prurje

Capture-5-1280x654.jpg
ent ela13:00 | 08/03/2018

Instituti i Gjeoshkencës Ujërave dhe Mjedisit, sipas përllogaritjeve të bëra, paralajmëron se prurjet në lumenjtë Drin, Buna dhe Liqenin e Shkodrës pritet të rriten. Kjo për shkak të kombinimit të shkrirjes së dëborës si pasojë e rritjes së temperaturave dhe reshjeve të rëna në pjesët malore të basenit. Rritja e niveleve në pjesën e Ultësirës së Shkodrës do të varet edhe nga shkarkimet e kaskadës në Lumin Drin.

Nga llogaritjet hidrologjike të ketij Instituti, në pjesën e Lumit Buna dhe Liqenit të Shkodrës, do të vazhdojë zgjerimi i hartës së përmbytjeve. Prurjet më të larta janë llogaritur të arrihen gjate dites se sotme. Për arsye të rritjes së rrezikut nga përmbytja është vendosur shenja e paralajmërimit nga përmbytja për qarkun e Shkodrës . Kurse  në pjesën tjetër të territorit nuk parashikohet rrezik nga përmbytjet.

Sot pasdite në shumicën e qarqeve pritet të ketë reshje, në përgjithësi, të dobëta. Vetëm në zona të kufizuara mund të ketë reshje intensive me kohëzgjatje të shkurtër, kryesisht në qarqet Tiranë dhe Elbasan. Ndersa nesër nuk priten reshje./abcnews.al

lumenjte-1-1280x628.jpg
G. P.13:26 | 04/03/2018

Nëse prurjet në verilindje do të shtohen, shumë shpejt liqeni i Fierzës do të kapë nivelin maksimal, çka do të thotë se në Fier duhen hapur portat. Aktualisht, lumenjtë në këtë zonë ndodhen në nivelin maksimal.

Bora po shkrin dhe vendin e saj po e zënë shirat.

Lumenjtë, përrenjtë dhe prurjet e tjera anësore janë rritur shumë.

Liqeni i Fierzës po shkon drejt kuotës maksimale. Këtë të dielë ai niveli shkoi në 293.4 metra. Kjo do të thotë se edhe dy metra arrin në 296 metra mbi nivelin e detit, ose kuotën elejuar për shfrytëzim.

Prurjet kalojnë 2700 metërkub në sekondë, dhe Fierza punon me kapacitet të plotë në katër turbinat, nga të cilat shkarkohen mbi 400 metërkub në sekondë.

Për momentin, situata është nën kontroll dhe po monitorohet, por nëse prurjet vijojnë të rriten akoma nga reshjet që kanë përfshirë verilindjen, kuota maksimale do të arrihet shumë shpejt dhe KESH do të jetë e detyruar të menaxhojë kaskadën e Drinit me shkarkime të kontrolluara./abcnews.al

ent ela14:12 | 13/02/2018

Rritje prurjesh në basenet e lumenjve parashikon Instituti i Gjeoshkenave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit i cili thekson nivelin e lartë në basenin e lumit Vjosa. Reshjet e shiut dhe shtrëngata pritet të mbizotërojnë deri mesditën e të mërkurës.

Reshjet e shiut pritet të jenë të pranishme në vend deri mesditën e së mërkurës. Instituti I Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit parashikon intensitet të lartë të tyre shoqëruar me shtrëngata në pjesën më të madhe të qarqeve. Spikat Vlora përkrah të cilës theksohet shumë intensive. Reshje bore priten deri në 400 metra mbi nivelin e detit në disa zona të kufizuara edhe më poshtë se ky nivel. Pas llogaritjeve hidrologjike Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit parashikon rritje të prurjeve dhe nivelit në basenin e lumit Vjosa. Nga drejtimi i Lumenjve Drino dhe Shushica prurjet më të larta do të jenë përgjatë se martes  ndërsa në pjesën e poshtme fushore të Lumit Vjosa, nivel më i lartë  do të vërehet gjatë të mërkurës. Dy ditët në vijim rritje të prurjeve do të ketë edhe në lumenjtë Drin, Buna dhe liqeni i Shkodrës. Ndërsa termometri parashikohet të qëndrojë në vlerat 6 dhe 11 gradë në bregdet, 4 dhe 9 gradë në vendet e ulëta dhe -1 e 5 gradë në ato malore./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error054-1-1280x720.jpg
G. P.13:32 | 11/02/2018

Nëse prurjet në lumin Luma do të vazhdojnë të rriten me ritmin e ditëve të fundit, rreziku do të jetë i pranishëm. Abc News ishte aty dhe u takua me inxhinierët, të cilët tregojnë se çfarë ndodh në këto raste nga rrjedha e Lumës.

Luma ka prurje të jashtëzakonshme.

Rrjedha i ka ndryshuar edhe shtratin duke rrezikuar rrugën automobilistike të Shishtavecit.

Dëmet e para po u shkaktohen HEC-eve ngritur përgjatë lumit.

Linjat e transmetimit të energjisë të tensionit të lartë janë zbuluar në disa vende dhe mund të shkatërrohen tërësisht

Kurse tubacionet e stërmëdha që furnizojnë turbinat, janë në rrezik sepse ka vende te zbuluara nga gërryerjet çka e rrit presionin e ujit në këto vende.

Pronarët e heceve dhe stafi teknik janë alarmuar dhe kanë nisur marrjen masave për të frenuar dëmet.

Isak Cena: “Këtu është menduar nga kompanitë që diçka të bëhet edhe si masë paraprake neve kemi filluar disa masa tani. Themi se për këtë vit do mundohemi që të evitojmë disa gjëra, megjithatë verën që vjen këtu duhet të krijohen disa brigade të specializuar për të bërë mbrojtjen e lumit”.

Vetëm në këtë segment janë ndërtuar pesë hidrocentrale, dhe sasia e ujit është futur në tubacione.

Gjate kryerjes së punimeve edhe shtrati i lumit ndryshoi. Por me këtë ritëm prurjesh dhe reshjesh, fuqia e tij sa vjen e rritet duke shtuar edhe rreziqet për rrugët, HEC-et dhe veprën më të madhe ujitëse në Rrethin e Kukësit./abcnews.al

vlcsnap-error585-1280x720.jpg
ent ela11:47 | 05/02/2018

Reshjet e shiut nuk kanë shkaktuar dëme vetëm në jug e juglindje të vendit. Në verilindje, kryesisht në Qarkun e Kukësit, rrugët janë mbuluar me gurë që kanë rënë nga malet.

Janë shkarjet e 24 orëve të fundit. Në verilindje reshjet e shiut sollën  probleme e kryesisht në infrastrukturën rrugore.

Sasi të mëdha gurësh e inerte bllokuan disa rrugë në drejtim të Shishtavecit, Peshkopisë, Malziut, Borjes.

Mjetet e bashkisë dhe të kompanive sipërmarrëse nisën nga puna për normalizimine situatës.

Lumenjtë e përrenjt dhjetëfishuan prurjet e që ndikuan në rritjen e menjëhershme të nivelit të ujit në liqenin e Fierzës.

Aktualisht kuota e tij është 291.5 metra. Edhe katër metra i nevojitet të arrijë në kuotën maksimale.

Bashkë me prurje të shumta të ujit, erdhën edhe një sasi e madhe mbetjesh që mbuluan menjëherë sipërfaqen e liqenit, një probem që po kthehet në gangrenë ekologjike për zonën./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono