prifterinjte

Capture-3.jpg
nev ila14:31 | 16/06/2019

 

Priftërinjtë parizienë kanë vendosur kasketa mbrojtëse në meshën e parë të mbajtur në katedralen Notrë Damë, që nga rënia e zjarrit në muajin prill. Autoritetet kanë paralajmëruar se ka ende pjesë të godinës që rrezikojnë të shemben.

Katedralja Notrë Damë në Paris mbajti të dielën meshën e parë që nga rënia e zjarrit që shkaktoi dëme të konsiderueshme në çatinë dhe shkatërroi majën e strukturës. Godina gotike rrezikoi shkatërrimin më 15 prill kur u përfshi nga flakët, edhe pse kullat binjake të këmbanave dhe pjesë të tjera të saj, përfshirë thesaret artistike me vlerë, shpëtuan.

Të veshur me kasketa mbrojtëse, priftërinjtë të udhëhequr nga arqipeshkvi i Parisit mbajtën meshën e parë për një audiencë të kufizuar njerëzish, e përbërë nga 30 persona. Ekspertë të ndërtimit lejuan që shërbesa të mbahej vetëm në një pjesë të godinës, mbrapa vendit ku qëndron kori, që mban dhe Kurorën e Gjembave, për shkak të shqetësimeve për sigurinë.

Presidenti francez Emanuel Makron deklaroi se shpreson që qytetarët e vendit të mblidhen së bashku për të rindërtuar kryeveprën shekullore, një simbol i Francës që ndodhet në zemër të Parisit. Ndërsa ministri francez i Kulturës, Frenk Rister deklaroi se godina mbetet në një gjendje të brishtë dhe paralajmëroi se tavani i saj rrezikon ende të shembet.

Audienca që ndoqi meshën përbëhej kryesisht nga anëtarë të klerit dhe punonjës të kishës, si dhe nga disa punëtorë që po punojnë për rindërtimin e saj./ABC News Albania 24/7

duterte.jpg
ent ela11:24 | 07/12/2018

Presidenti i FIlipines ka kërcënuar përsëri Kishën Katolike në vend duke i kërkuar qytetarëve që të vrasin priftërinjtë. Kjo thirrje erdhi pasi kisha katolike kritikoi administratën e tij.

Sulm i ri i ashpër i Presidentit të Filipines Rodrigo Duterte kundër drejtuesve të kishës katolike, duke i përkufizuar të padobishëm pasi kritikuan administratën e tij. Dhe për këtë, Duterte ka ftuar besimtarët t’i ekzekutojnë. “Vritini priftërinjt tuaj. Këta nuk shërbejnë për asgjë. E vetmja gjë që dijnë të bëjnë është të kritikojnë”, u shpreh presidenti-diktator në një fjalim të mbajtur në një ceremoni për vlerësimin e punëtorëve më të mirë Filipinas jashtë vendit. Sulmi është shoqëruar me tone të dhunshme dhe vulgare.

Duterte – shkruan Asianews – ka deklaruar që Kisha katolike është institucioni më hipokrit. “Pjesa më e madhe e priftërinjëve janë gej, pothuajse 90% e tyre, pra të mos insistojnë të më bëjnë moral”, thotë ai. Ashtu siç ka ndodhur dhe në të kaluarën, profokimi I Dutertes nuk ka marrë përgjigje. Priftërinjt tentojnë të ulin tensionet dhe theksojnë që raportet mes Kishës dhe Shtetit karakterizohen nga bashkëpunimi për zhvillimin social dhe për të mirën e vendit. “Nuk duam t’i hedhim benzinë zjarrit”, thuhet në deklaratën e Kishës në Filipine.

Më herët priftërinjt kritikuan luftën e përgjakshme të presidentit ndaj trafikut të drogës që shkaktoi 5 mijë të vdekur. Kërkesa e fundit e Dutertes shkaktoi indinjimin e pjesës më të madhe të popullatës që e akuzojnë atë për blasfemi. Jo vetëm katolikët por edhe protestantët kanë manifestuar irritim për fjalët e presidentit kundër Zotit dhe Kishës. Në Filipine, katolitët përfaqësojnë 90% të popullsisë. /abcnews.al

PRIFTERINJTE-SHBA_ABC-1280x720.jpg
ad min16:30 | 15/09/2018

24 priftërinj të tjerë janë akuzuar për abuzime seksuale ndaj të miturve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pjesa më e madhe e tyre janë larguar nga kishat ndërsa të tjerët kanë dalë në pension.

Pas skandalit të shpërthyer në Pensilvani, peshkopi i Salt Lejk Siti në Juta, bëri publike një sesi akuzash të besueshme për pedofili ndaj 16 priftërinjve të Dioqezës. Abuzimet kanë nisur që nga 1990. E njëjta gjë ka ndodhur dhe në San Diego, Kaliforni ku janë tetë priftërinjtë të tjerë që akuzohen për pedofili.

Dioqeza në Salt Lejk Siti ka marrë denoncime nga 34 viktima, dhe faktet përfshijnë 16 priftërinj dhe dy zyrtarë fetarë që kanë abuzuar seksualisht me të mitur. Ndërkohë në vitin 2007 dioqeza ka marrë dhe 144 denoncime për të njëjtën akuzë kundrejt 48 priftërinjve. Por për ta nuk është dhënë asnjë detaj më shumë.

Të gjitha viktimave do iu ofrohet asistencë dhe terapi psikologjike, ndërsa të gjithë priftërinjtë e akuzuar janë larguar, kanë dalë në pension ose kanë ndërruar jetë./abcnews.al

GJERMANI-SKANDALI-KISHAT-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.57-1280x725.jpg
ad min08:49 | 13/09/2018

Një studim në Gjermani ka thelluar skandalin e Kishës Katolike. Priftërinjtë akuzohen se për 7 dekada kanë abuzuar seksualisht me mijëra fëmijë.

Më shumë se 3600 fëmijë kanë pësuar sulme seksuale nga priftërinjtë Katolikë në Gjermani për rreth 7 dekada. Kjo është raportuar nga mediat vendase, duke cituar një studim të drejtuar nga Konferenca Gjermane e Dioqezës. Raporti, të cilin do ta prezantojë zyrtarisht Kardinali Reinhard Marx me 25 shtator, i jep një tjetër goditje Kishës pas denoncimeve në të gjithë botën për abuzimin ndaj fëmijëve.

Sipas studimit, 1670 klerikë në Gjermani kanë kryer disa llojë të sulmeve seksuale kundër 3677 minorenëve mes viteve 1964 dhe 2014, raporton Spiegel Online. Shumica e viktimave ishin djem. Mbi 50% e tyre ishin 13 vjeç ose më të rinj të kohën e abuzimit, nënvizohet në studim, për të cilin janë ekzaminuar 38 mijë dokumente nga 27 dioqeza Gjermane.

Gjithashtu shkruhet se disa të dhëna janë “shkatërruar apo manipuluar”, dhe paralajmëron se shkalla e abuzimit është dhe më e madhe. Priftërinjë e përfshirë në këtë lloj skandali, sheshherë janë transferuar për në kisha të tjera dhe është fshirë e shkuara e tyre. Vetëm 566 nga 1670 të akuzuarit ishin subjekt i ndëshkimeve disiplinore nga Kisha, dhe shumica kanë marrë dënime minimale.
Ndërkohë, vitinm e kaluar u zbulua se një kor i famshëm i një shkolle katolike në Gjermani, i përbërë nga 500 djem, pësoi abuzim seksual dhe fizik. Viktimat e cilësuan shkollën si “burg, ferr dhe kamp përqëndrimi”./abcnews.al

viktimat.jpg
ent ela23:53 | 15/08/2018

Skandali i cili ka shpërthyer në një kishë katolike në Pensilvani ka shkaktuar reagime të shumta në Shtetet e Bashkuar atë Amerikë. Sipas të dhënave të publikuara nga Gjykata Supreme e Pensilvanisë më shumë se 300 priftërinj rezulton të kenë abuzuar me 1000 të mitur.

Gjykatësit vendosën të publikonin në mënyrë të detajuar emrat dhe detajet e të gjitha ngjarjeve, edhe pse kjo gjë u kundërshtua nga klerikë katolikë të cilët pretendonin se po i shkeleshin të drejtat kushtetuese.

Mediat e huaja kanë publikuar historitë e tre personave të cilat janë abuzuar seksualisht.

Viktimat e akuzimeve të tmerrshme seksuale kanë gjetur guximin dhe kanë rrëfyer tmerrin që kanë përjetuar. Ata kanë thënë se jeta e tyre është shkatërruar.

“E gjithë jeta ime ka qenë një gënjeshtër” .

Shaun Dougherty, tani 48 vjeç, u abuzua kur ishte në klasën e tetë.

Shaun Dougherty

Abuzimi e ndaloi atë të pasurit një familje dhe i ‘shkatërroi’ jetën e tij.

“Nuk kam për ta harruar kurrë, abuzimi më ka lënë një shenjë të tmerrshme në jetën time, më ka shkatërruar plotësisht. Nuk kam pasur asnjëherë dëshirë për të pasur një fëmijë.  As sot nuk kam një fëmijë, pasi e kam pasur të pamundur kur kujtoj tmerrin që kam përjetuar.Unë kam pritur një kohë të gjatë që kjo që ndodhtë”, ka thënë ai.

Carolyn Fortney, 37 vjeç, u abuzua  kur ajo ishte vetëm 18 muajshe.

Carolyn Fortney

“Sot ndihem shumë mirë që më në fund dolën në dritë këto krime. Më në fund do të lirohem nga ndjenja e keqe që kam pasur prej vitesh. Më ka shkatërruar tërësisht. Nuk kisha dëshirë të kisha fëmijë”, është shprehur ajo.

Tre motrat e saj u abuzuan seksualisht nga prifti i tyre, Ati Augustine Giella, i cili vdiq në pritje të gjykimit në vitin 1992, pasi u arrestua më në fund për krimet e tij.

Robert Corby, tani 83, ishte ‘në shënjestër’ nga priftërinjtë në vitin 1947, sepse ai ishte jetim.

Robert Corby

Ai tha se askush nuk do t’i kishte besuar atij nëse ai do të fliste në atë kohë.

“Askush nuk do të më dëgjonte fjalën në atë kohë, prandaj vendosa të hesht”.

Viktima të tjera treguan historitë e tyre në një konferencë shtypi në Pensilvani të martën.

Raporti përshkruan keqpërdorimet e tmerrshme që bëheshin ndaj fëmijëve, duke i droguar, përdhunuar, rrahur dhe detyruar të ushtronin prostitucionin.

Nga hetimet që zgjatën afro 18 muaj ku u përfshinë 6 nga tetë dioqeza u identifikuan se 300 priftërinjtë kishin abuzuar seksualisht me të mitur.

Ky skandal vjen pas dorëheqjes së kardinalit Teodor Mekerik, një figurë e rëndësishme e kishës amerikane, i akuzuar se ka abuzuar me fëmije dhe të rritur prej dekadash./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono