Putin

PUTIN-KOSOVE.mpg_snapshot_00.02-1280x737.jpg
ent ela10:42 | 13/11/2018

Presidenti rus Vladimir Putin mbështet idenë e homologut francez Emanuel Makron për krijimin e një ushtrie europiane. Lideri i Kremlinit u shpreh se ishte normale që Bashkimi Europiane të kërkojë sovranitetin dhe për sa i përket mbrojtjes dhe sigurisë.

Ideja e një ushtrie europiane nuk është e re por është pozitive në optikën e përforcimit të një bote multipolare. Deklarata është bërë nga presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë qëndrimit në Paris për celebrimin e 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së parë botërore. Në një intervistë për mediat franceze, lideri i Kremlinit u shpreh se propozimi për trupa ushtarake të përbashkëta europiane është bërë më parë dhe nga ish presidenti francez Zhak Shirak.

Sipas tij presidenti francez Makron vetëm sa po e risjell si ide. Një ide që sipas tij është një process pozitiv, dhe Rusia në këtë pikë ndan të njëjtin mendim. Presidenti rus Putin, theksoi se Europa është një bllok i fortë ekonomik, një union i fuqishëm ekonomik dhe në përgjithësi është normale që kërkon të jetë e pavarur dhe sovrane për sa i përket mbrojtjes dhe sigurisë.

Në një intervistë disa ditë më parë, presidenti francez Emanuel Makron deklaroi domosdoshmërinë e një ushtrie të vërtetë europiane për t’u mbrojtur nga ushtritë e vendeve si Rusia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një deklaratë që shkaktoi zemërimin e presidentit amerikan Donald Tramp i cili me anë të një mesazhi në Tuiter, i kërkoi Parisit dhe vendeve të tjera europiane, që më parë të paguanin kontributet e tyre për buxhetin e NATO-s.  /abcnews.al

THACI-PUTIN-1280x720.jpg
ent ela13:29 | 12/11/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Duke publikuar fotografitë e takimit në faqen e tij në Facebook, Kreu i Shtetit të Kosovës deklaroi se Putin u tregua i qartë për faktin se nëse Kosova dhe Serbia arrijnë një marrëveshje paqësore, Rusia do ta mbështesë atë. Takimi u zhvillua në Paris dhe u përqendrua në dialogun për normalizimin  e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Vetë Thaçi thekson se të dy u përqendruan në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve  të Kosovës dhe Serbisë, për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe të detyrueshme. /abcnews.al

PUTIN-KOSOVE.mpg_snapshot_00.02-1280x737.jpg
G. P.21:15 | 07/11/2018

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka urdhëruar qeverinë e Moskës që të lehtësojë procedurat për ata që duan të kthehen të jetojnë në Rusi por edhe për shtetas të vendeve të tjera që duan të emigrojnë. Megjithatë Putin sqaron se Rusia kërkon emigracion cilësor, pra njerëz që do të ndihmojnë zhvillimin e vendit.

Vladimir Putin njofton një ndryshim të rëndësishëm lidhur me politikën e emigracionit në Rusi. Presidenti ka udhëzuar kryeministrin Dmitri Medvedev që të lehtësojë procedurat e riatdhesimit për të gjithë rusët që dëshirojnë të kthehen dhe të jetojnë në territorin e Federatës. Dhe I ka kërkuar qeverisë që t’i bëjë më të lehta procedurat për qytetarët e vendeve të tjera që duan të transferohen në Rusi. Njoftimi I Putin është bërë në kongresin e Gjashtë botërorë të bashkëpatriotëve.

Por përse Moska ka vendosur të hapë dyert për të huajt dhe qytetarët që dëshirojnë të kthehen të jetojnë në atdhe? Siç shpjegojnë mediat ndërkombëtare, “Rusia duhe të përballet me një problem demografik, që në mënyrë të pashmangshme përkthehet në tregun e punës dhe zhvillimin socio-ekonomik të disa zonave periferike”. Siç ka vënë në dukje gazeta ekonomike “kommersant”, qëllimi I Kremlinit është ai I promovimit të një raporti më të mirë në frontit e emigracionit mes autoriteteve lokale, ndërmarrjeve dhe shoqërisë civie. Me këtë qeveria ruse synon të përmirësojë cilësinë e jetës së popullatës duke garantuar sigurinë e Shtetit, duke mbrojtur tregune punës dhe paqen e harmoninë ndëretnike dhe ndërfetare të shoqërisë ruse si dhe kulturën e gjuhën ruse.

Por qëllimi nuk është vetëm të ndihmohet Rusia në një moment krize demografike. Problemi i Putin është ai i nxitjes së një emigracioni “cilësor”. Idea e Kremlinit në fakt është ajo e rritjes së numrit të të huajve që të “zhvillojnë ekonominë, biznesin, profesionalizmin, shkencën dhe kulturën në mënnyrë që të jenë të aftë të “kontribuojnë ë zhvillimin ekonomik, social dhe kulturor të Federatës”. Pra nuk është një emigracion i pakontrolluar: por një mbërritje e rregulluar e personave që mund të jetojnë në Rusia dhe të përmirësojnë sistemin./abcnews.al

putin-conte.jpg
ent ela10:29 | 25/10/2018

Kryeministri Italian Xhuzepe Konte është takuar në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin. Kreu i ekzekutivit Italian u shpreh se sanksionet ndaj Rusisë duhen hequr. Ndërkohë mes dy vendeve janë nënshkruar 13 marrëveshje tregtare.

Sanksionet, Siria, Libia, Ukraina dhe të gjitha aspektet e bashkëpunimit dy palësh mes Rusisë dhe Italisë të cilat duhet të shfrytëzohen në maksimum. Në vizitën e tij të parë në Rusi, kryeministri Italian Xhuzepe Konte është pritur shumë ngrohtë nga lideri rus Vladimir Putin në Kremlin.

Presidenti rus u shpreh se priste në të ardhmen më shumë investime nga Italia por dhe në Itali. Jo rastësisht pas takimit me Konten, Putin ka pritur një delegacion sipërmarrësish italianë.

Para konferencës së përbashkët për shtyp u firmosën 13 marrëveshje tregtare mes dy vendeve për një vlerë rreth 1.5 miliard euro.

Presidenti i Rusisë u shpreh ndër të tjera se nëse situate në Damask do të stabilizohet atëherë do të kishte një reduktim të ndjeshëm të emigrantëve që i drejtohen Europës.

Konte nga ana e tij theksoi se sanksionet ndaj Rusisë nuk përbëjnë një qëllim por janë një mjet, i cili duhet tejkaluar. Por për sa i përket vetos italiane në selinë e Bashkimit Europian për rinovimin e sanksioneve, kryeministri italian bëri të qartë se mbështetja ndaj Europës nuk duhej të vihej në diskutim. /abcnews.al

PUTIN-MOTOCIKLISTET-1280x627.jpg
ent ela14:07 | 24/10/2018

Revista amerikane “Foreign Affairs” akuzon motociklistët e “Ujqërit e Natës”, mbështetës të presidentit rus Putin, se po synojnë destabilizimin e vendeve anëtare të NATO-s. Madje kjo revistë pretendon se ka një plan të qartë për arritjen e këtij qëllimi.

Banda motoçiklistësh për të destabilizuar vendet e NATO-s. Është kjo akuza e pazakontë që i bëhet Rusisë nga revista amerikane “Foreign Affairs”.

Për këtë është i bindur Presidenti i Departamentit të Studimeve për Rusinë dhe Europën Lindore në Universitetin e Pensilvanisë, Mitchell Orenstain, edhe hungarezi Peter Kreko, drejtor i Political Capital, të cilët bazohen në teoritë e uebsajtit nacionalist ukrainas EuroMaidan Press. Sipas ekspertëve, “Ujqërit e natës”, një grup motoçiklistësh i krijuar në vitet ’80, ndër mbështetësit më besnikë të presidentit rus Vladimir Putin, janë gati të pushtojnë Europën.

Skema është e njëjtë me atë të përdorur nga mercenarët e kompanisë Pmc Uagner në Siri, e paraushtarakëve që gjenden në rrethinat e Donbass, si dhe të “burrabe të gjelbër” që kanë marrë pjesë në pushtimin e Krimesë. Por ka dhe më shumë. Pikërisht në Krime, sipas uebsajtit ukrainas, Ujqërit e Natës kanë transformuar një bazë lokale të marinës ukrainase si forcë paraushtarake.

Sipas ukrainasve motociklistët drejtojnë shoqërinë e një ish ushtari rus, Gennady Nikulov, “Uolf Holdings i Strukturave të Sigurisë”, e cila mëson Sistemin. Ky i fundit është metoda e famshem e luftimit që praktikohet në shkollat e arteve marciale ruse, në Gjermani, Hungari, Serbi, Zvicër dhe Itali. Ndër të tjera, komuniteti i motoçiklistëve, prej disa muajsh është i pranishëm edhe në Sllovaki ku ka hapur një seli në Dolna Krupa, jo shumë larg kryeqytetit Bratisllavë. Deri këtu nuk ka asgjë të keqe. Por sipas Foreign Affairs e EuroMaidan Press, pas këtyre aktiviteteve fshihet një plan për të hyrë në vendet kryesore të Europës, me qëllim për t’i destabilizuar.

Një tezë që për momentin nuk mund të vërtetohet me prova. E përditshmja italiane “La Stampa”, ka kontaktuar me një nga përfaqësuesit italianë të Qendrës së sistemit Volk, i cili shpjegoi se si aktiviteti i tij nuk lidhet fare me politikën por vetëm me artet marciale dhe mësimin e tyre. Përkundrazi, pronari i kësaj qendre, që është e regjistruar në Ministrinë e Brendshme Italiane, ka mundësuar dhe kurse të vecanta për forcat italiane të policisë. /abcnews.al

PUTIN-KOSOVE.mpg_snapshot_00.02-1280x737.jpg
G. P.18:23 | 19/10/2018

Krimea nuk është si Kosova, pasi populli në Krime vendosi me anë të një referendumi që të ishte pjesë e Rusisë. Ndërsa Kosova shpalli pavarësinë me anë të votës në parlament. Është kjo deklarata e presidentit rus Putin, e cila u pasqyrua menjëherë në mediat serbe.

Presidenti rus Vladimir Putin u shpreh se Krimea nuk është si Kosova, dhe ajo nuk u bë ruse sepse Rusia e rrëmbeu atë territor. Krimea është ruse sepse populli me anë të një referendum kërkoi që të ishte pjesë e Rusisë. Deklarata e kreut të Kremlinit është cituar nga mediat serbe. Agjencia serbe e lajmeve B92 shkruan se gjatë një takimi me një grup debati në Moskë, Putin u shpreh se në vendin e dtij drejton demokracia, dhe pushteti i popullit. Një fakt që sipas tij vërtetohet me anë të referendumeve, zgjedhjeve dhe kështu me rradhë.

Kreu i Kremlinit gjithashtu krahasoi këtë situatë me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, ku ai thekson se vendimi u mor pa një referendum dhe bazuar në votimin e parlamentit në Prishtinë. Një vendim që u mbështet nga ata që ishin pro shpërbërjes së ish Jugosllavisë. Putin përfundoi fjalën e tij duke thënë se Kombet e Bashkuara mbrojnë të drejtën e vendeve për të vendosur vetë, dhe kjo e drejtë duhet të shihet në të njëjtin këndvështrim kudo./abcnews.al

putin.jpg
G. P.10:18 | 19/10/2018

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka njoftuar se në Siri po mbahen 700 pengje nga ISIS. Mes tyre ka edhe shtetas amerikanë dhe evropianë. Ai paralajmëroi se xhihadistët kërcënojnë të vrasin 10 prej tyre në ditë.

Xhihadistët e ISIS kanë kapur në Siri, në zonën lindore të Eufratit, që në teori kontrollohet nga koalicioni i SHBA-ve, “700 pengje”, mes të cilëve edhe “shtetas amerikanë dhe evropianë” dhe kërcënojnë të vrasin “10 në ditë”. Një rrufe në qiell të hapur. Ai që e lëshoi ishte presidenti rus, Vladimir Putin në sajë të një eventi dedikuar politikës ndërkombëtare në Soçi. “Është një katastrofë dhe askush nuk thotë gjë çuditërisht”, nënvizoi Putin. Ai gjithashtu bëri me dije se 10 ekzekutimet e para kanë ndodhur disa ditë më parë.

Presidenti rus lëshoi bombën kur diskutimi u kthye nga Siria dhe rolin që luajti Moska në zgjidhjen e krizës. “Ne – nënvizoi ai – kemi çliruar 95% të territorit sirian në këto vite dhe nuk kemi lejuar që shteti të shpërbëhet”. Natyrisht, puna ende nuk është përfunduar dhe në këtë drejtim Putini ka pranuar se Turqia, në kundërshtim me atë që u premtua gjatë samiteve të fundit, ende nuk ka përfunduar krijimin e zonës së çmilitarizuar në krahinën siriane të Idlibit, edhe pse është “duke punuar” . “Gjërat nuk janë të lehta, përkundrazi, gjithçka është e vështirë”, shtoi Putin, duke falënderuar Ankaranë për përpjekjet e bëra.

Në fakt janë SHBA-të dhe aleatët e tyre, është arsyetimi i Putin, që nuk kanë bërë mjaftueshëm. “Shtetet e Bashkuara qartësisht nuk kanë arritur objektivat”, nënvizoi ai. Përkundrazi, ISIS, në zonën e tyre të kompetencës, kanë shtuar prezencën. Sipas shefit të Kremlinit, xhihadistët kanë shtruar kërkesa duke lëshuar dhe ultimatume dhe kërcënime. Më tej Putin i bëri apel komunitetit ndërkombëtar për të bashkuar përpjekjet për të shkatërruar terrorizmin. Sipas tij ky fenomen nuk është mposhtur ende, madje janë regjistruar humbje të mëdha./abcnews.al

PUTIN-TRUMP-ABCM-1280x550.jpg
G. P.19:16 | 18/10/2018

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se homologu Donald Trump i ka dhënë të drejtë sa i takon nevojës për përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Rusi. Në një takim me gazetarët, Putin ka hedhur poshtë insinuatat se Trump është një njeri që nuk dëgjon askënd.

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se homologu amerikan Donald Trump është dakord me të dhe i prirur të përmirësojë marrëdhëniet SHBA-Rusi, pavarësisht përplasjeve politike të brendshme në Amerikë. Putin e ka bërë deklaratën e tij nga resorti në Soçi, kur është pyetur nga gazetarët nëse bie dakord me politikat e Trump, i cili sipas tyre nuk dëgjon njeri.

“Ndoshta ai sillet kështu me disa të tjerë, por nuk është faji i tij. Unë pata një dialog shumë normal dhe profesional me të dhe më dëgjoi. Ai është një njeri që reagon ndaj argumenteve të bashkëbiseduesit”, ka thënë Putin. Lideri rus është shprehur se qëndrimet e kundërta për një sërë çështjesh nuk janë diçka e jashtëzakonshme, por më se normale në bisedimet mes liderëve të huaj.

I pyetur për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara që kërkojnë që Irani të tërheqë trupat nga Siria, shefi i Kremlinit ka nënvizuar se nuk i takon Rusisë të bindë Teheranin për të ndërmarrë një veprim të tillë. Por ka theksuar se shtetet që i kërkojnë Republikës Islamike të largohet duhet të ofrojnë garanci se nuk do të ndërhyjnë në punët e brendshme të Sirisë. Në lidhje me zhdukjen e gazetarit saudit Xhamal Kashogi, Putin ka thënë se Rusia nuk ka informacion të mjaftueshëm mbi ngjarjen për të justifikuar prishjen e marrëdhënieve me Riadin.

“Zhdukja e gazetarit është një fatkeqësi, por Moska nuk ka mjaftueshëm informacion mbi ngjarjen, ndaj dhe do të presë detajet”, ka thënë Putin. Duke iu përgjigjur më tej interesit të mediave, presidenti rus ka bërë me dije se Shteti Islamik ka mbi 700 pengje në Siri, një pjesë e mirë e të cilëve janë amerikanë dhe nga vendet e Bashkimit Europian. /abcnews.al

TRUMP-PUTIN-1280x720.jpg
ent ela08:10 | 11/10/2018

Presidentët Trump dhe Putin mund të takohen sërish pranëverën e ardhshme dhe sërish do të zgjedhin Helsinkin si bazë për bisedimet kokë më kokë. Sidoqoftë, mediat finlandeze që bëjnë të ditur lajmin nënvizojnë se ende nuk ka një konfirmim.

Presidenti amerikan Donald Trump dhe homologu rus Vladimir Putin mund të takohen sërish verën e ardhshme në Helsinki. Lajmin e bën të ditur një e përditshme finlandeze në edicionin e saj online, që citon burime të rezervuara. Sipas burimit mediatik, autoritetet e të dy vendeve kanë nisur bisedimet për zgjedhjen e datave për takimin. Presidenti finlandez Sauli Ninisto ka refuzuar të bëjë komente sa u takon shanseve të takimit, por ka thënë se interesi amerikan është rritur.

“Gjërat kanë ecur në drejtimin e duhur”, ka thënë ai. Dy presidentët u takuan në Helsinki korrikun e kaluar, një takim që shënoi zhvillime pozitive mes dy liderëve, por që u pasua me sanksionet e shumta që administrata Trump vendosi ndaj Rusisë. Masat ndëshkuese të Uashingtonit kanë të bëjnë me agresionet kibernetike ruse në Shtetet e Bashkuara, ndërhyrja në zgjedhjet presidenciale, manovrat e saj ushtarake dhe shkelja e embargos duke furnizuar me armatime Korenë e Veriut.

Vetë presidenti Trump e ka quajtur hetimin mbi çështjen “Rasha Gejt” një gjueti shtrigash, por sërish është detyruar të firmosë sanksionet e kërkuara nga Kongresi. Nga ana tjetër, presidenti Putin ka deklaruar se sanksionet janë një absurditet i palës amerikane, por ka theksuar se ato nuk do të funksionojnë dhe ka ftuar Shtëpinë e Bardhë për bashkëpunim. /abcnews.al

SPECIALE-VUCIC-–-PUTIN-1280x610.jpg
ent ela14:24 | 06/10/2018

Në vizitën e tij të fundit në Moskë, presidenti serb Vuçiç, i ka kërkuar ndihmë liderit të Kremlinit Vladimir Putin për Kosovën. Dhe pse deklaratat për media ishin të kufizuara, Vuçiç u shpreh se Serbia kishte marrë çdo gjë që kishte kërkuar nga takimi.

“Morëm çdo gjë që kërkonim”. Me këtë fjali presidenti serb Aleksandër Vuçiç përmblodhi takimin e tij me liderin rus Vladimir Putin në Moskë. Kreu i shtetit serb theksoi se ata kishin rënë dakord për çdo temë të rëndësishme që u diskutua, për gjithçka. Por dhe pse i pyetur vazhdimisht nga gazetarët serbë dhe ata rusë, Vuçiç nuk dha asnjë detaj.

Por mediat ruse raportuan se Vuçiç kishte falenderuar presidentin rus për mbështetjen që i jep integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë.

Vuçiç u shpreh se e vetmja gjë që priste nga ky takim ishte mbështetja e Rusisë, pasi kjo ka një rëndësi jetike për popullin e tij, e një mbështetje të tillë ai e mori.

Një nga pikat e tjera të rëndësishme ishte dhe marrëveshja për përforcimin e bashkëpunimit në fushën ekonomike.

Por sigurisht që tema kryesore ka qenë pikërisht Kosovë për të cilën të dy presidentët kanë folur për 50 minuta. Vuçiç tha se i kishte bërë të qartë Putin se si ishte situatë aktuale në Kosovë, duke i dhënë dhe detajet më të vogla. Përfshirë këtu dhe atë që fuqitë e mëdha presin nga Beogradi, rolin e Rusisë dhe llojin e mbështetjes që pret Serbia.

I pyetur nëse kishte folur me presidentin rus dhe për idenë e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, Vuçiç u shpreh se nuk mund të thoshte asgjë për këtë plan, përveçse që ishte refuzuar nga Shtetet e Bashkimit Europian, shqiptarët dhe serbët.

Kreu i shtetit rus shtoi se nuk mund të jepte më shumë informacione rreth bisedës me homologun rus, pasi nuk do të ishte e drejtë për presidentin Putin, por të dy kishin folur mjaftueshëm për të gjithë situatën në rajon.

“Nuk ka asnjë çështje të rëndësishme rajonale për të cilën nuk është folur, dhe jo vetëm kaq, por e analizuam në detaje. Tashmë unë pres që Putin të vizitojë Beogradin deri në fund të vitit, dhe që të ketë një rritje të menjëhershme të tregtisë mes dy vendeve tona”, theksoi Vuçiç.

Por presidenti serb tha se priste që Rusia të jepte një mbështetje dhe më të fortë për vendin e tij në forumet ndërkombëtare, për integritetin territorial të Serbisë dhe të drejtës së saj për të vendosur në mënyrë të pavarur. Të drejta këto që bëjnë që Serbia të vlerësohet dhe të respektohet.

Ndërkohë që duket se tensioni mes Beogradit dhe Prishtinës është përshkallëzuar.

Vuçiç dhe Thaçi duhej të ishin takuar në Bruksel për të diskutuar rreth idesë të korrigjimit të kufijve, por takimi dështoi.

Të premten e 7 shtatorit presidentët e Serbisë dhe Kosovës refuzuan të takoheshin në Bruksel në atë që pritej të ishte një bisedë e ndërmjetësuar nga Federika Mogerini, përfaqësuesja e lartë për politika të jashtme në Bashkimin Europian – me qëllimin për të afruar të dy vendet dhe për të ngritur bazat për një anëtarësim të shpejtë të tyre në BE. Në këtë takim presidenti serb Vuçiç dhe ai kosovar Hashim Thaçi – duhej të kishin folur për një shkëmbim territoresh, temë e diskutuar disa ditë para këtij takimi në Austri, ku të dy ishin takuar e kishin biseduar për disa moment.

Vuçiç e Thaçi ndodheshin të dy në Bruksel por në fund vendosën të takonin ndarazi Mogerinin, duke evituar të takoheshin me njëri tjetrin. Agjencia e lajmeve Reuters raportoi se refuzimi erdhi pak para takimit tri palësh, dhe ishin të dy presidentët që nuk dëshironin të takoheshin. Ndërsa agjencia Politiko, gjithnjë e mirëinformuar për çështje europiane, raportoi se kishte qenë Vuçiç i pari që s’kishte pranuar një takim me Thaçin.

Kjo sepse Kosova nuk kishte pranuar që në vizitën e presidentit serb atje, Vuçiç të vizitonte disa nga zonat e vendit. Por presidenti i Kosovës tha se nuk ishte në dijeni të kësaj situate.

Vendosja për diskutim e temës për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë, ndodh sepse pas luftës, kufijtë mes dy vendeve nuk pasqyrojnë më së mirë mazhorancat etnike të dy vendeve. Në territorin kosovar ka zona me mazhorancë etnike serbe dhe në atë serb ka mazhorancë etnike shqiptare. Sipas disa analistëve ndërkombëtarë, është një fakt pozitiv, që dy vendet – formalisht në luftë deri dhjetë vjet më parë – kanë nisur bisedimet mes tyre. Të dy vendet gjithashtu synojnë anëtarësimin në Bashkimin Europian, dhe për të arritur këtë duhet që arrijnë një marrëveshje paqësore dhe të presin në kufijtë e tyre komunitetet etnike respektive. Një sinjal pjekurie ky që Bashkimi Europian ka kohë që e pret sidomos nga Serbia

Por analistë të tjerë mendojnë se negociatat e në mënyrë të vecantë dështimi i tyre – mund të kenë një efekt domino dhe të shkaktojnë një fazë të re paqëndrueshmërie në të gjithë rajonin, duke vënë në diskutim ekuilibrat e rigjetur vitet e fundit. “Reuters” shkruan se një shkëmbim i mundshëm territoresh u prit keq dhe një nga kundërshtarët ndërkombëtare më të fortë i këtij plani është Gjermania.

Ka arsye të forta historike për të cilat në Ballkan do të ketë gjithnjë njerëz që do të gjenden në anën e gabuar të kufirit. Përfundimi ideal i negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës duhet të sjellë dhe njohjen e Kosovës nga Serbia, por nga ajo që ndodhi herën e fundit në Bruksel, ky objektiv është ende shumë larg.

Pasi është takuar me Vuçiç e Thaçin, Mogerini dha një deklaratë të shkurtër për shtyp ku shpjegonte se vijon të ketë vështirësi por ajo ka besim në impenjimin e të dy presidentëve se do të arrijnë një marrëveshje muajt në vijim. Një marrëveshje ligjore për një normalizim të përgjithshëm të marrëdhënieve në harmoni me ligjet ndërkombëtare. Për sa i përket takimit të dështuar. Presidenti i Kosovës Thaçi u shpreh se ka shumë qëndrime të ndryshme, ndaj u vendos që ishte më mirë të mos takohej me Vuçiç. Kjo për të mos prishur atë që ishte arritur deri tani.

Uinston Çërçill shprehej se në Ballkan njerëzit prodhojnë më shumë histori nga sa mund të tresin. E në fakt vendet ballkanike që synojnë anëtarësimin në Bashkimin Europian kohët e fundit shohin perspektivën e tyre në një kënd shumë të vështirë.

Është në këtë atmosferë që Serbia dhe Kosova po negociojnë për shkëmbim territoresh në një marrëveshje që mund të ishte historike. E destinuar për të vendosur një paqe mes dy vendeve në konflikt prej kohësh.

Serbët do të jepnin një pjesë të territorit në jug të Serbisë që përfshin Luginën e Preshevës, Medvegjën dhe Bujanovcin, ndërsa Kosova do të hiqte dorë nga veriu i Mitrovicës.

Ndërkaq presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Serbinë në fund të muajit tetor, ose në fillim të nëntorit.

Një delegacion i madh rus do mbërrijë në Beograd para Putin, i përbërë nga qindra zyrtarë të qeverisë dhe biznesmenë rusë. Lajmi u konfirmua nga amabasadori rus në Serbi Aleksandër Çepurin. Ky i fundit tha se mes dy vendeve ka marrëdhënie shumë të mira por që duhen përmirësuar dhe më tej.

Kremlini nuk ka konfirmuar ende datën e saktë të vizitës, por Putin në vizitën e tij të katërt në Serbi mund të jetë në Beograd për  paradën ushtarake që shënon 100 vjetorin e fitores në Luftën e parë Botërore. Parada do të zhvillohet në 1 nëntor.

Serbia planifikon që të tregojë armët e reja të prodhimit vendas dhe të huaj si dhe avionët MIG-29 që mori një vit më parë në formë dhurate nga Rusia. Parade do të përfshijë qindra tanke dhe automjete lufte e hedhëse raketash. Por dhe sisteme mbrojtëse tokë – ajër të marra nga Biellorusia do tëjenë pjesë e paradës. Përvec bashkëpunimit ushtarak – teknik, dy liderët do të flasin dhe për marrëveshje në fushën e energjisë dhe ekonomisë.

Për herë të parë Putin vizitoi Serbinë në vitin 2001 kur u takua me ish presidentin Vojislav Koshtunica. Më pas një dekadë më vonë ai u ndodh në Beograd ku u takua me presidentin e atëhershëm Boris Tadic. Presidenti rus mbajti një fjalim para deputetëve në parlamentin serb, dhe vizitoi stadiumin “Ylli i Kuq”. Në vitin 2014 lideri i Kremlinit ishte i ftuar në paradën ushtarake “Hapi i Fitimtarit” në nder të clirimit të Beogradit në Luftën e dytë botërore.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, u duk i habitur kur priti në aeroport një dhuratë të sapoardhur nga Kremlini: avionë luftarakë të epokës sovjetike, sipas standardeve ruse, por që për aleatin ballkanik me vetëm pak aeroplanë, janë një thesar.

“Pothuajse më dolën lotët kur i pashë”, tha Vuçiç në gusht.

Këto dhurata erdhën më një çmim: 209 milionë dollarë për riparimet, por që sërish do të paguhen nga vetë Rusia.

Dhurimi i avionëve është pjesë e strategjisë ruse në Serbi dhe në pjesën më të madhe të botës. Kremlini ka ndërtuar një fushatë metodike, por me kosto të ulët, e cila synon të marrë përfitimet.

Rusia dhe Perëndimi janë të angazhuar në një betejë të ashpër për aleancën e Serbisë, një komb i rëndësishëm ballkanik që ka deklaruar dëshirën për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, por gjithashtu e konsideron Rusinë si vend aleat.

Ndërsa Perëndimi po shpenzon më shumë para kesh – në rastin e Evropës rreth 11.8 miliardë dollarë në vitin 2016 – prania e Rusisë në Serbi është shumë më e thellë. Ndër vite, Kremlini është shfaqur ekspert në gjetjen e mënyrave për të tërhequr miq dhe publicitet të mirë me çmime të volitshme. Dhe duke u bërë thirrje serbëve të zakonshëm, Rusia ka fituar më shumë mbështetje sesa do të kishte arritur thjesht duke përdorur udhëheqësit serbë.

Rusia ka ndërtuar një qendër ndihme urgjente, që i gjendet Serbisë sa herë ka zjarre dhe përmbytje, por zyrtarët perëndimorë dyshojnë se në të vërtetë ajo është një qendër spiunazhi. Kjo qendër ka aleatë në radhët e një grupi serb, që është i lidhur ngushtë me Putin dhe që ndihmoi Rusinë t’i merrte Krimenë Ukrainës në vitin 2014. Mediat shtetërore ruse transmetuan raporte në gjuhën serbe, siç është ajo që sugjeron se NATO dhe Shteti Islamik po komplotonin së bashku për të përhapur kaos në Kupën e Botës.

Megjithëse Rusia e vë theksin te lidhjet e saj të forta me Serbinë, të çimentuara nga trashëgimia e përbashkët ortodokse dhe sllave, kjo “lustër” dominon vetëm pjesën më të madhe të shekullit të XX. Marrëdhëniet e dy vendeve u ftohën pasi udhëheqësi i epokës komuniste të Jugosllavisë, Josip Broz Tito, u prish me Bashkimin Sovjetik më 1948. Gjatë përplasjeve etnike dhe bombardimeve të NATO-s në Ballkan në vitet fund të viteve ‘90, Rusia u tërhoq mënjanë kryesisht për shkak të trazirave të saj të brendshme. Vetëm në fillim të mijëvjeçarit, kur Rusia e mbështeti Serbinë duke kundërshtuar me përpjekjet e Kosovës për pavarësi, marrëdhëniet filluan të ngroheshin përsëri.

Pasqyrimi plot shkëlqim i Rusisë gjen vend në tabloidët e Serbisë, falë buletineve në gjuhën serbe, por edhe nga agjencia e lajmeve ruse e Sputnik, e cila u hap në Beograd në 2015-n.

Vetë serbët nuk e shohin këtë si ndërhyrje e huaj.

Flamuri rus shihet gjithandej në autostradat serbe, në tabelat e sponsorizuara nga kompania energjetike e Rusisë, “Gazprom”. Shumë prej këtyre rrugëve janë paguar me fondet e BE-së, por flamuri i saj blu zbret poshtë dhe ia lë vendin atij rus, sapo rrugët përfundojnë së ndërtuari.

Rusia dominon tregun e naftës dhe të gazit natyror të Serbisë, një pjesë e ekonomisë së përgjithshme, por një aspekt kyç për sigurinë e vendit. Serbia importon 75 për qind të gazit natyror nga Rusia. Që nga viti 2008, Moska ka kontrolluar prodhimin vendas, gjithashtu, pasi kompania energjetike e Serbisë u shit te “Gazprom” për një çmim të volitshëm. Fitimet shkojnë në favor të ndikimit të Rusisë.

Rusia gjithashtu ka një prani të fortë në kishë. Shumë priftërinj ortodoksë serbë shpesh takohen me udhëheqës të lartë politikë rusë. Në predikimet e tyre, ata e vënë theksin te trashëgimia e përbashkët fetare dhe falënderojnë Kremlinin për përpjekjen për të penguar njohjen e pavarësisë së Kosovës, të cilën kisha serbe e konsideron shtëpinë e saj prej brezash. Ndërtimi i një kishe ortodokse në një stil rus në veriperëndim të Beogradit mblodhi dhjetëra mijëra dollarë në donacione pasi u quajt “kisha e Putinit”.

Shenjat e para të suksesit të strategjisë ruse janë dhënë: Shumë serbë gabimisht besojnë se Rusia është partneri i tyre më i madh për tregti dhe një ndihmë e madhe në ushtri, sipas sondazheve të kryera në vend.

Në fakt, 65 për qind e tregtisë së vendit është me BE-në, ndërsa vetëm 6.7 përqind bëhet me Rusinë. Ushtarët serbë janë trajnuar më shumë se 20 herë vitin e kaluar me anëtarët e NATO-s, krahasuar me dy herë me homologët rusë. BE dhe shtetet anëtare ofruan më shumë se 600 milionë dollarë ndihma për Serbinë në vitin 2016, 50 herë më shumë se Kremlini. /abcnews.al

Gazetare: Dorina Kurtaj


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono