ps

SINKRON-BALLA-PER-BASHEN.mpg_snapshot_00.47-1280x730.jpg
G. P.13:19 | 13/09/2018

Pas këtyre deklaratave nuk ka vonuar dhe reagimi i mazhorancës. Nga salla e kuvendit, kreu i grupit parlamentar te PS, Taulant Balla, tha se nisma e opozitës për Veting të politikës, nuk mund të ndodhë, pasi reforma në drejtësi e votuar dy vite më parë në Kuvend ia njeh këtë të drejtë Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit.

E dinë që nuk do ta kenë opozitën në parlament as në seancën e radhës. Megjithatë nuk ngurrojnë t’i përgjigjen në distancë deklaratave të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla e nis me akuzën për mos publikimin e propozimit të opozitës për vetingun në politikë, në faqen zyrtare të Kuvendit.

“O jurist, o Lulzim ka një ka një nen rregullorja e Kuvendit, është neni 77 për shqyrtimin e nismave ligjore për rishikimin e kushtetutës. O jurist, o Lulzim e ke depozituar ditën e premte, seanca e parë e kuvendit është sot nga dita e premte. Ka dëgjuar njeri që të kishtë ndonje seancë tjetër plenare gjatë këtyre ditëve dhe juristit Lulzim i është mohuar e drejta e propozimt?! Në orën 10:03 Kuvendi u njoh me propozimin. Në tavolinat përballë karrikeve bosh të juristit Lulzim dhe deputetëve part-time përfaqësues të opozitës janë të gjitha kopjet e projektligjit të firmosur nga juristi Lulzim bashkë me deputetet e tjerë.”

E duke u ndalur në nismën e propozuar prej opozitës për vetting në politikë , Taulant Balla e sheh si vetting të vetvetes, gjë që nuk mund të ndodhë sipas tij.

 “Nuk bëhet Vettingu i politikës nga vetë politikanët.

 Ky propozim Lulzim nuk merret me pasurinë e politikanëve. 27 vjet korrupsion i pa hetuar në asnjë rast. Nuk merret me familjarët e politikanëve aty ku në fakt fshihen prej vitesh pasuritë e korrupsionit. Nuk merret me dënimin e politikanëve të korruptuar”.

I sigurtë shprehet Taulant Balla edhe për përfundimin e vettingut për dy figurat më të rëndësishme të Partisë Demokratike.

“Vetëm SPAK dhe BKH mund të vetojnë politikanët Lulëzim. Për mua ti Lulzim në veting, nuk kalon kurrë me sa ke mbi supe, ti dhe Saliu. S’mund ta bëj unë vetingun tim, tëndin, të Metës e Ramës, mund ta bëjë vetëm SPAK E BKH”.

E ka thënë dhe e përsërit se një herë të vetme në jetë I ka dhënë të drejtë ish kryetares së kuvendit Jozefina Topalli.

“Dhe atë do ta them sa herë të kem mundësi, ti të gënjen edhe kur të pyet për orën, jo më të besohs për gjëra të tjera”./abcnews.al

KRONIKE-PAMPURI-PER-HOMOFILINE-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
G. P.13:04 | 09/09/2018

Jeta e të sëmurëve me hemofili varet nga faktorët e mpiksjes së gjakut. Por 300 pacientët në Shqipëri nuk mund ta marrin dot sipas deputetes të Partisë Demokratike Oriola Pampuri.

Oriola Pampuri, deputete: “Faktorët për pacientët me hemofili mungon në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza, ose vjen në sasi fare të vogël, të cilat nuk arrijnë të përmbushin nevojat e pacientëve, ashtu siç ndodh me herceptinën për pacientët me kancer, e me shumë medikamente të tjera. Në këtë situatë ku luhet me jetën e të paktën 300 të sëmurëve me hemofili, Ministria e Shëndetësisë hesht dhe nuk shpjegon pse QSUT nuk blen faktorë të mjaftueshëm për trajtimin normal të të sëmurëve”.

Sipas deputetes Pampuri pacientët me hemofili nuk mund ta blejnë dot vetë gjithmonë faktorin për jetën e tyre, sepse një i tillë kushton nga 1 milion e 200 mijë lekë në 2 milion lekë të vjetra. Përgjegjës bën edhe qeverinë.

“Vetëm në 8 muaj qeveria e Edi Ramës ka harxhuar mbi 6 milionë euro për të bërë zyrat veta të rehatshme dhe luksoze, ndërsa qindra të sëmurë me hemofili rrezikojnë të invalidizohen nga mungesa e Faktorit. Keto para dhe ato që abuzohen me tendera të tjerë korruptivë nga Ministria e Shëndetësisë, mjaftojnë për të blerë faktorët për pacientët hemofilikë dhe për t’u krijuar atyre kushtet të kurohen në qytetet ku banojnë, pa qenë nevoja të torturohen disa herë në muaj nga ardhja në Tiranë”.

Për Partinë Demokratike është prioritet kryesor anullimi i koncesioneve që paguhen 75 milionë euro çdo vit nga taksat e shqiptarëve dhe përdorimi tyre për shëndetin e qytetarëve./abcnews.al

SINKRON-SPIROPALI-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.14:39 | 08/09/2018

Një ditë pas Asamblesë Kombëtare, Partia Socialiste mblodhi në një takim kryesinë e saj. Gjatë 30 minutave kreu i PS, Edi Rama, ndau detyrat elektorale për sekretarët e rinj, duke vënë theksin mbi punën në terren, por dhe vemendje në fushën dixhitale.

https://youtu.be/KuPzSa40w8A

Zëdhënësja e kryesisë, Elisa Spiropali tha se vendja e PS do të jetë tek njerëzit dhe jo tek opozita.

Mbledhja e Asamblesë Kombëtare e së premtës u ndoq të shtunën nga një mbledhje kryesie për socialistët.

Si ditë fundjave, veshjet sportive ishin më të shpeshta se kostumet zyrtare. Por dominimi ishte i atleteve. Normalitet për kryeministrin, por jo edhe aq të zakonta për kreun e Kuvendit, Gramoz Ruçi.

Mbledhja e kryesise zgjati vetëm 30 minuta. Sipas burimeve, sekretarët e rinj janë njohur me detyrat dhe porositë për nisjen në terren të fushatës “E gjithë vemendja për ju”.

Kryeministri Rama ka kërkuar që për këtë vit elektoral veç planit elektoral në terren, të mbahet në vendje edhe sfera dixhitale, me synim shtimin e mbështetësve në rrjetet sociale.

Ndërsa drejtuesit politikë të qarqeve janë udhëzuar të ndërmarrin veprimet konkrete për turin e llogaridhënies mes kryebashkiakëve dhe këshilltarëve socialistë.

Zëdhënesja e kryesisë, Elisa Spiropali, vlerësoi fushatën “E gjithë vendja për ju” dhe shigjetoi opozitën.

“Është një përpjekje serioze e PS për të afruar radhët tona, njerëzit më të mirë në komunitete nga fshati më i largët deri në qendër të Tiranës për të koordinuar përpjekjet e grupit parlamentar dhe qeverisë në mënyrë që të gjitha politikat, të gjitha ligjet të shkojnë drejt njerëzve dhe përmirësimit të jetës së tyre sociale e ekonomike, por edhe faktorëve të tjerë të jetës shoqërore. Në refuzojmë të bëhemi pjesë e politikës së ditës e gicmiceve me opozitën e cila siç duket fatkeqësisht ka zgjedhur që betejën parlamentare ta bëjë në hotele me pesë yje në qytete të Shqipërisë”.

Në lidhje me zyrtarizimin ose  të vendimit të PS për përjashtimin nga grupi të deputetit Gjetan Gjetani Spiropali shpjegoi.

“U diskutuan në Asamblenë Kombëtare dhe pas largimit të gazetarëve ne kemi edhe një proces votimi për të gjitha vendimet e Asamblesë Kombëtare”.

Burime të “ABC News” saktësuan se emri i deputetit Gjetani nuk u bë objekt i diskutimeve në mbledhje, por as në Asamble nuk ka pasur procedurë votimi për të. /abcnews.al

SINKRON-ALIBEAJ-PER-LIGJIN-E-TE-PERNDJEKURVE.mpg_snapshot_00.40-1280x720.jpg
G. P.14:27 | 08/09/2018

Një tjetër denoncim u bë nga selia blu, këtë herë për projektligjin e qeverisë për ish të përndjekurit politikë. Deputeti Enlekejd Alibeaj renditi problematikat e ligjit, qe sipas tij redukton fondin per ish të përndjekurit, ndërsa rrit shpenzimet për koncesione e shërbime luksi.

Enkelejd Alibeaj, deputet: “Qeveria Rama ka propozuar së fundmi ndryshime në ligjin e të përndjekurve politikë, duke sjellë regres të madh për procesin e dëmshpërblimit financiar të tyre.
Ligji injoron rregullat e trashëgimisë dhe parashikon që pjesën takuese të familjarit që nuk jeton e zhvat Rama, duke e futur në buxhetin e shtetit për ta përdorur për koncesionet korruptive të tij. Ligji deformon mekanizmin e shpërndarjes së dëmshpërblimit, duke hequr dyshemenë dhe duke përcaktuar në vend të tij tavanin e dëmshpërblimit prej 1 milion lekë.
Po ashtu, ligji i hap derën Qeverisë të rishikojë dëmshpërblimet e marra nga të përndjekurit, që do të thotë se edhe ata të përndjekur e familjarë që janë dëmshpërblyer duhet të rrinë me panik se Qeveria mund të vendosë kthimin ose reduktimin e dëmshpërblimit.

Ligji dhe justifikimi për mungesën e parave është një shuplakë e radhës për çdo të përndjekur teksa Rama shpenzon për luks 11.3 miliardë lekë, aq sa është fondi i të përndjekurve politikë.

Vetem 2 agjenci qeveritare – AKU dhe AKT, kanë shpenzuar 188 milionë lekë nga buxheti i shtetit vetëm për 2 limuzina luksoze. Gjatë vitit 2018-të, qeveria Rama ka shpenzuar 25 milionë euro për blerje apo qira makinash për qeveritarët. Ndërkohë që prej vitit 2014 vlera e shpenzimeve të luksit kap shifrën marramendëse të 61.2 milionë eurove”./abcnews.al

SINKRON-SALIANJI-DENONCIMI.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
G. P.14:19 | 08/09/2018

Partia Demokratike ka denoncuar rastin e një përplasje me armë në Lezhë, pas së cilës personat e përfshirë janë lënë të lirë nga policia. Deputeti Ervin Salianji tha nga selia e PD se lirimi është bërë me urdhër nga ministria e brendshme, si shembull i mbështetjes ndaj krimit e tradhëtisë së punonjësve të policisë.

Ervin Salianji, deputet i PD: “Policia e tradhëtuar, liron edhe banditët në Lezhë me urdhër politik nga ata që refuzojnë vettingun e politikës. Faza edytë e dekriminalizimit jetike për çlirimin e qeverisë nga krimi.

Bandat kriminale qeverisin në çdo cep të Republikës, duke sfiduar plotësisht autoritetin e shtetit. Pas ngjarjeve të rënda kriminale në Shkodër, Vlorë dhe Elbasan, krimi ka treguar se bën ligjin edhe në Lezhë.Partia Demokatike po denoncon një rast skandaloz, që tregon se policia është e tradhëtuar nga drejtuesit politikë të saj në Ministrinë e brendshme.
Dy ditë më parë, të enjtën qytetarët kanë telefonuar në sallën operative të Policisë së Shtetit për të denoncuar një shkëmbim zjarri tek zona e njohur si Rana e Hedhun. Patrulla policore ka bërë ndalimin e personave me inicialet E.S. nga Lezha, F.F. nga Shkodra dhe I.S. nga Kopliku. Pas kontrollit atyre iu gjetën armë zjarri, një foto prej të cilave Partia Demokratike e disponon. Njësoj si në rastin e Shkodrës, ku për 6 vrasje dhe 2 rrëmbime nuk ka autor, edhe për shkëmbimin e zjarrit në Lezhë, krimi ka dalë mbi forcën e ligjit. Pavarësisht se policët e thjeshtë, ata që po i nënshtrohen vettingut, kanë kryer të gjitha veprimet proceduriale, kriminelët janë liruar pas një telefonate nga Ministria që drejton Fatmir Xhafaj, i cili refuzon t’i nënshtrohet vettingut njësoj si policët. Pas kësaj telefonate nga të pushtetshmit që nuk e duan vettingun në politikë, armët e zjarrit janë kthyer në lodra dhe kriminelët në qytetarë të respektuar.
Kjo është situata me të cilën përballën çdo ditë ata policë që luftojnë krimin.Kjo është tradhtia që u bëhet policëve që janë të rrethuar jo vetëm nga krimi, por dhe nga aleatët e tij në qeveri.
Prandaj, është jetike miratimi sa më shpejt i fazës së dytë të dekriminalizmit, që do të pastrojë qeverisjen nga krimi.

Partia Demokratike është e vendosur të luftojë në çdo kohë të gjithë politikanët e lidhur me krimin, duke i larguar ata nga politika dhe për t’i nxjerrë para drejtësisë”./abcnews.al

INTERVISTE-BYLYKBASHI-E-PLOTE.mpg_snapshot_04.12-1280x720.jpg
G. P.10:53 | 08/09/2018

I ftuar në “Mbrëmje në ABC News” deputeti i Paritë Demokratike Oerd Bylykbashi. Një diskutim për ngjarjet politike më të rëndësishme në vend. U fol për propozimin e Vettingut të politikanëve dhe diskutimin në distancë mes Bashës dhe Ramës. Detaje mbi propozimin e bërë nga PD dhe çfarë planifikohet nëse ky projekt kalon në parlament./abcnews.al

 

ps.jpg
G. P.16:15 | 07/09/2018

Socialistët nuk do të bëjnë pakt me asnjë parti në zgjedhjet e vitit 2019. Në 250 ditët e mbetura gjithcka u kërkohet është të punojnë me njerëzit dhe jo të përqëndrohen në deklaratat e opozitës.

“Program? Jo

Ekip? Jo e jo.

Lidership? As që bëhet fjalë. 

Kjo është opozita që kemi përballë”. 

Megjithatë sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste u shpreh i gatshëm të diskutojnë e miratojnë sëbashku me opozitën mundësinë e pilotimit të votimit dhe numërimit elektronik off-line.

Kaq për publikun jashtë dyerve të asamblesë së socialistëve

Me dyer të mbyllura Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste vendosi për disa  ndryshime të strukturave drejtuese të partisë mes të cilëve vihet re rikthimi i Bashkim Finos si nënkryetar i Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste./abcnews.al

BASHA-SINKRON.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
G. P.14:28 | 07/09/2018

Propozimi për të bërë Vetting për politikanët nuk ka nevojë për zgjatje dore, thirrje për ulje në tryezë siç pretendon kryeministri Edi Rama. Pasi për kryetarin e Partisë Demokratike ka vetëm një rrugë: atë të votimit.

“Ligji është negociuar një herë, ky është një ligj i njëjtë me atë të gjyqtarëve. Gjuha e ligjit është e njëtë. Nuk ka mbetur asgjë për t’u negociuar. Kjo ose votohet ose rrëzohet. Ne do të votojmë pro”.

Por nuk mjafton vetëm Vettingu sipas kreut demokrat. Që politika të pastrohet ai kërkon aksion popullor.

“Së bashku me vettingun është i nevojshëm edhe një aksion popullor. Opozita është pro pastrimit të drejtësisë dhe politikës nga krimi. Ligji që sapo kemi dorëzuar në kuvend ka për qëllim që ministri i Brendshëm, ai i Drejtësisë por edhe kryeministri të mos ketë lidhje me krimin”.

Në pr/ligjin e paraqitur nga Partia Demokratike në Kuvend kërkohet që në Vetting  të kalojnë deputetët, kryetarët e bashkive, drejtuesit e insitucioneve dhe anëtarët e institucioneve kushtetuese që emërohen nga Kuvendi.

Bashkë me ta, në Vetting do të kalojnë edhe kryeministri dhe ministrat, por jo familjet e tyre./abcnews.al

41313792_258010968376559_6634848947531677696_n-1280x720.jpg
G. P.13:53 | 07/09/2018

“Vëmendja jonë është tek njerëzit, që nga dita e parë e jetës deri në ditën e fundit, me gjitha shërbimet që ofrojnë bashkitë tona”. Kështu, u shpreh kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, ku prezantoi disa nga arritjet dhe projektet e pushtetit vendor.

Teksa vlerësoi projektin e rilindjes urbane, Veliaj nënvizoi se parimi i PS për vëmendjen tek njerëzit, ishte një zgjedhje e shkëlqyer. “Nuk besoj se ka pasur një projekt tjetër më të rëndësishëm që i ka shenjuar qytetet se projekti i Rilindjes Urbane. Nëse ka diçka që do të ngelet pas 100 viteve, besoj se do të jenë dy gjëra: Partia Socialiste dhe qendrat e qyteteve. Sheshi “Skënderbej” do të jetë aty tërë jetën, Lungomarja e Vlorës po ashtu, Pazari i Korçës do të jetë aty tërë jetën. E falenderoj kryeministrin dhe qeverinë që vendosën të vendosnin qytetet si prioritet dhe tek vëmendja për njerëzit, fillimisht nga qytetet. Sot kur shikojmë sesi kjo po ndodh në Francë dhe se si Presidenti Macron po bën diçka të ngjashme, ne si ballkanas tipikë, ose atipikë, nuk jemi ksenofob, jemi ksenofil, i duam kur i bëjnë të huajt gjërat; por, vizion të tillë dhe punë të tilla kemi bërë edhe këtu në vendin tonë”, tha ai, teksa shtoi se falë këtyre investimeve nëpër qytete, jo vetëm është përmirësuar cilësia e jetës, por kanë gjeneruar edhe ekonominë e qyteteve.

“Fakti që bumi turistik u fokusua në qendrat e qyteteve tregoi se parimi i PS për vëmendjen tek njerëzit, aty ku ata gravitojnë, ku është jeta e tyre publike, që janë qytetet tona, ishte një zgjedhje e shkëlqyer”, nënvizoi Kreu i Bashkisë.

Veliaj theksoi se sfidë është programi i dytë i qeverisë, projekti “100 fshatrat”, për t’u siguruar që vëmendja për njerëzit të përfshijë edhe ata që jetojnë në fshat.

“Një punë e madhe është bërë nga bashkitë, për t’i lidhur qendrat e fshatrave me qytetin, por jo dhe aq për të krijuar një hapësirë publike brenda fshatrave ku me agroturizmin dhe iniciativat e tjera e kemi potencialin ta bëjmë me projektin e “100 fshatrave”. A mos ka ardhur momenti që të vendosim disa kritere, ku në vend të mbushim dhe t’i kthejmë në parkingje njerëzish zyrat tona të bashkisë, ndoshta një pjesë të madhe të financimeve mund t’i çojmë në investime dhe më pak njerëz? Më shumë dixhitalizim, më shumë kompjuterizim, mund të na ofrojë shërbime që pastaj na lirojnë fonde për të bërë investime publike. Ajo që unë kam vënë re si kryetar bashkie dhe si kryetar i Shoqatës, është që njerëzit nuk kanë problem të paguajnë taksat, nëse ato i paguajnë të gjithë, dhe nëse dikush nuk përjashtohet. Dhe e dyta, nuk kanë problem të paguajnë taksat tona modeste nëse marrin shërbime mbrapsht”, tha Veliaj, ndërsa kërkoi që të gjitha bashkitë në bashkëpunim edhe me Ministrinë e Bujqësisë të rrisin sipërfaqet e mbjella duke futur edhe një mentalitet të ri.

Prioritet për bashkitë do të jetë edhe çështja e furnizimit me ujë të pijshëm, në mënyrë që të gjithë qytetet të përmirësojnë cilësinë e shërbimit ndaj qytetarëve.

“Një nga shembujt më inkurajues dhe besoj se do të sfida edhe e këtyre zgjedhjeve, por edhe e mandatit tjetër, do të jetë çështja e furnizimit me ujë. Në bashkitë që drejtohen nga PS, kemi rritje me 22 për qind të furnizimit me ujë të pijshëm. Disa janë kampionë, Librazhdi, Pogradeci, Korça, Puka, me 24 orë furnizim, të tjerët kanë bërë progres, por unë besoj se me një bashkëpunim me qeverinë dhe me investime inteligjente të gjithë mund të jemi në rangun e këtyre kampionëve kur vjen puna në furnizimin me ujë të pijshëm”, deklaroi Veliaj./abcnews.al

edi-rama-2.jpg
G. P.13:10 | 07/09/2018

Që zgjedhjet vendore të vitit të ardhshëm i ka të fituara këtë kryeministri Edi Rama nuk e diskuton as në mbledhjen e asamblesë kombëtare të Partisë Socialiste.

Por kjo nuk do të thotë se gjithçka shkon mirë në radhët e së majtës.

Përkundrazi fjalën e tij e nis me një thirje për përjashtim të deputetit të qarkut të Lezhës, Gjeton Gjetani, i cili një ditë më parë kritikoi punën e Policisë në Kurbin.

“Sot nuk e pashë këtu dhe ka bërë mirë që nuk ka ardhur deputeti i Kurbinit që duhet të përjashtohet nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste. Një deputet që nuk ka bërë asnjë punë tjetër përveçse ka shantazhuar dhe ka bërë presion mbi këdo ku ka mundur për të marrë vende pune dhe kërkonte eksluzivitetin për të vënë shefa policie në Kurbin dhe pastaj del atje dhe bën një deklaratë të tërë pocaqi kundër Policisë së Shtetit në Kurbin. Ai nuk mund të jetë deputeti i PS. Dhe ky duhet të jetë një mësim për të gjithë deoputetët që të ndajnë njëherë e mirë historinë nga futja e hundëve te çështja e administratës dhe të ndërtimit të shtetit serioz sepse faturat e hajdutëve nëpër hipoteka që janë futur me mbështetje politike, farefisnore dhe me ndërhyrje të ndryshme nuk i merr ai që ka ndërhyrë, por Partia Socialiste ”, tha Rama.

Nuk janë numrat të rëndësishëm për të parin e socialistëve.

“Nëse pushteti ynë është një pushtet që duhet të rri në këmbë bazuar në numra dhe për këta numra ne duhet të gëlltisim deklarata sia ajo e djeshmja mallkuar dhe në djall qoftë pushteti ynë”, tha Rama.

Nga të pranishmit ka dhe nga ata kryetarë partie e kryebashkiakë që ndoshta nesër nuk do të jenë më në atë post. Edi Rama nuk përmendi emra, por kritikat nuk i kurseu.

“Askush nuk u ka kërkuar kryetarëve të PS-së në territor që të jenë shefa kuadri. Kemi ndërtuar një platformë qeverisjeje. Por e dini kush është problemi kryesor? Që kryetarët e bashkive të Partisë Socialiste nuk përgjigjen”, u shpreh Rama.

Por edhe ata ministra që nuk do të dilnin mirë nga raporti i llogaridhënies sot sdo të ishin më pjesë e kabinetit. Fakti që asnjë emër nuk ndryshon tregon se e kanë bërë detyrën, por përsëri kryeministri nuk është i kënaqur.

“U thamë fermerëve që aplikoni me dokumente zero, por a e dini që sot s’po u japin gjithë fermerëve paratë. Kush e  mban përgjegjësinë për këtë? Kush? I di unë arsyet dhe justifikimet. Por dua që drejtuesit e Ministrisë së Bujqësisë mos të shkojnë në shtëpi, fare të marrin rrobat dhe të ikë në fshat”, theksoi kryeministri.

Tonet i ndryshon kur përmend emrin e kryetarit të Partisë Demokratike.

“S’jemi këtu për të mundur Lulin”…

Është dakord…

“Unë, presidenti i Republikës, kryetari i opozitës, kunati kryetarit të opozitës, gruaja e kryetarit të opozitës, rrethi familja, vjehrri, patjetër. Ku udhëtojnë? Çfarë shpenzojnë? Jam gati, shyqyr që u katandis Luli ta bëjë këtë punë. Unë jam gati.”

Por duke i kujtuar kundërshtarëve të tij politikë se nëse do të bëhet Vetting për ta, përfundimi mund të jetë ai që kryeministri artikulon.

 “Në Shqipëri politikanët kanë dalë jashtë kontrolli për arsye se nuk kanë pasur drejtësi. Proceset janë mbyllur me raporte mjekësore se nuk ka patur drejtësi”, tha Rama.

Megjithatë përgjigja përfundimtare e kryesocialistit është po Vettingut të politikanëve.

“Unë jam gati që nesër të ulem me Lulin. Ai do thotë jo se kështu e ka ai. Unë do i lutem, por nuk ka rëndësi të bëjë më në fund punë”, përfundoi Rama.

Kështu duhet të jetë sipas kryeministrit Rama pasi sot askush nuk e vë dorën në zjarr për njëri tjetrin, me ndonjë përjashtim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono