Prokuroria e Krimeve të Rënda

vangjush-dako-deshmi.jpg
G. P.11:52 | 02/08/2019

Nuk ka qetësi për ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako. Pas shpalljes familjarisht “Non grata” nga autoritetet amerikane, Prokuroria për Krime të Rënda ka vendosur ta marrë Dakon sërish në pyetje, për dosjen “339”.

“Telashet për ish-kryetarin e Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako nuk kanë të sosur, pasi në Shtator do të përballet sërish me organin e akuzës për dosjen e famshme “339””.

Thirrja e Dakos nga organi i akuzës vjen mënjëherë pasi Departamenti Amerikan i Shtetit e shpalli atë dhe familjen e tij “non grata”.  Vendimi nga autoritetet amerikane u mor pas informacioneve të sigurta se Dako ishte përfshirë në afera korruptive.

“Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion pritet të ngrihet në Shtator dhe mesa duket Vangjush Dako do të jetë i pari që do të përballet me SPAK, ku pritet të japë edhe njëherë sqarime për audipiopërgjimet e publikuara nga gazeta gjermane BILD, ku Dako dëgjohet duke folur me një nga anëtarët e grupit kriminal të Avdylajve”.

Dako u thirr nga Prokuroria për Krime të Rënda edhe në muajin Maj, ku ka dhënë sqarime për lidhjen e tij me grupin e Aldylajve të Shijakut. Gjithashtu edhe për fenomenin e shitblerjes së votave në zgjedhjet lokale të 2017. Dako nuk ka dhënë asnjë informacion që mund t’i vinte në ndihmë grupit hetimor, madje ka mohuar lidhjet e tij me grupin kriminal, duke thënë se i ka takuar ata si çdo zgjedhës tjetër.

Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka zgjedhur 15 anëtarët e SPAK, 10 prej të cilëve e kanë kaluar shkallën e parë të Vettingut. Në bazë të rregullore së miratuar nga KLP Struktura e Posaçme Antikorrupsion mund të nisë nga puna edhe më 10 anëtarë e të plotësohet më vonë.

/ABC News Albania 24/7

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
nev ila10:35 | 20/06/2019

Ish-drejtori i pergjithëshm i burgjeve Arben Çuko do të përballet me akuzat që rëndojnë ndja tij  në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Çuko akuzohet për “Korrupsion aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, në bashkëpunim. Së bashku me dosjen e Çukos për gjykim është dërguar edhe doja për 4 të pandehurit të tjerë.

Dërgohet për gjykim dosja në ngarkim të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve Arben Çuko. Prokuroria për Krime të Rënda ka bërë publike një pjesë të kërkesës për gjykim me 5 të pandehur, mes te cileve dhe Çuko. Dosja në ngarkim të ish-drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Qerim Mushës, shoferi i Çukos, Olsi Karagjozit, i dënuar si dhe shtetasve Artur Balla dhe Denis Llaftiu.

Ndërkohë pritet që të hidhet shorti për gjyqtarin i cili do të zhvillojë seancën paraprake. Këto persona u arrestuan në kuadër të operacionit “VolVo 4”. Ata akuzohen per “Korrupsion aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, në bashkëpunim. Nga përgjimi i bisedave telefonike mes të të pandehurve Arben Çuko, Artur Balla, Qerim Musha, Olsi Karagjozi, Denis Llaftiu, është dokumentuar se kundrejt korrupsionit me parà eshte realizuar transferimi i të dënuarit Olsi Karagjozi nga burgu i Burrelit, në ate te Fierit, sipas preferencës së vetë të dënuarit.

Në bazë të përgjimeve që dispono prokuroria ka rezultutar se Musha dhe Llaftiu kanë lujatur rolin e ndërmjetësive.  Çuko rezulton që merrte  rreth3 mijë euro për të krijuar favorizime të të dënuarve. Ish- drejtori i burgjeëve ra në rrjetën e Prokurorisë për Krime të Rënda për shkak se u përgjua duke folur me Jasin Avdylin për të bërë të mundur trasferimin e Karagjozit.

Organi i akuzës ka dorëzuar kërkesën për gjykim edhe për 12 të pandehur të tjerë, të cilët akuzohen për veprat penale“ Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, në bashkëpunim, “ Grup i strukturuar kriminal” dhe“Kryerje e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”. Duke e dërgua kështu në një numër rekord personash të arrestaur deri në 74.

Operacioni Volvo 4 u shtri në disa prej qyteteve kryesore në vendit duke bërë të mundur goditeje e disa grupeve kriminale./ABC News Albania 24/7

krimett.jpg
ent ela16:00 | 02/02/2019

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka lëshuar 34 urdhër arreste kundër trafikut të qenieve njerëzore. Në qendër të aksionit është kapja e personave që dyshohet se kryejnë trafikim të qenieve njerëzore, kryesisht drejt SHBA, Kanadasë e Anglisë. Arrestimet janë kryer në qytetet Tiranë, Lezhë, Shkodër, Delvinë, Sarandë dhe Durrës. Dyshohet se të arrestuarit, përmes falsifikimit të dokumenteve kanë ndihmuar emigrantë ilegalë të kalojnë kufirin shqiptar duke synuar vendet e perëndimit. Të përfshirë në këtë organizatë kriminale janë punonjës të policisë në pikat e kalimit kufitar në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës. Ky operacion vjen në vazhdim të një aksioni të mëparshëm, të zhvilluar në Tetor të vitit të kaluar dhe mars, ku u shkatërruan 7 grupe kriminale, që bashkëvepronin me njëri-tjetrin, për trafikimin e qenieve njerëzore. /abcnews.al

balla-basha-1.jpg
G. P.12:46 | 29/06/2018

Dy ditë pasi deputeti Taulant Balla paditi për “shpifje” kreun e PD, Taulant Balla, Gjykata për Krimet e Rënda caktoi datën 10 Korrik për seancën e parë të gjyqit. Padia, ku Balla pretendon se Basha ka shpifur kur lidhi emrin e tij me 3.4 milionë eurot e bllokuara në portin e Durrësit do të shqyrtohet nga gjyqtari Luan Hasneziri.

Ora 13:00 e 10 korrikut pritet t’i gjejë kryeopozitarin Lulëzim Basha dhe kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, përballë njëri-tjetrit në një sallë gjyqi të Krimeve të Rënda.

Togat e zeza të Krimeve kanë caktuar këtë datë për zhvillimin e seancës së parë gjyqësore të shqyrtimit të padisë për “shpifje” të bërë nga deputeti Balla kundër drejtuesit të Partisë Demokratike.

Përmes padisë së depozituar të mërkurën tek Krimet e Rënda deputeti Balla pretendon se Basha ka shpifur, kur ka lidhur emrin e tij me “Toyotat Yaris” dhe eurot që u sekuestruan me pas në Portin e Durrësit. Fillimisht Balla i referohej si shpifje kësaj deklarate të Bashës në sallën e Kuvendit.

Padia e depozituar nga Balla do të shqyrtohet nga gjyqtari Luan Hasneziri. Sipas nenit 120 të Kodit Penal, ku është bazuar padia, përhapja e qëllimshme e thënieve, si dhe çdo informacion tjetër, duke e ditur se janë të rreme, që cënojnë nderin dhe dinjitetin e personit, dënohet me gjobë nga pesëdhjetë mijë gjer në 1.5 milionë lekë. Kur vepra kryehet botërisht, në dëm të disa personave ose më shumë se njëherë dënohet me gjobë nga 50 mijë në 3 milionë lekë. /abcnews.al

MBULIM-KPK-PREMCI-1280x720.jpg
ent ela11:57 | 05/06/2018

KPK seancë dëgjimore me anëtarin e Krimeve të Rënda Dritan Prençi Rreth orës 11.30 para Komisionit te Pavarur të Kualifikimit doli për një seancë dëgjimore Dritan Prençi, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë. Trupa Gjykuese e përbërë nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko dhe Suela Zhegu, bëri publik raportin i Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë Kontrollit të Pasurive dhe konfliktit të interesi, sipas të cilit Prençi ka bërë deklarim të sakte dhe se ka burime financiare të ligjshme. Pasuria e prokurorit të Krimeve të Rënda rezulton të jetë: një apartament 74 metra katrorë i blerë me kredi, një autoveturë tip “Golf” me vlerë 2 mijë euro, si dhe 1/8 e tokës së pandarë të babait të tij 3 mijë metra katrorë në Reç të Dibrës. Edhe raporti i Drejtorisë së Sigurimit te Informacionit të Klasifikuar pohon se ai i përshtatshëm për vazhdimin e detyrës. Trupa gjyqësore e Vettingut në KPK, bëri të ditur gjatëseancës dëgjimore se ka pasur dy kallëzime ndaj prokurorit Dritan Prençi, por në të dy rastet është vendosur “mosfillim procedimi penal”. KPK ka vlerësuar se nuk ka indicie që mund të ngrëne dyshime mbi kallezimet. /abcnews.al

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
G. P.18:00 | 10/04/2018

Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi një total prej 33 vitesh burg për katër persona të akuzuar për kultivim të kanabisit, mes të cilëve ish-shefi i rendit të Policisë së Tepelenës. Sipas prokurorisë, ish-efektivi Gani Abazi kishte mbante kontakte telefonike me kultivuesit e drogës.

Prokuroria për Krimet e Rënda kërkoi një dënim me 8 vite burg për një ish-punonjës policie të akuzuar për përfshirë në kultivimin e kanabisit. Sipas prokurorisë, i pandehuri Gani Abazi, i cili u gjykua në masë sigurie “arrest shtëpie”, mbante kontakte me kultivues të kanabisit në disa fshatra të Tepelenës, ndërsa ishte pjese e policisë së qytetit jugor.

Për akuzat e “kultivimit të bimëve narkotike” dhe “grupit të strukturuar kriminal” prokuroria kërkoi deklarimin e fajshëm të tre të bashkëpandehurve të tij. Sipas pretencës së përgatitura nga prokurorët Ened Nakuci dhe Vladimir Mara, për Besim Zikën u kërkuan 9 vite burg, ndërsa për Pëllumb e Festim Ronën nga 8 vite. Të pandehurit e kësaj dosjeje u arrestuan në shkurt të vitit 2017, gjatë një operacioni ku u sekuestrua në total një sasi prej 1.7 tonë kanabis.

Organet e drejtësisë ranë në gjurmët e të pandehurve nga hetimet që po kryheshin nga Prokuroria e Tiranës për llogari vrasjes së Elton Çiçës në Maj 2016 në kryeqytet. Përgjimet e disa personave me banim në Tepelenë zbuluan angazhimin e tyre në kultivimin e kanabisit në disa fshatra të zonës dhe faktin se ata bashkëpunonin dhe kishin mbështetje nga punonjës të policisë.

Nga hetimi i metejshëm i Krimeve të Rënda u ngritën dyshime se Gani Abazi, punonjësi i policisë së zonës që mbulonte fshatrat ku vepronin të akuzuarit, jo vetëm kishte ardhur në dijeni të ekzistencës së parcelave të kultivuara me lëndë narkotike, por edhe se dinte me saktësi numrin e rrënjëve të mbjella dhe emrin e personit që kujdesej për to./abcnews.al

donaldo-lushaj-1280x712.jpg
G. P.15:46 | 08/03/2018

Donaldo Lushaj, menaxheri i kompanisë “Arbri Garden” ka dalë së fundi 6 herë nga pika kufitare e Morinës drejt Kosovës. ABC News ka mësuar se prokurorët e dosjes së 613 kilogramë kokainë po bashkëpunojnë me kolegët në Kosovë për të mësuar aktivitetin e Lushajt në këtë vend.

Pas prangosjes së menaxherit të kompanisë “Arbri Garden”, Donaldo Lushaj, i cili ishte personi që kreu veprimet doganore për të tërhequr kontenierin, ku gjet edhe sasia rekord e kokainës prej 613 kilogramë, ABC News ka mësuar nëpërmjet sistemit TIMS, hyrjet dhe daljet e tij më të fundit nga Shqipëria.

Për herë të fundit 25-vjeçari kishte dalë nga vendi ynë përmes pikës kufitare të Morinës, më datë 5 Shkurt. Prokuroria e Krimeve të Rënda, ka kërkuar informacion nga kolegët e tyre të Kosovës, se çfarë aktiviteti ka atje Donaldo Lushaj dhe cilët kanë qenë personat që ai ka takuar në këtë vend.

Vetëm në një muaj, nga 2 Janar deri ne 5 Shkurt, menaxheri i kompanisë “Arbri Garden”, kishte kaluar 6 herë kufirin drejt Kosovës. Hetuesit kanë dyshime se, i riu mund të jetë përdorur si korrier, pasi nuk ka qëndruar më shumë se një ditë në Kosovë. Gjatë daljes nga Morina drejt Kosovës, Lushaj ka përdorur dy automjete me targa, AA 361 RH dhe AA 471 SU.

Bashkë me Donaldo Lushajn, i prangosur qëndron edhe drejtuesi i kamionit, Armando Pezaku. Administratori i kompanisë së bananeve, Arbër Çekaj vijon të jetë në arrati prej datës 28 Shkurt, kur u kap droga në kontenierin që kishte ardhur nga Kolumbia, duke kaluar tranzit në portet italiane e Maltës dhe destinacion përfundimtar atë të Durrësit. Më herët, Prokuroria e Krimeve të Rënda i ka dërguar letërporosi edhe Prokurorisë së Livornos.

Organi i akuzës shqiptare kërkon nga autoritetet italiane të njihet me praktikën e ndjekur gjatë kontrollit në kontenierin, ku u gjet drogë, në portin e Italisë së jugut. Grupi hetimor ka krijuar dyshime mbi dokumentacionin që shoqëronte mallin, i cili ishte porositur nga administratori i kompanisë, “Arbri Garden”.

Organi i akuzës kërkon të sqarojë nëse ishte kontrolluar në të vërtetë ose jo kontenieri në portin e Livornos dhe çfarë procedurash ishin ndjekur atje. Sipas burimeve nga hetimi, deri tani dyshohet se në këtë trafik ndërkombetar kokaine janë të përfshirë të paktën 12 persona.

Lëvizjet e Donaldo Lushaj gjatë 2018-s në drejtim të Morinës:

02 Janar 2018, kthehet në të njëjtën datë 02 Janar 2018.
13 Janar 2018, kthehet në të njëjtën datë 13 Janar 2018.
21 Janar 2018, kthehet në të njëjtën datë 21 Janar 2018.
22 Janar 2018, kthehet në të njëjtën datë 22 Janar 2018.
26 Janar 2018, kthehet në të njëjtën datë 26 Janar 2018.
5 Shkurt 2018, kthehet në të njëjtën datë 5 Shkurt 2018.

/abcnews.al

vlcsnap-error873-1-1280x720.jpg
G. P.17:41 | 20/02/2018

Pa kaluar 24 orë nga momenti kur ish-ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, dha shpjegime në Prokurorinë për Krimet e Rënda një tjetër ish-ministër kaloi pragun e këtij institucioni.

Ai ishte pasardhësi i tij tek Transportet, Sokol Dervishaj. Arsyeja e paraqitjes në Prokurori ishte e njëjta.
Dervishaj u pyet në lidhje me hetimin e nisur ndaj tre ish-zyrtarëve të Autoritetit Rrugor Shqiptar të akuzuar për “korrupsion” dhe “shpërdorim detyre” gjatë ndërtimit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Ish-ministri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Dervishaj, mbërriti në Prokurori në 14:50 të së martës. Për gati 1 orë e 45 minuta, ai iu përgjigj pyetjeve të prokurores, Elisabeta Imeraj.

Ai është pyetur mbi rrethana të procedurave të ndjekura nga ana e ministrisë dhe institucioneve të varësisë gjatë zbatimit të projektit të segmentit Tiranë-Elbasan.
Jashtë Prokurorisë, Dervishaj nuk pranoi të japë asnjë koment mbi dëshminë e dhënë prej tij.

Hetimi që ka çuar në qeli tre ish-zyrtarë të Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika, Albens Alite dhe Askel Qurduka nisi në fund të vitit 2017, pas një kallëzimi nga ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës, Damian Gjiknuri. Një audit i kësaj ministrie zbuloi se kishte ndryshime të kontratës bazë të ndërtimit të rrugës, pa iu miratuar në Këshillin Teknik dhe pa marrë mendimin e Avokaturës së Shtetit. Sipas Prokurorisë, këto veprime kanë shkaktuar dëm në buxhetin e shtetit në mbi
37 milionë dollarë.

Për llogari të këtij hetimi, në ditët në vijim do të pyeten të tjerë zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Ministrisë së Transporteve, mes të cilëve edhe ministri aktual, Damian Gjiknuri./abcnews.al

vlcsnap-error187-1-1280x720.jpg
G. P.18:15 | 18/01/2018

Këshilli i Lartë i Drejtësisë do t’i kërkojë llogari Prokurorisë për Krimet e Rënda në lidhje me hetimin e nisur për tre gjyqtarë të Apelit Durrës, të dyshuar për “korrupsion”.

Në mbledhjen e së enjtes, KLD shqyrtoi shkresën e përcjellë nga prokuroria në dhjetor të vitit të kaluar, ku njoftohej për regjistrimin si të dyshuar të emrave të gjyqtarëve
Kliton Spahiu, Petraq Dhimitri dhe Petrit Çeno. Kjo shkresë nuk shoqërohej nga ndonjë provë, apo kërkesë specifike nga ana e Prokurorisë, siç mund të ishte ajo e pezullimit të tyre nga detyra.

Për këtë shkak, KLD vendosi t’i kërkojë organit të hetimit saktësimin e statusit procedurial aktual të tre gjyqtarëve, nëse vijon ose jo hetimi ndaj tyre, apo nëse janë marrë si të pandehur. Ndërkohë, KLD ka nisur hetim disiplinor ndaj tre gjyqtarëve./abcnews.al

vlcsnap-error982-1-1280x720.jpg
us er14:12 | 10/12/2017

Prokuroria e Krimeve të Rënda, kishte nisur hetimet rreth 6 muaj më parë për nënkomisarin e Policisë së Fierit, Festim Lelaj, i cili dyshohet se ka transportuar dy ngarkesa me drogë drej brigjeve italiane, gjatë viteve, 2014 e 2017. Në të njëjtën kohë edhe pasuria e familjarëve të oficerit të prangosur do të kalojë në sitën e organit të akuzës.

Prej gjysëm viti çdo lëvizje dhe fjalë e nënkomisarit Festim Lelajt dhe pjestarëve të tjerë të grupit të dyshuar për trafikimin e 2.5 tonëve kanabis ka qenë e survejuar. Disa ditë pas prangosjes së nënkomisarit të Policisë së Fierit, Festim Lelaj, bashkë me 4 persona të tjerë, Prokuroria e Krimeve të Rënda thekson për ABC News se, grupi kriminal ishte nën survejim prej më shumë se 6 muajsh.

Sipas organit të akuzës, efektivi Lelaj, dyshohet se në vitin 2014 në atë kohë shërbente në Pikën e Kalimit Kufitar të Vlorës, kishte kaluar në bashkëpunim edhe me shtetasit Aurel Laze dhe Skënder Siqeca rreth 350 kg kanabis nga porti i Vlorës drejt atij të Brindisit.
Ky fakt doli gjatë hetimeve proaktive, ku Festim Lelaj kishte rolin e organizatorit në të dy rastet e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike thekson prokuroria.

Pavarësisht se janë dy raste të ndyrshme, transporitit të drogës drejt burgjeve Italiane si, në kohë ashtu edhe persona të tjerë të përfshirë, prokurori i çështjes, Dritan Prençi ka urdhëruar nisjen e hetimit pasuror për nënkomisarin e Policisë së Fierit, Festim Lalaj. Gjithashtu, kontrollit nuk do ti shpëtojnë as familjarët e 42-vjeçarit dhe personat që kanë lidhje gjaku me të. Shkresa do iu dërgohet nga prokuroria të gjitha bankave të nivelit të dytë, e në të njëjtën kohë edhe Drejtorisë së Hipotekave dhe Tatimeve.

I njëjtim hetim po zhvillohet edhe për 2 policët e pikes së kalimit kufitar të Durrësit, Gëzim Dervishi dhe Agron Kapllani. Ndërsa në pranga kanë rënë edhe një doganier së bashku me ndihmësin e tij.

Hetuesit arritën ne përfundimin se nënkomisari i Policisë së Fierit kishte rolin e drejtuesit në grupin që trafikoi 2.5 tonë kanabis në janar të këtij viti nga Porti i Durrësit në Ankona. Ngarkesa me drogë do të dërgohej drejt Gjermanisë, ndërsa kaminoni me lëndë narkotike ishte vulosur në Portin e Durrësit si mall transit, për tu mos u kontrolluar më tutje në portet Italiane. Drejtuesi i kamionit, Dhimo Koraj, progos nga autoritetet Italiane ndërsa automjeti ishte në pronësi të Demo Progonatit edhe ky i prangosur në vendin tonë disa kohë më parë./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono