qafë

bbe22e57-f794-4b34-af19-17caa17ed3f2-1280x725.jpg
ent ela08:45 | 19/03/2019

Një 31-vjeçar ka rënë në pranga të policisë pasi po transportonte drogë nga Tirana në drejtim të Lezhës. Në saj të operacionit të koduar  “Patoku”, u sekuestruar 3 kilogramë  lëndë narkotike dhe u arrestua poseduesi. Shtetasit me inicialet  N.N., 31 vjeç, banues në Tiranë iu gjet sasia e lëndës narkotike në automjetin e tij.

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e tij, në brendësi të një televizori, policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 3 kilogramë  lëndë narkotike, të dyshuar Cannabis Sativa.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit N.N dhe materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë për veprën penale,”Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotike”, neni 283 i Kodit Penal./abcnews.al

rruga-1280x669.jpg
ent ela16:50 | 11/03/2019

Segmenti Qukës-Qafë Plloçë ka nisur prej 12 vjetësh. Por punimet tregojnë se duhet kohë që ai të përfundoje, kurse banorët thonë se kjo periudhë vetëm dëme u ka sjellë.

Do ngushtonte dukshëm distancën midis Tiranës dhe Juglindjes, por nuk po mbaron kurrë. Punimet në rrugën a Qukës–Qafë Plloçë kanë sjellë vetëm pluhur, asgjë tjetër.

U fol se do tu vinte në ndihmë banorëve të zonës së Mokrës . Do të ndikonte në jetën e disa fshatrave,  por punimet e nisura para 12 vjetëve sollën vetëm probleme

Ajo çfarë ka përfunduar këtu janë  vetëm tre km asfalt në Karkavec –Ura e Manastrecit –Ura e Golikut. Në pjesën tjetër punohet vetëm me raste. Në të shumtën e kohës nuk ka makineri e punëtor.

Rreth 40 km e gjatë e parashikuara në tre lote kapi shifrën e 38 milionë dollarëve. Dalja nga Qukësi në drejtim të Qafë Plloçës do të evitojë kalimin nga Përrenjasi dhe Pogradeci duke shkurtuar rrugën në drejtim të Korçës dhe Kapshticës

Në Maj 2018  kur Kryeministri Edi Rama inspektoi punimet e rrugës Qukës-Qafë Plloçë, tha se do të përfundojë në Korrikun e  2019. Por siç shikohet nga pamjet, pak gjasa ka qe kjo rruge te përfundojë në Korrik./abcnews.al

belinda-1280x708.jpg
ent ela12:10 | 09/03/2019

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato inspektuan aksin rrugor të Qafë-Thanës, në cilin ka nisur puna për eliminimin pikave të rrezikshme të tij.

Problematikat e vazhdueshme në aksin rrugor të Qafë-Thanës, kanë bërë që Ministria e Infrastrukturës dhe ARRSH me mbështetjen e Bankës Botërore ka nisur punën për të eliminuar pikat e rrezikshme.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku e shoqëruar nga drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato tha se në fokus kryesor mbetet siguria rrugore.

Belinda Balluku, ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë: “Fokusi i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe të Autoritetit Rrugor Shqiptar është plotësisht tek Strategjia e Sigurisë Rrugore. Ky është një aks i rrahur me problematikë të shtuar tek i cili ne sot po ndërhyjmë, por ashtu siç e kemi thënë dhe në inspektimet e mëparshme fokusi ynë është në sigurinë rrugore dhe ne nuk do të rreshtim pa zgjidhur të gjithë problematikën që sot hasim në akset rrugore.

Edhe drejtoresha e ARRSH-së bëri të ditur se investimi në fjalë parashikon ndërhyrjen për mbrojtjen dhe përforcimin e skarpatës me mure mbajtëse, për një gjatësi gati 82 metra linear./abcnews.al

yy.jpg
ent ela10:06 | 29/01/2019

Gjithçka kishte nisur nga bisedat në rrjete sociale. Një amvisë 30-vjeçare nga Peruxhia kishte rënë në kurthin e një shqiptari, ku më në fund e ka dënoncuar këtë të fundit në polici.

25-vjeçari shqiptar një punëtor i thjeshtë është arrestuar më 23 Janar nga karabinierët e Peruxhias, kështu raporton media italiane “Corriere dell’Umbria”.

Shqiptari akuzohet se e ka detyruar 30-vjeçaren të kryente marrëdhënie seksuale me të. Ai e shantazhonte dhe kërcënonte se do t’i tregonte burrit të saj fotot intime që amvisa i kishte dërguar në “Facebook” shqiptarit gjatë bisedave që kishin pasur bashkë.

Plani i tij, shkruan Corriere dell’Umbria filloi në Shtator të viti 2018, kur ai i shkruan gruas në rrjetet social duke i bërë komplimente e duke folur me të. Në këtë mënyrë ajo e nxit t’i dërgonte atij foto të  pjesëve intime. Ai si fillim e kishte shantazhuar duke i kërkuar takim, ose në të kundërt do t’i bënte fotot publike.

Në Tetor shkruan gazeta ajo pranon të takojë mikun shqiptar, në një distributor në Peruxhia. Por nuk përfundon këtu. Shqiptari i kërkon marrëdhenie seksuale dhe ose në të kundër do t’i bënte publike fotot. E gjendur përballë kësaj situate 30-vjeçarja pranon të ketë marrëdhënie seksuale me premtimin se shqiptari më pas do e linte të qetë.

Çdo gjë ndodhi në parkingun e Pian di Massiano në bordin e automjetit. Por shqiptari nuk e mbajti premtimin, përkundrazi ai vazhdon të pretendojë se ishte dashnori i saj dhe patën edhe një marrëdhenie të dytë bashkë. Por më 19 Janar, gruaja vendos ta denoncojë pasi ai sërish nuk po e linte të qetë. Ata janë kapur një vend të izoluar brenda makinës, por karabinierët e ndalojnë para se shqiptari të abuzojë përsëri me amvisën./abcnews.al

988470643_B9718388381Z.1_20190128152500_000_GKFCS82F3.1-0.png
ent ela08:41 | 29/01/2019

Policia në Moutiers të Francës ka vënë në pranga një të ri shqiptar, të akuzuar për trafikim droge. Në një komunikatë për media policia bën të ditur se: Nga kontrolli i kryer në Moutiers në fund të Shtatorit 2018 nga xhandarmëria dhe qentë e skuadrës PSIG, u vu re se një fuçi kishte lënëdë narkotike.

Më pas në saj të hetimeve policia mundi të arrijë të zbulojë ekzistencën e një grupi të organizuar i cili vepronte në disa zona të Parisit si dhe në Moutiers eTarentaise. Por pas këtyre hetimeve me 22 Janar policia ne saj të një operacioni bastisi në vendbanimin e trafikantëve.

Pjesë e grupit ishte edhe një shqiptar, të cilit gjatë momentit të arrestimit kishte me vete 80 gram heroinës dhe gati 900 euro. Nga kërkimet e mëtejshme u zbuluan edhe 230 gram kokainës, 600 gram kanabis dhe 1000 euro, raportojnë mediat franceze.

Në një seancë gjyqësore të mbajtur pasditen e 24 Janarit shqiptari u dënua me dy vjet burg. Pas përfundimit të dënimit ai do dëbohet drejt Shqipërisë. Ndërsa dy të arrestuarit e tjerë nga Parisi janë lënë në paraburgim. Identitetet e asnjërit pere personave në fjalë nuk janë bërë të ditur./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono