pyetje

rama.jpg
ent ela12:03 | 02/02/2019

Pas paralajmërimit të pedagogeve të Universitetit të Tiranës për grevë pa afat, vjen reagimi i kryeministrit Edi Rama i cili thotë se po mbajnë peng realizimin e kërkesave të studentëve. Në një bashkëbisedim me një grup studentësh shefi i qeverisë i sugjeron t’u bëjnë pedagogëve tri pyetje për të mësuar arsyen e protestës së tyre.

Pedagogët e Universitetit të Tiranës të cilët kanë paralajmëruar grevë pa afat, kryeministri Edi Rama i akuzoi se po keqpërdorin lirinë universitare.

Arsyeja e grevës aludoi kryeministri është përgjigjia e tre pyetjeve, të cilat nxiti studentët që takoi në sallën e re te studimit në konviktet e Mjekësisë t’ja bënin pedagogëve.

“A janë dakord me vlerësimin e titujve akademikë dhe të thonë si dhe kur e duan? Por këtë nuk e thonë këtë.
Keni parë që thonë të ndalohet denigrimi i pedagogëve, por për cfarë? A janë dakord ata që të ndalohet tregtaria e librave të pedagogëve për notën? Dhe pyetja e tretë është, a janë dakord që cdo vit studentët të bëjnë një vlerësim të performancës së pedagogëve, e përdor gjithë bota? Aty do të kuptojmë nëse e bëjnë grevën për ju, apo se nuk duan të përgjigjen për këto tre pyetje”.

Ndërkohë që nxitoi të shfajësohej se nëse kërkesat e studentëve nuk plotësohen nuk është faji i tij.

“Po s’na solli sekretaria që kemi kaq me ndihmë ekonomike dhe kaq me 9 e dhjeta, ku ti cojmë ne lekët. Se ti do të bllokosh univeristetin për kë? Për Saliun, Lulin, Monikën?

Autonomia universitare sqaroi kryeministri nuk lejon qeverinë të dërgojë policinë për të çliruar fakultetet pa kërkesë të titullarit të insitucionit të arsimit të lartë. Kryeminstri Edi Rama gishtin e akuzës e drejtoi tek Rektori I Universitetit të Tiranes Mynyr Koni.

“Çfarë borxhi i kanë rektorti prindërit e kësaj vajze këtu?

Në këtë pikë Kryeministri nxiti studentët të reagojnë.

Për kushtet e vështira të konvikteve përgjegjëse vijojë të bëjë qeverinë e shkuar. Për të ilustruar situatën, studentëve iu tregoi një rast.

Gjeti rast për t’i dërguar një përgjigje dhe ish-Presidentit të Republikës Bujar Nishani i cili e ka paditur për shpifje.

Megjithëkëtë kryeministri tha se puna për rehabilitimit e institucioneve të arsimit të lartë e konvikteve ka nisur. Ashtu si dhe për ndërtimin e Kampusit Universitar punimet do të kryhen në partneritet me privatin.

Nderkohe kryeministri kishte dhe një merak. Atyre që e kritikojnë për mënyrën sesi vishet dhe sesi flet, nisur dhe nga seanca e fundit parlametare iu dërgoi këtë mesazh.

“Pika e parë e besnikërisë është të them atë që mendoj të vishem ashtu siç dua dhe në vitin 2018-19-20 të jap kontributin tim q ënjërezit të mos jenë kaq të prapamendur me si e tha, si u vesh, gjithë muhabete katundi”.

abcnews.al

ylli-rakipi.jpg
G. P.17:05 | 19/12/2018

Gazetari Ylli Rakipi, drejtues i programit “Të paekspozuarit” ishte të mërkurën në Prokurorinë e Tiranës. Për dy orë me radhë ai është marrë në pyetje nga titullarja e institucionit, prokurorja Elisabeta Imeraj, në lidhje me kallëzimin e bërë një ditë më parë për disa kërcënime me jetë. Burime bënë me dije se Rakipi ka shpjeguar me detaje për kërcënimet e marra në adresë të tij dhe dijeninë nëse këto kërcënime kanë lidhje me faktin se në programin e tij u denoncua javën e kaluar skandali i kompanisë “DH Albania”. Të martën për kërcënimet drejt gazetarit Rakipi reagoi Presidenti i Republikës, Autoriteti i Mediave Audiovizive dhe Partia Demokratike./abcnews.al

ZAEV-PYET-SHQIPERINE.mpg_snapshot_00.20-1280x739.jpg
G. P.22:31 | 25/11/2018

Kryeministri i Maqedonisë është shprehur i habitur me lejimin e arratisjes së Nikolla Gruevskit nga Shqipëria, Mali i Zi dhe Serbia. Zoran Zaev tha gjithashtu se nuk ka komunikuar me ish kryeministrin që prej muajit prill.

Kryeministri Zoran Zaev pret që opinioni shumë shpejt të informohet çfarë ka ndodhur në Maqedoni rreth arratisjes së Nikolla Gruevski. Por ai u shpreh i habitur dhe shtroi pyetjen se si katër vende mike të Maqedonisë lejuan arratisjen e ish kryeministrit.

Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë: “Jam informuar nga Ministria e Brendshme dhe e di deri më tani ku kanë mbërritur punët dhe besoj se shumë shpejt opinionit do t’i bëhen të ditura detajet çfarë ka ndodhur në Republikën e Maqedonisë, sepse e dimë çfarë ka ndodhur në Shqipëri, Mal të Zi, Serbi dhe në Hungari. Mbetet pyetja si miqtë tanë, katër vende, e kanë lejuar këtë dhe gjithsesi mbetet pyetja si tre vende anëtare të NATO-s, duke demonstruar sundim të së drejtës, e them këtë nën thonjëza, në kohën kur shoqëria e Maqedonisë, Parlamenti i Maqedonisë seriozisht është fokusuar për shkak të frymëzimit të madh me të drejtë për të qenë anëtare e BE-së dhe e NATO-s, pikërisht kjo ndodh. Por, për këtë janë hetimet, për këtë janë informacionet të cilat do të ndahen me opinionin”.

Ai nënvizoi më tej se është parë nga të gjithë dhe konfirmuar se me automjete diplomatike të Hungarisë dhe i shoqëruar nga diplomatë hungarezë, Gruevski ka mbërritur në Budapest. Zaev i referohet udhëtimit të ish kryeministrit nga Shqipëria për në Mal të Zi, Serbi e më pas në Hungari. Ndërkohë, Zaev tha më tej se nuk është e vërtetë që ka komunikuar me Nikolla Gruevskin një ditë para se ai të arratiset nga shteti. Ai thotë se kontakti i fundit me të ishte me 27 prill./abcnews.al

TRUMP-FLORIDA.mpg_snapshot_00.00.jpg
G. P.23:51 | 13/11/2018

Presidenti Donald Trump do t’u përgjigjet me shkrim pyetjeve të hetuesit të posaçëm Robert Myler në lidhje me nderhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-s. Lajmin e ka bërë të ditur një burim i afërt me çështjen për agjencinë “Rojters”, sipas të cilit përgjigjia e presidentit ka gjasa të vijë këtë javë. Pyetjet e Myler të cilave Trump u duhet t’u japë përgjigje kanë të bëjnë vetëm me përfshirjen e Moskës në zgjedhje dhe jo me përpjekjet eventuale të kreut të shtetit për të penguar hetimet.

Mes pyetjeve është edhe një që lidhet me takimin e mbajtur në qershor të 2016-s mes djalit të presidentit, Donald Trump Xhunior dhe disa anëtarëve të stafit elektoral të tij me një avokate ruse. Burimi i cituar nga “Rojters” shton se, shefi i Shtëpisë së Bardhë është takuar tashmë me avokatin e tij për të përgatitur përgjigjet./abcnews.al

VRASJA-E-EDISON-HARIZAJ-VIJON-PA-AUTOR-1280x720.jpg
ent ela15:13 | 10/11/2018

Policia nuk ka asnjë të dyshuar nga autorët që vranë Edison Harizaj bashkë me mikun e tij me bresheri plumbash automatiku pranë vendit të njohur si Bregu i Kanalit në Durrës. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin për grupin hetimor ndërsa, kërkojnë zbardhjen e ngjarjes. 

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga ekzekutimi i tipit mafioz të Edison Harizaj dhe shokut të tij Genci Caca, policia ende nuk asnjë person të prangosur apo të dyshuar për ngjarjen e rëndë që tronditi qytetin bregdetar të Durrësit mbremjen e 6 nëntorit.

Pista kryesore që pohetohet është “larje hesapesh” mes grupeve rivale që operojnë në qytetin e Vlorës, Durrësit dhe Tiranës. Prej më shumë se 1 viti Harizaj lëviste me automjet të blinduar në rrugët e qytetit të Vlorës, ndërsa Caca ishte njeriu i besuar i tij që kishte rolin e shoferit dhe të badigardit. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin dhe të japin hollësira para oficerëve të policisë së qytetit bregdetar për të kaluarn e Harizajt, por, kanë këruar që policia të zbardh ngjarjen sa më parë të jetë e mundur dhe autorët të vihen para ligjit. Gjithashtu po kqyret edhe aparati telefonik i viktimës, për të parë se kush kanë qenë personat e fundit që ka komunikuar Edison Harizaj. Grupit hetimor dyshon se, 39-vjeçari ishte monitoruar hap pas hapi dhe se atentatorët ishin siguruar që nuk po udhëtonte me automjet të blinduar, duke i bërë pritë në rrugën dytësorë në unazën e Plazhit të Durrësit. Uniformat blu shoqëruan mbi 30 persona, me precedentë, persona që u gjetën afër vendit të ngajres si edhe persona me të cilët dy viktimat kanë pasur komunikime, por që më pas u lanë të lirë.

Burime nga policia e shtetit theksojnë se disa muaj më parë kishte mbërritur nga Belgjika një dosje voluminoze për Edison Harizaj, ku dyshohej si i përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike dhe në shfrytëzimin e prostuticionit.  Edison “faqedjeguri” ose Edisoni i “shtatë pallateve” siç e njihnin vlonjatet viktimen, ka qenë i hetuar për vrasjen e Gjyqtarit Skerdilajt Konomi të ndodhur në gusht të 2011. Por hetuesit nuk siguran prova për përfshirjen e tij në atë ngjarje. Në Tiranë, i ndjeri kishte lidhje të ngushte e Emiljano Shullazit, ndërsa prej disa kohësh zotëronte disa lokale dhe hetole në Vlorë dhe Durrës. /abcnews.al

kosovaa.png
G. P.17:50 | 20/10/2018

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është parë në vështirësi gjatë një konference për shtyp në Beograd. Shkak u bë një pyetje nga gazetarja e Kosova Press e cila e pyeti në anglisht se çfarë kushtesh kishte Serbia për njohjen e Kosovës. Presidenti serb u përpoq të përgjigjej me diplomaci në gjuhën serbe, por çdo gjë në pamjen e tij tradhtonte qetësinë.

Moment shumë i vështirë, për presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiç në Beograd, gjatë një konference për shtyp në Beograd. Gazetarja nga Kosova e Agjencisë së Lajmeve KosovaPress, Nerënxa Jakupi e pyeti shkurt në gjuhën angleze se “çfarë kushtesh ka Serbia për njohjen e Kosovës si shtet?”.

Vuçiç u përpoq të tregohej i ftohtë ndaj gazetares shqiptare, por nuk ia doli. Megjithatë, pavarësisht tensionit të krijuar presidenti serb është përgjigjur. Kreu i shtetit serb përsëriti dhe njëherë më shumë qëndrimin e njohur të vendit të tij, sipas të cilit dëshiron kompromis me shqiptarët ku të dyja palët do të humbisnin diçka. Menjëherë pas kësaj, kur po pyetej nga një gazetar tjetër, presidenti serb po fshinte fytyrën duke mos qenë aspak i përqendruar. Ndonëse pyetja iu bë në gjuhën angleze, ai është përgjigjur në serbisht, por gjatë konferencës është përgjigjur edhe në gjuhën angleze./abcnews.al

MBULIM-FLORENC-HOXHA.mpg_snapshot_00.06-1280x794.jpg
G. P.10:55 | 17/10/2018

Ish-drejtuesi i Policisë Bashkiake të kryeqytetit, Florenc Hoxha, ka pranuar te jetë autor i video-përgjimit të Fredi Alizotit, imituesit të zërit të Agron Xhafajt. Hoxha ishte në Prokurorinë për Krimet e Rënda ku për 2 orë e 45 minuta dha shpjegime në lidhje me këtë video para prokurorëve të çështjes “Babalja”.

Ish-drejtuesi i Policisë Bashkiake të Tiranës, Florenc Hoxha, ishte të mërkurën në Prokurinë për Krimet e Rënda, ku pranoi të jetë autor i video-përgjimit të bisedën me Fredi Alizotin, i dyshuar si aktruesi i zërit të Agron Xhafajt. Hoxha mbërriti tek Krimet në orën 09:30 për të dhënë llogari para prokurorëve që po hetojnë dosjen “Babalja”. Qëllimi i thirrjes ishte sqarimi i disa dyshimeve të ngritura pas publikimit të një videoje të dytë disa ditë më parë  nga deputeti Ervin Salianji në studion e “Opinion” në “TV Klan”. Në këtë video Fredi Alizoti pretendonte se ishte shoqëruar nga Fieri në Tiranë nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Për 2 orë e 45 minuta Florenc Hoxha iu përgjigj të gjitha pyetjeve të njerëzve të hetimit. Burime të rezervuara bënë me dije se ish-shefi i Policisë Bashkiake ka pranuar autorësinë e videos. Para prokurorëve të çështjes ai ka pohuar se ishte Alizoti ai që i kishte kërkuar ta takonte. Sipas tij, duke pasur dyshime se Alizoti i ishte vetë-ofruar kishte vendosur ta regjistronte bisedën. Po sipas tij, mjeti i përdorur ishte një orë dore me kamera.

Në përfundim të seancës së dhënies së deklarimeve Hoxha zgjodhi të mos zbardhë asnjë detaj për median. Florenc Hoxha u listua në personat që do të pyeteshin për hetimin e çështjes “Babalja”, pasi emri i tij u përmend para prokurorëve në deklarimet e Fredi Alizotit dhe të deputetit demokrat, Ervin Salianji. Alizoti identifikoi atë si bashkëbiseduesin në bisedën e regjistruar, ndërsa deputeti Salianji rrëferu se video-përgjimi ishte lënë në recepsionin e selisë së PD nga ish-kreu i Policisë Bashkiake. Të martën për llogari të hetimit u mor në pyetje kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ndërsa në ditët në vijim pritet të merret në pyetje edhe drejtuesi i Policisë së Fierit./abcnews.al

MBULIM-ARDI-VELIU-NE-PROKURORI.mpg_snapshot_00.21.jpg
G. P.14:45 | 16/10/2018

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Ardi Veliu është marrë në pyetje në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për rreth 60 minuta, lidhur me hetimet për dosjen e Babales. Burime të besueshme konfirmuan për “ABC News” se Veliu ka mohuar pretendimet e Fredi Alizotit ndaj tij.

Ardi Veliu, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, ishte personi i radhës që u mor në pyetje nga prokurorët e Krimeve të Rënda që po hetojnë çështjen “Babalja”. Pyetja e tij u kërkua pas deklaratave të Fredi Alizotit, personit të dyshuar si aktruesin e zërit të Agron Xhafës, se pas pranimit të këtij fakti ishte shoqëruar tek Krimet e Rënda me makinë nga kreu i Policisë së Shtetit. Ardi Veliu mbërriti në institucion në 13:00, ekzaktësisht në orarin e paracaktuar ku qëndroi për gati 1 orë duke dhënë shpjegime para prokurorit, Përparim Kulluri.

Burime të besueshme konfirmuan për “ABC News” se Veliu ka mohuar pretendimet e Alizotit. Sipas burimeve, Veliu ka pohuar se ditën kur është bërë shoqërimi i Alizotit në Prokurorinë e Krimeve ai ka qenë i angazhuar me çështje të tjera të punës së tij. Numri një i policisë u largua me automjetin e tij, duke mos dhënë asnjë prononcim për median. Deklarimet e Veliut janë në sinkron me deklaratë zyrtare të bërë nga Policia e Shtetit një ditë pas publikimit të video-përgjimit të Alizotit në programin “Opinion” në “TVKlan”. Në atë deklaratë u pohua se Policia e Shtetit nuk ka bërë asnjë veprim procedurial me iniciativën e saj dhe për çdo rast ka vepruar bazuar në urdhra të prokurorisë apo gjykatës. Në lidhje me shoqërimin e Alizotit, Policia tha se ky veprim është reakuzuar nga ana e Drejtorisë së Policisë Vendore Fier.

Për llogari të hetimit, prokurorët e Krimeve pritet të marrin në pyetje edhe drejtuesin e Policisë Fier, i pari që ka kontaktuar Fredi Alizotin, pasi ai i tha sallës operative të këtij qarku se audio-përgjimi i Babales ishte fakt. Ndërsa mëngjesin e së hënës, në Prokurinë për Krimet e Rënda pritet të paraqitet ish-dejtuesi i Policisë Bashkiake, Florenc Hoxha, i cili pretendohet nga Alizoti të jetë personi që ka realizuar videopërgjimi./abcnews.al

fredi-alizoti.png
ent ela18:58 | 11/10/2018

Prokurorët e dosjes “Babalja” morën në pyetje për tri orë me radhë Fredi Alizotin, personin e dyshuar si aktrues të zërit të Agron Xhafajt. Alizoti dha shpjegime të hollësishmë për video-përgjimin e publikuar në programin “Opinion” duke treguar vendin ku është bërë biseda dhe ka identifikuar bashkëbiseduesin. Ndërkohë Alizoti ankimoi në Apel masën “arrest në burg”.

Pa kaluar 48 orë nga publikimi i video-përgjimit në programin “Opinion” në TVKlan ku shfaqej Fredi Alizoti, personi i dyshuar si aktrues i zërit të Agron Xhafajt, ai u mor në pyetje nga prokurorët e Krimeve të Rënda.

Alizoti u përball me prokurorët e dosjes “Babalja” pak pas mesditës të së enjtes në një nga zyrat e Krimeve të Rënda. Për gati 3 orë me radhë, në praninë e avokatit mbrojtës, ai dha shpjegime të hollësishme në lidhje me fakte dhe rrethanat e bisedës në video-përgjim. Në videon e administruar si provë nga Prokuroria, Alizoti pretendonte se në qershor 2018, pasi ishte vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt, ishte shoqëruar për në Prokurorinë e Krimeve nga kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu dhe se ishte takuar nga deputeti socialist Taulant Balla.

Burime të rezervuara, konfirmuan për “ABC News” se Alizoti pohoi se biseda e regjistruar pa dijeninë e tij është zhvilluar në një bar pranë selisë së Partisë Demokratike.  Ai ka zbardhur edhe identitetin e bashkëbiseduesit dhe faktin se kjo bisedë ishte zhvilluar pas datës 1 qershor 2018, datën kur deklaroi në prokurori se përgjimi Albert Veliu-Agron Xhafaj ishte fals.  Sipas burimeve, Alizoti i ka qëndruar deklarimeve të dhëna më parë për faktin se kishte pranuar oferët e Albert Veliut, Babales, për të bërë zërin e Agron Xhafajt në një audio-përgjim, në këmbim të një shume prej 100 mijë euro.

Në ditët në vijim pritet të thirren në prokurori për të dhënë shpjegime personat e përmendur në deklarimet e Alizotajt. /abcnews.al

fredi-alizoti.png
G. P.13:30 | 11/10/2018

Fredi Alizoti, i dyshuari si aktrues i zërit të Agron Xhafajt, në audio-përgjimin e pretenduar mes tij dhe Albert Veliut, u thirr të enjten tek Krimet e Rënda ku u mor në pyetje për gati 3 orë. Burime të rezervuara konfirmuan për “ABC News” se Alizoti ka dhënë shpjegime të hollësishme për videon e publikuar dy ditë më parë në programin “Opinion”, ku ai pohonte se ishte transportuar në Tiranë nga kreu i Policisë së Shtetit dhe se ishte takuar nga një deputet. Para prokurorëve të çështjes ai ka sqaruar se biseda  e shfaqur në video-përgjim është zhvilluar në një bar pranë selisë së Partisë Demokratike. Alizoti ka pohuar për prokurorin edhe identitetin e bashkëbiseduesit, si edhe kohën kur është bërë kjo bisedë. Nga ana tjetër, Alizoti ankimoi masën e sigurisë “arrest në burg” dhënë për të nga Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda. Përmes avokatit të tij Ilir Dode Alizoti ka depozituar një kërkesë në Apel ku kërkon ndryshimin e kësaj mase dhe caktimin e një mase më të butë.

Ndërkohë më herët gjatë ditës së sotme avokati mbrojtës i Alizotit ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë për klientin e tij, i cili vetëm pak ditë më parë u la nga Gjykata e Krimeve të Rënda nën masën e sigurisë burg pa afat, pavarësisht se ia ka deklaruar me vullnet të lirë se ka aktuar në rolin e Agron Xhafës në videon e bërë sëbashku me Albert Veliun, të shpallur tashmë në kërkim.

Avokati: “Nuk kërkojmë lirimin, por caktimin e një mase më të lehtë sigurimi personal. Kriteret janë ato që thashë seancën e kaluar që Gjykata e Shkallës së Parë nuk i mori parasysh dhe që shpresojmë që Gjykata e Apelit t’i marrë parasysh”.

Pyetje: Ju keni komunikuar me klientin pas shfaqjes së një videoje të dytë dhe cili është versioni i tij paraprak mes një avokati dhe klienti?

Avokati: Kjo mbetet në kuadër të hetimit siç e thashë është sekret hetimor.

Pyetje: Klienti juaj do të pyetet për të dyja videot apo për më të fundit.

Avokati: Klienti im do të pyetet për të gjithë ngjarjen, nga fillimi deri në fund. Do të thotë të vërtetat e tij dhe do hetohet për të dalë e vërteta. Klienti im ka bërë disa deklarata, do bëjë deklarata të tjera, do thojë të gjithë të vërtetën e tij në funksion të drejtësisë.

Pyetje: Cila është e vërteta e Alizotit?

Avokati: Këtë do ta marrim vesh shumë shpejt.

Pyetje: Ju nuk keni informacion për këtë ngjarje?

Avokati: Unë kam informacion, por siç thashë është në kuadër të hetimit sekretit hetimor dhe dëmton hetimin nëse kemi shprehje paraprake të personave nën hetim.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono