prokuroret

Basha-ne-prokurori.jpeg
nev ila18:28 | 13/06/2019

Prokuroria e Tiranës ka thirrur kryetarin e PD-së, Lulzim Basha për të dëshmuar në prokurori në lidhje me lobimin rus në SHBA në datë 17 Qershor.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zyrtarisht është i pandehur për lobimin rus në SHBA në periudhën zgjedhore të vitit 2017. Së bashku me kreun e PD, u është dërguar fletë –thirrje për paraqitjen në prokurori, edhe ish-deputetit të PD Arben Ristanit dhe financierit të PD Ilir Dervishi.

Vendimi i prokurorisë së kryeqytetit vjen pas letër-porosisë nga SHBA. Hetimet për këtë çështje janë kryer në SHBA dhe Skoci.

Por cila është konkretisht akuza për kreun e PD Lulzim Basha?

Sipas prokurorisë, pas procedimit penal janë kryer hetimet e nevojshme të cilat kanë rezultuar se Lulzim Basha, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi kanë konsumuar veprat penale të parashikuara nga neni 190/3 dhe 287/ç. Konkretisht akuza që do tu komunikohet 3 zyrtarëve të Partisë Demokratike është ajo e “Falsifikimit të vulave, stampave ose i formularëve” dhe “kryerjes së veprimeve financiare ose transaksioneve të copëzuara për shmangien nga raportimi, sipas legjislacionit për parandalimin e pastrimit të parave“.

Tre prokurorët që do të marrin në pyetje kreun e PD Lulzim Basha, Arben Ristanin dhe Ilir Dervishin janë:

-Ervin Karanxha

-Gjergji Tako

-Kolë Hysenaj./abcnews.al

rama-5-933x445.jpg
Sej rie19:15 | 07/06/2019

Kryeministri Rama akuzoi prokurorët, sipas tij të frikësuar nga vettingu, për nxjerrje të sekretit hetimor të dosjes 339 tek opozita. Shefi i qeverisë tha se është drejtësia që do të vendosë për fajësinë ose jo të personave në hetim në ketë dosje.

Kryeministri Rama  e  quan të vonuar reagimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda lidhur me dosjen 339, dhe mendon gjithashtu se hetimi për ketë dosje duhet të kishte përfunduar. Nga Ura Vajguore ku çeli fushatën elektorale për zgjedhjet e 30 Qershorit, kreu i qeverisë akuzon prokurorë të caktuar për nxjerrje të sekreteve hetimore të kësaj dosje për qëllime politike.

Rama la të kuptohet se Vangjush Dakon dhe këdo tjetër të implikuar në ketë dosje e ka lëne në dorë të drejtësisë.

Ne dallim nga standardi i kësaj maxhorance para zbatimit te ligjit, shefi i qeverisë i kujtoi kundërshtarit politik problemet e tij  me drejtësinë.

Kryeministri u shpreh se opozita po bën gjyqe publike me ato që i cilësoi “audio-përgjime të neveritshme” dhe “muhabete kazani”. /ABC News Albania 24/7

klotilda-1280x715.jpg
Sej rie19:45 | 05/06/2019

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar regjistrime audio të “Dosjes 339/1”, pjesë e së cilës është grupi i Avdylajve të Shijakut. Në 6 përgjime audio të publikuara online dëgjohet Astrit Avdylaj, që sipas “Bild”, mbledh vota në favor të Partisë Socialiste në qarkun e Durrësit, përpara zgjedhjeve të 2017-s.

E ftuar në “Mbrëmje Ide”, deputetja e PS-së Klotilda Ferhati, u shpreh se është drejtësia ajo që duhet të vendose për çështjen në fjalë. Madje ajo  theksoi se prokurorët duhet të kishin punuar për çështjen në fjalë dhe sipas saj asgjë nuk i ka penguar.

“Këto janë çështje të drejtësi dhe në bazë të ligjit dhe kuadrit ligjor, jo vetëm në Shqipëri por në të gjithë botën, çështje të tilla janë objekt i hetimeve nga organet përkatëse, nga gjykatat. Lajme të tilla në media, apo investigime në gazetari, sado prestigjioze qofshin edhe media edhe gazetaria mund të shërbejnë si indicie për të nisur hetimet, për të zbardhur një të vërtetë, por nuk mund të jenë vendimtare për të përcaktuar të vërtetën në lidhje me çështjen” tha Ferhati.

Mirela Milori: Duke qenë njeri i ligjit mendoni se Prokuroria duhet të kishte thirru zotin Dako apo kryetarin e PS-së në Shijak?

Klotilda Ferhati: Që t’iu jap një përgjigje për këtë çështje më duhet të njoh dosjen. Më duhet të di se çfarë ka pas këtyre 5 rreshtave. Ka proceduara ligjore dhe prokurorët kanë në dorë të gjithë mekanizmat e tyre për të pyetur këdo që e çmojnë të rëndësishëm për të zbardhur një fakt apo një ngjarje. Nuk mendoj se e pengon ndonjë gjë në këtë drejtim. Unë mendoj se nëse zellin që kanë për të bërë këto scupet, ta harxhojnë për të bërë profesionin nuk do kishte fare situata të tilla sepse në fund të fundit edhe drejtësia i ka të qarta mekanizmat e veta. Fakti kur është fak dhe provohet askush nuk e kundërshton dot. Ama kur fakti rri kaq shumë kohë duke u bërë vorbull thashethemesh, vorbull opinionesh dhe e humb kuptimin e tij të vërtetë, edhe drejtësinë e kanë cenuar. Do doja nga të gjithë të bëjnë detyrën e tyre.

Mirela Milori: Prokuroria ka reaguar ndaj gazetarëve duke thënë nëse ju nxirrni informacionet dhe materialet që keni… nuk është puna jo të mos nxjerrim materialet. Puna është se nëse ne kemi materiale për të cilat prokuroria nuk punon, nuk është faji jonë dhe nuk do ngelemi ne pa i publikuar.

Klotilda Ferhati: Përgjegjësia për rrjedhje informacioni sipas ligjit i takon në radhë të parë atyre që punojnë në prokurori. Një hetim duhet bërë brenda institucionit dhe ata kanë detyrimin të parit./abcnews.al

Basha-per-babalen.jpg
nev ila18:37 | 12/04/2019

Kërcënimi, i ardhur fill pas akuzës drejtuar edhe nominalisht ndaj prokurorëve dhe gjyqtarit të çështjes, erdhi nga vetë kreu i opozitës së bashkuar, Lulzim Basha.

“Kriminelët nuk hetohen, denoncuesit çohen në gjykatë, dua ta dënoj këtë akt kriminal, dua t’ja bëj të qartë Kastriot Gramshit dhe prokurorëve të çështjes se nuk do ja hedhin kollaj me këtë akt që ka ndërmarrë. Nuk do kalojnë dot vettingun, vetting publik për këtë zotohem sot”, deklaroi Basha.

Përgjigjen e merituar sipas Kodit Penal të Shqipërisë,  i premton kujtdo që bazuar në përgjimin që çoi pas hekurave në shtetin fqinj Itali Agron Xhafajn, vëllain e Ministrit të Brendshëm të kohës, pushoi hetimin për narko-trafik ndaj tij dhe ngriti akuza për “kallëzim të rremë” ndaj denoncuesve.

“Kurrë më parë në asnjë skandal shtetëror nuk është treguar më qartë se si funksionojnë të bashkërenduara me komandë politike organet e ngarkuara me ligj për të mbrojtur  liritë dhe të drejtat e njeriut dhe për të çuar përpara përgjegjësisë penale, shkelësit e ligjit” tha ai.

Një skemë, që sipas Bashës është e qartë për këdo që ka ndjekur përgjimet e bëra publike nga forca politike që drejton.

“Ja pra shkelësit e ligjit, Agron xhafaj, Alfred Alizoti, Balla, Nushi, Marko , Prokurori Osmani, kupola e ShISh e përfshirë në këtë skandal, vetë Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Veliu, të gjithë sëbashku të kapur në përgjime zyrtare të prokurorisë duke fabrikuar një dëshmitar të rremë. Një ish të dënuar për trafik droge, Alfred Alizoti i cili ka pranuar të dënohet me një vit burg dhe të pranojë se është ai dhe jo Geron Agron Xhafaj zëri i interceptuar nga gazetari Jetmir Olldashi.  Prokuroria  nuk ka guxuar as të thërrasë dhe të nisë hetimet për personat e interceptuar nga vetë prokuroria”.

Jo vetëm kaq, por vetë kryeminsitri, deklaron Basha, promovon autorët kryesorë të këtij krimi./abcnews.al

APLIKIMET-SEVDARI-MBULIM.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela12:11 | 06/03/2019

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka shpallur vakancën për vendin e Prokurores Antoneta Sevdari, e cila u shkarkua nga detyra nga Kolegji i Posaçëm Apelimit. Pas vënies në dijeni për këtë vendim nga ky Kolegj, prokurorja e përgjithshme e përkohshme u ka bërë thirrje prokurorëve për shprehje interesi për plotësimin e vendit bosh të mbetur në KLP pas shkarkimit të prokurores Sevdari.

Kërkesa për shprehje interesi si dhe dokumentat e nevojshme duhet të paraqiten pranë prokurorisë së përgjithshme.

Vendimi për shkarkimin e prokurores Antoneta Sevdari, e cila ishte edhe anëtare e KLP, u mor nga Komisioni i Posaçem i Apelimit  për shkak të problemeve me pasurinë e bashkëshortit.

Dy ditë më parë ajo i dërgoi një letër të hapur ndërkombëtarëve dhe drejtuesve të institucioneve të politikës dhe drejtësisë në vend, ku kërkonte të investigohej vendimi për shkarkimin e saj, të cilin ajo e quan të padrejtë. /abcnews.al

 

tahiri-mediat.jpg
ent ela10:57 | 27/02/2019

Prokuroria ka mbyllur hetimet dhe merr si të pandehur Saimir Tahirin. Ish ministri i Brendshëm do të akuzohet për ‘trafik ndërkombëtar droge në bashkëpunim”, “grup të strukturuar kriminal” dhe “shpërdorim detyre”.

 Pas rreth 1 viti e katër muajsh hetim, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka mbyllur dosjen për Saimir Tahirin, duke cuar atë për gjykim.

Për gjykim përveç ish- ministit do të shkojë edhe tre ish- zyrtarët e policisë së Vlorës. Jaeld Cela, Gjergj Kohila dhe Sokol Bode vijojnë të mbeten në kërkim ndërkombëtar, nga Policia e Shtetit. I vetmi që është veçuar nga dosja hetimore e prokurorisë është Orest Sota, të cilit iu sekuestruan në qytetin e Elbasan një shumë prej 863  mije euro dhe mjetet e identifikimit te ish-ministiti te Brendshem Saimir Tahiri.

Hetimet nisën në tetor të 2017 për ish-ministrin Tahiri me dyshimin sa ka lidhje me grupin e Habilajve që trafikonte drogë drejt Italisë. Më herët Prokuroria e Catanias mbylli dosjen për ish-ministrin e Brendshëm pasi ndaj tij nuk u gjetën prova qe e implikonin ne trafikun  e drogës. Organi i akuzës ka shtyrë disa herë zgjatjen e afateve në pritje të letër porosive nga Italia, Greqia dhe Mali i Zi për të vërtetuar akuzat ndaj Tahirit.

Ish- ministri ankimoi zgjatjen e hetimeve, dhe me 11 shkurt, Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të pranojë kërkesën e tij, duke iu lënë prokurorëve afat të përfundonin hetimet deri më datë 10 mars. Akuzat ndaj ish-ministrit të brendshëm janë; “trafikim i narkotikëve i kryer në bashkëpunim, në formë të posaçme të grupit të strukturuar kriminal, si edhe korrupsionin pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë”. /abcnews.al

skynews-donald-trump-us-president_4407328-933x445.jpg
ent ela20:02 | 05/02/2019

Stafit të presidentit Donald Trump do t’i duhet të japë llogari para drejtësisë amerikane për shpenzimin e një fondi rekord për një ceremoni përurimi. Edhe pse është shprehur i gatshëm për të bashkëpunuar me hetuesit, stafi i kreut të shtetit ndodhet nën ethe, për shkak se bëhet fjalë për një shifër rekord.

Prokuroria e Manhatanit në Shtetet e Bashkuara ka ftuar stafin e presidentit Donald Trump që të japë llogari në lidhje me shpenzimin e një shifre rekord prej 100 milionë dollarësh. Organi i akuzës i ka kërkuar stafit që kujdeset për ceremonitë e përurimit dokumentat që hedhin dritë mbi akumulimin e fondit, identitetin e donatorit, nënshtetësinë e tij dhe mbi mënyrën e shpenzimit të parave. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders konfirmoi të martën për CNN thirrjen e prokurorëve, por nënvizoi se urdhëri nuk ka lidhje me presidentin. Gjithashtu, vijoi ajo, thirrja nuk flet për ndonjë keqpërdorim të fondit. Lajmi është pohuar edhe nga një zëdhënëse e komitetit përurues të Trump, e cila ka shprehur gatishmërinë për të bashkëpunuar me drejtësinë. Sipas ligjit zgjedhor federal, shtetasve të huaj u ndalohet donacioni për komitetet amerikane të përurimeve dhe një shkelje e tij parashikon dënime të rënda. Hetimi në fjalë po zhvillohet më vete nga ai i hetuesit të posaçëm Robert Myler, që po përpiqet të hedhë dritë mbi lidhjet e stafit elektoral të Trump me Rusinë. Thirrja e bërë nga zyra e prokurorit të Manhatanit vjen pas gjykimit të ish-avokatit personal të Trump, Majkëll Kohen, për shkelje të ligjeve të fushatës elektorale./abcnews.al

soreca.jpg
ent ela17:20 | 04/02/2019

Ambasadori i BE, Luigi Soreca i bën sërish thirrje prokurorëve që të aplikojnë para datës 7 shkurt për t’u bërë anëtarë të SPAK. Në një postim në tuiter Soreca i bën thirrje prokurorëve të bëhen pjesë e SPAK dhe të japin kontributin në luftën kundër korrupsionit dhe krimit.

“U bëjmë thirrje prokurorëve të aplikojnë para datës 7 shkurt për tu bërë anëtarë të SPAK. Kohë e rëndësishme për të dhënë kontributin tuaj themelor në luftën kundër korrupsionit & krimittëorganizuar në dhe të jepni drejtësi për gjithë shqiptarët. BE-ja është përkrah jush”- shkruan Soreca. /abcnews.al

KLP-1280x720.jpg
ent ela12:32 | 21/01/2019

Mes debatesh të forta Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi të kthejë tek Krimet e Rënda prokurorët Olsian Çela dhe Besim Hajdarmataj. Ata ishin transferuar në Berat dhe Pogradec, me urdhër të Prokurores së Përgjithshme Arta Marku, pasi refuzuan shortin e bërë nga drejtuesja e Krimeve të Rënda, Donika Prela, për dosjen “Shullazi”.

Pas dy mbledhjeve relativisht të qeta, e treta në radhë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë u shoqërua me debate të forta.

Për herë të parë nga konstituimi, përfqësuesit prokurorë dhe ata nga jashtë sistemit në Këshillin që luan rolin e qeverisë së prokurorisë, u vunë në dy fronte.

Shkak u bë shqyrtimi i kërkesës së prokurorëve Olsian Çela dhe Besim Hajdarmataj për deklarimin e përfundimit të afatit 3 mujor të transferimit në prokuroritë e Beratit dhe Pogradecit. Më herët, edhe një vendim i Gjykatës Administratie shfuqizoi urdhrat e Prokurores së Përgjithshme të Përkoshme Markut.

Antoneta Sevdari: Ne kemi çmuar që këto faktime të përkohshme duhet të ndërpriten dhe prokurorët të kthehen në pozicionet e tyre.

Konkluzioni i anëtares Antoneta Sevdari, kryetare e Komisionit të Zhvillimit të Karrierës hasi në kundështinë e anëtarëve të tjerë, kryesisht atyre jo prokurorë.

Tartar Baze: Pa u shteruar rrugët ligjore ne nuk kemi kompetenca. Unë e nderuar zonja kryetare jam kundër këtij propozimi.

Bujar Sheshi: Këtu jemi në një situatë ligjore që nuk mund ta zgjidhim, nuk mund të bësh transferim të përkohshëm sepse nuk ke miratim të dy personave dhe atëherë duhet t’i japësh rrugë situatës konkrete se ku do punojnë këta prokurorë.

Tartar Baze: Kush i ndaloi që të kërkonin heqje dorë nga e drejta e padisë që në momentin kur u konsolidua KLP.

Besnik Cani: Unë nuk po iu them që ta destabilizojmë Prokurorinë që të vendosim sot dhe t’i ndërpresim të gjitha.

Gent Osmani: Unë mendoj që situata faktike i takon një transferimi papëlqim. Prokurorët nuk kanë dhënë pëlqimin e tyre.

Antoneta Sevdari: Ne duhet menjëherë të merremi me çdo lloj caktimi të përkohshëm, por nuk mendoj që t’i biem me një spatë dhe sot t’i ndërpresim sepse nuk e bëjmë dot këtë pasi mëndojmë se do ta fusim në Prokurorinë në kolaps.

Alfred Balla: Duhet t’i trajtojmë vetëm këta dy kërkesa nga këtë dy prokurorë apo ata qe tha Cani se ne duhet t’i japim zgjidhje afatgjatë këtij problemi.

Nurihan Seiti: Duhet pritur vendimi i Gjykatës së Apelit, sepse nëse Gjykata e Apelit mban një vendim ndryshe nga ne sot do ishte mungesë serioziteti.

Debatet u mbyllën me një votim gjashtë me pesë, në favor të kthimit të dy prokurorëve tek Krimet e Rënda. Kundër votuan anëtarët Besnik Cani, Tartar Bazaj, Nurihan Seiti, Gent Ibrahimi dhe Alfred Balla.

Në të njëjtën mbledhje, KLP vendosi krijimin e një strukture ndihmëse me gjashtë prokurorë pranë Këshillit, si edhe nisjen e procedurës për plotësimin e vendeve përmes komandimit. Këshilli riktheu në Prokurorinë e Beratit, prokurorin Olger Rumnica, i komanduar me herët në Shkodër, si edhe komandoi përkohësisht prokurorin Isa Jata në Apelin e Krimeve të Rënda./abcnews.al

KPK-PER-BESNIK-CANIN-1280x720.jpg
ent ela11:58 | 23/11/2018

Dita e premte shënoi dy seancat e fundit dëgjimore pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për gjyqtarët e prokurorët që kandidojnë për Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Këshillin Gjyqësor. Për prokurorin Besnik Cani KPK konstatoi disa probleme me kontratën e tij të veçantë me një shoqëri tregtrare, ndrësa gjyqtari Luan Dervishi, kishte probleme me figurën.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mbylli të premten seancat dëgjimore për prokurorët dhe gjyqtarët që synojnë të jenë pjesë e Këshillin e Lartë të Prokurorisë dhe Këshillin e Lartë Gjyqësor. 33 kandidatët për këto dy organe të reja të drejtësisë kaluan me përparësi në filtrat e Vettingut. Hetimi i KPK-së për të fundmin prokuror të kësaj liste, Besnik Cani, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme u bazua në të tre kriteret e rivlerësimit. Komisioni i përbërë nga Olsi Komici, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bektesi relatoi një raport pozitiv për Canin nga ana e ILDKPKI, për deklarim të saktë pasurie dhe burime të ligjshme të saj. Anëtari i Prokurorisë së Përgjithshme, njëkohësisht këshilltar i kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku, zotëronte një apartament në Tiranë, dhe disa sipërfaqë trualli e një banesë të legalizuar në Paskuqan, një garazh dhe një autoveturë.

Me dyshim nga KPK për mundësi konflikti interesi ishte parë një marrëdhënie kontraktore e prokurorit me një shoqëri private, e cila kishte ndërtuar një karburant, një bar-kafe dhe një garazh mbi një sipërfaqë trualli të tij. Sipas kontratës, Cani përfitonte 5 lekë për çdo litër karburant të shitur dhe pas 25 vitesh përfitonte gjithë investimin. Megjithëse kjo kontratë konsiderohej si atipike edhe nga vetë shoqëria tregtare, vëzhguesit e ndërkombëtarë të ONM, i kërkonin KPK-së të shikonte me kujdes rastin. Me tej, KPK relatoi një mori denoncimesh drejt Canit për kohën kur ai kishte drejtuar prokurorinë e Shkodrës dhe Fierit. Disa prej tyre lidhnin emrin e tij me afera korruptive, apo për kontakte me krimin. Por sipas KPK, në asnjë rast denoncimet nuk rezultonin të provuara. Cani nga ana e tij kërkoi konfirmim në detyrë.

Një tjetër treshe gjykuese zhvilloi në KPK seancën dëgjimore për kandidatin e fundit për KLGJ, gjyqtarin e Apelit Shkodër, Luan Dervishi. Sipas KPK, gjyqtari kishte disa probleme me deklarimin e pasurisë, ndërsa raporti i DSIK e konsideronte atë të papërshtatshëm për vijimin e detyrës. Më herët, të premten, KPK shkarkoi nga detyra prokurorin e Prokurorisë Tiranës Shpëtim Kurti. Në seancën dëgjimore KPK rekatoi një raport negativ për pastërtinë e figurës për prokurorin Kurti. Vendimet përfundimtare për prokurorin Besnin Cani dhe gjyqtarin Luan Dervishi do të shpallen në 26 dhe 27 nëntor./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono