ps

gent-ibrahimi.jpg
ad min16:15 | 18/10/2019

Kuvendi kërkon që prokuroria speciale SPAK të ngrihet shpejt dhe të mos presë që të gjithë kandidatët të kalojnë Vettingun. Socialistët i sugjeruan Këshillit të Lartë të Prokurorisë të komandojë përkohësisht në SPAK, prokurorë nga Prokuroria e Përgjithshme të cilët e kanë kaluar Vettingun.

Kuvendi kërkon nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë që të ngrejë menjëherë  Prokurorinë e Posaçme SPAK, që do të hetojë zyrtarët e lartë, duke marrë “hua” përkohësisht disa prokurorë nga Prokuroria e Përgjithshme, derisa të kalojnë Vettingun kandidatët e tjerë të SPAK-ut.

Socialistët nuk ndanë të njëjtin mendje me drejtuesin e KLP-së lidhur me deklarimet e kryeministrit për KCK-në, prokurorët që abuzojnë me detyrën  përpara se t’i kapë Vettingu.

Gent Ibrahimi njoftoi Kuvendit se së shpejti do tu sjellë renditjen e kandidatëve për prokuror të përgjithshëm, proces i cili ka ngecur përkohësisht, sepse një prej kandidatëve të skualifikuar, është ankuar në gjykatë./ABC News Albania

taulant-balla-1-1280x721.jpg
nev ila15:44 | 14/10/2019

Ambasadori i OSBE-së, Bern Boshard ju kërkoi sot ndjesë protestuesve të Unazës së re, për një gjest të pahijshëm që kishte bërë teksa kalonte pranë tyre. Deputetët e opozitës parlamentare e dënuan këtë akt, ndërsa mazhoranca socialiste tha se PD duhet të ndalë sulmet e ambasadorëve.

Ky gjest i ambasadorit të OSBE-së, Benr Boshard në drejtim të protestuesve të unazës së re, ngjalli shumë reagime duke u konsideruar.

Një ditë më pas, ambasadori kërkoi ndjesë përmes llogarisë në twitter të institucionit që drejton.

“Do të doja t’u kërkoja sinqerisht ndjesë atyre që mund të kem fyer dje. Unë e respektoj të drejtën e shqiptarëve për të protestuar paqësisht, tha Berdn ambasadori Borchardt.

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, tregon si ndodhi ngjarja, dhe pse ambasadori u nxeh me protestuesit që thirrën “Rama ik” dhe “Turp të të vijë”.

Ky gjest nuk është dënuar nga Partia Socialiste e cila, i kërkon opozitës që të mos sulmojë ambasadorët.

Opozita e re parlamentare, e kritikon veprimin e kreut të OSBE-së.

Kjo nuk është hera e parë që ambasadori replikon me protestuesit në Shqipëri. Gjatë protestës së studentëve në dhjetor, disa prej tyre i shkruan “Boschard, turp për ty” në murin e pallatit ku banonte./abcnews.al

esiona-konomi.jpg
ad min10:55 | 14/10/2019

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste ka zhvilluar këtë të hënë një mbledhje, ku i pranishëm ka qenë edhe kryeministrit Edi Rama. Mësohet se mbledhja ka qenë e shkurtër dhe ka zgjatur vetëm 20 minuta, ku i vetmi që ka folur ka qenë kryeministri, i cili ka prekur dy tema të rëndësishme.

Njëra prej tyre ka qenë çështja e shkarkimit të presidentit Ilir Meta. Rama u ka kërkuar deputetëve që për shkarkimin e Presidenti të presin publikimin  e raportit përfundimtar të Komisionit të Venecias.

Gazetarja Esiona Konomi, raporton për abcnews.al se pas publikimit të raportit, mazhoranca do të hartojë një dokument shpjegues për hapat që do të ndiqen më vonë.

Megjithatë burime nga mazhoranca thanë se janë të vendosur të shkojnë përpara me hetimin dhe në fund mund të bëhen dy raporte për seancën plenare, një që vendos shkarkimin dhe një që e kundërshton atë dhe pastaj do të vendoset nga parlamenti në një moment të dytë.

Sipas gazetares Esiona Konomi, kryeministri Rama ka prekur edhe një çështje tjetër, atë të rezolutës së PE-së për financimet e huaja në fushatat zgjedhore të partive dhe fake news të miratohet sa me shpejt si pjesë e paketës antishpifje.

Në fund, Rama u ka kërkuar deputetëve të nisin punën për buxhetin e vitit 2020.

Mësohet se gjatë mbledhjes u dha afat që deri në Dhjetor deputetët të bëjnë ndryshimet ligjore për gjykatësit dhe prokurorët, si dhe masat shtrënguese për ata që dhunojnë gratë./abcnews.al

milva-ekonomi.jpg
ad min20:35 | 16/09/2019

“Që një vend të ndërtojë demokraci, patjetër që i duhet dialogu politik”. Kështu u shpreh këtë të hënë deputetja e Partisë Socialiste, Milva Ekonomi. Sipas saj reforma e ardhshme zgjedhore është reforma e rëndësishme për të cilën palët politike në vend duhet të ulen në tryezë sëbashku.

Kjo mund të jetë edhe arsyeja që PS dhe PD të ulen në një tavolinë sëbashku për të kapërcyer ngërçin ku ndodhet situata politike në vend. Gjatë një interviste me gazetaren Mirela Milori në ABC News, Ekonomi tha se ulja mes palëve kryesore politike në vend do të ndodhë. Megjithatë sipas saj, kjo gjë do të marrë kohën e vet.

Mirela Milori: Zakonisht përpara se të bëhen takimet e të mëdhenjve ka disa takime të vogla në nivele me profil të ulët, personazhe pranë liderëve, por që kanë profil të ulët. Ka filluar kjo situatë, ka filluar ky shkëmbim takimesh të të tretëve, të të dytëve dhe pastaj vijmë tek të parët?

Milva Ekonomi: Zakonisht këto lloj takimesh kanë një diskrecion. Nuk di t’ju them për këtë gjë. Unë shikoj atë që diskutohet në grup se si perceptojmë reformimin vazhdueshëm të shtetbërjes në Shqipëri kështu që nisur nga kjo po mendoj që tavolina është një gjë që do të ndodhë.

Mirela Milori: Ndoshta përpara datës së marrjes së negociatave? Përpara fundit të Tetorit?

Milva Ekonomi: Ky është një proces që do marrë kohën e vet, do ketë presionin e vet edhe nga situata që po përjeton Shqipëria, por edhe fakti që vjen Donald Tusk këtu dhe flet për ardhmërinë e Shqipërisë mund të jetë një element motivi.

Të martën, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, do të vijë në Shqipëri. Takimi vjen një muaj nga data 18 Tetor, ku pritet të jepet vendimi për çeljen ose jo të negociatave mes Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë e Maqedoninë e Veriut./abcnews.al

KRONIKE-BALLA-PER-KRIZEN.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 16/09/2019

Partia Socialiste mohon të jetë duke zhvilluar bisedime të fshehta me Partinë Demokratike për të zgjidhur krizën. Taulant Balla tha se reforma zgjedhore duhet t’i bashkojë palët dhe opozita jo-parlamentare ftohet javën e ardhshme të jetë pjesë e një tryeze, por PD nuk mund ta bllokojë këtë proces.

Partia Socialiste fton Partinë Demokratike të bashkohet javën e ardhshme në një tryezë të reformës zgjedhore, e cila është për mazhorancën formula e vetme për të zgjidhur krizën politike, për të ndryshuar rregullat e lojës e për të zhvilluar zgjedhje në vitin 2021.

I pyetur nga ABC News, nëse mund të ketë reformë zgjedhore pa Partinë Demokratike, numri dy i  socialistëve nuk dha përgjigje përfundimtare.

Por, a po zhvillohen bisedime të fshehta mes socialistëve dhe demokratëve, larg syrit publik?

Edhe pse komisioni i reformës zgjedhore është rikonceptuar, dhe bashkëkryesimin e ka marrë Damian Gjiknuri dhe Rudina Hajdari, Kuvendi ka lënë një karrige bosh për Partinë Demokratike, për një bashkëkryetar të tretë me të drejtë vetoje. /ABC News Albania 24/7

balla-dhe-murrizi.jpg
ad min13:15 | 12/09/2019

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka akuzuar mazhorancën socialiste se po vazhdon të bëjë pazare me opozitën jashtë parlamentit për ta rindërtuar sistemin zgjedhor në avanzhin e tyre. Por, kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla tha se ndryshimet në reformën zgjedhore kërkojnë bashkëpunimin e të gjithë faktorëve të politikës.

“Edhe Taulantin edhe Ramën i shoh që thonë ia kemi shtrirë dorën këtyre që vijnë rrotull institucioneve një herë në muaj se kur do t’ia shijojnë erën nga brenda. A keni shtrirë dorë bashkëpunimi apo dorë mashtrimi se kurrë nuk keni bërë marrëveshje veç pazare në kurriz të qytetarëve shqiptarë. A keni shtrirë dorë apo traste, tendera, thes. Edhe falja e 61 bashkive në 31 Qershor nuk besoj se ishte ndonjë kaos politik i shqiptarëve që jetojnë këtu. Ishte pazar me trastë pas dore”, tha Murrizi.

“Zoti Murrizi ne ua kemi thënë me kolegët tuaj të partisë nga e cila vini kemi pasur veçse një çështje kusht për reformën zgjedhore. Votën e qytetarëve që jetojnë jashtë territorit. Nuk ka PS kushte për reformën zgjedhore. Padyshim historikisht teksa janë bërë reforma zgjedhore në këtë vend është punuar në mënyrë koherente me opozitën parlamentare, por edhe opozitën jo parlamentare. Sepse nëse i referoheni frymës së Kushtetutës por edhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë merren për bazë rezultatet e zgjedhjeve të fundit. Në rezultatet e zgjedhjeve të fundit, PD, LSI janë parti që rezultojnë të jenë parti parlamentare. Për këtë arsye harroje se kam dashuri për Lulzim Bashën. Gjëja e fundit që mund të më akuzosh kjo është”, tha Balla./abcnews.al

balla-1-1280x668.jpg
ent ela20:38 | 28/08/2019

“Kryeministri ka rishprehur domosdoshmërinë që përgjegjësinë personale të personave që nuk deklarojnë të shkuarën e tyre ne ta ashpërsojmë përmes mekanizmave ligjorë”. Kështu u shpreh për mediat Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste për Shkodrën, sa i takon rastit të Valdrin Pjetrit.

Sipas Ballës përgjegjësia e tij është tërësisht personale , ndërsa PS do vazhdojë të jetë forca motor e reformimit.

“Sa i takon rastit të Valdrin Pjetrit i cili u votua por për shkak të një përgjegjësie tërësisht personale nuk u betua për të qenë kryebashkiak pas provave të bëra publike.

PS do vazhdojë të jetë forca motor jo vetëm të reformit të brendshëm të saj.

I kemi kërkruar popullit të Shkodrës ndjesë për kandidaturën e Valdrin Pjetrit dhe pse përgjegjësia është tërësisht personale.

PS ka vënë standard ku nuk jemi bërë mburojë për askënd”.

Balla theksoi gjithashtu se në mbledhjen e sotme është marrë vendimi  për procesin e riformatimit të PS në Shkodër.

“Kishim një mbledhje për ripërtëritjen e partisë. PS është në proces ristrukturimi. Kemi marrë vendim për vëmendje të veçantë qoftë unë dhe gjithë sekretariati për të ndjekur procesin e riformatimit të PS në Shkodër, ku do të ndërtojmë në PS e Shkodrës një model konkurues e siç i ka hije Shkodrës”. /abcnews.al

 

taulan-balla-1280x724.jpg
nev ila15:45 | 13/08/2019

 

Pas akuzave të Partisë Demokratike se kryebashkiaku i Shkodrës është subjekt i Ligjit për Dekriminalizimin ka reaguar kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla.

Ai ka nënvizuar se Partia Socialiste ka përcaktuar qartë një vijë të kuqe, për të gjithë anëtarët e saj. Kjo vijë e kuqe nuk përjashton askënd, që nga Kryetari i Partisë deri tek anëtari i thjeshtë.

Konkretisht, akuza e ngritur ndaj Valdrin Pjetrit, me një pretendim të bazuar në dokumenta joligjore nga ana e Partisë Demokratike, nuk mjafton as për t’u pranuar a priori, as për t’u rrëzuar a priori.- shkruan Taulant Balla në reagimin e tij në rrjetet sociale.

Megjithatë përtej dëshirës së mazhorancës që e drejta të jetë në anën e tij, Partia Socialiste garanton opinionin publik dhe komunitetin e Bashkisë së Shkodrës, se përtej çdo interesi partiak, politik apo individual, do të qëndrojë edhe në këtë rast në anën e ligjit dhe të interesit publik”, shkruan Balla./ABC News Albania 27/7

kamza-1280x694.jpg
ad min18:45 | 07/08/2019

Socialistët hynë sot pas 12 vjetësh në Bashkinë e Kamzës, teksa Rakip Suli u fut në zyrën e tij pas shpërthimit me forcë të derës kryesore që ishte kyçur nga administrata e Xhelal Mziut. Demokratët thanë se zgjedhjet ishin të paligjshme dhe do ta denonconin uzurpimin e zyrës.

Rakip Suli u betua përpara Këshillit të ri të Bashkisë Kamëz, si kryebashkiaku i ri i të gjithëve.

Kryebashkiaku i ri u betua në Shkollën Ibrahim Rrugova dhe u nis për të hyrë në bashki si i pari socialist pas 12 viteve të epokës blu të Xhelal Mziut.

Por rruga për në bashki, edhe pse vetëm 1 km larg vendit të betimit nuk ishte e lehtë.

Suli u kthye në mes të rrugës, kur mësoi se disa mbështetës të Mziut kishin bllokuar hyrjen kryesore të bashkisë.

Në orën 4, mbështetësit e Xhelal Mziut kishin ikur. Zyra ishte zbrazur dhe dera ishte kyçur. Përpara se të vinte kryebashkiaku i ri, policia shoqëroi disa persona të cilat e shpërthyen derën me forcë. Efekte

Mes entuziamit, Rakip Suli hyri në kështjellën demokrate. Ai nuk pranoi të ulej në të njëjtën karrige të paraardhësit të tij.

Zyra e Mziut ishte zbrazur. E vetmja që kishte ngelur ishte një foto e Ilir Metës, të cilën stafi i  kryebashkiakut të ri, e kishte përmbysur. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-KQZ-SHPALL-REZULTATIN-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela11:00 | 27/07/2019

27 ditë pas votimeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare për 30 qershorin. Shifrat nuk ndyrshojnë nga të dhënat e deklaruara praprakisht, ndërsa anëtarët e KQZ-së u përplasën për standardët, ku Klement Zguri e quan ngelëse KQZ-në, ndërsa Denar Biba thotë se fitoi Kushtetuta mbi pazarin.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbylli punën për 30 qershorin. 27 ditë pas votimeve të 30 qershorit, tabela përmbledhëse e KQZ-së, raporton të njëjtat shifra pjesëmarrjeje si në rezultatin paraprak:   811 mijë e 727  shqiptarë kanë shkuar tek kutia e votimit, ose 22.96% e mbi 3.5 milionë qytetarëve me të drejtë vote.

Rezultati përfundimtar nuk mori votën e kryetarit të KQZ-së.

Anëtarët u ndanë edhe mbi notat që i vendosën performancës së KQZ-së në këto zgjedhje.

Tavolina e përfaqësuesve të partive, kishte vetëm një zë: partinë që thuajse administroi gjithçka: socialistët.

Partia e kryeministrit Rama që kryesoi koalicionin Aleanca për Shqipërinë Europiane fitoi 60 bashki, ndërsa 1 bashki u fitua nga partia Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen.

Fenomen në këto zgjedhje ishin votat e pavlefshme: rreth 11.49% e totalit, ose

93 281 të tilla. Në 30 qershor garuan 97 kandidatë për kryetarë bashkie për 61 bashki e 9872 kandidatë për anëtarë këshillash bashkiakë për 1619 vende në parlamentet lokale. PD dhe aleatët e saj nuk morën pjesë në këto zgjedhje.

/ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono