prishje

vlcsnap-error160-1280x720.jpg
G. P.13:10 | 28/01/2018

Mungesa e investimeve apo shkarjet e ditëve të sotme kanë bërë që disa rrugë të dëmtohen rëndë aq sa kanë vështiresuar jetën e banorëve. ABC News sjell panoramën e tre prej tyre në Berat, Vlorë dhe Laç.

Përmes kësaj rruge qarkullojnë çdo ditë banorë të Beratit dhe të Fierit. Por pamjet që afron tregojnë për një rrugë skandaloze.
E tërë gjatësia është e dëmtuar. Por shtatë kilometra nga fshati Kutalli i Beratit, në Velmisht të Fierit janë të pakalueshme.

“Janë rreth 15 mijë banorë të kësaj zone që prodhojnë perimet më të mira në vend, i tregëtojnë drejt Kosovës , Maqedonisë dhe tregjeve europiane, por mjetet që vijnë për të marr mallin në fshat qarkullojnë në një rrugë që është në gjendje të turpshme”.

Sëbashku, fshatarët i kanë nisur një letër kryeministrit Rama. Mirëmbajtja e rrugës bëhet nga një firme gjirokastrite, por që askush nuk e sheh në terren.

Vlorë – Rradhime në zonën e Ujit të Ftohtë vazhdon të qarkullohet vetëm në njërin krah të rrugës. Shkarjet e kanë dëmtuar dhe vazhdojnë ta dëmtojnë. Barrierat mbrojtëse mungojnë.

Kurse këto pamje vijnë nga rruga e fshatit Fushë Mamurras. 300 nxënës në shkollën 9-vjeçare çdo ditë kalojnë ne gropat me ujë.
Banorët thonë se këtu bëhen premtime sa herë ka fushata. Në realitet 6 mijë banorët lëvizin në rrugën e tyre, e cila s’ka parë investim prej 27 vitesh./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono