prinderit

strakosha-1280x720.jpg
G. P.19:51 | 19/08/2019

Bledi Strakosha u bë pjesë e Edicionit Veror këtë të hënë. Moderatori i cili drejtonte emisionin “Blue” në vitet 2000 rrëfeu marrëdhënien e tij me prindërit.

Bledi Strakosha tregoi se ata nuk e kanë urdhëruar asnjëherë, por vetëm e kanë këshilluar. Edhe pse e kemi parë gjithmonë në media, ai rrëfeu se ka mbaruar politeknikumin.

“Ata më kanë këshilluar, ose më kanë sugjeruar, por nuk më kanë urdhëruar ndonjëherë. Babi nuk ka dashur që të isha në media sepse babi i ka rënë violinçelit gjithë jetën në orkestrën simfonike të RTSH-së dhe e dinte që prapaskenat e artit janë pak të çuditshme. Motrën time që donte të bëhej këngëtare, nuk e la.

Unë kam qenë në gjimnazin “Qemal Stafa” dhe në atë moment në Tetor filloj një angazhim shumë të ngjeshur në radio dhe e pata të pamundur që të isha mirë me mësime siç prindërit pretendonin nga unë. Unë e kam lënë gjimnazin dhe iu përkushtova punës dhe vazhdova pastaj politeknikumin. Praktikisht jam elektricist. Nuk marr vesh fare nga këto.

Babi më thoshte që “shumë mirë bëre që shkove në politeknikum që të marrësh një profesion”. Unë i thosha “o babi nuk do të bëhem elektricist se nuk është muhabet ky”. Gjithsesi e ke një profesion tha”, u shpreh moderatori./abcnews.al

safe_image.jpg
Sej rie21:45 | 23/06/2019

Një djalë vetëm 18 -muajsh është shpëtuar nga kalimtarët e rasti të cilët kanë thirrur ekipin zjarrfikës, pasi ishte lënë brenda në makinë nga prindërit.

Foshnja u shpëtua nga i nxehti përvëlues dhe kishte më shumë se një orë që qëndronte i vetën më makinë, ndërsa jashtë temperatura ishte shume e lartë.

Kalimtarët e rastit kishin dëgjuar të qarat e fëmijës dhe kishin tentuar ta nxirrnin nga makina. Por në ndihmë u kishte ardhur ekipi zjarrfikës, i cili kishin thyer xhamin e makinës dhe kishin shpëtuar vogëlushin. Sipas Daily Mail ngjarja ka ndodhur të shtunën në një park makinash në Saffron Walden, Essex.

Dëshmitarët e kanë përshkruan ngjarjen si të pabesueshme ndërsa polica ka njoftuar nënë e fëmijën e cila shikohet ta ketë marrë djalin në krah./abcnews.al

 

mustafa-nano-provokacija.jpg
nev ila20:45 | 07/06/2019

Ju ftoj ta shikoni këtë foto, nuk është një skenë pedofilie, është David Beckham, ish-futbollisti i Manchester United që po puthet me vajzën e vet, nuk është skenë inçesti, është një shprehje e afeksionit të babait, që në këtë rast është David Beckham, ndaj vajzës së tij 7-vjeçare“. Këtë mendim ndan drejtuesi i Provokacija-s gazetari Mustafa Nano.

“Ka bërë shumë jehonë kjo foto sepse foton e ka publikuar në një nga rrjetet sociale, dhe është një gjë që David Beckham e bën vazhdimisht, herë pas here kur ka ditëlindjen apo kur ka rrethana të tjera festive, gazmore, i publikon. Si herët e tjera, edhe këtë herë, ka pasur një feedback të fortë, ka pasur jehonë të madhe, publikimi i fotos nga David Beckham. Një pjesë e njerëzve, thuhet që janë shumica e njerëzve, e kanë kritikuar, qortuar, e kanë konsideruar si gjest të papërshtatshëm, qoftë gjestin e puthjes së babait me të bijën e vogël 7-vjeçare në buzë, qoftë edhe gjestin e publikimit të kësaj fotoje në rrjetet sociale. Por ka patur edhe njerëz që kanë thënë, atë që mendoj edhe unë në fakt dhe që shpresoj ta mendojnë edhe shumë të tjerë këtu në Shqipëri me ju që po e dëgjoni; që kjo është thjesht një shprehje afeksioni e babait ndaj të bijës, ndoshta edhe ndaj të birit, tha Nano në monologun e tij.

Por gazetari Nano e di që shumë prej baballarëve, zgjedhin ta bëjnë ose të mos e bëjnë këtë gjest me fëmijët e tyre, por kjo sipas tij, është mënyra e tyre për të shprehur dashurinë apo afeksionin ndaj fëmijëve të tyre.

Nuk është se të gjithë baballarët e bëjnë këtë gjë apo se duhet ta bëjnë këtë gjë, përkundrazi janë pakicë por ata që e bëjnë duan të manifestojnë këtë shprehje afeksioni ndaj fëmijës së tyre, ka zgjedhur këtë mënyrë për ta manifestuar. ndër kritikët e mëdhenj që ju bë kësaj fotografie të publikuar ishte edhe një kolegu im në Britaninë e madhe, Pierce Morgan, i cili reagoi edhe në mënyrë brutale, por kishte edhe të tjerë që thanë se kjo mund të pranohet si fotografi por problemi është pak i rrezikshëm sepse nuk dihet se kur ndalohet kjo sjellje, me gjestin që bën, puthje buzë më buzë. Sipas meje, ky është merak i kotë sepse njeriu vjen një moment ndalon, ne gjithmonë edhe fëmijët tanë kur janë të vegjël i puthim në faqe por kur rriten nuk i puthim më në faqe. Ndoshta i puthim gjithë jetën mbase por vjen një moment që fëmija rritet, bëhet burrë dhe ne kemi kujdes, mbajmë një lloj distance me fëmijën tonë. Kështu që është një proces që ndodh në mënyrë të natyrshme. Mua më duket se prindërit si David Beckham nuk janë problem. Kur vjen puna te diskutimi mbi prindërit, më duket që problem janë prindër të tjerë. Janë prindër që ndoshta nuk i puthin fëmijët në buzë por që në të njëjtën kohë janë prindër që ushtrojnë dhunë ndaj fëmijëve të tyre, janë prindër që fëmijët i braktisin dhe mund të bëjnë edhe gjëra të tjera më të rënda. Sipas meje, këta prindër janë problem. Sipas meje pikërisht këtu duhet të ndalemi me kritikat tona, ndaj këtyre prindërve, jo tek prindër të llojit David Beckhamit. Më duket një moral dhe reagim hipokrit e gjithë kjo që përfaqësohet nga kritikët e këtij gjesti, që sipas meje është normale. Unë vetë nuk bëj pjesë te ata baballarë që puthin fëmijët në buzë, qoftë edhe kur janë të vegjël, por kjo është një zgjedhje që kam bërë unë. Kështu jam unë, ka të tjerë që e bëjnë siç është David Beckham”.

Më pas Nano sjell në vëmendjen e publikut edhe një rast të një babai shqiptar, i cili kishte puthur djalin e tij të vogël në pjesët intime e që ishte proceduar penalisht për gjestin e tij. Për gazetarin këto janë përpjekje qesharake, madje groteske, për të parë inçest apo pedofili aty ku nuk ka.

Mua më kujtohet që para disa vitesh në Itali, një baba shqiptar, me fëmijën e vet 1 apo 2 vjeçar që e kishte në krah, lakuriq, e mbante në krah dhe në një moment të caktuar e puth tek bibilushi. Dikush e sheh e fotografon dhe babain e procedojnë në mënyrë penale edhe në momentin që morën vesh se ai ishte fëmija i tij. Kam përshtypjen që kjo është një skenë groteske, ka ndodhur në Itali ndodh edhe në shumë vende të perëndimit. Mua më duket groteske, më duket se ky është, “ta shtrish namuzin në nivele qesharake”. Më duket përpjekje qesharake për të parë pedofili dhe incest aty ku nuk ka një gjë të tillë. Ka thjesht një shprehje të afeksionit të prindit ndaj fëmijëve të tyre”.

Pra në monologun e sotëm Mustafa Nano shprehu mendimin e tij se në këto gjeste, të prindërve me femijët e tyre, nuk ka asgjë përtej afeksionit për fëmijwn./abcnews.al

 

 

 

tekstet-1280x710.jpg
Sej rie17:30 | 07/06/2019

Prindërit nuk do të paguajnë për librat e fëmijëve të cilat janë dëmtuar gjatë përdorimit. Konfirmimi vjen për Abc News nga Ministria e Arsimit. Ndërkohë vitin që vjen tekste me përdorim falas, do të marrin dhe nxënësit e klasave të pesta.

Disa prej teksteve shkollore të marra në përdorim nga nxënësit nga klasa e parë deri në të katërtën vitin e shkuar mund të rezultojnë të papërdorshme, por prindërit nuk do të paguajnë për to.

Ata kanë për detyrë të fshijnë shënimet në libra dhe t’i dorëzojnë tek mësuesit kujdestar, por kosto për tekstet e dëmtuar i kalon buxhetit të shtetit.

Këtë e bën të ditur për ABC News përgjegjësja e Sektorit te Programeve te Zhvillimit te Arsimit Parauniversitar në ministri Anila Ferizaj.

Mësuesit kujdestar do t’i dorëzojnë tekstet pranë komisioneve të vlerësimit ngritur pranë shkollave. Ato do të vlerësojnë se cilat libra mund të përdoren nga nxënësit e vitit që vjen dhe sa tekste të reja duhen porositur për shtyp.

Veç nxënësve nga klasa e parë në të katërt vitin që vjen tekste në përdorim pa pagesë do të marrin dhe nxënësit e klasave të pesta./ABC News Albania 24/7

flickr.jpg
G. P.08:57 | 23/05/2019

Emri “Emma” është një emër që mbizotëron në shtetet e Bregut Perëndimor të Shteteve të Bashkuara, ndërsa emri “Liam” në ato të Midwest-it Amerikan.

Në pjesën juglindore të Shteteve të Bashkuara, prindërit preferojnë emrin Uilliam për djemtë dhe Ava për vajzat, sipas Administratës së Sigurimeve Shoqërore, që përpiloi një listë me emrat më të përhapur të foshnjeve për vitin 2018.

Në krye të listës në mbarë vendin janë emri “Liam” për djemtë (për të dytin vit me radhë) dhe “Emma” për vajzat (për 5 vjet rresht). Emrat “Noe” dhe “Olivia” vijnë në vendin e dytë.

Ndërsa vënia e emrit të një fëmije mund të duket si një nga vendimet më personale që një person mund të bëjë, kjo zgjedhje shpesh është e ndikuar shumë nga faktorë të jashtëm.

“Emrat kanë më shumë kuptim për prindërit sesa për fëmijët,” tha për Zërin e Amerikës Jonah Berger, profesor marketingu në Wharton School të Universitetit të Pensilvanisë.

Bota e sotme e ngopur me mediat digjitale do të thotë që prindërit e rinj kanë akses tek një numër shumë më i madh emrash, nga sa kanë patur prindërit kurrë më parë. Prindërit mund të ndikohen nga njerëz të famshëm, apo personazhe nga filma dhe shfaqje televizive.

Për shembull, emri “Arya”, një person i dashur në serinë televizive “Game of Thrones”, renditet i 119-i në listë, para emrave tradicionalë si “Angela” (264), “Jennifer” (345) dhe ” Alexis “(179).

“Khaleesi”, një tjetër personazh – ikonë i serialit, ishte emri më i njohur i 549 për vajzat e porsalindura në vitin 2018, duke ia kaluar emrave si “Liza” (891), “Christine” (926) dhe “Anne” (599).

“Gjithnjë e më shumë, prindërit mund të mendojnë se dëshirojnë – dhe janë në gjendje të bëjnë zgjedhjet e tyre për emrin e fëmijëve, si shprehje e ndjenjës së individualitetit dhe dëshirës për t’i dhënë një tipar unik tek fëmijëve të tyre “, thotë sociologia Jane Pilcher, në Universitetin e Nottinghamit në Angli.

Ajo i referohet emrave të njerëzve si “kafshë pune”, sepse ato mund të zbulojnë informacione të rëndësishme për një person. Por kjo gjithashtu mund të ketë anën e vet negative, thotë sociologia.

“Emri mund të na tregojë për seksin dhe gjininë e një personi, përkatësinë etnike, kombësinë, si dhe klasën shoqërore “, thotë Jane Pilcher. “Për fat të keq, këto identitete sociale janë secili të lidhura me diskriminimin dhe pabarazinë. Pra, emri mund të ndikojë shumë në përvojat dhe mundësitë e një personi “.

Një studim i vitit 2012 zbuloi se kur fakulteti i shkencës nga universitetet kërkimore i dha aplikime identike për një pozicion si menaxher të laboratorit, kandidatët me emrin “John” vlerësoheshin më shumë se kandidatët me emrin “Jennifer”.

Emri i një personi shpesh pasqyron kulturën nga ia vjen dhe është një tregues për vendin dhe kohën kur kanë jetuar, si dhe të tendencave kryesore sociale në kohën kur ata kanë lindur.

Studiuesi Berger i Universitetit të Pensilvanisë zbuloi se emrat që fillonin me “K” u bënë më të përhapura pasi uragani Katrina shkaktoi dëme katastrofike në New Orleans në vitin 2005. Prindërit e dëgjuan emrin në lajme kaq shpesh, saqë ai u bë më tërheqës.

“Dëgjimi i një emri më shpesh i bën njerëzit ta pëlqejnë më shumë, por nëse diçka është shumë popullore, njerëzit e shmangin atë”, thotë Berger. Pra, në fund të fundit, prindërit kërkojnë komoditetin e familjaritetit, ndërkohë që kërkojnë gjithashtu një emër që dallohet nga të tjerët.

Në Britani, Meghan Markle dhe bashkëshorti i saj, Princi Harry, kohët e fundit e quajtën djalin e tyre Archie, një emër që u rendit në vendin 992 në Shtetet e Bashkuara në vitin 2018. Mbetet të shihet nëse ky emër i përdorur nga familja mbretërore mbretërore do të ndikojë tek popullaritet i emrit Archi në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2019./VOA

oltan-veseli-1280x709.jpg
Sej rie15:35 | 23/04/2019

Në shtëpinë e Oltian Veselit në Krujë janë vetëm dy prindërit. Babai i të dyshuarit për grabitje te parave në Rinas tregon kur policia i mori tre djemtë dhe për çfarë ishte i biri në Jemen.

Kjo është shtëpia e Oltian Veselit, njëri prej katër të arrestuarve për grabitjen e parave në aeroportin e Rinasit.

Në lagjen “Berbere” të Krujës, aty jetojnë prindërit 38-vjeçarit.

Hasan Veseli nuk është i bindur për atë çfarë e akuzojnë djalin e tij. Tregon se kur policia hyri në banesë tre djemtë ishin në gjumë, dhe që të tre u shoqëruan por Oltianin nuk e kthyen më.

Hasan Veseli:Mua nuk më shqetëson fakti se erdhën e bënë kontroll pavarësisht se e bënë sikur ia bënë Preng Calit dikur. Mua më shqetëson shumë media”.  

Bashkëpronar në picerinë Kupa në Fushë- Krujë, babai i të dyshuarit si grabitës i parave në Rinas, thotë se Oltian Veseli nuk ka qenë asnjëherë pjesëtar i forcave paqeruajtëse dhe as i arrestuar më parë.

Hasan Veseli: “E vërteta është se nuk ka qenë. Djali ka qenë atje në shkollë për master. I kanë kaq në xhiro me 3-4 shokë të vet atje në atë vend në Jemen dhe në krye të 3-4 ditëve ai ka marrë pafajësinë atje. Dokumentet i kanë futur bashkë me të tjerat dhe në krye të 7 muajve na kanë thënë me i bërë ekstradim. Këtë punë e di Policia e Krujës dhe ajo e Shtetit”.

Të arrestuarit e tjerë janë Alkond Bengasi 34 vjeç, Renaldo Sula, 25 vjeç Saimir Çela, 28 vjeç, të tre banues në Elbasan. Dy nga të arrestuarit kishin në pronësi servisin që gjendet në rreth-rrotullimin e Bradasheshit në Elbasan, atje ku dyshohet se u modifikua dhe makina me logon “Hetimi Tatimor”./abcnews.al

gezim-tushi-1280x728.jpg
Sej rie21:09 | 19/04/2019

Sociologu Gëzim Tushi është shprehur se dy figurat që urrejnë më së shumti sot të rinjtë shqiptarë janë prindërit në shtëpi dhe mësuesit në shkollë. Këto deklarata ai i bëri në studion e emisionit “Provokacija”.

“Unë jam partizan i demokratizimit të institucioneve të sigurisë morale, sikur janë shkolla, familja etj. Por për fat të keq tek ne kanë marrë zhbalancime dhe në një farë mënyre është marrë ideja se duke goditur autoritarizmin do zhduket autoriteti. Unë nuk jam për këtë. Institucionet, si familja shkolla por edhe institucione të tjera mbeten institucione të disiplinës Muç. Kjo do të thotë se asnjë familje nuk mund të funksionojë nëse nuk ka njëlloj disipline të brendshme organike, jo patriarkale, jo vertikale, jo maskiliste por horizontale. Por ne e kemi të vështirë ta ndërtojmë këtë autoritetin e horizontalizmit, qofte në familje qofte edhe në shkollë. Kriza e shkollës ka bërë padrejtësi tek të rinjtë tanë se dy figurat që ata urrejnë më shumë janë prindërit në familje dhe mësuesit në shkollë. Ata nuk i shikojnë dot fare sepse janë figura që kërkojnë disiplinë dhe njëlloj autoriteti funksionues”.

Më tej sociologu është shprehur se sot shoqëria shqiptare po godet ata individë të shquar, të cilët fillojnë dhe avancojnë.

“Në shoqërinë shqiptare sapo dalin individë të shquar në një fushë të caktuar goditen. Dhe njerëz mediokër anonin që nuk bëjnë asgjë që vetëm hanë bukë dhe bëjnë ndonjë thashetheme nuk i ndjek njeri. Sapo fillon të evidentohesh në shoqëri do të fillojnë të të gjejnë origjinën, orientimet seksuale, marrëdhëniet, divorcet, të dashurat. Po ç’është kjo gjë? Ç’do me thënë që ti të sulmosh me jetën private të tjetrit sapo ai bëhet i shquar. Duhet të mësohet kjo shoqëri dhe duhet ta ndajë jetën private të tjetrit dhe ti nuk ke të drejtë hiç të interferoheshs. Nëse nuk shkel rregullat e shoqërisë, t’i duhet të bësh mashalla për këta njerëz”.

Gjithashtu Tusha është shprehur se sot femra në politikën shqiptare duhet të jetë shumë e fortë.

“Më e turpshmja e shoqërisë shqiptare në rrjet sociale është goditja e femrave. Sidomos e femrave që merren me politikë. Dhe këto femrat në politikë duhet të kenë lëkurë Rinoceronti, për t’u marrë me politikë dhe as plumbi i kallashit të mos i shpojë dot. Se për ndryshe ata duhet të tërhiqen përballë një vale të shëmtuar të meshkujve, tipik ballkanik të cilët merren me fustanin, me mënyrën se si qeshin me kë rrinë etj”./abcnews.al

refugiee_floutee-4157704.jpg
ent ela18:21 | 28/03/2019

Shqiptarja Kamela Imeri ka iku nga Shqipëria në Francë në Qershor të vitit 2017 bashkë me burrin e saj. Ajo ishte larguar nga Shqipëria ku, sipas saj, ka një klimë homofobike, pasi ajo ishte anëtarësuar në lëvizjen LGBTI. Kamela Imeri pretendon të ketë qenë viktimë e diskriminimit, ngacmimeve dhe madje kërcënimeve me vdekje.

Në vitin 2016, ajo ishte vetëm 18-vjeçe kur filloi studimet në Universitetin Bujqësor të Tiranës. Çdo gjë dukej se po shkonte mirë deri ditën kur ajo takoi shtetasen Xh.K. Të dy vajzat u bëjnë mikesha dhe Kamela e ftoi shtetasen me inicialet XH.K që të rrinin në të njëjtën shtëpi. Shtetësja Xh.K, ish-shoqja e dhomës së saj, është një figurë emblematike shqiptare e lëvizjes LGBT. Ajo i kishte treguar asaj për jetën e vështirë të homoseksualëve në Shqipëri.

E prekur nga rrëfimi i saj, Kamela Imeri u bashkua me Shoqatën Shqiptare LGBT për të ndihmuar dhe mbështetur çështjen e homoseksualëve në Shqipëri. Ajo merrte pjesë rregullisht në ngjarje dhe shpërndante broshura, raporton media franxeze france3-regions.francetvinfo.fr. 

“Njerëzit janë pak të mbyllur, ata nuk e kuptojnë se çfarë do të thotë homoseksual dhe lezbike. Ata vetëm thonë jo, ata nuk e pranojnë ndryshimin”, tha Kamela Imeri.

Pastaj, në universitet, në rrugë, mes miqve të saj, ajo kurrë nuk ishte mirëkuptuar. “Njerëzit mendonin se isha lezbike dhe më bënin të ndihesha”, tha ajo. 

Kamela është ngacmuar dhe diskriminuar, madje edhe nga disa mësues. Por kohë më vonë ajo ishte takuar me Kreshnikun, bashkëshortin e saj të ardhshëm. Ai vjen nga një fshat ku traditat kanë mbetur shumë të forta.

“Atje, fjala e nënës është më e fortë se çdo gjë, më e fortë se ligji”, tha më tej Kamela. Babai i Kreshnikut nuk pranon marrëdhënien e djalit të tij me Kamelën.

“Ka një traditë në Shqipëri që nëse doni të bëni diçka që babai nuk dëshiron, ju nuk mund ta bëni këtë”, tha Kamela Imeri.

Dhe babai i bashkëshorti të saj kishte kërkuar që marrëdhënia mes tyre të mos vijonte pasi po çnderohej nderi i familjes.

Kur, më vonë, në vitin 2017, Kamela mbeti shtatzënë, ai i kishte kërcënuar djalin e tij: “Duhet ta heqësh atë fëmijën. Nëse dëshiron të mbetesh biri im, duhet të bësh atë që them unë”. Por Kreshnik kishte duke vazhduar të mbështesë gruan e tij. Por sipas Kamelës prindërit e kishin kërcënuar Kreshnikun deri në vdekje.

Në Qershor të vitit 2017, çifti lë Shqipërinë dhe përpiqet  të gjejnë një jetë normale diku tjetër në një vend evropian. Për rastësi ata ishin vendosur në Mulhouse, Francë, ku një kosovar një kosovar u kishte liruar një apartament me qira për 200 euro. Në Nëntor 2017, pak pas lindjes së vajzës së tyre, çifti kishte kërkuar azil. Kërkesa e tyre u ishte refuzuar më 21 Dhjetor 2018. Më pas ata ishin detyruar të largohen nga apartamenti i vënë në dispozicion nga Cada (Qendra e Pritjes për Azilkërkuesit).

Kamela, në Mulhouse  gjeti mbështetje në shoqatën që ndihmon homoseksualët dhe njerëzit trans. Por, në një situatë që është më e pasigurt, çifti mund të përfundojë në rrugë nëse askush nuk vjen në ndihmë të tyre. Ndërkohë, Kamela nuk e humb shpresën dhe ka paraqitur një dosje të dytë në qendrën e azilit./abcnews.al

tom-1.jpg
ent ela21:32 | 17/03/2019

Një vogëlush, i cili ishte rrahur mizorisht nga prindërit kur ishte pak më shumë se një muaj, tani ka hedhur hapat e tij të parë falë “këmbëve të reja” të protezave. Toni Hudgell, 4 vjeç, nga Kent, duhej të priste këmbët e tij, pasi u torturua nga prindërit e tij. Kur ishte 41 ditë, fëmija u dërgua në spital me fraktura të shumta sepse u keqtrajtua nga Jody Simpson, 24 vjeç dhe Tony Smith, 47, raportet, MirrorOnline.

Mjekët nuk mendonin se Toni do të mbijetonte, por pas luftimeve për gjashtë javë, ata mrekullisht arritën ta shpëtonin djalin. Atij tani i është dhënë mundësia e një jete të re falë prindërve të tij birësues, të cilët ishin të tronditur kur e panë gjendjen e tij.

Ai kurrë nuk ka qenë në gjendje të ecë kështu dhe nuk e dimë sa do të jetë e qëndrueshme kjo situatë. Por ai i zotëroi shumë shpejt kështu që ne jemi optimistë”, tha nëna e tij e re, Paula, 51 vjeçare.

Kockat e Tonit janë ende të parikuperuara, pas abuzimit. Një këmbë është më e shkurtër se tjetra. Paula, tha se prindërit biologjikë të djalit u burgosën vitin e kaluar me dhjetë vjet, dënimi maksimal për dhunën ndaj fëmijëve./tvklan.al

4347.0.1048321450_ori_crop_MASTER__0x0.jpg
G. P.22:50 | 18/02/2019

Autoritetet në Itali kanë arrestuar prindërit e ish-kryeministrit Mateo Renzi. Ata akuzohen se kanë abuzuar me 3 kompani të cilat i kanë përdorur për të lëshuar fatura falso për operacione financiare. Duke reaguar, ish-kreu i qeverisë është shprehur i bindur për pafajësinë e familjarëve të tij.

Janë arrestuar dhe janë dërguar në arrest shtëpie prindërit e ish-kryeministrit të Italisë, Mateo Renci, të akuzuar për një seri mashtrimesh financiare. Sipas mediave italiane, masa e sigurisë ndaj çiftit Renci është propozuar nga Prokuroria e Firences dhe pranuar nga gjykata e këtij qyteti. Konkretisht, Ticiano dhe Laura Renci akuzohen se kanë qenë në zotërim të tre kooperativave, përmes të cilave kanë lëshuar fatura për veprime financiare fantazmë dhe që më pas kanë shpallur qëllimisht falimentim të rremë. Masa e sigurisë është dhënë pas konkretizimit të një hetimi të gjatë të Guardia di Financës, përmes të cilit është zbuluar se familja Renci krimet në fjalë i ka kryer përgjatë periudhës 2010-2018. Duke reaguar ish-kryeministri ka deklaruar se ka besim se drejtësia italiane do të nxjerrë të vërtetën. Ai është shprehur i paduruar për të ndjekur procesin gjyqësor, i bindur se akuzat ndaj prindërve të tij janë një fabrikim absurd. Renci, 44 vjeç, shërbeu si kryeministër i Italisë nga shkurti 2014 deri në dhjetor 2016, kur dha dorëheqjen pas dështimit të referendumit për reformën kushtetuese. Pas lajmit ai është detyruar të anulojë prezantimin e librit të tij që do të bëhej në Torino./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono