qendra shëndetësore

qendra-shendetesore.jpg
gra moz14:40 | 13/06/2018

Ndonëse fluksi i pushuesve nuk ka nisur akoma në bregdetin tonë, por në Vlorë qendrat shëndetësore janë hapur. Aktualisht aty po u jepet ndihmë banorëve përreth dhe mjekët presin fluks në fillim të muajit Korrik.

Edhe pse ende nuk ka fluks nga 1 Qershori në Vlorë nisi funksionimi i qendrave shëndetësore në plazhin e vjetër dhe në plazhin e ri. Ato do të jenë të hapura 24 orë dhe të pajisur me aparatet e emergjencës.

Aktualisht në këto qendra nuk ka patur kërkesa për shërbim nga turistët. Por banorë të lagjeve përreth po.
Qendra shëndetësore e Plazhit të Vjetër, por edhe në zonën e plazhit të ri është e pajisur me të 52 llojet e barnave dhe 25 artikuj materialesh mjekësore. Përveç këtyre qendrave në bregdet do të ketë edhe urgjneca të lëvizshme për t’u ardhur në ndihmë të pushuesve.

Bluzat e bardha presin që fluksi të shënohet në fillim të Korrikut. Nga përvoja e sezoneve të kaluara ka patur shumë pushues e turistë që kanë kërkuar ndihmë mjekësore./abcnews.al

infermiere.jpg
gra moz15:53 | 08/06/2018

Thuajse të gjitha qendrat shëndetësore paraqesin probleme në infrastrukturë. Në këtë përfundim ka dalë shoqëria civile, e cila ka monitoruar situatën në 268 qendra në vend. Ndërsa, sipas zëvendësministres së Shëndetësisë, situtata ka filluar të ndryshojë.

Një mjek u shërben rreth 2500 pacientëve, ndërsa në një qendër shëndetësore marrin shërbim 8 deri në 10 mijë persona. Në Tiranë numri mund të shkojë deri në 40 mijë. Lëviz Albania që ka monitoruar situatën ka konstatuar probleme në infrastrukturë thuajse në të gjitha qendrat e kujdesit shëndetësor parësor.

Fotot e marra nga terreni tërhoqën vëmendjen e zëvendësministres së Shëndeësisë, sipas së cilës situata nuk është e tillë kudo.

Monitorimi është kryer në 268 qendra shëndetësore për një periudhë gati një-vjeçare, ndërkohë që nuk ndalet në furnizimin e tyre me barna apo kualifikimin e personelit shëndetësor./abcnews.al

manastirliu.jpg
gra moz12:55 | 21/04/2018

300 qendra shëndetësore parashikohet të rehabilitohen tërësisht, sipas ministres së Shëndetësisë, këtë mandat qeverisës. Ministrja Mansatirliu ishte në një qendër shëndetësore në Roskovec, investimi në të cilën është parashikuar të ndodhë këtë vit.

80 qendra shëndetësore në vend këtë vit do të ndryshojnë pamje. Premtimi vjen nga ministrja e Shëndeësise dhe Mirëqënies Sociale. Ministrja Manastirliu inspektoi punimet në qendrën e Roskovecit.

“Kemi nisur programin kombëtar të rehabilitimit të 300 qendrave shëndetësore në këtë mandat qeverisës, në mënyrë që shërbimi për qytetarët të jetë me të njëjtin standart nga veriu në jug. 80 qendrat e para në të gjithë vendin po rehabilitohen këtë vit”.

Kjo qendër shëndetësore iu shërben 37 mijë banorëve të zonës dhe shumë shpejt sipas ministres do të ofrojë shërbim 24 orë.
Ndërkohë mjekët janë trajnuar dhe pajisur me mjetet e nevojshme për të ofruar shërbimin e urgjencës, ku mund të nevojitet./abcnews.al

vlcsnap-error780-1280x720.jpg
gra moz17:15 | 05/02/2018

Kontrata që vendos Qendrat Shëndetësore në shërbim të koncesionit të Check-Up është e paligjshme sipas Partisë Demokratike. Në një deklaratë për mediat, deputeti Bardh Spahija ka akuzuar qeverinë se po detyron personelin mjekësor t’i shërbejë koncesionarit duke i imponuar popullsisë që t’i drejtohen qendrave ambulatore për të kryer Chek-up-in. Partia Demokratike i kërkon Ministrisë së Shëndetësisë të tërheqë këtë kontratë, në të kundërt demokratët do të ndjekin rrugën ligjore./abcnews.al

vlcsnap-error866-1280x720.jpg
us er15:27 | 08/01/2018

Kryeministri Rama, i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, inspektoi qendrën e re shëndetësore të ndërtuar në Laprakë, të Tiranës. Ajo është pjesë e programit të investimit në 300 qendra shëndesore gjatë 4 viteve të ardhshme, që synojnë lehtësimin e shërbimit në spitale.

Lapraka ka një qendër të re shëndetësore për 70 mijë banorët e saj, falë një investimi prej 230 mijë eurosh të Ministrisë së Shëndetësisë dhe organizatës “Save the Children”. Qendrën e re shkoi ta inspektonte Kryeministri Rama, i shoqëruar nga ministrja Manastirliu.

Kjo qendër është pjesë e programit të investimit në 300 qendra shëndesore në 4 vitet e ardhshme, prej të cilave 80 do të kryhen gjatë këtij viti.

Ministrja Manastirliu shpjegoi se në 36 qendrat shëndetësore të Tiranës dhe në 4 poliklinikat e specialiteteve, për herë të parë është përfshirë edhe sistemi I referimit elektronik, gjë që shmang rradhët e qytetarëve te mjeku specialist, duke vendosur përmes sistemit elektronik orën dhe datën e vizitës./abcnews.al

vlcsnap-error066-1-1280x720.jpg
us er14:16 | 19/11/2017

Në fshatin ndoshta më të afërt me qytetin e Korçës akoma nuk ka një qendër shëndetësore. Ajo që shërben si e tillë është një barakë e cila u vendos në vitet ‘90, brenda së cilës ka vetëm një aparat tensioni.

Barakë me dërrasa, e pozicionuar në qendër të fshatit Ravonik. Duket si depo për mbajtjen e druve. Në të vërtetë është qendra shëndetësore e zonës.
Dhuratë nga populli belg, në fillim të viteve ‘90, kishte për qëllim të zgjidhte një situatë emergjente, deri në ngritjen e një qendre shëndetësore të përshtatshme.
Por edhe pse kaloi jo pak kohë, nuk u ndërtua asnjëherë.
Rruga që të çon tek qendra shëndetësore është e mbytur nga balta.
Brenda barakës mund të gjesh drutë e dimrit dhe sobën, por jo pajisjet e nevojshme për tju ofruar shërbim shëndetësor më tepër se 1 mijë banorëve.
Qendrës i mungojnë nga ndriçimi deri tek uji dhe kushtet e tjera higjeno-sanitare.
Një stetoskop dhe një aparat tensioni janë të vetmet shërbime që i ofrohen këtij ambienti, më pak se 2 km larg Korçës.
Mjeku që mbulon gjithë fshatrat e njësisë administrative, vjen këtu vetëm dy herë në javë. Banorët, që edhe për vizitën më të thjeshtë i drejtohen spitalit të Korçs, ku ju duhet të paguajnë edhe tarifën përkatëse.
Ravoniku është në pritje të zbatimit të projektit të ndërtimit të qendrës së re shëndetësore, i cili del në dritë sa herë ka përballje elektorale./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error347.jpg
us er15:47 | 31/10/2017

Kryeministri Rama vizitoi Qendrën Shëndetësore Kamëz e cila është rikonstruktuar tërësisht si dhe është pajisur me aparatura të reja mjekësore, duke ofruar edhe shërbimin e urgjencës 24 orë për 100 mijë banorët e zonës. Kryeministri pohoi se plani i Qeverisë është që të rindërtohen rreth 300 qendra të tilla në 4 vitet e ardhshme, me qëllim që spitalet qendrore të lehtësohen nga volumi i punës.

Qendra Shëndetësore Kamëz ishte stacioni i rradhës së inspektimeve të Kryeministrit. Pas rikonstruksionit tërësor dhe pajisjes me aparatura moderne, drejtuesja dhe stafi mjekësor i folën për një transformim rrënjësor të shërbimit që ofrohet për 100 mijë banorët e zonës.
Rama shoqërohej nga ministrja e Shëndetësisë, e cila shpjegoi se falë edhe shërbimit 24 orë të urgjencës, qendra synon të shmangë nevojë që pacientët t’i drejtohen për çdo spitaleve qendrore.

Kryeministri pohoi se deri më tani kushtet detyronin që fokusi të ishte te spitalet rajonale, por në 4 vitet e ardhshme – shtoi ai – synohet që këto të lehtësohen nga volumi i punës, duke shtuar numrin e qendrave shëndetësore për trajtimet bazike.
Këto pamje iu shpërndanë medias nga zyra e shtypit pranë Kryeministrisë.

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono