prokuroria

basha-pd.jpg
R D19:00 | 27/01/2020

Prokuroria ka vendosur që të ankimojë vendimin e Gjykatës së Tiranës që i dha pafajësinë kreut të opozitës Lulzim Basha, ish-zyrtarëve Arben Ristani dhe Ilir Dervishi, që akuzoheshin për falsifikim të formularëve.

Gjatë seancës paraprake gjyqtari Lazer Sallaku rrëzoi akuzat e prokurorisë me argumentin se nuk gjenden elementë të veprës penale.

Lulzim Basha, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi akuzoheshin nga prokuroria për një kontratë lobimi prej 675 mijë dollarësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes kompanisë “Biniatta Trade”.

Por sipas gjykatës ka rezultuar se PD nuk ka pasur kontratë me këtë kompai. Gjithashtu prokuroria nuk arriti të siguronte as dëshminë e lobistit Nik Muzin që konsiderohej si provë kyçe në këtë proces. /abcnws.al

FABIOLA-KLEVIS-BALLIU.mpg_snapshot_01.40-1280x720.jpg
nev ila20:26 | 22/01/2020

Pas publikimit nga BIRN, të një shkrimi ku thuhej se në prag të festave të fundvitit, Prokuroria e Tiranës mbylli pa zhurmë hetimin për skandalin e falsifikimit të tenderit të Unazës së Re, dhe dërgoi në gjykatë si të pandehur të vetëm Avdjol Dobin – përfaqësuesin në arrati të kompanisë DH Albania, ka reaguar ish-deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu.

Sipas Ballit në projektin e Unazës së re u vodhën 40 milion euro, ku në këtë projekt zyrtarë të lartë u kapën në falsifikim, ndërkohë që prokuroria është marrë vetëm me një recepsionist.

Gjithashtu Balliu shkruan se në mega aferën e Unazës së Re nuk u pa asnjë zyrtar i arrestuar, apo i hetuar, por vetëm banorë që protestonin për të drejtat e tyre.

“TALLJE E PAFYTYRË ME HETIMET TEK UNAZA E RE

U vodhën 40 milion euro me një projekt që nuk ekziston.
Një projekt ku të gjithë zyrtarët e lartë janë kapur në falsifikim. Duke filluar me falsifikime në Ministri, në ARRSH dhe çdo segment i qeverisë.
Ndërkohë Prokuroria merret vetëm me një recepsionist.
Asnjë zyrtar i hetuar, asnjë zyrtar i arrestuar, asnjë njeri në burg për mega aferën tek Unaza, por vetëm banorët që protestuan për të drejtat e tyre përfunduan në qeli”, shkruan Balliu.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Klevis balliu, ka qenë një nga personat që ka protestuar bashkë me banorët e Unazës së re, të cilët kundërshtonin prishjen e banesave të tyre sipas një projekti për të cilin u përfol se ishte një aferë korruptive./abcnews.al

Elisabeta-Imeraj-518x400-1.jpg
Autor E19:08 | 22/01/2020

Në prag të festave të fundvitit, Prokuroria e Tiranës mbylli pa zhurmë hetimin për skandalin e falsifikimit të tenderit të Unazës së Re dhe dërgoi në gjykatë si të pandehur të vetëm Avdjol Dobin – përfaqësuesin në arrati të kompanisë DH Albania.

Kordinatorja për mediat e Gjykatës së Tiranës, Alba Nikolla i tha BIRN se dosja e DH Albania ka mbërritur në gjykatë më 27 dhjetor me akuzën e “falsifikimit të dokumenteve”.

Hetimet për kompaninë fantazmë nisën në dhjetor 2018, pasi emisioni “Të paekspozuarit” zbuloi se kompania DH Albania u shpall fituese e njërit prej loteve të tenderit të Unazës së Re përmes falsifikimit të datës së regjistrimit në Delawere të Shteteve të Bashkuara dhe bilancit të tre viteve. Në jetën e saj të shkurtër në Tiranë, DH Albania fitoi gjithashtu një tender tjetër nga Operatori i Sistemit të Transmetimit- të dyja me vlerë rreth 28 milionë euro.

Drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj, e cila ishte njëherazi dhe prokurore e çështjes nuk iu përgjigj pyetjeve të BIRN për mbylljen e hetimeve me rezultate minimale. Një zëdhënëse e Prokurorisë nuk ktheu gjithashtu përgjigje nëse po vazhdonin apo jo hetimet për persona të tjerë të dyshuar.

Skandali DH Albania është një ndër çështjet korruptive të profilit të lartë në Shqipëri, që përcillet drejt Gjykatës me rezultate minimale.

Kompania me përfaqësues 26-vjeçarin Dobi u regjistrua në Shqipëri në korrik 2018, si degë e kompanisë amerikane Dunëell Haberman, e themeluar më 25 qershor 2018 në Delaëere të Shteteve të Bashkuara- e njohur si parajsë fiskale. Në dokumentet e dorëzuara në QKB, Dunëell Haberman pretendonte se ishte themeluar në vitin 1998 dhe se kishte një aktivitet të dendur ekonomik prej qindra milionë dollarësh.

Vetëm katër muaj pas regjistrimit, DH Albania u shpall fituese e dy tenderave të njëpasnjëshëm; rreth 18 milionë euro për Unazën e Re dhe 10 milionë të tjera nga OST për ndërtimin e linjës së energjisë Burrel-Peshkopi.

Në një investigim të mëparshëm, BIRN zbuloi lidhje të shumëfishta mes kompanisë fantazmë dhe kompanisë së njohur Gener 2; punonjës të së cilës kishin aplikuar për hapjen e një adrese dytësore në Unazë të Re dhe veprime të tjera për llogari të DH Albania.

Opozita akuzoi kryeministrin Edi Rama dhe ish-ministrin e Infrastrukturës, Damian Gjiknuri se qëndronin pas aferës. Kryeministri i hodhi poshtë akuzat, ndërsa ish-ministri Gjiknuri deklaroi se menjëherë sapo ishte njohur me falsifikimin, kishte urdhëruar anulimin e kontratave si dhe kishte denoncuar çështjen në Prokurori.

Në janar 2019, Prokuroria e Tiranës premtoi hetime të plota mbi një numër zyrtarësh të Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe Operatorit të Sistemit të Transmetimit si dhe mbi lidhjet e dyshuara me kompaninë Gener 2 të biznesmenit Bashkim Ulaj. Ajo kërkoi gjithashtu një masë arresti për Avdjol Dobin, duke i regjistruar hetimet fillimisht për tre vepra penale; “falsifikimi i dokumenteve”, “mashtrim” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale”.

Një vit më pas, Prokuroria e Tiranës dështoi të ngrinte akuzë mbi ndonjë zyrtar publik, ndërkohë që i rrudhi akuzat edhe për të pandehurin e vetëm të kësaj çështjeje, Avdjol Dobin. /BIRN

cff14257-1b24-46ba-92ce-30ee71d6b0fa.jpg
R D14:44 | 22/01/2020

Prokuroria e Përgjithshme e ka verifikuar kryebashkiakun e Matit, Agron Malaj dhe e ka shpëtuar nga shkarkimi. ABC News siguron një vendim të prokurorit Petrit Fusha, i cili ka vlerësuar se mbajtja e armës pa leje, meqë është bërë në vitin 1999, nuk e pengon Malajn përjetësisht, por ai mund të vazhdojë detyrën, sepse është rehabilituar.

Disa vepra penale e ndalojnë një person përjetësisht të ushtrojë funksione publike. Armëmbajtja pa leje në mjediset publike nuk e lejon një person të zgjidhet deputet apo kryetar bashkie. Këtë argument Partia Demokratike e ngriti ndaj kryebashkiakut të Matit, Agron Malaj i cili ishte dënuar në vitin 1999 për armëmbajtje.

PD i kërkoi prokurorisë ta verifikojë këtë rast përmes sektorit të dekriminalizimit. Por, prokuroria e ka bërë një herë këtë gjë. ABC Neës ka siguruar këtë dokument, të vitit 2017, që mban firmën e prokurorit të atëhershëm, Petrit Fusha.

Asokohe, Agron Malaj ka qenë drejtor i OSHEE-së në Dibër, dhe Drejtoria e Adminsitratës Publike i ka kërkuar prokurorisë ta verifikojë në lidhje me dënimin e vitit 1999.

Prokurori Petrit Fusha, ka dalë në konkluzionin se Agron Malaj, prekej nga ligji i dekriminalizimit, por ishte rehabilituar. Duke qenë se Kodi Penal në vitin 1999 kur është dënuar Malaj, ishte ndryshe nga formulimi kur ligji i dekriminalizimit u miratua, atëherë Prokuroria i tha DAP=it, se Malaj ishte rehabilituar.

Ai e mbajti detyrën si drejtor i OSHEE-së, dhe më pas mori dhe detyrën si kryebashkiak sepse edhe KQZ argumentoi po një lloj.

Në këto kushte, përvarësisht kërkesave të PD-së, kjo cështje mund të quhet e mbyllur, sepse pavarësisht hijeve të dyshimta të argumenteve juridike, edhe Prokuroria edhe KQZ-ja e kanë hetuar më herët këtë rast dhe kanë marrë vendim në favor të kryebashkiakut të Matit. /abcnews.al

robert42-1.jpg
R D13:39 | 20/01/2020

Prokuroria kërkon arrest me burg për 7 të arrestuarit e operacionit “Tranzit” mes tyre edhe vëllai i ish-shefit të Qarkullimit Dibër, Robert Aga. Ky i fundit ka dalë në përgjimet e Bild për blerjen e votave në Diber. (“Jam ushtari yt”, shkarkohet nga detyra kreu i Policisë Rrugore Dibër)

Prokurori i çështjes Robert Kote thotë se provat më të forta për grupin kriminal janë përgjimet dhe procesverbali i lendes narkotike prej 32.5 kg kanabis në formë çokollate. Seancat për masat e sigurisë do të zhvillohet nesër në gjykatë.

Të arrestuarit për drogë:

Pajtim Aga (vëllai i shefit të policisë)
Edmond Rajta
Pajtim Aga
Shkëlzen Mazari
Devis Mija
Fatjon (Paulin) Dodaj
Marsida Piperi
Arjet Halilaj

Njoftimi i policisë për operacionin ku u arrestua Pajtim Aga

Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme në Drejtorinë e Policisë së Shtetit dhe DVP Dibër, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative nga burime të ndryshme, finalizoi me sukses operacionin e koduar “TRANZIT”, si rezultat i të cilit bë i mundur arrestimi në flagrancë i shtetasve:

-E. R., 52 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale ”Moskallëzim krimi”.

-P. A., 51 vjeç, banues tek ish-stacioni i Trenit, Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve” kryer në bashkëpunim.

-Sh. M. 51 vjeç, banues në Kombinat, Tiranë, i dënuar për veprën penale “Falsifikim dokumentesh”.

-D. M., 20 vjeç, banues në Kombinat, Tiranë.

-F. D., 37 vjeç, banues në Shëngjin.

-M. P., 32 vjeçe, banuese në Gjirokastër.

-A. H., 38 vjeç, banues në Lezhë.

Nga ana e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme në Drejtorinë e Policisë se Shtetit dhe DVP Dibër ishin grumbulluar informacione në rrugë operative se shtetasit e lartpërmendur kishin siguruar lëndë narkotike të llojit “Cannabis sativa në formë çokollate” në shtetit grek, lëndë të cilën e kishin kaluar nëpërmjet kufirit nga Konispoli, nëpërmjet dy shtetasve me banim në Gjirokastër.

Me pas lënda narkotike do transportohej në qytetin e Tiranës, me qëllim për ta nisur më vonë në një qytet në veri të vendit, për ta trafikuar jashtë Shqipërisë.

Gjatë operacionit në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 32.5 kg lëndë narkotike canabisa sativa në formë çokollate, 6 aparate celulare dhe 2 automjete.

Materialet procedurale i kaluan  Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime te mëtejshme hetimore, për veprën penale ”Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në bashkëpunim.

Përgjimi i Bild, Robert Aga flet me Qefalinë dhe Tahirin:

Bert Aga: O shoku im si je?

Xhemal Qefalia: Mirë! Jam në një tavolinë, ku ke qef me shku ti në Bulqizë e?

Bert Aga: Po

Qefalia: Ok, hajt ciao!

Bert Aga: Kush të tha ty?

Qefalia: jemi këtu me kryeminsitrin dhe me ministrin

Bert Aga: Unë u garantoj tu jap çfarë tu dojë qejfi. Më çoni për zgjehdje

Qefalia: Se mos binë atë Bert kehsin aty, si thua ti?

Bert Aga: Mirë mo

Qefalia: Të betohem.  Do noj foto nga tavolina të ta tregoj?

Bert Aga: Se mos ke noj fdashnore…

Qefalia: Pse e mbylle, ja ta qes i çikë ministrin ti folësh se na çave b*thën, na foli. Saimir na foli icikë këtij shefit të komisariatit Bert Agës, na foli i cikë.

Saimir Tahiri: Alo, o Berto

Bert Aga: Mirmbrëma, si je?

Saimir Tahiri: Nuk shkon kjo punë, që ma jep Qemali telefonin që të të falënderoj unë ty…

Bert Aga: Jo mo, të lutem

Tahiri: As nga ana institucionale nuk shkon…

Bert Aga: Sinqerisht më ka gënjyer

Tahiri: megjithatë faleminderit shumë për angazhimin, je i madh

Aga: E kam detyrim …

Tahiri: Edhe mos e rruaj k..in për ata që thonë ata, se se rruajmë trapin për ata legena

Aga: Unë jam ushtari jot …

Qefalia: Ke të fala dhe nga Ulsiu, do ti flasësh … Foli icikë Ulsiurt

Manja: ku je mo vlla

Aga: Ca bëre si je?

Manja: Hic mo, ja me kryeministrin

Aga: mu më duhet me shku pak atje

Manja: Ku mo?

Aga: Ke Bulqiza, po u ndërrumë ..

Manja: Ne themi të shkosh për më lart o burrë.

Aga: Mirë mo mirë, ju e dini …

Manja: Dëjo mua, fol me Xhemalin se ai ëhstë te Komisioni i sigurisë. Ne po kërkojmë të vish për më lart, se të bësh nopj gjë më të madhe, se mua më duken gjëra të vogla ato o miku im.

Aga: Mirë mo mirë … Xhemalin e kam pas vartës atëherë

Manja: ore ëhstë kryetar i komisionit të sigurisë

Aga: Ai thotë jam ushtari i Berttit, se Bertin kam pas komandant..

Manja: në rregull në rregull…

Qefalia: Hë mor ti, që më çan trapin mua …

Aga: Po si ma nxjerr ministrin ti mua aty në telefon o k*qe …

Qefalia: Po je shoku im ti re mos më çaj k*rin mu.. A do ti flasësh Edit …?

Aga: Ej o vlla, atë dokumentin …

Qefalia: A je shoku im ti. Mos më çaj b*thën…

Aga: unë kam qenë dhe do jemë…

Qefalia: Hajde vlla ciao…

/abcnews.al

gjyqi.jpg
ger ta15:20 | 17/01/2020

Prokuroria ka kërkuar masën “arrest me burg” për grupin e parë prej 14 personash, nga 31 të arrestuarit për dëmet e tërmetit të 26 nëntorit. Mes tyre janë edhe Fatbardh Plaku ish-kryetari i komunës se Farkës dhe Besnik Fuç,  ish-kryetari i komunës Kashar.

Sakaq, organi i akuzës ka kërkuar “arrest ne shtepi” për Faik Fejzon.  Në mesin e 31 personave të arrestuar ka zyrtarë dhe ish-zyrtarë në Tiranë, Farkë, Vorë dhe Kashar, të dyshuar se kanë abuzuar me detyrën dhe kanë ndërhyrë në strukturën e ndërtimeve.

Kjo seancë maratonë vazhdon ende.

Siç raporton për abcnews.al gazetarja Glidona Daci, është bërë gati për tu njohur me vendimin, dhe grupi i dytë prej 16 personash.

31 personat e arrestuar, presin vendimin e gjyqtares Vjollca Spahiu, e cila do të japë vendimin, pasi të dëgjojë të gjitha palët.

Burime për ABC News njoftojnë se seanca është shoqëruar me debate të shumta mes prokurorëve dhe avokatëve, pasi këta të fundit nuk janë njohur me dokumentacionin që disponon prokuroria.

Po ashtu masa e sigurisë “arrest në burg” do të kërkohet edhe për ndërtuesen Vjollca Hoxholli, e cila do të përballet me Prokurorinë dhe Gjykatën gjatë orëve në vazhdim.

Prokuroria është shprehur se ka mungesë dokumentacioni.  Sa i përket shkeljeve që kanë kryer sipas prokurorisë funksionarët e komunave kanë miratuar leje ndërtimi në mungesë të ligjit dhe në mungesë dokumentacioni teknik. Mungon studimi sizmik që nuk është gjetur në asnjjë nga këto njësi administrative ku janë zhvilluar hetimet.

Prokuroria është shprehur se numri i të ndaluarve pritet që të rritet, pasi hetimet janë duke vazhduar. Sa i përket 6 personave të cilët  janë larguar nga vendi, organi i akuzës preferon t’i mbajë sekret të dhënat. Dyshohet për dekonspirim të mundshëm, por zyrtarisht nga ana e prokurorisë nuk pranohet një fakt i tillë.

Të ndaluarit që do marrin masen e siguriseë në gjykatë sot: 

Naim Shehi

Pellumb Korfuzi

Fejzi Dyrmishi

Adhurim Qehajaj

Hekri Disha

Ndoc Pepkolaj

Stela Maze

Ali Dyrmishi

Zhaneta Tagani

Besnik Fuçia

Gerti Çaliku

Qirjako Gjerko

Fatbardh Plaku

Merita Kushe

Jan Ikonomi

Bukurije Halili

Vjollca Hoxholli

Anila Harxhi

Shefqet Doda

Reiz Fejza

Mehmet Felahi

Hodo Gjoni

Artur Skela

Agim Eski

Bukuri Halili

Pellumb Korfuzi

Adhurim Qehaja

Ermir Çina

Asqeri Xhanari

Naim Shehi

Gezim Shkalla

Shpetim Kerçiku

Luan Beta

/abcnews.al

dokle-2.jpg
So Nila10:01 | 16/01/2020

Në një lidhje direkte me emisionin ABC-ja e mëngjesit me gazetarin Enkel Demin, gazetarja Glidona Daci ka dhënë detaje në lidhje me kërkesën e prokurorisë për ankimimin e vendimit të lirimit të Endrit Dokles.

Prokuroria ka kërkuar përjashtimin e gjyqtares së çështjes së Endrit Dokles, anëtar i “Bandës së Durrësit”, i cili ishte akuzuar së bashku me 16 persona të tjerë, si pjesë e bandës famëkeqe te Durresit ka sjellë përplasjen mes Prokurorisë së Krujës dhe Gjykatës.

Gazetaja e abcnews.al thekson se prokuroria në ankimimin e saj e cilëson shkelje vendimin e dhënë nga gjyqtarja Enkelejda Hoxha dhe në fund kërkon që të anulohet vendimi për Endrit Doklen dhe ai të vijojë dënimin e tij.

Ndërkohë një ditë më parë Prokuroria prane Gjykates se Shkalles se Pare Kruje, ka bërë publike per median shkaqet e ankimit te cilin e ka dorezuar në Gjykatë;

Pjese nga deklarata:

Në interpretim të dispozitave dhe duke patur në vëmendje Vendimin Unifikues të Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë ndaj një të dënuari mund të aplikohet si dënim alternativ lirimi me kusht nëse plotësohen këto kushte:

Së pari, ekzistenca e arsyeve të veçanta apo sjelljes shëmbullore. Në nenin 64 po dhe në interpretim qëllimor dhe sistematik të nenit 65 të kodit penal ( së bashku lidhen me të njëtin institut) nuk janë përcaktuar rastet që konsiderohen si “arsye të veçanta” por referuar qëndrimit të Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë “arsyet e veçanta” nuk janë të pavarura, ato janë të lidhura ngushtë me qëllimin e institutit të lirimit me kusht i cili ka të bëjë me riedukimin dhe riintegrimin në shoqëri të të dënuarit. Arsyet e veçanta nuk janë gjë tjetër veçse rrethana konkrete, të cilat provojnë se me dënimin e vuajtur është arritur qëllimi për edukimin dhe i dënuari është i gatshëm të riintegrohet në shoqëri. Ato janë fakte të cilat provojnë se me pjesën e dënimit të vuajtur është arritur qëllimi i dënimit penal në rastin konkret për edukimin e të dënuarit dhe ai është i gatshëm të riintegrohet në shoqëri.

Në rastin konkret nuk ka fakte që qëllimi i dënimit penal është realizuar me riedukimin e tij .

  1. a) Së pari kërkuesi është dënuar për vrasje me paramendim dhe krime të tjera të rënda.
  2. b) Së dyti, i dënuari e ka kryer në bashkëpunim si dhe ka qënë pjesë e formacione të bashkëpunimit të vecantë si “grup i strukutuar krimiminal”
  3. c) Së treti, lidhur me qëndrimin që ai ka pasur ndaj veprës në përfundim të gjykimit ka kërkuar pafajësi. Pra, nuk e ka pranuar veprën.

Sa më sipër, duke pasur parasysh rrezikshmërinë e veprës penale të cilën ka konsumuar i dënuari fakti që vepër të rëndë kundër jetës të cilën ai është dënuar, faktin që ajo e ka kryer veprat me dashje direkte dhe në bashkëpunim si dhe faktin që ka mbajtur qëndrim mohues për veprën, nuk krijon bindjen e brendshme se kërkuesi ja ka arritur qëllimin e dënimi për të liruar para kohe.

Së dyti, nëse me sjelljen dhe punën e tij tregon se me dënimin i është arritur qëllimit për edukimin e tij. Sjellja e të dënuarit vlerësohet për tërë kohën e dënimit të vuajtur dhe Gjykata mban parasysh respektimin e rregullores brenda institucionit, ekzistencën ose jo të masave disiplinore, marrëdhëniet e krijuara me bashkëvuajtësit e personelin e institucionit, qëndrimin e të dënuarit ndaj veprës penale, angazhimin e tij në aktivitetet sportive, kulturore, fetare, pjesëmarrjen në këshillimet individuale apo në grup, ndjekja e kurseve arsimore e profesionale me qëllim rritjen e nivelit arsimor, profesional e kulturor, marrja e lejeve shpërblyese etj. Provat në të cilat bazohet Gjykata për të konkluduar nëse me sjelljen e qëndrimin e tij është arritur qëllimi i edukimit janë aktet që gjenden në dosjet e të dënuarit dhe regjistrat përkatës që mbahen në çdo I.E.V.P në respekim të VKM-së nr.303, datë 25.03.2009 “Për miratimin e rregullores së përgjithshme të burgjeve”.

Fakti që kërkuesi nuk shprehet për pëndëse e bën dhe raportet e shërbimit të provës dhe IEVP, në lidhje elementin e riedukimit të të dënuarit Endrit Dokle, të pa plota për të vlërësuar qëllimin e riedukimit të tij.  Gjithashtu nuk shpjegohet se ku bazohet ky qëndrim kur sipas avokatit të kërkuesit në seance deklarohet se ky shtetas vuan nga semundje depresive, si dhe gjatë intervistave në IEVP  i dënuari nuk pranon përgjegjësinë kryesore për disa vepra për të cilat është dënuar ( lexo faqe  8 të Raportit të shërbimit të Provës ).

Ajo që duhet të vlerësohej dhe të analizohej nga instiucionet e mësipërme dhe prej gjykatës është dhe fakti se kërkuesi është dënuar pra është përsëritës dhe me vendimin  nr.29 dt 15.04.2013 Gjykata e Apelit për Krime të Rënda ,e cila ka deklaruar fajtor për veprën penale “Grup i strukturuar kriminal “parashikuar nga neni 333/a/1 i Kodit Penal dhe trafikimi i narkotikëve në kuadër të grup i strukturuar kriminal parashikuar nga neni 283/a/2 dhe 334/1 i Kodit Penal duke e dënuar me 16 vite burgim.

Së treti: në rastin e të dënuarit me burgim të përjetshëm ligjvënësi ka sanksionuar se si rregull lirimi i tyre me kusht nuk lejohet, përjashtimisht lirimi i tyre lejohet nëse lotësohen disa kondita të tjera të cilat sipas nenit 65 të kodit penal janë :  të ketë vuajtur jo më pak se 35 vite burgim; – gjatë vuajtjes së dënimit ka mbajtur sjellje shembullore; çmohet se i është arritur qëllimit të dënimit për edukimin e tij. Në çdo rast lirimi i një të dënuari me burgim të përjetshëm konsiderohet si i jashtzakonshëm. Në vijim, nëse i dënuari është duke vuajtur dënimin për ndonjë nga veprat penale të parashikuara në nenet 78/a, 79/a, 79/b, 79/c dhe paragrafi i tretë i nenit 100 dhe rezulton të jetë dënuar me burgim të përjetshëm, lirimi i tij nuk lejohet pavarësisht se ai plotëson të gjitha konditat e tjera ligjore siç janë koha e vuajtjes së dënimit, sjellja e tij apo fakti se është arritur qëllimi i edukimit të tij.

Në çështjen objekt gjykimi rezultoi se kërkuesi nuk plotësonte kushtet e përmendura më lart çka nënkupton se :nuk provohet ekzistenca e arsyeve të veçanta apo sjelljes shëmbullore, nuk ka vuajtur as 25 vite sipas ligjit para ndryshimeve dhe as 35 vite sipas ligjit në fuqi nga dënimi i dhënë. Në rastin konkret duhen hequr kohën e përfituar me amnisti rreht 5 vite, kështu  kërkuesi konsiderohet se ka vuajtur për efekt të nenit 64 dhe 65 të K.Penal rreth 20 vite pra nuk ka plotësuar kohën e vuajtjes së dënimit.

Gjatë këtij gjykimi është administruar raporti i vlerësimit nga ana e Shërbimit të Provës me nr. 621/2 datë 02.12.2019 sipas të cilës qëndrimi i këtij institucioni është për sa më poshtë vijon: “Shërbimi i Provës, në cilësinë e institucionit misioni i të cilit, bazuar në ligjin procedurial dhe kriteret e ligjore , është në mbështetje të çdo kërkese për aplikim të dënimeve alternative dhe mbikqyrja, mbështetja, asistimi i të dënuarve gjatë procesit të rehabilitimit dhe risocializimit. Në fund të realizimit të këtij qëllimi, Shërbimi i provës , nqa Gjykata do ta gjykonte të arsyeshme pranimin e kërkesës së të dënuarit Endrit Dokle, është dakort dhe do ta mbështeste këtë vendim dhe në përmbushje të detyrave funksionale do ta ndihmonte dhe asistonte të dënuarin gjatë procesit të rehabilitimit të tij, pranë familjes”

Sipas avokatit të të dënuarit deklaron se ai vuan nga sëmundje depresive për të cilën gjykata duhet të kishte caktuar ekspert mjekoligjor mbi këtë fakt. Nisur nga qëndrimi i mjekut gjykata duhet të vlerësojë të lejojë që dënimi me burgim të ekzekutohet jo në një I.E.V.P apo në një qendër të kujdesit dhe shëndetit publik nëse provohej sëmundja mendore, për të cilën pa u hetuar ky shkak krijon premisa jo të sakta mbi rrezikshmërinë e kërkuesit. Është Gjykata më pas në kuadër të çmuarjes së provës pa i dhënë asnjë provë vlerë të paracaktuar të analizojë në tërësi dhe të vendosë mbi kërkesën e palës.

Së katërti : Në lidhje me kohën e vendosjes në shërbim në provë gjykata ka vendosur vendosjen në periudhë provë për një periudhë  prej 5( pesë)  vjetësh, që është në kundërshtim me Vendimin Unifikues sipas të cilit orienton gjykatata me efekt të detyrueshëm për zbatim : “Në mungesë të një rregullimi të saktë ligjor, koha e provës do të jetë e barabartë me kohën e mbetur të masës së dënimit me burgim, për të dënuarin që lirohet me kusht.” Pra gjykata ka gabuar në zbatimin për analogji të  kohës e caktuar duke referuar parashikimet tek neni 59 i Kodit Penal dhe ka caktuar në mënyrë jopropocionale dhe ligjore kohën e shërbimit në provë vetëm për 5 vite.

Për këto arsye, organi i akuzës çmon se kërkesa është e pabazuar ligjerisht në bazë të nenit 64 dhe 65 te Kodit Penal, ndaj edhe duhej të rrëzohej nga gjykata  dhe rrjedhimisht vendimi gjyqësor për pranimin e kërkesës së të dënuarit  është i pabazuar në ligj dhe prova dhe duhet të ndryshohet

Përfundimisht është kërkuar: Ndryshimi i vendimit nr.6/123 Akti. datë 14.01.2020 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë. Rrëzimi i kërkesës së të dënuarit Endrit Dokle për “Lirimin me kusht ” si të pa bazuar në ligj dhe në prova./abcnews.al

 

Screenshot_3-3.png
R D19:42 | 15/01/2020

Prokuroria e Tiranë ka prerë 31 urdhër-ndalime për ish-zyrtarët lokalë, ndërtues, arkitektë, etj. lidhur me dëmet e shkaktuara nga termeti i 26 nëntorit. Sipas prokurorëve janë gjetur shkelje të shumta sa i përket ndërtimeve në zonën e Unazës së Re, Farkës në Tiranë si dhe në Kamëz e Vorë.

I ftuar pasditen e sotme në studion e “Abc News” gazetari investigativ, Artan Hoxha tha se kjo dosje e servirur me bujë do të shfryhet shumë shpejt në gjykatë. Edhe pse janë lëshuar 31 urdhër-arreste nga prokuroria, gjykata do ti lirojë ata një nga një, pasi prokurorët janë të pritur të çojnë njerëz në burg kur ka presion politik.


Artan Hoxha:  Nëse i hidhni një sy sot Tiranës dhe nëse e krahasoni me atë të para 20 viteve do të shihni se Tirana është zgjeruar shumë pikërisht në këto zona që quheshin komuna, si Farka apo Kashari. Dua të theksoj se Farka administronte pjesën elite të kryeqytetit, aty janë janë vendosur restore dhe shtëpitë e VIP-ave. Ish-komuna e Farkës përfshin edhe zonën e Kopshtit Zoologjik apo Liqenin e Thatë ku janë bërë pallate me shumë kate.

E njëjta gjë është Kashari… ish-komuna Kashar ka dhënë gjithë lejet e ndërtimit për Unazën e Re (Astir), Mëzezin, Yzberishtin, etij. Kjo zonë sot për sot është si Kabul. Është ndërtuar pa asnjë lloj plani urbanisitik. Aty nuk ka asnjë shkollë apo kopësht publik. Po të shohësh në 7 të mëngjesit ka një trafik të paparë pasi të gjithë i çojnë fëmijët në shkolla të tjera të Tiranës.

20 vitet e fundit kryeqyteti është drejtuar nga e majta, ndërsa ish-komunat nga e djathta. Pra fletë-arrestet janë prerë për të djathtët, bashkia e madhe që është drejtuar nga e majta nuk është prekur nga prokurorët e çështjes. Dëgjova sot prokuroren që përmendi edhe Kamzën e Vorën. Të gjitha këto njësi administrative kanë qenë drejtuar nga kryetarë të djathtë.

U mbush qelia, 4 gra në një krevat

Artan Hoxha: Dje kur u bënë arrestimet zinxhirë isha në kafe me një drejtues policie dhe e merr në telefon një grua i thotë më kanë rrëmbyer burrin. Kur pyes çfarë profesioni ka, më thotë arkitekt? Në sallën operative mësuam se po bëhen arrestime të shumta, që ishin ishin arkitektë, inxhinierë, ndërtues dhe pushtetarë vendorë. Theksoj se janë lëshuar 31 fletë-arreste por kanë dalë emrat e 27 personave, 6 të tjerë dyshohet se janë larguar nga vendi.

Në pamje të parë duket goditje e fortë. Drejtoria e Policisë së Tiranës ishte e mbushur mbrëmë me familjarë dukej sikur aty kishte miting. Mes të arrestuarëve janë dhe 4 gra (femra) që mbrëmë kanë fjetur në një qeli, në një krevat. Avokatët nuk lejoheshin se nuk ishin gati prokurat. Pra, prokuroria dhe policia bënë gjithë këtë fluks njerëzish ndaj nuk arrijnë të bëjnë dot gati materialet. Le të shohim nesër kur të dalin në gjykatë, a do të vlerësohen të ligjshme masat e sigurimit personal?!

Unë mendoj se masiviteti sfumon cilësinë. Publiku pret tjetër gjë, pret të arrestohen njerëz të rëndësishëm me pushtet. Kjo nisja nga poshtë s’më pëlqen.

Pse nuk do dënohen ish-kryekomunarët

Artan Hoxha: I dëgjova me vemendje prokurorët, ata janë bazuar në një ligj të shekullit të kaluar, ligji urbanistik i vitit 1998. Bardh Plaku ish-kreu i komunës Farkë dhe Besnik Fuçia i Kasharit, kanë kohë që e kanë lënë mandatin. Veprat penale që u atribuon janë parashkruar… Pra i mbledhin me bujë në polici dhe i lirojnë një nga një tek gjykata. Njerëzit duan që të ketë ndëshkim të plotë për katrahurën e tmerrshme të ndërtimeve, nuk duan ‘show’.

Ndërtimet pa cilësi nuk janë bërë vetëm në periferi, por edhe në Tiranë. Aktualisht brenda qytetit të Tiranës ndërtohet me ritme të larta. Betonieret punojnë ditën dhe shkon Policia Bashkiake e gjobit qytetarët, që të mbajë rrugën e hapur për betonieret e pallateve.

Te diga e Liqenit ka shumë objekte. Ato dallojnë të gjitha nga larg se kanë kate shtesë, deri në 4 kate. Gjithë këto kohë nuk i ka kontrolluar askush ndërtuesit. Mendoj se gjyakta mund ti lirojë personat e arrestuar sepse prokuroria s’ka nevojë të bëjë zhurmë, por hetime të thelluara. Pra ata mund ti hetonte në gjendje të lirë, por ta kopsiste dosjen. Kemi 18 arrestimet e Durrësit, që u liruar ca në Shkallën e Parë e ca në Apel. Prokurorët tanë janë të pritur të çojnë njerëz në burg kur ka presion politik. /abcnews.al

4096.jpg
So Nila12:16 | 15/01/2020

Gjashtë menaxherë të  kompanisë Volkswagen janë akuzuar për mashtrim në lidhje me trajtimin e emetimeve të gazrave nga prodhuesi automobilistik, njoftoi një prokuror nga qyteti gjerman i Braunschweig.

Gjashtë personat u  akuzohen për evazion fiskal dhe falsifikim të dokumenteve në periudhën midis nëntorit 2006 dhe shtator 2015, kur skandali goditi për herë të parë gjigantin e makinave gjermane.

Thuhet se të dyshuarit janë “kryesisht përgjegjës” për mashtrimin e klientëve dhe rregullatorëve të VW me ndihmën e programit të dizajnuar për të testuar emetimet e mjedisit në makinat me naftë, sipas deklaratës.

Martin Winterkorn, ish presidenti i Grupit Volkswagen, i cili nuk është ekspozuar nga zbulimet, gjithashtu është akuzuar për mashtrim të Braunschweig.

Aksionarët po kërkojnë më shumë se 9 miliardë euro dëmshpërblime nga prodhuesit e makinave me bazë në Wolfsburg, duke argumentuar se ata humbën para pas skandalit, dhe se ato duhej të ishin paralajmëruar sapo ata të mernin vesh për instalimin e pajisjeve mashtruese në makinat VW.

Këtë muaj, një rast i ngjashëm u ngrit kundër Daimler, me më shumë se 200 investitorë  që kërkuan 900 milion euro nga pronari i Mercedes-Benz./abcnews.al

Qerim-Ismailaj.jpg
nev ila10:49 | 14/01/2020

Prokuroria përmes sektorit të saj për dekriminalizimin,  ka nisur verifikimin dhe ka kërkuar të merren gjurmët e gishtave të kryetarit të bashkisë mallakastër Qerim Ismaliaj.

Burime për abcnews.al njoftojnë se fillimisht gjurmët e gishtave të Ismailaj do të merren të ADISA (Agjencia e Ofrimit të Shërbimeve të Integruara).

Më herët PD përmes Sekretarit të saj të Përgjithshëm, Gazment Bardhi, bëri publik dokumentin e Prokurorisë së Athinës, ku, sipas tij, Gjykata e Kiosit e ka dënuar me 3 vite burg kryebashkiakun e Mallakastrës.

Po ashtu ish-deputeti i PD Enkelejd Alibeaj ditën e sotme në emisionin ABC-ja e Mëngjesit tha se Ismailaj, ka qenë në dijeni për dënimin e tij, dhe se përpara 1 muaji e gjysmë, ka shkuar dhe ka tërhequr në Greqi, dosjen e tij penale.

Qerim Ismailaj sipas PD-së, është dënuar më 25 shkurt të vitit 2000 me 3 vite burg nga Gjykata e Kios, për kryerjen e veprimeve të dhunshme, plagosje (rrahje)./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono