protestat

ORBAN-FJALIMI_ABC-1280x720.jpg
ent ela15:47 | 11/02/2019

Në fjalimin e tij tradicional, kryeministri hungarez Viktor Orban deklaroi se viti 2018 ishte më i miri në historinë e vendit. Ai premtoi se rritja ekonomike e vendit do të qëndronte 2 për qind më shumë se mesatarja europiane. Menjëherë pas fjalimit opozita organizoi protesta në qendër të Budapestit kundër qeverisë së tij.

“Nuk ka pasur një vit më të mirë se 2018”. Me këto fjalë Viktor Orban hapi fjalimin e tij për gjendjen e vendit. Kryeministri hungarez trajtoi tema të ndryshme, mes të cilave dhe atë për emigracionin. Një nga çështjet kryesore në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare.

“Ne të Europës qendrore kemi në dorë çelsin e të ardhmes sonë. Dhe kjo e fundit është vazhdimësia në jetët e prindërve dhe gjyshërve tanë, në mbrojtje të një mijë vitesh traditë, në mbrojte të ekonomisë sonë, familjes dhe kulturës së krishterë” u shpreh ai ndër të tjera.

Kryeministri paralajmëroi një paketë masash për mbrojtjen e familjes dhe për të stimuluar numrin e lindjeve. Orban shtoi se objektivi i tij është mbajtja e një rritjeje ekonomike prej 2 për qind më shumë se mesatarja europiane.

Por menjëherë pas fjalimit të tij, opozita organizoi një protest në shesh, duke kritikuar qeverinë për gjendjen e demokracisë në vend.

Sipas opozitës Europa duhet të kuptojë se ajo që Orban i bën Hungarisë përbën një rrezil për të gjithë kontinentin.

Ps fjalimit me mijëra persona marshuan në qendër të Budapestit dhe pse protesta më masive mbetet ajo e 16 dhjetorit të vitit të kaluar ku morën pjesë më shumë se 15 mijë persona. /abcnews.al

 

basha-1-1280x687.jpg
ent ela20:21 | 10/02/2019

Protestat e organizuara nga opozita në qytete të ndryshme të Shqipërisë kanë vijuar në Berat ku fermerët kanë hedhur në rrugë prodhimet e tyre, si dhe në Elbasan ku qytetarët bllokuan rrugën nacionale në Papër. Tubim qytetarësh pati edhe në Durrës.

Protestat opozita i vijoi edhe ditën e djelë në Berat, Durrës dhe Papër të Elbasanit ku qytetarët janë mbledhur rreth brohoritjeve për largimin e qeverisë, duke bllokuar edhe rrugë nacionale.

Fermerët në Urën Vajgurore hodhën prodhimet e tyre në rrugë në shenjë proteste. Kjo pasi sipas tyre nga ana e shtetit nuk është krijuar asnjë infrastrukturë për tregtimin e tyre dhe për rrjedhojë, prodhimet nuk shiten.

Lekët e subvencioneve i marrin vetëm 2-3 njerëz të lidhur me pushtetarët – deklarojnë ata. Në protestë dolën edhe qytetarë të Elbasanit.

Duke bllokuar rrugën në Papër, elbasanllinjtë ngritën zërin për papunësinë dhe vështirësinë ekonomike ku ndodhen, teksa detyrimet e tyre ndaj shtetit i paguajnë një më një. Në tubim dolën edhe qytetarët e Durrësit. Protestat zgjatën rreth një orë dhe janë pjesë e organizimit nga opozita të tubimeve lokale përpara atij kombëtar në 16 Shkurt në Tiranë./abcnews.al

milot-1280x705.jpg
ent ela18:21 | 05/02/2019

Gjatë së martës qytetarë dhe përfaqësues të opozitës kanë protestuar rreth 30 minuta në superstradën Lezhë-Fushë Krujë në Milot. Protesta e cila krijoi radhë të gjata automjetesh në të dy anët e saj, u monitorua në distance nga efektivët e policisë. Protestuesit e mbërritur nga Lezha, Mirdita dhe Kurbini u mblodhën në kryqëzimin e Milotit, duke kërkuar largimin e kryeministrit Rama, që sipas tyre është shkaktari kryesor i situatës së vështirë, që po kalon vendi ynë. Edhe pse rruga ishte e bllokuar, protestuesit i kanë hapur rrugën një autoambulance, e cila ishte nisur në drejtim të Tiranës. 30 minuta më vonë qarkullimi u normalizua./abcnews.al

matii-1280x713.jpg
ent ela12:20 | 02/02/2019

Teksa kryedemokrati Basha fton qytetarët e Ballshit t’i bashkohen në protestës në Tiranë, qytetarët e Burrelit marshuan në këmbë drejt kryqëzimit të Urës së Matit.Ata bllokuan për 30 minuta rrugën nacionale në shenjë proteste.

 

Të mbështetur edhe ngfa deputetët demorkratë të zonës, ata deklaruan se qeveria po varfëron qytetarët përmes rritjes së çmimeve, papunësisë dhe nxitjes së të rinjve dhe profesionistëve për t’u larguar nga vendi. Falimentimi i bizneseve dhe infrastruktura e munguar janë gjithashtu probleme që nxorrën në pah qytetarët e Matit. Kjo është protesta e parë që shënon nisjen e valës së revoltave lokale që pritet të kulmojnë më 16 shkurt në Tiranë në protestën massive të thirrur nga opozita parlamentare./abcnews.al

byrox34.jpg
ent ela21:25 | 23/01/2019

Fatbardh Kadilli dhe Albana Vokshi kanë folur nga studioja e emisionit “Byro Politike” për protestat që pritet të mbajë opozita. Sipas Kadillit presioni i protestave do të jetë mbytës për Ramën. Ndërsa deputetja Vokshi u shpreh se Kryeministri është një njeri i çmendur.

Kadilli: Nuk është nevoja për të thënë që ai po qeveris mirë apo keq. Ne jemi opozitë dhe jemi konsulent i qytetarit. Ne jemi për të bërë atë që është më e mira. Protesta do jetë masive dhe do jetë një presion mbytës për Edi Ramën. Nuk do ketë çadra por presini do jëtë mbytës.

Vokshi: PD do bashkojë zërin më qytetarët të cilët janë shumë herë më keq se para 6 viteve. Ka një pakënaqësi shumë të madhe dhe protesta është mjet demokratik. Sa më masive të jetë protetsa aq më i madhe është presioni. Edi Rama është frikacak, ju e keni parë. Ai është njeri i çmendur, i marrë. Ai i heq të gjithë si lëkura portokati që vetëm ai të jetë më Parlament. Ai hoqi 8 ministra dhe karrigen e vet e ruajti. Hoqi ministrat që i kishte të lidhur me oligarkët./abcnews.al

byroja-politikeeee.jpg
ent ela20:39 | 23/01/2019

Në emisionin “Byro Politike”, Fatbardh Kadilli, Erli Murati, Albana Vokshi dhe  Julian Zyla kanë folur për ekipin e ri të PD-së. Ata kanë dhënë mendimin e tyre lidhur me drejtuesit e rinj të PD ku së pari do testohen në protestat që pritet të organizohen nga opozita. Më pas ky ekip do të përballet me zgjedhjet vendore.

Kadilli: Kjo protestë ka për qëllim largimin e zotit Rama. Çdo masë dhe presion ndërkombëtarë dhe i brendshëm nuk ka bërë që qeveria të reflektojë.  Ai e përdor pushtetin për të ozurpuar vendin. Ne kemi për qëllim kthimin e ligjitimitetit të vendit. Ne nuk dua të zëvëndësojnë pushtetin e zotit Rama me pushtetin e PD apo opozitës së sotme. Ne duam të garantojmë zgjedhje. Zgjedhjet nuk bëhen nëse procesi i vettingut nuk zbatohet.  Ne përpiqemi që të luftojmë deri në fund për objetivin. Përvoja e dy vjetëve ka teguar se Saimir Tahiri i akuzuar për kanabizimin e vendit nuk është më. Ministri pasues që edhe atë e kemi akuzuar nuk është më.

Murati: Ne duhet të presim nisjen e fushatës elektoreale. Ekipi i ri i Bashësh nuk ka për qëllim protestën, por protesta është një mjet që synon pushtetin. Protesta është një mjet politik për të zgjuar ndërgjegjen popullore. Është një protetë shumë e vëshitrë për opozitën. Kjo është një sfidë e dyfishtë për opozitën duke parë humbjen e thellë që pësoi në zgjedhjet e kaluara. Ekipi i ri i PD unë mendoj se i bën mirë çdo partie.

Vokshi: Së pari meqë më jepet rasti dua të uroj gjithë ekipin e ri të PD. PD vjen e riorganizuar në çdo qelizë dhe në çdo qytet të saj. Është një ekip që nuk mund të them që është i ri. Por është një ekip ku janë ndërthurur figura të reja dhe të vjetar. Ky ekip nuk do jetë vetëm në krye të protestave por është një ekip që është zgjedhur për 4 vitet që vijnë. Ky është një ekip që do të udhëheqë PD.  Testi i parë i këtij ekpi janë pikërisht protestat.

Zyla: Unë po të kisha prova do t’i dorëzoja në institucionet përkatëse. Ju duhet të zgjidhi raportin me të vertetën. Ne ndoqëm me vëmendja PD e re. Lajmi i parë që tha PD e re ishte ai i PD së vjetër. Ata dolën dhe lajmëruan për protesta. Problemi më i rëndësishëm i politikës në shqipëri është se nuk mërren me çështje por merren me figura. Një opozitë e sinqerët punon për të zgjidhur problemet. Njerëzit e kuptojnë kur t’i je i sinqertë dhe ju thua se po punojmë për këtë gjë. Atyre u thuhet se nga fillimi deri në fund do rrëzojmë Ramën. Ata njerëz kuptojnë se nuk po punohet për ta.

Kadilli: Ajo që është e rëndësishme proteta është një nga instrumentat më të rëndësishme që ka opozita. Politika ka mbetur instrumeti i vetëm për qytetarin dhe kur nuk gjen zgjidhje tek mazhoranca vjen tek opozita. Ne kemi bërë shumë protesta. Ne i kemi bërë protesta ku kemi thënë mazhorancës që të “mbajë premtimet”. Opozita është shumë e mirë kur proteston. Protestat tona nuk kanë kërkuar largimin e Ramës, por e kemi kërkuar largimin e tij kur kemi parë që nuk u zhvilluan më zgjedhje të lira dhe të ndershme./abcnews.al

edi-paloka-1280x656.jpg
ent ela18:38 | 23/01/2019

Detajet për organizmin e protestave popullore demokratët i disktuan dhe në Grupin Parlamentar. Pas më shumë se një ore mbledhje me dyer të mbyllura para gazetarëve doli nënkryetari i selisë blu. Edi Paloka apelin qytetarëve ja drejtoi si njëri prej tyre.

“Kushdo që ka një hall, çdo qytetar duhet të kuptojë se duhet të ngrihet dhe të protestojë ndaj Edi Ramës, sepse për ndyrshe ai do vazhdojë të tallet, do vazhdojë të bëjë arrogantin dhe do vazhdojë ta shkelë këtë popull me këmbë. Dhe nëse nuk ngrihemi vetë për interesat tona dhe këtë e kam për qytetarët po flas si qytetar në radhë të parë, nëse nuk ngrihemi ai do vazhdojë të tallet me ne. Dhe ne do shkojmë keq e më keq dhe do shikojmë fëmijët tanë të marrin rrugët e emigrimit”.

Nënkryetari i Partisë Demokratike kishte dhe një përgjigje për Ambasadorin e Bashkimit Europian sipas së cilit vendi i opozitës është në Parlament.

Edi Paloka: “Ambasadori i Bashkimit Europian dy javë më parë deklaroi hapur se lufta ndaj krimit në Shqipëri ka mbaruar. Madje edhe ajo “luftë që kishte filluar” me të famshmen “ Forca e Ligjit”  edhe ajo luftë është ndërprerë. Ndaj edhe për këtë pjesë shqiptarët duhet të ngrihen që ne të mos bëhemi viktima të krimit”.  

Të martën kryesia e Partisë Demokratike caktoi 16 Shkurtin si kulm të aksionit opozitar me qëllimin për të rrëzuar  Kryeministrin Rama  dhe instalimin e një qeverie tranzitore për organzimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme, por “ABC news” ka mësuar se protesta do të nisin më herët.

Më katër Shkurt demokratët do të nisin demostrata në qytete të ndryshme të Shqipërisë. Kalendari po hartohet dhe pritet të jetë gati brenda dy ditësh.

Ndërkohë do te jetë kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, por dhe Forumi Rinor i Partisë Demokratike ata që do të përcojnë mesazhin për misionin opozitar në  një tur takimesh me qytetarët./abcnews.al

MBULIM-SELIA-PD.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela13:42 | 22/01/2019

Partia Demokratike mblodhi Kolegjin e Kryetarëve, organ i ri i kësaj force politike i krijuar me ndryshimet statuore të prillit 2018, në përbërje të së cilit janë kryetarët e degëve të Partisë Demokratike në Tiranë dhe rrethe.

Mbledhja erdhi pas asaj të një dite më parë, kur kryesia e demokratëve, e mbledhur rreth diskutimit të modaliteteve dhe formës që do të marrë aksioni opozitar sa i përket protestave që kreu i demorkatëve Basha ka deklaruar se do të prijë, vendosi të ngarkojë pikërisht Kolegjin e Kryetarëve me përcaktimin e strategjisë që do të ndjekin në organizimin e këtyre protestave.

Në mbledhje, e cila nisi në 11 të paradites së të martës, diskutimi u fokusua tek mobilizimi i strukturave të partisë në organizimin e bazës për shpërndarjen e mesazhit tek qytetarët, atë të largimit të kryeminsitrit Rama dhe organizimit të zgjedhjeve të lira e të ndershme nga një qeveri tranzicioni. Do të jetë një mbledhje e dytë e kryesisë së demokratëve, pasditen e së martës, ajo që do të përcaktojë edhe detajet e këtij organizimi, ku pritet të njoftohet edhe data e nisjes së protestave. /abcnews.al

BARDHI.jpg
ent ela22:44 | 21/01/2019

Partia Demokratike gjatë pasdites së të hënës mblodhi në selinë blu kryesinë e re të kësaj force politike. E dalë pas votimit të Këshillit Kombëtar të shtunën e kaluar, kryesia e re e demokratëve u mblodh në seli rreth orës 18:30 në një mbledhje e cila zgjati rreth tre orë.

Në përfundim të takimit, sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi në një deklaratë për media zbardhi vendimin e kryesisë. Kjo e fundit vendosi mbajtjen e një takimi të kolegjit të kryetarëve paraditen e së martës, një organ i ri statuor i Partisë Demokratike që në përbërje të tij ka krerët e degëve të Partisë Demokratike.

Do të jenë ata të cilët do të diskutojnë mbi strategjinë që do të ndiqet në udhëheqjen e protestave. Më pas do të vijë një tjetër mbledhje e kryesisë së kësaj force politike, pasditen e së martës, ku do të vendosen edhe specifikat e nisjes së protestave si forma dhe data kur do të nisin.

“Siç jeni në dijeni sot ishte mbledhja e parë e konstituimit të Kryesisë së re të PD. Në zbatim të vendimit të Këshillit Kombëtar të PD që ngarkoi Kryesinë e re me organizmin e protestave popullore me qëllim largimin e qeverisë së Edi Ramës. Sot Kryesia ka diskutuar mbi strategjinë e protestave që do ndjeki PD dhe opozita për realizim e kësaj vendimarrje të Këshillit Kombëtar. Vendimi është që nesër në orën 11:00 të thërrasë mbledhjen e Kolegjit të Kryetarëve, një organ i ri statutor i PD. Do diskutohet paraprakisht me ta mbi strategjine e protestave qe do ndiqen”./abcnews.al

ervin-bushati123.jpg
G. P.20:01 | 16/01/2019

Pas deklaratës së Bashës se do të udhëheqë protesta popullore, ka ardhur edhe reagimi nga ana e PS-së. Ka qenë sekretari i Grupit Parlamentar të PS Ervin Bushati, i cili është shprehur se protestat nuk janë të popullit por të opozitës.

“Kjo është një revotë opozitare dhe jo e popullit. Revoltë popullore është kur del populli. Opozita ka dy vjet që proteston. Kjo është një protestë që nuk e thotë populli. Rrevoltë popullore është atëherë kur vjen një deklaratë nga populli.  As Basha nuk e di se çfarë ka dashur të thotë me këtë që ka thënë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono