reagim

ardian-leka-1280x658.jpg
gra moz15:48 | 20/03/2018

Avokati i Fran Frrokajt nuk është i kënaqur me vendimin “arrest shtëpie” të dhënë nga gjykata për klientin e tij. Avokati Ardian Leka tha se ky vendim do të apelohet. Sipas tij, Frrokaj ka firmosur shkresat sipas ligjit dhe nuk ka asnje provë apo shkelje të tij gjatë ushtrimit të detyës.

Ardian Leka: “Është i bindur në pafajësinë e tij. Do të ushtrojmë të gjithë rrugët e së drejtës që do të thotë edhe me ankimin e këtij vendimi që u dha dje në Gjykatën e Rrethit gjyqësor Lezhë, duke iu drejtuar Gjykatës së Apelit Shkodër, pasi nuk janë kushtet për këtë lloj mase. Që ta dimë, Bashkia nuk proddhon tapi. Bashkia përcjell dokumentacion të paraqitur nga qytetari. Bashkia funksionon me dy protokolle. Protokolli i brendshëm, i cili është për strukturat brenda bashkisë dhe protokolli i jashtëm. Çdo dokumentacion i dalë nga Bashkia duhet të dalë me firmën dhe vulën e titullarit të institucionit. Në provat e prokurorisë ka dokumente që janë firmosur nga zoti Frrokaj, por jo dokumente që provojnë fajësinë e zotit Frrokaj. Ato janë shkresa përçjellëse që ne nuk i kemi mohuar asnjëherë e të cilat po mos t’i kishim firmos zoti Frrokaj, ksuh do t’i firmoste? Do t’i firmoste një Frrokaj tjetër. Ai fatmirësisht për këtë komunitet ka qenë kryetar i Bashkisë, ku ushtroi detyrën se për atë zgjidhet. Për të firmos dhe për të administruar territorin e tij”./abcnews.al

land-balla-1280x652.jpg
gra moz14:55 | 17/03/2018

E pyesin vazhdimisht sepse thonë se nuk kanë marrë përgjigje.

Por socialistët s’kanë ndër mend të tërhiqen.

Taulant Balla: “Së pari, si shpjegohet që Lulzim Basha thotë se i ka paguar lobuesit të tij në Washington vetëm 25 mijë dollarë, ndërsa kompania lobuese Muzin, që ka firmosur kontratë me Lulzim Bashën, deklaron se ka marrë plot 525 mijë dollarë nga Partia Demokratike”?!

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste këmbëngul në zbardhjen e lidhjes mes Bashës dhe biznesmenëve rusë që kanë në pronësi firmën Biniatta, e që kanë paguar plot 150 mijë dollarë të tjera kompanisë lobuese Muzin?!

Taulant Balla: “Çfarë është kjo dhuratë ruse për Lulzim Bashën dhe përse i është dhënë?
E çka është më e rëndësishme, çfarë i ka premtuar Lulzim Basha në këmbim biznesmenëve rusë”?

Sipas socialistëve Lulzim Basha dhe Partia Demokratike duhet të marrin të gjithë përgjegjësinë për financimin e paligjshëm sipas tyre në kohën e “Çadrës së Republikës së Re”.

Taulant Balla: “Lulzim Basha, burimet e errëta të këtij financimi, ku përfshihen edhe xhepa oligarkësh rusë, janë një arsye e pashmangshme që Lulzim Basha të ndiqet penalisht dhe kjo Parti Demokratike e marrë peng prej tij të ndëshkohet moralisht nga çdo demokrat i ndershëm”./abcnews.al

boris-johnson-1280x660.jpg
gra moz15:46 | 16/03/2018

Ministri i jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar ka akuzuar drejtëpërdrejtë presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, se qëndron pas sulmit kundër ish spiunit rus. Ndërkohë, hetuesit njoftuan se agjenti kimik i është vendosur të bijës së Sergej Skripal në valixhen e saj gjatë udhëtimit nga Moska për në Britani.

Nuk ka ulje tensionesh mes Moskës dhe Londrës. “Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin me shumë mundësi ka urdhëruar sulmin me agjent nervor kundër një ish spiuni dhe vajzës së tij”. Akuza e rëndë dhe e drejtpërdrejtë është bërë nga ministri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson. Zyrtari i qeverisë britanikë ka saktësuar se zemërimin e ka me Kremlinin dhe presidentin rus dhe jo me popullin rus. I menjëhershëm ishte dhe reagimi i Moskës: “Londra ka kryer një shkelje të pafalshme të ngrirjes diplomatike”, shkruhet në një deklaratë të Kremlinit.

Ndërkohë, gjurmë të agjentit nervor, që ka çuar në gjendje të rëndë ish spiunin rus dhe të bijën, janë gjetur pikërisht në valixhen Yulia Skripal. Hetuesit britanikë mendojnë se substanca kimike i është vendosur asaj në bagazhe përpara se të nisej nga Moska. Kjo është raportuar nga “The Telegraph” që citon burime të inteligjencës së Mbretërisë së Bashkuar. Tashmë po hetohet rreth mundësisë së intosikimit të një veshje të 33-vjeçares me substancë helmuese ose për një dhuratë, të cilën e ka marrë nga Moska, e që më pas e ka hapur në shtëpinë e babait të saj në qytetin Salisbury.

Më herët për këtë çështje ndërhyri dhe shefi i NATO-s që nënvizoi se “Rusia ka nënvlerësuar “përgjigjen dhe unitetin” e aleatëve të Mbretërisë së Bashkuar”. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg tha se NATO po zhvillon fuqizimin e mbrojtjes kolektive më të madhe që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë.

Mbështetja për Londrën erdhi pasi kryeministrja Theresa May urdhëroi dëbimin e 23 diplomatëve të Rusisë si dhe vendosi sanksione kundër disa zyrtarëve të Kremlinit dhe biznesmenëve që janë të afërt me Vladimir Putin. Nga ana tjetër reagimi i Moskës ishte i njëjtë. Rusia pretendon pafajsinë dhe pavarësisht kësaj, ministri i Jashtëm, Sergej Lavrov, njoftoi se shumë shpejt do të dëbohen zyrtarë Britanikë nga vendi./abcnews.al

basha-3.jpg
gra moz22:53 | 12/03/2018

Pas prezantimit të projektit për Teatrin e ri Kombëtar, ka reaguar dhe kreu i opozitës. Në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e vlerëson këtë projekt si barbaria e Edi Ramës mbi historinë, kulturën dhe kryeqytetin nuk ndalet.
Në reagimin e tij, Basha shkruan:

“Me shembjen e Teatrit Kombëtar do të shuhet pëgjithmonë një pjesë e historisë, do të prishet një vepër e trashëgimisë kulturore, do të shkatërrohet më shumë harmonia urbanistike dhe arkitektutore e qytetit. Në vend të Teatrit Kombëtar, do të ngrihet një tjetër bllok gjigand betoni.”

Më tej gjuha e kreut të demokratëve ashpërsohet, kur e cilëson këtë projekt talibanizëm kulturor dhe historik dhe një tjetër skemë grabitqare të Partneritetit Publik-Privat, nga një tjetër klient që do të rrëmbejë tokë publike dhe do ndërtojë kulla./abcnews.al

kokaina-1-1280x664.jpg
gra moz15:52 | 11/03/2018

Ministria e Brendshme reagoi ndaj akuzave të Partisë Demokratike në lidhje me bllokimin e sasisë së 613 kilogrameve kokaine kolumbiane.

Duke ritheksuar se operacioni ishte sukses i organeve ligjzbatuese shqiptare, Ministria e Brendshme theksoi se Prokuroria e Krimeve të Rënda, nën mbështetjen e agjencive partnere, po vijon intensivisht hetimin për zbulimin e dokumentimin e autorëve.

“Çdo qytetar i përgjegjshëm në këtë vend që disponon prova dhe fakte konkrete ka detyrimin kushtetues e ligjor t’i vendosi në shërbim të hetimit”, thuhej në reagim.

Më tej ministria konsideronte si akt papërgjegjshmërie pretendimet, sipas saj shpifëse, të partie të opozitës në lidhje me operacionin anti-drogë.

Reagimi i plotë i Ministrisë së Brendshme:

Ministria e Brendshme hedh poshtë me përbuzje, si përpjekje të dëshpëruara për të mbuluar diellin me shoshë në sytë e shqiptarëve dhe për të vazhduar dëmtimin e imazhit të Shqipërisë në sytë e të huajve, të gjithë serinë e deklaratave denigruese të partive opozitare për superoperacionin e Policisë së Shtetit, Hetimit Doganor, si edhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda, në kapjen e sasisë rekord të kokainës pak kohë më parë.

Ky superoperacion, i përshëndetur botërisht nga Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara, Agjencia Amerikane Antidrogë, Europol-i si edhe Antimafia italiane, si një sukses i madh i agjencive tona ligjzbatuese, ka gëzuar çdo qytetar shqiptar përveç lidershipit të opozitës shqiptare, i cili nuk po rresht së shpifuri gjithëfarë absurditetesh, për të baltosur Policinë e Shtetit dhe lidershipin e Ministrisë së Brendshme e vetë Kryeministrin e Shqipërisë.

Hetimi për zbulimin dhe dokumentimin e autorëve të përfshirë në trafikun e kokainës së kapur në Portin e Durrësit është duke u kryer intesivisht nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe me mbështetjen e Agjensive partnere ndërkombëtare.

Çdo qytetar i përgjegjshëm në këtë vend që disponon prova dhe fakte konkrete ka detyrimin kushtetues e ligjor t’i vendosi në shërbim të hetimit.

Në të kundërt sulmet verbale publike nuk synojnë gjë tjetër veçse të dekurajojnë punën e Agjensive përgjegjëse për hetimin dhe të inkurajojnë krimin.

Ne nxisim Prokurorinë e Krimeve të Rënda të intensifikojë hetimet dhe t’i shkoj deri në fund zbulimit të së vërtetës, për të vënë para përgjegjësisë cilindo që është i përfshirë në këtë veprimtari kriminale si dhe cilindo që ka ndihmuar e është duke i shërbyer devijimit të hetimit dhe zbulimit të së vërtetës.

Ministria e Brendshme e konsideron tërësisht të papranueshëm këtë agresion verbal kundër institucioneve dhe Policisë së Shtetit në radhë të parë, ndërkohë që lufta kundër krimit dhe trafiqeve ka hyrë në një fazë të re dhe me rezultate tejet inkurajuese. E konfirmuar kjo me goditjen e disa grupeve kriminale dhe aseteve të tyre, ndërkohë që të tjera grupe të rrezikshme kriminale janë në fokusin e goditjes në kuadër të Operacionit “Forca e Ligjit”. Ne jemi krenarë dhe mirënjohës që në këtë luftë kemi siguruar besimin dhe mbështetjen aktive të partnerëve të vendeve mike si dhe disa agjensive ligjzbatuese me autoritet të njohur ndërkombëtar si: FBI, DEA, EUROPOL, INTERPOL tj.

Faktet flasin vetë dhe flasin qartë e fortë, krejt ndryshe nga sa përflet përditë papushim opozita e çoroditur që nuk po le gur pa luajtur për të penguar punën e Policisë, dëmtuar procesin delikat drejt hapjes së negociatave për anëtarësim në BE dhe cënuar imazhin e Shqipërisë në botë.

Duke e konsideruar publikisht këtë përpjekje të dëshpëruar të partive të opozitës, si një akt papërgjegjshmërie të skajshme institucionale, politike e qytetare, si edhe duke hedhur poshtë me vendosmërinë më të madhe të gjithë zinxhirin serial të shpifjeve për superoperacionin e kapjes së sasisë rekord të kokainës, Ministria e Brendshme garanton qytetarët shqiptarë se përpjekja e nisur mbarë në këtë fazë të dytë të luftës kundër krimit e trafiqeve të çdo lloji, do të vazhdojë me rezultatet që presin të gjithë duke goditur fort me Forcën e Ligjit.

/abcnews.al

mother-jones-1-1280x662.jpg
gra moz16:24 | 09/03/2018

Revista amerikane “Mother Jones” hedh poshtë çdo pretendim se është paguar nga kryeministri Edi Rama për investigimin për lobimin për PD në SHBA. Revista sqaron gjithashtu se investigimi i tyre nuk i ka dhënë përgjigje të plotë pyetjes që po shqetëson shqiptarët nëse kanë ndikuar rusët në politikën shqiptare apo jo.

Akuzave dhe kundërakuzave që dy partitë më të mëdha në vend i bëjnë njëra tjetrës pas pubikimit të investigimit të “Mother Jones”, revista amerikane i përgjigjet më me qetësi.
Pretendimeve të Partisë Demokratike se shkrimi përmbante fakte të sajuara dhe ishte paguar nga Edi Rama, revista amerikane i hedh poshtë.

“Akuza që “Mother Jones” mori pagesa nga Edi Rama për botimin e këtij artikulli është absurde. Ne kurrë nuk pranojmë pagesa për një hetim në asnjë rrethanë dhe sigurisht nuk e kemi bërë as në këtë rast. Polemikat mbi këtë histori kanë vazhduar. Një tjetër publikim hidhte dyshime se hetimi i “Mother Jones” ishte i njëanshëm sepse ka marrë 1.16 milionë dollarë në donacione nga dhuruesi demokrat George Soros. “Mother Jones” nuk ka marrë përkrahje nga asnjë prej organizatave të Soros në vite, dhe kur e ka bërë, shuma ishte shumë më e vogël se kjo”.

Revista Mother Jones i përgjigjet dhe deklaratës së ambasadës ruse duke e sqaruar se artikulli nuk flet për asnjë lidhje qeveritare ruse me këto kompani guaskë.

Ajo që ka më rëndësi në reagimin e revistës amerikane është të sqarojë pyetjen që kanë ngritur të gjithë: A e përdorën rusët sistemin politik në SHBA për të ndërhyrë në politikën shqiptare?

Përgjigja që jep “Mother Jones” nuk është as po as jo.

“Ne u përpoqëm t’i gjurmonim këto kompani të lidhura me Rusinë dhe përfaqësuesit e tyre duke ekzaminuar të dhënat e korporatave ruse, duke dërguar një gazetar në disa adresa në Moskë dhe duke dërguar kërkesa zyrtare përmes postës elektronike në Rusi, Ukrainë, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Ne kurrë nuk morëm një përgjigje të plotë. Por pyetja jonë ka shkaktuar tension”./abcnews.al

taulant-balla-1280x664.jpg
gra moz18:17 | 07/03/2018

Numri dy i socialistëve, Taulant Balla në një deklaratë për media ka komentuar artikullin e publikuar në median amerikane “Mother Jones” lidhur me kontratat e lobimit të kompanisë “Biniada Trade”, për të djathtën shqiptare. Sipas Ballës, kreu i opozitës duhet të shpjegohet përpara shqiptarëve për arsyen e financimit nga këta pronarë rusë kompanish, të cilët kanë lidhje të ngushta me Kremlinin.

Taulant Balla: “Deklarata e regjistuara në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dëshmojnë se fotoja e Lulzim Bashës me Presidentin Donald Trump dhe mbështetja e një numri kongresmenësh në prag zgjedhjesh, i ka kushtuar Partisë Demokratike me qindra mijëra dollarëm prejardhja e të cilave nuk është bërë asnjëherë e ditur nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha. Megjithatë një investigim i një prej mediave më autoritare investigative i SHBA-së, ka hedhur në dritë një skandal tepër të rëndë.Nick Mazin, lobuesi kryesor i demokratëve në SHBA është paguar jovetëm nga Partia Demokratike por edhe na një kompani fantazëm e regjistruar në Skoci, e cila quhet “Biniada Trade”. Në total 1 milionë dollarë ka paguar “Biniada Trade” për Partinë Demokratike dhe për Lulzim Bashën. Inestigimi i “Mother Jones” tregon se pronarët e vërtetë të “Biniada Trades” janë dy shtetas rusë. Hipoteza e parë, që paratë për lobimin e Partisë Demokratike në Uashington nuk janë paguar nga vetë partia, por janë  paguar nga Moska. Hiporteza e dytë po aq skandaloze është që janë paguar nga PD, por përdorur nga shtetasit rrusë për të fshehur prejardhjen e tyre”./abcnews.al

lul-basha.jpg
gra moz17:18 | 07/03/2018

Ambasada Ruse në Tiranë ka reaguar pas shkrimit të publikuar në revistën amerikane “Mother Jones”.
Materiali në fjalë përbën një trillim të radhës krejtësisht absurd, i cili ngjall keqardhje të thellë dhe nuk meriton komente të hollësishme”, shkruhet në reagimin e ambasadës ruse, sipas të cilës, spekulime të tilla janë pjesë e kontekstit të një fushate të pistë mediatike, që është iniciuar nga mediat perëndimore kundër Rusisë.
Të tillë artikuj kanë për qëllim që të imponohet një përceptim i shtrembëruar i Rusisë dhe të minohen zhvillime të mundshme pozitive në bashkëpunimin midis Rusisë dhe Shqipërisë, sqaron përfaqësia zyrtare e Rusisë në Tiranë./abcnews.al

pd-1280x649.jpg
gra moz16:31 | 07/03/2018

Një ditë pas publikimit të një investigimi nga revistën amerikane “Mother Jones”, sipas të cilit kompani ruse kanë financuar lobimin e PD në Uashington, ka reaguar kjo forcë politike. Në deklaratën për shtyp, demokratët hedhin poshtë gjithçka është shkruar në atë artikull. PD akuzon kryeministrin Edi Rama si ndërmarrësin e një fushate, që ka për qëllim të shkurajojë përpjekjet e opozitës dhe të çdo faktori tjetër kundër drogës dhe krimit.
“Fushata e financuar me burime të paligjshme po bëhet tani që Edi Rama po ushtron presion për të mbyllur hetimet ndaj Saimir Tahirit dhe për të mos hetuar garantuesin politik të trafikut të kokainës kolumbiane”, thuhet në deklaratën e Partisë Demokratike./abcnews.al

shkoder-1280x644.jpg
gra moz22:06 | 06/03/2018

Mbi 900 ha tokë janë përmbytur në njësinë administrative Ana e Malit në Shkodër, sipas verifikimeve të kryera në terren nga Bashkia e qytetit. Informacioni është dhënë nga Bashkia, sipas të cilës, niveli i ujit në rrugën e fshatit Obot arrin 30-50 centimetra.
Por shifra të tjera jep Ministria e Mbrojtjes për këtë situatë. Në një njoftim për mediat, kjo ministrI thotë se në Anën e Malit, ndodhen nën ujë vetëm 300 hektarë.

Për situatën Forcat e Armatosura kanë vënë në gatishmëri batalionin e Vaut të Dejës, batalionin e mbrojtjes rajonale, mjete të kalueshmërisë së lartë dhe rreth 200 trupa, për ndërhyrje në rast evakuimi.
Në një konferencë për mediat, kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, deklaroi se ka kërkuar që të shpallet gjendja e emergjencës për zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër.

Voltana Ademi: “Nisur nga situata që po krijohet dhe nga parashikimet për përkeqësim në vijim, në cilësinë e kryetares së Bashkisë së Shkodrës dhe të anëtares së komisionit të emergjencave të qarkut të Shkodrës i kërkoj prefektit të qarkut që të mbledhë komisionin e emergjencave civile. Duhet analizuar situata e rëndë e krijuar. Në emër të gjithë komunitetit të përmbytur të kërkojë shpalljen e emergjencës në zonën e përmbytur nga reshjet në territorin e Bashkisë së Shkodrës. E kam fjalën deri tani për zonën Ana e Malit dhe Dajç dhe nëse do të ketë përkeqësime sigurisht edhe për zonat e tjera që do të jenë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono