Prishtinë

iber-1280x706.jpg
ent ela19:00 | 17/06/2019

Anëtarë të stafit të sigurimi të Partisë Demokratike të Kosovës janë përplasur fizikisht me anëtarët e shoqërisë civile të cilët në mënyrë simbolike po kundërshtonin projektligjin për financimin e partive politike.

Marshi i shoqërisë civile kundër projektligjit për financimit e partive politike nuk përfundoi sic e kishin planifikuar.

Aktivistët e shoqërisë civile janë përballur me sigurimin e Partisë Demokratike të Kosovës, pasi këta të fundit nuk i lejuan t’i vendosin posterat sikurse ndodhi në partitë tjera.

Ismet Kryeziu nga KDI-ja kërkoi nga kryetari i kësja partie i cili njëherësh është kryetar i Kuvendi Kadri Veseli përgjegjësi për dhunën e sigurimit të kësaj partie ndaj shoqërisë civile.

Ky aktivitet zhvillohet në kuadër të fushatës së 100 organizatave të shoqërisë civile, për kundërshtimin e miratimit të Projektligjit për Financimin e Subjekteve Politike. /ABC News Albania 24/7

52-1.jpg
ent ela18:40 | 17/06/2019

Mediat serbe shkruajnë se shtetet perëndimore janë duke hartuar një sërë pikash sipas të cilave do të ndërtohet dhe marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas të përditshmes serbe “Veçerenje Novosti”, vendet perëndimore po përgatisin të gjitha pikat për marrëveshjen përfundimtare Kosovë – Serbi. Sipas mediave serbe Beogradi dhe Prishtina së shpejti mund të marrin udhëzimet për arritjen e një zgjidhjeje përfundimtare për çështjen e Kosovës nga shtetet perëndimore. Sipas tyre brenda “kornizës së caktuar” do të ketë hapësirë dhe për “amandamente” të mundshme. Kjo gjë sipas liderëve perëndimore do të përshpejtojë zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Novosti” shkruan se Samiti në Paris, nëse realizohet, mund të përcaktojë se çfarë përmbajnë rekomandimet. “Novosti” përkujton se në vitin 2005, grupi i kontaktit  krijoi tri linja kryesore themelore për bisedime në lidhje me statusin e Kosovës: të mos ketë ndarje të Kosovës, të mos ketë kthim të gjendjes para vitit 1999 dhe të mos ketë bashkim të Kosovës me shtetet fqinje.

Ish ambasadori i Serbisë në Berlin dhe Vjenë, Milovan Bozhinovic tha se nga sjellja e aktorëve aktualë në procesin negociator mund të thuhet se ekziston dëshira për arritjen e një zgjidhjeje përfundimtare nga të dyja palët. Shtëpia e Bardhë në apelin e saj ëm të fundit ndaj dy vendeve kërkoi qartë që të mos ketë më ndalin retorika ekstreme dhe të punohet për arritjen e marrëveshjes e cila ka për qëllim “njohjen e ndërsjellë”. /ABC News Albania 24/7

prishtine-aktivitet.jpg
nev ila20:00 | 12/06/2019

Në Prishtinë kanë vijuar të mërkurën aktivitetet për përkujtimin e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s. Në qendër të kryeqytetit të Kosovës është zbuluar busti kushtuar ish-sekretares së Shtetit Ollbrajt, si dhe një pllakat në nder të ish-presidentit Bill Clinton.

Me “Ecjen për liri” kanë vazhduar pasdite aktivitetet në Prishtinë. Ish-presidenti Clinton dhe ish sekretarja Albright kanë ecur në këmbë nga hoteli ku qëndronin në qendër të Prishtinës deri te sheshi i quajtur Madeline Albright ku edhe u zbuluar busti i saj.

“Jam shumë e nderuar që të kem një bust në Prishtinë. Faleminderit shumë për këtë nder kaq të madh. Ky vend do të thotë shumë për mua”, tha Madelein Albright.

Më pas së bashku vizituan edhe Bulevardin ‘Bill Clinton’, afër shtatores së ish-presidentit Clinton ku u zbulua edhe pllaka me emrin e tij.

“Kjo është dhuratë shumë e çmuar për mua. Faleminderit për këtë pllakë që e keni vendosur këtu, sepse dëshiroj që çdo qytetarë i Kosovës ta dijë se kjo do të thotë shumë për mua. Dhe jo vetëm për atë që kam bërë për fëmijët e tyre, për veten, por për atë që kam bërë për tërë Evropën. Nëse i bindeni ligjit, nëse punoni shumë, do të mundet urrejtja përmes dashurisë. Kjo është porosia për Kosovën”, tha ish presidenti amerikan Bill Clinton.

Ai u përshëndet me qytetarë të shumtë të cilët mbanin fotografi të para 20 vitesh kur kanë hyrë trupat e KFOR-it në Kosovë./ABC News Albania 24/7

 

356286-jaIbzJEL3b.jpg
ent ela12:10 | 12/06/2019

Në fjalën e tij Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi për 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s, ua uroi gjithë qytetarëve 12 qershorin, ditëlindjen e lirisë së Kosovës.

12 qershori është në themelet e identitetit tonë si qytetarë, si popull, si Kosovë, si pjesë e pandashme e Evropës dhe Perëndimit”, tha presidenti Thaçi.

Kreu i shtetit ka thënë se ajo çfarë bëri në pranverën e vitit 1999-të, Bota e Qytetëruar, e personifikuar në SHBA-në, Bashkimin Evropian, Aleancën Veriatlantike, ka qenë një hap i madh dhe i jashtëzakonshëm.

“Ne mburremi që jemi sot populli më proamerikan, më properëndimor dhe më proevropian në këto anë të botës. Liria e Kosovës është vlerë e përbashkët e të gjithë neve këtu”.

Fjalimi i plotë i presidentit Thaçi:

Dua qysh në fillim t’i uroj qytetarët e Republikës së Kosovës, sepse 12 qershori i vitit 1999-të, është ditëlindja e lirisë së Kosovës. Secili nga ne që jetojmë në Kosovë, por edhe shumë të tjerë që jetojnë kudo në botë, e kemi ditën kur u lindëm si njerëz. Por, 12 qershori është datë që na bashkon të gjithëve si qytetarë të Kosovës. Këtë ditë u rilindëm të gjithë ne, si qytetarë të lirë të këtij vendi të lirë. 12 qershori është në themelet e identitetit tonë si qytetarë, si popull, si Kosovë, si pjesë e pandashme e Evropës dhe e Perëndimit. Këtë kurrë nuk do ta harrojmë, do ta respektojmë përgjithmonë. Ashtu siç jemi sot së bashku, si kosovarë, amerikanë, britanikë, gjermanë, francezë, italianë, e nga shumë vende tjera në këtë ditë të bukur qershori në kryeqytetin e shtetit të Kosovës, në Prishtinë, ashtu ishim bashkë në periudhën më të rëndë, më të errët dhe më tragjike në historinë e re të Kosovës: – atëherë kur ishte rrezikuar vetë mbijetesa e një populli, – atëherë kur qytetarët e Kosovës ishin në gjendje të sakrifikojnë gjithçka për liri dhe për t’u bërë zot të fatit të vet. Ajo çfarë bëri në pranverën e vitit 1999-të, Bota e Qytetëruar, e personifikuar në SHBA-në, Bashkimin Evropian, Aleancën Veriatlantike, ka qenë një hap i madh dhe i jashtëzakonshëm.

Ka qenë një hap vendimtar për ta shpëtuar një popull të tërë, për të mundësuar që e keqja të pësojë disfatë dhe që të gjithë neve të na ofrohet mundësia historike, që ta ndërtojmë një të ardhme për ne dhe për brezat e ardhshëm. Sa të ketë jetë dhe njerëz në këto anë, sa të ketë Kosovë mbi këtë tokë, ne do të jemi falënderues për qëndrimin dhe vendimin tuaj njerëzor dhe qytetërues të pranverës së vitit 1999. Ishte qëndrim dhe vendim i drejtë dhe i ndershëm! Edhe sot, si President i Kosovës, ju them sërish, me sinqeritetin dhe përulësinë më të madhe:

Ju faleminderit! Edhe pas përfundimit të luftës dhe sigurimit të paqes edhe nga 50 mijë trupa të Aleancës Veriatlantike, Bota e Qytetëruar ishte së bashku me ne. Ishte për ta ndryshuar me themel vendin tonë, në të gjitha aspektet e mundshme. Për ta ndërtuar një Kosovë të re, në të gjitha dimensionet.

Kosova u bë demokracia më e re liberale në Evropë. Mbajtëm me sukses zgjedhjet e para të lira, si në nivelin e pushtetit lokal, ashtu edhe në atë të pushtetit qendror. U mësuam t’i respektojmë të drejtat e të gjitha pakicave dhe t’i mbrojmë të drejtat e njeriut. Krijuam ekonominë e tregut të lirë. Mundësuam investime nga jashtë. U stabilizuam si shoqëri. I bëmë hapat e parë drejt procesit të integrimit euroatlantik. Dhe më në fund, në respektim të vullnetit të popullit të Kosovës për ta bërë shtetin e vet, me gatishmëri për t’i gjetur zgjidhjet më të mira për akomodimin e të gjitha nevojave të komunitetit serb dhe të komuniteteve të tjera në Kosovë, ne shpallëm Pavarësinë e Kosovës, më 17 shkurt të vitit 2008.

Liria e Kosovës është vlerë e përbashkët e të gjithë neve këtu. Secili politikan i Kosovës, secili qytetar i saj, nuk ka as më të voglin dyshim se çka jemi ne si popull apo cili është identiteti ynë suprem. Ne jemi evropianë dhe duam të bëhemi shtet anëtar i Bashkimit Evropian. Ne jemi perëndimorë dhe duam të jemi shtet anëtar i Paktit NATO.

Ne mburremi që jemi sot populli më proamerikan, më properëndimor dhe më proevropian në këto anë të botës. Por, ne jemi të bindur që së bashku duhet dhe mund ecim më shpejt drejt integrimit të Kosovës në Aleancën Veriatlantike dhe në Bashkimin Evropian.

Ne e meritojmë këtë. Ashtu siç kemi merituar të jemi të lirë. Ashtu siç e kemi merituar të bëhemi shtet.

Në anën tjetër, e dimë që rrëfimi për ne si Kosovë, si shtet, nuk mund të rrumbullakohet në tërësi pa e ngritur flamurin e Kosovës në East River, në selinë e OKB-së. Pa e siguruar edhe njohjen nga pesë shtetet e BE-së. Ashtu siç kemi qenë shumë vite më parë të gatshëm për ta bërë marrëveshjen historike me Serbinë, ashtu jemi edhe sot të vullnetshëm që të bisedojmë me Serbinë për ta bërë Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy shteteve.

Ne sot e kësaj dite jetojmë ende me barrën e një historie të rëndë dhe tragjike që ka ndodhë në Kosovë. Nuk mund ta harrojmë dot gjenocidin dhe spastrimin etnik! Këtë kujtesë dhe respektin e pafund ia kemi borxh të gjithë atyre që vuajtën dhe u sakrifikuan për lirinë e Kosovës. Por, në anën tjetër, ne ia kemi borxh fëmijëve tanë dhe gjeneratave që po vijnë, që ta bëjmë marrëveshjen me Serbinë.

Që të jetojmë si shtet në paqe dhe në fqinjësi të mirë me të gjithë. Që të sigurojmë mirëqenie për të gjithë qytetarët e Kosovës. Që të bëhemi shtet anëtar në OKB dhe në të gjitha organizatat ndërkombëtare. Dhe në fund, që ta ngrisim flamurin e Kosovës edhe në NATO dhe në BE. Nuk ka kush të na ndalë! Kosova është mburrja jonë, është krenaria jonë, është fati ynë. Urime edhe një herë Dita e Lirisë së Kosovës. /abcnews.al

 

 

AE9FBC14-8830-49F0-9D72-78C5BDBC43A1_w1023_r1_s.jpg
ent ela13:10 | 11/06/2019

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka mbërritur në Prishtinë ku do të marrë pjesë në ceremonitë festive që zhvillohen me rastin e 20 vjetorit të çlirimit dhe hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë.

Në aeroportin “Adem Jashari” në kryeqytet, Clinton u prit nga Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli si dhe nga ish-presidentja Atifete Jahjgaga.

Bashkë me ish presidentin amerikan që pati rol vendimtar në urdhrin për bombardimet e NATO-s dhe  çlirimin e Kosovës, ka mbërritur edhe ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Medeleine Albright.

Klinton sot do të takohet me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe më pas edhe me Kryeministrin Ramush Haradinaj.

Nëersa nesër do të marrë pjesë në ceremonitë festive të ditës së çlirimit si dhe pritet t’i drejtohet me një fjalim popullit të Kosovës. /ABC News Albania 24/7

delegacioni-franko-gjermane.jpg
nev ila15:30 | 03/06/2019

Delegacioni franko – gjerman është takuar në Prishtinë fillimisht me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi e më pas me kryeministrin Ramush Haradinaj e zyrtarë të tjerë. Prishtina zyrtare njëzëri përsëriti se nuk do të heqë taksën e vendosur ndaj Serbisë, dhe që pret liberalizimin e vizave.

Dialogu Kosovë Serbi sipas presidentit të Kosovës Hashim Thaçi do të vazhdojë pa kushte.

Pas takimit me delegacionin e këshilltarëve diplomatikë të presidentit të Francës dhe të kancelares së Gjermanisë Thaçi tha se taksa do të mbetet në fuqi ndërsa nuk do të pranojnë kushte shtesë për liberalizimin e vizave.

Theksuam shumë qartë se tarifa duhet  të mbetet në fuqi, është një vendim legjitim në anën tjetër duhet të respektohet të gjitha marrëveshjet që janë arritur në vitin 2013 nga të gjitha palët. Shpresoj që do të ketë një angazhim serioz edhe për javët e ardhshme që kanë mbetur në mënyrë që të jetë një koordinim i plotë”, tha Thaci.

Zyrtarë të këtij delegacioni kanë zhvilluar takim edhe me krerët e tjerë të shtetit të Kosovës.

Ndërsa kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur angazhimin e Gjermanisë dhe Francës për të rikthyer dialogun siç ka thënë ai në binarët e duhur./ABC News Albania 24/7

kosove-1280x728.jpg
Sej rie10:00 | 28/05/2019

Kanë mbërritur në Prishtinë dy nga të arrestuarit në Mitrovicë gjatë operacionit të policisë së Kosovës në orët e para të së martës dhe njëri prej tyre është zyrtar policie. Ata janë dërguar në inspektoriatin policor të Kosovës.

Ndërkohë mediat në Kosovë bëjnë të ditur se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbledhur të gjitha strukturat e sigurisë në vend. Në zyrën e kreut të shtetit janë parë duke hyrë drejtori i AKI-së, Shpend Maxhuni, Drejtori i Policisë dhe drejtues të institucioneve të drejtësisë.

Gjatë ditës së sotme në veri të Kosovë janë arrestuar dhjetëra serbë të strukturave të larta të sigurisë, ndërsa gjatë aksionit janë plagosur të paktën dy policë të Kosovës, pasi banorët në veri vendosën barrikada për të penguar arrestimet

Mediat në Kosovë raportojnë se aktualisht në Mitrovicë KFOR po patrullon për të pasur situatën nën monitorim.

Në një reagim për mediat kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u ka bërë ape serbëve në Veri që të ruajnë qetësinë pasi ajo që po ndodh është thjesht zbatimi i ligjit./ABC  News Albania 24/7

OPOZITA-SHQIPTARE-NE-PRISHTINE.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
ent ela16:20 | 06/05/2019

Një delegacion i partive opozitare shqiptare ka vizituar Prishtinën. Ata u takuan me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj dhe kryetarin e parlamentit Kadri Veseli.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka kërkuar bashkërendim të aktiviteteve Kosovë Shqipëri në mënyrë që të forcohen më shumë raportet ndërmjet dy vendeve.

Gjatë takimit që ka pasur me një delegacion të partive opozitare nga Shqipëria të kryesuar nga Fatmir Mediu, Haradinaj i ka njoftuar ata për progresin që ka bërë Kosova.

Ndërsa ka thënë se bashkëpunimi ndërmjet spektrit politik të Kosovës me atë të Shqipërisë në të gjitha periudhat ka qenë i frytshëm, pavarësisht orientimeve partiake.

Ka falënderuar Shqipërinë për përkrahjen e vazhdueshme që ka dhënë për Kosovën në çdo etapë të zhvillimit të saj.

Delegacioni i partive opozitare nga Shqipëria ka takuar edhe kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli.

Bashkëbiseduesit shtruan nevojën e një bashkëpunimi më të thellë në të gjitha fushat  ndërsa u tha se e ardhmja e të dy vendeve është në Bashkimin Evropian.

Për raportet Kosovë Shqipëri kryeministri Ramush Haradinaj ka folur edhe gjatë homazheve në Decan.  Ai ka thënë se nuk lejojnë ndarjen e shqiptarëve, ndërsa rënia e vëllait të tij Luanit në kufirin shqiptaro shqiptar tha se është dëshmi për këtë. /ABC News Albania 24/7

VV-PROTESTA-PRISHTINE-1280x720.jpg
Sej rie16:42 | 26/04/2019

Lëvizja Vetëvendosje ka zhvilluar një protestë paqësore në Prishtinë, ku u kërkua shkarkimi i kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Gjithashtu u kërkua dhe largimi i prokurorëve të emëruar politikisht.

Nën thirrjet, “Lumez Ik” ka nisur protesta e Lëvizjes Vetëvendosje, përmes së cilës është kërkuar shkarkimi i kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi.

Ata kanë kërkuar largimin edhe të  prokurorëve të emëruar politikisht si dhe nisjen e hetimeve të skandaleve siç u tha të kësaj qeveria korruptive si dhe hetimin e pasurisë së paligjshme.

Gjatë protestës disa studentë të fakultetit juridik kanë simuluar duke luajtur rolin e gjyqtarët dhe duke dënuar kështu presidentin, kryeparlamentarin, kryeprokurorin Lumezi dhe Ministrin e Infrastrukturës Pal Lekajn.

Protestat e lëvizjes Vetëvendosje nuk do të ndalen me kaq. Ata kanë paralajmëruar protesta edhe në të ardhmen derisa sipas tyre qëllimi I qytetarëve të Kosovës të realizohet. /abcnews.al

kosnet.jpg
Sej rie16:28 | 25/04/2019

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë u ka bërë apel qytetarëve që të protestojnë ndaj zyrtarëve të pasuruar. Sipas tij qytetarët janë përgjegjës që nuk u kërkojnë llogari zyrtarëve publikë.

Ambasadori amerikan në Prishtinë Philipe Kosnet u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të mos dekurajohen nga gjendja në Kosovë. Ai ka kërkuar nga qytetarët që si shoqëri të përdorin mjetet demokratike për luftimin e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe të sfidojnë klasën politike.

Philipe Kosnet ambasadori i SHBA, Kosovë: “Qytetarët luajnë rol në mbrojtjen e sundimit të ligjit. Pritni më shumë nga zyrtarët tuaj të zgjedhje. Vendosja e demokracisë ishte arritje e hatashme mos e merrni si të mirëqenë. Kërkoni që çdo politikan, polic, prokuror të mbajë përgjegjësitë e veta. Angazhohuni në proceset ligjore. Investoni në institucionet e drejtësisë. Së fundi pritni më shumë nga njëri tjetri, nga bashkëqytetarët tuaj”.

Gjatë një diskutimi në “Forumin FOL Hapur”, ai ka shfaqur dyshimet e tij se mund të manipulohet edhe në rastin e përfitimit të statusit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës ashtu siç ndodhi në rastin e veteranëve për të cilët thotë se numri është shtuar jashtëzakonisht shumë dhe në mënyrë të dyshimtë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono