pune

uet.jpg
G. P.15:40 | 06/06/2019

Në kuadër të javës së inovacionit, Universiteti Evropian i Tiranës organizoi Panairin e Punës ku morën pjesë rreth 50 kompani të mëdha nga sektori i inxhinierisë së ndërtimit, energjisë, si dhe fushës së Teknologjisë së Informacionit. Sipas drejtuesve të Universitetit Evropian të Tiranës, kjo është një mundësi e mirë për të gjithë studentët e këtij universiteti që të integrohen në tregun e punës.

Tashmë prej dy vitesh oferta akademike e Universitetit Evropian të Tiranës vjen e zgjeruar në pesë Fakultete. Ky ndryshim është shoqëruar me një sërë risish, ku formati i organizimit të Panairit të Punës është një prej tyre. Ndryshe nga 10-vjeçari i parë tashmë në UET zhvillohen pesë panaire të ndryshme për secilin prej Fakulteteve të tij, të shtrira për gjatë pesë javëve.

Gjatë kësaj jave ishte Dita e Inovacionit në UET, ku Fakulteti i Inxhinierisë, Informatikës dhe Arkitekturës ka zhvilluar panairin e punës me rreth 50 kompani që i përkasin sektorit të inxhinierisë së ndërtimit , energjisë, studiove arkitekturore dhe kompani të fokusuara në fushën e Teknologjisë së Informacionit.

Aktivitetet që u zhvilluan gjatë ditës së Inovacionit, krijuan një atmosfere dinamike që nisi me Panairin e Punës, duke vijuar me seksionin “Profil biznesi” e më pas me takimin e Bordit të Tregut të Punës për të shkëmbyer ide e diskutime.

Panairi në UET përfundoi me një bashkëbisedim mes drejtuesve të burimeve njerëzore të disa prej kompanive më të mëdha në vend dhe studentëve e pedagogëve për një debat mbi “Sfidat e Burimeve Njerëzore në sektorin e Inxhinierisë dhe Teknologjisë në Shqipëri”./ABC News Albania 24/7

edi-reja-1.jpg
G. P.13:46 | 22/05/2019

Kombëtarja nis stërvitjet nën drejtimin e trajnerit të ri, Edi Reja. Italiani pati në dispozicion pak futbollistë, por u përpoq që të vepronte shpejt dhe të mos humbiste kohë

Mund të punohet edhe me ekip të cunguar, ndonëse lojtarë në fushë pati plot. Edi Reja shpreson ta ketë nisur me këmbën e mbarë punën tek Shqipëria, dhe të tregojë se 73 vitet që ka mbi shpinë nuk ia kanë humbur aspak zotësinë e trajnerit.

Me vetëm 10 lojtarë të kombëtares dhe me 12 të tjerë të përzgjedhur për ekipin Shpresa, trajneri italian i ndau që më parë detyrat për ndihmësit e tij, dhe vëzhgoi gjithçka nga një distancë e afërt.

Siç është bërë tashmë traditë, ishin tre teknikë të tjerë që u morën me zbatimin në praktikë të ideve të Rejës, duke i ndarë lojtarët pikërisht në tre grupe, të drejtuar nga Ervin Bulku, Hamdi Salihi i shtuar rishtaz në staf, si dhe njeriu i besuar i italo-sllovenit, Serxho Porrini, ish-mbrojtës i Juventusit.

Kërkesa kryesore e Rejës ishte që ushtrimet stërvitore të kuptoheshin mirë, të veproheshin shpejt, dhe të zbatoheshin pa gabime. Besohet se qetësia e tij do të jetë një faktor pozitiv në ekipin përfaqësues.

Një risi e trajnerit të sapoardhur ishte prania e dronit mbi fushën stërvitore në “Tropikalit”, duke filmuar stërvitjen për llogari të Rejës, në mënyrë që ai të ketë mundësi më të mira analize, si dhe për t’ua shpjeguar më mirë gjithçka lojtarëve.

Në grupin e kombëtares, tani për tani, bëjnë pjesë tre lojtarë të Partizanit, Alban Hoxha, Lorenc Trashi e Bruno Telushi, lojtarë të ardhur nga Greqia si Mihaj, Basha apo Kaçe, nga Italia si Dermaku e Ndoj, si dhe Grezda nga Skocia e Ramadani nga Danimarka.

Kombëtarja plotësohet të hënën e ardhshme, në 27 Maj./ABC News Albania 24/7

notre-dame-1.jpg
G. P.21:44 | 24/04/2019

Punëtorët e angazhuar në restaurimin e pjesës së sipërme të katedrales Notre Dame kanë pranuar se kanë pirë duhan në vendin e punës. Megjithatë, kompania përgjegjëse ka përjashtuar mundësinë që duhani të jetë bërë shkak i zjarrit në objektin shekullor të kultit.

Përfaqësues të kompanisë së ndërtimit që ishte angazhuar në punimet për pjesën e sipërme të katedrales Notre Dame të Parisit kanë pranuar përpara hetuesve se punonjësit konsumonin duhan në kantierin e punës.

Dhe në fakt, sipas mediave franceze, në vendin e ngjarjes, hetuesit kanë gjetur 7 bishta cigaresh. Por kompania “Le Bras Frere”, pasi është shprehur e hidhëruar për këtë episod ka përjashtuar çdo lidhje mes cigareve dhe zjarrit që përfshiu objektin e kultit të hënën e javës së kaluar.

“Mesa duket ka punëtorë që herë pas here kanë shkelur rregullat, por në asnjë rast shkak i zjarrit nuk mund të jetë bërë një bisht cigareje i fikur keq”, ka deklaruar zëdhënësi i kompanisë.

Sa i takon pistës së një zjarri të shkaktuar nga motorët elektrikë të ashensorëve, zëdhënësi i grupit ka siguruar se motorët nuk kanë paraqitur asnjë problem.

“Ata janë larg majës së katedrales dhe tashmë është konfirmuar se zjarri ra në brendësi të ndërtesës”, ka vijuar zëdhënësi.

Për momentin pista e privilegjuar për ngjarjen e rëndë është ajo e zjarrit aksidental, shkaktuar nga një qark i shkurtër, por kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht dhe mbetjet e godinës do të analizohen një për një për gjetjen e indicieve./abcnews.al

uu-2-1280x708.jpg
ent ela14:53 | 28/02/2019

Marrëveshja e Brukselit kishte sjellë pak Kosovë në qytetin e Lleposaviçit, i cili kur flitet për territoret, mendohet se do t’i takojë Serbisë. Por, banorët e qytetit më të largët të Kosovës, thonë se problemet janë ekzistenciale dhe punë nuk ka shumë pasi uzinat e dikurshme tani janë gërmadha. Ata duan të jenë me Serbinë pasi thonë se identiteti i tyre nuk ka qenë kurrë Kosovar. Por, të rëndësishme e kanë punën dhe mbijetesën.

Pjesa më veriore e Kosovës nga kufiri Jarinje drejt Mitrovicës. Veriu është pjesa e kontestueshme dhe e paraqitur si mjet për zgjidhjen e konfliktit dhe firmosjen e marrëveshjes përfindimtare për paqe.

Serbia kërkon përkufizim në disa mijëra kilometra katrorë. Pak industri, natyrë e vdekur dhe flamuj pafund. Një hapësirë shtet në shtet.

Leposavici, është qytet me 17 mijë banorë. Shumë e përmendin në cdo variant se mund të bëhet pjesë e Serbisë. Negociatat për fatin e tyre i presin edhe këtu.

Në këtë pronë jeton familja Veçkoviç. Një ditë e zakonshme e punëve të shtëpisë për të kaluar të ftohtin që shkon e kthehet.

I biri i familjes, është Gorani, 42 vjecari që ka vendosur të rrijë këtu. Drejton dy punë për të mbijetuar. Njëra është një dyqan peshku. Punon edhe me shqiptarët në tregoti. Gatuan kryesisht për festat ortodokse, ahengjet e morte peshk nga liqeni I Gazivodës dhe nga Serbia si dhe supa me porosi .

Goran Vuçkoviç:Mund të jetojmë një jetë mesatare me këtë punë. Punojmë unë dhe gruaja dhe kemi edhe dy kamarier dhe punojmë shumë për t’ia dalë. Kam fëmijët këtu dhe djali dëshiron të shkoj në Serbi të mësoj për kuzhinier. Biznesi është i mirë, por jo edhe i sigurt. Në Kosovë apo Serbi, kur pyetet për zgjidhjen, problem thotë është politik”.

Goran Vuçkoviç: “Politika është përzier në gjithcka dhe unë planifikoj që fëmijët ti largoj pasi nuk kanë të ardhme këtu. Një të ardhme të munguar e tregon edhe zona industriale. Dikur këtu kishte prodhim, tani aty shëtisin qentë si nëpër një ekspozitë të ndryshkur. Investimet në këtë gjendje nuk janë të mundura”.

Flamujt natyrisht nuk mungojnë as këtu. Trengjyrshja e Serbisë tregon simbolikisht se kush e ka kontrollin. Institucionet e Kosovës këtu kanë shtrirje vetëm aq sa u duhen banorëve që në mendje janë në Serbi. Pak shqiptar jetojnë këtu.

Ivan Vuckovic, është gazetarë dhe raporton edhe për televizionin e Kosovës që këtu nuk ka valë. Pak thotë se serbët I besojnë shtetit të Kosovës.

Ivan Vuçkoviç: “Shumë njerëz punojnë në sistemin e Kosovës, kështu funksionon dhe bashkia. Por, njerëzit nuk varen pasi mbi 60 për qind nuk kanë qenë kurrë në Jug”.

Sanja Sovirlic, është sociologe me profesion. I takon një gjenerate të re dhe shkruan si gazetare në faqen e saj “bota bardh e zi”. Në këtë pab ka pak njerëz dhe rinia ka një realitet brenda dhe një jashtë. Bota e Sanjës megjithatë nuk është pa ngjyra.

Sanja Sovrliç:Njerëzit nga këtu jo vetëm për shkak të politikës duan të ikin në Serbi të punojnë ose jashtë. Unë këtu e kam punën, por nuk e imagjinoj të rri gjatë”.

Kafeneja është fati i xx. Këtu ai ka ndërtuar një jetë. Por, përtej një qyteti të izoluar mundësitë nuk japin shumë shpresë për ndryshim. Gorani, thotë se problemet në Kosovë ngjasojnë dhe zgjidhjet politike duhet të sjellin punësim.

Goran Vuçkovië: “Edhe shqiptarët kanë të njëjtat problem, dihet se edhe ata shkojnë jashtë për të punuar, edhe këtu nuk ka më fabrika dhe vende pune dhe ikin njerëzit”.

Nga e shkuara kanë fotografitë e vjetra, nga e tashmja frikën, nga e ardhmja vetëm shpresa./abcnews.al

lori-haxhiu.jpg
G. P.12:45 | 09/02/2019

Lori Haxhiu është Drejtoresha e Shërbimit Kombëtar për Rininë. Ajo ishte në ABC News për të folur rreth rihapjes së programit kombëtar të praktikave që shkon për punësimin e të rinjve.

“Qëllimi i tij është ofrimi i eksperiencës së punës për të gjithë të rinjtë shqiptarë. Kriteret janë shumë të thjeshta. E para duhet të jenë në një grupmoshë nga 21 deri në 26 vjeç dhe e dyta duhet të kenë mbaruar minimalisht studimet Bachelor. E themi rihapet pasi integrimi i të rinjve në vendet e punës ka qenë prioritet i qeverisë shqiptare. Mbetet prioritet i qeverisë shqiptare. Qasja është e tillë. Programi nuk është vetëm për administratën publike pasi në administratë janë të përfshira 15 insitucione qendrore shtetërore, 105 institucione të varësisë. Programi shtrihet në 50 njësi të qeverisjes vendore, pra bashkitë dhe në disa shoqri pr3esitgjoze tregtare. Të rinjtë janë të lirë të zgjedhin”, tha Haxhiu.

Haxhiu foli edhe për portali punëtëmbarë.al që i është dedikuar studentëve ekselentë. Është pikërisht ky ndryshimi me programin e praktikave. Haxhiu theksoi gjithashtu se studentët ekselentë kanë të drejtë të aplikojnë në portalin punë të mbarë.

“Diferenca midis dy programeve është që punë të mbarë i dedikohet jo praktikave të punës, por fillimit të një eksperience të mirëfilltë punësimi që në fazën fillestare të saj, por që kriteri është pak më i fortë pasi të gjithë duhet të kenë përfunduar studimet me mesatare nga 9 deri në 10. Interesi ka qenë i madh. Ka kaluar numrin 1000 të aplikimeve, 400 prej të cilëve tanimë janë kualifikuar. 804 vende janë vakante në departamentin e administratës publike në këtë thirrje të parë”, tha Haxhiu.  /abcnews.al

lulzim-basha123-1.jpg
G. P.12:41 | 09/02/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka vijuar turin e takimeve nëpër Shqipëri. Ai është ndalur në Mirditë, ku i ka garantuar banorët se zgjidhja për një jetë më të mirë nuk është emigrimi, por largimi i qeverisë Rama.

Edhe mirditorët thotë se i kanë dhënë të njëjtin mesazh.

“Jam këtu për t’ju thënë se duke i dëgjuar e kuptuar këto probleme, të cilat i kemi qarë së bashku për vite me radhë, po kështu shoh se, bashkë me diellin që ka dalë, po kështu,  ka dalë e ka lindur një shpresë e re për ndryshim, një vendosmëri për të mos iu larguar problemit, duke e konsideruar vendin tuaj problem, por për ta zgjidhur të gjithë së bashku problemin”.

Duke marrë shkas nga eksperienca e tij personale kryetari i Partisë Demokratike i siguron se zgjidhja nuk do të jetë largimi nga Shqipëria, por ndërtimi i një shteti që i shërben qytetarëve të vet.

“Unë e di se nuk ka gjë më të rëndë se të largohesh nga vendi yt. 18 vjeç jam larguar në kërkim të mundësive dhe e di se nuk ka gjë më të çmuar se vendi yt. Ndaj dua t’ju them, nisur edhe nga përvoja ime personale, se ajo që duhet të bëjmë është një detyrë e shenjtë, jo vetëm për veten tuaj, por, në radhë të parë, për fëmijët tuaj, për të rinjtë e Mirditës dhe për brezat që vijnë”.

Zgjidhja që propozon Lulzim Basha është largimi i kryeministrit Edi Rama me qëllim që Shqipëria të realizojë ëndrrën e saj për t’u bërë si gjithë Evropa.

“Dhe patjetër do ta bëjmë si e gjithë Evropa. Ky është testament prej ditës së parë të krijimit të saj në Partinë Demokratike, me çdo mirditore dhe çdo mirditor, ne do ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Evropa. Mirupafshim, më 16 shkurt, në Tiranë”.    

Të njëjtën ftesë u drejton edhe banorëve të Gjirokastrës.

“Pa përmbysur këtë sistem të kalbur vendi nuk ka të ardhme. Koha për fjalë ka mbaruar. Në datën 16 Shkurt ejani flisni me pjesëmarrjen tuaj. Të bashkuar të hapim rrugën e bllokuar nga kjo klikë oligarkësh”.

Në takimet në jug të vendit, kreu demokrat u njoh me problemet ekonomike që kanë qytetarët e tregëtarët. Kryetari Partisë Demokratike premtoi stabilizim të ekonomisë duke ulur cmimin e naftës, çmimin e energjisë dhe duke vendosur një sistem të ndershëm për biznesin e vogël./abcnews.al

dite-pune.jpg
G. P.08:33 | 04/02/2019

Filozofët kanë thënë prej shumë kohësh që avancimet në teknologji do të mundësojnë që të kemi një ditë më shumë pushim gjatë fundjavës. Sipas kësaj ideje, rritja e pajisjeve automatike në vendet e punës, do t’i lejojnë njerëzit që të largohen një ditë më herët dhe punën do ta marrin në dorë robotët.

I këtij mendimi është edhe psikologu Adam Grant, i cili punon në Pennsylvania. Këtë javë ai e shprehu idenë gjatë Forumit Ekonomik në Davos. Sëbashku me historianin Rutger Bregman, ata thanë se katër ditë pune në javë do të rrisnin lumturinë tek punëtorët si dhe do të rrisnin produktivitetin.

“Mendoj se kemi disa eksperimente shumë të mira që tregojnë se nëse reduktohen orët e punës, njerëzit mund t’i fokusojnë qëllimet në mënyrë më efektive, prodhojnë më shumë, shpeshherë me kualitet dhe kreativitet më të lartë”, tha Grant.

Nga anat tjetër Bregman solli në kujtesë sipërmarrësit e viteve 1920 dhe 1930. Në këtë kohë, ata kuptuan se duke u shkurtuar orët e punëve punëtorëve, këta të fundit bëhen më produktivë.

“Për shembull Henry Ford zbuloi se nëse se nëse ia ndryshon punonjësve orët e punës nga 60 në 40 orë, ata do të bëhen më produktivë sepse nuk do të jenë të lodhur në kohën e tyre të lirë”, tha historiani.

Një raport i fundit tregoi se kultura japoneze e të punuarit me orar jashtëzakonisht të gjatë shkakton të paktën 10.00 të vdekur në vit. Ndërkohë nga ana tjetër, në Suedi shëndeti dhe mirëqenia e infermiereve u rrit pasi orari i tyre i punës u reduktua nga 8 në 6 orë./abcnews.al

763.jpg
ent ela16:59 | 22/01/2019

Ngritja e bazës së re të NATO-s në Kuçovë duket se ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Media holandeze “trouw.nl”, i ka kushtuar një reportazh ngritje së kësaj baze në Shqipëri. Ajo shkruan se qytetarët e Kuçovës e shikojnë si mundësi për punësim dhe zhvillim krijimin e bazës së NATO-s.

Një shofer taksie Skënder Caushi 56-vjeç duket se e urrente të qëndruarit brenda makinës së tij  të vjetër tip Mercedes. Por nëse baza e NATO-s do të ngrihet në qytetin ku ai punon, pra në Kuçovë, duket se situata do ndryshojë. “Sigurisht që është mirë për Kuçovën,” thotë ai.

Më tej ai flet për termocentralin e madh të prishur, i cili dikur zhvilloi qytetin e vogël me 31,000 banorë. Ai u shkatërrua në vitet 1990 pas rënies së komunizmit, dhe vetëm një pjesë e fasadës dhe një oxhak qëndron në këmbë.

“Ushtarët e NATO-s së shpejti do të pinë kafe në qytet dhe do të hanë në restorantet shqiptare”, thotë Caushi. Tashmë në Kuçovë sipas tij  numri i të papunëve është shumë i madh. Ai kujton se: “Me ngritjen e bazës së NATO-s, jetesa këtu mund të përmirësohet”.

Ndryshk

Në aeroportin ushtarak të Kuçovës avionët e vjetër sovjetikë po shkatërrohen, por kryeministri Edi Rama njoftoi në verë se do të transformohet në një bazë ajrore supermoderne e cila do të jetë e para në Ballkanin Perëndimor. Shqipëria është bërë anëtare e NATO-s që në vitin 2009. Aleanca konfirmon një investim prej 50 milionë eurosh, të cilat duhet ta bëjnë bazën të përshtatshme për çështje të tilla si; mbikëqyrja e hapësirës ajrore, furnizimi me karburant i avionëve dhe mbështetje logjistike për avionët. Më vonë, mund të ketë pajisje të stacionuara.

Zgjedhja për ngritjen e bazës ajrore në Kuçovë nuk është krejt e rastësishme. Qyteti ka një vendndodhje të favorshme gjeografike në një fushë të madhe dhe kushtet e motit janë pothuajse të favorshem për gjatë gjithë vitit. Kjo ishte edhe arsyeja pse regjimi i rreptë komunist në atë kohë ndërtoi bazën ajrore këtu me mbështetjen e Bashkimit Sovjetik. Ata vendosën dinamit nën tokë për të hedhur në erë çdo gjë, nëse baza përfundonte në duart e armikut. Kuçova u bë zonë ushtarake, u mbyll dhe zyrtarisht quhej “Stalingrad”.

Kjo zgjati deri në rënien e komunizmit. Rënia ndodhi dhe baza u shkatërrua pjesërisht dhe u plaçkit. Në vitin 2005 ushtria vendosi të ekspozonte avionë 224 MiG. Pjesa më e madhe u shit. 88 avionët e mbetur tani po ndryshken. Kopetë e deleve janë vizitorët e vetëm në ish- bazën ajore të regjimit komunist.

Në letër

“Forca ajrore shqiptare ekziston vetëm në letër. Vetëm duhet se kemi një Kushtetutë “, thotë Redion Qirjazi, hulumtues i mbrojtjes në Institutin për Demokraci dhe Ndërmjetësim në Tiranë. “Shpresa është që ardhja e bazës së NATO-s do të sigurojë një shtysë, por pak dihet se çka do të ndodhë saktësisht. Qeveria nuk është transparente me informacionet”.

Përveç vendndodhjes së favorshme gjeografike, ai gjithashtu përmend një arsye tjetër që syri i NATO-s ka rënë në Kuçovë: lidhjet jashtëzakonisht të mira midis SHBA-së dhe Shqipërisë  mund të mundësojnë që aleanca dhe Amerika të kenë raporte me të mira. “Në pranim, jo më pak se 95 për qind e shqiptarëve ishin pro. Ata nuk do kishin mundësi tjetër në rajon. Dhe le të jemi të sinqertë, nëse SHBA-ja dëshiron diçka brenda NATO-s, atëherë ndodh. Shqipëria gjithashtu përfiton nga kjo. “

Në një deklaratë, Ministria e Mbrojtjes thekson se rëndësi e kësaj baze është për të gjithë rajonin. “Ne mendojmë se prania e madhe e NATO-s sjell më shumë paqe, siguri dhe stabilitet. Duke i mbajtur larg ndërhyrësit që duan të mbjellin pasiguri, ndarje dhe tensione”.

Kur është pyetur se kujt po i referohet me këtë deklaratë, një zëdhënëse thotë se nuk ka ndonjë person apo shtet specifik të cilit i drejtohet.

Por ka indikacione të panumërta se Rusia po përpiqet gjithashtu të forcojë kontrollin e saj në Ballkanin Perëndimor. “Ky investim strategjik nga NATO do e dërgojnë ushtrinë tonë drejt një standardi të ri. Dhe pa dyshim ajo ofron mundësi të reja për zhvillimin ekonomik dhe social të zonës rreth bazës”.

Majlinda Spahiu 53-vjeç kujton kohën kur ka punuar në bazën ajrore të Kuçovës. Rreth tridhjetë vjet më parë ajo punoi në bazën ajrore dhe vendoste pullat në gomat që prodhoheshin atje.

Ajo ngeli pa punë kur ra regjimi komunist . Tani ajo merret me skrap. “Punë të reja, por për kë? Për ushtarët e huaj? Apo për miqtë e politikanëve? “, pyet ajo.

Ajo nuk ka asnjë shpresë që baza ajrore do i ndihmojë. “Unë nuk mendoj se kjo ka rëndësi për ne. Kush e di për brezat e ardhshëm”./abcnews.al

kejvina-kthjella123.jpg
G. P.21:22 | 15/12/2018

Jemi mësuar ta shohim ekstravagante në skenë, por “Thumb” e sjell këtë puntatë Kejvina Kthjellën si rrallë herë. Bukuroshja e “Xing me Ermalin” hoqi takat e larta dhe u kthye në një gocë fshati. Ajo nisi punët që në mëngjes punët gjë që është mësuar ta bëjë duke qenë se ka lindur në një fshat të Lezhës.

Kejvina: Kam lindur në një fshat të Lezhës dhe pak a shumë edhe pse kam shkuar në Itali edhe kur u ktheja isha në atë ambientin e kopshtit serave, pulave, lopës.

Nëse personi yt i zemrës do jetonte në një fshat dhe ty duhet të bëje gjithë jetën punë të tilla do e bëje këtë sakrificë?

Kejvina: Po pse jo.

Qofsh ti që je, unë nuk do e kisha bërë kurrë.

Kejvina: E para punës të kesh gjithë këtë do ishte shumë mirë sepse do rriteshe shëndetshëm duke e ditur çfarë po ha. Edhe do e bëja nuk është diçka që më tremb sinqerisht.

Jo vetëm kaq. Të jetosh në fshat do marrësh edhe qumështin dhe vezën, por përpara se t’i bësh duhet të ushqesh lopën dhe pulën. Sfidë e vështirë, por që Kejvina e realizoi. Në fund ajo përgatiti recetën e saj, por për personin që i rrëmbejë zemrën në të ardhmen ka disa fjalë që ndoshta nuk do t’i pëlqejnë.

“Të them të drejtën nuk jam as unë ai tipi i darkës me qirinj. E them tani që burri im i ardhshëm do hajë nga unë vetëm sallatë dhe bukë të thatë”, tha ajo./abcnews.al

OK-SHKODRA-STUDENTET-1280x695.jpg
ent ela09:54 | 07/12/2018

Studentët e Shkodrës  e mbyllën protestën e tyre me një marshim në qendër të qytetit. Tubimi zgjati dy orë dhe bashkë me studentët në protestë shkuan edhe pedagogë. Nuk jemi bankomat duam përgjysmim të të gjitha tarifave, thonë ata. Duam kushte më të mira, bursa dhe punë. Nuk duam të marrim kredi për kreditet. Ndryshe nga dita e djeshme në Shkodër, sot protesta ishte masive dhe më e fuqishme.  Ata marshuan në mes të qytetit dhe kërkuan të bashkoheshin edhe qytetarët. Pedagogu Arben Prendi mbajti një fjalim para tyre dhe u tha studentëve ta vazhdojnë protestën deri në fund, deri atëhere kur atyre t’u plotësohen të drejtat./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono