projekt

arben-ahmetajj.jpg
ad min14:46 | 26/07/2018

Projekti “IDEA”, i cili zbatohet për të dytin vit në vendin tonë është një mundësi për sipërmarrësit e rinj që të punësohen. Kështu është shprehur ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, gjatë  prezantimit të këtij projekti ku nënvizoi rëndësinë që ka fuqizimi i bizneseve të vogla e të mesme.

Një ide sot është e barabartë me punësim. Vlerësimi është bërë nga program me të njëjtin emër IDEA që është lançuar edhe nga ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

“Projek “IDEA” është një projekt që u mundësohet të rinjve nga mosha 19 vjeç deri në moshën 34 vjeç. Ky program shkon në thelb të objektivit të qeverisë për të promovuar këta të rinj”.

Mbështetje do të thote fonde dhe dije, tha kreu i ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, duke vlerësuar së duhen fuqizuar ndërmarrjet e vogla e të mesme.

“Për statistikë dhe jo vetëm, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, zenë 99% të ndërmarrjeve aktive në Shqipëri”.

Por qeveria gjermane nuk e ka kursyer ndihmën financiare gjatë gjithë këtyre vite, sipas ministrit Ahmetaj.

“Për gjatë këtyre 30 viteve Gjermania e ka mbështetur Shqipërinë me më shumë se 1 milardë euro në mënyrë direkte dhe po kaq në mënyrë indirekte”.

Projekti IDEA është iniciativë e “GIZ”, ku janë bërë trajnime në 4 qarqet kryesore të vendit Tiranë, Shkodër, Gjirokastër, Korçë.Në të morën pjesë rreth 100 biznese start-up, mbi mënyrën si të hartojnë dhe realizojnë një plan biznesi.

Në fazën finale të projektit, finalistët prezantuan planet e tyre të biznesit para një jurie eksperte të fushës të cilët shpallën edhe 5 fituesit e ideve më të mira./abcnews.al

27295723057_5f118fbd25_k-1280x854.jpg
ad min14:02 | 12/06/2018

Palestra e shkollës “Qemal Stafa” në Tiranë hap dyert për fëmijët dhe të rinjtë e njësisë administrative numër 10. Kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, iu bashkua nxënësve të shkollës dhe nxiti prindërit të dërgojnë fëmijët në kurset sportive.

Pasditeve, pas orarit të mësimit, të rinjtë dhe fëmijët e njësise administrative numër 10 në Tiranë mund të stërviten dhe luajnë në palestrën e rikonstruktuar të gjimnazit “Qemal Stafa”. Kjo është shkolla e katërt që i bashkohet nismës për t’i mbajtur dyert hapur për banorët e zonës.

“Kjo ka qenë një ndër shkollat e para që kemi rikonstruktuar dhe më vinte keq që gjithë kjo godinë e bukur duhej të mbyllej në orën 14.00. Këto dy vjet kemi menduar se si të gjenim një mënyrë që shkolla të hapej, jo si një shtëpi pa zot, por sipas një sistemi, për mirëmbajtje dhe kujdes. Ndaj, më vjen mirë që kemi gjetur këtë formulë fantastike midis bashkisë, drejtorisë dhe shoqatave sportive, për t’i shfrytëzuar këto mjedise jashtë orarit të mësimit”.

Veliaj theksoi se hapja e palestrave synon të nxisë fëmijët dhe të rinjtë të merren me sport.

“Jo të gjithë do të bëhen kampionë, por ky nuk është thelbi i këtij projekti. Sigurisht, është mirë të zbulojmë talente, por ama nuk është qëllimi i projektit. Qëllimi është që edhe ata që nuk do të bëhen basketbollistë elitarë, të kenë mundësi të luajnë në skuadër, të mësojnë çfarë është humbja, çfarë është fitorja. Arsyeja pse e them këtë është se loja më e rëndësishme nuk është kjo këtu, në këtë fushë, loja më e rëndësishme është tek ajo fusha aty jashtë, në fushën e jetës, mënyra sesi e trajtojmë njëri-tjetrin në këtë qytet, se si ndajmë hapësirën me njëri-tjetrin, si ndihmojmë ata që janë në nevojë, si respektojmë skuadrën”.

Kryebashkiaku veçoi si një mundësi të artë për të rinjtë e kësaj njësie faktin se në këtë palestër do të shërbejnë si trajnerë disa nga kampionët sportivë të vendit.

Prej disa javësh, Bashkia e Tiranës ka nisur projektin për të hapur të gjitha palestrat dhe mjediset sportive të shkollave të kryeqytetit për të rinjtë që duan të merren me sport./abcnews.al

projekte-1280x703.jpg
ad min18:02 | 24/05/2018

Një dië pasi Zëri i Amerikës transmetoi një kronikë me banorë të fshatrave, ku po ndërtohen inceneratorët  për plehrat kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetin social Facebook.

“Një fakt shembullor kundër hirit të syve”, e titullon kryeministri postimin, të cilit i ka bashkangjitur një video të projektit që po realizohet për mbetjet në Sharrë.

“Duke ju garantuar se kështu do ta zhbëjmë mallkimin e plehrave jo vetëm në Tiranë, Elbasan e Fier, po edhe së shpejti në Durrës e më tej në gjithë Shqipërinë, ju ftoj të gjithëve të mos dëgjoni zhurmën e kënetave politike e mediatike, ku gëlojnë njëmijë e një të zezat kundër këtyre projekteve kaq të dobishme për mjedisin e shëndetin, po thjesht t’u besoni syve tuaj dhe fakteve kokëforta të dobisë së jashtëzakonshme të këtyre nismave, për Shqipërinë e pastër Europiane që duam për fëmijët tanë”, shkruan kryeministri./abcnews.al

xhafaj.jpg
ad min13:10 | 16/04/2018

Gjatë një takimi me qytetarë të Elbasanit për sigurinë publike, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka deklaruar se në Elbasan operojnë 3 grupe kriminale. Ministri ishte i drejtpërdrejtë, kur u shpreh se Policia e Shtetit do t’ua nxijë jetën kriminelëve në Elbasan, por edhe në të gjithë vendin.  

Fatmir Xhafaj: “Ne kemi këtu dy-tre grupe kriminale, të cilat i njohim shumë mirë. Po punojmë për to. Secila prej tyre duhet të jetë e qartë që policia do t’ua nxijë jetën në mënyrë që veprimtaria e tyre kriminale të mund të përballet me drejtësinë”.

Duke folur në këtë takim me qytetarët elbasanas, ministri i Brendshëm shtoi se, gjatë katër muajve të fundit janë goditur nëpërmjet “Forcës së Ligjit” 7 grupe të struktuara kriminale, dhe janë prangosur 100 anëtarë të tyre.

 Fatmir Xhafaj: “Brenda pak muajve ne kemi arritur të skedojmë të gjitha grupet kriminale që veprojnë në Shqipëri apo e ushtrojnë veprimtarinë e tyre jashtë vendit në bashkëpunim edhe me grupe të tjera kriminale. Në bashkëpunim me Prokurorinë, rretheve gjyqësore apo dhe Prokurorisë së Krimeve të rënda kemi mundur të godasim një pjesë të madhe të këtyre rasteve kriminale”.

Ministri pranoi se edhe në radhët e Policisë së Shtetit ka policë që nuk e meritojnë të shërbejnë nën uniformë. Por Xhafaj garantoi se Vettingu që ka nisur në strukturat e policisë do t’i largojë këta efektivë nga sistemi.

 Fatmir Xhafaj: Ne morëm një proces të tillë, që është vettingu në radhët e policisë, i ngjashëm me atë të gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe që është duke dhënë frytet e para dhe që është duke prodhuar drejtësinë që kjo mazhorancë është fokusuar fort”.

Sipas ministrit të Brendshëm, policia është para disa sfidave, ku proritet mbetet forcimi i policisë në komunitet./abcnews.al

GJERMANIA-DHE-FRANCA-1280x720.jpg
ent ela21:45 | 06/04/2018

Gjermania dhe Franca do t’i japin jetë këtë muaj një programi të ri për zëvendësimin e flotës së vjetëruar ajrore që përdoret për mbikëqyrjen e ujërave territoriale. Nisma, e paralajmëruar edhe më herët, vjen në një kohë kur në Europë është rritur shqetësimi nga patrullimet pa leje të nëndetëseve ruse. Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Lejen dhe homologia franceze Florens Parli pritet të nënshkruajnë marrrëveshjen për “Sistemin ajror të mbikëqyrjes detare” më 27 prill, kur hap dyert panairi i mjeteve ajrore në Berlin. Dy vendet ranë dakord vitin e kaluar për gjetjen e një zgjidhjeje europiane për zëvendësimin e flotës së avionëve mbikëqyrës të sipërfaqeve detare. Projekti, që synon të formalizojë planet e vendeve lider të BE-së, i hap rrugë edhe harmonizimit të ushtrive mes dy vendeve. Në fakt, nisma është pjesë e një programi më të gjerë franko-gjerman për të rritur bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes, që mes të tjerash parashikon prodhimin e një modeli të ri avionësh. Aktualisht Gjermania përdor modelin “P-3C Orion”, të prodhuar nga amerikania “LOKHID MARTIN” për të patrulluar ujërat oqeanike për nëndetëse dhe kërcënime të tjera; ndërsa Franca përdor “Atlantik 2”, i prodhuar nga “DASAULT AVIEJSHËN” në vitet ‘80. /abcnews.al

edi-rama-2-1280x728.jpg
ad min17:44 | 12/03/2018

Pasditen e kësaj të hëne, Kryeministri, Edi Rama, ka prezantuar projektin për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar.

Sipas kryeministrit, teatri do të jetë trefishi i këtij që është sot dhe do të përbëhet me një infrastrukurë që sot nuk ekziston.

“Jemi në kushtet, ku nuk kemi thjesht një teatër të ri, por do të jetë trefishi i këtij që do jetë sot dhe do të ketë një sistem të tërë infrastrukture përreth që sot nuk ekziston. Do të ketë hapësirën e yjeve, të shuar dhe të pashuar të historisë së Teatrit Kombëtar”, u shpreh Rama.

Kryeministri sqaroi dhe njëherë kundërshtuesit e projektit të ri të Teatrit Kombëtar, disa prej të cilëve ndodheshin në sallë.

“Godina do shëmbet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet godina e re e Teatrit Kombëtar”, tha ai.

“Teatri është pjesë e një propozimi Partneritet Publik-Privat. Shteti dhe shqiptarët do përfitojnë ndërtimin e teatrit me një buxhet që Shqipëria nuk e bënte dot gati për 15 vjet bashku. Natyrisht sipërmarrësi nuk do vijë të bëjë teatrin dhe të shkojë në falimentim. Në pjesën tjetër do bëjë investim, që do jetë pjesë integrale e zhvillimit të qytetit”, u shpreh më tej Kryeministri, Edi Rama.

olsi-rama-1280x654.jpg
ad min22:41 | 06/03/2018

Pas largimit nga pozicioni i trajnerit, Sulejman Starova pritet të mos ketë më asnjë rol në klubin e Partizanit. Largimi i tij besohet se është vendim i drejtorit sportiv të Partizanit, Olsi Rama. Ky i fundit duket se po mendon edhe për pasuesin e Starovës dhe në vemendje mësohet se ka një trajnier kroat.

Mund të quhet edhe projekti i Olsi Ramës.
Partizani tashmë duket se do të jetë produkt, përveç i parave të presidentit Demi edhe i ideve të drejtorit të ri sportive.
Largimi i trajnerit Sulejman Starova, që pritet të mos ketë më asnjë rol në klub, besohet se është vendim pikërisht i Ramës, i cili po mendon edhe për zëvendësuesin.
Partizani, sipas burimeve brenda tij, po bisedon me një trajner kroat, të cilit nuk i jepet emri, dhe për të cilin thuhet se ende nuk është bindur plotësisht për të pranuar kërkesën e klubit shqiptar.
Thuhet vetëm se është njeri me karrierë të rëndësishme, ndonëse përvoja ka treguar se të huajt në Shqipëri nuk kanë pasur sukses.
Vetë trajneri i sotëm i Kroacisë, Zllatko Daliç, ka qenë në stolin e Dinamos së Tiranës, nga ku u shkarkua për mungesë rezultatesh.
Gjithsesi, duket se Partizani do ta provojë edhe një herë.
Përse u largua Starova?
Me shumë gjasë, Ramës nuk i kanë pëlqyer konfliktet e shpeshta të tij me lojtarët, siç ndodhi së fundmi me Trashin.
Drejtori sportiv u shpreh hapur se sjellja e trajnerit në Vlorë ishte e papranueshme, kur sulmoi fizikisht gjyqtarin Jorgji, dhe klubi si ndëshkim nuk pagoi gjobën për dënimin e dhënë ndaj tij prej Federatës.
Po ashtu, mendohet se paraqitja e skuadrës në ndeshjen e fundit në Durrës nuk ishte aspak e mirë, jo thjesht për rezultatin 1-1, por për mënyrën e lojës, tepër mbrojtëse pas golit të avantazhit.
Tashmë, skuadra është në dorë të ish-zëvendësit të Starovës, Klevis Dalipit, i cili po sipas burimeve në klub, nuk kaloi mirë me ish-trajnerin.
Burimet theksojnë se Starova nuk e kishte në konsideratë ndihmësin, madje edhe i fliste keq në sy të lojtarëve.
Gjithsesi, Dalipi ka një bast me vetveten dhe me klubin, dhe nëse merr rezultate mund të konfirmohet.
Nga ana tjetër, kryeqytetasit duket se janë në konflikt me tifozët e tyre më të zjarrtë.
Tifogrupi “Ultras Guerrils” sulmuan drejtuesit në postin e tyre të fundit në rrjetet sociale, duke e quajtur sezonin një dështi, ndërsa italianët Moxhi e Preiti i quajtën plakushë të rrjedhur.
Mbetet të shihet ndërkaq se cili do të jetë projekti më i fundit tek Partizani, ai i Olsi Ramës, dhe nëse ai do të ketë sukses./abcnews.al

eduard-halimi.jpg
ad min16:21 | 09/02/2018

Deputeti demokrat, Eduard Halimi, ka dhënë dorëheqjen nga posti i deputetit të parlamentit shqiptar. Lajmin e konfirmoi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ku deklaroi angazhimin e tij të mëtejshëm në një projekt të së drejtës ndërkombëtare private në një rrjet në Ballkan.
Vendin e tij në Parlament për demokratët e merr emri i radhës në listën shumëemërore të Beratit.
Astrit Veliaj do të zëvendësojë deputetin e tërhequr në Kuvend pasi të bëj betimin në parlament.
Halimi në postimin e tij falenderoi ish-kryeministrin Berisha për mundësinë që i dha, Lulzim Bashën për besimin në detyrat politike prej 2013-s dhe gjithë kolegët, votuesit, mbështetësit si dhe mediat./abcnews.al

vlcsnap-error325-1280x720.jpg
ad min19:42 | 05/02/2018

“Bëjmë detyrat e shtëpisë” është nisma më e re e Ministrisë së Arsmit, Sportit e Rinisë. Kryeministri Edi Rama dhe ministrja Lindita Nikolla shkuan në shkollën “Beslidhja” në Lezhë të parë implementimin e këtij projekti.

Nuk është orë mësimi, nxënësit e shkollës Besëlidhja në Lezhë po bëjnë detyrat e shtëpisë.

Ky është projekti më i ri i Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Një vizitor i rëndësishëm shkoi në çdo klasë për t’i pyetur drejtpërdrejtë nëse ia vlen kjo nismë.

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ndërsa shpjegoi projektin, tha se do të monitorohet progresi i nxënësve dhe do të vlerësohen arritjet në çdo lëndë, për ta shtrirë më pas në të gjitha shkollat e Shqipërisë.

Lindita Nikolla: “Programi ndihmon shumë fëmijët dhe zhduk pabarazinë midis një fëmije, i cili ka mundësi që prindi ta ndihmojë dhe atij që se ka. Është një hap përpara për ta kaluar barrën e cilësisë dhe të përgatitjes dhe gjithçka tjetër, nga familja drejt shkollës, aty ku në fakt është vendi dhe përgjegjësia.”

Nisma duket se është mirëpritur nga fëmijët, por edhe nga mësuesit e prindërit.

“Që në fillim që është prezantuar nisma, ne kemi qënë të gatshëm që të bëhemi pjesë e saj. Është mirëpritur nga prindërit dhe më e rëndësishmja është mirëpritur nga fëmijët. Këtë e tregon edhe numri i madh i fëmijëve. Në qoftë se në klasë kam 30 nxënës, tek kjo nismë marrin pjesë 22 nxënës që vijnë dhe përgatiten çdo pasdite. Numri vjen në rritje çdo ditë. Fëmijët janë më të qetë, shkojnë më të qetë në shtëpi”.

Nisma pilotohet këtë vit shkollor në 20 shkolla 9-vjeçare të pesë prej Drejtorive Arsimore Rajonale më të mëdha të vendit: Tiranë, Elbasan, Lezhë, Fier dhe Korçë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono