procesi

procesi-berlini.jpg
G. P.11:27 | 06/07/2019

Konferenca e Ballkanit Perëndimor në Poznan, Poloni, i shtoi paratë për rajonin, por zbatimi i projekteve pengohet nga tensionet e shtuara në rajon.

Nga Konferenca e Ballkanit Perëndimor, e cila përfundoi këtë të premte në Poznan të Polonisë, nuk pritej shumë. Sinjali që shkoi në rajon mund të kuptohet si “para për pritjen”. Pritje, derisa, për shembull, Presidenti francez Emmanuel Macron të ndryshojë qëndrimin e tij mbi zgjerimin e BE-së dhe të japë dritën e gjelbër për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ose derisa ai të japë miratimin e tij për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Këto dy premtime të bëra prej kohësh, BE-ja deri tani nuk mund t’i përmbushë për shkak të mosmarrëveshjeve të brendshme.

Këtë boshllëk duhet ta plotësojë Procesi i Berlinit, iniciativa e përbashkët e disa vendeve të BE-së, gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Komisionit Evropian. Me fonde dhe samite,  që mbahen çdo vit – si Samiti i Poznańit. Tetë projekte të reja infrastrukturore u miratuan në këtë samit, afro  700 milionë euro ka vënë në dispozicion BE për to, 180 milionë syresh grante, pjesa tjetër ne formë kredish:. “Prej tyre përfitojnë njerëzit në rajon”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel në fund të samitit.

Përfituesi kryesor është Maqedonia  e Veriut

Tre prej këtyre projekteve do të shkojnë direkt në Maqedoninë e Veriut, e cila ka dhjetë vjet që është në pritje të çeljes së negociatave për anëtarësim dhe që tashmë konsiderohet si “shembull i ndritshëm” për të gjithë rajonin për arritjen e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë. .”Unë nuk njoh askënd në BE që nuk është plot admirim për atë që kanë bërë Greqia dhe Maqedonia e Veriut,” tha kancelarja gjermane, Angela Merkel, themeluesja dhe figura drejtuese e iniciativës për Ballkanin Perëndimor.

Maqedonisë së Veriut i jepet edhe një përgjegjësi e re në kuadër të Procesit të Berlinit: Së bashku me Bullgarinë ajo do të marrë përsipër kryesinë e radhës së Procesit të Berlinit.  “Është një nder i madh për ne, si vend kandidat që tani, së bashku me një vend anëtar të BE-së do të  koordinojmë projekte kaq komplekse”, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev para gazetarëve.

Tensione të shtuara 

Koordinimi i projekteve në Ballkan nuk është detyrë e lehtë:. Në veçanti, konflikti midis Serbisë dhe Kosovës e vështirëson gjithmonë e më shumë zbatimin e projekteve. As në këtë drejtim Samiti i Poznanit nuk mundi të jepte ndonjë sinjal të ri.

Kryeministrat e dy Serbisë dhe Kosovës sollën në Poznan vetëm akuza për njëri-tjetrin. Kështu, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnbabic, raportoi se, për shkak të tarifave doganore prej 100 për qind, të vendosura nga qeveria e Kosovës për mallrat nga Serbia dhe Bosnja-Hercegovina, “ky është viti i parë që tregtia mes dy vendeve ka shënuar rënie “. “Kjo  ka dëmtuar edhe besimin e përgjithshëm midis vendeve të rajonit”, tha Brnabiç. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ritheksoi edhe njëherë qëndrimin tashmë të njohur të qeverisë kosovare për tarifat: “Ato do të hiqen, vetëm kur  Serbia të njohë Kosovën”.

Më pak histori suksesi

Së paku për një gjë ranë dakord vendet e Ballkanit Perëndimor në këtë samit: njohja e diplomave universitare. Por ato nuk arritën të binin dakord për njohjen e kualifikimeve profesionale. Marrëveshje të ndër-rajonale të këtij lloji, Procesi i Berlinit ka krijuar mjaft.  Për shembull, krijimin e një Zone të përbashkët ekonomike ose një platforme biznesi. Por në zbatimin e tyre ato  ndeshin në kufijtë e diktuara prej politikës. “Marrëveshja më e mirë nuk vlen, kur për shembull, një qytetar i Kosovës ende ka nevojë për një vizë për të hyrë në Bosnje-Hercegovinë. Ose nëse një shofer kamioni humb me orë të tëra me zhdoganime, vetëm se mungon vullneti politik për të bashkuar pikat doganore, ” tha për Deutsche Welle-n sekretarja e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu.

“Një histori sukses, siç ishte ulja e tarifave roaming nga 1 korriku, tregojnë se kompromiset janë të mundshme”, tha Bregu Por ajo pret më shumë histori suksesi të këtij lloji, “përndryshe nuk do të mund ta mbajmë dot ndezur dritën e perspektivës evropiane”./DW

blerina-gjyameti.jpg
G. P.17:02 | 28/06/2019

“Fenomeni i shitblerjes në Shqipëri nuk është një fenomen as që ka lindur me PS në pushtet, aq që është shumëfishuar me PS në pushtet”.

Kështu deklaroi këtë të premte deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti. Ajo ishte e ftuar studion e ABC News dhe tha se rezultati në Dibër krahasuar me vitin 2016 dhe 2017 ka ardhur në rritje.

Blerina Gjylameti: Nuk kam qenë drejtuese, kam qenë pjesë e shtabit si sekretare e koordinimit elektoral. Unë e kam në përshkrimin e punës time që të jem kudo për sa i përket ngritjes së strukturave të koordinimit elektoral në Shqipëri dhe po ashtu kam qenë në Dibër gjatë gjithë kohës. Mjafton të shikojmë rezultatin në Dibër të 2016-s dhe më pas të shikojmë thellimin e rezultatit të 2017-s për të kuptuar që nuk ka ndryshuar rezultati për shkak të ndonjë fenomeni tek-tuk të ndonjë shitblerje votash.

Juli Xhokaxhi: Realisht thjesht një fenomen tek-tuk ishte zonja Gjylameti?

Blerina Gjylameti: Po të shikojmë që nga njësitë administrative qytet, njësitë administrative ish-komunat e dikurshme që i janë bashkuar bashkisë së madhe Dibër, po të shikojmë rezultatin mjafton për të kuptuar që nuk është një çështje fenomeni shitblerje. Nëse kjo ka të bëjë në 2016-n po në 2017-n? Askush nga ne nuk ka qenë në Dibër, por rezultati është shtuar me 3100 vota përafërsisht./abcnews.al

moisi-habilaj-933x445.jpg
Sej rie18:00 | 19/06/2019

Gjykata e Katanias në Itali ka dënuar me mbi 15 vjet burg Moisi Habilaj, i konsideruar kreu i bandës që trafikonte drogë dhe armë drejt Sicilisë. Gjyqtarja e çështjes ka pranuar kërkesën e prokurorëve, që e kanë cilësuar atë një bos të mirëfilltë të narkotrafikut.

Është mbyllur të mërkurën në shkallën e parë të Gjykatës së Katanias procesi gjyqësor ndaj bandës shqiptare të Habilajve. Për gjyqtaren e çështjes së njohur si “Trëndafili i erës”, Maria Kardilo, në krye të kartelit që importonte narkotikë dhe armë nga Shqipëria në Sicili ishte Moisi Habilaj.

Sipas mediave italiane, kushëriri i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri nuk ka qenë një trafikant i thjeshtë por një bos i mirëfilltë, arsye për të cilën është dënuar me 15 vjet, 5 muaj dhe 10 ditë burg. Dënimi është tre vjet më pak nga sa është kërkuar nga prokuroria e Katanias e përfaqësuar nga prokurori Andrea Bonomo.

Sipas mediave italiane, Habilaj e ka dëgjuar dënimin në heshtje, brenda një prej qelive të katit të parë të gjykatës. Për avokatët e tij, Xhuzepe Ragaco dhe Maria Kaltabiano, Moisi Habilaj ka patur rolin e thjeshtë të “vektorit”, motiv për të cilin kishin kërkuar shfajësimin e tij nga akuza e trafikut në rrethana të rënda, në cilësinë e kreut të organizatës. Ndërkohë, akuza që u rrëzua ishte ajo për sasinë e madhe.

Bashkë me Habilaj është dënuar edhe Nazer Seiti, i konsideruar si arkëtari i organizatës, me 7 vjet, 4 muaj dhe 26 ditë burg. Kushëriri i Tahirit, siç preferojnë ta etiketojnë mediat italiane, në muajt e fundit kishte pranuar pjesërisht përgjegjësinë e tij, duke vendosur t’u përgjigjej pyetjeve të prokurorëve italianë dhe atyre shqiptarë.

Në përfundim të procesit janë dënuar gjithashtu Meridian Sulaj me 8 vjet dhe 4 muaj, si dhe shtetasit italiane Antonio Riela, Anxhelo Busaka dhe Vincenco Spampinato, me nga 14, 7 dhe 4 vjet burg. Mbetet ndërkohë mister se ku ka përfunduar Florian Habilaj, vëllai i Moisiut, i cili i shpëtoi operacionit të Guardia di Finanza dhe është shpallur në kërkim prej dy vjetësh. Banda e Habilajve furnizonte me lëndë narkotike të llojit kanabis tregun e drogës në Katania, ku bashkëpunonte me familje të njohura mafioze si Kapelo dhe Santapaola./ABC News Albania 24/7

LLESHAJ-POROSI-POLICEVE.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela13:10 | 09/05/2019

Në ditën e zgjedhjeve askush nuk duhet të ketë shans të prekë integritetin e këtij procesi. Kërkesën ministri i brendshëm Sandër Lleshaj ua drejton strukturave të policisë duke i këshilluar gjithashtu që të qëndrojnë jashtë palëve politike.

Edhe pse jo zyrtarisht dhe në kundërshtim me ligjin, fushata zgjedhore ka nisur. Këtë fakt e ka vënë re edhe Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i cili porosit vartësit e tij të kujdesen që procesi zgjedhor të mos cënohet.

“Vendi është pothuajse i futur në fushatë, të gjitha agjencitë ligjzbatuese kanë detyra për një proces zgjedhor sikur e kërkon ligji. Zhvillimi i zgjedhjeve në prag të vendimmarrjeve së rëndësishme për vendin. Ka përpjekje për të krijuar vështirësi për zhvillimin e procesit. Të gjitha strukturat, prefektët të koordinojnë institucionet me qëllim që të ofrohen të gjitha mundësitë që qytetarët të kenë mundësi të shprehin të drejtën për të votuar“.

Përgjegjësi ka edhe policia, që duhet të krijojë mjedis të sigurt, që të realizohet kjo cdo drejtues i policisë duhet të jetë i angazhuar dhe i motivuar që procesi të zhvillohet si duhet- thotë ministri Lleshaj në takimin em anëtarët e task forcës qendrore, prefektët, drejtorët e policive vendore dhe të kufirit.

“Policia është jashtë palëve. Janë disa detyra, policia është aty për të bërë detyrën e pa përfshirë me partitë dhe diskutimin politik. Askush nuk mund të cënojë procesin, janë e drejtë e qytetarëve. Dita e zgjedhjeve, askush nuk duhet të ketë të drejtë, mundësi apo shans që të prekë integritetin e një procesi që është thelbi i demokracisë së vendit”.

Pas porosive për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor rradhën e ka paralajmërimi për fidanët e kanabisit.

“Çdo fidan që kapet në Shqipëri deri në 15 qershor është meritë e juaja, drejtuesve të policisë, cfarë kapet pas 15 qershorit, është përgjegjësi e secilit prej jush e drejtpërdrejtë.”

Vëmendjen nuk duhet ta shkëpusin as nga lufta kundër krimit të organizuar. Lista e personave në kërkim është e gjatë, qindra thotë ministri në harkun e dy-tre dekadave.

“Lista e kalon rendin e treshifrorëve, prioritet i madh është ulja e kësaj liste, që ju e keni në dorë me emra konkretë, që kërkohet të ulet me ritëm të lartë. Puna juaj matet me emra konkretë sa zbret kjo listë”.

Dy pikat e tjera për të cilat kërkoi rezultate konkrete Ministri i Brendshëm ishin goditja e grupeve që trafikojnë emigrantët nga lindja drejt vendeve të Bashkimit Evropian dhe ndalimi i azilkërkuesve, një çështje që nëse nuk shkon në zero sipas ministrit Sandër Lleshaj, prodhon pasoja negative për integrimin e vendit. /ABC News Albania 24/7

 

 

audi-715x450.png
ent ela15:41 | 04/04/2019

Gjykata për Krime të Rënda nisi shqyrtimin gjyqësor për çështjen e përplasjes të makinës së policisë pranë tregut agro-ushqimor në qytetin e Elbasanit në vitin 2017. Ky proces ka patur disa seancash të dështuara, por këtë të enjte Prokuroria lexoi kërkesën për gjykim, ndërsa në seancën e radhës pritet të dëshmojnë 4 punonjës policie që ishin dëshmitarë në vendin e ngjarjes, përfshi edhe Gjergji Oshafin. Seanca u shoqërua me debat sa i përket kualifikimit të veprës penale, por në zbatim të vendimit të seancës paraprake tre të pandehurit do të gjykohen për “vrasje ndaj punonjësit të policisë”, mbetur në tentativë. Të pandehur në proces Kelmend Xhaferri që ndodhet në burg , Enea Bekteshi me masën e sigurisë “arrest shtëpie” dhe Suel Cela është në kërkim pasi Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë masën “arrest me burg” në mungesë./abcnews.al

54519543_1470467049756519_655009880171610112_o-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 22/03/2019

Përfundon procesi i legalizimeve në bashkinë Konispol. Kështu shkruhet në një shënim në “Facebook” nga ALUIZNI. Bashkia Konispol është e para bashki që mbyll procesin e legalizimit.

“Sot gjendemi në Konispol për të dorëzuar grupin e fundit të lejeve të legalizimit për gjithë territorin e kësaj Bashkie”, tha drejtori i përgjithshëm i ALUIZNI-t, Artan Lame në një aktivitet të zhvilluar në prani të deputetit të zonës Alket Hyseni, kryetarit të bashkisë, Shuaip Beqiri dhe drejtorit të ALUIZNI-t, Sarandë, Eleron Gjoni.

Me përmbylljen e këtij procesi, mbeten pa u legalizuar ende edhe rreth 40 banesa të pabanuara, ose që pronarët e tyre janë në emigracion.
“Gjejmë rastin t’ju bëjmë thirrje atyre banorëve që, në rastin e parë që do të kthehen në atdhe, të paraqiten pranë zyrave tona për të ndjekur procedurat e mbetura”, vijoi mes të tjerash drejtori Lame.
Sipas  Artan Lame, “me legalizimet e sotme, përmbyllet kapitulli i legalizimeve në këtë Bashki, për të hapur më tej me Agjensinë e re të Kadastrës, reformën pasuese, atë të regjistrimit të tokës në fshat”.

Bashkia Konispol mbulohet nga Drejtoria Rajonale e ALUIZNI-t Sarandë. Ajo përbëhet nga Njësitë Administrative Konispol, Xarrë dhe Markat. Kemi të bëjmë me një zonë me drejtim të theksuar agro-bujqësor.
Në këtë zonë ka patur gjithsej 660 vetëdeklarime. Për periudhën 2006-2013 ishin bërë vetëm 8 leje në Xarrë dhe 0 leje në Konispol. Ndërsa për periudhën 2014-2019 janë bërë 606 legalizime./abcnews.al

klement-balili.jpg
G. P.12:05 | 08/02/2019

Procesi gjyqësor ndaj Kelment Balilit do të nisë në datën 25 Shkurt. Gjykata për Krimet e Rënda caktoi këtë datë për seancën e parë të gjykimit në themel të dosjes në ngarkim të pandehurit Klement Balili. Ai akuzohet për “trafik të narkotikëve”, “grup të strukturuar kriminal”, “mosdeklarim të pasurisë” dhe “pastrim parash.

Klement Balili u dorëzua tek autoritetet pas 2 vjet e gjysmë në kërkim ndërkombëtar dhe tashmë do të gjykohet në masën e sigurisë “arrest në burg”. Në seancën e kaluar, Klement Balili kërkoi nga Gjykata e Krimeve të Rënda gjykim të shkurtuar, kërkesë për të cilën gjykata nuk është shprehur ende./abcnews.al

MINISTRIA-E-BRENDSHME-NE-BRUKSEL.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
ent ela16:56 | 14/11/2018

Procesi ‘Screening’ i cili mbahet në Bruksel u njoh me rezultatet e policisë Shqiptare gjatë një viti. Sipas ministrisë së Brendshme, janë goditur 11 banda kriminale dhe prangosur 175 drejtues dhe anëtar të tyre.

Goditja e krimit të organizuar dhe arrestimi i anëtarëve të tyre bashkë me pasuritë ishte fokusi i prezantimit nga Ministria e Brendshme gjatë
procesit ‘screening’ që u mbajt në Bruksel. Zv.ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari theksoi se, vetëm gjatë vitit të fundit grupeve kriminale iu është sekestruar rreth 20 milionë euro pasuri.

Besfort Lamallari, zv/ministër i Brendshëm: “Në ditën e tretë të procesit ‘screening’ për Shqipërinë dhe Maqedoninë që po zhvillohet këtu në Komisionin Europian, shfrytëzuam mundësinë për t’i njohur përfaqësuesit e lartë të KE-së mbi rezultatet e arritura gjatë këtij viti në luftë kundër krimit të organizuar. Konkretisht, rezultatet e arritura nga Task Forca Speciale në kuadër të Operacionit “Forca e Ligjit”, duke përmendur goditjen e rreth 11 grupeve kriminale, arrestimin e 175 drejtuesve dhe anëtarëve të këtyre grupeve dhe sekuestrimin e aseteve dhe pasurive kriminale që arrijnë deri në shifrën 20 milionë euro”.

Procesi ‘Screening’ ka si qëllim përafrimit të legjislacionit shqiptar me atë të BE-së, si një nga hapat që vendi po hedh për hapjen e negociatave vitin e ardhshëm, për anëtarësim në Bashkimin Evropian./abcnews.al

EL-CHAPO-PROCESI-SHBA-1280x597.jpg
ent ela16:35 | 05/11/2018

Në Shtetet e Bashkuara ka nisur procesi gjyqësor kundër liderit të kartelit të narkotrafikut “El Chapo” Guzman. Ndaj tij rëndojnë shumë akuza dhe pritet që ta kalojë pjesën e mbetur të jetës në burg.

Gjykata federale në lindje të Nju Jorkut ka nisur procesin kundër Joaquin “El Chapo” Guzman, ish lideri i kartelit Sinaloa, i cili rrezikon dënimin e përjetshëm. Ndaj tij janë ngritur 17 akt-akuza, përfshirë pastrimin e parave të pista, narkotrafik dhe konspiracion për vrasje. Procesin në Bruklin, që do të kushtojë miliona dollarë duhet të zgjasë më shumë se 4 muaj, dhe do të vendosë një nga kriminalët më të famshëm në botë përballë sistemit amerikan të drejtësisë, pas arrestimit të tij në Meksikë dhe ekstradimit në SHBA. E hëna është dita e zgjedhjes së jurisë, përbërja e së cilës do të mbahet sekrete për arsye sigurie. Idenditeti i 12 anëtarëve të jurisë dhe 4 zëvendësuesve të tyre do të mbetet anonym dhe gjykatësit do të shoqërohen dhe mbrohen nga agjentë federalë të armatosur. Gjykatësi Brian Cogan do të drejtojë procesin me dyer të mbyllura. Ndërkohë, El Chapo mbahet i mbyllur në një burg të sigurisë së lartë në Manhatan dhe akuzohet se ka drejtuar, për 25 vjet, kontrabandën e mbi 155 ton kokainë në Shtetet e Bashkuara, duke përfituar një pasuri që ia kalon edhe asaj të kolumbianit Pablo Escobar. Ai u ekstradua në 2017-n pasi u arratis dy herë nga një burg i sigurisë së lartë në Meksikë – herën e parë u fsheh në një karrocë rrobash të lavanderisë, dhe herën e dytë gërmoi një tunel nëntokësor poshtë qelisë së tij. I konsideruar fjator, lideri i kartelit të Sinaloas mund të kalojë pjesën e mbetur të jetës në burg. Karteli që El Chapo krijoi në 1989 është akoma shumë i fuqishëm. Bashkëpunëtori i tij Ismael “El Mayo” është ende i lirë dhe trafiku i drogës – i lidhur me vrasje, zhdukje dhe episode të tjera të dhunës – vijon pa pushim. Vitin e kaluar në Meksikë u kryen 29 mijë vrasje. /abcnews.al

SINKRONE-MAQEDONI.mpg_snapshot_00.42-1280x720.jpg
G. P.18:05 | 30/09/2018

Pjesëmarrja në referendumin për emrin kushtetues të Maqedonisë ka qenë relativisht e ulët. Nga të dhënat e fundit të komunikuara nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, deri në orën 17:00 ka votuar vetëm 28.83 për qind e popullsisë, kuotë që e përkthyer në shifra i bie 455 mijë qytetarë nga mbi 1 milion e 800 mijë me të drejtë vote.

Në mënyrë që referendumi të konsiderohet i vlefshëm duhet që në procesin e votimit të kenë marrë pjesë mbi 50 për qind e qytetarëve. Qendrat zgjedhore mbyllen në orën 19. Procesi i votimit monitorohet nga rreth 12 mijë vëzhgues vendas dhe 493 të huaj.

Deri në orët e pasdites gjithçka ka kaluar qetë dhe pa incidente. Komunat me numrin më të lartë të votuesve kanë qenë ajo e Sarajit, ajo e Qendrës dhe e Karposhti.

Në komunat me shumicë shqiptare pjesëmarrja ka qenë lehtësisht më e ulët. Deri në orën 15, pjesëmarrja në proces ka qenë 36% në Tetovë, 20 për qind në Gostivar, 22 për qind në Kumanovë dhe 20 për qind në Strugë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono