punësohen

kucove-1280x691.jpg
ent ela16:43 | 31/03/2019

Merr jetë spitali i Kuçovës duke punësuar mjekë të rinj specialist. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manasirliu, ka vizituar spitalin ku u prezantua me trupën e kujdesit shëndetësor dhe ka deklaruar se të gjitha spitalet rajonale, do të kenë mjekët përkatës duke investuar në infrastrukturë dhe burime njerëzore.

Spitali i Kuçovës merr jetë me punësimin e mjekëve të ri të specializuar. Qytetarët tashmë kanë mundësi të kryejnë vizitat dhe kontrollet e tyre mjekësore në spitalin e qytetit pa qenë nevojë të udhëtojnë në rrethe.

Për here të pare në këtë spital ofrohen shërbimet e mjekësisë interne dhe gjinekologjike. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se po investohet në spitalet rajonale, për të garantuar shërbimin bazë afër vendbanimit duke investuar në infrastrukturë dhe burime njerëzore edhe në spitalet bashkiake.

“Jam shumë e kënaqur që spitali i Kuçovës, deri dje një ngrehinë e harruar, po investohet jo vetëm në infrastrukturë të përmirësuar, por mbi të gjitha, në burime njerëzore. Tre mjeke të reja specialiste, në shërbimin e Pediatrisë, Gjinekologjisë dhe Sëmundjeve të Brendshme tashmë janë pjesë e këtij spitali, duke jetësuar dhe fuqizuar shërbimet e specializuara në këtë spital bashkiak”.

Është shënuar lindja e parë në këtë spital pas shumë vitesh me punësimit e mjekes gjinekologe si edhe specialisti i sëmundjeve të brendshme dhe mjekut pediatër do të bëjnë të mundur që banorët të marrin suportin mjekësor.

“Me planin tonë të racionalizimit të spitaleve, do të transformojmë spitalet bashkiake në qendra 24 orëshe, duke garantuar paketën e shërbimeve bazë në çdo spital”, u shpreh Manastirliu.

Po ashtu, pritet që 168 mjekë specialist të punësohen në të gjitha spitalet rajonale në vend duke plotësuar nevojat e shqiptarëve./abcnews.al

53283316_637544723368248_4901177993977659392_o-1280x853.jpg
ent ela11:07 | 26/02/2019

Pas punësimit të 54 mjekëve të përgjithshëm, ekipit të qendrave shëndetësore dhe ambulancave në vend i shtohen dhe 12 mjekë të rinj. Ata u pritën nga Ministrja e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu e cila inkurajoi që të vendosin një raport të ri mjekë- pacientë. Për këtë çështje  Manastirliu deklaroi se pjesë e edukimit në vazhdim të mjekëve do të jetë dhe komunikimi dhe etika në punë. Ndërkohë ministjra e Shëndetësisë iu tha bluzave të bardha se duke filluar nga muaji prill do të nis rritja e pagave prej 7% për rreth 18 mije e 400  punonjës të shëndetësisë, mes të cilëve 4,650 mjekë dhe 13 mijë e 700 infermierë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono