projekt

projekti.jpg
Vladimir Prenga10:22 | 23/11/2019

Është kthyer në një fiksim ndërtimi i një stadiumi ekologjik. Forest Green Rovers do të tentojë të marrë “OK” para Krishtlindjeve për stadiumin e ti, që mund të konsiderohej më i veçanti në gjithë rruzullin tokësor.

Raportohet se me 18 dhjetor do kërkohet të miratohet kërkesa për ndërtimin e stadiumit. Në qershor u hodh poshtë kërkesa e klubit anglez që garon në League Two. Arsyetimi ishte për shkak të zhurmave që do të krijoheshin, trafikut dhe ndikimit që do të kishte në peisazhin e zonës.

Ishte planifikuar që stadiumi të kishte 5 mijë ulëse druri, sikurse planifikohej një parking për 1700 makina. Ndër të tjera impianti do të kishte pranë edhe dy fusha stërvitore. Në fakt bëhet fjalë për një park ekologjik që ofron shumë gjëra.

Presidenti i klubit, Dale Vince, është munduar të tregohet bindës, duke e argumentuar si një mundësi që Forest Green Rovers të synojë ngjitjen një kategori më lart dhe si një shans për më shumë investime dhe punësime në zonën e Stroud.

Kërkesa në qershor u hodh poshtë dhe tani shpresohet që Këshilli këtë herë të ndryshojë mendim në dhjetor, ose në shkurt kur planifikohet që kjo çështje të kalojë në apel. /abcnews.al

1563382322_veliaj.jpg
ad min18:45 | 17/07/2019

Universiteti i Arteve do të kthehet jo vetëm në një hapësirë të denjë akademike, por edhe në një pol kulturor të rëndësishëm, që nxit kreativitetin dhe gjeneron kulturë. Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe Ministrinë e Kulturës prezantuan sot projekt-idenë për Kampusin e ri Universitar të Universitetit të Arteve, një tjetër premtim i mbajtur ky ndaj studentëve në kuadër të Paktit për Univeristetin.
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj deklaroi se ky projekt është treguesi më i qartë se e gjithë kjo punë nuk është çështje fushate elektorale, por një pasion për të punuar për Tiranën.

“Mund të ketë njerëz që thonë, ore këta me çfarë merren në pikë të vapës, zgjedhjet kanë mbaruar, a nuk duhet të mbaronte edhe gjithë kjo gjë politike? Por, besoj që është dëshmi e qartë që nuk është punë fushate, nuk është punë yryçi i atyre 30 ditëve ku duhet impresionuar mileti me projekte dhe makete. Bëhet fjalë për një pasion që e ndajmë të gjithë bashkë, që quhet qyteti i Tiranës. Unë e ndaj edhe për shkak të detyrës, por besoj që të gjithë ne që e kemi lidhur jetën me këtë qytet, kemi hedhur rrënjë në këtë qytet, e shohim të ardhmen në këtë qytet”, tha Veliaj.

Ai shprehu besimin se siç ka treguar koha, ndonëse në fillim ka pasur skeptikë dhe debate, produkti final ka dalë fantastik.

“T’i përveshim mëngët, t’i futemi procesit të gjetjes së fondeve, është momenti ideal ku bashkia e re konstituohet, do të thotë që fillojmë buxhetojmë, është edhe mesi vitit ku edhe qeveria e shikon se sa janë shpenzuar deri në mes vitit dhe çfarë mund të rialokoj për projekte të tilla fantastike dhe jam i bindur që si stadiumi, që nuk kaloi pa një sherr, pa debat, pa diskutim, pa ndezur disa gjakra, pa kaluar të gjithë sitën e lëvizjeve “mos e prek”, doli një produkt më i mirë, jam i bindur që mbas debateve edhe ky i sotmi nisi si ide, por do të përfundojë si produkt fantastik”, nënvizoi Veliaj.

Kryebashkiaku deklaroi se edhe pse nga ky universitet kanë dalë shumë talente që na nderojnë kudo në botë, infrastruktura lë për të dëshiruar. Ndaj, theksoi Veliaj, edhe projekti i ri nuk është një listë dëshirash, por një plan konkret për t’u implementuar.

“Kush ka punuar ose kush si puna ime i ka rënë rruga ose mundësia për të hyrë e kupton që përtej fasadës edhe produktit më të shkëlqyer “made in Albania” që ka dalë nga këto dyer, në fakt lë shumë për të dëshiruar gjendja e ambienteve fizike. Këtu bëhet fjalë për të trajtuar fizikisht shtesën e ambienteve. Nuk është një listë dëshirash, por është në plan për t’u implementuar; ka të bëjë me shtesën që do t’i bëjmë kampusit ose asaj që është godina kryesore e Akademisë së Arteve”, tha ai.

Kreu i Bashkisë nënvizoi se deri më tani janë shpërndarë mbi 20 mijë karta studenti dhe janë mbi 100 biznese që i janë bashkuar kësaj nisme. Veliaj tha se menjëherë pas përfundimit të tre godinave të fundit në për t’u rikonstruksuar në Qytetin Studenti, puna do të fillojë për Kampusin e Ri Universitar për Universitetin e Tiranës.

“Çdo gjë është e bukur në kohën e vet, ka një kohë për të qeshur, ka një kohë për të debatuar dhe një kohë për të punuar. Ka një kohë për ditë, ka një kohë për protestë, ka një kohë për të bërë punën e atyre gjërave për të cilat u angazhuam. Jam i lumtur që mbi 20 mijë studentë kanë marrë Kartën e Studentit dhe mbi 100 biznese janë pjesë. Me t’u kthyer në shtator nga pushimet, edhe pjesa tjetër e studentëve do të pajiset me Kartën e Studentit, ndërkohë që ndihem mirë për faktin që na kanë ngelur edhe 3 konvikte në Qytetin Studenti. Me të mbaruar ato të treja ne do të jemi gati për të filluar atje Kampusin e ri universitar”, deklaroi Veliaj.

Kryebashkiaku nënvizoi se Tirana është qyteti ku shumë të rinj kanë vendosur që të ndërtojnë të ardhmen e tyre, ndaj edhe vëmendja e të gjithëve është fokusuar që ky qytet të ecë përpara çdo ditë.

“9 nga 10 studente kanë vendosur që do të jetojnë në Tiranë. Në fakt personi i 10-ë është thjesht duke e menduar, por nuk do të thotë që do të kthehet pas. Kështu që, për sa kohë që kemi lidh fatin me këtë qytet, unë besoj te ajo që quhet fushata vazhdueshme, pra një fushatë e përditshme, që s’ka të bëjë fare me fushatën e zgjedhjeve, por ka të bëjë me fushatën apo me ngutin, apo me zellin tonë, që ky qytet të eci përpara çdo ditë”, u shpreh Veliaj teksa deklaroi se ky është një tjetër premtim i mbajtur.

Projekti i ri evidenton vlerat më të mira arkitekturore dhe historike. Universiteti i arteve është një prej tre objekteve të projektuara nga Bosio në sheshin “Nënë Tereza”. Ngritja e Kampusit të ri do të ofrojë ambiente të reja studimi: laboratorë krijues, Opera Studio, jo vetëm një sallë historike shfaqjesh të rikonstruktuar, por edhe salla të reja, që do t’i shërbejnë jo vetëm procesit studimor, por do të shtojnë hapësirat performuese për të gjithë artistët./abcnews.al

skender-gega-1280x734.jpg
ad min23:35 | 17/05/2019

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega zbuloi para mediave se shumë shpejt do të ulet të bisedojë me drejtuesit e klubit për projektin e ri të Partizanit.

Pas zyrtarizimit të titullit kampion, Partizani rikthehet të luajë në transfertën e Teutës. Trajneri i të kuqve, Skënder Gega tregon emocionet pas zyrtarizimit të titullit kampion fundjavën e kaluar.

Në ndeshjen ndaj Teutës, kreu i pankinës së Partizanit premtoi se do të aktivizojë lojtarët që nuk kanë patur shumë hapësira gjatë sezonit. Gega zbulon se shume shpejt do të ulet të bisedojë me presidentin Gaz Demi dhe drejtorin Olsi Rama për projektin e ri të skuadrës./ABC News Albania 24/7

Intermedika-1280x708.jpg
ad min20:20 | 14/04/2019

Intermedica dhe Swiss Med organizuan workshopin mbi alergologjinë në vendin tone, ku morën pjesë 35 mjekë specialist. Ata diskutuan mbi arritjet që sistemi modern ofron për një diagnoze sa më të qartë dhe precize në fushën e alergologjisë.

Intermedica organizoi workshopin me temë “Impakti i një sistemi mbështetës për vendimmarrjen klinike në Alergologji”, i cili synon të paraqesë dhe të implementojë në alergologjinë shqiptare, rezultatet e një studimi europian multicentrik të realizuar nga shtatë vende të Evropës Mesdhetare.

E pranishme në aktivitet ishte edhe koordinatorja ndërkombëtare e projektit, dr. Stephanie Dramburg e cila tha se pavarësisht vështirësive, ky projekt është mjaft i suksesshëm.

Dr. Stephanie Dramburg, Koordinatorja Ndërkombëtare e projektit: “Ne ja dedikojmë punën tonë diagnozave të alergjive nga polenët, veçanërisht në vendet e Evropës Jugore pasi është e vështire tw gjejmë një diagnoze të saktë për alergjinë nga polenët sepse shume mikroorganizma alergjike gjenden në ambient në të njëjtën kohë. Për ne mjekët është shumë e vështirë të gjejmë polenët të cilat shkaktojnë simptomat. Sot jemi mbledhur këtu me 35 doktorë për të parë suksesin e këtij projekti”.

Nga ana tjetër edhe Koordinatori Kombëtar i projektit, Prof. Dr. Alfred Priftanji theksoi se ky projekt ka mundësuar një sistem modern për të arritur në diagnozën e qartë duke implementuar edhe rezultatet e këtij studimi.

Workshopi dhe eventi i mbështetur nga Intermedica dhe Swiss Med përpunuan dhe propozuan një sistem diagnostikues modern i cili ndihmon në vendimmarrjen klinike, duke rritur saktësinë e diagnozës me një precizon shumë të lartë./abcnews.al

blete.jpg
ad min09:40 | 01/04/2019

Shifrat paraprake të Departamentit amerikan të Bujqësisë tregojnë se popullata e bletëve në Shtetet e Bashkuara vazhdon të bjerë. Kjo rënie është pjesërisht rezultat i pesticideve, por edhe i faktorëve natyrorë si isektet që infektojnë kosheret. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Kevin Enochs, kompania teknologjike Oracle ka bashkuar forcat me rritësit e bletëve në shkallë globale për t’i ndihmuar të kontrollojnë mbarëvajtjen e kolonive.

Rritësi i bletëve nga Londra, John Davey po merr pjesë në një eksperiment unik për të mbledhur të dhëna për bletët nga e gjithë bota.

“Kemi dy kabllo, njëri mbledh të dhëna nga kosherja, si përqindjen e lagështisë, tjetri regjistron temperaturën në koshere. Këto janë shumë të rëndësishme gjatë gjithë sezonit”.

Në koshere ka edhe ndjesorë të tjerë që analizojnë zhurmën dhe përcjellin të dhënat në një sistem kompjuterik në hapësirën kibernetike të krijuar nga kompania teknologjike Oracle. Kjo kompani po punon me shoqatën jofitimprurëse britanike ‘Projekti Botëror i Bletës’ që drejtohet nga Sabiha Malik dhe synon të garantojë që njerëzimi do të vazhdojë të ketë bletë për procesin jetik të pllenimit që na siguron ushqimin.

“Kjo është hallka e domosdoshme që shumë prej nesh shpesh e harrojmë. Bletët nuk janë të nevojshme thjesht për të prodhuar mjaltë, por edhe për polenizimin, pasi pa këtë proces nuk prodhohet ushqim,” thotë Sabiha Malik.

Të gjitha të dhënat e mbledhura nga sensorët, analizohen përmes inteligjencës artificiale për të identifikuar mënyra për dallimin e koshereve me probleme. John Abel punon për Oracle:

“Regjistrojmë të dhëna për lëvizjen e bletëve, vendndodhjen, ndotjen e mjedisit, rastet kur bletët janë pranë zonave industriale. Mund të dallojmë si ndikon vendndodhja pranë një hekurudhe apo një lumi. Të gjitha shërbejnë për të analizuar se si do të reagojë kosherja në lidhje me mjedisin”.

Por të dhënat nga një koshere e vetme nuk mjaftojnë për analiza, prandaj kompania Oracle po krijon një rrjet gjigand kosheresh nën vëzhgim. Sistemi do të krahasojë të dhënat dhe do të nxjerrë konkluzione mbi faktorët që mundësojnë koshere të shëndetshme:

“Po përdorim një sistem të hapur ku kushdo mund të regjistrojë të dhëna, në mënyrë që të mbledhim sa më shumë informacione. Na duhen miliona koshere që sistemi të funksionojë në mënyrë të pavarur,” thotë zoti Abel.

Një sistem i pavarur do të jetë në gjendje t’u dërgojë rritësve të bletëve paralajmërime nëse diçka nuk është si duhet në koshere, si dhe do t’u dërgonte studiuesve informacion mbi pikat e globit ku bletët janë më të shëndetshme. Bletët e shëndetshme mundësojnë një sistem të shëndetshëm për prodhimin e ushqimit.

“Bletërritësit mund të përdorin këto të dhëna për të kuptuar se si mund të krijojnë një ekosistem dinamik që krijon mundësi për polenizim më të mirë gjë që nënkupton më shumë prodhime ushqimore për vendin, për komunitetet e tyre, por edhe për mbarë botën,” thotë zoti Abel.

Sistemet monitoruese për kosheret kanë kosto relativisht të ulët, thotë zoti Abel. Ai shpreson se çdo bletërritës që e konsideron me interes këtë projekt, do të kontaktojë kompaninë Oracle për t’u përfshirë në rrjetin e të dhënave./VOA

projekti-i-ri.jpg
ad min19:08 | 09/03/2019

Dy vëllezërit Romeo dhe Donald Veshaj janë dy binjakët më të njohur në Shqipëri. Ata ishin të ftuar në emisionin “Thumb”, ku në këndin e rrëfimit, përballë Fatmës dhe Aulonës kanë treguar se kanë në plan një projekt të ri.

Dy aktorët e “Al Pazar” nuk treguan shumë detaje, por thanë që do jetë diçka ndryshe nga spektaklet e tjera në Shqipëri.

Romeo Veshaj: Kemi në plan një projekt të ri që është pak shpejt që ta themi çfarë është.  

Fatma Haxhialiu: Do të jetë projekt solo? Do dilni dhe ju si kolegët tuaj më vete?

Romeo Veshaj: Po, pak a shumë, por do ta merrni vesh.

Fatma Haxhialiu: E keni menduar mirë?

Donald Veshaj: E kemi menduar mirë.

Aulona Musta: Nuk duhet të jetë spektakël humori kam përshtypjen, por diçka tjetër?

Donald Veshaj: Jo, do jetë diçka tjetër që ndoshta në Shqipëri do jetë ndryshe.

Aulona Musta: Do jeni po në Vizion plus?

Romeo Veshaj: Kështu mendohet, tani është pak herët, por po merremi me këtë projekt./abcnews.al

lulzim-basa.jpg
ad min12:08 | 22/11/2018

Ndërsa opozita siç kishte njoftuar u mblodh në një tryezë me grupet e interesit, për të diskutuar mbi rezervat për projekt buxhetin 2019. Në fjalën e tij, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, tha se projekt-buxheti nuk adreson nevojat e qytetarëve, por rrënon më tej ekonominë e tyre, e të vendit. Sipas kreut të PD, kjo nuk do sjellë ndaljen e largimit të qytetarëve nga vendi.

“E stomja është një ditë ku opozita sëbashku me ju do të bëjë transparencën e munguar, për atë që është buxheti më katostrafikë në këto 28 vitw të Shqipërisë pluraliste. Buxhet i cili legjitimon zhvatjen dhe vvjedhen me ligj të shqiptarëve, të taksave të tyre, të burimeve të tyre natyrore dhe rëndon mbi ta një shifër borxhi rekord, e cila e agreguar me borxhin e fshehur me borxhin korruptiv të PPP-ve kanë thyer për herë të parë tavanin ogurzi të 80%. Kjo falë projektit më korruptiv të Ballkanit, projektit të ashtuquajtur “1 miliard”, por që po i afrohet  shifrës tre miliardë. Pra dhënies së 15 apo 20 koncensioneve, 10 apo 15 oligarkëve të vendit me një vlerë të barabartë sa gjithë buxheti vjetor i Shqipërisë. Rritja e borxhit, koncesionet dhe favoret për një grusht njerëzish kanë sjellë një faturë të tmerrshëm për sektorët e ekonomisë. Që nga ambienti tërësisht negativ për investimet dhe biznesin, ambienti fiskal, tek shpenzimet sociale për pensionistë, njerëzit në nevojë, për shëndetësinë, arsimin, të rinjtë dhe kjo në të njëjtën kohë kur Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për një buxhet realist që të ndalë dramën e madhe të boshatisjes së vendit ku një në gjashtë shqiptarë është larguar në vitet e qeverisjes së Edi Ramës”, u shpreh Basha./abcnews.al

shpat-kolgega.jpg
ad min21:02 | 22/08/2018

Një projektligj për të rinjtë ishte thelbi i intervistës së zëvendësministrit të Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Shpat Kolgega, në Edicionin Veror. E zhvilluar në parkun e Butrintit, ai tregoi se bëhet fjalë për projekte që kanë të bëjnë me shkëmbime rinore, me festivale dhe organizime.

“Deri sot ka disa organizime, ka disa qendra rinore, por nuk është organizuar në mënyrë të mirëfilltë që të mbështetet  nga shteti dhe të njihet nga shteti. Kështu që kjo gjë sjell struktura të organizuara, sjell infrastrukturë dhe sjell dhe buxhet për këta të rinj”, tregoi Shpat Kolgega.

E veçanta e ligjit, sipas Kolgegës është se do të mbështeten të rinjtë që janë të talentuar me anë të bursave, financimeve apo kurseve falas. Gjithashtu do të financohet në qendrat rinore, ku do të investohet për krijimin e tyre në çdo bashki.

“Të mundohemi që papunësinë të paktën ta luftojmë nëpërmjet orientimit dhe unë besoj se një nga arsyet që kemi edhe papunësi të të rinjve sot ka të bëjë edhe me faktin e orientimit sepse ka të rinj që janë orientuar keq”, u shpreh zv/ministri i Arsimit, Sporteve dhe Rinisë.

Në një kohë që shumica e të rinjve duan të largohen nga Shqipëria, Kolgega tha se qëllimi i këtij ligji është qëndrimi i tyre në vend.

“Ky është një ligj që t’i mbajmë të rinjtë këtu. Ky është një ligj që i ndihmon të rinjtë të kenë më shumë projekte, zhvillim, më shumë financim, me më shumë infrastrukturë”, tha ai.

Gjithashtu tregoi edhe mënyrën si do funksionojë.

“Për shembull në Korçë ne kemi qendër rinore. Do kemi mundësinë që nëpërmjet këtij ligji, të rinjtë që jetojnë në Korçë, Dardhë të mblidhen dhe të aplikojnë për financime dhe fonde që të krijojnë projekte në Korçë. Pra që të bëjnë një shkëmbim rinor, një udhëtim apo festival”, tregoi Kolgega.

Sipas tij, ky projekt ka të bëjë me argitimin, edukimin e deri tek vendimmarrja e të rinjve.

“Do të jemi në 12 qarqe të Shqipërisë për të konsultuar këtë ligj. Përgatitja e draftit do të përfundojë në muajin Nëntor, ndërsa më pas do të dërgohet për miratim në Kuvend. Nuk po them që do zgjidhen të gjitha problemet, por kjo do të jetë një bazë e mirë  për të filluar një proces tjetër aktivitetesh dhe jete rinore në të gjithë Shqipërinë”, përfundoi zv/ministri i Arsimit Rinisë dhe Sporteve./abcnews.al

natooo-1.jpg
ad min10:24 | 29/07/2018

Në një kohë kur tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë rritur që kur Donald Trump mori detyrën, administrata amerikane po punon për një projekt për të frenuar ambicjet e Republikës Islamike duke bashkuar vendet arabe në një aleancë të quajtur paraprakisht NATO-ja Arabe.

Administrata amerikane po çon përpara një projekt për krijimin e një aleance politiko-ushtarake mes 6 shteteve të Gjirit Arab, Egjiptit dhe Jordanisë për t’i bërë ballë ekspansionit të Iranit në Lindjen e Mesme. Shtëpia e Bardhë dëshiron të shohë një bashkëpunim më të thellë mes vendeve në fjalë në aspektin e përgatitjes ushtarake, armatimit, në luftën kundër terrorizmit, por edhe në përforcimin e lidhjeve diplomatike dhe ekonomisë rajonale.

Burime zyrtare të cituara nga agjencia e lajmeve “Reuters” kanë deklaruar se Uashingtoni dhe Lindja e Mesme e kanë quajtur projektin “NATO-ja Arabe”, e përbërë nga aleatë të myslimanëve sunitë. Por krijimi i saj ka gjasa që të thellojë tensionet ekzistuese mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit shiit.

Shpresa e administratës amerikane është që përpjekjet për atë që njihet si Aleanca Strategjike e Lindjes së Mesme mund të diskutohet në një samit të parashikuar të mbahet më 12 tetor në Uashington. Zyrtarët sauditë e ngritën idenë për një traktat sigurie pak përpara se Trump të vizitonte Arabinë Saudite vitin e kaluar, por ideja nuk gjeti mirëkuptimin e pritur.

Megjithatë, burime nga Shtëpia e Bardhë kanë deklaruar se stafi i presidentit vijon punën mbi këtë projekt prej disa muajsh; ndërsa zyrtarë të vendeve arabe kanë zgjedhur të mos bëjnë komente./abcnews.al

 

arben-ahmetajj.jpg
ad min14:46 | 26/07/2018

Projekti “IDEA”, i cili zbatohet për të dytin vit në vendin tonë është një mundësi për sipërmarrësit e rinj që të punësohen. Kështu është shprehur ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, gjatë  prezantimit të këtij projekti ku nënvizoi rëndësinë që ka fuqizimi i bizneseve të vogla e të mesme.

Një ide sot është e barabartë me punësim. Vlerësimi është bërë nga program me të njëjtin emër IDEA që është lançuar edhe nga ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

“Projek “IDEA” është një projekt që u mundësohet të rinjve nga mosha 19 vjeç deri në moshën 34 vjeç. Ky program shkon në thelb të objektivit të qeverisë për të promovuar këta të rinj”.

Mbështetje do të thote fonde dhe dije, tha kreu i ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, duke vlerësuar së duhen fuqizuar ndërmarrjet e vogla e të mesme.

“Për statistikë dhe jo vetëm, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, zenë 99% të ndërmarrjeve aktive në Shqipëri”.

Por qeveria gjermane nuk e ka kursyer ndihmën financiare gjatë gjithë këtyre vite, sipas ministrit Ahmetaj.

“Për gjatë këtyre 30 viteve Gjermania e ka mbështetur Shqipërinë me më shumë se 1 milardë euro në mënyrë direkte dhe po kaq në mënyrë indirekte”.

Projekti IDEA është iniciativë e “GIZ”, ku janë bërë trajnime në 4 qarqet kryesore të vendit Tiranë, Shkodër, Gjirokastër, Korçë.Në të morën pjesë rreth 100 biznese start-up, mbi mënyrën si të hartojnë dhe realizojnë një plan biznesi.

Në fazën finale të projektit, finalistët prezantuan planet e tyre të biznesit para një jurie eksperte të fushës të cilët shpallën edhe 5 fituesit e ideve më të mira./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono