prokurore

vlcsnap-error797-1-1280x720.jpg
G. P.18:27 | 12/01/2018

Prokurorë federalë amerikanë do asistojnë organin e akuzës për hetimin e çështjeve që i konsiderojnë sensitive, si atë të ish-ministrit të Brendshëm, por edhe të disa gjyqtarëve e emrave të njohur të krimit në vend. Synimi është një hetim i plotë, që të zbardhë të vërtetën. Këtë ka konfirmuar ambasada amerikane në Tiranë për ABC News pas takimit që ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin patën sot me ministrin e brendshëm.

SHBA-ja i ka ofruar Prokurorisë mbështetje me prokurorë federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për të kryer një hetim të plotë për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahirin dhe çështje të tjera sensitive për SHBA-në, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të Apelit në Durrës. Këtë lëvizje e ka konfirmuar për ABC News ambasada amrikane në Tiranë sipas të cilës, synimi është një hetim i plotë me synim zbulimin e të vërtetës për të gjitha rastet.

“Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet.Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës.”

Ky qëndrim i ambasadës amerikane erdhi për ABC News pas takimit që ambasadorët Donald Lu e Romana Vlahutin zhvilluan sot ne mesditë një takim me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, në zyrën e këtij të fundit. Ambasada zbardh për ABC news edhe mesazhet që ka përcjellë në institucionet shqiptare.

“Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin.”

Edhe ministria e Brendshme ka konfirmuar se ‘Forca e Ligjit’ dhe Vetingu në Policinë e Shtetit, kanë qenë dy temat e nxehta që janë diskutuar mes diplomateve te huaj dhe ministrit Xhafaj. Ne operacionin ‘Forca e Ligjit’ për goditjen e grupeve kriminale dhe aseteve të tyre janë angazhuar ekspertët më të mirë në vend, por edhe europiane dhe të FBI-së./abcnews.al

23113823_10212579944432537_141589259_n.jpg
us er15:01 | 30/10/2017

Është inauguruar godina ku do të funksionojnë komisionet e vettingut, të cilet do të kryejnë rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në kuadër të reformës në drejtësi. Të pranishëm ishin edhe ambasadorët Lu dhe Vlahutin të cilët u shprehën shkurtimisht vetëm në fund të aktivitetit. Këtu do të skanohen prokurorët, gjyqtarët dhe çdo ankesë e tyre mbi këtë rivlersim kalimtar të pasurisë, figurës dhe të dhënave personale që quajmë veting. Të pranishëm ishin edhe ambasadori i SHBA-ve Donald Lu dhe ajo e BE-së Romana Vlahutin. Krerët e tre institucioneve, Genta Bungo për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, Natasha Mualj për Kolegjin e Apelimit dhe Florian Ballhysa si Komisioner Publik folën për pritshërinë e lartë ndaj punës që i pret. Duke përfaqësuar Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit, i cili do të kryejë vëzhgimin nga po kjo godinë, Teo Jacobs i dha kolegëve një ide të qartë të kohës që do të kalojnë bashkë. Në përfundim të aktivitetit stafi u ftua në një kokteil në kat të dytë të godinës, në përfundi të së cilës ambasadorët Lu dhe Vlahutin shpenzuan një fjali për gazetarët. Një reagim e bëri përmes rrjetit social Tëitter edhe kryeministri Edi Rama i cili i uroi suksese komisionerëve duke shtuar se njerëzit e këtij vendi meritojnë një system drejtësie të pa korruptuar.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono