prpozimi surprize i marteses

EDICIONI-VEROR-09-GUSHT-2018-1280x720.jpg
ent ela11:10 | 10/08/2018

Edicioni Veror i 9 gushtit ka nisur me një propozim të papritur martese, i cili u organizua në fshehtësi për një vajzë me fat. Ndihmuar fillimisht nga Ministri i Turizmit Blendi Klosi me shpëtimin e kamardares në formë unaze, misioni kulmoi me një përgjigje pozitive dhe fund të lumtur.

E gjitha u ndihmua të organizohej nga Edicioni Veror duke marrë në intervistë vajzën për ta pyetur për detaje nga historia e saj e dashurisë. Ajo mbeti e shokuar në momentin kur i fejuari i shfaq gjithçka çfarë kishte organizuar për të, duke i propozuar bashkë më unazën qe ajo kishte ëndërruar. Përgjigja ishte pozitive. Nusja e ardhshme tregoi se nuk kishte dyshuar në asnjë moment se diçka e tillë do të ndodhte, duke e bërë misionin të suksesshëm.

Xhonatan Islami rrëfen risitë dhe aventurat e “Paragliding”

I ftuar në studion verore të ABC News Xhonatan Islami ka rrëfyer objektivat dhe aventurat e “Paragliding”dhe risitë.  Objektivi i radhës, sipas tij është maja e Çikës, 2300 metra mbi nivelin e detit.

“Objektivi i radhës është maja e Çikës, 2300 metra mbi nivelin e detit, që të ndaloj atje, duhen 30 minuta për ta ngjitur”.  

“Risi e radhës do të jenë fluturimet e motorizuara edhe për pasagjerë për dy persona dhe risi tjetër tërheqja e velave me shkëputje me vinç nga toka, duke i dhënë përparësi edhe qytetve fushore”.

Ai ka folur edhe për njeriun më të vogël në moshë të hedhur nga Llogaraja, i cili ka qenë një 5 vjeçar, ndërsa njeriu më i madh në moshë i hedhur nga Llogaraja do të jetë një 75 vjeçar, i cili do të transmetohet në edicionin e së shtunës të 11 gushtit në ABC News.

Rrugëtim nëpër Qeparoin e Sipërm

Edicioni Veror vizitoi edhe fshatin Qeparo, duke e nisur udhëtimin nga rruga e vjetër që të çon në këtë fshat, e cila bëhet çdo ditë në këmbë nga banorët e zonës. Rruga e ndërtuar me kalldrëm është përdorur nga banorët rregullisht që para 300-400 vitesh. Në këtë zonë vihet re sistemi i veçantë i kanalizimit të ujërave, të cilat ata e bënin gati për ta përdorur gjatë dimrit në bujqësi.

Fshati vizitohej nga turistë të ndryshëm që vinin nga: Italia, Gjermania, Çekia, Polonia etj. Qeparoja tashmë është nën mbrojtjen e UNESCO-s. Banorët historikisht kanë përdorur sollot (tunelet) për të lëvizur nëpër vende të ndryshme të zonës. Të gjitha godinat e rrëzuara sot pritet të restaurohen./abcneës.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono