punësuar
Ndeshjet e grupit B në Kategorinë e Parë

mesues-1280x828.jpg
ad min13:30 | 14/06/2019

Kriteret për tu punësuar si mësues kanë ndryshuar. Ato i bëri të ditura ministrja e Arsimit Rinise dhe Sporteve Besa Shahini gjatë një interpelance me arsimtarë me përvoje dhe aplikantë. Sipas Shahinit reforma do të rrisë cilësinë në arsim.

Dëshiron të nisesh punë si mësues? Përpara se të aplikosh në portal duhet të plotësosh disa kushte. Udhëzimi ka ndryshuar.  Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve Besa Shahini risitë e tij i shpjegoi gjatë një interpelance me aplikantë dhe mësues në detyrë.

Mënyra e re e emërimit të mësuesve ka hasur në kundërshtinë e arsimtarëve me përvoje të cilët thonë se nuk vlerësohen nuk për përvojën. Ministrja Shahini mendon të kundërtën.

Aktualisht në portalin “Mësues për Shqipërinë” ka rreth 7200 aplikime, numër ky që sipas ministres së Arsimit mundëson dërgimin e mësuesve më të mirë në shkollat e të gjithë vendit./ABC News Albania 24/7

ekk-1280x713.jpg
ent ela18:37 | 12/03/2019

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me 373 ekselentë fitues të Platformës “Punë të Mbarë”, që janë bërë pjesë e administratës publike. Nuk bëhet fjalë për punësimin vetëm për 1 vit të këtyre studentëve pasi kryetari I qeverisë i garantoi se do tu jepet mundësia që të konfirmojnë pozicionin e punës.

Edhe pse nuk beson se do të jepet në media lajmi i punësimit të studentëve ekselentë, ka shkuar tu thotë se ky është moment i rëndësishëm ndryshimi.

“Ky është lajm shumë i mirë, por mos mendoni se do dalë në lajme. Në lajme del studenti ngelës e akuzon pedagogun për korrupsion. Ju 370 njerëz që i kanë kushtuar jetën e tyre librave nuk dilni në lajme. Dalin në lajme këto që thonë ky vend nuk bëhet mër vlla”.

Po vendin e bën truri u tha Kryeministri Edi Rama 373 studentëve ekselentë fitues të platformës “Punë të Mbarë” të cilët janë bërë pjesë e administratës publike.

Tashmë administrata publike nuk ka vetëm një tru të shtuar por edhe një fytyrë të re vuri në dukje kryeministri.

Sipas kryeministrit Rama nuk bëhet fjalë për punësimin vetëm për 1 vit të studentëve ekselentë, por atyre u jepet mundësia që të konfirmojnë pozicionin e punës dhe të kapërcejnë mungesën e eksperiencës në hyrjen në konkurset e administratës publike./abcnews.al

pf.jpg
ent ela21:53 | 10/02/2019

Shumë infermierë nga Shqipëria janë të punësuar nëpër shtëpi të moshuarish në Hamburg të Gjermanisë. Vitin e kaluar në qendrën e të moshuarve “Elim Seniorencentrum” të Gjermanisë kishte 100 në 120 vende bosh pune nëpër shtëpitë e pleqve. “Por vetëm 25 vende pune tashmë janë ende të lira”, thotë Stefan Warnke, anëtar i bordit të Kishës së Lirë Protestante të Fondacionit në Gjermaninë Veriore (FeGN).

Për këtë arsye, qendra punësoi infermierë të kualifikuar nga Shqipëria.

“Kualifikimi është shumë i lartë, sepse infermieria është një kurs i shkallës së lartë në  Shqipëri”, thotë Warnke. Por për shkak se popullsisë është shumë të re, Shqipëria po i trajonon për  nevojat. “Por, kjo ishte shumë e rëndësishme për ne”, thotë Reinhard Spincke, CEO i Fondacionit: “Ne duam të sjellim personel të kualifikuar infermieror një shtet që ka nevojë urgjente për këta profesionistë.”

Kujdestarët nga Shqipëria kanë përfunduar një kurs gjermanishtje të nivelit B2, kështu që ata mund të komunikojnë mirë. Ata janë gjithashtu të përgatitur për tregun e punës nga një degë e Prüfgesellschaft Dekra. “Ne paguajmë për këto pjesë të trajnimit”, thotë Spincke. Me stafin e Shqipërisë, Fondacioni i Kishës nuk hyn në një territor krejtësisht të ri: “Ne ishim në kontakt me institucionet e tjera që tashmë kanëpërvoja të mira me të”. Prandaj Spincke është i bindur: “Ky është vetëm fillimi.Pagat nuk janë aq të ulëta”.

Por stresi fizik dhe mendor është i lartë, sidomos stafi infermieror po përballet gjithnjë e më shumë me njerëz që vuajnë nga shëndeti mendor, gjë që i shton kërkesat edhe më shumë. “Mbi të gjitha, ka një mungesë të vlerësimit publik për këtë profesion”, thotë Spincke./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono