ps

spiroplai-1-1280x672.jpg
ent ela14:00 | 12/07/2019

Partia Socialiste e konsideron rezultatin e rinumërimit të kutive në Lezhë, si prova më e mirë që shkatërron alibinë për parregullsi në 30 qershor. Zëdhënësja e Kryesisë, Elisa Spirapali tha se edhe ato pak vota të ngatërruara nuk janë në favor të kandidatit të Partisë Socialiste.

“Për muaj me radhë, deri më 30 Qershor, opozita jashtë-parlamentare hodhi baltë pa fre dhe pa cak, mbi qeverinë, shqiptarët dhe Shqipërinë. Sipas Bashës, me Edi Ramën Kryeministër, nuk mund të kishte kurrë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Për të, edhe zgjedhjet që vet PD drejtoi në vitin 2017, nuk ishin të rregullta. Kjo, sepse me logjikën ku 7 herë 7 bëjnë 42, zgjedhjet ku Basha humbet, nuk mund të konsiderohen kurrsesi legjitime.

Sot, alibia e ngritur për parregullsitë e regjistruara më 30 Qershor, mori një goditje përfundimtare. Prova më e mirë që shkatërron alibinë e fundit të humbësit serial Lulzim Basha, është rinumërimi i 11 kutive në Lezhë.

11 kuti u rihapën për shkak të ankesave të subjekteve pjesëmarrëse në zgjedhje. Rezultatet tregojnë qartësisht se nuk ka pasur asnjë parregullsi. Në 10 prej kutive, janë ekzaktësisht të njëjtat vota, që janë regjistruar edhe në tabelën përfundimtare të KQZ.

Në vetëm njërën prej kutive, figuruan tre vota të ngatërruara, por asnjë prej atyre votave nuk ka shkuar në favor të kandidatit të Partisë Socialiste. Janë tre vota, të shkëmbyera midis kandidatëve Ndocaj dhe Kaçaj, pa asnjë ndikim në rezultatin përfundimtar.

Faktet janë kokëforta. Rezultatet rakordojnë në mënyrë perfekte midis tabelave të publikuara nga KZAZ dhe rezultatit të rinumërimit. Asnjëherë më parë në Shqipëri, aq më pak në kohën kur kryebashkiakët si Basha zgjidheshin jo me votë, por me vendim gjykate, standardi dhe transparenca e zgjedhjeve nuk ka qenë kaq e lartë.

Shqiptarët e kanë kuptuar shumë mirë hallin e Bashës, Berishës, Metës e Kryemadhit, por askush nuk mund t’i ndihmojë në këtë hall. Zgjedhjet e 30 Qershorit ishin një ndarje e qartë nga e shkuara.

Pavarësisht bojkotit, kërcënimeve për dhunë, pavarësisht gjullurdisë “haxhiqamiliste”, që opozita e bashkuar tentoi të krijonte në 2019-n, shqiptarët në masë refuzuan mesazhin e dhunës, duke zgjedhur të ardhmen, Shqipërinë Europiane”. /abcnews.al

gjermeni.jpg
G. P.18:29 | 11/07/2019

Partia Socialiste pritet të mbledhë Asamblenë në fund të muajit Korrik. Deputetja Eglantina Gjermeni tregoi në ABC News se çfarë pritet të diskutohet në atë mbledhje.

Ajo tha se kjo gjë është praktikë pune e PS-së, ku bëhet një analizë mbi procesin zgjedhor dhe duke e krahasuar atë me zgjedhjet e tjera në mënyrë që selia rozë të përmirësohet në të ardhmen.

Mirela Milori: Në fund të muajit Korrik do të mblidhet Asambleja e PS-së, duket se nuk do të keni pushim këtë muaj. Pritet të ketë ndryshime? Do të bëhet analizë thotë zoti Rama në fjalën e 30 Qershorit. Priten ndryshime, priten riqarkullime apo si do të jetë kjo analizë?

Eglantina Gjermeni: Është praktikë pune e PS dhe e strukturave në bazë të zgjedhjeve, rezultatit që kemi marrë i kemi filluar analizat në nivel bashkie, duke marrë me përgjegjësi pjesëmarrjen në votime, duke parë me përgjegjësi votat e pavlefshme dhe duke parë në çdo njesi vendore për të parë si ishte pjesëmarrja, çfarë problematikash kishte dhe çfarë mund të përmirësojmë punën për 2021-shin. Kjo është një praktikë punë që të paktën për 10 vite që kam në politikë kështu pas çdo zgjedhjeve. Para datës së zgjedhjeve kemi mbledhje intensive kryesie, asambleje por sidomos me organizatat kudo nëpër njësitë administrative është përgjegjësi e gjithsecilit. Besoj se do të jetë një reflektim, përmbledhje e të gjithë  analizave që do bëjnë në nivel vendor, krahasimore me zgjedhjet e 2017-s, me zgjedhjet e 2015-s në nivel kombëtar, por edhe në nivel vendor duke i parë bashkitë njëra mbi tjetrën. Mendoj se do jetë një diskutim i hapur, nuk është si kryesi të jemi mbledhur akoma për të vendosur axhendën, por kjo do jetë çështja kryesore.

Për sa i përket axhendës për mbledhjen e Asamblesë, Gjermeni tha se kryesia e PS-së pritet ta vendosë javën e ardhshme./abcnews.al

zgjedhjet-1280x714.jpg
Sej rie19:45 | 07/07/2019

Veç drejtimit të 60 bashkive të vendit, Partia Socialiste ka arritur të fitojë 70 % të mandateve të këshillave bashkiakë. ACB News ka siguruar të gjitha të dhënat zyrtare të KQZ për parlamentet lokalë, ku forcë e dytë rezulton partia e Tom Doshit, ndërsa alternativa opozitare, Bindja Demokratike, ka siguruar vetëm 1.5 % të vendeve në këshilla.

60 kryebashkiakët e zgjedhur nën logon e Partisë Socialiste, nuk do të kenë probleme në menaxhimin e pushtetit të tyre lokal, kjo pasi selia rozë ka arritur të sigurojë shumicë dërrmuese të këshillave bashkiakë në cdo bashki të vendit. Sipas të dhënave zyrtare që ABC News ka siguruar pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, rezulton se Edi Rama ka  fituar 70 % të mandateve lokale.

Në mbarë vendin janë zgjedhur 1 619 këshilltarë, nga të cilët 1 136 i ka fituar Partia Socialiste. Në dy bashki, në Delvinë dhe Konispol, PS i ka fituar 100 % të karrigeve të këshilltarëve.

Bindja Demokratike nuk ka bindur. Alternativa kryesore opozitare përballë Edi Ramës ka arritur të sigurojë vetëm 24 mandate këshilltarësh, që përbëjnë 1.5 % të totalit.

Nga të dhënat rezulton se Partia e dytë në rang kombëtar, pas sociaslitëve të jetë partia Social Demokrate, që pas tërheqjes së Gjinushit, praktikisht drejtohet nga deputeti Tom Doshi. Kjo parti ka siguruar 81 mandate, ose 5 % të totalit.

Numrin më të lartë të këshilltarëve, kjo parti e ka në Shkodër dhe Vaun e Dejës, zona ku Doshi ushtron dhe influencën e tij më të madhe politike.

Partia e tretë, që ka vetëm 2 mandate më pak se sa partia e Doshit, është Demokracia Sociale e Paskal Milos. Kjo parti ka fituar 79 mandate, ose 4.8 % të totalit, e cila një shtrirje me 1-3 mandate në mbarë vendin.

Me këto shifra PS do ta ketë të lehtë të garantojë shumicën në këshillat bashkiakë, një element i domosdoshëm që kryetarët të mund të kalojnë buxhetet apo projektet e debatueshme.

MANDATE NË MBARË VENDIN 1619 100%

PARTIA SOCIALISTE 1136 70%

BINDJA DEMOKRATIKE 24 1.5 %

PARTIA SOCIALDEMOKRATE 81 5 %

PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE 79 4.8 %/ABC News Albania 24/7

ahmetaj.jpg
ent ela19:30 | 05/07/2019

Një trillim i ka konsideruar Ish ministri i Financave Arben Ahmetaj akuzat që Soros ka kapur drejtësinë. I ftuar në studion e Mbrëmje në ABC News, deputeti socialist tha se kjo është tendencë e të djathtëve për të gjetur armiq të jashtëm, kurse PS e ka në genetikë për të gjetur armiq të brendshëm.

“Këto janë janë ca invencione artificiale të grupimeve për të gjetur armiq, edhe në PS ka pasur reminishencë për të gjetur armik të brendshëm, në variantin e së djathës gjejnë armik të jashtëm.

Ne socialistët gjejmë armiq të brendshëm, është në genetikën tonë, kur s’kemi armiq të fortë përballë gjejmë brenda”.

Sipas tij nuk ka asnjë iniciativë të Soros për të kapur drejtësinë, pasi Shqipëria është i vendi vend që monitorohet nga SHBA dhe BE.

“Iinfluenca e Soros është invencion. Po e keni pyetur veten pse Soros do të ndikojë në Shqipëri. E kapin me idenë që të asciohen më idenë e Trump, nuk janë teori konspirative. Nuk ka asnjë iniciativë të Soros për të kapur drejtësinë. Ne jemi vendi i parë që kemi futur SHBA e BE në monitorim të drejtësisë. Si e kap Soros?”.

Por i pyetur nëse ka pakënaqësi brenda PS-së, kur flet për armiqtë e brendshëm, Ahmetaj i përjashton në mënyrë kategorike dhe thotë se trupa e PS është e shëndetëshme dhe ngelet partia më e iluminuar. /abancews.al

parlamenti-shqiptar-1280x714.jpg
nev ila14:42 | 04/07/2019

 

Kuvendi rrëzoi sot një tjetër dekret të Presidentit Meta. Gjatë diskutimeve PS tha se shkarkimi i Metës është urgjencë, ndërsa opozita parlamentare e kushtëzon votën me ndryshimin e sistemit zgjedhor. Damian Gjiknuri tha se është gati që si presidenti të largohet nga komisioni, nëse kjo i shërben dialogut mes PS dhe PD-së.

Edhe në mungesë të kryeministrit, Ilir Meta ishte kryefjala e debateve parlamentare. Edhe pse të hënën kanë një seancë të posaçme për shkarkimin  e tij, socialistët shfrytëzuan një ligj të rikthyer në Kuvend nga presidenti për të treguar se s’ka tërheqje nga shkarkimi.

Numri dy i socialistëve, e sheh shkarkimin e Presidentit si një çmim që duhet paguar për të mbrojtur reformën në drejtësi.

Por opozita parlamentare e kushtëzon votën për shkarkimin e Presidentit me reformën zgjedhore.

Këto propozime e detyruan Damian Gjiknurin të dalë të podium për herë të parë për përgjimet dhe të bëjë ofertën e tij të ngjashme me presidentin.

Më të rinjtë nuk ngurrojnë për tu bashkuar në aksionin kundër Presidentit.

Pavarësisht bindjeve të partisë së tij, Gramoz Ruci nuk toleron mungesën e etikës.

Në fund, Kuvendi e rrëzoi dekretin e Metës që kërkonte rishqyrtimin e ligjit për përmbarimin gjyqësor privat./ABC News Albania 24/7

zgjedhje-lokale.jpg
G. P.15:32 | 02/07/2019

Në  30 qershor jo të gjithë ata që shkuan tek kutia e votimit, zgjodhën një nga kandidatët. ABC News ka përpunuar disa të dhëna paraprake mbi votat e pavlefshme, dhe këto zgjedhje, numri i tyre shkon deri në 11 % në disa bashki, teksa mesatarja e zgjedhjeve të shkuara ka qenë 2.4 %.

Pas 13 palë zgjedhje pluraliste, për herë të parë në 30 Qershor, shqiptarët nuk u ftuan të votonin një palë ose një tjetër, por u sfiduan nga të dy kampet politike me thirrje për pjesëmarrje, ose bojkot.

KQZ ka publikuar një të dhënë paraprake, ku thotë se pjesëmarrja të dielën ishte 21.6% e shtetasve me të drejtë vote. Por a shkuan të gjithë shqiptarët tek kutia e votimit për të zgjedhur, apo edhe për të dhënë një mesazh?

Një e dhënë për t’u marrë në konsideratë për këtë pyetje është numri i votave të pavlefshme. Në zgjedhjet lokale të vitit 2015, 2.39% e votave ishin të pavlefshme. Qytetarët ose kishin vendosur gabim shenjën jashtë kutisë së votimit, ose me qëllim kishin bërë më shumë se një shenjë, apo kishin lënë shënime mbi fletë.

KQZ nuk jep të dhëna mbi numrin e votave të pavlefshme të 30 Qershorit, pasi nuk dëshiron që të shkaktojë konfuzion me të dhëna paraprake, siç ndodhi me nivelin e pjesëmarrjen dhe për këtë do të presë tabelën zyrtare përfundimtare të rezultateve.

Nga të dhënat e përpunuara nga ABC Neës rezulton se këtë të dielë, numri i votave të pavlefshme ka një rritje disa fish, krahasuar me mesataren e zgjedhjeve të mëparshme.

Nga të dhënat paraprake rezulton se në Bashkinë Tiranë, janë regjistruar rreth 13 mijë vota të pavlefshme, që përbëjnë 7% të totalit. Më e lartë është shifra në Lezhë, 1.269 vota të pavlefshme ose 9%. 6% e votave të hedhura në Bashkinë Shijak janë të parregullta, saktësisht 359 fletë.

Në Kurbin votat e pavlefshme llogariten 7%, në Kukës  8% dhe në Vlorë 6%. Shifra më e lartë e votave të pavlefshme llogaritet në bashkinë Përmet, 11% e totalit, ndërsa në Gjirokastër janë numëruar 660 fletë të pavlefshme, që përbëjnë 6%.

Numri i votave të pavlefshme për Bashkinë Durrës është 3029 të tilla, që përbëjnë 7.5%.  Të dhënat e plota për votat e pavlefshme në çdo bashki dhe në nivel kombëtar, do të përllogariten kur KQZ të miratojë tabelën përmbledhëse kombëtare të rezultateve./ABC News Albania 24/7

blerina-gjylameti.jpg
G. P.22:37 | 01/07/2019

Deklaratat e opozitës se votat janë manipuluar me 30 Qershor, deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti i konsideron si alibi për të mbuluar përgjigjen që i dhanë qytetarët me pjesëmarrjen e tyre në votime.

Gjylameti sqaroi në ABC News se të dhënat zyrtare në lidhje me pjesëmarrjen vieën pas përfundimit të votimit, ku dorëzohet procesverbali nga qendrat e votimit. Ajo theksoi se duhet pritur për rezultatet përfundimtare dhe raportin e OSBE/ODHIR për të shikuar nëse ka problematika që duhen adresuar.

“Alibia e PD për të treguar parregullsi në procesin zgjedhor është thjesht për të mbuluar atë lloj përgjigje që qytetarët shqiptarë i dhanë dje me pjesëmarrjen e tyre. Ju i transmetuat dje në media se si ishin radhët për të votuar pavarësisht të gjithë klimës së krijuar në një muaj tashmë. Edhe nëse shikojmë qoftë nga KQZ po edhe daljet e shpeshta të përfaqësuesve të KQZ-së flitet për shifra paraprake. Ne që jemi marrë me proceset zgjedhore e dimë që në momentin që merret procesverbali nga qendra e votimi ajo jep shifrën ekzakte.

Më parë ato janë të gjitha të marra në mënyrë operative, nëpërmjet telefonit ku japin pjesëmarrjen. Mjafton të shikojmë si janë procesverbalet, sa është numri i pjesëmarrësve, sa është rezultati që ka marrë kandidati i PS, apo PS për të kuptuar që është një lloj alibie për të mohuar përgjigjen e qytetarëve.

Nuk është gabim njerëzor. KQZ që nga zëdhënësja deri te kryetari folën për shifra paraprake dhe shifrat që ata diskutuan dje ishin shifra të orës 18:00 ndërkohë që  procesi i votimit përfundon në orën 19:00. Kur vijnë procesverbalet e qendrave të votimit janë ato që tregojnë shifrat reale. Ka elementë sigurie të procesit zgjedhor të cilët tregojnë nëse ka pasur ose jo ndonjë problematike.

Unë në mënyrë absolute nuk e besoj, e refuzoj të mendoj që të ketë një gjë të tillë. Në ndryshimet që kemi bërë edhe në 2017 edhe në ato që kemi propozuar tani ashpërsimi i masave bëjnë që të gjithë të angazhuar për një proces me standardet më të larta. Presim përsëri që të dalin rezultatet përfundimtare dhe po ashtu raporti përfundimtar i OSBE/ODHIR për të kuptuar nëse ka pasur problematike dhe sesi duhen adresuar ato”, tha Gjylameti gjatë një bisede me gazetaren Mirela Milori.  /abcnews.al

kzaz-shkoder-pd.jpg
nev ila20:14 | 28/06/2019

Partia Demokratike ka publikuar një video nga momenti ku, sipas PD, përfaqësues të PS në Shkodër sulmojnë Pallatin e Sportit.

Reagimi i Partisë Demokratike:

“Video/Banditët e PS thyejnë me dhunë Pallatin e Sportit ne Shkoder, policia nuk i ndalon

Video eshte momenti kur përfaqësues të Partisë Socialiste në Shkodër më në krye nipin e deputetit të PS, Luan Harusha, sulmojnë me dhunë Pallatin e Sportit ne Shkoder, nen administrimin e Bashkise, duke thyer me forcë derën e këtij institucioni. Policia bashkiake e Shkodrës, e cila ka nën menaxhim këtë institucion I ka ndaluar, ndërkohë që në momentin kur arrin policia e rendit autorët largohen nga vendi I ngjarjes pa u ndaluar nga uniformat blu.
Në vendngjarje janë 4 makina
Një Volkswagen Passat ngjyrë jeshile e cila ka targën Sh 3573 E, Një Peugeot e bardhë me targë Sh 1782 E, Një Merecedes Benz CLS me targë AA 007, pronari i te cilit është Ergys Harusha, nipi i deputetit të Partisë Socialiste, Luan Harusha”, deklaron PD./abcnews.al

albana-vokshi-1.jpg
nev ila18:09 | 28/06/2019

Është duke u ushtruar presion mbi punonjësit e administratës publike që të marrin pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit së bashku me familjarët e tyre, në të kundërt rrezikojnë vendin e punës. Denoncimet janë bërë nga Partia Demokratike

“Edi Rama edhe kur është i vetëm në votime, nuk mund të rrijë pa i manipuluar ato”, deklaroi Jorida Tabaku nga selia e PD.

Një nga mjetet e manipulimit sipas ish deputetes së Partisë Demokratike është presioni ndaj administratës publike për të marrë pjesë forcërisht në votime.

“Mesazhe zanore, urdhra verbale, formularë detyrues që shkelin të drejtat kushtetuese të u janë dhënë njerëzve të administratës, duke i paralajmëruar që mosdalja në votime të dielën, do të shoqërohet të hënën me largim nga puna. 
Është e njëjta gjë bënte Pjerin Ndreu në zgjedhjet e Dibrës, i dalë në përgjimet e gazetës gjermane Bild”, tha Tabaku.  

Paraqitja me dhunë sipas Partisë Demokratike është e tillë që detyron individët që të marrin me vete të paktën 5 persona të tjerë në votime.

E njëjta skemë po zbatohet edhe 18.500 punonjësit në personelin shëndetësor është denoncimi tjetër që vjen nga selia e Partisë Demokratike.

“Ata telefonojnë personelin mjekësor sipas listave që u janë vënë në dispozicion në mënyrë të paligjshme duke i kërcënuar se nëse duan ta ruajnë vendin e punës duhet të dalin në votime të dielën”, deklaroi më pas, po nga selia e PD, Albana Vokshi.

Edhe ish deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka denoncuar nga rrjete sociale se po ushtrohet presion mbi tregtarët e tregut të fruta perimeve në Durrës që të marrin pjesë në votimet e 30 qershorit, në të kundërt do tu hiqet leja e tregtimit./ABC News Albania 24/7

 

09-Abc-News-HD_2019_0628_1620_17-1280x710.jpg
G. P.17:27 | 28/06/2019

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti deklaroi këtë të premte se me datën 30 Qershor njerëzit do t’i thonë jo një politike që i mbivendoset vullnetit të tyre. Ajo ishte e ftuar në studion e ABC News.

Kur u pyet nga gazetarja Juli Xhokaxhi nëse i trembet faktit që PS mund të fitojë 61 bashkitë dhe në këtë mënyrë kalojmë në një sistem që nuk është më pluralist, Gjylameti tha se i trembet vetëm të mos qenit në lartësinë e pritshmërive që kanë qytetarët.

“Unë i trembem vetëm një elementi. Është të mos qenit në lartësinë e duhur për çfarë kanë pritshmëri qytetarët shqiptarët. Mendoj se vit pas viti duke qenë se jemi lodhur duke parë njerëz të papërgjegjshëm që na drejtojnë, sot ajo që i trembem është që rritja e pritshmërisë për të pritur gjithmonë më mirë, më mirë, më mirë është që ngrihen kërkesat. Në këtë aspekt ajo që i trembem është a do të jemi në lartësinë e duhur për të plotësuar të gjitha këto pritshmëri. Ajo që më takon mua është që në datën 30 njerëzit do i thonë jo njëherë e mirë një politike që do që t’i mbivendoset vullnetit të popullit”, tha Gjylameti.

Për sa i përket bojkotimit të zgjedhjeve nga ana e opozitës, ajo tha se “Nuk besoj se ka të bëjë me mungesën e demokracisë të respektosh vendimmarrjen e opozitës, e cila ka një vendim tërësisht të padëgjuar ndonjëherë, për mua më i gabuari që është ndërmarrë ndonjëherë, por në fund të ditës demokracia është të respektosh vendimmarrjen e tyre”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono