PSG
Lojtarët e River Plate festojnë kualifikimin në finale | Foto: AP / NATACHA PISARENKO

Veronik Istrefaj23:47 | 22/10/2019

Kylian Mbappe shënoi tre gola për PSG-në në sfidën kundër Club Brugge, e vlefshme për raundin e tretë të Champions League. Edhe pse u fut në lojë vetëm në minutën e 52-të, Mbappe ia doli të ishte protagonist për kampionët e Francës, duke trenuar plot tre herë.

Në minutën e 61-të, Mbappe shënoi golin e tij të parë personal, për të gjetur sërish rrjetën 18 minuta më vonë. Tripleta e tij u kompletua në minutën e 83-të, kur shënoi i vetëm përballë portierit.

Me këto tri gola, Mbappe arrin në kuotën e 17 golave në Champions League. Ky total, e ka ngjitur në piedestal talentin francez. Ai është lojtari që ka shënuar më shumë gola në Champions League poshtë 21-vjeç. Në vend të dytë, Mbappe ka lënë bashkëkombasin e tij, Karim Benzema, i cili pati shënuar vetëm 12 gola./abcnews.al

Veronik Istrefaj23:24 | 22/10/2019

Manchester City dhe PSG kanë marrë fitoret e radhës në Champions League. “Cityzens” shkatërruan me rezultatin 5-1 ekipin e Atalantës. Raheem Sterling ishte më i miri në fushën e lojës, duke shënuar tripletë brenda 10 minutash. Gjithashtu, edhe Aguero shënoi një dopietë, duke treguar se City ka një sulm të frikshëm.

Champions League, Grupi C

Man. City – Atalanta  5-1
Aguero 34′ 38′, Sterling 58′ 64′ 68′

Pesë gola ka shënuar dhe skuadra e PSG-së sot, në takimin kundër Club Brugge në Belgjikë. Kampionët e Francës ishin të pandalshëm në këtë takim dhe sulmuesit Mbappe-Icardi bënë ndeshje të shkëlqyer. Argjentinasi shënoi dopietë, ndërsa Mbappe e gjeti rrjetën tre herë, duke shkatërruar Brugge.

Real Madrid është mjaftuar me një gol të Toni Kroos në transfertën turke kundër Galatasaray, me mesfushorin që shënoi një gol të bukur në mesin e pjesës së parë. Në Grupin A, PSG udhëheq me 9 pikë, ndërsa Reali i vendit të dytë ka vetëm 4 pikë pas tre ndeshjesh./abcnews.al

Champions League, Grupi A

Club Brugge – PSG  0-5
Icardi 7′ 63′, Mbappe 61′ 79′ 83′

Galatasaray – Real Madrid  0-1
Kroos 18′

Veronik Istrefaj22:27 | 22/10/2019

PSG ka shënuar dhe dy gola të tjerë në sfidën kundër Club Brugge. Pas golit të Icardit në minutën e shtatë, është Mbappe ai që ka gjetur rrjetën përballë ekipit belg, duke shënuar në minutën e 61-të. Ylli francez shënon me kokë pas një rrëmuje në zonë, duke dyfishuar avantazhin e kampionëve të Francës. Dy minuta më vonë, ka shënuar edhe Icardi, golin e tij të dytë personal në këtë sfidë.

Club Brugge – PSG  0-3
Icardi 7′ 63′, Mbappe 61′

Ndërsa në Greqi, Bayern Munchen ka përmbysur gjithçka. Pas golit të El Arabi në minutën e 23-të, Lewandowski mori për dore kampionët e Gjermanisë, duke shënuar dy herë. Fillimisht, bomberi polak shënoi në minutën e 34-ët, për të përmbysur më pas gjithçka në minutën e 62-të, me golin e tij të dytë personal./abcnews.al

Olympiacos – B. Munchen  1-2
El Arabi 23′ / Lewandowski 34′ 62′

Veronik Istrefaj21:19 | 22/10/2019

PSG-së i kanë mjaftuar vetëm 7 minuta që të kalojë në avantazh në takimin kundër Club Brugge. Autori i golit ka qenë sulmuesi më në formë te parisienët, Mauro Icardi. Argjentinasi shfrytëzon mjaft mirë një krosim të Di Marias dhe nga një distancë e afërt, nuk e ka të vështirë të shënojë.

Ky është goli i dytë i Icardit me fanellën e PSG-së në Champions League dhe për momentin, është ai njeriu gol i kampionëve të Francës. Meritë absolute te ky gol ka padiskutim Angel Di Maria, i cili shkëputet mirë nga mbrojtja vendase dhe jep një pasim të përkryer për Icardin, që shkundi rrjetën./abcnews.al

Champions League

Club Brugge – PSG  0-1
Icardi 7′

Igli Nikolli16:41 | 22/10/2019

Andre Onana shkëlqeu sezonin e kaluar me Ajaksin. Portieri është pjesë e kampionëve të Holandës prej janarit të vitit 2015. Një sezon u aktivizua me ekipin e dytë për t’u bërë pjesë e ekipit të madh një vit më vonë.

Kamerunasi u bë pjesë e fondacionit të Samuel Eto’o dhe në moshën 13-vjeçare u transferua te Barcelona. Klubi katalanas ka dashur ta rikthejë përsëri gjatë verës së kaluar, por Onana nuk refuzoi.

23-vjeçari preferoi të vazhdonte si titullar tek Ajaksi dhe jo të ishte zëvendësuesi i Ter Stegen, ndërsa ka zbuluar këtë prapaskenë në një prononcim për RMC Sport. Për afrikanin shfaqi interesim edhe PSG, por marrëveshja me kampionët e Francës nuk u arrit kurrë.

Barcelona u interesua për mua gjatë verës. Jam rritur në atë klub dhe e cilësoj si shtëpinë time. Ata tentojnë gjithmonë të firmosin më ndonjë prej ish-lojtarëve, por nuk ishte momenti i duhur për t’u rikthyer. Ndoshta nuk do ta kem më një shans të tillë, por nuk ishte koha e duhur për ta bërë diçka të tillë në verë.

Pati edhe një interesim të PSG-së kundrejt meje. Agjenti im bisedoi me klubin francez, por marrëveshja nuk u arrit. Nuk dua të tregoj se çfarë ndodhi, ajo mbetet mes profesionistëve. Është detyra e agjentit tim të menaxhojë situata të tilla“, përfundon Andre Onana. /abcnews.al

Veronik Istrefaj21:42 | 21/10/2019

Në një intervistë për RMC Sport, Neymar ka folur sërish për tifozët e PSG-së, me të cilët pati një krisje gjatë muajve të verës. Në fjalën e tij, ylli brazilian tha: “Jam shumë profesionist dhe do të jap maksimumin për PSG-në. Do të mundohem të jap më të mirën, të fitoj me PSG-në, të bëj mirë në Champions League. Ky është objektivi im.

Gjithashtu, e kuptoj si ndihen tifozët, por dhe ata duhet të më kuptojnë mua. Kur dikush nuk është i lumtur në punën e tij, mundohet të largohet dhe të gjejë një punë tjetër.

Të gjithë lojtarët këtu te PSG janë shumë të talentuar. Mbappe është një nga miqtë e mi më të mirë. Shpresoj të jetë një vit i mirë për lojtarë dhe për PSG-në, pasi tifozët e meritojnë”, përfundoi Neymar./abcnew.al

Veronik Istrefaj23:45 | 19/10/2019

Po flitet prej shumë muajsh për një transferim të mundshëm të Christian Eriksen te Real Madrid, por zhvillimet e fundit në merkato, pritet ta bëjnë edhe më të vështirë këtë transferim. Fillimisht, ishte skuadra e Bayern Munchen që u përfol për të siguruar firmën e yllit danez, ndërsa sot, mësohet se edhe PSG është futur në garë.

Mediet franceze raportojnë se drejtuesit e PSG-së po shqyrtojnë shumë lojtarë që janë në muajt e fundit të kontratës, sidomos mesfushorë, pasi duan të përforcohen sa më shumë në këtë repart për sezonin e ardhshëm. Tekniku Tuchel vuan nga alternativat në mesfushë, aty ku shpeshherë ka aktivizuar mbrojtësin Marquinhos.

Pasi siguroi Ander Herreran me parametra zero, PSG kërkon të transferojë edhe Eriksen me të njëjtën strategji, duke i ofruar një pagë të majme fantazistit. Real Madrid duhet të veprojë më shpejt dhe me futjen e PSG-së në garë, basti është rritur./abcnews.al

Igli Nikolli20:16 | 19/10/2019

Vendimi i Neymar për të lënë Barcelonën me qëllim transferimin në kampionatin francez te PSG-ja i befasoi të gjithë. Braziliani zgjodhi paratë dhe faktin që do të ishte lider, por karriera e tij ka qenë në rënie që nga vera e vitit 2017.

Kështu mendon Muricy Ramalho, ish-trajneri i sulmuesit tek ekipi i Santosit. Në një prononcim për El Mundo Deportivo, Ramalho rrëfen problemin kryesor të Neymar.

Për mendimin tim, Neymar ndodhej në majë të botës kur ishte pjesë e Santosit. E njëjta gjë edhe kur ishte pjesë e Barcelonës, ndërsa te PSG është ndryshe. Katalanasit ishin një ekip perfekt për të. Golat e shënuar në Francë vlejnë pak, kampionati francez është i dobët dhe pak kompetitiv. Më vjen keq për problemet fizike të tij. E kanë penguar dhe kushtëzuar jashtë mase“, përfundon Muricy Ramalho. /abcnews.al

Igli Nikolli22:41 | 18/10/2019

PSG ka nisur shkëputjen në kampionatin francez. Ekipi i Thomas Tuchel fitoi në transfertë përballë Nices me rezultatin 1-4. Angel Di Maria shënoi dy herë brenda 6 minutash në pjesën e parë. I pari ishte konkretizimi i një kundërsulmi perfekt, teksa i dyti ishte një gol i rrallë.

Vendasit përfituan nga një gafë e mbrojtjes mike dhe rihapën ndeshjen në mesin e pjesës së dytë. Ganago gjeti golin, por Nice u ndëshkua më pas me dy kartonë të kuq brenda tre minutash.

PSG nuk toleroi dhe realizoi edhe dy gola të tjerë. Kylian Mbappe trefishoi shifrat dy minuta nga fundit, ndërsa Mauro Icardi vulosi “pokerin” në minutat shtesë. Kjo fitore e ngjit PSG-në në kuotën e 24 pikëve, ndërsa ndjekësit e Nantes, të cilët zbresin nesër në fushë përballë Metz, numërojnë 5 pikë më pak. /abcnews.al

Nice – PSG 1-4
(Ganago 67′ / Di Maria 15′, 21′, Mbappe 88′, Icardi 90+2′)

Igli Nikolli21:08 | 18/10/2019

PSG ka zgjidhur gjithçka brenda 6 minutash. Kampionët e Francës po luajnë në transfertë kundër Nice dhe ndodhen në avantazh të dyfishtë. Angel Di Maria është autori i një dygolëshi, duke u ngjitur në kuotën e 4 rrjetave në kampionat.

31-vjeçari po kalon një formë shumë të mirë, teksa numëron edhe dy gola të shënuar në Champions League. Argjentinasi shënoi golin e parë në minutën e 15-të. Kundërsulm fantastik i miqve, të cilët arrijnë që me tre pasime të zhbllokojnë sfidën.

Di Maria shënoi sërish 6 minuta më vonë. Anësori ofensiv shpik një gol fantastik nga një pozicion i vështirë dhe me anë të një parabole i dhuron ekipit të tij golin e sigurisë. /abcnews.al