reagimi

RAMA-PER-ZGJEDHJET-DHE-METEN.mpg_snapshot_01.01-1280x720.jpg
ent ela19:43 | 09/06/2019

Sugjerimit që erdhi nga Gjermania për të pranuar shtyrjen e zgjedhjeve, kryeministri u përgjigj duke kujtuar mesazhin amerikan për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor. Në takimet elektorale të ditës Rama tha se Presidenti e ka humbur të drejtën për të qëndruar në zyrë, ndërsa zgjedhjet do mbahen më 30 qershor.

Numrit dy të grupit parlamentar të partisë së Kancelares gjermane Angela Merkel Johan David Vadephul, për të pranuar shtyrjen e zgjedhjeve, kryeministri Rama iu përgjigj duke risjellë mesazhin e zv/ndihmës sekretarit amerikan të shtetit Metju Palmer

“Morën një goditje shumë të rëndë, për të ardhur keq për të gjithë ne jo vetëm për ata, nga qeveria SHBA, ku u trajtuan me emër e mbiemër si përsona shoqërisht të rrezikshëm, u paralajmëruan më emër e mbiemër se nuk do hynin në SHBA po të vazhdonin të ushtronin dhunë. Dhunë ndaj kujt? Dhunë ndaj një populli të tërë duke i thënë që nuk do lejojmë njeri të shkojë në zgjedhje”.

Sipas Ramës akti i presidentit është i njëanshëm e për këtë solli në kujtesë marrëveshjen e 17 majit të dy viteve më herët, duke zbuluar edhe qëndrimin e Presidentit të kohës Bujar Nishani.

“Mund të themi çfarë të duam, por në këtë rast kjo është e vërteta, Bujar Nishani e kërkoi me shkrim, e këëkoi me firmë, e kërkoi me vulë në letër të përbashkët timen e shkokut tim Bashës, që më ka humbur dhe s’po e kap dot më, që  t’i kërkonim Presidentit atë shtyrje brenda kushtetutës  si kërkesë konsensuale e forcave politike se është detyrimi numër një, se nuk do të mundë kurrë Presidenti të vendosë diçka të tillë, si shtyrja e zgjedhjve pasi ka deklaruar se kur bëhen zgjedhjet pa pyetur të tjerët”.

Njëlloj si në takimin e Burrelit, kryeministri e konsideroi vetëvrasje politike vendimin e Metës, duke aluduar edhe për shkarkimin e tij.

“Po duke u shfaqur si një përfaqësues i lartë, madje si lider i opozitës, ka vendosur të na vërë të gjithëve në pozitën sëkëlldisëse se unë mendoj që nga dje Ilir Meta nuk e meriton zyrën ku rri, nuk meriton titullin më të lartë të gardianit të Kushtetutës, nuk e meriton më dhe figurën e shëmbëlltyrës së unitetit kombëtar. Ajo që ka bërë dje është përçarëse dhe konfliktnxitëse”.

Madje Kryeministri identifikon edhe arsyen e kësaj lëvizjeje që sipas tij e ka renditur Presidentin krah opozitës.

“Kërkohet rrëmujë dhe kaos për të goditur kë? Jo mua personalisht e as kundërshtarin politik, por të vetmen forcë që në sekondën e parë e deri sa të kemi frymë do të jetë mbështetësja e palëkundur e reformës në drejtësi dhe e zbatimit të saj, për të kaluar nga ligjet tek gjyqet”.

Shefi i qeverisë përsëriti se zgjedhjet do mbahen në 30 qershor, për të treguar se askush nuk ka shans të tallet me Kushtetutën e të ardhmen e vendit, përveçse të vrasë veten politikisht.

/ABC News Albania 24/7

Basha-ne-vore-1280x701.jpg
Sej rie19:15 | 01/06/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha publikoi një video në rrjetin social “Facebook”, me mesazhin se Edi Rama nuk ka më shanse të vazhdojë të drejtojë qeverinë bashkë me krimin. Në video renditen faktet që sipas kreu të PD do duhej ta kishin detyruar një kryeministër normal të jepte dorëheqjen e të largohej pa kosto për vendin.

Sipas Bashës, në rastin e Kryeministrit, këto fakte lidhen me marrjen e pushtetit përmes blerjes së votave me krimin e paratë e korrupsionit. Në video Basha rendit 20 rase për të cilat Rama duhej të ishte larguar, që nga pakti me krimin, tek keqqeverisja, dhunimi i qytetarëve e korrupsioni. Postimi mbyllet me mesazhin “Për çlirimin e Shqipërisë nga e keqja! Asnjë hap pas!”/ABC News Albania 24/7

MBULIM-BASHA-PROTESTA-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:46 | 01/06/2019

Pak orë pas letrës së shtatë të kryeministrit Edi Rama ka reaguar dhe kreu i PD-së Lulzim Basha. Përgjigjja e tij ka qenë një video nën hashtagun “Asnjë hap pas për çlirimin e vendit nga e keqja! Nesër në ora 19:00 të gjithë në shesh”.

Ndërsa ish deputeti demokrat Enkeljd Alibeaj shkruan po në rrjetet sociale se; “Edi Rama mendon se do të gjunjëzojë popullin me presion me shantazh me kërcënim e nga ana tjetër të vazhdojë ta vjedhë e varfërojë. Kjo kohë ka mbaruar”– shkruan ish-ligjvënësi demokrat, i cili mbyll postimin e tij duke theksuar:

“Populli është në këmbë, kundër pushtetit të ardhur nga krimi e nga vota e blera për të vjedhur e grabitur Shqipërinë”. ABC news Albania 24/7

 

MBULIM-MOSKA-REAGIMI.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 28/05/2019

Moska kërkon lirimin e menjëhershëm të shtetasit rus të arrestuar gjatë operacionit policor në veri të Kosovës, mëngjesin e të martës.

Mikail Krasnoshcekov, shtetas rus dhe pjesëtar i administratës së brendshme të misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UMNIK – është ndër të arrestuarit gjatë operacionit të ndërmarrë nga forcat special ROSU në veri të Kosovës.

Burime të spitalit të Mitrovicës, konfirmuan për agjencinë ruse të lajmeve TASS se shtetasi rus ka marrë mjekim për plagët e marra gjatë arrestimit.

Ambasada ruse në Beograd ka kërkuar lirimin e menjëhereshëm të tij. Ndërkohë Ministria e jashtme ruse në një deklaratë për media u shpreh se arrestimi u krye pavarësisht imunitetit të tij si nëpunës i Kombeve të Bashkuara. Më herët Moska cilësoi arrestimet në veri si një provokim të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian në shkelje të marrëveshjes mes Beogradit dhe Prishtinës. /ABC News Albania 24/7

337F0E1B-E79E-4EAD-858E-2CEA007A5E34_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s-1.jpg
ent ela14:43 | 28/05/2019

Beogradi zyrtar ka reaguar menjëherë pas aksionit të policisë së Kosovës në komunat me shumicë serbe të popullsisë. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se kishte urdhëruar ushtrinë dhe policinë që të jenë në gatishmëri të plotë luftarake, por se pavarësisht kësaj, vendi i tij me çdo çmim do të ruajë paqen dhe qëndrueshmërinë.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, në vazhdim të seancës së jashtëzakonshme të Parlamentit lidhur me Kosovën, këtë të martë ka komentuar operacionin e policisë kosovare në veri. Sipas tij, veprimet e policisë kanë qenë të dhunshme, ndërsa arrestimet janë vetëm pretekst dhe aksioni ka për qëllim mbjelljen e frikës mes serbëve të atjeshëm.

“Qëllimi dhe dëshira e tyre e vetme është që të marrin veriun e Kosovës, për shkak se ata çmojnë se tashmë kanë marrë dhe kontrollojnë të gjitha hapësirat e tjera në Kosovë”.

Vuçiç informoi deputetët se mëngjesin e sotëm kishte urdhëruar ngritjen e gatishmërisë luftarake të ushtrisë e policisë në shkallën më të lartë. Ai bëri, po ashtu të ditur, se për operacionin e policisë së Kosovës ka biseduar me përfaqësues të KFOR-it dhe të BE-së, porse është ndarë i zhgënjyer: Ata i kanë thënë se operacioni në veri të Kosovës është i shkallës së gjerë dhe ka për qëllim luftimin e korrupsionit e të krimit të organizuar. I pakënaqur me këtë, kreu i shtetit serb sikur paralajmëroi ndërprerjen e kontakteve të mëtejshme me strukturat e BE-së dhe të NATO-s në Kosovë:

“E ndërroj telefonin dhe do të jem i pakapshëm për ta për çdo rast të ngjashëm si ky”- tha Vuçiç duke u bërë thirrje serbëve lokalë në Kosovë që të ruajnë gjakftohtësinë, por edhe të jenë të bindur se shteti serb- nuk i ka braktisur:

“Reagimi ynë do të jetë i planifikuar, do të jetë serioz dhe do të jetë i përgjegjshëm dhe aspak i pafuqishëm” – tha Aleksandër Vuçiç gjatë debatit në parlamentin serb duke lënë të kuptohet se, sikurse u shpreh, në rast të përshkallëzimit të konfliktit dhe të sulmeve të mëtejshme kundër popullit serb – Serbia ka për të ngadhënjyer. /ABC News Albania 24/7

 

lulzim-bashaaa-1280x716.jpg
ent ela12:04 | 26/05/2019

Nuk ka vonuar reagimi i kreut të PD Lulzim Basha. Pa iu drejtua direkt kryeministrit, Basha nënvizon përmes një komenti në Facebook, se nuk do ketë asnjë hap pas, deri në largimin e kryeministrit. Kreu i opozitës postoi edhe disa foto nga protesta e të shtunës.

Një ditë pas protestës duket e qetë atmosfera në selinë e Partisë Demokratike.

Vetë kryetari demokrat nuk ndodhet aty ndërkohë që i ka mbrritur një letër virtuale nga kryeministri Rama.

Por nuk ka nevojë të jetë aty për të thënë fjalën e tij po nga rrjetet sociale. Pakpas letrës së pestë që i dërgoi kryeministri, Lulzim Basha vendos të publikojë një pjesë nga albumi fotografik i protestës së 25 majit.

Indirekt ia jep një përgjigje kreut të mazhorancës.

“Demokracinë nuk e japim, të drejtat dhe liritë tona nuk i dorëzojmë. Beteja për to është misioni më i madh dhe më fisnik i njeriut të lirë. Beteja me të keqen, po e çliron dhe fisnikëron shoqërinë dhe kombin tonë”.

Kryeministri njoftoi se nuk tërhiqet pavarësisht ftesës për dialog. Të diskutojë kërkon me kryedemokratin për problemte që shqetëson opozitën jashtë parlamentit,duke e njoftuar gjithashtu se kërkesësn për dorëheqjen e tij nuk ia plotëson dot. E kjo për kryetarin e Partisë Demokratike do të thotë se nuk ka kthim pas.

“Forca jonë është bashkimi, forca jonë është qëndresa, forca jonë është përballja deri në fitoren e kësaj beteje për Shqipërinë si gjithë Europa. Asnjë hap pas! “

  /abcnews.al

hashim-thaci.jpg
ent ela15:34 | 24/05/2019

Me anë të një postimi të gjatë në profilin e tij zyrtar në Facebook, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar ndaj deklaratave të një dite më parë të ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha. Kreu i Shtetit të Kosovës, akuzoi sërish Berishën se i ka shërbyer Millosheviçit duke i shitur armë Serbisë.

Vijon përplasja në distancë mes ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi. Ky i fundit ka reaguar me një postim të gjatë në profilin e tij zyrtar në Facebook, ndaj deklaratave të bëra nga Berisha në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, mbrëmjen e së enjtes.

Berisha, foli për përplasjen me Thaçin, duke përsëritur qëndrimin e tij se e konsideron presidentin si një argat të Serbisë, si dhe ka treguar edhe arsyen e ndalimit të Thaçit nga autoritetet shqiptare.

Berisha tha se Thaçin e kishin ndaluar, për ta marrë në pyetje rreth vrasjes së gazetarit Ali Uka, pasi kishte fjetur në të njëjtën dhomë me Thaçin, e në të njëjtën dhomë ishte gjetur i vdekur.

Thaçi nga ana e tij në reagimin në Facebook përsëriti akuzat se Berisha i ka shërbyer Sllobodan Milloshevic, duke i shitur armë Serbisë, në kohën kur Kosova ishte në luftë.

Ndër të tjera ai thotë se ia ka pasur frikën gjithmonë një gjuhe të tillë, për të cilën thotë se tashmë është zhvendosur edhe në disa parti në Kosovë.

Thaçi shprehet se nuk ka asnjë kënaqësi të merret me një relike të shëmtuar – duke iu referuar Berishës – i vetëdijshëm se ky intrigant bën përpjekje dëshpëruese të ushqejë hijen e tij, duke hedhur baltë mbi çdo gjë që konsiderohet si vlerë e traditës dhe kulturës sonë kombëtare.

“Nuk kam asnjë dyshim se një ndër krimet më të mëdha në rrugëtimin e S.R.B, përveç përpjekjes për puç institucional, shkatërrimin e shtetit dhe demokracisë në Shqipëri, është edhe fakti se ai i shkatërroi edhe kodet e sjelljes dhe komunikimit të Odës Shqiptare.

Ai punoi tërë jetën duke përçarë kombin dhe vendin. Tiparet e malësorit i humbi duke i shërbyer bllokut në vitet e diktaturës”, vijon më tej reagimi i kreut të shtetit të Kosovës.

Duke iu referuar vetëm me iniciale, Thaçi shton se “S.R.B është ai që solli këtë fatkeqësi të madhe në sofrën tonë dhe infektoi shumë politikanë me fjalorin e tij vulgar, duke u bërë modeli më i keq.

E kam thënë dhe do ta them gjithnjë, se kam dhimbje kur e shoh si ka përfunduar në një gërmadhë morale dhe politike”, shkruan më tej ai.

“S.R.B sot nuk paraqet asgjë tjetër, vetëm një fosil.

“Dua ta kuptojnë të gjithë shqiptarët se unë kur flasë për S.R.B., nuk e bëj aspak për të pastruar ndonjë hesap personal. Këtë e bëjë vetëm si shërbim të interesit publik, që njerëzit të mos shurdhohen nga kambanat e këtij ndjellësi të fatkeqësive dhe që të gjithë së bashku të reflektojmë për këtë fatkeqësi kombëtare, që shfaqet në formën e shpifjeve, sharjeve dhe sulmeve të ulëta mes shqiptarëve”-përfundon Thaçi. /ABC News Albania 24/7

byro-1280x720.jpg
Sej rie23:15 | 22/05/2019

Në aktivitetin organizuar rreth sigurisë në Ballkan dhe rolit të aktorëve të jashtëm në kohën e tranzicionit euroatlantik, presidenti Meta mesazhet e forta ja drejtoi kujtdo që reformën në drejtësi të votuar tre vjet më parë e quan “sukses për tu marrë shembull.”

“Nëse do ishte me të vërtetë një sukses Shqipëria asnjë minutë nuk do ishte pa gjykatë Kushtetuese. Reforma nuk bëhet me retorikë, bëhet me standarde. Nëse reforma bëhet me emra atëherë asnjëherë nuk ka një reformë të qëndrueshme, por forma të reja për kapjen e institucionit”, tha Presidenti.

Këto deklarata të bërë nga Meta janë komentuar një panel ekspertësh në emisionin “Byro Politike”. Të ftuarit, juristi Sokol Azizaj, ish-ministri i Drejtësisë Shefqet Muçi, juristi Çlirim Gjata dhe juristi Jordan Daci, janë shprehur se Meta ka të drejtë të bëjë deklarata të forta publike.

Sokol Azizaj: “Duhet thënë me pak fjalë dhe kam përshtypjen që deklarimet e Presidentit të Republikës duhen parë në dy dimensione: Dimensioni i parë është se për shkak të detyrimit kushtetues Presidenti mund të bëjë në deklaratë të karakterit publik edhe brenda institucioneve publike si Parlamentit. Kuvendi për të thënë të vërtetën sot ka mare pamje  njëngjyrëshe. Dhe çdo lloj deklarate e Presidenti në një Kuvend i cili është njëngjyrësh nuk do të kishte marrë përmasa dhe sensibilitetin e asaj çka ne konstatojmë dhe diskutojmë sot. Dhe momenti i dytë është se Presidenti të gjithë deklaratën e tij i ka si pjesë të gjithë aktivitetit prej tre vjetësh, ose asaj çka ai ka grumbulluar dhe akumuluar në raport me atë se çka qëndron pas reformës në drejtësi. Me atë çka në mënyrë të përhershme politikanët, pse jo edhe Kryeministri kanë motivuar atë që thotë reforma në drejtësi. Nëse ju i referoheni kujtesë historike të këtyre tre viteve, që nga momenti i konceptimit të reformës një nga moment që është thënë dukshëm por pa e përmendur ka qenë që Meta është thelbi i gjithë akumulimit të perceptimit negativ për drejtësinë. Kjo do të thotë se nëse drejtësia do të këtë  një pasojë pozitive është figura e Metës. Normalisht kjo ka sjellë sensibilitetin e duhur tek ai që sot për shkak të marrëveshjes ka ardhur si President i Republikës. Në këto kushte unë mendoj se nuk janë fare të rastësishme deklarimet e tij”.

Shefqet Muçi: “Këto mangësitë e reformës në drejtësi sidomos në drejtin të vonesë nuk është se i konstatoi Presidenti i Republikës tani. Ato janë ngritur nga specialistët, janë ngritur nga opinioni i juristëve janë ngritur edhe në media. Tani  duket se u fry situata dhe shpërtheu edhe kreu i shtetit. Mua më duket se pavarësit nga tonet mënyra e parashtrimit të problemit, ai në thelb ka të drejtë. Reforma në drejtësi pavarësisht nga propaganda që bëhet ende është larg, nuk po bëhet. Po flitet për Gjykatën Kushtetuese se do ta bëjmë pas një muaji, pas dy muajsh, pas tre muajsh. Nuk ngrihet Gjykata Kushtetuese, të mos gënjejnë vetën. Nuk formohet Gjykata Kushtetuese pa u formuar Gjykata e Lartë. Gjykatë Kushtetues është bërë pazar, janë tre të tutë, tre të mitë e tre të Jordanit. Do të thotë që tre i ka Presidenti, tre i ka Kuvendi dhe tre i ka Gjykata e Lartë. Tani që të ngrihet Gjykata Kushtetuese duhet të zgjidhet Gjykata e Lartë. Ju nuk keni Gjykatë të Lartë.  Edhe tre veta që ishin, iku edhe  një sot dhe kanë ngelur vetëm dy”.

Çlirim Gjata: “Unë e kam thënë edhe në krye të herës së Meta po mban qëndrim Presidencial. Po mban atë qëndrim që duhet të mbajë  një President me aq pak mundësi sa ka, me aq sa i jep hapësirë kjo Kushtetutë që kanë ardhur duke e zvogëluar dhe kushtëzuar. Dhe jo vetëm me Kushtetutë por kanë nxjerrë ligje që nëpërmjet grremçave ligjore ai ekzekutojë ato kompetenca që ka. . Kur them që mbajti qëndrim presidencial, nuk është çështja e parë. Ai ka mbajtur qëndrim tek çështja e Teatrit. Janë 200 milionë euro në tavolinë dhe presin të ekzekutohen dhe pastrohen tek toka e teatrit. Dy herë e ktheu ligjin e teatrit. Ka mbajtur të njëjtin qëndrim dekretimit të ministrave, ku një ushtarak pa hequr gradat në kundërshtim e Kushtetutën zoti Rama e propozonte për ministër, ky nuk e pranoi. E dyta morën një djalë të vogël i cili sapo kishte marrë atë dekoratën miku i vogël i librit dhe e bënë ministër. Zoti Meta ka mbajtur qëndrimin e vërtetë presidencialit e quaj unë që duhet të mbajë një President.  Jo vetëm që vuri gushtin në plagë dhe nuk po përsëris se është e shkruar, Meta shtroi zgjidhje dhe i kërkoi Brukselit që të sjellë komision monitorimi”.

Jordan Daci: “Unë e shikoj ndryshe situatën. Në radhë të parë Presidenti i Republikës është kreu i shtetit dhe ka të drejtë të ngrejë shqetësime qoftë edhe të atij karakteri aq më pak që  është edhe kreu i politikës së jashtme. Tek e fundit raporte tona me BE përveçse raporte partneriteti janë edhe raporte diplomatike të politikës së jashtme që e ka për detyrë ta udhëheqë. Normalisht që shqetësimi mund të lexohet në këndvështrime të ndryshme dhe unë nuk e shoh aspak me çështjen e të përfolurit të vetë Presidentit.  Ai po sillet si President në raport me pozitën. Por unë kam një mendim krejt ndryshe, për një arsyen se unë e shikoj shkakun numër një të gjithë dështimit gjithë klasën politike papërjashtim sot. Klasa politike është ajo që e ka çuar Shqipërinë në këtë situatë. Jo po mos t’i ndajmë blu dhe të kuq kur është fjalë për reformën në drejtësi. E para klasa politike është në konflikt të pastër interesi në raport me reformën në drejtësi, e gjithë klasa. Sepse nga të dy palët pa përjashtim ka kandidatë të mjaftueshëm për burg, që madje duhet të ishin në burg. Mendoj që një nga problemet kryesore të luftës ndaj reformës në drejtësi është edhe frika se do përfundojnë në burg një pjesë”./abcnews.al

KRONIKE-BIEN-KANDIDATET-BD-DHE-PATOZI.mpg_snapshot_00.46-1280x720.jpg
ent ela15:45 | 21/05/2019

Tre është bilanci i kandidatëve të larguar pas propozimit të tyre për zgjedhjet e 30 qershorit nga Bindja Demokratike. Kjo për koordinatorin e kësaj force politike Astrit Patozi është shprehje e frikës së atyre që quan “të dëshpëruar të sistemit” por që nuk do arrijnë ta ndalin erën e re që po vjen sipas Patozit.

Bindja nuk i zgjati shumë. Një tjetër kandidat për kryetar bashkie i propozuar nga subjekti më i ri politik,Bindja Demokratike, i deklaruar si opozitar ndaj mazhorancës së sotme, është tërhequr nga gara pasi një koleg i tij bëri të njëjtën gjë vetëm një ditë më parë. Bëhet fjalë për Bledar Sinellën, i propozuarin nga Bindja Demokratike për të konkuruar në bashkinë e Kavajës kundër kandidatit socialist Redi Kraja.

Për këtë ka reaguar përmes një statusi në rrjetet sociale edhe koordinatori i kësaj force politike Astrit Patozi, sipas të cilit këto lëvizje vijnë për shkak të sulmit të orkestruar nga ata që quan “ të dëshpëruarit e sistemit”.

“Asnjë peng për ata që u ndanë prej nesh për shkak se u kapën për fyti dhe u lidhën prej këmbësh nga të dëshpëruarit e sistemit, të cilët ndjehen tmerrësisht të kërcënuar nga era e BINDJES DEMOKRATIKE. Kurrë më parë nuk ka ndodhur që një partie politike, ndonëse fare e re, t’i sulmohen, përgjohen dhe merren peng, që nga firmëtarët e deri tek kandidatët e saj për zgjedhjet e 30 qershorit.

Është e pashmbullt kjo që po ndodh, por ajo konfirmon gjithashtu se ne kemi bërë gjënë e duhur në kohën e duhur.

E kanë kot. Sepse nuk na ndalin dot, ndaj edhe janë kaq të acaruar”.

Një ditë më parë, Salvator Kaçaj, i propozuar nga Bindja Demokratike gjithashtu u tërhoq nga kandidimi për kryetar të Bashkisë Lezhë. Në dorëheqjen e tij depozituar pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kaçaj shkruante se zgjedhjet pa opozitën e vërtetë, Partinë Demokratike, do ishin shkatërrimtare për qytetarët e Lezhës dhe të të gjithë Shqipërisë.

Për pasojë Kaçaj, i cili pritej të garonte përballë Pjerin Ndreut për karrigen e qytetarit të parë të Lezhës, deklaronte tërheqjen si nga kandidimi ashtu edhe nga Bindja Demokratike,  me qëllim bashkimin ndaj kauzës së opozitës për mbrojtjen e demokracisë.

Ditën e  shtunën u tërhoq edhe kandidati për Bashkinë Skrapar, Dejvis Hebibasi, i propozuar nga Bindja Demokratike. /ABC news Albania 24/7

 

maxresdefault-1280x720.jpg
ent ela18:45 | 14/05/2019

Edhe Presidenti i Partive Popullore Europiane, PPE Joseph Daul ka reaguar pas protestave të fundit të opozitës së bashkuar në Shqipëri.

Në një mesazh të publikuar në rrjetër sociale, Daul,  shprehet se dënon dhunën në protesta, kurse thekson se palët duhet të ulen në tryezë bisedimi për dialog.

“Dënojmë fuqishëm përdorimin e dhunës gjatë demonstratave të fundit në Shqipëri. Të gjitha palët e përfshira duhet të kthehen në një dialog të ndershëm politik, të adresojnë shqetësimet dhe shkaqet rrënjësore, të rrisin retorikën dhe të qëndrojnë larg çdo lloj dhune”- shkruan në mesazhin e tij Presidenti i grupimit të Partive Popullore Europiane. /ABC News 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono