PSG

neymar-1.jpg
G. P.18:23 | 19/08/2019

Kur duhen edhe rreth dy javë nga fundi i merkatos, Barcelona duket se e ka marrë seriozisht për të rikthyer Neymarin. Siç raporton radio e Katalonjës, një delegacion nga Barcelona ka paraqitur sot në Paris një ofertë të majme, zyrtare, drejt klubit francez. Shifra konkrete nuk bëhet me dije, por mendohet të jetë të paktën 100 milionë euro.

Barcelona e ka seriozisht, mega-ofertë zyrtare PSG-së për Nejmarin. Kur duhen edhe rreth dy javë nga fundi i merkatos, Barcelona duket se e ka marrë seriozisht për të rikthyer Nejmarin.

Siç raporton “RAC1”, radio e Katalonjës, një delegacion i madh prej Barcelonës, si Hoze Maria Bartomeu, Oskar Grau, Havier Bordas, Enrike Tomas apo Erik Abidal, u takuan ditën e sotme me përfaqësues të PSG-së, për të paraqitur një ofertë të majme, zyrtare, drejt klubit francez.

Sipas të njëjtit burim, shifra konkrete nuk bëhet me dije, por mendohet të jetë të paktën 100 milionë euro, si dhe dy lojtarë të klasit të lartë. Ditët e fundit, flitej për kartonin e Rakitiç dhe Kutinjos, por braziliani kaloi tek Bajerni, dhe ndonjë një lojtar tjetër mund të përfshihet nga Barcelona.

Gjatë ditës së djeshme ka pasur një mbledhje në ambientet e klubit mes drejtuesve kryesore ku është diskutuar strategjia me të cilën ata do të synojnë të afrojnë brazilianin.

Me largimin e Kutinjos që ishte “mall shkëmbimi” për të ulur koston, tashmë mbeten pak alternativa dhe në marrëveshje të vetmit që mund të përfshihen janë Semedo, Dembele dhe Rakitiç, edhe pse lojtarët nuk janë shumë “tifozë” të idesë që të largohen drejt Parisit.

Gjatë javës do të ketë një tjetër takim në Paris me PSG-në për të bërë ofertën e re ekonomike. Megjithatë, ka ende futbollistë të PSG të cilët mendojnë se Nejmar nuk do të largohet.

“Sipas meje Nejmar do të qëndrojë te PSG. Ai është një lojtar i cili është shumë i nevojshëm për ne, me të jemi shumë më të fortë”, tha mbrojtësi brazilian për bashkëkombësin e tij./ABC News Albania 24/7

rennais.jpg
G. P.12:20 | 19/08/2019

PSG-ja humbet në ndeshjen e dytë ndaj Rennais në transfertë me rezultatin 2-1. Edhe pse kaluan të parët në avantazh me Cavanin, skuadra pariziene pësoi dy gola duke mos evituar dot humbjen. Një humbje që tregon se gjërat te Parisi nuk janë edhe aq të qeta me çështjen Neymar dhe me mungesën e tij në fushën e lojës.

Pa brazilianin Neymar në dispozicion për arsyen më shumë merkatoje se sa sportive e fizike, kampionët e Francës janë mundur në sfidën e radhës në Ligën 1 në Francë në transfertën ndaj Rennes.

Duket në një farë mënyre që PSG po has shumë vështirësi të bëjë diferencën pa një lojtar si Nejmar në radhët e tij, edhe pse trajneri Tuhel ka në dispozicion emra si Kavani, Mbape, Di Maria apo Verrati që do i kishte zili çdo ekip.

Mungesat bënë të vetën në ë ndeshjen e javës së dytë ndaj Rennais, ku parisienët për çudinë e të gjithëve dolën të mposhtur nga fusha. Edhe pse shënuan të parët me Kavanin, pas një gabimi të mbrojtjes, futbollistët e skuadrës pariziene mbajtën topin, por nuk prodhuan aq shumë raste sa pritej prej tyre.

Në fundin e pjesën së parë, ishte Niang ai që barazoi rezultatin për vendasit, ndërsa në fillimin e të dytës, Del Kastijo shënoi me kokë për të siguruar avantazhin 2-1. Aktivizimi i Sarabia, Dagba apo Paredes nuk solli asgjë të re dhe u pa qarët se tashmë PSG ka më pak alternativa ofensive, situatë që duhet zgjidhur me kthimin në “normalitet” të Neymar, ose me afrimin e një emri të ri në repartin e avancuar.

Një humbje e cila edhe pse vje në javën e dytë sërish ka marrë komentet dhe kritikat përkatëse. Një start të tillë nuk është se ka patur vetëm PSG, duke ditur bllokimin e Bajernit me Hertën në Mynih, apo edhe humbjen e Barcelonës në Bilbao.

Sidoqoftë, çështja Neymar do të vijojë edhe për disa ditë deri në një vendim final. E megjithatë, humbja me Rëne nuk mund të faturohet kurrsesi me mungesën e brazilianit, për vetë emrat e tjerë që ka në dispozicion trajneri Tuhel./ABC News Albania 24/7

icardi.inter_.esulta.orecchie.2017.20181.356x237.jpg
G. P.13:57 | 01/08/2019

Interi në pozitë të vështirë pas refuzimit të Edinson Kavanit për të ardhur nga Paris Saint Germain. Jo vetëm kaq, por edhe sulmuesi Icardi nuk dëshiron të largohet, nëse nuk shkon tek Juventusi.

“Dy JO që bëjnë keq”.  Ky ishte titulli i ditës i “La Gazeta delo Sportit”, dhe i ishte dedikuar telasheve të Interit. Edhe me trajnerin Antonio Konte, edhe me drejtuesin e shkëlqyer ish-juventin Marota, sërish zikaltërit nuk po ia dalin me objektivat e tyre.

Dy “JO” erdhën nga Edinson Kavani dhe Mauro Icardi, pasi sulmuesi uruguajan deklaroi se do të mbetej tek Paris SG, ndërsa ai argjentinas tha prerë se “nëse nuk shkoj tek Juventusi, qëndroj tek Interi”.

Klubi milanez mërzitet edhe kur dikush i refuzon edhe kur një tjetër pranon të rrijë me të, pasi e tillë është gjendja.

Romelu Lukaku tashmë quhet lojtar i Juventusit, në një tjetër derbi të humbur me “Zonjën”, dhe kjo sepse Interi nuk ka as financat dhe as lojtarët e duhur për t’ia ofruar Manchester United.

Kavani duket se pëlqen PSG-në dhe Francën, sepse ndoshta di ndonjë gjë për ndonjë largim të mundshëm të Neymarit, ose sepse është i përshtatur mirë dhe nuk dëshiron të provojë të papritura në Serinë A.

Së fundi, Icardi. Ish-kapiteni e di se Interi nuk ka shumë kohë në dispozicion dhe se dënimet në futboll, shpesh kthehen në “fletë lavdërimi”.  Në një situatë tepër të vështirë, zikaltërit mund të kthehen tek ai, dhe kjo do të ishte një fitore e familjes, pra e Mauros dhe Uanda Narës.

Shpresa e vetme e Interit mbetet marrja e sulmuesit të Romës, Edin Dzeko, por vetëm boshnjaku nuk mund ta plotësojë repartin ofensiv, sidomos nëse Icardi përfundimisht largohet./ABC News Albania 24/7

PROJEKTI-MADHESHTOR-I-PSG-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
ent ela22:15 | 17/07/2019

Skuadra e Paris Saint Germain do të ndërtojë një kompleks me 17 fusha sportive dhe ambiente të reja për zyrat e klubit. Projekti do të përfundojë në vitin 2022.

74 hektarë tokë për 17 fusha të reja stërvitore, është ky projekti ambicioz i një prej klubeve më të pasura në botë, PSG. Jemi mësuar të shohim shpenzime marramendëse nga sheikët e klubit francez në transferimet e lojtarëve, por jo në investime infrastrukturore të klubit. PSG lajmëron se projekti për ndërtimin e fushave stërvitore dhe një seri ndërtesash është miratuar nga autoritetet e mjedisit dhe është marrë edhe leja e ndërtimit.

Projekti është planikfikuar për t’u ndërtuar në qendrën e Parisit, ku përbëhet nga 17 fusha sportive që do të përdoren për stërvitjen e grupmoshave të klubit por edhe të skuadrës së parë. Gjithashtu parashikohet edhe një stadium me 3 mijë ulëse dhe një hapësirë gjigande për hendboll. Në këtë projekt është planifikuar ndërtimi i ambienteve të reja të klubit dhe akomodimin e futbollistëve të rinj. Skuadra kampione e Francës njofton se një pjesë e këtij projekti gjigand do të marrë jetë në fillim të shtatorit, ndërkohë që  pritet të përfundojë në vitin 2022 gjithmonë nëse nuk regjistrohen pengesa. /ABC News Albania 24/7

neymar.jpg
G. P.19:50 | 26/06/2019

Kylian Mbappe e ka shqetësuar shumë klubin e tij, Paris Sanit Germain, me planet që ka verën e ardhshme. Sulmuesi dëshiron të luajë për Francën edhe në Euro 2020, edhe në Lojërat Olimpike.

Kombëtaren e ka në zemër, ashtu si Michel Platini. Nëse ylli i dikurshëm i “gjelave” nuk pranoi nga Juventusi asnjë kufizim për aktivizimin me Francën, edhe Kylian Mbappe nuk dëshiron të jetë ndryshe.

Mediat franceze shkruajnë se sulmuesi i Paris SG ka në plan që të luajë jo vetëm me ekipin përfaqësues në finalet e Euro 2020-ës, gjithnjë nëse arrihet kualifikimi, por edhe në turneun olimpik që do të zhvillohet në Tokio.

Kjo do të thotë se 20-vjeçari do të ketë një verë tepër të ngarkuar vitin e ardhshëm, me fare pak pushim, diçka që e ka shqetësuar pa masë klubin parizien.

Presidenti Al Khelaifi dhe trajneri Tuchel janë të alarmuar, pasi lodhja dhe mungesa e pushimit mund të bëjë që Mbappe të mos jetë në formën e duhur në sezonin pasardhës 2020-2021, gjë që mund të ndikojë shumë në rezultatet e skuadrës, pasi ai është një nga lojtarët kryesorë.

Euro 2020 nis në 12 Qershor të vitit të ardhshëm dhe përfundon në 12 korrik, me Francën që është një nga pretendentët kryesore.

Lojërat Olimpike në Tokio fillojnë në 24 korrik, pra më pak se dy javë pas mbylljes së Olimpiadës, dhe përfundojnë në 9 gusht. Mbappe nuk ka luajtur kurrë për Shpresat franceze, por mosha e lejon të aktivizohet, ndërsa gjithçka mbetet në dorë të trajnerit Silven Ripol./ABC News Albania 24/7

neymar.jpg
G. P.15:49 | 24/05/2019

Sonte në mbrëmje do të vendoset edhe fituesi i Këpucës së Artë për sezonin 2018-19. Mbappe duhet të shënojë plot 5 gola për të mposhtur Lionel Messin.

Sonte në mbrëmje do të zhvillohet java e fundit në kampionatin francez. PSG është shpallur kampion prej kohësh, por në skuadrën e teknikut Tuchel pritet ta ndihmojnë Kilyan Mbappe të realizojë së paku katër gola për të barazuar Lionel Messin në garën për Këpucën e Artë.

Argjentinasi ka realizuar gjithsej 36 gola, ndërkohë që ylli francez e ndjek me katër gola më pak. 19-vjeçari shënoi dy gola në ndeshjen e kaluar ndaj Dijon ndërkohë që Messi iu përgjigj me dopietë personale përballë skuadrës së Eibar.

Për t’u shpallur fitues i çmimit Këpuca e Artë, Mbappe i duhet të shënojë plot 5 gola. Në rast se barazon Lionel Messin do ta ndajë sëbashku me argjentinasin këtë trofe. Misioni nuk është aspak i lehtë për Mbappe, por pak ditë më parë, kampioni i botës me Francën tha se asgjë nuk ka përfunduar dhe është besimplotë se do të dalë fitues.

PSG do të luajë në transfertën e Reims që luan për prestigj dhe pa objektiva madhore. Për këtë duel në kampin e kampionëve në fuqi të Francës do të mungojë Neymar dhe Thiago Silva./ABC News Albania 24/7

sarri-1280x720.jpg
G. P.22:09 | 08/05/2019

Juventus kërkon të transferojë me parametra zero mesfushorin e PSG, Rabiot. Roma piketon trajnerin Mauricio Sarri për sezonin e ardhshëm.

Juventus është eksperte kur bëhet fjalë për transferimin e lojtarëve me parametra zero. Pas uellsianit Ramsey, bardhezinjtë po tentojnë të nënshrkuajnë me mesfushorin e PSG, Rabiot. 24-vjeçarit i skadon kontrata ne fundin e sezonit aktual dhe ka refuzuar rinovimin për sezonin e radhës. Kjo nuk është pritur mirë nga drejtuesit e klubit francez që e kanë dënuar duke mos e aktivizuar muajt e fundit. Futbollisti ka një marrëveshje me Barcelonën, por tashmë në garë është edhe Juventusi që i ofron vendin e titullarit.

Pas refuzimit të Antonio Conte-s, skuadra e Romës ka hedhur vështrimin te trajneri i Chelsea-t Mauricio Sarri. Trajneri italian i ka ditët e numëruara tek blutë e Londrës. Edhe pse ka arritur rezultate të mira në këtë sezon, Sarri nuk ka besimin e plotë të drejtuesve të klubit anglez. Roma do të ishte një destinacion mjaft i mirë për të vijuar karrierën pasi e njeh mirë futbollin italian dhe i përshtatet filozofisë së klubit romak.

Trajneri është çështja kryesore në shtëpinë e Juventusit. Brenda pak ditësh do të mbahet një takim mes presidentit të shoqërisë bardhezi Andrea Agnelli dhe trajnerit Masimiliano Allegri. Livornezi fiton 7.5 mln euro në sezon tek Juventus dhe dhe PSG i ka ofruar dyfishin për të zëvendësuar trajneri Tuchel. Juventus ëndërron Pep Guardiolën, por problem mbetet paga mjaft e lartë. Spanjolli fiton 23.5 mln euro në sezon. Së fundmi në skenë ka dalë edhe emri i trajneri Didier Deschamps. Francezi e njeh mirë ambientin bardhezi pasi ka luajtur si lojtar dhe më pas e ka drejtuar si trajner në sezonin 2006-2007./ABC News Albania 24/7

psg.jpg
Sej rie22:21 | 29/04/2019

Shpenzimet marramendëse dhe dështimi në ligen e kampioneve pritet të sjellë ndryshime të shumta tek skuadra e Paris Saint Germain, Juventus apo Real Madrid. Sipas L’equipe në merkaton verore tek kampionet e Francës pritet të largohen plot 10 futbollistë.

Është kohë llogarish, verdiktesh, por edhe analizash, kryesisht për klube që kanë shpenzuar jo pak në drejtim të këtij edicioni, por që kanë dështuar totalisht. Dhe klubet që nuk kanë arritur aty ku deshën dhe për të cilat mund të quhet sezon i djegur janë Real, apo edhe PSG. Akoma më shumë kjo e fundit që humbet edhe trofeun e kupës së Francës, edhe pse skuadra ka dalë kampione, por që nuk ka mjaftuar.

Tashmë në Paris kanë nisur të mendojnë për një spastrim të shumë lojtarëve, dhe një diçka e tillë vjen nëpërmjet zërit të medias. Sipas një artikulli të “L’Equipe”, flitet se në verë drejtuesit do të largojnë plot 10 lojtarë. Bufon, Dani Alvesh, Kavani, Munier, Draksler, Rabiot, Çupo-Moting, Nkuku, Nsoki dhe Kurzava, pritet të jenë të gjithë me valixhe në duar. Nëse të gjithë do të largohen, në arkat e klubit do të futen plot 250 milionë euro, sipas përllogaritjeve që vet drejtuesit kanë bërë. Klubi nuk ka dhënë asnjë lloj reagimi për një diçka të tillë, por investimi i çmendur ka qenë NUL përballë rezultateve në fund. Ajo që peshon më shumë është Champions, që ka djegur shumë te PSG apo edhe Juventus e Real. Mbetet tashmë për tu parë nëse ajo që raporton L’Equipe është e vërtetë apo jo./abcnews.al

kylian-mbappe-cropped_lm03io2fonku1lxnly0w7seqp-1280x720.jpg
G. P.18:15 | 25/03/2019

Reali i Madridit është gati të shpenzojë 280 milionë euro për të marrë yllin e Francës, Kilian Mbape. Trajneri Zidan, i ka dhënë ultimatum presidentit madrilen, Florentino Perez.

Nuk dihet qartë cilët përbetime janë më pa vlerë, ato të martesës apo të futbollit, ditët e sotme! Një tjetër premtim besnikërie, të paktën për aq sa përmban kontrata, pritet të shkelqet pasi Reali i Madridit duket se do të thyejë rekordin botëror të transferimeve për të marrë yllin e ri të Francës dhe Paris SG, Kilian Mbape.

Revista “Frans Futboll” e Parisit jep shifrën e jashtëzakonshme prej 280 milionë eurosh, në atë që do të jetë intriga kryesore e pranverës dhe e verës. Pikërisht Mbape duket se ishte kërkesa kryesore e trajnerit Zinedin Zidan, për presidentin Florentino Perez, si një nga kushtet kryesore për t’u kthyer në stol.

“Frans Futbolli” informon se Zidani do të ketë 500 milionë euro në dispozicion në verë për të forcuar skuadrën, nga të cilat 400 milionë janë gati që tani, ndërsa 100 milionë euro të tjera do të fitohen nga transferimi i Garet Bejlit në një nga klubet e Premier Ligës.

Tifozët madrilenë janë dakord në shumicë dërrmuse, që Mbape të vijë në “Bernabeu”, siç e tregon sondazhi I gazetës “Marka”, ku mbi 79 për qind e votuesve dhanë përgjigjen “Po”.

Natyrisht, nuk do të jetë e lehtë që të ylli 20-vjeçar t’i shkëputet Paris SG. Kampionia e Francës, në pronësi të sheikëve miliarderë, shpenzoi 180 milionë euro për ta marrë dy vjet më parë nga Monako, dhe dëshiron të krijojë rreth tij, një skuadër që të dominojë Europën vitet e ardhshme.

Gjithsesi, UEFA duket se po bën presion për rregullat financiare, ndërsa vendimtar pritet të jetë vullneti i futbollistit. Presidenti Al Helaifi vështirë se mund të refuzojë dëshirën e prerë të një ylli kaq të rëndësishëm. Po ashtu, dështimi i fundit në Champions, përballë Mançester Junajtid, tregoi se PSG nuk do ta ketë të lehtë të plotësojë ëndrrat e mëdha të pronarit dhe të tifozëve.

Mbape vlerësohet si pasardhës i Lionel Mesit e Kristiano Ronaldos, dhe parashikohet të jetë numri 1 i ardhshëm i futbollit botëror. Edhe pse tepër i ri, ai pati meritë të veçantë që Franca u shpall kampione e botës vitin e kaluar në Rusi. Falë tij, dhe yjeve të tjerë, kombëtarja franceze cilësohet favorite edhe për të fituar Europianin e vitit 2020./abcnews.al

halli.jpg
G. P.23:27 | 24/12/2018

Paris Saint Germain mund të jetë e detyruar të shesë një nga dy yjet e skuadrës, Neymar ose Mbappe, për shkak të Fair Play-t Financiar. Bëhet fjalë për një borxh pre 153 milionë Paund që francezët duhet ta paguajnë shumë shpejt.

Më herët gjatë këtij muaji, gjigandët e Ligue 1 mohuan çdo lajm që thoshte se skuadra ka nevojë të shesë lojtarë. Mirëpo sipas raportimeve nga Spanja një shitje është e pashmangshme. PSG shpenzoi një shifër rekord prej 198 milionë Paund për të blerë Neymar dhe 116 milionë Paund për të blerë Mbappe, por tani ata janë në garë me kohën për të rregulluar balancën.

Nëse kjo nuk realizohet, PSG mund të përballet me dënime nga UEFA. Në merkaton e Janarit ata priten të shesin disa lojtarë. Skuadra e parë që interesohet për Mbappe është Manchester City. Skuadra e drejtuar nga Guardiola ka ofruar 130 milionë Paund dhe Gabriel Jesus. Megjithatë duhet theksuar se herë pas here ka pasur zëra se Mbappe, por ndoshta edhe Neymar mund të largohen drejt Madridit, aty ku njëri prej tyre do të zëvendësonte Cristiano Ronaldo-n.

Ndërkohë përveç njërit prej brazilianit dhe francezit, pritet të largohet edhe Adrien Rabiot. Ky i fundit nuk ka rinovuar kontratën me PSG dhe do të largohet për një shifër të ulët. Lojtari që pritet ta zëvendësojë është ish-juventini, por që tani luan me Stoke City, Mario Lemina./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono