Ramush Haradinaj

haradinaj-2.jpg
G. P.16:15 | 18/04/2019

Në samitin e Berlinit kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka thënë se do të flasë edhe për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Për kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, Evropa ia ka borxh Kosovës liberalizmin e vizave. Ai për këtë çështje do të flasë edhe në Samitin e Berlinit me dy udhëheqësit kryesorë, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ndërsa nuk beson në këtë samit do të ketë negociim për territorin e Kosovës.

Ramush Haradinaj: Samiti i Berlinit është një mundësi e mirë dhe një tavolinë e përbashkët e Ballkanit Perëndimor dhe Kosova e ka perspektiven evropiane dhe për mua ka shumë rëndësi se Evropa e ka një borxh ndaj Kosovës, pra liberalizimin e vizave dhe vendimi ende nuk është marrë. Aty janë udhëheqësit kryesor si Merkel dhe Macron, shpresoj që të kam mundësi t’ua rikujtoj këtë borxh, nuk mendoj se aty do të ketë negocim për territorin e Kosovës dhe Serbisë e as për Zajednicë”, tha Haradinaj.

Ndërsa pas mbledhjes së qeverisë kryeministri Haradinaj, ka folur edhe për deklaratat e fundit të disa zyrtarëve të PDK-së për zgjedhje të jashtëzakonshme. Ka thënë se  nëse ndokush dëshiron të dal nga koalicioni mund ta bëj.

Haradinaj tha se nuk e prish kontratën sepse nuk është tradhtar dhe se do të jetë i fundit që do dal nga ajo kontratë. Disa zyrtarë të PDK-së kanë përmendur faktin që në zgjedhjet e radhës kreu I PDK-së që është aktualisht kryetar i Parlamentit të Kosovës do të jetë kandidat për kryeministër./abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
nev ila16:40 | 16/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përsëritur qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve. Me një ton të ashpërsuar, Haradinaj ka deklaruar se kush punon kundër interesave të Kosovës herët a vonë do të “skuqet”, qofshin vendas apo ndërkombëtarë.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk do të lejojë të ndryshohen kufijtë e Kosovës.

Në vendin e tij të lindjes, Haradinaj ka thënë se asnjëherë nuk ka bërë veprime kundër interesave të atdheut. Ai ka thënë se një ditë do të skuqen ata që po bëjnë veprime të padrejta kur Kosova po përballet me Serbinë.

Kush shkon në atë rrugë e ka gabim, qoftë vëlla i yni qoftë tjetër. Do të vijë dita kur shumica prej tyre do të skuqen për ato që po i bëjnë Kosovës. Janë gjëra të padrejta në kohën kur jemi duke u përballur me Serbinë, me axhendat e Vuçiçit dhe me planet e tij për ta ndarë Kosovën. Me planet e ndërkombëtarëve për të na ul kokën, goditjet nën brez të vëllezërve e motrave tona s’janë në rregull. Le të korrigjojnë veten ata që e dinë se si kemi ardhur deri këtu, se sa vështirë ka qenë e çfarë na pret”, ka thënë Haradinaj.

Ndërsa nga Kaçaniku kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka kërkuar që të lihen anash inatet dhe të jenë të gjithë bashkë në dialogun me Serbinë, ndërsa ka shtuar se nuk do të ketë ndarje të Kosovës.

“Unë besoj se do të bëhemi bashkërisht, pozitë dhe opozitë, duke i lënë inatet më vete dhe të orientohemi drejtpërdrejt e të përfundojmë çështjen përfundimtare me Serbinë. Kosova është shtet i pavarur dhe sovran, nuk ka asnjë dilemë”, theksoi ai.

Dialogu Kosovë-Serbi aktualisht është pezulluar nga Beogradi për shkak të  taksës 100% të vënë ndaj produkteve serbe nga qeveria e Kosovës. Ndërsa ka qëndrime të ndryshme të krerëve të shtetit të Kosovës rreth çështjes së korrigjimit eventual të kufijve, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./abcnews.al

Ramush-haradinaj-Hahn.jpg
nev ila19:03 | 15/04/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka akuzuar lidershipin e Bashkimit Evropian se ka ndjekur politika të gabuara në Ballkan. Sipas Haradinaj, gabimi kryesor ka qenë ai i Federika Mogerinit dhe komisionerit Hahn, që kanë promovuar opsionin e korrigjimit të kufijve.

Gjithë fajin për mosarritjen e deritashme të marrëveshjes përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ia ka hedhur përfaqësueses së lartë të BE-së, Frederica Mogherini dhe komisionerit për Zgjerim, Johannes Hahn.

Sipas tij, sikur ata të mos kishin folur për kufijtë dhe territoret do të ishte mundësia që Kosova dhe Serbia të arrijnë një marrëveshje. Ndërsa nuk pret që me diskutime për kufijtë të ketë marrëveshje as vitin e ardhshëm.

“Zonja Mogherini dhe Komisioneri Han i kanë humbur 1 vit BE-së dhe Ballkanit. Sikur të mos kishin folur për kufijtë dhe për territore, ndoshta do të kishim një marrëveshje. Deklaratat të cilat lënë hapur mundësinë e bisedimit të territorit të kufirit, është vazhdim i politikës së gabuar të evropianëve”, deklaroi Haradinaj.

Ai është i bindur se delegacioni shtetëror nuk ka mandat negocimi për kufijtë. Delegacioni shtetëror për dialogun është formuar së fundmi në Kosovë. Ndërsa është presidenti Hashim Thaçi, ai që ka përmendur korrigjimin e kufijve por kjo çështje kundërshtohet fuqishëm nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe opozita./abcnews.al

HARADINAJ-VUCIC_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
G. P.12:38 | 25/03/2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shkarkuar nga posti zv/ministren e Drejtësisë në vend Vesna Mikiç. Kjo e fundit kishte deklaruar se NATO kishte kryer genocid në Serbi.

Me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj konfirmoi shkarkimin nga posti të zv/ministres së Drejtësisë, Vesna Mikiç. Kjo e fundit një ditë më parë deklaroi se NATO kishte kryer genocid ndaj serbëve.

Kreu i ekzekutivit në postimin e tij shkruan ndër të tjera se këto deklarata janë gjuhë e urrejtjes. Haradinaj thekson se në qeverinë dhe institucionet e Republikës së Kosovës, nuk ka vend për individë që pavarësisht përkatësisë etnike, denigrojnë vlerat e përbashkëta euro-atlantike.

Aq më tepër kur shteti i Kosovës është krijuar pikërisht në bazë të këtyre vlerave. Sipas tij deklarata e zëvendësministres në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiç, se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb, janë të papranueshme dhe përkojnë me gjuhën e urrejtjes, që sanksionohen me Kushtetutë dhe ligj. Për këtë arsye është vendosur dhe shkarkimi i menjëhershëm i saj nga posti./abcnews.al

kosova-1.jpg
G. P.10:15 | 14/03/2019

Kosova po humb në rrafshin politik ndërkombëtar si pasojë e refuzimit të kërkesave të shtuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendeve më të fuqishme evropiane për pezullimin e taksës doganore, thonë njohësit e zhvillimeve politike.

Sipas tyre, qasja refuzuese e Kosovës karshi kërkesave ndërkombëtare do të reflektojë negativisht në raport me përkrahjen ndërkombëtare. Taksa doganore që Kosova u ka vënë importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, nga SHBA-ja dhe BE-ja po shihet si pengesë për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë i cili si qëllim final ka arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse e paqësore.

Jeta Krasniqi, njohëse e zhvillimeve politike nga Instituti Demokratik i Kosovës, konsideron se si pasojë e mospezullimit të taksës doganore nga ana e Qeverisë së Kosovës, ka nisur tashmë dëmtimi i raporteve të Kosovës me vendet që i konsideronte si mike, por sipas saj, deri në çfarë niveli do të shkojë dëmtimi i këtyre raporteve, mbetet të shihet në vazhdim.

“Ne qëndrojmë para një fakti ku duhet të shohim se si të ruajmë interesin tonë si shtet në kuadër të procesit të dialogut (me Serbinë) si dhe në kuadër të këtij procesi të ruajmë edhe partneritetin tonë me miqtë tanë ndërkombëtar. Çdo veprim të cilin e bëjmë duhet ta zhvillojmë në bazë të një strategjie, për të cilën duhet vazhdimisht ta konsultojmë dhe të marrim mbështetjen e partnerëve tanë ndërkombëtar”, tha Krasniqi.

Ajo thotë se institucionet e Kosovës vendimet që i marrin duhet të jenë të tilla që mos të kthehen kundër vetvetes.

“Ne duhet të shohim që masat tona të cilat i marrim të mos kthehen në kundër produktivitet, por të shohim se si përmes këtyre masave të forcojmë shtetin e Kosovës dhe të forcojmë partneritetin tonë ndërkombëtar. Pra, jemi në një fazë kur ne jemi për herë të parë duke marrë veprime që nuk janë në koordinim me partnerët tanë ndërkombëtar dhe efektet janë të shumëfishta, por ne jemi para një momenti ku duhet të bëjmë vlerësim se si duhet të ecim përpara”, tha Krasniqi.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në paraqitjen e tij para mediave ka thënë se nga takimet e fundit që ka pasur me zyrtarët e lartë amerikan, por edhe ata të shteteve të BE-së, është kërkuar nga ai që tarifa doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina të pezullohet. Por, përkundër këtyre kërkesave, Haradinaj vazhdon të mbaj qëndrimin se taksa nuk do të do hiqet derisa Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Jehona Lushaku-Sadriu, politologe dhe njohëse e integrimeve evropiane, thotë për Radion Evropa e Lirë se duhet të behet një analizë dhe të shihet se a është arritur rezultati i taksës dhe cilat mund të jenë në të ardhmen veprimet e reja.

“Në përgjithësi Kosova është duke humbur sepse kjo është një kërkesë shumë decidive e bashkësisë ndërkombëtare për ta pezulluar taksën. Mendoj se mungesa e alternativave nga ana e Kosovës i mbyll shumë shtigje sa u takon raporteve më bashkësinë ndërkombëtare edhe mendoj se duhet të gjendet një zgjidhje emergjente që kjo taksë të pezullohet për një kohë dhe të arrihet një marrëveshje”, tha Lushaku- Sadriu.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha të martën Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”.

Pasi të ndodhë kjo, Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë raundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet marrëveshja ligjërisht obliguese për normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet dy vendeve.

Por, i shpejt ka qenë edhe reagimi i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka kërkuar të mërkurën nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini që të mos e ndërlidhë vazhdimin e dialogut me taksën doganore që Qeveria e Kosovës ka vendosur ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

Përmes një postimi në Twitter, Haradinaj ka thënë se “dialogu ka dalë nga binarët” para se të vendosej taksa doganore në nëntorin e vitit të kaluar.

“Dialogu kishte dalë nga binarët shumë kohë para se të vendosej taksa. Mungesa e transparencës, inkurajimi i propozimit për shkëmbim territoresh dhe dështimi i zbatimit të marrëveshjeve ekzistuese – këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të rikthehet pa u ndërlidhur me tarifën”, ka shkruar Haradinaj.

Dialogu që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është bllokuar që prej se Kosova vendosi taksën doganore prej 100 përqind.

Ky dialog lehtësohet nga Bashkimi Evropian dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kurse si qëllim kryesor ka normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si rrugë e domosdoshme që të dy shtetet duhet ta kalojnë në procesin drejt integrimit në Bashkimin Evropian./REL

haradinaj-2-1280x743.jpg
G. P.11:03 | 13/03/2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj reagoi ndaj deklaratave të përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini, e cila apeloi sërish për heqjen e taksës për produktet serbe.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka thënë përfaqësuese së Lartë të BE-së, Federica Mogherinit, se dialogu ka ngecur shumë kohë para se të vendosej taksa ndaj mallrave serbe. Sipas tij, procesi i dialogut nuk duhet të ndërlidhet me taksën.

“Dialogu kishte ngecur shumë kohë para se të vendosej taksa. Mungesa e transparencës, inkurajimi për shkëmbim territoresh dhe dështimi për të zbatuar marrëveshjet ekzistuese, këto janë arsyet. Dialogu mund dhe duhet të vazhdojë pa e ndërlidhur atë me taksën”, ka shkruar Haradinaj në Twitter.

Mogherini tha dje në New York se dialogu mund të vazhdojë vetëm duke e anuluar vendimin për vendosje të taksës ndaj mallrave serbe. Heqjen e taksës e ka kërkuar edhe drejtori për çështje politike në ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. Ai ka zhvilluar takime të ndara me kryeministrin e vendit Ramush Haradinaj dhe delegacionin shtetëror të Kosovës.

Serbia nuk po pranon të vazhdojë dialogu pa u hequr taksa ndaj produkteve serbe. Presidenti i  Serbisë, Aleksandër Vuçiç listës së  pengesave për vazhdimin e dialogut ia ka shtuar edhe platformën për dialog me Serbinë që Kuvendi i Kosovës e ka miratuar javën e kaluar./abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
ent ela19:32 | 06/03/2019

Me nismë të kryeministrit Haradinaj, Parlamenti i Kosovës do të votojë të enjten për platformën e bisedimeve me Serbinë. Ndërsa priten mungesa të deputetëve, LDK ka paralajmëruar votën kundër me argumentin se bëhet fjalë për një paketë absurde.

Nesër do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për votimin e platformës për dialogun Kosovë-Serbi, si dhe projektligjit për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror të Kosovës. Kërkesa për seancë të jashtëzakonshme ishte e kryeministrit Ramush Haradinaj.

Ramush Haradinaj: “Kemi nevojë të marrim vendime nesër. Kryetari i Kuvendit do të ketë një udhëtim jashtë shtetit, ndaj do të kemi mungesë të disa deputeteve. Pra duhet përmbyllur nesër platforma dhe ligji”.

Por platforma nuk do të votohet nga opozita.

Abdullah Hoti: Sigurisht që jo. Është platforma më absurde që mund t’u prezantohet deputetëve”.

Platforma për dialogun është votuar sot nga komisioni për punë të jashtme në të cilën morën pjesë vetëm anëtarët e komisionit të mazhorancës./abcnews.al

seanca-solemne.jpg
G. P.14:04 | 17/02/2019

Në seancën solemne të mbajtur me këtë rast në Kuvend, kryeministri Haradinaj përsëriti gatishmërinë për një marrëveshje me Serbinë, por pa prekur kufijtë. Ndërsa kryeparlamentari Kadri Veseli ftoi liderët e vendit që të përmbahen nga vendimmarrjet individuale.

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur të dielën një seancë solemne me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë, ku të pranishëm kanë qenë edhe zyrtarë e diplomatë të huaj, të njohur për kontributin e tyre për Kosovën.

Në fjalën e tij, krahas falenderimeve, kryeministri Ramush Haradinaj është zotuar se do të punojë për konsolidimin e shtetit të Kosovës dhe për realizimin e ambicieve të saj europiane.

Haradinaj është ndalur edhe tek rëndësia që kanë marrëdhëniet ndërfqinjësore, duke shprehur gatishmërinë e kabinetit të tij për një marrëveshje me Serbinë, pa prekur kufijtë.

Ramush Haradinaj: “Jemi të interesuar për një marrëveshje tanimë të quajtur obligative e ligjore, për njohje reciproke me Serbinë në kufijtë ekzistues dhe anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe BE. Faleminderit të gjithë aleatëve”.

Ndërsa kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli në fjalën e tij ka deklaruar se pavarësia e Kosovës është një realitet që u arrit pas shumë përpjekjesh, sakrificash e vuajtjesh. Duke vlerësuar rëndësinë e marrëdhënieve me aleatët, Veseli ka përsëritur ndonëse në mënyrë indirekte apelin për pezullimin e taksës me Serbinë.

Kadri Veseli: “Vendimmarrja e shtetit nuk duhet të jetë individuale. Duhet të vëmë në peshore interesat strategjike të shtetit tonë përballë Serbisë dhe atyre që na rrethojnë, Rusisë në njërën anë dhe SHBA e BE në anën tjetër. Me këto të fundit përkrah Kosova është më e sigurtë”.

Veseli ka falenderuar vendet perëndimore që kanë njohur Kosovën, e cila sot sipas tij sot ka nevojë të fokusohet tek sundimi i shtetit ligjor, lufta kuundër korrupsionit dhe krimit të organizuar./abcnews.al

homazhe.jpg
G. P.11:30 | 17/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj bënë sot homazhe në kompleksin përkujtimor të Adem Jasharit, me rastin e 11-vjetorit të pavarësisë.

Krerët e shtetit kanë vendosur buqeta me lule tek varri i ish-komandantit legjendar të UÇK-së në Prekaz dhe kanë mbajtur një minutë heshtje. Në një prononcim për mediat, Thaçi ka deklaruar se i është mirënjohës familjes Jashari për kontributin e dhënë për lirinë e Kosovës.

“Sot jemi këtu për t’i bërë nderimet shtetërore komandantit legjendar dhe bashkëluftëtarit tonë, Adem Jashari dhe familjes së tij për sakrificën sublime, që shërbeu si bazament për të ardhmen e Kosovës”, ka thënë Thaçi.

Ndërsa Haradinaj, me pak fjalë ka uruar qytetarët për 11-vjetorin e pavarësisë./abcnews.al

rmush-haradinaj.jpg
G. P.10:19 | 17/02/2019

Sot në Kosovë kremtohet 11-vjetori i shpalljes së pavarësisë. Aktivitetet solemne me rastin e kësaj feste kanë nisur me një mbledhje të kabinetit qeveritar dhe do të vijojnë me të tjera ceremoni gjatë ditës.

Në fjalimin e tij gjatë mbledhjes solemne të qeverisë në ditën e 11 vjetorit të shpalljes së pavarësisë, kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se viti 2019 do të jetë viti kur Kosova do t’i përmbyllë të gjitha çështjet e hapura, duke përmendur edhe marrëveshjen finale me Serbinë.

“Në 10 vjetorin e dytë që kemi hyrë, besoj që është një vit i konsolidimit tonë si shtet dhe i përmbylljes së të gjitha temave të mbetura të hapura në planin rajonal dhe ndërkombëtar, që nënkupton edhe marrëveshje për njohje obligative ligjore me Serbinë në kufijtë ekzistues, njëkohësisht edhe anëtarësim në NATO”.

Haradinaj u shpreh se rrugëtimi i shtetit të Kosovës në këto 11 vjet ka kaluar nëpër sfida, përgjegjësi e detyrime.

“Pavarësia jeton në ne. Secili prej nesh i ka rrugëtuar këto 11 vjet të Pavarësisë, çdo qytetar e ka rrëfimin e vet të rrugës së 11 vjetëve të shtetit.Edhe qeveria e vendit e ka rrëfimin e vet nga koha kur kemi marrë përgjegjësitë.Ka shumë vendime, ligje, pako ligjore, reformë. Ka gjithashtu vendime të mëdha si Ushtria, vendimet që lidhen me Trepçën dhe vendime të tjera ekonomike “.

Haradinaj theksoi ndër të tjera se Kosova nuk e ka luksin të bëjë hapa prapa, ndaj puna dhe përkushtimi i qeverisë dhe gjithë institucioneve duhet të jenë vetëm për të ardhmen e vendit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono