presidenti

pendarovski-1-1280x707.jpg
nev ila15:59 | 28/08/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski duke komentuar rastin ‘ZHVATJA’ thotë se duhet pasur durim dhe të mos pranohet asnjë ndërhyrje. Ai shtoi se për momentin është e rëndësishme që institucionet filluan të bëjnë punën e tyre.

Edhe pse nuk dëshironte të komentoj rastin ‘Zhvatja’  Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski ju bëri thirrje institucioneve kompetente në vend që të bëhet hetim thelbësor siç theksoi ai, pa ndikime nga jashtë.

Puna ime si president nuk është që të komentoj më tej çdo fazë të ardhme tashmë që gjithçka hyri në binarë. Apeloj që të jemi të durueshëm dhe të presim se çfarë do të zbardhë procedura ligjore dhe pasi të kemi diçka të dukshme ose akuza të mund të komentojmë. Është e rëndësishme që po lëviz. Unë dhe të gjithë ne duam të shohim hetim të shpejtë por edhe thelbësor dhe hetim në të cilin nuk do të vërehen ndikimet e jashtme as nga komuniteti i biznesit as nga politikanët”, tha Stevo Pendarovski, president i shtetit.

Ndërkohë, ende nuk ka paralajmërime nga prokuroria se do të hetohen edhe të dhëna për disa biznesmenë që lidhen në rastin ‘Zhvatja’. Një pjesë e tyre përmenden në audio xhirime kurse të tjerë në dëshminë e biznesmenit Kamçev.

Prokurorja e Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në një deklaratë për media ka njoftuar se biznesmeni Kamçev në dëshminë e tij nuk  ka përmendur asnjë politikan ashtu siç kanë spekuluar disa media, por vetëm që këtë rast e ka paraqitur te kryeministri Zoran Zaev./ABC News Albania 24/7

tweet-trump-conte-1280x720.jpg
nev ila12:36 | 28/08/2019

 

Me anë të një mesazhi në Twitter, Presidenti amerikan Donad Trump ka mbështetur idenë e një qeverie të dytë me Kryeministër Conten në Itali. Ndërkohë, CNN shpjegon se pse kreu i Shtëpisë së Bardhë mbështet Conten.

CNN shpjegon se pse kreu i shtëpisë së Bardhë Donald Tramp ka vendosur të mbështesë Conten për një tjetër qeveri nën drejtimin e tij në Itali. Gjatë samitit të G7-ës në Biaritz, Francë, kryeministri i dorëhequr i Italisë mbështeti presidentin amerikan në domosdoshmërinë për të pranuar Rusinë në klubin e të mëdhenjve duke krijuar sërish G8-ën.

Sipas agjencisë së lajmeve CNN, Konte dhe Trump kanë zhvilluar një bisedë shumë të ndezur së bashku me liderët e tjerë për ripranimin e Moskës.

Rusia u përjashtua nga G8 në vitin 2014, pas aneksimit të Krimesë. Përballë këmbënguljeve të Trump për ripranimin e Rusisë gjatë G7-ës; ishte rezistenca në mënyrë të veçantë e kancelares gjermane Merkel dhe kryeministrit britanik Boris Xhonson, raporton CNN.

Kryeministri Italian, tashmë i dorëhequr, mbështeti kreun e shtëpisë së bardhë, dhe në shkëmbim të kësaj Trump sapo u rikthye në Uashington lavdëroi qëndrimin e mbajtur nga Konte.

Me anë të një publikimi në Twitter Trump u shpreh se Konte përfaqësoi Italinë në mënyrë shumë të denjë në samitin e G7-ës, madje e cilësoi si një njeri me talent të madh, dhe do të ishte mirë sikur të qëndronte në postin e kryeministrit.

Edhe në qershor të vitit 2018 në samitin e G7-ës në Kanada, Konte kishte kërkuar një mundësi për pranimin sërish të Moskës në tryezën e të mëdhenjve./ABC News Albania 24/7

bolsonaro-macron.jpg
G. P.16:40 | 26/08/2019

Një postim në Twitter, ku krahasoheshin bashkëshortja e presidentit të Brazilit dhe ajo e presidentit francez Macron ka qenë shkak për një krizë diplomatike mes dy vendeve. Ka qenë vetë Bolsonaro i cili i kërkoi autorit të postimit të mos e poshtërojë zonjën e parë të Francës, duke shoqëruar komentin me disa të qeshura.

Kur situata tensionohet mund të ndodhë gjithçka. Është rasti i krizës diplomatike mes Brazilit dhe Francës me protagonist presidentin brazilian Bolsonaro dhe presidentin francez Emmanuel Macron.

Në qendër të debatit është situata e zjarreve në Amazonë. Me përshkallëzimin e situatës, situata ka degjeneruar nga deklaratat institucionale në komente ofenduese dhe sulme personale.

Çdo gjë nisi me ministrin brazilian të Edukimit, Abraham Ueintraub, i cili e cilësoi Macron si një “budalla përfitues”. Por më keq është komenti që Bolsonaro ka bërë në një postim ku krahasohej bashkëshortja e tij Michelle me zonjën e parë të Francës Brigitte Macron. Një krahasim i pavend duke marrë në konsideratë dhe moshën e tyre: 37 dhe 66 vjeç.

“Tani e kuptoni sepse Macron persekuton Bolsonaron?”, shkruan autori i postimit i cili nënkupton zilinë e liderit europian ndaj atij të Brazilit. Në këtë postim ka reaguar vetë Bolsonaro i cili përgjigjet: “Mos e poshtëro” dhe më pas e shoqëron fjalinë me disa të qeshura.

Ndërkohë ka reaguar dhe presidenti francez Macron i cili e ka konsideruar si diçka të trishtueshme për Brazilin të gjithë ngjarjen, duke thënë se femrat braziliane duhet të jenë të trishtuara dhe se ishte i sigurtë se atyre u vinte turp.

“Këto sulme janë të parespektueshme”, përfundoi Macron i cili dukej shumë i nervozuar gjatë fjalës së tij./ABC News Albania 24/7

173c772c-8624-11e9-b861-54ee436f9768-1280x720.jpg
G. P.14:25 | 20/08/2019

Ka nisur seanca parlamentare në Itali ku pritet që kryeministri Giuseppe Conte të flasë para deputetëve. Por mediat italiane raportojnë se Conte mund të përshpejtojë gjërat duke dhënë dorëheqjen. Zv/kryeministri dhe lideri i Lëvizjes 5 Yjet Luigi di Maio u shpreh se çdo gjë e ka në dorë presidenti Matarella duke theksuar se Salvini ka shkatërruar çdo gjë.

Nëse Conte, pas fjalës në parlament do të japë dorëheqjen para kreut të shtetit pa shkuar deri tek votimi i mocionit të votëbesimit, Lëvizja 5 Yjet do të shkojë në presidencë për ti kërkuar kreut të shtetit një mundësi për krijimin e një qeverie të re. Në çdo rast rrëzimi i qeverisë aktuale është tashmë një fakt.

Sipas mediave italiane Conte ka përgatitur një fjalim shumë të fortë, duke kritikuar Salvinin, liderin e Legës në koalicion me Lëvizjen 5 Yjet. Menjëherë roli i protagonistit do ti kalojë kreut të shtetit i vetmi që ka të drejtë për të caktuar një rrugëdalje. Qoftë për një rikthim në kutitë e votimit qoftë për krijimin e një mazhorance të re parlamentare./ABC News Albania 24/7

meta-5.jpg
nev ila09:29 | 12/08/2019

Presidenti i republikës, Ilir Meta e ka nisur ditën me një shënim në rrjetet sociale duke përsëritur apelin e fortë për palët politike në vend. Meta u ka kujtuar palëve politike se ka kaluar 1 vit, që nga koha kur u bën të njohura konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme, mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Sipas presidentit, jo vetëm që u shpërdorua një vit pa bashkëpunim, përqëndrim e përgjegjësi, por gjithçka u përkeqësua vetëm në interes të luftës për pushtet.

Meta thekson se “duhet shfrytëzuar urgjent gatishmëria e drejtuesve të OSBE-së për të ndihmuar në tejkalimin e kësaj krize duke e pranuar këtë gatishmëri tani, me qëllim që jo vetëm të realizohen zgjedhjet vendore në 13 tetor 2019, por edhe të arrihet marrëveshja për refomën zgjedhore sa më parë, në mënyrë që vendi ynë të ketë mundësi të çelë negociatat në 18 tetor 2019”.

Të dashur miq! 
Po ju rikujtoj qëndrimin tim publik në 27 qershor 2018, një ditë pasi ishin bërë të njohura konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian!

Jo vetëm që u shpërdorua një vit pa bashkëpunim, përqëndrim e përgjegjësi, por gjithçka u përkeqësua vetëm në interes të luftës për pushtet.

Ndërkohë kanë kaluar më shumë se dy muaj nga dita kur u dhashë mundësi të dy palëve për të realizuar zgjedhje vendore gjithëpërfshirëse.

Ende kemi mundësi t’i shfrytëzojmë këto ditë, për të realizuar zgjedhje në 13 tetor 2019, si një detyrim, jo vetëm ligjor, por edhe si domosdoshmëri për të mos i mbajtur zero shanset që Shqipëria t’i çelë negociatat për anëtarësim me BE në 18 tetor 2019.

Askush të mos lodhet të gjejë justifikime dhe alibi nëse nuk reflekton. Çdo gjë mund të lobohet në BE, por jo injorimi i kritereve të Kopenhagenit. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë pjesë e tyre dhe të paevitueshme.

Ndaj duhet shfrytëzuar urgjent gatishmëria e drejtuesve të OSBE-së për të ndihmuar në tejkalimin e kësaj krize duke e pranuar këtë gatishmëri tani, me qëllim që jo vetëm të realizohen zgjedhjet vendore në 13 tetor 2019, por edhe të arrihet marrëveshja për refomën zgjedhore sa më parë, në mënyrë që vendi ynë të ketë mundësi të çelë negociatat në 18 tetor 2019.🇦🇱🇪🇺

– 27 qershor 2018 – 
Ashtu siç kaloi një ditë, do kalojë dhe një vit

Konkluzionet e djeshme të Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duhen mirëpritur me realizëm dhe përgjegjshmëri.

Ne të gjithë duhet ta vlerësojmë dhe çmojmë vullnetin pozitiv me të cilin si Komisioni Evropian ashtu edhe të gjitha vendet anëtare, e mirëpresin procesin e integrimit të Shqipërisë dhe gjithë rajonit në BE.

Kjo qasje duhet të na nxisë për një lexim të drejtë dhe realist të sfidave serioze që kemi përpara, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit.

Një vit kalon shpejt, ashtu si nga dje kaloi një ditë.

Provimi ynë i qershorit të ardhshëm do të jetë shumë i vështirë e kërkues pasi edhe vetë Bashkimi Europian do të ketë provimin e tij zgjedhor në të njëjtën kohë.

Ndaj, i ftoj të gjithë për përqendrim, përgjegjësi dhe bashkëpunim“, shkruan Presidenti./abcnews.al

voa-1280x714.jpg
Sej rie16:44 | 03/08/2019

Zëvendës presidenti i Këshillit të Atlantikut, Damon Willson ka deklaruar se Serbia e Kosova kanë një mundësi historike që të arrijnë një marrëveshje pasi gëzojnë mbështetjen e bashkërenduar të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Në një intervistë për seksionin serb të Zërit të Amerikës, Willson është shprehur optimist se Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

VOA – Duket se ka pasur optimizëm për vazhdimin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt. A besoni se Qeveria e re e Kosovës do t’i heqë tarifat dhe të vazhdojë dialogu?

Damon Wilson, zv.president i Këshillit të Atlantikut – E dini, nuk jam naiv të mos e di se gjithë kjo është e vështirë, sepse kjo është një punë e madhe, por ajo që është e vërtetë është se tani ekziston një mundësi e re, ndoshta një fushë e re e mundësisë që Kosova e Serbia t’i kthehen dialogut. Kjo do të varet nga ajo si ka për t’u zgjidhur situata në Kosovë lidhur me formimin e qeverisë së re, që për këtë të ketë pëlqim. Presidenti Thaçi ka luajtur një rol të guximshëm dhe të vështirë prej lideri dhe për këtë duhet të ketë patjetër mbështetjen e qeverisë. Të shohim se si kanë për të shkuar punët, por shpresoj se Kosova do t’ia dalë të formojë një qeveri e cila do të jetë në gjendje të qeveris dhe të gëzojë mbështetjen e publikut, por edhe të përmirësojë pozicionin e vendit duke marrë pjesë në dialog.

VOA – Herën e fundit kur folët për Zërin e Amerikës thatë se nuk ka afate. Kjo tingëllon sikur administrata amerikane dëshiron që kjo çështje të zgjidhet sa më parë, madje edhe gjatë disa muajve të ardhshëm, ashtu sikurse përmendi presidenti i Francës, Makron?

Damon Wilson, zv.president i Këshillit të Atlantikut – Duhet zgjidhur tani, duhet të ndodhë brenda disa muajve të ardhshëm. Është koha e fundit që këto vende të mund të fillojnë planifikimin e të ardhmes, kjo është pengesë – që nuk ka normalizim mes Kosovës dhe Serbisë. Do të jetë një litar në qafën e atyre, edhe në Beograd edhe në Prishtinë, pengesë për ta shpënë vendin në ardhmëri. Nuk ka ndonjë afat artificial, por është urgjente. Bota po ndryshon shumë shpejt, ekonomia botërore po ndryshon në mënyrë drastike dhe e gjithë kjo pjesë e botës, Ballkani, Kosova dhe Serbia, do të mbeten në bisht, këshu që ekziston një mundësi historike, janë liderët politik që kanë vizion për ta bërë këtë dhe të cilët e kuptojnë sa e rëndësishme është kjo. Këtu është edhe mbështetja e bashkërenduar e Evropës dhe Uashingtonit, madje edhe kur ekzistojnë dallime, por në nivelin strategjik, këtu Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duan të ndihmojnë dhe ta shtyjnë që kjo të përfundojë. Tani është momenti, sepse të gjithë hyjnë në procese elektorale, të gjithë dëshirojnë zgjidhjen e kësaj çështje para se vëmendja të përqendrohet tek zgjedhjet.

VOA – Zëvendësndihmës-sekretari amerikan i Shtetit, Metju Palmer, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se askush nuk mund ta detyrojë Beogradin dhe Prishtinën të bëjnë diçka të cilën nuk dëshirojnë ta bëjnë në procesin e arritjes së marrëveshjes. Dhe, kur flasim për njohjen e ndërsjellë, besoni ju se Serbia ka për ta njohur ndonjëherë pavarësinë e Kosovës?

Damon Wilson, zv.president i Këshillit të Atlantikut – Besoj se po, por kjo nuk ka për të ndodhur kollaj. Kjo duhet të jetë patjetër pjesë e paketës që i konvenon edhe Serbisë. Ky është një rast për Serbinë që të zhvillojë ekonominë e saj, të përmirësojë potencialin e krahut të punës dhe të mundësojë një të ardhme më të mirë për ata të cilët dëshirojnë të mbeten në vendin e vet, duke përshpejtuar rrugën drejt Bashkimit Evropian. Të mos mbetet politikisht plotësisht e kapur me çështjen e Kosovës, por të jetë e orientuar drejtë përgatitjes së vendit për pjesëmarrje në ekonominë globale. Mendoj se liderët serbë e kuptojnë se është në interes të Serbisë të mos e lë plagën të hapur, por të zbatojë pajtimin dhe normalizimin dhe të mendojë për të ardhmen e saj. Kjo është një mundësi për Serbinë që të përqendrohet në të ardhmen, por kjo kërkon që tani të merren vendime të vështira lidhur me Kosovën. Dhe, në kalendarin e tanishëm politik, ka mundësi për këtë./ABC News Albania 24/7

ilir-meta.jpg
Sej rie08:30 | 03/08/2019

Presidenti i Republikës edhe pse me pushime nuk heq dorë nga përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Nëpërmjet rrjeteve sociale, kreu i shtetit i drejtohet me një pyetje të gjithë atyre që kritikojnë 13 Tetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve vendore. “Pas një terapie me ujë bore, më lindi një pyetje që dua ta ndaj me ju, dhe që u drejtohet atyre të cilët bëjnë si të paanshëm, pasi kanë shkëlqyer me njëanshmërinë e tyre, duke ia kaluar dhe Kryeministrit tonë, i cili në fund të fundit përfaqëson një anë politike: Pse nuk keni sy për të parë apo veshë për të dëgjuar zgjidhjen e krizës që ka dhënë një institucion që ekziston, por ia kërkoni zgjidhjen një institucioni që nuk ekziston, falë edhe paanësisë tuaj tepër të vonuar?”, shkruan Meta. Kreu i shtetit i pyet kritikët e 13 tetorit nëse e kanë kaq të domosdoshme të dështojnë çeljen e negociatave për vendin tonë në 18 Tetor./ABC News Albania 24/7

Ilir-Meta-prononcim-1.jpg
G. P.11:26 | 02/08/2019

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur kërkesës së Kuvendit për dekretet mbi zgjedhjet. Në arsyetimin e parashtruar, kreu i Shtetit ka nënvizuar edhe një herë se dekretet e tij janë  akte me natyrë krejtësisht të veçantë juridiko-kushtetuese dhe si të tilla, askush tjetër veç Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë nuk mundet të shqyrtojë vlefshmërinë dhe kushtetutshmërinë e tyre.

I ka përsëritur disa herë arsyet që e çuan në shtyrjen e zgjedhjeve të 30 Qershorit, por Kuvendi i Shqipërisë i kërkon edhe më shkrim. Përgjigjen Presidenti i Republikës ia kthen dy javë protokolloi kërkesën e kryeparlamentarit Gramoz Ruçi.

Kriza e rëndë politike, kushtetuese, institucionale dhe të përfaqësimit… Rreziku që Shqipëria të shkonte drejt një përshkallëzimi të paparashikueshëm të tensionit social…

Janë vetëm disa nga pasojat që kishte prodhuar situate politike në vend me protesta e përplasje mes mbështetësve të opozitës dhe policisë së shtetit. Ndër të tjera presidenti Meta i kujton ish-kolegut Ruçi se ky nuk është rasti i parë i shtyrjes së datës së zgjedhjeve.

Precedenti i parë i shtyrjes së procesit zgjedhor në Shqipëri ka filluar me Ramiz Alinë në vitet 1990-1991, për të vazhduar edhe me tre raste të tjera në vitet 2006-2007, 2017 dhe 2018 e për mbërritur në dekretin e fundit të firmosur prej atij vetë në Qershor të këtij viti.

Letra e bërë publike nga presidenti Ilir Meta shoqërohet edhe me një sqarim nga kreu i shtetit, drejtuar kryetarit të Kuvendit të cilit i shkruan se nisur nga përvoja e mëparshme e di sa e vështirë është të jesh kryeparlamentar i një Kuvendi ku konfliktualiteti i dy palëve prej dekadash është konsoliduar si sporti më argëtues për tifozët e udhëheqësve respektivë, të cilët prej ndryshimeve kushtetuese të vitit 2008 filluan të zbresin edhe nga lozhat e spektatorëve direkt në karriget e deputetëve.

 “Vetëm kësaj pakice, që nuk njeh rotacion por njeh vetëm PPP me të gjitha qeveritë, i intereson kjo krize e përgjithshme që ka rrëzuar të gjithë sistemin e llogaridhënies në vend si në nivel qendror edhe vendor”.

Kjo që po ndodh në Kuvendin e Shqipërisë vjen pasi shumë prej përfaqësuesve të tyre që duhet të mbrojnë çdo ditë qytetarët e tyre u janë mbyllur sytë për të parë dhe veshët për të dëgjuar hallet e shqiptarëve.

“Por jo goja për të argëtuar liderët e tyre. Sepse kjo është e vetmja rrugë për të marrë firmën e tyre për në listën e radhës.

Ndaj është koha tani e jo më vonë për t’i hequr pushtetin e paligjshëm kësaj pakice dhe për t’i rikthyer sovranitetin e marrë tinëzisht qytetarëve shqiptarë dhe rivendosur parlamentarizmin në Kuvendin e Shqipërisë”.

Duke i kujtuar gjithashtu se dekretet e presidentit vetëm Gjykata Kushtetuese mund t’i shqyrtojë, Ilir Meta shprehet optimist se përvoja e Gramoz Ruçit, por edhe e deputetëve të tjerë, do e ndihmojë Kuvendin aktual të orientohet sa më drejtë në këtë kohë kritike për vendin dhe të ardhmen e tij evropiane./ABC News Albania 24/7

teatriiii.jpg
G. P.15:09 | 01/08/2019

Politika vijon të replikojë për teatrin kombëtar. Presidenti Meta kërkon mbrojtjen e trashëgimisë historike, kryeministri sjell një tjetër artist që kërkon teatër të ri, ndërsa Lulzim Basha akuzon se kullat pas teatrit po pastrojnë paratë e drogës.

Dita e parë e Gushtit i gjeti politikanët më të lartë në vend të përfshirë në të njëjtën çështje: teatrin kombëtar. Herët në mëngjes, Presidenti Ilir Meta njoftoi hapin e radhës.

“Po ju njoh me faktin se dje i kam dërguar një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, për të konfirmuar mbështetjen time në aplikimin e saj drejtuar organizatës prestigjoze “Europa Nostra” për mbrojtjen e kompleksit të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental”.

E për të treguar se shqetësimi i tij për mbrojtjen e trashëgimisë historike e kulturore të Tiranës, ka qenë i vjetër, ka publikuar këtë video të Edi Ramës si ministër kulture në qeverinë ku Meta ishte kryeministër. Më pas, kryeministri publikoi një deklaratë të Artan Imamit, i cili kërkon teatër të ri.

“Artan Imami është një tjetër protagonist tanimë i hershëm i skenës së Teatrit Kombëtar, i cili është ngjitur në atë skenë qysh “kalama”, si një ndër talentet më të spikatura të gjeneratës së re të viteve ‘80 dhe sot ai ka një opinion të qartë në debatin për të ardhmen e godinës së Teatrit Kombëtar”.

Imami kërkon urgjent një godinë të re, duke kërkuar të mos tjetërsohet prona e teatrit aktual.

“Mua nuk më zë gjumi nga qejfi se do të bëhet një teatër i ri modern, në vend të këtyre pamjeve të tmerrshme që shohim me gjendjen aktuale,” citohet të ketë thënë Imami.

Lideri i opozitës publikoi po ashtu një video që fakton sipas tij se me ndërtimin e kullave pas teatrit, po pastrohen paratë e drogës.

“Puna e Teatrit ishte loooja! Nuk e zë gjumi hajdutin psiqik për 6 kullat 200 milionë euro! Mjerë të keqpërdorurit e radhës që flasin për gishtin kur gishti tregon hënën! Nuk ka interes për Teatrin Pa Kulla treshja Rama-Veliaj-Mafia e Ndërtimit dhe Drogës”, thotë Basha.

Ndërsa artistët që mbrojnë godinën ekzistuese vazhdojnë qëndresën tek Teatri Kombëtar./ABC News Albania 24/7

meta.jpg
nev ila09:45 | 31/07/2019

Presidenti Ilir Meta ka nisur ditën e sotme me një mesazh për politikën shqiptare, duke theksuar se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani, pasi në Shtator do të jetë shumë vonë.

Shqipëria është tejet e lodhur me marrëveshjet e vonuara, shkruan presidenti duke theksuar se kjo ka ardhur si rezultat i politikanëve të papërgjegjshëm e të llastuar, të cilët kanë minuar stabilitetin e Shqipërisë.

Meta thekson se Shqipëria ka nevojë për zgjidhje tani pasi në shtator do të jetë tepër vonë.
Të mos kalojmë në KundërKohë!

Ky është pikërisht momenti kur koha nuk punon më për ty dhe ti fillon e gënjen veten se do gjesh një rrugë justifikimi për dështimin tënd të sigurt.
U ndodh shpesh fëmijëve kur kanë përpara provimin e një lënde që nuk i tërheq fare. Nuk e zënë me dorë librin për një kohë të gjatë dhe vazhdojnë e luajnë duke gënjyer veten se kanë ende kohë para provimit.
Por vjen një moment, kur koha nuk punon më për ty dhe kalon në KundërKohë.

Atëherë fillon e mendon si të justifikosh dështimin tënd në provimin që ti s’mësove kur duhej. 
Kuptohet, zakonisht prindërve u thuhet se fajin e kishte Zysha, se ishte e keqe dhe e padrejtë.
Por fëmijëve u falen sjellje të tilla dhe ato u kthehen në mësim për të ardhmen.

Ndërsa politikanëve jo!

Për më tepër të një vendi që ka shpërdoruar kaq shumë kohë dhe mundësi në tre dekadat e fundit. Të një vendi që në vitet 2000, 2001 ishte gati me të njëjtin ritëm integrues si Kroacia dhe shumë para Serbisë e Malit të Zi. 
Se ku ështē Kroacia, dihet prej vitesh, por edhe Serbia dhe Mali i Zi gjithashtu. Po kështu edhe sakrifikimi i çeljes së negociatave për Maqedoninë e Veriut nuk mund të jetë, as zgjidhje, dhe as shpëtimi i fytyrës tonë që nuk duam t’i plotësojmë detyrimet që i dinë të gjithë.

Populli ynë nuk e meriton të mbetet i fundit në rajon, për shkak të liderëve të tij të llastuar!

Kemi dhe fare pak kohë për të mos kaluar në KundërKohë!

Nuk na mjaftoi që ishim në KundërKohë me gjithë qytetërimin Perëndimor për 45 vite?

Duhet hequr dorë urgjentisht nga kokëfortësia për të ecur në dy rrugë përjashtuese, jodemokratike dhe joeuropiane, që s’kanë pikë takimi, jo vetëm me njëra-tjetrën, por që të dyja e nxjerrin vendin për një kohë të pacaktuar nga rruga europiane e sigurt dhe e dëshiruar nga të gjithë shqiptarët.

Duhet Lidership dhe Lidershipi jep zgjidhje në interes të të gjithë vendit!

Në mënyrë që 18 tetori të jetë një ditë e gëzueshme për mbarë shqiptarët dhe rikthimi, jo vetëm të shpresës e sigurisë për të ardhmen, por në radhë të parë të të rinjve tanë.

Shqipëria ka nevojë për zgjidhje! 
Tani! 
Në shtator do jetë shumë vonë!

Aq më tepër pas 18 tetorit të sakrifikuar për mungesë përgjegjësie ndaj vendit.

Shqipëria është lodhur me marrëveshje tejet të vonuara, që sakrifikojnë të ardhmen e saj, për të shpëtuar karrierat e politikanëve të papërgjegjshëm, në emër të gjoja stabilitetit që ata e minojnë çdo ditë me sjelljet dhe mosveprimet e tyre.

SHQIPËRIA E PARA!🇦🇱
Me vepra, jo fjalime!”, shkruan presidenti Meta./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono