rakipi

PROVOKACIA-8-NENTOR-MONOLOG-YLLI-RAKIPI.mpg_snapshot_33.48-1280x720.jpg
ent ela23:36 | 08/11/2019

Gazetari Ylli Rakipi ka shpjeguar në emisionin “Provokacija” të Mustafa Nanos arsyet e mbylljes së emisionit të tij në News 24. Ai thotë se në fillim nuk ishte në dijeni se kush fshihej pas aferës që ai kishte denoncuar në emision, por thotë se kishte prekur padashur “cipën e një mase të madhe tumorale”, gjë që çoi në mbylljen e emisionit të tij.

Ndërsa krahasoi oligarkët shqiptarë me Berezovskin në Rusi, Rakipi u shpreh se këta japin lekët atje ku duhet, kurse Berezovski ishte një oligark i vërtetë.

Pjesë nga biseda Nano-Rakipi për oligarkët:

Rakipi: Se ne oligarkë kemi emëruar Shefqetin, Zamirin. Ç’janë këta 4-5 emra që përdoren këta gjysmë dillera janë të shkretët se këta japin lekët atje ku duhet  se sistemi se peshku qelbet nga lart.

Marrim Berezovskin në Rusi që e vrau e zhduku, ai që e zgjodhi Putinin. I tha Jelcinit kemi një djalë të mençur në këto shërbimet që keni ju dhe i hëngri kokën ai, por Berezovski ishte vërtet një oligark. Po të krahasosh Çetin me Berezovskin e bën dot ti, Zamirin me Berezovskin?.

Nano: Unë nuk i njoh oligarkët shqiptarë.

Rakipi: Ne u kemi dhënë këtyre dhe politika për t’i hequr nga vetja thonë që ata i kanë krijuar vetë ata 4-5 që kishin. Sherrin me këtë dhe ky tha Kadri, Ylli Rakipi tha se unë nuk e dija se kush ishte mbrapa as emrin e pronarit nuk e dija në momentin që e deklarova, por më parë unë bëra një emision tjetër “Rrugët e florinjta të Edi Ramës” dhe aty u acarua shumë dhe doli me një video; që tani po e them që Ylli Kadriu është Ylli Rakipi. Këtu fillon, kur unë padashur preka cipën e një mase të madhe tumorale këtë doli era dhe ai mu lëshua mua me të gjitha fuqitë se do isha aty unë me program e të gjitha. /abcnews.al

PROVOKACIA-8-NENTOR-MONOLOG-YLLI-RAKIPI.mpg_snapshot_24.47-1280x720.jpg
ent ela22:25 | 08/11/2019

Nga studio  e Provokacijas së Mustafa Nanos, Ylli Rakipi sulmoi kryedemokratin Lulzim Basha se bëri gabim që bojkotoi Parlamentin, pasi në luftën kundër regjimit duhet t’i shkosh deri në fund, ndërsa Basha theksoi ai e ktheu grigjën në mes të rrugës.

“Opozita ka bërë gabim që bojkotoi dhe që nuk hyri në zgjedhje. Procesin që nisi duhej ta çonte deri në fund. Opozita zgjodhi një rrugë përplasjeje me regjimin. Në mes të rrugës kreu i opozitës e mori grigjën (jo Gridën) dhe e ktheu në kahun e kundërt. Një regjim autoritar është edhe Rusia, por edhe ata që iu kundërvunë Putinit është edhe nëpër burgje. Erdogani është njeri autoritar por opozita mori pjesën dërrmuese të pushtetit lokal pas luftës që bëri.

Kur nisesh në një proces ose shkon deri në fund ose jep dorëheqjen. Mund të shkosh edhe në burg mo. Kryetari i opozitës edhe mund të vritet mo kundër një regjimi. Nuk tërhiqet dhe kreu i opozitës dhe opozita më pas ka bërë gabim fatal. Nuk duhej të ishte tërhequr”.

Sipas tij nëse do të ishte Berisha në krye të PD-së, nuk do të ishte tërhequr.

“Pse kur ty të vjen një i dërguar i SHBA dhe të thotë do t’jua quajmë kështu do t’ju quajmë ashtu dhe ti duhet të tërhiqesh?

Po të ishte Berisha do ti shkonte deri në fund. E sheh çfarë po ndodh, të gjitha të ashtuquajturat reforma po i bën opozita e re. Është një opozitë që nuk ekziston. Ti ke dalë nga sistemi dhe pastaj po përpiqesh të hysh në sistem me lëvizje duke takuar pesë studentë sot dhe pesë studentë nesër. Jo unë dhe ti Muçi, por njerëzit që po ikin”. /abcnews.al

PROVOKACIA-8-NENTOR-MONOLOG-YLLI-RAKIPI.mpg_snapshot_17.53-1280x720.jpg
ent ela21:36 | 08/11/2019

Në këndvështrimin e Rakipit, kryeministri Rama torturon edhe të vdekur, emrat e mëdhenj si Lasgushi apo Migjeni, që i ngre nëpër avionë fals. Në emisionin “Provokacija” të Mustafa Nanos ai tha se nëse vazhdon kështu, do të vijë dita që një avion të quhet Elisa Spiropali.

“Ky merr emrat e Migjenit emrat e Lasgushit dhe ata i torturon si të vdekur që janë. I ngre nëpër avionë fals. Meqënëse ka ardhur nga Turqia, merr dhe gazetarët dhe i hip tek Lasgushi tek Migjeni.

Po vazhdoni këshu, do kesh emër avioni edhe “Elisa Spiropali”. Nuk qeveriset në asgjë. Duket një diktator qesharak, në fakt është një diktator që e ka çuar këtë vend në greminën më të madhe që ekziston”.

Sipas tij ndërsa Migjenin dhe Lasgushin i ngriti në ajër, kreu i qeverisë bisedon gjithë ditën me Rrahman Rrajën.

“Migjenin dhe Lasgushin i ngriti në ajër, kurse bisedon gjithë ditën me Rrahman Rrajën. E pe ti çfarë ndodhi në autostradë? Përmbyset makina me prokuror brenda dhe vrasës brenda dhe gjenden dosjet. As në filmat e Hollivudit nuk i bën këto skenare. Edhe më i miri prej regjisorëve nuk i bashkon kaq shumë elementë në një film”. /abcnews.al

vlcsnap-error380-1-1280x720.jpg
ad min13:51 | 28/12/2017

Aqif Rakipi i PDIU dhe Gledion Rehovica i LSI do ta festojnë Vitin e Ri si deputetë të Republikës së Shqipërisë. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur të vijojë pushimet, duke e shtyrë për vitin tjetër mbledhjen në të cilën do të marrë në shqyrtim kërkesën e Prokurorisë, për heqjen e mandatit parlamentar ndaj dy deputetëve, pasi rezultojnë në shkelje të ligjit të dekriminalizimit. Organi i Akuzës ka argumentuar se nga verifikimi i shenjave të gishtave me databazën e Interpolit, dy deputetët rezutojnë se kanë qenë ndaluar në Itali për vjedhje. Në të dyja këto episode, deputetët Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica kanë paraqitur identitete të tjera, ndërsa këto fakte nuk i kanë raportuar kur kanë plotësuar formularin e dekriminalizimit. Kërkesat e Prokurorisë për heqjen e mandatit ndaj dy deputetëve, do shqyrtohet nga KQZ më 3 janar, në mesditë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono