prokuror

KPK-PER-ILIR-TOSKEN-1280x720.jpg
G. P.13:40 | 18/07/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokuroren e Prokurorisë Tiranë, Antoneta Sevdari dhe gjyqtaren e Apelit për Krimet e Rënda, Nertina Kosova. Para KPK-së dolën edhe prokurori i Apelit Tiranë, Arben Nela dhe gjyqtari i Apelit të kryeqytetit, Ervin Metalla. Komisioni konstatoi problem në pasuritë e tyre.

E mërkura ishte një ditë e mbarë për dy anëtare të sistemit gjyqësor. Antoneta Sevdari, prokurore në Prokurorinë e Tiranës dhe Nertina Kosova, gjyqtare pranë Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda u konfirmuan nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Hetimi i thelluar administrative të realizuar për Sevdarin për llogari të vettigut provoi se prokurorja kishte pasuri të justifikuar në burime të ligjshme, nuk kishte kontakte të papërshtatshme me persona të inkriminuar dhe se ishte e aftë profesionalisht për të ushtruar funksionin e prokurores.

Gati 30 minuta pas shpalljes së vendimit për Sevdarin, gjyqtarja e Apelit të Krimeve, Nertina Kosova pati të njëjtin fat.

Ashtu si kolegia e saj, Kosova rezultoi e pastër në kontrollin e trefishtë të vettingut. Në seancat dëgjimore të zhvilluara të martën, Sevdari dhe Kosova përfaqësuan veten duke mos u shoqëruar nga një avokat në sallë.

Në orët e mesditës para një trupi gjykues të KPK doli prokurori i Apelit Tiranë, Arben Nela. Ai u vetua me përparësi për shkak të kandidimit në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Bazuar në raportet e përcjella nga institucionet ndihmëse dhe në hetimin e thelluar KPK lerësoi se Nela kishte pasaktësi në deklarimin e pasurie dhe mungesë burimesh të ligjshme për justifikimin e tyre. Vetë Nela deklaroi se nuk kishte fshehur asnjë pasuri dhe hodhi akuza drejt ILDKPKI-së për

shtrembërim të deklarimeve të tij.

Probleme me pasurinë u konstatuan edhe në seancën e mëvonshme në KPK, e cila i përkiste gjyqtarit të Gjykatës së Apelit Tiranë, Ervin Metalla, anëtar i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. ILDKPKI kishte përcjellë një raport pozitiv duke pohuar se pasuritë e tij janë të justifikuara.  Por hetimi i KPK vërejti si problematike një kredi të marrë për tij për blerjen e një banesë, të cilën me tej e kishte transferuar tek vëllai, me qëllim për të përfituar një kredi të butë.

KPK theksoi dhe faktin se Metalla ka përfaqësuar në Strasburg një kompani në kundështim me ligjin. Anëtari pretendoi se pasuritë e tij janë të rregullta dhe kursimet të justifikuara duke kërkuar në përfundim konfirmimin në detyrë. Vendimi përfundimtar ndaj tij pritet të shpallet në 23 Korrik.

/abcnews.al

adriatik-cama.jpg
G. P.10:18 | 12/07/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra prokurorin e Prokurorisë së Tiranës, Adriatik Cama. Vendimi i trupës gjykuese u komunikua sot në mëngjes nga kryesuesja Genta Tafa Bungo.

Një ditë më parë komisioni zhvilloi një seancë dëgjimore me prokurorin e Tiranës, duke përmbyllur hetimin për të, në kuadër të procesit të rivleresimit kalimtar. Dje, trupa relatoi raportin e DSIK, që ngrinte dyshime për përfshirjen e Camës në një aferë korruptive në vitin 2005, kohë kur ai drejtonte Prokurorinë e Lushnjës.

Sipas KPK, bashkë me një prokuror tjetër, Cama ka marrë para nga familjarët e një personi të proceduar për “kontrabandë” për të pushuar hetimet ndaj tij. Në raport thuhej se Cama kishte zëvendësuar prokurorin e çështjes me një tjetër, i cili në 2 Qershor 2005 kishte pushuar çështjen.

Sipas trupës së KPK, Adriatik Cama është person i mundshëm për t’u vënë nën presionin e personave të inkriminuar, sepse ka pasur kontakte të papërshtatshme duke shkëmbyer dhurata apo favore me persona të përshirë në krimin e organizuar. Por ky pretendim u kundërshtua me forcë nga ana e prokurorit Cama.

Edhe kontrolli i pasurisë kishte vërejtur disa probleme në pasuritë e prokurorit. Pas bilanceve financiare, KPK vlerësoi se ka mungesë burimesh të ligjshme për një përqindje të tyre. Sot pas dhënies së vendimit prokurori Cama u shpreh se do të ankimojë këtë vendim.

“Unë kam besim te drejtësia. Drejtësia është e vfërteta në veprim. Drejtësia nuk është një projektvendim i KPK-së. Drejtësia vazhdon në të gjitha shkallët dhe unë do ta ndjek në të gjitha shkallët për të takuar të drejtën time e cila më takon”./abcnews.al

kristaq-beluri.jpg
G. P.14:59 | 10/07/2018

Para së njëjtës trupë gjykuese të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit të përbërë nga Olsi Komici, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bekteshi ka dalë sot në seancë dëgjimore edhe prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Kostaq Beluri. Ai është kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sipas raportit të ILDKPIK-së, prokurori Beluri ka bërë deklarime të sakta të pasurisë.Ai ka në pronësi një apartament në Tiranë, me sipërfaqe 60 m2, një depozitë bankare 850 mijë lekë nga kursimet dhe 720 mijë lekë në llogari rrjedhëse.

Nga hetimi i thelluar rezulton se pasuritë e tij janë të justifikuara. Edhe nga raporti i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, ai rezulton i përshtatshëm për vazhdimin e detyrës. Gjithashtu pozitiv është raporti i Prokurorisë së Përgjithshme për aftësitë profesionale.

Por sipas Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Beluri është prokurori që ka pushuar hetimin për “korrupsion” të nisur ndaj Admir Thanzës. KPK bëri të ditur se Beluri nuk ka kryer hetim të plotë dhe të thelluar.

Kostaq Beluri është aktualisht prokuror në sektorin e Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme. Ai ka punuar si zv/prokuror i Tiranës në vitet 1999-2004 dhe si drejtor i Luftës kundër Krimit të Organizuar në Policinë e Shtetit në vitet 2004-2007.

Më pas, Beluri është rikthyer sërish në organin e akuzës si zv/drejtor i Prokurorisë për Krimet e Rënda dhe prej vitit 2014 ushtron detyrën në Prokurorinë e Përgjithshme./abcnews.al

jeff-sessions.jpg
G. P.20:55 | 23/01/2018

Hetimeve që po zhvillohen për të hedhur dritë mbi lidhjet e përfolura mes Donald Trump dhe Moskës nuk u ka shpëtuar as Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara. Jeff Sessions është marrë për disa orë në pyetje nga grupi hetimor i drejtuar nga ish-shefi i FBI-së, Robert Mueller.

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Jeff Sessions, është marrë në pyetje nga hetuesit, që po përpiqen të hedhin dritë mbi lidhjet e mundshme mes Donald Trump dhe Rusisë gjatë fushatës elektorale.

Lajmi është konfirmuar nga një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë, sipas të cilit seanca e marrjes në pyetje është zhvilluar të mërkurën e kaluar. Aktualisht, hetimet mbi lidhjet e përfolura të stafit elektoral të Trump dhe Moskës po drejtohen nga ish-drejtori i FBI-së, Robert Mueller.

“New York Times” bën me dije se është hera e parë që një anëtar i kabinetit të presidentit merret në pyetje.
Sipas gazetës prestigjoze, Sessions ka dhënë llogari përpara hetuesve për disa orë, edhe pse ndaj tij nuk ishte bërë një thirrje zyrtare. Nga ana tjetër, Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se po bashkëpunon me grupin hetimor. Por e pyetur nga mediat, zëdhënësja Sarah Sanders nuk ka qenë në gjendje të thotë nëse marrja në pyetje e Sessions kishte qenë temë e një diskutimi mes tij dhe presidentit dy ditë para seancës.

Vetë kryeprokurori njoftoi në lidhje me hetimin e nisur në mars të 2017-s se do të shfuqizonte veten nga çdo kompetencë nëse do të thirrej për të dëshmuar. E ndërkohë që klasa politike në Amerikë, përfshirë republikanët që vlerësuan këtë zotim të tij, vetë Trump rikonfirmoi mbështetjen për Prokurorin e Përgjithshëm, duke thënë se do të donte që ai të mos bënte një shfuqizim të tillë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono