rama

67691212_10156893712111523_8010982599751106560_n.jpg
Sej rie15:30 | 08/08/2019

Kryeministri Rama ka thumbuar sot ish kryebashkiakun demokrat të Kavajës, Isa Sakja, për mbeturinat e pa pastruara në plazh.

“Duke u marrë me mbrojtjen e kështjellës së revolucionit imagjinar që s’do ta dorëzonte i gjallë, kryebashkiaku kreshnik i Kavajës ka harruar me muaj të tërë, të mbledhë plehrat në zonën turistike të Golemit”,-shkruan Rama.

Kryeministri publikon ankesën që i ka ardhur në telefon nga një pushues, si dhe fotot e veprimit të kryebashkiakut të ri, pas interesimit të kryeministrit.

Vazhdon edhe me ndihmën e pushuesve, evakuimi i kodrave me plehra nga kryebashkiaku i ri, që ende s’ka bërë javën në detyrë. Ndjesë pushuesve të Golemit për këtë mysybet”,-shkruan Kryeministri./ABC News Albania 24/7

67645359_10156890801451523_7164862746675118080_n.jpg
Sej rie12:00 | 07/08/2019

Aksioni anti-informalitet vijon dhe nuk ka kursyer as bizneset. Kryeministri Edi Rama paralajmëron një prej restoranteve më të famshme në kryeqytet. Teksa ka postuar një foto me pronarin e këtij restoranti Rama thotë se bizneset duhet të kenë kujdes me kuponat, duke cituar edhe një shprehje angleze që thotë “Dy gjëra janë të vdekura në demokraci, vdekja dhe taksat”.

“Yllin e famshëm të Peshkut në Tiranë, e dua shumë se është punëtor i madh🤗 Po Ligjin e dua edhe më shumë👍 Pranej Yllo, se t’kom ene katunarin tim anej nolt, men për herë tjetër me kuponat🤭Ene mos e harro inglizin, që thot “Dy gjona jon t’vdekme për robin n’demokraci, vdekja ene taksat”😉”, shkruan Rama në “Facebook”. 

da032a5e-703d-4696-814a-4e4c78fdc745.jpg
Sej rie12:45 | 06/08/2019

Kreu i opozitës Lulzim Basha deklaroi në Patos se 1/3 e socialistëve refuzuan më 30 Qershor qeverisjen hajdute dhe kriminale të Edi Ramës. Zoti Basha iu referua shembullit të Bashkisë së Patosit, ku pjesëmarrja në votime ishte e ulët.

“Shqiptarët u vetëdijësuan se 30 qershori nuk bëhej për ta, por për një klikë hajdutësh, që ka thyer çdo rekord hajdutërie në Shqipëri dhe në Ballkan! Çdo vendim, çdo akt qeverie, çdo ligj, bëhet me synimin për të vjedhur shqiptarët. Këtë verë kanë planifikuar vjedhjen e radhës me uniformat e policisë ku kanë dyfishuar çmimin. Ndërkohë, po bëjnë gati koncesionin për të marrë 100 euro nga çdo biznes, edhe pse e kanë këputur biznesin me taksa, me gjoba, me çmimin e naftës dhe me çmimin e energjisë.
Ndaj, kupa e mbushur dhe e derdhur prej hajdutërisë dhe varfërisë, solli reagimin popullor më 30 qershor.  Kurrë më parë nuk kemi pasur një bashkim të tillë ku 85 % e shqiptarëve iu përgjigen thirrjes tonë dhe refuzuan farsën, refuzuan Ramën.  Por brenda këtij refuzimi popullor, ka edhe një lajm tjetër shumë të madh.  30 qershori nuk është vetëm refuzimi i Edi Ramës, nuk është thjesht një kryengritje ndaj mjerimit ekonomik që ai ka mbjellë, papunësisë, varfërisë. Është edhe një thirrje popullore për ndryshim. Dhe kjo thirrje i drejtohet të vetmit faktor politik që ka kapacitetet, burimet njerëzore, vizionin dhe planin për ta bërë këtë ndryshim të mundur, që është Partia Demokratike e Shqipërisë dhe Opozita e Bashkuar! #ShqiperiasiEuropa”. 

rama-1-1280x727.jpg
Sej rie13:00 | 05/08/2019

Kryeministri Rama ka postuar një video ku tregohet me shifra bilanci i punës përmes platformës së bashkëqeverisjes “Shqipëria që duam”. Kryeministri shkruan se bashkëqeverisja nuk është një slogan i qeverisë së tij, por një përpjekje për të fituar mbi ndaj mospërfilljes e nëpërkëmbjes së të drejtës së qytetarëve nga disa zyrtarë të administratës.

Administrata publike, një problem i mbartur në dekada. Por kryeministri zgjidhjen e ka gjetur te Platforma e  Bashkëqeverisjes. Për kreun e qeverisë platforma e krijuar prej tij nuk është thjesht një slogan, por një filozofi e re në ushtrimin e pushtetit.

“Platforma e Bashkëqeverisjes është një urë që na lidh mes nesh, mbi kokat e zyrtarucëve e mbi lumin e justifikimeve, zvarritjeve, refuzimeve të administratës; është një mekanizëm që na bashkon kundër të keqes së futur thellë ndër dekada të tëra, në trupin e administratës; është një hapësirë ku nga bashkimi i forcave, qytetarët dhe qeveria, fitojnë mijëra e mijëra beteja të padukshme, ku pala e qytetarëve zgjidh mijëra e mijëra halle “të vogla” dhe pala e qeverisë, identifikon burime problemesh për qytetarin, e pastron nga trupi i shtetit parazitë të fshehur nën petkun e zyrtarit”.

Me 10.625 çështje të zgjidhura në vetëm 6 muaj, kryeministri ka bindjen se bashkëqeverisja me qytetarët tani është shndërruar në një përpjekje për të thyer barrierat e ngritura per dekada te tera mes qytetarit dhe zyrave të shtetit.

“Bashkëqeverisja është një përpjekje për të thyer barrierën e mospërfilljes të zyrtarucit ndaj qytetarit që kërkon një dokument; barrierën e nëpërkëmbjes së qytetarit nga zyrtaruci që kërkon një ryshfet; barrierën e mohimit të së drejtës së qytetarit, prej zyrtarucit në sportel!”

Në përfundim të bilanceve kreut të qeverisë i ka rezultuar se platforma e bashkëqeverisjes me qytetarët do të ketë rrugëtim të gjatë, pavarësisht skepticizmit nga qytetarët e pengesave nga burokratët./ABC News Albania 24/7

PLAZH-RAMA-1280x722.jpg
Sej rie16:30 | 04/08/2019

Kryeministri Edi Rama njofton se në shtator do të kalojë ligji i ri në Kuvend që u heq bashkive administrimin e vijës bregdetare. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale kryetari i qeverisë tregohet kritik ndaj mënyrës se si janë menaxhuar deri më tani plazhet nga njësitë e qeverisjes vendore.

Nuk mjafton beteja e policisë së shtetit dhe inspektoriateve qendrore që të ndreqin dëmin që është bërë prej vitesh me vijën bregdetare. Është ky konstatimi I kryeministrit Edi Rama që e ilustron edhe me një video të shpërndarë në rrjetet sociale.

Pushtimi i plazheve publike dhe rrumpalla në administrimin e plazheve e të territorit bregdetar në tërësi nga njësitë vendore, duhet të marrë fund-shkruan ai dhe kjo do të arrihet në vjeshtë në kuvend ku do të miratohet ligji I ri për mbrojtjen dhe administrimin e vijës bregdetare nga shteti.

“Kjo pasuri kombëtare i takon POPULLIT dhe pushimet u takojnë njerëzve, jo abuzuesve të çdo kategorie; nga tregtarët qē nuk lëshojnë kuponat, tek harbutët që zaptojnë plazhet dhe deri tek zyrtarucë shtetërorë e pushtetarë vendorë, të cilët në vend të detyrës ndaj vendit dhe pushuesve, u bëjnë qoka dëmtuesve e zhurmuesve”.

Kryeministri Edi Rama njofton se “#ZeroTolerancë🤜ndaj abuzuesve nuk është moto fushate, po linja e re e qeverisjes #DerinëFund dhe në çdo drejtim”./ABC News Albania 24/7

basha-1280x730.jpg
Sej rie15:45 | 04/08/2019

Por kryetari i PD, Lulzim Basha e cilëson gjobitjen e bizneseve të vogla një tjetër formë dhune te kësaj qeverie.

Gjatë një takimi me strukturat e partisë në Belsh, kreu i opozitës tha se dhuna e tatimorëve ndaj biznesit të vogël bëhet për të financuar grykësinë dhe luksin e Edi Ramës me disa klientë të tij milionerë.

“Nëqoftëse para 6 vjetësh raporti i OSBE thoshte që ka 200 milionë euro pasuri, akoma pa u ulur në karrigen e kryeministrit, imagjinoni tani!- shprehet Lulzim Basha para demokratëve të Belshit. Ai tha se keqtrajtimi i biznesit të vogël ishte një nga arsyet pse njerëzit e braktisën Ramën më 30 qershor./ABC News Albania 24/7

 

rama-1280x713.jpg
Sej rie10:00 | 04/08/2019

Kryeministri Rama ka postuar sot ne mëngjes në “Facebook” një video rreth 2 minuta e gjysmë, që tregon pamjet e brendshme të ndërtesës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit si ka qenë deri tani, dhe më pas pamjen e re që ka marrë pas rikonstruksionit të nisur disa muaj më parë dhe që është drejt fundit.

Rama e shoqëron këtë video vetëm me një fjali; “S’po flas fare për çfarë do të shihni e gjykoni vetë”.

Dhe në fakt ndryshimi mes dy gjendjeve të godinës së Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit në zemër të kryeqytetit, është shume i dukshëm. Mjediset tejet të amortizuara, janë rinovuar totalisht pas ndërhyrjes rikonstruktuese.

Në godinën e re, artistët e operës dhe baletit shqiptar, administrata e këtij institucioni, por mbi të gjitha spektatori që do ndjekë shfaqjet në këtë skenë, do të kenë kushte shumë të mira pune dhe argëtimi.

Shefi i qeverise Rama e sjell këtë ndryshim në godinën e Operës duke treguar se të njëjtin fat do të ketë edhe Teatri Kombëtar, që së shpejti do të ketë një godinë të re me standarde bashkëkohore, pavarësisht kundërshtimit nga një grup artistësh dhe një pjese të opinionit publik,  të mbështetur nga opozita./ABC News Albania 24/7

67732494_10156880137976523_4249213761014988800_n.jpg
Sej rie14:30 | 03/08/2019

Qeveria vijon aksionin për mbylljen e bizneseve që nuk lëshojnë kuponë tatimorë. Rama ka publikuar rastin e një hoteli në Orikum, ndërsa Basha reagon duke thënë se kryeministri është sponsorizuesi kryesor i informalitetit.

Një hotel i madh në Orikum është kycur nga shteti për shkak se nuk lëshonte kuponë tatimorë për çdo shërbim. Rasti i këtij biznesi në fshatin Tragjas është publikuar nga kryeministri Rama në kuadër të aksionit kundër informalitetit.

Edi Rama: “KOKA BEN KOKA PESON dhe nuk thotë kot populli, TAHMAJA E MADHE TE LE PA GJE. Vazhdoni bosa vazhdoni, luani si miu me macen me shtetin e me konsumatorin, se do ta paguani me qimet e kokës këtë lojë; kush më shpejt e kush më vonë, o do futet në Rreshtin e Ligjit dhe s’do prekë lekët e popullit që ka brenda kuponi për çerdhe, kopshte, shkolla, ambulanca, spitale, O DO MBETET ME GISHT NE GOJE.  ZeroTolerancë për këdo që fut duart në xhepat e njerëzve sa majtas e sa djathtas dhe prek arkën e shtetit”.

Lulzim Basha e quan gjithë këtë aksion qeveritar një falsistet abuziv.

“Dhuna e gjobave dhe sekuestrimeve ndaj sipërmarrjeve të vogla që sigurojnë mbijetesën e shumicës së familjeve shqiptare, bëhet për të grabitur paratë e tyre për të financuar grykësinë dhe luksin e Edi Ramës dhe klientëve të tij milionerë. Rama është sponsorizuesi dhe përfituesi kryesor i informalitetit. Ai kaloi ligjet që favorizojnë klientët dhe oligarkët e tij, ndërkohë që rëndon me taksa dhe tarifa sipërmarrjet e vogla dhe të mesme”.

Në këtë rast, Basha prezanton vizionin ekonomik të demokratëve kur të vijnë në pushtet.

“Ndryshe nga Rama ne besojmë në një ekonomi të lirë dhe konkurruese. Do të anulojmë të gjitha politikat fiskale që janë me emër biznesi, do të lehtësojmë barrën fiskale për gjithë sipërmarrjen. Mbi të gjitha do të marrim masa për të ndëshkuar mafien që fshihet pas oligarkisë”.

Menjëherë pas zgjedhjeve, policia dhe agjentët tatimorë, së bashku me aktorë kryesorë të qeverisë janë shfaqur në inspektime për kuponët tatimorë, duke mos kursyer edhe gjobitjen e bizneseve VIP./ABC News Albania 24/7

RAMA-PER-TATRIN-DHE-EKONOMINE.mpg_snapshot_01.17-1280x720.jpg
Sej rie12:30 | 03/08/2019

Një tjetër personazh i skenës shqiptare është përdorur sot nga Kryeministri Rama si provë se shumica e artistëve duan teatër të ri.

“Spiro Duni, aktor dhe regjizor që është ngjitur vetë dhe ka ngjitur trupa aktorësh në skenën e Teatrit Kombëtar, duke krijuar vlera e promovuar talente, kërkon si shumica dërrmuese e komunitetit teatror, që karakatina e qerestesë, tanimë e kthyer në kështjellën prej tallashi të politikanëve aktorë e të aktorëve politikanë, të shembet një orë e më parë për t’ia lënë vendin godinës së re të Teatrit Kombëtar”,-shkruan Rama.

Ndërsa citon SPIRO DUNIN të ketë thënë:

“Ndërtimi i Teatrit të ri është emergjencë kombëtare në këtë atdhe zhurmëmadh! Asnjë cm2 nuk cenohet nga ky truall dhe besoj që të zotët ndër vite do të kenë stendat e tyre të mirënjohjes në hollet e tempullit të ri!”/ABC News Albania 24/7

boci-1280x716.jpg
ent ela15:45 | 02/08/2019

Ish-deputeti demokrat, Luçiano Boçi ka paralajmëruar nisjen e protestave të studentëve në muajin shtator pas një vendimi të qeverisë për tjetërsimin e një prone në Kopshtin Botanik. Në krah të studentëve dhe përfaqësuesve të Këshillit Studentor, Boçi akuzoi kryeministrin Rama dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj për grabitjen e pronës publike të Universitetit të Tiranës në Kopshtin Botanik. Sipas ish-deputetit demokrat, pa bazën eksperimentale, siç është Kopshti Botanik, shumë degë të Fakultetit të Shkencave të Natyrës nuk mund të transmetojnë as dijen e domosdoshme tek studentët dhe nuk mund të bëjnë as kërkimin e thelluar shkencor. Për demokratët vendimi i qeverisë është një aferë e pastër korruptive për interesa klientelistë duke paralajmëruar ndërtime shumëkatëshe edhe në këtë zonë. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono