qeverise

basha-10-1280x709.jpg
ad min19:05 | 23/02/2019

Opozita vendos për tre protestat e para që do të mbajë. Sipas kryedemokratit Lulzim Basha, dy protestat e para do të mbahen në 28 Shkurt dhe në 7 Mars përpara Kuvendit, ndërkohë që një protestë kombëtare planifikohet të zhvillohet me 16 Mars. “Është detyrë e çdo shqiptari për të larguar Ramën nga pushteti,”– tha mes të tjerave.

“Kolegji i Kryetarëve ka vendosur për zbatimin e vendimeve të Kryesisë. Në javën e ardhshme, paraprakisht me datë 28 Shkurt, me datën 7 Mars, do të organizohen protesta kombëtare para asamblesë kriminale që ka uzurpuar godinën e Kuvendit të Shqipërisë. Dhe me datën 16 Mars, javën pasardhëse do të zhvillohet një protest e madhe kombëtare me qëllim rrëzimin e uzurpuesit të qeverisjes së Shqipërisë, Edi Ramës. Portesta të cilat do të kenë si qëllim, maksimalizimin e pjesmarrjes qytetare, bashkimit qytetar dhe zëmërimit qytetar, për reagimin e papërgjegjshëm të klikës kriminale që është kapur duke vjedhur votat e shqiptarëve.

Një gjë është e sigurtë, hapi që kemi hedhur të enjten e kaluar nuk është pa kthim vetëm për opozitën, por është pa kthim edhe për Edi Ramën. Plani që ka vënë në lëvizje prej muajsh, siç zbuluan dhe gazetarët investigativë italianë, për kapjen e zgjedhjeve të ardhshme.
Pra, largimi i Edi Ramës është sot misioni më i madh kombëtar që ka çdo shqiptar që do familjen e vet dhe fëmijët e tij. Ne nuk do t’i lëmë as zgjedhjet e ardhëshme, as fatin e shqiptarëve në dorë të narkomafias që po gatitet të blejë zgjedhjet e ardhëshme, sepse zgjedhje të ardhmëshme me nakomafian apo me Maduron e Ballkanit nuk do të ketë.

Për këtë arsye Partia Demokratike, opozita e bashkuar dhe gjithë qytetarët, do të marrin të gjitha masat: protest pas proteste, pa asnjë pengesë dhe frenim të zemërimit popullor, deri sa ta shporrim këtë bandit dhe hajdut nga karriget që ka vjedhur me krimin dhe paratë e krimit, por që ka harruar se pushteti i takon dhe do ti kthehet pronarit të vërtetë: sovranit që në republikën e Shqipërisë është populli. E do t’i kthehet përmes zgjedhjeve të lira e të ndershme, mekanizmit që ai e ka frikë, mekanizmi që e tmerron dhe që e ka asgjesuar bashkë me Niçet, me Shullazët, me Habilajt, me Dakot, me Sejdinët me shokë.

Pra, sezoni i protestave vetëm sapo ka nisur dhe nuk do të ketë të ndalur. Asgjë nuk do ta frenojë energjinë popullore për largimin e të keqes dhe për ti dhënë Shqipërisë të nesërmen që meriton. Kjo e nesërme do të jetë pa Edi Ramën, pa kriminelët, pa narkotrafikantët, pa hajdutët oligarkë. Kjo e nesërme do tu takojë të gjithë qytetarëve të thjeshtë e të ndershëm të këtij vendi dhe gazetarëve të ndershëm që nuk duhet të dridhen as nga i ftohti as nga frika, por duhet të dridhen ata që kanë bërë pazare të zeza me Edi Ramën, në kurriz të shqiptarëve”, – Lulzim Basha./abcnews.al

ramaaa-1280x687.jpg
ent ela12:30 | 03/02/2019

Gjatë një inspektimi në një fabrikë bimësh medicinale në Dushnik të Beratit, kryeministri Rama deklaroi se qeveria do të mbështesë të gjithë sipërmarrësit me programe te posaçme biznesi. Rama tha se qeveria ka vullnetin të ndihmojë bizneset me fonde në mënyrë që të rrisë punësimin në vend.

Kryeministri Edi Rama vizitoi një fabrikë bimësh medicinale në Berat, e cila ka të punësuar 60 punëtorë dhe 2700 fermerë të angazhuar në mbledhjen dhe përpunimin e këtyre bimëve.

Në materialin e shpërndarë nga zyra e shtypit, Rama premtoi se sipërmarrësit do të kenë gjithë vëmendjen e qeverisë, e cila do të mbështesë përmes programeve të posaçme idetë e tyre inovatore.

Edi Rama: Ne e kemi të gjithë vullnetin. Mundësitë e reja janë të jashtëzakonshme, sepse bëhet fjalë për një volum fondesh shumë të madh, por siç e kemi mësuar nga jeta me perëndimin ku ti eksporton, duhen letrat mirë të kopsitura, idetë e qarta, strategjia e qartë dhe në fund paratë janë, po para që “hajde se po i hedhim.

Edhe sipërmarrësi i fabrikës, duke folur për projektin IPARD që u vjen në mbështetje sipërmarrësve, tregon se mundësitë për të rritur punësimin janë të mëdha.

Sipërmarrësi: Aty mund të shtojmë edhe 60 punëtorë të tjerë, sepse do të shtojmë edhe frutat, pasi projekti që kemi bërë, nuk lejon që  frutat të jenë bashkë me  bimët medicinale. Edhe rrogat do t’i rrisim. Por duhet të bëjmë investime që të zgjerojmë hapësirat, pasi janë shumë të kufizuara.

Sipërmarrësi i fabrikës së bimëve medicinale pohoi se gjatë tre viteve të fundit, lehtësitë fiskale nga qeveria kanë qenë të shumta, duke ndikuar në përmirësimin e performancës së biznesit./abcnews.al

vlcsnap-error845-3-1280x720.jpg
ent ela12:03 | 27/01/2018

Mesazhet qeverisë protestuesit ja dërguan me zë edhe me figurë. Simbolika shoqëroi nga fillimi në fund protestën e opozitës këtë të shtunë.

U nisën për në Tiranë me Audin AA 003 GB.

Mbi targat e automjeteve të tyre protestuesit e opozitës simbolikisht vendosën ato të makinës që ish ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri iu shiti vëllezërve Habilaj.

Qëllimi thotë Partia Demokratike ishte të tregonin se kanabizimi i Shqipërisë ishte projekt politik i Edi Ramës, i cili sipas opozitës vazhdon të jetë përfituesi kryesor i trafikut ndërkombëtar të drogës dhe mbrojtësi i tyre nga drejtësia.

Mbishkrimet “Narkoshteti” dhe “Të paprekshmit” në Tiranë i zëvendesuan me pankarta.

Kryeministrin Rama e kurorëzuan mbretin e kanabisit.  Gurë të çmuar për të ishin personazhe të njohura për drejtësinë.

Me pankarta në duar u nisën drejt “Dëshmorëve të Kombit”.

Nuk ndodhi njësoj me fotografinë e Ardit Gjoklajt që një grup të rinjsh të Partisë Demokratike shpalosën në sheshin “Skënderbej”

Portreti i 17 vjeçarit që u vra në landfillin e Sharrës u hoq nga policia bashkiake para fillimit të protestës.

Gjithesesi protestuesit vijuan të kërkonin drejtësi. Nuk lanë pas ironinë as me ministrat në qeveri.

Me parulla anglisht dhe shqip shoqëruan fjalimet përpara Kryeministrisë.

“Banditët në burg, jo në qeveri” ishte një nga sloganet kryesore të protestës që protestuesit ia lanë kryeministrit përpara selisë./abcnews.al

vlcsnap-error388-1-1280x720.jpg
ent ela12:09 | 22/01/2018

Kryesia e Kuvendit të Kosovës dërgoi Projektligjin për Shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Qeveri, duke cuar një hap më para iniciativën që ndërkombëtarët e konsiderojnë si më të rrezikshmen për Kosovën, dhe për ët cilën kanë paralajmëruar pasoja. Kreu i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, u shpreh se kryesia e Kuvendit ka vendosur që nismën për shfuqizimin e Speciales ta procedojë për shqyrtim në Qeveri. Ai shtoi se tashmë është ekzekutivi i Haradinaj që e ka në dorë vendimin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono