Putin

MERKEL-PUTIN-KONFERENCA-1280x720.jpg
ent ela19:11 | 18/05/2018

Duke parë politikat shpërfillëse të presidentit Trump ndaj Europës, kancelarja gjermane Angela Merkel ka vendosur t’i rikthehet aleancës me presidentin rus Putin. Gjatë një vizite në Soçi, Merkel dhe kreu i Kremlinit kanë rënë dakord për ndërtimin e gazsjellësit “Rrjedha e Jugut 2”.

Marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Rusisë janë shumë të rëndësishme. Ka qenë ky mesazhi që kancelarja gjermane Angela Merkel ka përcjellë të premten në Soçi, ku është pritur nga presidenti Vladimir Putin në resortin e tij verior. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Merkel ka vlerësuar me nota pozitive shkëmbimin e pikëpamjeve me Putin dhe ka theksuar se krizat aktuale mund të zgjidhen vetëm përmes dialogut intensiv. Mes shumë çështjeve të diskutuara mes dy liderëve, vetëm për një prej tyre nuk është gjetur gjuha e përbashkët.

“Është në interesin tonë strategjik të kemi marrëdhënie të mira me Rusinë. Pavarësisht disa diferencave ka çështje të tjera për të cilat ne biem tërësisht dakord”, ka thënë Merkel.

Edhe Putin është shprehur për një dialog më të ngushtë me Gjermaninë, të cilën e ka cilësuar një partner tregtar kyç për Rusinë. Duke u ndalur tek çështja e gazsjellësit “Rrjedha e Veriut 2”, Merkel dhe Putin duket se kanë arritur të sheshojnë mosmarrëveshjet.

Pavarësisht se infrastruktura e projektit do të vendoset në detin e Zi, kancelarja ka theksuar se gazi rus duhet të vazhdojë të rrjedhë edhe përmes Ukrainës.

Dhe Putin është shprehur dakord, përsa kohë një gjë e tillë sjell përfitime për të gjitha palët. Ai ka paralajmëruar se do t’i bëjë ballë çdo përpjekjeje të presidentit Donald Trump për të sabotuar projektin. Kjo, pasi kompanitë ruse të përfshira në të rrezikojnë të preken nga sanksionet amerikane. Ndër të tjera gjatë konferencës për shtyp, Merkel ka folur për rëndësinë e implementimit të marrëveshjes së Minskut për Ukrainën. Armëpushimi i arritur është shkelur ndaj dhe ideja për dërgimin e trupave paqeruajtëse duhet marrë në konsideratë” – ka thënë Merkel. /abcnews.al

PUTIN-URA-KRIME-1280x720.jpg
ent ela18:26 | 15/05/2018

Në bordin e një kamioni dhe në postin e shoferit, presidenti rus Vladimir Putin ka përuruar urën e re në Krime, duke dhënë personalisht mesazhin se gadishulli është pjesë e Rusisë.

Presidenti rus Vladimir Putin ka përuruar të martën urën kontradiktore në ngushticën e Kerçit, në Krime, duke drejtuar personalisht një kamion të llojit “Kamaz”. Punimet për urën kanë përfunduar 6 muaj para parashikimeve, edhe pse për pjesën dedikuar trafikut hekurudhor udhëtarëve do t’u duhet të presin edhe një vit. Putin ka qenë në krye të një kolone prej 36 kamionësh që kanë ecur me 40 kilometra në orë, sa ç’është dhe shpejtësia maksimale e lejuar në urën që për njerëzit e zakonshëm do të hapet të mërkurën. “I gjithë vendi ka kontribuar në ndërtimin e kësaj vepre”, ka deklaruar Putin në ceremoninë e përurimit, duke shtuar se të gjitha teknologjitë e përdorura në projekt kanë qenë ruse. Ndërkohë, po të martën shërbimet ukrainase të sigurisë kanë kryer një sërë kontrollesh në redaksitë e agjencisë shtetërore ruse të lajmeve “Ria Novosti” dhe të televizionit “Russia Today” me bazë në Kiev. Kremlini ka reaguar duke e cilësuar operacionin e autoriteteve ukrainase një shkelje të rëndë dhe ka kërkuar një ndëshkim të ashpër nga organizatat ndërkombëtare. Zëdhënësi Dmitri Peskov ka deklaruar se Moska do t’i përgjigjet këtij veprimi të autoriteteve të Kievit, por më parë do të mbledhë më shumë informacione. /abcnews.al

erdogan-putin.jpg
ent ela10:18 | 11/05/2018

Presidenti turk Recep Tayip Erdogan dhe homologu rus Vladimir Putin janë shprehur njëzëri se Shtetet e Bashkuara gabuan që u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Burime nga presidenca turke bëjnë të ditur se gjatë një bisede telefonike, dy liderët kanë diskutuar edhe për përshkallëzimin e tensioneve në Siri. Ditën e martë, presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen e Amerikës nga marrëveshja e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive të mëdha dhe rivendosjen e sanksioneve për Republikën Islamike dhe vendet aleate të saj në Lindjen e Mesme. Për Trump, pakti nuk ka përmbushur pritshmëritë për reduktimin e kërcënimit bërthamor iranian. /abcnews.al

PARADA-NE-RUSI-1280x720.jpg
ent ela13:58 | 09/05/2018

Në Rusi është zhvilluar parade e përvitshme që përkujton fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Nazistëve në Luftën e Dytë Botërore. Për këtë, Vladimir Putin ekspozoi për herë të parë raketën shumë të shpejtë, të cilën e konsideron të pamposhtur.

Vladimir Putin i Rusisë vëzhgoi spektaklin e avionëve të përparuar që ishin të pajisur me raketën hipersonike “Kinjal”, të cilën ai e cilëson të pamposhtur, në Sheshin e Kuq të mërkurën. Kjo paradë ushtarake erdhi pasi ai filloi zyratarisht mandatin e katërt presidencial. Pjesë e një eventi të përvitshëm që shënon fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore ndaj Nazistëve, shefi i Kremlinit shijonte pamjen ndërsa mijëra trupa marshonin pranë tij dhe kolona të tankeve kaluan nëpër sheshin e famshëm në një shfaqje ushtarake që kujton ato që u shfaqën gjatë Luftës së Ftohtë.

Putini ndoqi paradën nga një tribunë e mbushur me veteranë të luftës sovjetike, disa prej të cilëve mbanin rreshtat e medaljeve të betejave dhe trëndafila të kuq. Autoritetet e përdorin eventin për të rritur ndjenjën patriotike dhe për t’i treguar botës dhe blerësve të mundshëm, fuqinë ushtarake dhe armët e reja që ndryshojnë fëtyrën e Ushtrisë së Rusisë. Putin, mardhëniet e të cilit me perëndimin janë në një trajektore armiqësore, tha se nuk dëshiron një garë armësh ndërsa paralajmëroi armiqtë e mundshëm se vendi i tij ka zhvilluar një gjeneratë të re të armëve të pamposhtura për të mbrojtur territorin.

Vladimir Putin, President i Rusisë: “Ne kujtojmë tragjeditë e dy luftërave botërore, për mësimet e historisë që nuk na lejojnë të bëhemi të verbër. Të njëjtat tipare të vjetra të shëmtuara shfaqen së bashku me kërcënime të reja: egoizëm, jotolerancë, nacionalizëm agresiv dhe pretendime ndaj jashtëzakonshmërisë. Ne e kuptojmë seriozitetin e kërcënimeve”.

Ndërkohë, kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu, i cili ndodhet në Moskë për bisedime mbi Sirinë, ishte gjithashtu i pranishëm në tribunë, sëbashku me presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe aktorin e Hollivudit Stiven Seagal, të cilit iu dha një pasaportë ruse nga Putin në vitin 2016. /abcnews.al

 

3723-1280x768.jpg
ent ela17:24 | 19/04/2018

Gazeta britanike “The Guardian” e cilëson presidentin turk Erdogan si diktator. Në shkrim nënvizohet se zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale do të fitohen nga Erdogan, pasi nuk ka kundërshtarë të denjë për ta sfiduar.

Gazeta prestigjoze britanike “The Guardial” i ka kushtuar një artikull të gjatë analizues profilit të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, të cilin që në titull e konsideron si diktator që kërkon të marrë kontrollin e plotë. Kjo media shkruan se Erdogan i përket klasës së liderëve që zhvillojnë zgjedhje me gjasë demokratike, por që nuk duan të humbasin. “Në këtë aspect, presidenti i Turqisë nuk është ndryshe nga Vladimir Putin I Rusisë dhe Abdel Fatah al-Sisi i Egjiptit. Idea e tyre e përbashkët për demokracinë mund të përmblidhet nën moton: ‘Ju votoni, unë fitoj”, thekson Tha Guardian.

Ndërsa më tej nënvizohet se ekziston mundësia që Erdogan dhe partia qeveritare Drejtësisë dhe Zhvillim “AKP” të humbasin zgjedhjet e parakohëshme parlamentare dhe presidenciale me 24 qershor, por kjo mundësi është shumë e vogël. AKP në zgjedhjet e 2015 fitoi shumicën e deputetëve në parlament dhe aktualisht ka siguruar mbështetjen e partisë së dytë më të madhe në vend, atë të Lëvizjes Nacionaliste “MHP”.

Gjithashtu në analizë të gazetës britanike theksohet se Erdogan mbetet një politikan dominant në Turqi. Por në një sondazh të fundit është mësuar se ai zotëron një mbështetje mbarëkombëtare me vetëm 49.8%. Me këtë rezultat, sipas të përditshmes, edhe sikur të ishte një kandidat i denjë për të sfiduar presidentin turk, nuk do të fitonte dot. Ky vlerësim merr shkas edhe nga mbështetja që gëzon forca politike kryesore opozitare, Partia Republikane Qytetare, që në sondazhe gëzon vetëm mbështetjen e 19% të popullsisë.

The Guardian nënvizon se Erdogan ka punuar gjatë këtyre viteve që të kapë mediat dhe të eleminojë çdo kundërshtarë të mundshmë politik që do t’i rrezikonte postin. Me një situatë të tillë, ai solli më afër zgjedhjet në mënyrë që të kalohet nga republikë parlamentare në atë presidenciale.

“Ai do të bëhet diktator, që vetëm emrin nuk do ta ketë të tillë, më i fuqishëm ndoshta edhe se Kemal Ataturku”, shkruan media britanike. Sipas të përditshmes, për këtë ide të qëndrimit përjetë në pushtet, Erdogan do të marrë përgëzimin e vendeve si Rusia, Kina dhe Irani ndërsa të Perëndimit jo. /abcnews.al

5ad1b3e0dda4c8850a8b45ad.jpg
ent ela10:11 | 14/04/2018

“SHBA dhe aleatët e saj goditën objektet civile dhe ushtarake në Siri, duke shkelur Kartën e OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare”. Është ky reagimi i Presidentit rus Vladimir Putin, duke iu përgjigjur ndërhyrjes së SHBA-së, Francës dhe Britanisë në Siri.

Sipas liderit rus me këto veprime, Uashingtoni po nxit vetëm një valë të re të azilkërkuesve nga Siria dhe i gjithë rajoni. /abcnews.al

PUTIN-OPSIONET-1280x720.jpg
ent ela21:18 | 04/04/2018

Pas dështimit të përmirësimit të marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara me ardhjen e Donald Trump në pushtet, presidentit Putin i kanë mbetur fare pak opsione për të avancuar politikën e jashtme ruse. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, aleancat e reja zor se do t’i sjellin Rusisë suksesin që kishte arritur nga marrëdhëniet me Perëndimin.

Për shumë kohë, Rusia pa tek Donald Trump mjetin kryesor të strategjisë së saj për të përmirësuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara. Por, 14 muaj pas zyrtarizimit të Trump si president, Moska ndodhet fare pranë konsiderimit të tij një opsion të shterruar. Edhe pse me ngurrim, verën e kaluar Trump firmosi aplikimin e sanksioneve të reja ndaj Rusisë për shkak të ndërhyrjes në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Ndërsa javën e kaluar ai mbështeti dëbimin e 60 diplomatëve rusë dhe mbylljen e konsullatës ruse në Siatëll, pas helmimit të ish-oficerit Sergei Skripal në Britani. Pas humbjes së bastit që vuri për Trump, Rusia ka parë edhe fundosjen e marrëdhënieve me Perëndimin në nivelet më të ulëta, gjë që ka shtuar zërat për një Luftë të Ftohtë të re. Në këto rrethana, opsionet e presidentit Putin për të ndryshuar strategji, duke u bazuar më pak tek Trump dhe duke u lidhur më shumë me vendet përreth janë tej mase të kufizuara. Një nga opsionet është të përpiqet të zgjerojë përçarjet në radhët e Perëndimit duke flirtuar me Francën dhe Gjermaninë; një tjetër është bashkimi i mëtejshëm me Kinën dhe Indinë; por marrëdhëniet me Uashingtonin shihen në Moskë si boshti i politikës së jashtme ruse. “Uashingtoni është i fiksuar të luftojë me të ashtuquajturin “kërcënimi rus”, që është inekzistent. Kjo çështje ka marrë përmasa dhe karakteristika absurde, saqë mund të flasim për një kthim të mundshëm në kohën e errët të Luftës së Ftohtë”, ka deklaruar shefi i shërbimeve sekrete të jashtme ruse, Sergei Narishkin. Edhe emërimet e Mike Pompeo dhe John Bolton në pikat kyçe të diplomacisë amerikane i ka prishur humorin Moskës, bëjnë të ditur burime të afërta me vendimmarrjen ruse, të cituar nga “Reuters”. Sipas tyre, Rusia do të angazhohet në dialog vetëm kur Amerika të shprehë gatishmërinë e saj. Deri atëherë, nëse do të ketë veprime të tjera armiqësore, si dëbimi i diplomatëve, ajo do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë./abcnews.al

AP17326539012423-640x400.jpg
ent ela16:33 | 04/04/2018

Në Ankara u zhvillua samiti trepalësh mes Turqisë, Rusisë dhe Iranit për zgjidhjen e krizës në Siri. Liderët e 3 vendeve u dakordësuan për rindërtimin e këtij vendi dhe për ruajtjen e integriteti territorial.

Në Kompleksin Presidencial në Ankara u zhvillua Samiti Trepalësh Turqi-Rusi-Iran rreth krizës në Siri. Në bisedime u përfshinë presidentët e tre vendeve, Rexhep Tajip Erdoğan, Vladimir Putin dhe Hasan Ruhani. Pas bisedës me dyer të mbyllura, ata dolën në një konferencë për shtyp. Erdogan njoftoi se për çfarë u dakordësuan ata.

Rexhep Tajip Erdogan, President i Turqisë: “Integriteti territorial i Sirisë është domosdoshmëri për ne. Garantimi i saj varet nga mbajtja e distancës së njëjtë ndaj të gjitha organizatave terroriste. Ftojmë komunitetin ndërkombëtar të mbështesë përpjekjet për zgjidhje politike të krizës në Siri. Populli sirian është humbës nga kriza dhe konfliktet. Ndërsa të gjithë e dimë shumë mirë se kush janë fituesit”. 

Ndërsa Vladimir Putin theksoi rëndësinë e samitit trepalësh për rindërtimin e Sirisë dhe garantimin e paqes.

Vladimir Putin, President i Rusisë: “Kemi arritur një marrëveshje të rëndësishme, e cila është miratuar si rezultat i samitit një deklaratë të përbashkët. Dokumenti thekson përkushtimin e fuqishëm të Rusisë, Iranit dhe Turqisë për të kontribuar në forcimin e sovranitetit, pavarësisë dhe integritetit territorial të Republikës Arabe të Sirisë”.

Nga ana tjetër Ruhani u shpreh optimist për zgjidhjen përfundimtare të konfliktit sirian. Gjithashtu pati akuza të ashpëra për SHBA-të.

Hassan Rouhani, President i Iranit: “Qeveria amerikane duhet t’I përgjigjet kësaj pyetjeje se çfarë po bën kilometra larg nga toka e saj në Siri. Me kërkesë të kujt, ushtarët amerikanë janë të ftuar në Siri? Prezenca e paligjshme amerikane dhe ndëhyrja në Siri kanë për qëllim vetëm të rrisin tensionin dhe të përçajnë vendin”.

Ndërkohë, samiti në Turqi në lidhje me Sirinë është i dyti i llojit të tillë mes tri vendeve, pasi fillimisht u mbajt më 22 nëntor të vitit 2017 në Soçi të Rusisë pas mungesës së rezultateve nga bisedimet në Gjenevë. liderët e 3 vendeve u dakordësuan gjithashtu edhe për ndërtimin e shumë banesave për qytetarët sirianë në zonat e jokonfliktit./abcnews.al

29202BE7-1017-4417-94B3-8F2BF7915C87_w1023_r1_s.jpg
ent ela21:44 | 03/04/2018

Në takimin e zhvilluar të martën në Ankara, presidentët Erdogan dhe Putin kanë rikonfirmuar bashkëpunimin mes tyre për një sërë çështjesh, përfshirë këtu Sirinë, armatimet dhe furnizimin me gaz.

Presidentët Recep Tayip Erdogan dhe Vladimir Putin kanë zhvilluar të martën një takim kokë më kokë në pallatin presidencial në Ankara, ku kanë konfirmuar lidhjet e ngushta mes dy vendeve. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas takimit ka qenë Erdogan që ka theksuar se bashkëpunimi mes Turqisë dhe Rusisë është forcuar pavarësisht përpjekjeve të disa qarqeve për ta helmuar atë. I cituar nga agjencia e lajmeve “Anadolu”, Erdogan ka thënë se pas çdo provokimi që ka rezultuar pa sukses, Ankaraja dhe Moska kanë dalë më të forta. Presidenti turk ka nënvizuar se një nga pikat e këtij partneriteti është vëllimi tregtar mes dy vendeve, që ka arritur sipas tij mbi 22 miliardë dollarë e që Turqia synon ta çojë në 100 miliardë. Sa i takon takimit trepalësh Rusi-Turqi-Iran për Sirinë, Erdogan ka thënë se ka informuar Putin për operacionet e ushtrisë turke në Afrin, që sipas tij ka si synim sigurinë e Turqisë dhe ruajtjen e integritetit territorial të Sirisë. Më tej presidenti turk ka shtuar se marrëveshja me Rusinë për blerjen e sistemeve mbrojtëse raketore “S-400” është tashmë e përfunduar. Në të njëjtat linja, Putin ka theksuar se nuk ka “faktorë negativë” në marrëdhëniet Rusi-Turqi dhe se mes dy administratave po diskutohet lehtësimi i pajisjes me vizë. Putin ka thënë se bashkë me Erdogan kanë vendosur përshpejtimin e dërgimit të sistemit raketor në Turqi, ndërsa ka shprehur shpresën e tij që bisedimet për gazsjellësin “Burimi Verior” të arrijnë rezultate pozitive. Nga Ankaraja, Putin i ka dhënë përgjigje edhe akuzave të Perëndimit lidhur me helmimin e ish-oficerit të shërbimeve sekrete ruse me agjent nervor. Duke cituar ekspertët e shërbimeve të inteligjencës, Putin ka thënë se të paktën 20 shtete mund të prodhojnë agjentë kimikë të familjes Noviçok. Më herët, Putin dhe Erdogan ndoqën përmes një video-konference ceremoninë për nisjen e punimeve të çentralit të parë bërthamor të Turqisë, Akuju, që do të ndërtohet në provincën e Mersinit nga një kompani ruse./abcnews.al

 

7500bf984eff4fbf9a47e38fb9ee8271.jpg
ent ela16:40 | 03/04/2018

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Ankara për një vizitë dy ditore ku është takuar me homologun e tij turk Erdoan. Në qendër të bisedimeve mes dy liderëve janë marrëdhëniet mes dy vendeve dhe situate në Siri, por dhe blerja nga ana e qeverisë së Ankarasë të sistemeve ajrore ruse.

Të mërkurën ne 4 prill, në takim do të jetë dhe presidenti Iranian Hassan Rouhani, i cili gjithashtu do të ketë në qendër të vëmendjes konfliktin sirian duke qenë se të treja vendët janë të përfshira në bisedimet për paqe në Astanë. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono