projekti

edi-ramaaa1.png
G. P.15:03 | 31/07/2019

Kryeministri ka vijuar të mbrojë shembjen e teatrit aktual dhe ndërtimin e godinës së re, përmes fjalëve të aktores Ema Andrea.

“Ja sa qartë dhe bukur shprehet dhe Ema Andrea, një ndër emrat më të spikatur të skenës, në mbështetje të ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar”, thotë Rama duke cituar aktoren.

“Unë do doja t’i përkisja sot, si Ema, brezit që po ndërton të ardhmen, pra të vihet një gur sot që mua të më përfaqësojë në 2220. Më pëlqen arkitektura e re, më pëlqejnë sfidat kontemporane. Jam për një teatër të ri, për më tepër kur thuhet se ka këto kushte, por tani meqë janë këto kushte dhe ne i dimë dhe po i themi hapur të gjitha kushtet, kush e mban përgjegjësinë?”, përfundim citimi i aktores Ema Andrea.

/abcnews.al

projekti-teatri-1280x492.jpg
nev ila13:41 | 29/07/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha përmes një postimi në rrjetet sociale ka vazhduar akuzat e tij kundër projektit për Teatrin Kombëtar. Sipas Bashës arsyeja e vetme e prishjes së Teatrit, është përfitimi i 200 milionë eurove nga Rama dhe Veliaj. Përmes videos së postuar Basha ka vijuar me akuzat e tij kundër këtij projekti.

Hajduti psiqik Rama vazhdon të përdorë e keqpërdorë këdo që i del para për të mbrojtur aferën Rama-Veliaj- Mafia të 6 kullave 200 milionë euro.

Pa kullat nuk ka asnjë interes për teatër të ri. Afera Rama-Veliaj-Mafia po bën pis dhe hedh dyshime korrupsioni financiar mbi këdo që përdoret dhe nuk distancohet nga kjo aferë e tmerrshme kriminale dhe hajdutërore. Sepse gjoja debati për Teatrin Kombëtar është në fakt për 6 kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin. Sepse për Rama-Veliaj-Mafian e Ndërtimit dhe të Drogës nuk ka Teatër pa kulla.

Për këdo të painformuar apo të keqinformuar po postoj më poshtë përshkrimin grafik të planit Rama-Veliaj-Mafia e Ndërtimit dhe Drogës për 6 kullat 200 milionë euro, arsyeja e vetme për prishjen e Teatrit Kombëtar”, shkruan Basha.

Hajduti psiqik Rama vazhdon të përdorë e keqpërdorë këdo që i del para për të mbrojtur aferën Rama-Veliaj- Mafia të 6 kullave 200 milionë euro. Pa kullat nuk ka asnjë interes për teatër të ri. Afera Rama-Veliaj-Mafia po bën pis dhe hedh dyshime korrupsioni financiar mbi këdo që përdoret dhe nuk distancohet nga kjo aferë e tmerrshme kriminale dhe hajdutërore. Sepse gjoja debati për Teatrin Kombëtar është në fakt për 6 kullat e për të futur në xhep 200 mln euro, dhe jo për Teatrin. Sepse për Rama-Veliaj-Mafian e Ndërtimit dhe të Drogës nuk ka Teatër pa kulla. Për këdo të painformuar apo të keqinformuar po postoj më poshtë përshkrimin grafik të planit Rama-Veliaj-Mafia e Ndërtimit dhe Drogës për 6 kullat 200 milionë euro, arsyeja e vetme për prishjen e Teatrit Kombëtar:

Publiée par Lulzim Basha sur Lundi 29 juillet 2019

/abcnews.al

67525932_381239885727492_5648912009001959424_n.jpg
ent ela19:15 | 18/07/2019

Ashtu siç edhe premtoi gjatë fushatës kryebashkiaku Erion Veliaj, Bashkia e Tiranës ka nisur transformimin e Parkut Rinia në një park qendror të qytetit dhe që do të shërbejë jo vetëm si vend relaksi për të rriturit, por edhe si një hapësirë ku fëmijët mund të argëtohen dhe të kaliten fizikisht. Lajmin e bëri me dije vetë kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj përmes një njoftimi në Facebook, i cili ka zbuluar edhe projektin se si do të duket Parku Rinia pasi të mbarojë puna. Siç shihet edhe nga fotot e projektit, Parku Rinia pritet që të transformohet në një ambient më të gjelbër, më argëtues dhe më funksional.

“Nisën sot punimet për rikonstruksionin e Parkut Rinia. 🚜🌳🚧 U çlirua nga Edi Rama prej kioskave të Republikës së Rrumpallës, e tani nisim një transformim unik për parkun qendror të kryeqytetit me hapësira shtesë për fëmijët dhe gjyshërit, por edhe katër-putroshët. 👫👴🏻👵🏻🐾🐶”, shkruan Veliaj në Facebook.

Parku Rinia do të kthehet në një hapësirë që do të ofrojë më shumë mundësi për qytetarët e të gjitha moshave dhe do të jetë një pikë tjetër atraktive që i shtohet kryeqytetit ashtu si Pazari i Ri, Sheshi Skënderbej, Kalaja e Tiranës etj. Transformimi i Parkut Rinia ishte një tjetër premtim i Veliajt për mandatin e dytë si kryetar Bashkie i Tiranës.

Krahas hapësirave të gjelbra dhe trotuareve moderne, Parku Rinia do të ketë tashmë edhe një reliev të ndryshëm në sipërfaqe të caktuara, çka do të nxisë edhe një aktivitet më fizik dhe intensiv për fëmijët. Duket se edhe në këtë mandat të dytë vëmendja e Bashkisë së Tiranës do të jetë së pari te fëmijët, për të cilët në këtë park do të ketë dhe kënd lodrash të posaçëm për ta.

 

 

PROJEKTI-MADHESHTOR-I-PSG-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
ent ela22:15 | 17/07/2019

Skuadra e Paris Saint Germain do të ndërtojë një kompleks me 17 fusha sportive dhe ambiente të reja për zyrat e klubit. Projekti do të përfundojë në vitin 2022.

74 hektarë tokë për 17 fusha të reja stërvitore, është ky projekti ambicioz i një prej klubeve më të pasura në botë, PSG. Jemi mësuar të shohim shpenzime marramendëse nga sheikët e klubit francez në transferimet e lojtarëve, por jo në investime infrastrukturore të klubit. PSG lajmëron se projekti për ndërtimin e fushave stërvitore dhe një seri ndërtesash është miratuar nga autoritetet e mjedisit dhe është marrë edhe leja e ndërtimit.

Projekti është planikfikuar për t’u ndërtuar në qendrën e Parisit, ku përbëhet nga 17 fusha sportive që do të përdoren për stërvitjen e grupmoshave të klubit por edhe të skuadrës së parë. Gjithashtu parashikohet edhe një stadium me 3 mijë ulëse dhe një hapësirë gjigande për hendboll. Në këtë projekt është planifikuar ndërtimi i ambienteve të reja të klubit dhe akomodimin e futbollistëve të rinj. Skuadra kampione e Francës njofton se një pjesë e këtij projekti gjigand do të marrë jetë në fillim të shtatorit, ndërkohë që  pritet të përfundojë në vitin 2022 gjithmonë nëse nuk regjistrohen pengesa. /ABC News Albania 24/7

idea.jpg
G. P.15:59 | 15/07/2019

Së shpejti pritet të nisë puna për fazën e dytë të Lungomares. Kryetari i Bashkisë së Vlorës Dritan Leli zhvilloi një mbledhje me arkitektët e projektit ku u diskutua për vijueshmërinë e investimit. Leli tha se parashikohen korsi biçikletash dhe lidhje me bregdetin duke integruar çdo hapësirë bregdetare. 

Faza e dytë e projektit të Lungomares do të nisë në vjeshtë. Punimet do të kryhen në segmentin nga rrapi në Uji të Ftohtë në drejtim të tunelit në një gjatësi 1.3 kilometra. Takimi me arkitektet e projektit u zhvillua në Bashkinë e Vlorës ku janë diskutuar detajet e investimit.

“Duke filluar nga vjeshta të projektit të projektit të ri që ne kemi në bashkëpunim me Fondin Shqiptar të Zhvillimit që është që nga zona e hotel “Liros” ose e farit deri në 3 kilometra, i cili do të bëjë një rehabilitim të gjithë shtratit të rrugës me një korsi biçikletash të dedikuar. Me rrugë të tjera midis hapësirave të godinave qoftë të ndërtimeve turistike apo godinave të tjera për të pasur mundësinë e aksesimit në plazhe të të gjithë vizitorëve”, tha Leli.

Arkitekti britanik i projektit tha se materialet janë të njëjta me ato të përdorura në Lungomare deri tani. Lidhjet me vijën bregdetare do të jenë me zbritje me shkallë, duke integruar çdo hapësirë bregdetare  e duke e kthyer atë në akses publik.

Pjesë të projektit do të jenë disa pishina, për të rritur e fëmijë me ujë deti. Ndërsa lidhjet në njësitë e shërbimit do të jenë nëntokësore me zbritje në det. Parkimet janë parashikuar në fillim dhe në fund të shëtitores./ABC News Albania 24/7

elva-margariti-1280x726.jpg
nev ila16:10 | 19/06/2019

Ministrja e Kulturës Elva Margariti deklaroi se prioritet  kryesor ne institucionet e artit është Galeria Kombëtare, e  cila pritet të marr buxhetin  më të madh për rehabilitimin  tërësor të saj.  Deklaratën ministrja e bëri  në ambientet e galerisë gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit institucional mes Galerisë Kombëtare të Arteve dhe Universitetit të Arteve.

Projekti për rehabilitimin e Galerisë kombëtare është prioriteti kryesor i ministrisë së kulturës. Ministrja Elva  Margriti, thotë se projekti është gati dhe pritet të aprovohet, pasi parashikon një buxhet të madh.

Ende institucioni ku ruhet trashëgimia e pasur e artit pamor me mbi 5 mijë vepra arti mban emrin Galeria Kombëtare, dhe jo muzeu i artit siç është përcaktuar me ligjin e ri të trashëgimisë, arsyet i shpjegon drejtori Erzen Shkololli.

Për herë të parë firmoset një marrëveshje mes universitetit të arteve dhe galerisë kombëtare. Për dekanin Kastriot Caushi ky është një hap pozitiv.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Ministria e Kulturës synon krijimin e një bashkëpunimi institucional mes Galerisë Kombëtare të Arteve dhe departamenteve të ndryshme të Universitetit të Arteve. Galeria angazhohet të ofrojë praktika për studentët, ti përfshijë në programe dhe projekte të ndryshme artistike./ABC News Albania 24/7

64658220_611546665995543_361506289202757632_n-1280x960.jpg
ent ela13:50 | 15/06/2019

Banorët e fshatrave të Ndroqit nuk do të duhen të shqetësohen më për shitjen e produkteve ushqimore.  Së shpejti ata do të kenë edhe një treg shumice për produktet bujqësore duke thyer monopolin aktual që ka tregu i vetëm agro-ushqimor që ndodhet në kryeqytet.  Gjatë takimit elektoral me banorët e Ndroqit, kandidati i “Aleancës për Shqipërinë Europiane”, Erion Veliaj deklaroi se përmes këtij vendimi do t’i jepet një impuls i ri zhvillimit të ekonomisë lokale.

“Mezi pres që të bëjmë disa gjëra për fshatin. Në mbledhjen e  fundit të Këshillit bashkiak ne themeluam Agjencinë tonë të tregut të shumicës publik, jo privat, për t’iu përgjigjur kërkesës së shumë fermerëve këtu të cilët më kanë thënë gjatë gjithë këtyre viteve: “Na rropën atje në Kashar. Le ta bëjë privati, por le të ketë edhe një shtetëror. Le ta bëjë ai me lek dhe kush do të shkojë atje, por le të ketë edhe një alternativë tjetër”.  Krijimi i tregut  të bashkisë, i tregut publik, që të konkurrojë tregun privat dhe ti japë një alternativë tjetër, për fermerin tonë ku mund të shesë sa të dojë kur të dojë, pa asnjë pengesë, është mënyra më e mirë për ta çliruar këtë situatë. Ne kemi dy mundësi, ose I futemi me gjyqe, me kontrata, me apelime, me bllokime që e dimë prej burokracisë zgjat pa fund, ose themi ti vazhdo punën tënde, por nuk do të na pengosh që ne të vazhdojmë punën tonë dhe shumë shpejt do kemi tregun e shumicës agro-ushqimor të Bashkisë Tiranës ku të gjithë ata që punojnë me punë të ndershme të kenë mundësi që ta bëjnë pa asnjë barrierë shitjen e tyre”, deklaroi Veliaj.

Me fokusin tek zhvillimi edhe i zonave rurale, Veliaj theksoi se krahas përmirësimit të infrastrukturës kryesore, do të vijojë puna edhe për projektin e rrugëve të brendshme të Ndroqit. “Do vijojë projekti i rrugëve të brendshme të fshatit Ndroq. Fakti që dikush më shkruan nga Ndroqi dhe thotë: “akoma më ka ngelur një pikë asfalti te dera ime fundore”, do të thotë që është bërë një pjesë e konsiderueshme dhe kur ka mbërritur ankesa që në ne duhet të zgjidhim edhe rrugicën më të fundit. Do të thotë që nëqoftëse në mandatin e  parë mbyllëm disa nga hallet kryesore, do kemi gjithë energjinë, gjithë fuqinë dhe gjithë mbështetjen për të mbyllur edhe këto çështje. Tani që edhe ARRSH-ja po na ndihmon që ne të futemi në rrugë kapilare në të gjitha lagjet e Ndroqit”, deklaroi ai.

Brenda katër viteve, Bashkia e Tiranës ka kryer një sërë investimesh të rëndësishme në zonën e Ndroqit. Janë ndërtuar rrugët e brendshme të fshatit Ndroq ,  rruga që lidh rrugën nacionale Tiranë – Durrës me shkollën 9-vjeçare “Seit Brahja”. Gjithashtu janë rikonstruktuar rrugët e fshatit Haskolje, rruga për makina Pinet – Sauqet, rruga Ndroq – Kërçukje-Zbarqe, rruga e fshatit Zhurje, rruga e fshatit Kalaç.

Krahas rrugëve, një investim I rëndësishëm është bërë edhe për rrjetin e ri të ujësjellësit, ndërkohë që është punuare dhe për kanalet ujitëse duke i dhënë një zhvillim gjithë ekonomisë lokale, sikurse është kanali ”Butac-Pinet”.

Një vëmendje i është kushtuar edhe infrastrukturës arsimore, ku pas shumë vitesh, është rikonstruktuar shkolla 9-vjeçare në fshatin Shesh dhe terrenet sportive, ndërkohë që puna do të vijojë edhe për shkollën e mesme “Sadi Nuri” dhe rikonstruksionin e shkollës 9 – vjeçare “Ymer Kurti” duke zgjidhur në këtë mënyrë edhe çështjen e arsimit. Gjithashtu puna do të vijojë edhe me rrugët e tjera lidhëse.

maqedonia.jpg
nev ila19:32 | 14/06/2019

Ka nisur të premten në Maqedoninë e Veriut testi i parë për regjistrimin e popullsisë. Procesi po realizohet në rrugë elektronike dhe krahas maqedonishtes është edhe në gjuhën shqipe.

Nga sot e deri më 30 qershor do të mbahet pilot regjistrimi i popullsisë, amviserive dhe banesave në të gjitha tetë rajonet planore të RMV-së, gjegjësisht nëpër katër rrethe dhe atë dy urbane dhe dy rurale, informojnë nga Enti Shtetër i Statistikës. Në rajonin e Pollogut pilot regjistrimi do të zhvillohet në komunën e Gostivarit dhe atë dy rrethe regjistrimi në qytet, një në fshatin Forinë dhe një tjetër në fshatin Vrutok, informon Arsim Nuredini, Instruktor në Entin Shtetëror të Statistikave.

“Në regjionin e Pollogut e kemi zgjedhur qytetin e Gostivarit ku do të kemi mbikqyrje në  Gostivar, Forinë dhe Vrutok. Ky pilot regjistrim do të vazhdojë prej sot deri më 30 qershor, sot e kemi vetëm mbikqyrjen e terrenit, prej nesër fillon regjistrimi nëpër familje”, tha Arsim Nuredini, instruktor në Entin Shtetëror të Statistikave.

Nuredini thekson se ky pilot regjistrim që ka për qëllim testimin e aplikacionit i cili do të bëhet me pajisje elektronike, nuk le hapësirë për manipulime, pasi që, siç shprehet ka kontroll nga instruktorët shtetërorë dhe të gjitha materialet që regjistrohen shkojnë direkt në bazën e Entit Shtetëror të Statistikave.

“Nuk besoj se do të ketë manipulime në këtë lloj regjistrimi, sepse kjo është vetëm një regjistrim testues, sepse provohet testimi i aplikacionit se si do të shkojë puna në terren që të jemi të gatshëm për regjistrimin e ardhshëm që do të mbahet në prill të vitit 2020. Secila punë që bëhet në terren ka kontroll edhe prej nesh, pra instruktorëve shtetëror, por ka edhe supervizorë dhe të gjitha materialet që regjistrohen shkojnë direkt në bazën e Entit Shtetëror të Statistikave”, theksoi Arsim Nuredini, instruktor në Entin Shtetëror të Statistikave.

Në këtë operacion do të marrin pjesë 16 instruktorë shtetërorë dhe 32 regjistrues. Pilot – regjistrimi do të zhvillohet në gjuhën maqedonase dhe në shqip, kurse të dhënat e mbledhura nga terreni nuk do të bëhen publike./ABC News Albania 24/7

RRUGE-TE-PASIGURTA-1280x720.jpg
ent ela15:15 | 11/06/2019

Çdo projekt në infrastrukturë para se të miratohet nga Autoriteti Rrugor Shqiptar sipas drejtoreshës Sonila Qato do t’i nënshtrohet auditimit nga ekspertë të sigurisë rrugore. Problemet në rrugë janë një ndër shkaqet e aksidenteve në vend, por jo të vetmet. Shqetësuese specialistët konsiderojnë dhe sjelljen e përdoruesve të rrugëve.

Ky nuk është një rast i veçuar. 30% e këmbësoreve kalojnë rrugën kur semafori detyron lëvizjen e automjeteve, ndërsa 57% e tyre nuk respektojnë vizat e bardha duke u bërë shkak për aksidente.

Por këmbësorët nuk janë të vetmit që shkelin sinjalistikën rrugore.

57% e drejtuesve të mjeteve nuk ndalojnë, ndërsa e drejta e kalimit i përket qytetarëve, kurse 25% e tyre kalojnë limitin e lejuar të shpejtësisë.

Të dhënat vijnë në kuadër të projektit për mirëmbajtjen dhe sigurinë e rrugëve nismë e qeverisë shqiptare dhe Bankës Botërore me qëllim sensibilizimin e përdoruesve dhe eleminimin e sjelljeve të rrezikshme.

“Është e patolerueshme që njerëzit të ecin në rrugët e i konsiderojnë sinjalistikën si reklama të pijeve freskuese. Ne mbyllim një vrimë e hapim një tjetër. Kjo vjen si pasojë e standardeve dhe cilësisë së projektimit të standardeve rrugore, por edhe sjelljes së njerëzve”.

Shpejtësia tej normave të lejuara dhe ndërgjegjësimi i ulët mbi sigurinë rrugore renditen ndër shkaqet kryesore të aksidenteve në vend, por jo të vetmit.

Problemet në infrastrukturë janë një tjetër shqetësim që nxjerrin në pah ekspertët.

Drejtoresha e ARRSH-s tregon masat e ndërmarra.

“Çdo projekt infrastrukturor që miratohet në ARRSH i nënshtrohet auditimit nga ekspertë rrugorë për sigurinë nga liçencuar.

Shumë nga projektet tona kanë lidhje me spotet në rrugë, të cilat janë pika të zeza që ne i vendosim në programet tona vjetore për rehabilitimin e tyre”.

Ndërkohë Ministria e Infrastrukturës dhe Policia e Shtetit shumë shpejt do të ndërmarrin një fushatë ndërgjegjësimi për sigurinë rrugore.

/ABC News Albania 24/7

62463659_623770644771143_1102695010291154944_n.jpg
ent ela13:40 | 11/06/2019

Pas prishtjes së ndërtimeve pa leje si lloto dhe bingo, si dhe çlirimit të bustit të heroit tonë “Vojo Kushi”, ka nisur puna për rehabilitimin e gjithë zonës tek Selvia. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”.

Teksa publikon foto nga projekti i transformimit të zonës, Veliaj thotë se falë këtij investimi, e gjithë kjo hapësirë në kryeqytet do t’i kthehet komunitetit. Përpos çlirimit të bustit të “Vojo Kushit”, për të gjithë banorët e zonës nuk do të mungojë gjelbërimi, dhe hapësirat çlodhëse.

“Pas prishjes së ndërtimeve pa leje mbi bustin e Vojo Kushit, nis puna tek Selvia për t’ua kthyer komunitetit hapësirën e zaptuar e sigurisht për ta mbushur me selvi në vend të bingove, siç ka dhe emrin vendi. Ne #30Qershor #TiranaQeDuam”, shkruan kryebashkiaku Veliaj.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono