produktet ushqimore

elbasan-ushqimet.jpg
nev ila14:20 | 15/05/2019

Ndërsa në qytetin e Elbasanit konsumatorët nuk kanë besim në cilësinë e ushqimeve që blejnë dhe konsumojnë, në fshatra fermerët po falimentojnë. Ata thonë se po dëmtohen nga ky panik, në një kohë që shteti duhet të bëjë kontrolle tek burimet kryesore me qëllim që të qartësohet situata.

 

Konsumatorët i sillen vërdallë tregut me mosbesim.  Nuk kanë siguri për atë që blejnë dhe frikë për shëndetin e tyre. Ata mendojnë që nuk ka asgje bio, as fruta as perime, as mish. Por më të shqetësuar janë nga përdorimi i kimikateve dhe pesdicideve. Lajmet rreth këtij problemi i ka çoroditur.

“Të jemi të sinqertë, të sigurtë nuk ndihemi. njerëzit po sëmuren, miting nëpër spitale, pse ndodhin këto? nga ushqimet, tha një nga konsumatorët”, tha një prej konsumatorëve.

Por ndërsa konsumatorët janë të panikosur, fermerët po falimentojnë. Tonelata perime po shkojnë dem. Ata nuk gjejnë treg dhe detyrohen ti shkulin dhe ti hedhin në kanale. Thonë se nuk përdorin kimikate e pesticide jashtë normave, dhe për këtë të bëhen kontrolle nga shteti. Në fshatin Jagodinë të Elbasanit, shumë sera kanë dalë për asnjë fitim. Ata i konsiderojnë të ekzagjeruara lajmet e kohëve të fundit.

“Kryeministri thotë do ndiqen penalisht fermerët mirëpo të gjitha ato që fermeri merr dhe blen për kultivim nga shteti i merr, shteti i fut në vend”, thotë një nga fermerët.

Në Drejtorinë e  Autoritetit të Kontrollit të Ushqimit në Elbasan  grupet e punës gjenden si në ferma ashtu edhe në tregje. Ka patur ndëshkime për shumë individë e subjekte. Vetëm të martën u bllokuan 17.5 ton farë.  AKU njofton se nuk ka nevojë për  panik pasi çdo gjë është brenda parametrave dhe normave të Bashkimit Evropian./ABC News Albania 24/7

 

 

54e055d1-25c6-426b-8e99-c2fff59d163a.jpg
ent ela18:20 | 16/05/2018

Pas 8 muajsh nga skandali i prodhimit të pijeve tek firma “Briland” në Shkodër prokuroria ka përfunduar hetimet paraprake dhe ka dërguar për gjykim çështjen. Nga pamjet filmike të transmetuara në emisionin investigativ “Stop” në TV Klan dhe denoncimeve të shumta Prokuroria kreu hetime në lidhje me prodhimin e kundraligjshëm të produkteve ushqimore nga shoqëria private ne pronesi te Xhavit Kasemit. Sipas organit të akuzës kjo shoqëri prodhonte pije të ndryshme alkolike dhe jo alkolike si dhe produkte të tjera ushqimore jashtë çdo lloj standarti. Perpara trupit gjykues pritet te dalin administratori Kasemi, punonjësit e shoqërisë Syrri Çaku, Fatjon Bushati dhe Sami Haxhija dhe 4 inspektorët e AKU-së në Shkodër Abdyl Bajraktari, Edmond Fortuzi, Elvis Raboshta dhe Hilmi Erkoçaj.

Njoftimi i plotë i Prokurorisë

Sektori i hetimit të Veprave Penale në fushën e krimit ekonomiko-financiar dhe korrupsionit në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër ka  përfunduar hetimet paraprake dhe ka dërguar për gjykim një prej çështjeve më të bujshme dhe sensitive  të kësaj Prokurorie, duke marrë si të pandehur 9 persona  prej të cilëve  8 persona fizikë dhe 1 person juridik.

Pas shfaqjes së pamjeve filmike  nga emisioni investigativ “Stop” dhe denoncimeve të shumta për një periudhë prej 8 muajsh nga ana e kësaj Prokurorie janë kryer hetime në lidhje me prodhimin e kundraligjshëm të produkteve ushqimore nga shoqëria “Briland” shpk  dhe administratorit të saj shtetasit Xhavit Kasemi.

Në përfundim të tyre ka rezultuar se kjo shoqëri prodhonte pije të ndryshme alkolike dhe jo alkolike si dhe produkte të tjera  ushqimore jashtë çdo lloj standarti të parashikuar nga ligji Nr. 9863 datë 28 Janar 2008 “Për Ushqimin”, i ndryshuar, dhe Udhëzimi Nr. 20, datë 25 Nëntor 2010 “Për zbatimin e programeve paraprake të praktikave të mira të higjenës, praktikave të mira të prodhimit dhe procedurave në analizen e risqeve dhe pikave kritike të kontrollit HACCP në stabilimentet ushqimore”  në kushte higjeno-sanitare të papërshtatshme duke rrezikuar kështu shëndetin dhe jetën e konsumatorëve. Për muaj me radhë shoqëria është kontrolluar nga inspektorët e Autoritetit Rajonal të Ushqimit, Shkodër të cilët në kundërshtim me ligjin e kanë paraqitur situatën dhe ambientin si të përshtatshëm për prodhimin e produkteve ushqimore duke mos konstatuar asnjë shkelje.

Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër  nëpërmjet një kërkese prej 55 faqesh ka kërkuar dërgimin për gjykim të çështjes penale në ngarkim të shtetasit Xhavit Kasemi duke e akuzuar atë për kryerjen e veprave penale “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale” parashikuar nga neni 149/a i Kodit Penal, “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë dhe ushqimorë” parashikuar nga neni 288/a/2 i Kodit Penal, “Fshehja e të ardhurave” parashikuar nga neni 180 i Kodit Penal dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal;  të shoqërisë së tij “Briland” shpk akuzuar për kryerjen e veprave penale “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale” parashikuar nga neni 149/a i Kodit Penal, “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë dhe ushqimorë” parashikuar nga neni 288/a/2 i Kodit Penal, “Fshehja e të ardhurave” parashikuar nga neni 180 i Kodit Penal; të punonjësve të shoqërisë Syrri Çaku, Fatjon Bushati dhe Sami Haxhija akuzuar “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë dhe ushqimorë” parashikuar nga neni 288/a/2 i Kodit Penal si dhe  të inspektorëve të Autoritetit Rajonal Të Ushqimit, Shkodër shtetasve Abdyl Bajraktari, Edmond Fortuzi, Elvis Raboshta dhe Hilmi Erkoçaj të akuzuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorim detyre”  në bashkëpunim parashikuar nga neni 248 dhe 25 i Kodit Penal. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono