prill

putin-kim-gty-er-190416_hpMain_16x9_992.jpg
ent ela11:42 | 19/04/2019

Kremlini ka konfirmuar se brenda muajit prill, presidenti rus Putin do të takohet me liderin e Koresë së Veriut Kim Ong un. Sipas deklaratës për shtyp takimi mes të dyve mund të realizohet në datat 24 – 25 në Vladivostok.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin do të takohet me liderin koreanoverior Kim Jong Un në Rusi brenda muajit prill. Lajmi është konfirmuar me anë të një deklarate për shtyp nga Kremlini. Dhe pse data nuk është zyrtarizuar mediat shkruajnë se takimi do të jetë në datat 24 – 35 në Vladivostok. Më tej në deklaratë saktësohet se Kim Jong Un do të vizitojë Rusinë me ftesë të liderit të Kremlinit, por për momentin nuk ka shumë detaje. Për mundësinë e këtij takimi flitej prej ditësh. Associated Press raporton se Putin ka në program një udhëtim në Kinë dhe se takimi me Kim mund të ndodhë në Vladivostok, një qytet rus pranë kufirit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. /abnews.al

moti-3-1280x718.jpg
Sej rie22:26 | 17/04/2019

Masat ajrore të qëndrueshme do të ndikojnë mot me kthjellime dhe vranësira të lehta PARAQITEN  për Veriun, Qëndrën por dhe Lindjen e Kontinentit. NDERSA një sistem i dendur vranësirash ka përfshirë pjesën Jugperëndimore të  kontinentit Europian duke kushtëzuar mot me vranësira të dendura, reshje shiu.

 

Sipas MeteoAlb: Vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta kanë DOMINUAR zonat malore dhe qëndrore duke gjeneruar shira të pakët, NDERSA pjesa tjetër e vendit paraqitet nën dominimin e kthjellimeve gjatë paradites. Pasditja VIJON me kthjellime e vranësira kalimtare në Ultësirën Perëndimore POR mbeten të dukshme vranësirat në zonat malore TE CILAT do të gjenerojnë reshje të pakta shiu.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes ku minimumi do jetë 5°C, gjithashtu rënie të lehtë sjellë dhe mesdita, më e ndjeshme në zonat lindore NDERSA maksimumi në rang vendi do shënojë 21-22°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h gjatë paradites POR pasditja dobëson ndjeshëm erën në territor NDERSA drejtimi i erës paraqitet kryesisht Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë./abcnews.al

 

muller-01-exlarge-169-1.jpg
ent ela22:57 | 29/03/2019

Pas insistimeve të shumta të ligjvënësve, prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara ka pranuar të publikojë të plotë raportin mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në zgjedhjet e 2016-s. Sipas mediave amerikane, një kopje e redaktuar e dokumentit do të jetë gati në mes të muajit prill.

Raporti me rreth 400 faqe i hetuesit të posaçëm Robert Myler mbi ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e 2016-s do të publikohet i tëri në muajin prill. Prokurori i përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Uilliam Berr u ka shkruar senatorëve amerikanë duke i njoftuar se në mes të muajit të ardhshëm, në mos më shpejt, do të publikojë një kopje të redaktuar të dosjes. “Shumë shpejt, të gjithë do të kenë mundësi ta lexojnë vetë përmbajtjen e tij”, ka thënë Berr në letër. Pas një hetimi të gjatë 22 muaj, Myler nuk gjeti prova që të vërtetonin se stafi elektoral i Trump ishte lidhur me Rusinë. Ndërkohë, ai ia la në dorë kryeprokurorit të vendosë nëse presidenti ka përdorur autoritetin e tij për të penguar drejtësinë.

Që prej fundjavës së kaluar, kur u publikua vetëm një përmbledhje prej 4 faqesh e raportit, ligjvënësit amerikanë kanë insistuar për dorëzimin e versionit të plotë në Kongres. Vetë presidenti Trump festoi për përfundimet e hetimit në një miting të mbajtur të enjten në Miçigan, duke i cilësuar akuzat e ngritura ndaj tij gënjeshtra dhe shpifje. /abcnews.al

jong-un.jpg
G. P.22:32 | 29/03/2018

Fundi i muajit Prill do të shënojë një takim historik mes liderëve të Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut. Zyrtarë të dy vendeve kanë njoftuar mbajtjen e samitit, në një fshat kufitar të njohur ndryshe si Shtëpia e Paqes.

Liderët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut do të zhvillojnë më 27 Prill takimin e tyre të parë në më shumë se një dekadë. Bisedimet mes regjimit të kim Jong un dhe presidentit Moon Jae in do të mbahen në fshatin kufitar Panmunjom, thuhet në një deklaratë të përbashkët. Njoftimi i datës së takimit erdhi një ditë pas publikimit të lajmit se Kim kishte zhvilluar një vizitë në Kinë, ku ishte takuar me presidentin Xi Jinping.

Në këtë takim, lideri koreano-verior përsëriti ofertën e tij për të eliminuar arsenalin bërthamor të gadishullit korean. Kim së fundmi deklaroi gjithashtu se dëshironte të takohej edhe me Presidentin amerikan, Donald Trump, një ofertë kjo që u pranua nga shefi i Shtëpisë së Bardhë, i cili përmes administratës së tij ka lënë të kuptohet se takimi mund të zhvillohet në muajin Maj.

Por ambasadori amerikan në Kinë ka deklaruar për BBC se Trump nuk i beson zotimit të Kim për të asgjësuar arsenalin e tij. Sidoqoftë, delegatët jugorë dhe veriorë deklaruan se samiti ndërkorean do të mbahet në Shtëpinë e Paqes, siç njihet ndryshe fshati Panmunjom. Kjo do të jetë hera e tretë që liderët e dy vendeve do të takoohen që prej armëpushimit të nënshkruar në vitin 1953, për t’i dhënë fund Luftës Koreane./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono