protestuesve

hong-kong-armet-1280x717.jpg
nev ila22:37 | 01/10/2019

Policia në Hong Kong ka përdorur për herë të parë armë zjarri ndaj protestuesve pro-demokracisë, që kundërshtojnë vartësinë nga Kina. Plumbat kanë plagosur një 18-vjeçar, që i ishte bashkuar protestës që përkonte me 70-vjetorin e themelimit të Republikës Popullore Kineze.

Një aktivist i përfshirë në protestat anti-qeveritare në Hong Kong është qëlluar me armë zjarri në gjoks nga policia gjatë përleshjeve.

Incidenti ndodhi teksa disa mijëra persona demonstruan të martën në shenjë sfide ndaj ndalimit të protestës së urdhëruar nga autoritetet me rastin e 70-vjetorit të Kinës Komuniste.

Edhe pse më parë protestuesit janë qëlluar me plumba gome, kjo është hera e parë që dikush plagoset nga një armë zjarri.

Në thuajse 4 muaj protesta, qytetarët e Hong Kongut kanë sfiduar presidentin kinez Xi Jinping dhe vizionin e tij për unitet kombëtar.

Në atë që u pagëzua si “dita e zisë”, njerëzit mbushën rrugët në qendër të Hong Kongut dhe në të paktën 6 zona të tjera të tij, duke bllokuar edhe akset e trafikut.

Të paktën 51 persona mbetën të plagosur gjatë përballjes me policinë, e cila qëlloi gaz lotësjellës për të shpërndarë turmën e pajisur me bomba molotov.

Mësohet se 4 nga të plagosurit janë në gjendje kritike për jetën.

Ndërkohë, personi i qëlluar me armë zjarri, 18 vjeç, i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjike dhe gjendja e tij nuk dihet ende se si paraqitet.

Policia deklaroi se ai ishte qëlluar pranë shpatullës së majtë.

Në një video të publikuar në mediat online shfaqet një polic që hap zjarr me një revolver teksa një grup manifestuesisht përpiqet të sfidojë forcat e rendit./ABC News Albania 24/7

tropoje-1-1280x724.jpg
ad min15:30 | 21/06/2019

Gjykata e Tropojës ka lënë në burg tre të arrestuar për sulm ndaj KZAZ-së në këtë qytet. Ndaj Amarildo Gecajt, Ndriçim Ndrepepajt dhe Arbër Ulndreajt u caktua masa e sigurisë “arrest me burg”, kurse katër të tjerë u lanë të lirë . Ashtu si në shumicën e bashkisë që janë nën administrim nga Bashkia edhe në qytetin e Tropojës pati  perplasje mes policisë dhe protestuesve. Ata kërkonin lirimin e KZAZ-ve, në zbatim të dekretit të Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit./ABC News Albania 24/7

bullgari-1280x672.jpg
ent ela09:45 | 20/03/2019

Në kryeqytetin bullgar në Sofje, agjentët e policisë po përpiqeshin të shpërndanin një turmë njerëzish që protestonin para Parlamentit. Agjentët përdorën “spraj djegës, por mbetën vetë viktima të këtij gjesti. Agjentët e policisë nuk morën në konsideratë drejtimin nga frynte era, kështu që spraj ka përfunduar i gjithi në fytyrat e tyre. Sipas mediave, policia nuk është aspak eksperte për shkak të mungesës së trajnimit dhe ushtrimeve, pasi zakonisht protestat janë paqësore dhe policia nuk përdor masa të tilla./abcnews.al

 

54257049_2312355238815644_5236897870765883392_o-1280x853.jpg
ent ela13:45 | 17/03/2019

Kryetari i Partisë Demokratike ka reaguar pas procedimeve penale te 33 protestuesve të 16 marsit. Përmes një statusi në rrjetin social “Facebook” kryedemokrati ka theksuar se asnjë procedim penal nuk e ndal forcën politike që drejton dhe qytetarët në përmbushjen e misionit për Shqipërinë si gjithë Evropa.

Përdorimi i militantëve dhe ushtarëve të krimit në Polici për të goditur qytetarët dhe kundërshtarin politik – vijon Basha në postimin e tij – është tipari më i qartë i regjimit kriminal që ka ardhur në pushtet me ndihmën e bandave.

Basha vijon postimin duke ri-konfirmuar mbrojtjen me çdo mjet të të drejtës për të protestuar. Kryedemokrati këtë postim e ka shoqëruar me pamje të përfundimit të protestës së 16 marsit ku mbështetësit e mbledhur në oborrin e selisë blu thërrasin: e duam Shqipërinë si gjithë Evropa.

“Asnjë procedim penal nuk e ndal Partinë Demokratike dhe qytetarët për të përmbushur misionin tonë për Shqipërinë si gjithë Europa. 
Përdorimi i militantëve dhe ushtarëve të krimit në Polici për të goditur qytetarët dhe kundërshtarin politik është tipari më i qartë i këtij regjimi kriminal: Edi Rama ka ardhur në pushtet me ndihmën e bandave dhe ka zgjedhur të jetë me bandat kundër popullit.
Të gjithë bandat, ajo në qeveri dhe ato në rrugë do të dalin para drejtësisë!
Unë dhe Partia Demokratike jemi të vendosur të mbrojmë me çdo mjet të drejtën për të protestuar, të drejtë që e fituam pas 46 vitesh të diktaturës më të përgjakshme në Europë!
Numërimi mbrapsht për Edi Ramën dhe bandën në pushtet ka nisur! #ShqiperiaSiEuropa”, shkruan Basha.

protesta-4-1280x691.jpg
ent ela21:24 | 16/02/2019

Edhe pse u angazhuan një numër ikonsiderueshëm efektivësh policie, përsëri nuk u bë e mundur ndalimi i protestuesve të dëmtonin dyert e kryministrisë. Për të shpërndarë tubuesit e dhunshëm, forcat e Gardës së Republikës hodhën gaz lotsjellës.

Ndërkohë të asfiksuar mbetën shumë persona. Kronika sjell detaje nga fillimi deri në mbyllje të protestës. Protesta e organuzuar nga opozita ishte njoftuar nga Policia e Shtetit se do të ishte e dhunshme dhe për këtë arsye në të gjitha pikat hyrëse të Tiranës kishte postoblloqe të uniforamve blu.

Garda e Republikës, ishte stacionuar në godinat e sigurisë së veçantë, ndërsa policia e Rendit, RENEA dhe Forcat e Ndërhyrjes së shpjetë, ishin në të katërta anët e kryeministrisë.

Fillimi i tubimit në duke ishte i qetë, madje kishte edhe nga protestues që i dhuronin policisë karafila. Por lulet shumë shpejtë u zëvendësuan nga gurë dhe shkopinj.

Protestuesit  nuk u tërhoqën dhe drejtimit tyre ishte kryeministria, ndërsa policia zgjodhi të mos reagonte. Duke parë që situata por agravonte, nga tarraca e kryeministrisë, u hodhën tymuese dhe gaz-lotësjellës.

Shumë tubues u asfiksuan. Më e rëndë gjendja ishte për këtë protestues që kishte mbetur në skelat e kriministrisë.

Sulmi i dytë frontal u organizuar në këtë mënyrë… teksa hedhja e gazit lotësjellës largonte tubuesit nga dera e Kryeministrisë. Pas 5 orësh përballje me uniformat blu, protestuesit u larguan në drejtim të selisë së Partisë Demokratike.

Në fund të tubimit Ardi Veliu kreu i policisë përshëndeti sakrificën e vartësve të tij. I gjithë sheshi përballa kryeminsitrisë u rrethua me shirita, i konsideruar si skenë krimi. Prokurorët Ekled Gjini dhe Kreshnik Ajazi, asituan oficerët e policisë gjyqësore në mbledhjen dhe dokumentimin e provave materiale./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono