Putin

880x495_cmsv2_462df285-d614-55da-bba7-73c46b7408f7-3876466.jpg
ent ela15:59 | 09/05/2019

Në fjalën e tij në paradën e fitores në sheshin e kuq në Moskë, presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se lufta është sërish aktuale. Por njëkohësisht ai premtoi se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur. Në kryeqytetin rus parakaluan para mureve të Kremlinit më shumë se 13 mijë ushtarë dhe 132 mjete ushtarake.

“Lufta është sërish aktuale por Rusia do të bëjë cdo gjë për ta shmangur”.

Deklarata u bë nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë fjalës së tij në paradën në sheshin e kuq, në 74 vjetorin e Ditës së Fitores, që celebron humbjen e Gjermanisë naziste dhe rënien në fushën e betejës të atyre që luftuan.

“Populli ynë e di se çfarë është lufta, ne nuk harrojmë asgjë,” shtoi ai.

Në Moskë ishte një festë e madhe në ditën e fitores. Në 9 maj Rusia kujton përvjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në luftën e dytë botërore.

Të pranishëm ishin përfaqësuesit më të lartë të ushtrisë ruse. Duke iu drejtuar qytetarëve të pranishëm, presidenti rus u shpreh: “Sot duke festuar këtë datë, ne sërish njohim madhështinë e fitores ndaj nazismit. Jemi krenar që pikërisht etërit tanë arritën të zhdukin, mundin dhe të ndalojnë atë forcë të errët. E tashmë pas 70 vitesh, histori I bën sërish apel mendjes dhe vëmendjes tonë. Nuk duhet të harrojmë se idetë e superioritetit dhe eksluzivitetit racial shkatuan luftën më të përgjakshme. Luftë që përfshiu rreth 80 për qind të popullsisë botërore. Dhe shumë vende të Europës u pushtuan.”

Putin disa herë theksoi se lufta është sërish aktuale, por dhe se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur.

Në paradën e sheshit të kuq, parakaluan mjetet më modern të ushtrisë së fuqishme ruse si për shembull S-400 Triumf, sistemet anti ajrorë dhe anti raketat që përdoren për të mbrojtur hapësirën ajrore, por dhe sistemet që hedhin raketa me rreze të cilat mund të arrijnë deri në Shtetet e Bashkuara të AMerikës. Ushtria ruse drejtohej nga general koloneli Oleg Saliukov, komandant i trupave të ushtrisë, i cili parakaloi në bordin e një automjeti rus të blinduar.

Të pranishëm ishin dhe veteranë të luftës, por asnjë lider i huaj. /ABC News Albania 24/7

trump-putin-1280x737.jpg
ad min22:45 | 03/05/2019

Presidentët Donald Trump dhe Vladimir Putin po shqyrtojnë mundësinë e një traktati të ri bërthamor, i cili nuk duhet të jetë më dypalësh por të përfshijë edhe Kinën. Në një bisedë telefonike që ka zgjatur më shumë se 1 orë, dy liderët kanë diskutuar edhe për Venezuelën, Ukrainën dhe Korenë.

Presidenti amerikan Donald Trump dhe homologu rus Vladimir Putin zhvilluan të premten një bisedë të gjatë telefonike, gjatë të cilës diskutuan për mundësinë e një marrëveshjeje të re bërthamore. Lajmi është konfirmuar nga burime zyrtare nga Uashingtoni dhe Moska, sipas të cilave gjatë bisedës dy presidentët prekën edhe çështje të tjera si Venezuela, Korea e Veriut dhe Ukraina. Vetë presidenti Trump nuk ka vonuar të informojë ndjekësit e tij në Tëitter për bisedën që sipas mediave amerikane zgjati më shumë se 1 orë.

“Pata një bisedë të gjatë dhe shumë pozitive me presidentin Putin. Diskutuam për tregtinë, Venezuelën, Ukrainën, Korenë, armët bërthamore dhe raportin e Robert Myler mbi ndërhyrjen ruse”, ka bërë me dije Trump.

Ndërkohë, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë ka saktësuar se Trump dhe Putin folën për mundësinë e një marrëveshjeje bërthamore të re dhe shumëpalëshe mes Shteteve të Bashkuara, Rusisë dhe Kinës, ose për një zgjatje të traktatit aktual.

“Në tërësi ishte një bashkëbisedim pozitiv”, ka thënë Sarah Sanders. Edhe Kremlini ka konfirmuar bisedën e zhvilluar mes dy liderëve, duke nënvizuar se kontakti telefonik u bë me kërkesë të palës amerikane. Sipas Moskës, dy liderët ranë dakord të qëndrojnë në kontakt dhe vlerësuan natyrën e bisedimeve. Sa i takon Venezuelës, Kremlini ka saktësuar se presidenti Putin përsëriti qëndrimin se çdo ndërhyrje e jashtme do të minojë perspektivën për një zgjidhje politike të krizës./ABC News Albania 24/7

1e71d9d65a0e6b009459b6b9814ec709.jpg
ad min11:30 | 27/04/2019

Kryeministri i Italisë Xhuzepe Konte i ka bërë apel presidentit rus Putin, që dy vendet të bashkëpunojnë për gjetjen e një zgjidhjeje për krizën në Siri. Sipas mediave italiane, dy liderët kanë biseduar në forumin për “Rrugën e Mëndafshtë” në Pekin .

Bashkëpunim për zgjidhjen e krizës në Libi. Është ky apeli që kryeministri italian Xhuzepe Konte I ka bërë liderit të Kremlinit Vladimir Putin. Të dy ishin të pranishëm në forumin e “Rrugës së Mëndafshtë” në Pekin. Mediat italiane raportojnë se Konte I ka shprehur Putin këndvështrimin e tij për situatën aktuale në Libi dhe i ka kërkuar që të ulen së bashku për të gjetur një zgjidhje. Dialogu me dy liderëve ka vijuar dhe pas drekës së punës së krerëve të shtetit dhe qeverive që marrin pjesë në forumin: “Një brez, një rrugë”.

Në Pekin Konte u shpreh se janë shumë gjërat që duhen përmirësuar por për momentin gjërat shkojnë mirë. Ai shtoi se Italia kërkon një multilaterizëm efikas, me në qendër kombet e Bashkuara, për të luftuar joshjen e proteksionizmit.

Kreu I qeverisë italiane kërkoi që anëtarët e “Një brez një rrugë” të përforcojnë sistemin e tregtisë ndërkombëtare të mbështetur në rregullat aktuale.

putin-dhe-kim.jpg
ad min10:00 | 25/04/2019

Në takimin e parë historik mes liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe atij të Kremlinit Putin, në Rusi, presidenti rus u shpreh se mbështet Penianin në përpjekjet për të përmirësuar marrëdhëniet me Uashingtonin.

Rusia mbështet përpjekjet e Koresë së Veriut për të përmirësuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Është kjo deklarata e presidentit rus Vladimir Putin gjatë takimit me Kim Jong Un në Vladivostok, Rusi. Lideri i Kremlinit u shpreh I bindur se vizita e Kim Jong Un në Rusi do të kontribuojë në zgjidhjen e situatës në gadishullin Korean. Ai gjithashtu shtoi se Rusia është vënë në dijeni se çfarë mund të bëjë për të mbështetur proceset që po zhvillohen aktualisht.

Takimi i parë në absolute mes dy liderëve, theksoi Putin, do të favorizojë dhe zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe si dhe do të ndihmojë që të kuptohet se si mund të bashkëpunohet në zgjidhjen e problemeve.

Kim Jong Un nga ana e tij shpjegoi se situate në gadishullin Korean është me interes të madh për të gjithë komunitetin ndërkombëtar. “Shpresoj që bisedat tona të bëhen një event i rëndësishëm për të vlerësuar së bashku situatën dhe për të shkëmbyer mendimet,” shtoi ai.

Takimi mes dy liderëve ndodh dy muaj pas samitit në Vietnam mes kreut të Shtëpisë së Bardhë Tramp dhe liderit koreano-verior, në të cilin Peniani dhe Uashingtoni nuk gjetën një marrëveshje për sanksionet dhe çarmatimin bërthamor.

Putin nga ana e tij do të përforcojë rolin e Kremlinit si ndërmjetësues i nivelit të lartë në çështje bërthamore koreanoveriore, për të dëshmuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë e vetmja fuqi në gjendje për të hartuar agjendën në këtë fushë./abcnews.al

106569345_mediaitem106569344.jpg
ent ela11:21 | 24/04/2019

Lideri i Koresë së veriut Kim Jong Un, ka mbërritur në Rusi ku të enjten do të takohet për herë të parë me presidentin rus Vladimir Putin, në atë që konsiderohet si një samit historik. Axhenda e takimit është mbajtur sekret.

Treni i blinduar i liderit të Koresë së veriut Kim Jong-un ka mbërritur në Vladivostok, një qytet në lindje të Rusisë, ku do të organizohet dhe samiti historik me presidentin rus Vladimir Putin.

Samiti në program për të enjten mendohet se do të mbahet në kampusin e universitetit federal lindor në ishullim Rssky, i cili ndodhet përtej urës në Vladivostok.

Axhenda e takimit është mbajtur sekret, por përgatitjet për takimin e nivelit të lartë kanë rënë në sy që të hënën.

Treni i blinduar mbërriti në stacionin e Vladivostok, disa orë pas kalimit të kufirit mes Koresë dhe Rusisë, mëngjesin e të mërkurës. Pak minuta para ndalimit të trenit, truproje koreanoveriore me kostume të zinj dhe dorashka të bardha vraponin në këmbë në platform

Ata pastruan menjëherë derën nga ku do zbriste lideri i tyre, vunë një litar që lidhte trenin me automjetin si dhe shtruan një tapet të kuq

Kim Jong Un u pëball me një ceremoni të vogël mirëseardhjeje në qytetin kufitar rus të Khasan, ku iu ofrua bukë dhe kripë në shenjë mikpritjeje, si dhe një shëtitje të shkurtër në një ndërtesë historike e cila kishte shumë domethënie për familjen e liderit koreanoverior. /abcnews.al

kim-putin.jpg
ent ela10:17 | 24/04/2019

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un do të udhëtojë këtë javë drejt qytetit rus të Vladivostokut për një takim me presidentin rus, Vladimir Putin.

Kremlini njoftoi të martën se dy udhëheqësit do të takohen ditën e enjte.

Kim Jong Un pritet të kërkojë nga presidenti rus lehtësimin e sanksioneve në një kohë kur bisedimet me Shtetet e Bashkuara për çarmatim bërthamor, kanë ngecur.

Gjatë vitit të kaluar, Kim Jong Un-i zhvilloi takime të nivelit të lartë me Presidentin amerikan Donald Trump si dhe udhëheqësit e Vietnamit, Kinës dhe Koresë së Jugut.

Udhëheqësi i Phenianit dëshiron lehtësim nga sanksionet e ashpra të Kombeve të Bashkuara që vazhdojnë të jenë në fuqi pas dështimit të bisedimeve bërthamore me Shtetet e Bashkuara.

Por Presidenti Putin mund të mos ofrojë shumë ndihmë në këtë drejtim. Ndërsa Rusia ndeshet me probleme ekonomike, Koreja e Veriut nuk shihet si përparësi për të.

Takimi mund të ndihmojë në uljen e varësisë që Koreja e Veriut ka ndaj Kinës, si partneri më i madh tregtar i saj.

Nuk është e qartë se si ky takim mund të ndihmojë në tejkalimin e bisedimeve të bllokuara mes Uashingtonit dhe Phenianit. Udhëheqësit e të dy vendeve kanë zhvilluar dy takime si pjesë e një përpjekjeje të vazhdueshme për çarmatimin bërthamor të gadishullit korean, por përpjekjet kanë ngecur./VOA

putin-kim-gty-er-190416_hpMain_16x9_992.jpg
ent ela11:42 | 19/04/2019

Kremlini ka konfirmuar se brenda muajit prill, presidenti rus Putin do të takohet me liderin e Koresë së Veriut Kim Ong un. Sipas deklaratës për shtyp takimi mes të dyve mund të realizohet në datat 24 – 25 në Vladivostok.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin do të takohet me liderin koreanoverior Kim Jong Un në Rusi brenda muajit prill. Lajmi është konfirmuar me anë të një deklarate për shtyp nga Kremlini. Dhe pse data nuk është zyrtarizuar mediat shkruajnë se takimi do të jetë në datat 24 – 35 në Vladivostok. Më tej në deklaratë saktësohet se Kim Jong Un do të vizitojë Rusinë me ftesë të liderit të Kremlinit, por për momentin nuk ka shumë detaje. Për mundësinë e këtij takimi flitej prej ditësh. Associated Press raporton se Putin ka në program një udhëtim në Kinë dhe se takimi me Kim mund të ndodhë në Vladivostok, një qytet rus pranë kufirit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. /abnews.al

880x495_cmsv2_a0d380d5-c4cc-579a-9e2c-18a9e3d76e09-3809942.jpg
ad min18:15 | 18/04/2019

Pas dështimit të samitit të Hanoit, Koreja e Veriut i ka bërë thirrje Uashingtonit që të largojë sekretarin e Shtetit Majk Pompeo nga tryeza e negociatave. Peniani e ka cilësuar Pomopeon një negociator të papërgjegjshëm dhe shkaktar për dështimin e dy raundeve të para të bisedimeve.

Korea e Veriut u ka kërkuar Shteteve të Bashkuara të zëvendësojnë sekretarin e Shtetit Majk Pompeo me një negociator më të kuptueshëm dhe më profesional në bisedimet për çarmatosjen bërthamore. Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme koreano-veriore e ka akuzuar shefin e diplomacisë amerikane për paaftësi në interpretimin e qëndrimit të Penianit, duke penguar kështu ecurinë e bisedimeve.

“Sa herë që Pompeo fut hundët, bisedimet mes dy palëve përfundojnë pa rezultat, edhe në ato raste kur fillojnë me optimizëm për sukses”, ka deklaruar zyrtari korean. Ai e ka akuzuar sekretarin e Shtetit se flet dokrra, është moskokëçarës dhe ka paralajmëruar se çdo raund i mëtejshëm bisedimesh do të jetë i kotë nëse ai përfshihet. Ndërkohë, vetë lideri koreano-verior po përgatitet për një takim me presidentin rus Vladimir Putin më vonë gjatë prillit.

“Po përgatitet takimi. Sapo të kemi informacione mbi detajet e tij do t’i ndajmë me ju”, ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov për gazetarët. Sipas disa mediave, Kim dhe Putin mund të takohen në Vladivostok, pak përpara se kreu i Kremlinit të udhëtojë për në Pekin për forumin “Një brez, një rrugë”, i parashikuar për më 26 dhe 27 prill. Të dhënat e fundit vijnë pasi regjimi në Penian testoi një armë të re taktike, event të cilin lideri Kim Jong Un e cilësoi të një rëndësie të madhe. Bëhet fjalë për testin e parë publik që nga samiti i Hanoit, që u mbyll pa një marrëveshje./abcnews.al

russiagate.jpg
ent ela20:29 | 09/04/2019

Raporti mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në zgjedhjet amerikane do të publikohet në Shtetet e Bashkuara brenda një jave. Dokumenti është komentuar për herë të parë nga presidenti rus Putin, i cili me ironi ka përdorur shprehjen “nga mali lindi një mi”.

Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Uilliam Berr u tha ligjvënësve amerikanë ditën e martë se do ta publikojë brenda një jave raportin e shumëpritur mbi ndërhyrjen ruse, të përgatitur nga prokurori i posaçëm Robert Myler.

“Brenda një jave do të jem në gjendje t’i prezantoj raportin publikut dhe më pas do ta diskutoj atë me kryetarët e komisioneve parlamentare për çdo paqartësi që mund të kenë”, deklaroi Berr në një seancë në Kongres.

Robert Myler e dorëzoi raportin mbi ndërhyrjen e përfolur ruse marsin e kaluar, pas 22 muaj hetime për të verifikuar nëse presidenti Donald Trump ishte mpleksur me palën ruse gjatë fushatës presidenciale, apo nëse ai ishte përpjekur të pengonte drejtësinë.

Lidhur me raportin reagoi për herë të parë të martën edhe presidenti rus Vladimir Putin, i cili deklaroi se Moska e kishte paralajmëruar se nga hetimi nuk do të dilte asgjë.

Duke folur nga punimet e një forumi të mbajtur në Shën Pjetërburg, Putin tha se konstatimet e Myler ishin të parashikueshme për Moskën.

“Që ky hetim do të mbyllej në këtë mënyrë, si një mal nga i cili lind një mi, ne e kishim të qartë shumë më parë dhe personalisht e kam thënë disa herë”, u shpreh Putin.

Për presidentin rus, përfundimin e këtij hetimi famëkeq nuk mund ta dinte askush më mirë se Kremlini, pasi sipas tij Rusia nuk u përzje në asnjë moment në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara. “Siç e tha dhe vetë Myler, nuk ka pasur lidhje mes Trump dhe Rusisë”, tha Putin. /abcnews.al

 

 

 

erdogan-putin.jpg
ent ela08:30 | 09/04/2019

Në takimin e realizuar në Moskë mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij turk Erdoan, lideri i Kremlinit deklaroi se mes dy vendeve po zhvillohet ndjeshëm bashkëpunimi në sektorin e mbrojtjes dhe në atë të teknologjisë ushtarake.

Rusia dhe Turqia ruajnë një bashkëpunim në shkallë të gjerë në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe kontaktet e bashkëpunimit në sektorin e mbrojtjes dhe teknologjisë në nivelin e ministrave të Jashtëm dhe të Mbrojtjes.

Deklarata u bë nga presidenti rus Vladimir Putin në fillim të takimit me homologun turk Erdoan duke theksuar se po zhvillohen marrëdhënie premtuese mes ushtarëve, në mënyrë aktive. Në mënyrë të veçantë aktualizimi i kontratës për furnizimin me sisteme raketore ruse S-400 është një prioritet si për Moskën ashtu dhe për Ankaranë shtoi Putin.

Ndërshkëmbimi tregtar është rritur me 15 për qind, në 25 miliardë dollar dhe dy vendet po aktualizojnë programe të ndryshme të rëndësishme, mes të cilëve ndërtimin e reaktorit bërthamor të Akuiu, si dhe të gazsjellësit Turkstream, për të cilin janë realizuar së fundmi lidhjet në det dhe në tokë.

Nga pala ruse në takim ishin të pranishëm dhe ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, këshilltari për politikën e jashtme të Kremlinit Juri Ushakov, ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, ministri i Energjisë si dhe ai i Zhvillimit Ekonomik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono