qeveria

makinaa12343.png
G. P.14:21 | 03/11/2018

Konfindustria mendon se vendimi i qeverisë për të ndaluar importin e automjeteve më të vjetra se dhjetë vjet nuk përmbush qëllimin që pretendon ekzekutivi, atë të uljes së ndotjes në mjedis.

Administratori i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku, përmes një njoftimi për shtyp thotë se mbi 95% e ndotjes shkaktohen nga cilësia e karburanteve jashtë standardeve që qarkullon në treg.

“Rregulli bazë në çdo vend është kontrolli i nivelit të gazrave dhe jo ndalimi mbi bazën e vitit të prodhimit të automjeteve”, shkruan Buxhuku.

Zyrtarisht Konfindustria do t’i propozojë qeverisë të rrisë me të paktën 5 vjet afatin e lejuar të automjeteve në qarkullim dhe publikimin e një plani të qartë masash shtrënguese ndaj operatorëve që tregtojnë karburant në vend./abcnews.al

AMENDAMENTET-MAQEDONI-1280x720.jpg
ent ela16:07 | 02/11/2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka njoftuar se qeveria ka përfunduar përgatitjen e amendamenteve për ndryshimet kushtetuese që kërkohen nga marrëveshja për emrin me Greqinë. Në preambul përfshihet edhe marrëveshja e Ohrit.

Katër amendamentet kushtetuese janë të thjeshta, nuk kanë asgjë kontestuese dhe janë konform standardeve ndërkombëtare dhe meritojnë përkrahje nga të gjithë deputetë në emër të integrimit në NATO dhe BE – ka theksuar Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme të shtypit ku bëri të njohur se Qeveria ka miratuat tekstin e project-amendamenteve konform Marrëveshjes së Prespës dhe konkluzioneve nga Kuvendi.

“Përmes një procesi inkluziv arritëm t`i përcaktojmë amendamentet e kushtetutës që dalin nga Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe kanë të bëjnë me procesin e gjithmbarshëm të implementimit dhe konfirmimit të saj në institucionet tona dhe ku presim që parlamenti grek këtë ta bëjë sa më shpejtë përmes ratifikimit të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë”.

Amendmaneti i dytë ka të bëjë me Preambulën e Kushtetutës ku vendimet e ASNOM-it zëvendësohen me Manifestin e Mbledhjes së parë dhe shtohet edhe Marrëveshja e Ohrit. Në pjesën e preambulës vendimet e ASNOM-it zëvendësohen me Manifestin e mbledhjes së parë të ASNOM-it dhe shtohet Marrëveshja Kornizë e Ohrit që të jetë element konstituiv i shtetit. Kjo është pjesë konstituive, pjesë e Kushtetutës, e inkorporuar, vetëm këtu shtohet formulimi Marrëveshja e Ohrit dhe kjo është korrekte ndaj të gjitha bashkësive më të vogla etnike në Maqedoni. Lidhur me kërkesat e partive opozitare shqiptare, Kryeministri Zaev ka theksuar se ka pasur takime me krerët e ASH-së dhe Besës, Ziadin Selën dhe Bilall Kasamin, dhe se është e drejtë e tyre legjitime të hapin këtë çështje. Kryeministri Zaev shprehet i bindur se nuk do të ketë kushtëzime nga ana e tyre.

Padyshim se këta deputetë përfaqësojë subjekte politike dhe personalisht si karaktere pa asnjë dyshim janë të vendosur për integrimin tonë në NATO dhe BE, këtë e thanë edhe në diskutimet e Komisionit Kushtetues se nuk ka kushtëzime me votimin e tyre për NATO dhe BE respektivisht për ratifikimin e Marrëveshjes me Greqinë.

Në project amendamentet janë inkorporuar edhe propozimet e grupit të ri të pavarur të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, nga ku shpresojnë se për to do të votojnë edhe deputetët tjerë.

“Në debatin publik do të kyçemi dhe do të japim një kontribut serioz dhe shpresoj por bëj edhe thirrje që të kycemi të gjithë në këtë process, pasi është e domosdoshme në këtë fazë të amendamenteve kushtetuese dhe besoj se vetëm në këtë mënyrë, me debate dhe kreativitet mund të japim më shumë në këtë drejtim”.

Kryeministri Zoran Zaev gjatë konferencës së shtypit ka njoftuar se gjatë këtij procesi konsultimet kanë qenë on-line me Greqinë, siç tha, gjithçka në frymën e Marrëveshjes. Rrjedhimisht, me dorëzimin e project amendamenteve në Kuvend, filloi afati 30 ditësh deri në mbajtjen e seancës plenare. Projekt amendamentet e Kushtetutës tashmë kanë arritur në Kuvend, kurse Kryeparlamentari Talat Xhaferi, seancën plenare ku do të shqyrtohen projekt-amendamentet e ka caktuar për më 1 Dhjetor derisa Komisioni për Çështje Kushtetuese do të fillojë me punë më 7 Nëntor. /abcnews.al

 

 

brexit.jpg
G. P.13:10 | 01/11/2018

Brukseli dhe Londra kanë arritur një marreveshje të rëndësishme sa i përket Breksit. Negociatorët kanë rënë dakord për një pakt financiar që i lejon Mbretërisë së Bashkuar të ketë qasje në tregun evropian edhe pas shkëputjes nga BE.

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë arritur një marrëveshje mbi shërbimet financiare për të ruajtur qasjen britanike në tregun evropian pas Brexit. Kjo raportohet nga media “Times”.

“Negociatorët britanikë dhe evropianë kanë arritur në parim një marrëveshje mbi të gjitha aspektet e një partneriteti të ardhshëm në shërbime, si dhe shkëmbimin e të dhënave”, raporton gazeta britanike duke cituar burime qeveritare.

Sipas kësaj marrëveshje, “BE do t’u jepte kompanive britanike akses në tregjet evropiane për aq kohë sa rregullimi financiar i Mbretërisë së Bashkuar do të mbetet kryesisht i përafruar me atë evropian”.

Që nga fillimi i negociatave të Brexit, të nisur në Qershor 2017, shërbimet financiare kanë qenë një çështje vendimtare në negociata.

Londra kërkon një marrëveshje që lejon kompanitë e financave në Mbretërinë e Bashkuar të vazhdojnë të veprojnë në Evropë, veçanërisht për të mbrojtur qendrën financiare të qytetit. Brukseli ka kohë që ka refuzuar këtë opsion, të etur për të ruajtur “pandashmërinë” e lirive të tregut të vetëm, të cilat përfshijnë lëvizjen e lirë të shërbimeve dhe kapitalit si ai i njerëzve, të cilit qeveria britanike dëshiron t’i japë fund.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga Unioni në fund të Marsit të 2019-s. Megjithatë ende nuk është e qartë nëse kjo do të bëhet me marrëveshje finale apo jo./abcnews.al

BYRO-BUJAR-NISHANI.mpg_snapshot_05.18-1280x720.jpg
G. P.21:22 | 31/10/2018

I ftuari i sotëm në emisionin “Byro Politike” të gazetares Juli Xhokaxhi ishte ish-presidenti Bujar Nishani. Diskutim dhe analizë për situatën politike në vend dhe ngajrjet kryesore në Shqipëri dhe Kosovë.


Në momentet e para kur nisën akuzat dhe përgjimet e video përgjimet, a mund të flasim për situatë politike apo klimë politike?

Nishani: “Për fat të keq është një model i një viroze që është përhapur me shpejtësi. Futja e modelit të bashkëjetesës së politikës dhe në rastin në fjalë të politikës qeveritare me krimin e organizuar, ku pastaj të gjitha elementet e tjerë si korrupsioni, janë pjesë përbërëse të këtij skenari.”

I pyetur nëse ky skenar është duke u fokusuar më shumë tek emrat e përveçëm se sa tek fenomenet, Nishani u përgjigj:

“Mendoj se duke e konkretizuar me emër fenomeni është përçues. Denoncuesi në këtë rast është opozita. Në këtë realitet kaq të hidhur të sistemit politik opozita ka vetëm fjalën dhe denoncimin. Bërja e denoncimeve mbi bazën e emrave japin një kolonë më të fortë tek publiku. Opozita duhet të qëndrojë tek parimet. Duke artikuluar denoncimin pavarësish se në një moment të caktuar mund të duket se nuk ka një përfitim të madh elektoral, mendoj unë që e ka akumuluar në vetëvete njërin aspekt, denoncimin dhe demontimin e fenomeneve. Demontimi i një mekanizmi të kalcifikuar, por goxha të organizuar nuk është e lehtë dhe nuk duhet pritur që të demontohet brenda një afati të caktuar. Unë besoj se rrugëtimi i opozitës ka arritur në krijimin e një bindje tek qytetarët që qeverisja aktuale ka përfituar nga krimi dhe duhet të ketë një ndryshim të këtij modeli.”

Gjithashtu Nishani rrëfeu dhe mendimin e tij në lidhje më qeverisjen e kryetarit të PD Lulzim Basha.

“Unë jam kundër të qenit opozitë me opozitën. Opozita është një faktor sa i pazëvendësueshëm aq edhe i nevojshëm në betejën me antikonformizmin. Opozita ka nevojë për më shumë dinamikë dhe nerv. Ka disa dosje konkrete që nuk janë produkte të opozitës që kanë ardhur përtej detit. P.sh. grupi Habilaj, Bajraj dhe Abdylajt. Opozita nuk mund të rrijë pa e jetësuar fenomenin me emrin në mënyrë që qytetarët të dijnë dëmin e madh që kanë bërë.”

A po gabon opozita që që nuk është shfaqur në parlament?

“Parimisht po, por jeta parlamentare 2 vitet e fundit ka degraduar totalisht. Nuk ka qenë kurrë kryeministri shpërndarës i një fjalori të atillë që kemi dëgjuar.”

Nishani dha mendimin e tij edhe për koalicionin PD-LSI.

“Nuk kemi rastin e një koalicioni klasik mbi bazën e një marrëveshje, kemi unifikim të zërit politik opozitar. Mendoj që ky është një hap i mirë dhe pozitiv drejt frontit të së keqes. Ne rrezikojmë, shpresoj të jem gabim, por Shqipëria po shkon në nivelet e një regjimi, i cili në kushtet e Shqipërisë dhe temperamentin ballkanik mund të kthehet në një përplasje civile.”

Si shihet paketa antishpifje e Ramës?

“Shejtan budalla. Sepse së pari është një logo e re e hedhur për tu fokusuar tek një gur që hidhet në lumë, sepse nuk ka asnjë mundësi për tu realizuar ligjërisht.”

A ka një përgjigje ndaj akuzave nga trajneri i kombëtares Panucci?

“Unë jam akuzuar për fyerje jo shpifje. Zotëria në fjalë është i fundit që mund të flasë për edukatën spese ka përcjellë në familjet shqiptare një fjalor të papërshtatshëm. Procesi është në rrugë e sipër. Menjëherë sapo e pashë në media që kishin adresën e gabuar unë ua kam çuar të nesërmen për shkak të lëvizjeve që kam bërë.”

Rama thotë që paratë e gjovae të shpifjeve do shkojnë në investime:

“Kryeministri ka për të dhënë llogari të madhe tek shqiptarët. Sot ishte në Kukës sepse sot ka qenë dita ku para një viti ka deklaruar që fillojnë fluturimet në aeroport. Sot duhet të thonte se pse ka gënjyer që sot fillojnë operimet në aeroportin e Kukësit.”

Gjithashtu u fol dhe për arsyet e verteta të largimit të Xhafajt dhe qëndrimin e tij ndaj ministrit të emëruar Sandër Lleshit.

“Për mua ishte një lëvizje e sforcuar. Lleshi nuk ka qenë i shkarkuar por i dalë në rezervë. Zotëria iu nënshtrua rregullit të ushtrisë, qëndroi në kohë për aq kohë që ia lejon grada.”

A po luan bllofin Basha kur kërkon zgjedhje të parakohshmë parlamentare?

“Sipas meje sistemi zgjedhor është shkatërruar. Reforma territoriale është një turp i të gjithë atyre që e shitën. Ka ndodhur një deformim i jashtëzkonshëm i demokracisë. Kryetarët e komunave quhen tashmë administratorë dhe emërohen nga kryetari i bashkisë dhe jo me votë. Reforma është e domosdoshme edhe për shkak të bllokimit që i ka bërë politika mekanizmint për të menazhar sistemin e drejtësisë.”

Si përfundim, Nishani shprehu mendimin e tij për punën e bërë nga pasardhësi Ilir Meta dhe për të ardhmen në politikë.

“Meta korrekt dhe institucional. Për të ardhmen jam aktiv në politikë, por jo në një projekt konkret në atashim në parti, jam pranë të djathtës në parimë dhe ide dhe do të qëndroj pranë PD deri në ditën që kjo parti të përçojë ato vlera që unë i mendoj si vlera të së djathtës”./abcnews.al

MBLEDHJA-E-QEVERISE-NE-KUKES-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.19-1280x942.jpg
G. P.18:37 | 31/10/2018

Në nëntor pritet të nënshkruhet marrëveshja me qeverinë e Kosovës për bashkimin doganor. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Edi Rama në konferencën për shtyp pas mbledhjes së kabinetit qeveritar në qytetin e Kukësit.

Ndërtimi i Aeroportit të Kukësit, pordhe shumë investime të tjera u vendosën në mbledhjen e qeverisë që u zhvillua në Kukës. Duke i bërë të ditura vendimet nga zona në Kufi me Kosovën, kryeministri Edi Rama sqaroi se bashkimi doganor do të bëhet po kjo sdo të thotë që sdo të ketë dogana.

Edi Rama, kryeministër: “Ne po përgatisim në mbledhjen tjetër që do të mbahet në fund të nëntorit në Kosovëdhe at besoj që jemi gati bashkarisht të vendosim për bashkimin doganor, që do të thotë se Durrësi do të bëhet dogana e përbashkët për të gjithë mallrat që hyjnë nga porti drejt Kosovës.”

Ndërsa në pikën doganore të Kukësit do të ketë një shërbim me polici të Shqipërisë dhe Kosovës.

“Dhe jo dy palë shërbime, dy palë kontrolle, dy palë policë, dy palë doganierë dhe dy palë dhimbje koke. Kjo është ajo që ne po bëjmë. Ia kam thënë edhe miqve tanë europianë që nëse Serbia don të bëjë bashkim doganor me ne s’ka asnjë problem, mund ta bëjmë edhe me Serbinë. Por me Kosovën ne do bëjmë dhe nuk na ndalojnë dot.”

Rrugët që do të përfundojnë do të sjellin lehtësim në lidhjen kufitare me Kosovën. Një prej tyre është edhe rruga e re Thumanë- Fushë Krujë-Vorë- Kashar tha kreu i qeverisë./abcnews.al

rruget-1280x630.png
G. P.17:45 | 30/10/2018

Qeveria ka planifikuar 1.7 miliardë euro investime në infrastrukturën rrugore. Deri në vitin 2021 janë parashikuar të mbyllen disa akse kombëtare dhe segmente rrugore të rëndësishme.

Në mandatin e parë nuk i kishte prioritet, por në të dytin qeveria Rama ka vendosur të investojë 1.7 miliardë euro deri në vitin 2021. Nga këto 445 milionë euro financohen nga shteti, ndërsa 1.23 miliardë euro nga kompanitë koncensionare. Në tre vitet në vazhdim është parashikuar të përfundojnë pesë akset rrugore kombëtare nëpërmjet partneritetit publik-privat, në kuadër të programit “1 Miliard”:

Rruga e Arbrit
Thumanë–Vorë–Kashar
Kashar–Rrogozhinë
Milot–Balldren
Orikum–Dukat

Përveç akseve kombëtare do të vazhdojnë të financohen akset rrugore:

Kardhiq–Delvinë,
Fushë Krujë-Milot-Morinë
Qafë Thanë-Lin-Pogradec

Unaza Verilindore e Tiranës dhe një sërë aksesh të tjera. Qëllimi sipas kryeministrit Edi Rama është ndërtimi i këtyre rrugëve me standarte evropiane./abcnews.al

IMG_8674-1280x853.jpg
ent ela15:59 | 26/10/2018

Propagandë dhe tallje me shqiptarët e quajti këshilltari ligjor demokrat Gazmend Bardhi deklaratën e ministres Gjonaj, iniciativa e së cilës nuk është asgje e re sipas tij, pasi parashikohet tashmë nga ligji ne fuqi “për prokurimin publik”.

Deklarata e Gazmend Bardhit: 

Ministrja e Drejtësisë e di se ligji që ndalon personat e përfshirë në krimin e organizuar të mos përfitojnë tendera dhe koncesione është në fuqi prej vitit 2006.

Neni 45 i Ligjit për Prokurimin Publik përcakton se organet shtetërore duhet të përjashtojnë nga një procedurë prokurimi çdo person për të cilin ka të dhëna se ka qenë i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë për pjesëmarrje në organizata kriminale.

Me ardhjen në pushtet të Edi Ramës ky ligj nuk u zbatua dhe tenderat, koncesionet, PPP-të ranë në duart e trafikantëve të drogës dhe personave të tjerë të përfshirë në krimin e organizuar.

  • Miku i Taulant Ballës, Edmond Bega, që ka përfituar 14 milionë euro nga punë publike, si dhe leje dhe licensa,
  • Klement Balili, në kërkim ndërkombëtar për trafik droge, ka përfituar 77 tendera, nga të cilat 30 pa garë.
  • Edison Sali, anëtar i bandës së Agron Xhafaj, ka përfituar 12 tendera gjatë qeverisë së Edi Ramës.

 

 

GJONAJ-PAKETA-LIGJORE-1280x720.jpg
ent ela14:16 | 26/10/2018

Këshilli i ministrave ka miratuar një paketë të ndryshimeve ligjore që ndalon të përfitojnë tendera publikë ata aksionerë e administratorë kompanish që kanë qenë të dënuar më parë.

Ndryshimet e bëra publike nga ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj kanë për qëllim që paratë e taksapaguesëve shqiptarë të mos bien në duart e individëve me rekorde kriminale.

Deklarata e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj:
Sot, Këshilli i Ministrave miratoi një paketë ndryshimesh ligjore që ndalon përfitimet e të mirave publike nga persona fizikë, apo juridikë, të dënuar për një sërë veprash të rënda penale, që lidhen me krimin e organizuar, trafikimin, terrorizmin dhe korrupsionin.
Falë kësaj pakete, me hyrjen në fuqi të këtyre masave do të ndalohet çdo lloj mundësie që kjo kategori individësh shoqërish tregtare apo aksionere dhe përfaqësuesit e tyre të përfitojnë paratë e taksapaguesve shqiptarë, apo mbështetje financiare nga fondet publike për ushtrimin e aktivitetit të tyre fitimprurës.
Lufta jonë frontale ndaj kriminalitetit shënon sot një zhvillim të ri.
Nëse deri më sot, në bazë të ligjeve në fuqi, përjashtoheshin nga përfitimi i fondeve publike vetëm subjektet juridikë të dënuar më parë, me hyrjen në fuqi të paketës së re do të përjashtohen edhe aksionerët, administratorët, apo individë të tjerë me rol vendimmarrës në këto shoqëri tregtare, të cilat janë, ose kanë qenë të dënuar nën cilësinë e tyre individuale.
Këto ndryshme janë në përputhje të plotë me direktivat e Bashkimit Europian dhe standardet ndërkombëtare në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.
Me këtë paketë ligjore parashikohet që nuk do të mund të përfitojnë tendera publikë, apo koncesione asnjë kompani, që, jo vetëm rezulton e dënuar si subjekt publik, por edhe në rastet kur të dënuar rezultojnë administratorët, përfaqësuesit, drejtuesit, ortakët, apo aksionerët.
I njëjti ndalim do të aplikohet edhe për përfitimin e statusit të investitorit strategjik, përftimin për lehtësi në fushën e turizmit dhe përfitimin e ndihmës shtetërore.
Dëshiroj ta shfrytëzoj këtë rast për të kujtuar edhe njëherë çdo individ me rekorde kriminale se nuk do të ketë asnjë shans të përfitojë asnjë qindarkë nga paratë e taksapaguese shqiptarë. /abcnews.al

AHMETAJ-MBLEDHJA-QEVERISE-1280x720.jpg
ent ela12:06 | 26/10/2018

Rritje pagash ka vendosur qeveria në  mbledhjen e saj të fundit. Duke nisur nga viti 2019 do të akordohet një fond shtesë për pagat për mjekët, infermirët, mësuesit, policët e burgjeve dhe diplomatët. Këto i bëri të ditura ministri i Financave Arben Ahmetaj nëprmjet një deklarate për mediat.

Në vitin 2019 do të ketë rritje pagash për disa kategori.

“Lajm i mirë është rritje e pagave; shëndetësi, arsim, mbrojtje, sistemi penitenciar dhe trupi diplomatik i Shqipërisë në vendet e ndryshme”.

Në mbledhjen e fundit të kabinetit qeveritar është vendosr që në sektorin e shëndetësisë të përfitojnë  4650 mjekë dhe 13 745 infermierë me një fond vjetor mbi 1 mld lekë.

Në arsim përfitojnë 35 783 staf mësimor me një fond vjetër 1.5 mld lekë. Në sistemin e mbrotjes 6560 policë të burgjeve  me një fond mbi 600 mln lekë në vit.  Diplomatët do të përfitojnë rritje pagash prej 20 përqind.

Lajm i mirë për vitin e ardhshëm sipas ministrit Ahmetaj do të jetë rritja ekonomike.

“Konkretisht rritja ekonomike për 2019 parashikohet të jetë 4.2 përqind të prodhimit ë brendshëm bruto. Pra, ndër më të lartat në rajon. Është niveli më i ulët historik i deficitit buxhetor që shkon me mendësinë e kësaj qeverie për të ulur borxhin publik mbi shpatullat e qytetarëve. për të katërtin vitin radhazi buxheti parashikon sufiçit primar. Për të katërtin vit radhazi qeveria Rama nuk krijon borxh të ri”.

Ulja e borxhit publik nuk do të ndikojë në rënien e investimeve, përkundrazi sipas ministrit Ahmetaj  qeveria do të investojë në nivele të konsiderueshme dhe në terma nominal investimet publike do të shkojnë në 900 mln dollarë.

“Në të njëjtën kohë ajo që ne e përdorim si spirancë e shëndetshmërisë, borxhi publik në fund të 2019 do bjerë 64.9 %. E trashëguam 74 %”.

Qeveria ka vendosur gjithashtu që vitin e ardhshëm të vazhdojnë investimet në akset rrugore nacionale, në rrugën e Arbrit dhe të përfundojnë bajpaset e Fierit dhe Vlorës. Për cilësinë e tyre hyn garant ministri Arben Ahmetaj

“Do ketë një investim spektakolar me standartet më të mira europiane”./abcnews.al

SINKRON-BASHA-ZGJEDHJET-E-PARAKOHSHME.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
G. P.15:30 | 24/10/2018

Lulzim Basha paralajmëron se vitin e ardhshëm vendi mund të ketë edhe zgjedhje parlamentare, paralelisht me zgjedhjet vendore. Qëndrimin e shpalli gjatë një takimi me fermerë dhe banorë të Kosmaçit në Vaun e Dejës.

Takimet e paralajmëruara me qytetarët, kreu i opozitës edhe pse disa javë më vonë, i nisi me fermerët dhe banorët e fshatit Kosmaç në bashkinë e Vaut të Dejës.

Pasi dëgjoi ankesat e fermerëve, kreu i opozitës Basha ndau me ta atë që sheh në thelb të problemit të tyre jetik, pamundësisë për zhvillim dhe shfrytëzim të produkteve bujqësore që prodhojnë.

“Kush ka marrë subvencione, shikojeni, kandidatët e PS për pushtet. Ju mbledh taksat ju, që i ndan me klientët e tij dhe iu kërkon që ato para t’i derdhin sa herë ka fushatë elektorale”.

Dalja nga ky rreth vicioz si e quan kryedemokrati, e mundëson plani i forcës së tij politike për bujqësinë, i organizuar në tre shtylla kryesore.

“Shtylla e investimeve infrastrukturore, subvencione të drejtpërdrejta për çdo fermer apo blegtor në bazë të prodhimit & tarifa doganore për prodhimet e eksportit, zhvillimi dhe përqafimi i teknologjive të reja”.

Janë këto premtime të cilat duhet të përcaktojnë votën e tyre, theksoi Basha duke iu drejtuar në dukje ndërgjegjes së tyre qytetare.

“Ju do të keni prapë mundësinë të zgjidhni qeverinë që doni, jo të bëjnë gallatë sa herë ka fushatë sepse e dijën që kur vjen dita e zgjedhjes votën e nxjerrin me hir e pahir. një test i madh po afron. vitin e ardhshëm kemi zgjedhje vendore që mund të jenë njëkohësisht me zgjedhje të parakohshme do jenë shans i jashtëzakonshëm që ju të ushtroni të drejtën për të vendosur çfarë qeverisje doni”.

Problem i tyre e ka një zgjidhje dhe ajo buron fillimisht nga ushtrimi i të drejtës themelore, asaj të votës, me zgjuarsi, theksoi kreu i demokratëve Lulzim Basha./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono