pse dokumentacionet janë plotësuar të gjitha zyrtarisht.

Se kur do të plotësohen këto gjëra nuk e di, mbase pas një shekulli?!
Ligji dhe VKM-ja për sportet kanë një vit që kanë hyrë në fletoren zyrtare.

Jam i lodhur nga këto burrokracira. Kur do të vijë dita kur do të marrim atë që meritojmë pa u bërë pjesë e këtyre dogmave skandaloze të shoqërisë sonë.

Njëkohësisht nëpërmjet këtij postimi publik i drejtohem Kryeministrit dhe Ministres së Arsimit dhe Sporteve.
Jam i gatshëm të bashkëpunoj për ti dhënë drejtimin e duhur zgjidhjes së kësaj situate.

I zhgënjyer, i zemëruar por kryelartë.

Juaji, Brikeni

hajdari-1280x691.jpg
nev ila17:37 | 14/10/2019

Pas njoftimit në rrjetet sociale të Korab Litës se, ditën e sotme është përzgjedhur në krye të grupit parlamentar demokrat, duke zëvendësuar Rudina Hajdarin, kjo e fundit ka folur për Abc News dhe ka përgënjeshtruar lajmin se ajo është larguar nga drejtimi i Grupit.

Sipas Hajdarit, ajo do të vazhdojë të jetë në krye të këtij grupi dhe se shkarkimi i saj nuk varet nga dëshira e disa individëve por se duhen vota për ta bërë këtë gjë.

Me sa duket gjërat nuk po funksionojnë siç duhet në opozitën brenda parlamentit dhe kanë filluar zënkat mes tyre./abcnews.al

ilir-meta-2.jpg
nev ila13:27 | 14/10/2019

Ilir Meta e kishte gati reagimin për opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias. Menjëherë pas publikimit të dokumentit zyrtar në faqen e Komisionit, kreu i Shtetit rikonfirmoi se pretendimet e tij se nuk ka shkelur Kushtetutën me vendimin për të shtyrë zgjedhjet e 30 Qershorit u konfirmuan.

“Si asnjëherë tjetër, Opinioni përfundimtar pësoi ndryshime thelbësore nga projekti paraprak. Ndër konkluzionet kryesore u evidentua se:Presidenti i Republikës nuk ka shkelur Kushtetutën dhe nuk ka tejkaluar kompetencat e veta kushtetuese. Presidenti i Republikës pati qëllim legjitim, që synonte shmangien e gjakderdhjes, mbrojtjen e pluralizmit politik, ruajtjen e stabilitetit dhe të kredencialeve demokratike të vendit. Kompetencat kushtetuese të Presidentit nuk janë formale.  Dekretet e Presidentit janë në fuqi dhe nuk u sfiduan përpara asnjë gjykate. Zgjedhjet parlamentare kanë status më të lartë kushtetues se zgjedhjet vendore”.

Por ndryshe nga kreu i shtetit mendon kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka bindjen se Ilir Meta ka shkelur kushtetutën. Por pavarësisht kësaj vendimmarrjen ja lë në dorë Komisionit Hetimor.

Në mbledhjen e radhës së Komisionit Hetimor do të diskutohet edhe opinion përfundimtar i Komisionit të Venecias, për të vendosur nëse do të vijohet procedura për shkarkimin e kreut të shtetit apo jo./ABC News Albania

marsida-qatja-1280x686.jpg
nev ila12:32 | 11/10/2019

Marsida Qatja ka folur për ABC News me gazetaren Enkeleda Arapi dhe operatorin Adi Domi, në lidhje me ngjarjen që tronditi Kavajën ditën e djeshme ku mbetën të vrarë 1 person dhe mbeti i vdekur 1 tjetër.

Në prononcimin e saj për ABC News ndër të tjera Qatja tha se Bledar Toçi duhet të ngrihet në detyrë pasi po të mos kishte qenë për të do ishin të vdekur të gjithë./abcnews.al

lulzim-basha-3.jpg
nev ila12:06 | 11/10/2019

Kreu i Partisë Demokratike ka reaguar në lidhje me çmimin Nobel për letërsinë që iu dha austriakut Peter Handke. Sipas Bashës kjo është një ditë e trishtuar të shohësh se si çmimi Nobel të shkojë te njeriu që mbrojti dhe justifikoi autorin e tmerreve më të mëdhenj në Evropë që pas holokaustit.

“20 vjet më parë kam shërbyer në ekipin e ICTY të KB që akuzoi Milloshevicin për krime lufte dhe genocid. Të shohësh çmimin Nobel të shkosh tek dikush që mbrojti dhe justifikoi autorin e tmerreve më të mëdhenj në Evropë pas Holokaustit, është shokuese dhe e tmerrshme. Ditë e trishtuar për vlerat tona“, shkruan Basha./abcnews.al

kisha-katolike-tirane-durres-1280x940.jpg
nev ila11:08 | 11/10/2019

Arqipeshkvia metropolitane Tirane-Durrës ka reaguar sërish pas debateve që shkaktoi letra e monsinjor Xhorxh Frendos, lidhur me kërkesën e 8 ministreve drejtuar Holandës për hapjen e negociatave.

Në një status në facebook, Arqipeshkvia shkruan se disa persona kanë përfituar nga shkrimi i Monsinjor Frendos per të sulmuar Kishen Katolike.

“Sistemi komunist ka rene, por tek keta persona, skeptri i Enver Hoxhes (qe tregonte nje urrejtje te veçante ndaj Kishes Katolike) ende eshte i gjalle. Ne kete shoqeri demokratike dhe pluraliste, te gjithe kane te drejte te flasin e te shprehin mendimet e tyre, pervec nje ipeshkvi katolik, dhe pikerisht sepse eshte katolik!”, thuhet në reagim.

Dy ditë më parë Arqipeshkvia kritikonte letrën e 8 ministreve, të cilat shprehin vlerësimin për Holandën.

Por, monsinjor Xhorxh Frendo u kërkoi grave të kabinetit qeveritar që të mos flasin në emër të të gjithë shqiptarëve, duke sjellë në vëmendje se ky shtet, ka legalizuar abortin dhe martesën mes homoseksualëve. Reagim pati edhe nga myftinia e Tiranës./ABC News Albania 24/7

edi-rama-1.jpg
ent ela19:44 | 10/10/2019

Për marrjen e Çmimit Nobel në letërsin nga Peter Handke ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. përmes një postimi në tëitter, kreu i qeverisë shprehet se:

“Kurrë nuk mendova se do të bënte për të vjellë një Çmim Nobel, por paturpshmëria po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë”– shkruan Rama.

Postimi i plotë i Ramës

“Nuk e kisha menduar kurrë se do të më vinte për të vjellë nga vlerësimi me çmimin Nobël, por mesa duket paturpësia po kthehet në diçka normale në botën ku jetojmë. Pas zgjedhjes së turpshme të bërë nga një autoritet moral si Akademia e Nobelit, turpi është vulosur si një vlerë e re. JO, ne nuk mund të qëndrojmë të mpirë ndaj racizmit dhe gjenocidit”.

Në lidhje me këtë çështje reagoi edhe ministri në Detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ai e cilësoi çmimin ndaj Handke të turpshëm.


/abcnews.al

KRONIKE-UNIONI-I-GJYQTAREVE.mpg_snapshot_00.45-1280x720.jpg
ent ela17:38 | 10/10/2019

Kryeministri Edi Rama dhe të zëvëndësi i tij Erion Braçe kanë vënë në qendër të akuzave sistemin e drejtësisë duke sulmuar ashpër prokurorët dhe gjyqtarët. Shoqata Kombëtare e Gjyqtarëve dhe Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë, kanë reaguar pas akuzave publike të Kryeministrit Rama në Parlamement duke i cilësuar gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar si grup kriminal me emërtimin KÇK, kap çtë kapësh.

Shoqatat i cilësojnë akuzat e Ramës si  kërcënim ndaj pavarësisë së pushtetit gjyqësor, duke minuar besimin e qytetarëve në sistemin e drejtësisë.

Kreu i qeverisë deklaroi nga foltorja e kuvendit se po hartohet një ligji të ri për prokurorët dhe gjyqtarët që janë ende në sistemin e drejtësisë, që sipas tij do të shkarkohen, pasi janë duke bërë kërdinë me vendime absurde e të diktuara nga krimi dhe korrupsioni.

Kryeministri u shpreh se kjo kategori gjyqtarësh dhe prokurorësh janë si organizata kriminale me imunitet kushtetues”. Sipas tij organizata të tilla kriminale (Kap çfarë të kapësh) ‘KÇK’ duhet të shpallen në kërkim.

Kreu i ekzekutivit pas lëshimit të akuzave të ashpra kundrejt Prokurorit të Durrësit Arjan Ndoji që arrestoi kreun e kadastrës së Durrësit Lirirond Pula dhe me pas u la në burg nga gjykata, ka sulmuar edhe një gjykatare në Gjirokastër që sipas tij i kishte dhënë urdhër mbrojtje një burri që kishte dhunuar gruan. Shoqata dhe Unioni i kanë cilësuar këto deklarime si qendrime agresive e të adresuara gabim.

Ata ftojnë Këshillin e Lartë Gjyqësor, si institucioni i ngarkuar për garantimin e pavarësisë dhe përgjegjshmërisë së pushtetit gjyqësor si dhe partnerët  ndërkombëtarë, të mbajnë qëndrimet e tyre në lidhje me akuzat e bëra publikisht nga Rama.

Për akuzat ndaj prokurorit ka reaguar më herët dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë duke i cilësuar sulmet e drejtuesive të lartë të qeverisë si paragjykime për ecurinë dhe përfundimin e një procesi gjyqësor. /ABC News Albania 24/7

a4df61ef-2dcc-4779-b582-3c1e56f891a9.jpg
ent ela14:47 | 10/10/2019

Deklarata e Kryeministrit Rama në Novi Sad në krah të Presidenti serb dhe Kryeministrit maqedonas për krijimin  shengenit rajonal nuk është mirëpritur nga Partia drejtësi për integrim dhe unitet. Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat PDIU thekson se Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni e Veriut, një nismë e panevojshme dhe e dëmshme. Sipas PDIU kjo është një nismë e dëmshme që risjell idenë e ish-Jugosllavisë për një Konfederatë Ballkanike dhe sjell një çorientim gjeopolitik.

Deklaratë për media e PDIU:

Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni e Veriut, një nismë e panevojshme dhe e dëmshme  Është e papranueshme një nismë Rajonale që lë jashtë Kosovën dhe e pakonsultuar me të.

Shqipëria s’duhet ti japë frymëmarrje Serbisë në raport me Kosovën, por të jetë gjithmonë në krah të saj në raport me Serbinë.

Një nismë e dëmshme që risjell idenë e ish-Jugosllavisë për një Konfederatë Ballkanike.

Një nismë sjell një çorientim gjeopolitik.

Shqiptarët janë të përcaktuar që në kohën e Rilindasve për të qenë pjesë e Europës, jo vetëm gjeografikisht, por dhe për tu bërë pjesë e BE-së.

Kemi që nga viti 2014 që Shqipëria ka marrë statusin e vendit kanditat, e presim hapjen e negociatave.

Rilindja e Ramës dështoi për të disatën herë dhe këtë vit për hapjen e negociatave, e na servir një nismë mediokër e pa asnjë impakt për qytetarët.

Këto nisma duken si alternativa ndaj integrimit evropian, pra si paradhoma pritje që do zvarrisin hyrjen në BE prandaj është më mirë ti shmangim.

Çorientim gjeopolitik- Ne kemi partner kryesor tregtar BE-në dhe vullneti i 98 përqind i Shqiptarëve është të shohim nga perëndimi, s’kemi asnjë arsye të thellojmë lidhjen me lindjen.

Boll më me megallomaninë e liderit rajonal, ne duhet të kryejmë me kokën ulur detyrat e shtëpisë për të arritur standartet e BE-së, demokracinë funksionale, zgjedhje të lira e të ndershme, si dhe betejën kundër kapjes së shtetit nga krimi dhe ekonomisë nga Oligarkët. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono