prezantim

pioli.jpg
Vladimir Prenga14:31 | 09/10/2019

Stefano Pioli është trajneri i ri i Milanit. Kuqezinjtë nuk kanë humbur kohë dhe e kanë prezantuar pasuesin e Marco Giampaolos. “Vij këtu me entuziazëm dhe pasion. Jam i bindur që mund të bëjmë një punë të shkëlqyer”, u shpreh fillimisht italiani, i cili më parë ka drejtuar edhe Interin.

Tifozët e kanë kontestuar zgjedhjen e klubit, ndërkohë që Pilo thotë: “Kam respekt për tifozët dhe ata kanë të drejtë të kritikojnë. Për mua është një motivim më shumë. Duhet të punojmë me lojtarët në aspektin psikologjik, por edhe në fushë. Do jenë dhjetë ditë të rëndësishme dhe do të përpiqem të përfitoj nga ky moment”.

I pyetur nëse do të ruajë diçka nga mënyra e lojës së Giampaolos, tekniku i ri i Milanit thotë: “Është e vështirë ta thuash. Giampaolo është një trajner i mirë, por i ndryshëm. Duhet që t’i jap sa më shpejt idetë e mia ekipit. Ka djem me vlera. Marco ka punuar mirë dhe kjo është e rëndësishme. Do doja të aplikoja një futboll që djemtë pëlqejnë ta luajnë. Duhet t’i ndihmoj ata ta bëjnë këtë. Jam optimist dhe do të luftojmë për Milanin. Lojtarët duhet të jenë të bindur për këtë”.

“U përshtatem lojtarëve. Ata duhet të përmirësohen individualisht dhe të rriten si grup. Ekzistojnë të gjithë kushtet për të bërë gjëra të mira. Kemi mbështetjen e drejtuesve. Tifozët kanë kërkesat e tyre dhe me të drejtë. Duhet t’i gëzojmë ata”, thotë Pioli, i cili do synojë kualifikimin në Champions me Milanin.

IDETË E PIOLIT – “Slogani im është të fitojmë. Duhet të punojmë disa gjëra dhe të jemi të vetëdijshëm që jemi Milani. Nuk duhet të kemi ankth, por duhet ta transferojmë çdo gjë në pozitive. Moduli është interesante për mediat, jo për mua. Kemi cilësi që mund t’i shfrytëzojmë. Më e rëndësishme është që të kemi identitet si skuadër. Futbolli modern është i tillë: intensitet dhe kualitet. Flitet shumë për lojën e mirë, por ne duam të jemi agresivë dhe të rikuperojmë sa më shpejt topin. Lojtarët duhet të japin gjithçka, kjo është ajo për të cilën kemi nevojë”.

EMRAT E PËRVEÇËM – “Leao ka shumë potencial dhe duhet të shfrytëzohet. Të gjithë duhet të ndjehen të përfshirë. Suso është lojtar me cilësi të padiskutueshme. Duhet ta bëjmë atë të luajë sa më shumë një kundër një. Mund të bëjë shumë mirë. Piatek është efektiv në zonë. Është një bomber, por ka edhe shumë lojtarë të tjerë që mund të shënojnë. Paqueta është një gjysmësulmues dhe anësor ofensiv me cilësi. Më pëlqen t’i lëviz lojtarët gjatë ndeshjes, mund të luajë gjithashtu mes linjave. Ka shënuar disa gola dhe është i zoti në daljet përpara.

EKSPERIENCA TEK INTERI – “Është e gabuar t’i krahasosh përvojat e ndryshme. Ndryshojnë shumë gjëra. Kurrë nuk shikoj pas shpatullave të mia, shikoj vetëm përpara. Dua të njoh sa më shpejt lojtarët dhe të nis nga puna”, u shpreh Pioli në konferencën e sotme për shtyp. /abcnews.al

sadiku-malaga.jpg
ad min22:07 | 05/09/2019

Bomberi i kombëtares Armando Sadiku është prezantuar tek Malaga. Elbasanasi u transferua në ligën e dytë spanjolle me formulën e huazimit me të drejtë blerje nga skuadra e Levantes.

Aventura e bomberit të kombëtares Armando Sadiku do të vijojë në Ligën e Dytë spanjolle konkretisht te skuadra e Malagas ku kaloi në huazim nga Levante. Elbasanasi do të jetë shok skuadre me futbollistin tjetër të kombëtares Keide Bare. Në prononcimin e parë si futbollist i Malagas, Sadiku tregoi edhe arsyen pse zgjodhi pikërisht këtë skuadër si dhe rolin që luajti Bare në vendimin e tij.

“Jam i emocionuar për aventurën time të re. Malaga është një skuadër me histori dhe kam parë një grup të bashkuar në dhomat e zhveshjes. Bisedova me Keidin para se të vija këtu dhe më tregoi shumë rreth skuadrës. Ai më tregoi se në skuadër ka nevojë për përmirësime në fazën sulmuese dhe ishte pikërisht ajo që unë kërkoja. Jam i motivuar dhe njëkohësisht i gatshëm të tregoj potencialin tim. Më kanë pritur shumë mirë dhe trajneri më ka lënë përshtypje që në takimin e parë”, tha Sadiku.

Për Sadikun është sezoni i dytë radhazi që do të luajë në huazim pasi edicionin e kaluar u aktivizua tek Lugano në Zvicër./ABC News Albania 24/7

griezmann-1.jpg
ad min15:59 | 14/07/2019

Antoine Griezmann prezantohet si lojtari i ri i Barcelonës. Francezi, kampion i botës, shpreson të fitojë titullin në Spanjë dhe Championsin.

Një mbërritje e thjeshtë dhe menjëherë shprehja e emocioneve. Antoine Griezmann u mirëprit dhe u prit nga Barcelona, si lojtari më i ri i ekipit.

“Jam shumë i lumtur, shumë i emocionuar, – ishin fjalët e para të sulmuesit, – mezi po pres të bashkohem me shokët e rinj në stërvitje, pra jam shumë i lumtur”.

Barça u kujdes që të mbante larg tifozët, për shkak të revoltës së tyre pasi Griezmann vjet i ktheu shpinën klubit dhe vazhdoi me Atleticon. Shumë pak përkrahës katalanas patën rast ta përshëndesnin francezin.

“Kjo është një sfidë e re, janë objektiva të rinj, – thotë ai për televizionin “blaugrana”, – shpresoj të vazhdoj të jem i suksesshëm, siç kam qenë me Francën dhe me ish-ekipin tim”.

Prezantimi i tij u bë në ambientet e brendshme të klubit, edhe kjo besohet për ta mbajtur larg tifozëve, për të shmangur ndonjë të papritur. Justifikimi ishte gjetur pasi po ndërrohet tapeti i “Kamp Nout”, ndërsa stadiumi i vogël ishte i zënë nga një aktivitet tjetër.

Të shumtë në numër, në momentin e veçantë, ishin kameramanët, gazetarët dhe fotoreporterët. Nuk pati spektakël me topin në fushë të hapur, por thjesht një xhonglim i sferës përpara banderolës me shkrimin në dialektin katalanas “FCB, më shumë se një klub”.

Griezmann e hodhi më pas topin me saktësi në koshin ku duhej të rrinte. Ai shprehu dëshirën që të fitonte La Ligën, Championsin, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, synime të klubit, dhe synimet e tij.

Siç është bërë traditë, vetë lojtari mori pjesë në përgatitjen e fanellës së tij të personalizuar, në stampimin e mbiemrit. Tashmë, ai mund të quhet i lumtur.

Gjithçka po shkon sipas dëshirës, nëse vjet nuk ishte i bindur dhe vazhdoi me Atletikon, tashmë është lojtar i Barcelonës. Ai dhe familja e tij nisin një aventurë të re, një jetë të re, ndërsa shqetësimi mbetet, sepse suksesi asnjëherë nuk është i garantuar./ABC News Albania 24/7

verona.jpg
ad min19:25 | 26/06/2019

Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës, Amir Rrahmani është prezantuar tek skuadra italiane e Veronës. 25-vjeçari ka nënshkruar një kontratë katër vjeçare

Tashmë është gjithçka zyrtare. Amir Rrahmani është zyrtarisht futbollist i skuadrës së Veronës në Serinë A. Mbrojtësi që aktivizohet me përfaqësuesen e Kosovës ka firmosur sot me ekipin e ri dhe nga sezonin e ardhshëm do të luajë në një nga ligat më të forta në botë.

Ish-futbollisti i Dinamos së Zagrebit kaloi tek Verona për 2.1 milionë euro, shifër e cila bëri diferencën pasi mbrojtësi ishte pranë transferimit te skuadra belge e Standard Liege.

25-vjeçari kaloi me sukses vizitat mjekësore e më pas firmosi për kontratën katërvcjeçare ndërkohë që paga e tij mendohet të jetë rreth 500 mije euro në vit. Rrahmani u shfaq shumë i entuziazmuar për aventurën e tij të re dhe shpreson të bëjë një sezon të mirë në vitin e parë në futbollin italian.

Futbollisti shqiptar ka mbajtur më parë veshur fanellën e Partizanit ku qëndroi për dy vite e më pas kaloi tek Split në Kroaci për të vijuar me Dinamon e Zagrebit, huazimin tek Lokomotiva dhe tashmë tek skuadra italian e Veronës, e cila përben ngjitjen më të madhe në karrierën e futbollistit./ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-2.jpg
ad min23:45 | 02/06/2019

I mençur e kokëderr, i përkushtuar e i vendosur për t’i shkuar punëve deri në fund, por mbi të gjitha i lidhur me njerëzit, me territoret këtu…

Kështu e përshkruan atë që e quan mikun e tij të vjetër e që e prezanton si kandidatin e duhur për të drejtuar bashkinë e Lezhës, Pjerin Ndreun.  Me këtë përzgjedhje që bëri di edhe se çe pret u tha kryeministri Edi Rama lezhianëve.

“Unë e di se ç’më pret. E di mirë, vetëm ankesa dhe kërkesa, por asnjëherë një ankesë apo kërkesë personale. Gjithmonë, ashtu si edhe deputet, ankesa e kërkesa për Lezhën”, tha Rama.

Me kandidatin Pjerin Ndreu Lezha do të ketë të ndërtuar edhe aksin strategjik Milot Balldre, e para autostradë evropiane e standardit A nënvizoi kryeministri Rama.

Meqë erdhi mundësia, po bëjmë dhe një vjedhje të madhe te rruga Milot-Balldrem dhe atë rrugë që ju e njihni si autosatrada e vdekjes ka kanë lënë jetën plot e plot njerëz, ne do ta rindërtojmë nga e para”, tha Rama.

Sa për opozitën që i është mbledhur përpara parlamentitt ndërkohë që mban këtë fjalim i përsërit të njëjtin refren. Zgjedhjet do të zhvillohen në 30 Qershor dhe kjo nuk do të thotë humbje e demokracisë.

Dallimin mes kësaj mazhorance dhe opozitës që proteston e ka treguar koha tha kreu i qeverisë, i cili zgjodhi ta perifrazojë krahasimin me një episode filmi shqiptar.

“Jemi punëtorë dhe jemi të përkushtuar. e keni parë filmin Beni ecën vetë kur Beni bërtet në pyll me zë të lartë. Ashtu janë dhe ata, të alarmuar nga reforma në drejtësi”, tha ai.

Ndërsa kandidati për kryetar i Bashkisë Lezhë Pjerin Ndreu premtoi se do të jetë kryebashkiak i të gjithëve. Dhe duke nxjerrë një histori të vjetër nga sirtari i kujtimeve nënvizoi se bëhet ajo që ai parashikon.

“Unë do jem kryetar për të gjithë edhe për ata të PD dhe LSI. Unë isha polic kur njoha një mik me të cilin nisa këtë rrugë. Ai është Edi Rama. Dikur në një drekë kur ishte kryetar bashkie, i thashë do drejtosh vendin. Dhe ajo ndodhi”, tha ai./ABC News Albania 24/7

vasil-ruci.jpg
ad min18:29 | 12/05/2019

Në Vlorë është prezantuar libri kushtuar sulmuesit të madh të Flamurtarit të viteve 80-të, Vasil Ruci. Në prezantim ishin kryebashkiaku Leli, presidenti i Federatës, Duka, dhe yjet vlonjatë të asaj epoke

 

Ishte një rast për të kujtuar dhe për t’u krenuar. Kjo me anë të një libri që bën fjalë për skuadrën e madhe shqiptare të futbollit të viteve 80-të, Flamurtarin, dhe sidomos për sulmuesin e saj kryesor, të mbiquajturin “kompetenti” Vasil Ruci.

Libri, me titullin “Vasil Ruci, numri 7” shkruar nga gazetari Ergys Alushi, u prezantua në prani të yjeve vlonjatë të asaj epoke, të kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, dhe të presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka.

Kryebashkiaku Leli, si i zoti i shtëpisë, natyrisht që e dha një vlerësim.

Ka mbushur jetën e të gjithë atyre që jetuan Flamurtarin e atyre viteve”, tha ai.

Duka, po ashtu, vlerësoi lart Vasil Rucin, dhe Flamurtarin e tij. Të pranishmit, padyshim, prisnin me më shumë interes fjalët e vetë personazhit kryesor.

Flamurtari i viteve 80-të pati kulmin e tij europian, me dy përballjet me Barcelonën në vitet 1986-1987, ku dy gola i shënoi Vasil Ruci, si dhe me eliminimin e Partizanit të Beogradit. Përveç, Rucit, skuadra e trajnerit Leonidha Çurri, pati edhe emra të tjerë të shquar si Çipi, Taho, Gjondeda, Iljadhi, Ferko, Zijai, Kushta apo Bubeqi./ABC News Albania 24/7

basha.jpg
ad min11:56 | 02/05/2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi gjatë aktivitetit të opozitës ku u prezantua platforma për zgjedhjet e lira dhe të ndershme se nuk do ketë zgjedhje pa opozitën. Ai theksoi se zgjedhjet do të bëhen vetëm kur të mos jetë Edi Rama kryeministër.

“Sot hapim këtë diskutim me ju, natyrisht edhe brenda radhëve tona, partive tona, koalicionit të bashkuar opozitar. Është e qartë që zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk do ketë. Zgjedhje pa opozitën nuk mund të ketë. Zgjedhjet pa opozitën janë farsë, në rastin më të mirë është tentativë e dështuar për votim. Nuk do lejojmë që krimi të bëjë më zgjedhje në Shqipëri”, tha Basha./abcnews.al

reja-4.jpg
ad min14:08 | 17/04/2019

Trajneri i ri i kombëtares Edy Reja, pritet të prezantohet sot në orën 16:00 nga selia e Federatës Shqiptare të Futbollit. Tekniku italian pritet të mbërrijë në Rinas dhe më pas do të dalë para mediave nga federata, ku do të nënshkruajë edhe kontratën me presidentin Duka.

Marrëveshja pritet të jetë deri në fund të eliminatoreve të Europianit në Nëntor, me të drejtë rinovimi edhe për një edicion tjetër. Pagesa mund të jetë rreth 20 mijë euro në muaj, plus shpërblime të ndryshme, ndonëse kjo nuk pohohet zyrtarisht.

Italiani 73-vjeçar kishte kërkuar kohën e nevojshme për të studiuar çdo detaj, përpara sesa të hidhte firmën dhe kjo bëri që të mendohej se prezantimi mund të shtyhej për sot./abcnews.al

femijet.jpg
ad min22:49 | 05/12/2018

Nata e parë e edicionit të 20-të të “Këngës Magjike” startoi ndryshe nga herët e tjera. Pa një sigël hyrëse Ardit Gjebrea në gjysëm errësirë pyeti një vajzë për emrin dhe ditëlindjen që përkonte saktësisht me edicionin e parë të “Këngës Magjike”.

19 fëmijë dhe të rinj të lindur përkatësisht në datat dhe vitet kur është zhvilluar “Kënga Magjike” 1999- 2017 ishin të pranishëm në hapjen e edicionit të 20-të të festivalit.

Ardit Gjebrea në prezantimin që bëri për secilin prej tyre tregoi detaje apo risi që do të mbahen mend gjatë për 19 edicionet e kaluara.

“Do ju tregoj një histori. Kam këtu disa dëshmitarë që kombinimi i kodeve jetike të botës që ne e quajmë fat, bëjnë që ata të jenë dëshmitarë të kësaj historie”.

14 Tetor 1999 Në këtë ditë ka ardhur në jetë dhe “Kënga Magjike”. Në atë kohë nuk ekzistonte asnjë kompeticion tjetër veç Festivalit të Radio Televizionit Shqiptar dhe çfarë të krijonim, një garë këngësh apo një garë interpretimi artistësh? Si do ta kishte emrin? U mblodhëm 30 artistë dhe vendosëm të krijonim një festival alternativ në formë show. Emri, “Kënga Magjike”. Në vitin e parë dolëm Live, donim të tregonim “dhëmbët” që në fillim.

20 Shtator 2000 Kur lindi festivali i dytë i “Kënga Magjike” dhe viti i dytë ishte me gjysmat e këngëve Live, kush të donte do këndonte Live, kush nuk dëshironte, ishte me playback. E pranishme si kryetare e jurisë ka qenë Nexhmije Pagarusha.

 11 Tetor të vitit 2001, ishte dita e parë e vitit të tretë të “Kënga Magjike”, vlonin performancat ku lindi epoka e play back.

21 Nëntor 2002 “Kënga Magjike” mbushi 4 vjeç. Për herë të parë ishte një prezantuese e huaj dhe ajo ishte Natalia Estrada, e cila ishte prezantuese për 2 vite rresht.

22 Nëntor 2003 Një dashuri e re televizive lindi atë vit, dhe ishte Televizioni Klan dhe vijon dhe sot të jetë 15 vjeç.

21 Janar 2004 Për herë të parë “Kënga Magjike” u spostua në Prishtinë. Në natën finale vjen një telefonatë anonime, alarm për bombë. Binte borë dhe policia na ka nxjerrë të gjithëve dhe artistët jashtë, madje dhe me forcë. Artistët me rrobat e perfomancës u thanë se ftohti, 1 orë e gjysmë jashtë në borë dhe të gjithë thoshin se duhej anuluar festivali, por vendosëm për ta bërë.

11 Tetor 2005 Në natën e parë të “Këngës magjike” të gjithë u surprizuan nga skenografia e Bashkim Zait. Një ujëvarë binte gjatë gjithë kohës së festivalit 9 metra e lartë dhe 6 metra e gjërë.

17 Dhjetor 2006 Në natën finale këputa mish dhe pas skene kur dilja prej këtu ulërija nga dhimbjet, dhe kur dilja në skenë bëja sikur nuk kishte ndodhur asnjë gjë. Dhe tani nuk ka më pesha.

23 Nëntor 2007 Atë vit “Kënga Magjike” u transmetua për herë të parë në 6 televizione, e morën vesh të gjithë shqiptarët.

20 Nëntor 2008 Festivali ndryshoi tërësisht skenografinë, pasi e mori në dorë Gaetano Castelli dhe është edhe sot skenografi i “Këngës Magjike”.

19 Nëntor 2009 Votimet në “Kënga Magjike” kanë qenë të mbyllura dhe ishte viti i fundit.

18 Nëntor 2010 Në këtë vit “Kënga Magjike” filluan të deklaroheshin votat dhe nuk kishte më aleanca.

17 Nëntor 2011 Shqiptarët atë vit marroseshin pas “Gymyshit”, Songul Oden, e cila ishte prezantuese e atij viti dhe u përball me turmat.

8 Nëntor 2012 Atë vit “Kënga Magjike” u modernizua dhe mbushte 14 vjeç dhe atë vit dekori ndryshonte vazhdimisht.

22 Nëntor 2013 Atë vit prezantueset e festivalit “Kënga Magjike”, zgjidheshin në mënyrë të rastësishme.

11 Nëntor 2014 Në atë vit “Këngën Magjike” e “pushtuan” italianët. Ishte Anna Oxa,Pippo Baudo, Gaetano Castelli, etj.

3 Dhjetor 2015  Në atë vit “Kënga Magjike” mori kthesën e madhe, të gjithë artistët këndonin live.

7 Dhjetor 2016 Në atë vit u shtua kategoria “New Artist” dhe për këtë kategori duhet pune dhe mund.

6 Dhjetor 2017 Në këtë vit ishte nata e parë e festivalit të 19- të të “Kënga Magjike” dhe e veçanta ishte pjesëmarrja e këngëtarëve të huaj nga Italia dhe fituesi i New Artist ishte një shqiptar që erdhi nga Australi.

I fundit ishte një zotëri, i cili u bë baba për herë të dytë pikërisht sot (5 Dhjetor 2018). Vajza e tij quhet Ebi.

/tvklan.al

AHMETAJ-PER-PROJEKT-BUXHETIN-SINKRON.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ad min21:40 | 31/10/2018

Qeveria synon që me buxhetin e vitit që vjen të mbështesë rritjen ekonomike konsolidimin fiskal dhe krijimin e më shumë vendeve të punës. Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj, e bëri të ditur ndërsa prezantoi projektbuxhetin e vitit 2019 përpara kryetarëve të grupeve paralamentare. Mësuesit, mjekët dhe infermierët do të përfitojnë rritje pagash prej 7%, ndërsa të punësuarit me nivel të mesëm pagash, sipas minsitrit Ahmetaj do të përfitojnë ulje të tatimit./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono