presidenti

wo24-erdogan.jpg
ent ela13:15 | 20/03/2019

Kanë shkaktuar polemika të ashpra në Australi dhe në Zelandën e Re veprimet e presidentit turk Erdoan. Ky i fundit ka publikuar pamje të masakrës në Kristçërç për të treguar sipas tij, se deri në çfarë niveli arrin urrejtja dhe paragjykimi për islamin.

Përshkallëzohen tensionet mes Zelandës së Re, Australisë dhe Turqisë. Presidenti turk Erdoan ka publikuar pjesë të videos së vrasësit në xhamitë e Kristcërc. Gjatë një mitingu në Eregli, kreu i shtetit u shpreh se duke publikuar pamjet dëshironte të tregonte se cili ishte niveli i urrejtjes dhe paragjykimit për islamin.

Australia edhe Zelanda e re kanë reaguar me indinjatë ndaj deklaratave të Erdogan, i cili një ditë më parë kishte thënë se anti-myslimanët në Turqi do të dërgoheshin në vendet e tyre brenda arkivolëve si gjyshërit e tyre më parë. Erdoan i referohej betejës së Galipolit, simbol i rezistencës otomane dhe turke kundër imperializmit evropian gjatë luftës së parë botërore. Duke iu referuar qeverisë së Zelandës së re, presidenti turk u shpreh se duhen ndryshuar ligjet në mënyrë që autori i masakrave në Kristcërc të dënohet në mënyrë ekzemplare.

Kryeministri Australian, Skot Morison, i konsideroi të poshtra dhe të papërgjeshme fjalët e Erdoan, dhe kërkoi një takim urgjent me ambasadorin në Ankara për të kërkuar sqarime për këto deklarata.

Nga ana e saj kryeministrja e Zelandës së re Jasinda Ardern bëri të ditur se zëvendës kryeministri dhe ministri i Jashtëm do të udhëtojnë në Turqi për të sqaruar këto deklarata ballë për ballë./abcnews.al

aahmetaj.jpg
G. P.19:35 | 18/03/2019

Ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, komentoi deklaratat e Presidentit Meta, i cili këtë të hënë tha se “Klasa politike shqiptare duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe nuk duhet të fshihet pas asnjë ndërkombëtari siç ka ndodhur deri tani dhe çështjet duhet të zgjidhen në mënyrë transparente, me dialog, larg pazareve dhe keqpërdorimeve, qoftë edhe të ndonjë ndërkombëtari”.

Nga studio e ABC News gjatë emisionit “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, ai tha se gjuha e Presidentit është dygjuhëshe dhe e dykuptimtë.

“Qëndrimi i Presidentit është siç është dygjuhësh edhe i dykuptimtë. Është në traditën e presidenti aktual, ku në këndvështrimin tim politk tenton të ngarkojë me përgjegjësi të dy palët politike, ose të tre palët politike, ish-palën e tij, LSI-në. Po të ishte presidenti përpara gazetarëve, pyetja më e natyrshme është  çfarë sistemi jeni duke i referuar? Sepse ne jemi në sistem demokratik. Kemi dalë ne jashtë parlamentit apo opozita? Dhe në çfarë sistemi merren përgjegjësitë?”, tha Ahmetaj.

Sipas Ahmetajt, ka dy fusha përplasjesh në demokraci. E para është parlamenti dhe e dyta janë zgjedhjet tha deputeti i PS-së duke bërë thirrje që opozita të largohet nga dhuna./abcnews.al

presidentet.jpg
G. P.09:54 | 15/03/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta, gjatë vizitës së tij zyrtare në Baku u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës së Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Përveç bashkëpunimit në fushën e gazifikimit dhe atë të turizmit, kryetari i shtetit kërkoi edhe heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë.

Falenderimet për bashkëpunimin ishin kryefjalë e takimit të Presidenti Ilir Meta me homologun e Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Në tryezën e bisedimeve në Baku, kreu i shtetit shqiptar i paraqiti edhe disa kërkesa.

Zbatimi i suksesshëm i projektit TAP hap mundësi të reja bashkëpunimi, duke përfshirë edhe procesin e ardhshëm të gazifikimit të Shqipërisë bën me dije zyra e shtypit e presidencës.

Presidentët Meta e Aliyev, vlerësuan me shumë interes bashkëpunimin në fushën e turizmit, mundësitë për rritjen e shkëmbimeve tregtare midis dy vendeve dhe nxitjen e takimeve mes dhomave përkatëse të tregtisë.

Presidenti i Republikës kërkoi gjithashtu që të shihej mundësia e heqjes së vizave nga Azerbajxhani për qytetarët shqiptarë, duke nënvizuar se kjo do të lehtësonte lëvizjet dhe kontaktet e drejtpërdrejta mes qytetarëve të të dy vendeve./abcnews.al

macron-1.jpg
ent ela22:04 | 09/03/2019

Është publikuar në 22 gjuhë dhe i është dërguar dhe disa prej mediave më  të rëndësishme të vendeve anëtare në Bashkimin Evropian. Presidenti francez Emanuel Makron pas rimëkëmbjes së popullaritetit të tij në vend, prezanton manifestin për Evropën.

Presidenti francez Emmanuel Makron ka shkruar një manifest me disa propozime për Bashkimin Evropian, në prag të zgjedhjeve që do të mbahen në 23 maj. Teksti është publikuar në faqen zyrtare të presidencës franceze, i përkthyer në 23 gjuhë, dhe iu dërgua gjithashtu dhe disa prej mediave më të rëndësishme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Manifesti titullohej “Për një rilindje evropiane” dhe vendos në qendër  të diskutimeve tre tema kryesore: lirinë, mbrojtjen dhe progresin. Letra nis nw këtë mënyrë:

“Nëse marr lirinë për t’ju drejtuar në mënyrë të drejtpërdrejtë, nuk e bëj vetëm në emër të historisë dhe vlerave që na bashkojnë. Por e bëj sepse është urgjente. Pas disa javësh zgjedhjet evropiane do të jenë vendimtare për të ardhmen e kontinentit tonë. Asnjëherë që prej luftës së dytë botërore, Evropa nuk ka qenë kaq e domosdoshme. E megjithatë, si asnjëherë më parë, Evropa nuk ka qenë kaq e rrezikuar.”

Macron shpjegon se Brexit është emblemë e krizës së Evropës, e cila nuk ka ditur të reagojë ndaj nevojave për mbrojtje të popujve përballë krizave të botës bashkëkohore, por është dhe emblema e kurthit evropian.

«Kurthi nuk është pjesë e Bashkimit Evropian por mashtrimet dhe papërgjeshmëritë mund ta shkatërrojnë atë. Vala nacionaliste nuk propozon asgjë; është një mbetje pa projekt. Dhe ky kurth kërcënon të gjithë Evropën: ata që shfrytëzojnë zemërimin, të mbështetur në informacione të rreme, premtojnë gjithçka dhe të kundërtën e gjithçkaje.”

Propozimet e Makron për të ndërtuar së bashku  të ashtuquajturën rilindje evropiane, kanë të bëjnë me temat e lirisë, mbrojtjes dhe progresit. Presidenti francez shkruan se duhet rivlerësuar zona Shengen, pra zona e qarkullimit të lirë evropian, për arsye sigurie duke krijuar dhe një polici kufitare të përbashkët dhe një zyrë evropiane për azilin. Për të mbrojtur lirinë e përbashkët Makron propozon krijimin e një agjencie evropiane të mbrojtjes së demokracive që do të furnizojë me ekspertë evropianë çdo shtet anëtar për të mbrojtur procesin elektoral kundër sulmeve kibernetike dhe manipulimeve. Sipas tij në këtë frymë pavarësie, duhet ndalur dhe financimi  partive politike evropiane nga ana e pushteteve të huaja

Për emigracionin dhe zonën Shengen, një nga temat që ka përçarë më së shumti vendet evropiane në vitet fundit, Makron shprehet:

“Të gjithë ta që duan të marrin pjesë duhet të respektojnë detyrimet e përgjegjësisë, kontroll të ashpër në kufi, dhe solidaritetit. E gjithë kjo nën autoritetin e një Këshilli Evropian për sigurinë e brendshme, në një Evropë që mbron njëkohësisht vlerat dhe kufijtë e saj.”

Në fund Makron mendon se është e domosdoshme, për Evropën, që të çojë përpara një project të përbashkët dhe jo një konkurrencë. Sipas tij Evropa duhet të vendosë për çdo të punësuar, nga lindja në perëndim dhe nga veriu në jug, një mbrojtje sociale që i garanton të njëjtat të ardhura për të njëjtin vend pune, dhe një pagë minimale evropiane, e përshtatshme për çdo vend dhe i të diskutueshme çdo vit në mënyrë kolektive. Por për të folur për progres, për presidentin francez duhet marrë në dorë dhe drejtimi I betejës ekologjike. Bashkimi Evropian duhet të vendosë ambiciet e tij dhe të përshtatë politikat e tij për këtë domosdoshmëri. Pra krijimin e një banke evropiane për klimën për të financuar tranzicionin ekologjik; forcë shëndetësore evropiane për të përforcuar kontrollet e ushqimeve; lufta ndaj kërcënimeve të lobeve të ndryshme, si dhe vlerësimi shkencor i pavarur i substancave të rrezikshme për ambientin dhe shëndetin.

Makron përfundon duke thënë: “Nuk mund të lejojmë nacionalistët pa zgjidhje, të shfrytëzojnë zemërimin e popujve. Nuk mund të jemi somnambul në një Evropë të zënë në befasi. Nuk mund të qëndrojmë në rutinën e magjisë. Kudo, qytetarët kërkojnë të marrin pjesë në ndryshim.”

Nuk harrohen asnjëherë vërtet rrënjët kulturore; dhe një politikan as nuk mund të përpiqet ta bëjë. Letra për një rilindje evropiane e presidentit Emanuel Makron synon ndërtimin e një koncepti të një sovraniteti evropian, e gjitha në stilin francez.

Sovranitet, në fakt është një fjalë që nuk figuron në tekstin e letrës. Dhe kjo është e drejtë: me fushatën elektorale evropiane të nisur, më mirë  të mos ngatërrohet një mesazh kombëtar me ato  të sovranistëve. Më mirë të lihen të përplasen me njëri tjetri, dicka e pashmangshme kjo: nuk mund të ketë strategji të përbashkët, aq më pak evropiane, për sovranitet dhe nacionalistët radikalë, por vetëm marrëveshje taktike.

Por sovraniteti është një koncept francez  i lindur me Zhan Bodin dhe i zhvilluar në versionin e tij demokrati – nga Zhan Zhak Ruso në kontratën e tij sociale.

Koncepti i sovranitetit – dhe aplikimi i tij praktik, administrate qendrore franceze – përshkruan të gjithë tekstin e letrës dhe të gjithë retorikën evropiane të Makron.

Liria mbrohet në mënyrë të drejtë, por me krijimin e një agjencie qendrore mbrojtjeje për demokracitë – çdo gjë duket e pamjaftueshme. Nuk thuhet asgjë për federalizmin, asgjë për papërsosmërinë e ndarjes së pushteteve në Evropë, asgjë për institucionet evropiane. Por në të njëjtën kohë kërkohet që të kufizohet liria e shprehjes duke ndaluar të gjitha fjalimet e urrejtjes dhe dhunës.

Liberali Makron, distancohet dhe nga tregu, duke e lënë termin në një mjegullnajë. Sipas tij një treg i përbashkët është i dobishëm por nuk duhet të anulojë domosdoshmërinë e kufijve që mbrojnë dhe vlerave që bashkojnë. Një frazë e presidentit francez kjo që mjafton për të shkaktuar një seri reagimesh. Makron mendon për domosdoshmërinë e kufizimit të konkurrencës së huaj, por jo në përpjekje për të krijuar një fushë të barabartë për sipërmarrjet monopoliste, ose atyre që kanë mbështetjen e qeverive të huaja dhe sistemeve ekonomike autoritare apo oligarkë; apo akoma më keq që mund të kenë rol në politikë. Por MAkron flet për transformimin e tregtisë nga një mjet të papërsosur paqeje, në një mjet edhe më të papërsosur të politikës së jashtme. Macron propozon që të dënohen apo  të ndalohen ën Evropë sipërmarrjet që dëmtojnë interesat strategjike dhe vlerat thelbësore të vendeve ku kryejnë aktivitetin e tyre.

Macron projekton vërtet një Evropë të re, dhe është i vetmi që e bën një gjë të tillë. Dhe pse është francez. E privuar nga Britania e Madhe në prag të Brexit, Evropa ka për momentin përballë saj, nga këndvështrimi I kulturës politike, vetëm një alternativë: urdhër – liberalizmin; që mund të ketë një version konservator dhe një social.

Por Gjermania nuk arrin dhe ndoshta as nuk kërkon të marrë në dorë lidershipin, as edhe kulturor; e ndoshta nuk është gjë e keqe duke marrë në konsideratë reagimet e mundshme që do të shkaktonte përpjekja për të ndërtuar një hegjemoni gjermane në një kontest ku prania e një vendi kaq të madh e të pushtetshëm, shihet shtrembër nga kritikët.

Nuk mund të mohohet që Makron ka një kulturë të gjerë politike dhe një këndvështrim të qartë strategjik, si pakkush në Evropë. Ai është vetëm, dhe mungesa e alternativave evropiane në lartësinë e propozimit të tij nuk është diçka e mirë. Edh sepse sit ë gjithë sovranizmat, dhe sovranizmi evropian i presidentit francez ka një kufi: nuk është universal. Projekton një botë jo thjesht multi-qendrore – si Franca ka dashur përherë – por i përbërë nga ishuj të mbyllur nga kufij më të ashpër se ata aktualë. Por kufijtë mbrojnë dh enë të njëjtën kohë krijojnë konflikte. Sistemi i vjetër multi-anësor që rivendoste këta kufij, pavarësisht se i konceptuar dhe aplikuar keq, pavarësisht se duhet korrigjuar i gjithi sidomos nga aspektet e tij elitare, të paktën nuk e kishte këtë kufi.

Nëse do i bëhej një biografi e shkurtër, kush është Emanuel Macron, lideri i Wn Marsh, parti e themeluar në 2016-ën nga presidenti francez???

I lindur në 21 dhjetor 1977 dhe i zgjedhur në 2017-ën, në moshën 39 vjeçare ai u bë presidenti më i ri në moshë që ka pasur ndonjëherë Franca. Një rekord absolute për të riun e lindur në Amiens nga babai profesor dhe nëna mjeke.

Vendimtare, jo vetëm në arsimimin e tij, ishte frekuentimi i liceut nw Amiens që drejtohet nga priftërinjtë jezuitë. Aty ai u takua me profesoreshën Brizhit Tronjo 24 vjet më e madhe se ai. E apasionuar pas teatrit dhe e tërhequr nga inteligjenca brilante e të riut Makron, mes  të dyve lindi një dashuri që disa vjet më pas u transformua në një martesë.

Makron vijoi studimet në Paris në degën e politikës, por punësimi I tij I parë ishte në bankën e Rothsçajld.

Pasioni politik është ai që do e shtyjë disa vite më vonë që t’i përkushtohet jetës publike. Fillimisht si zëvendës sekretar dhe më pas si ministër, deri sa mbërriti në krye të shtetit. Kronikat politike disa herë lihen në hije nga ato rozë, dhe kjo ndodh dhe në Francë. Pati shumë diskutime për marrëdhënien e Makron dhe profesoreshës, dhe për ata të dy është shkruar dhe treguar çdo gjë. Presidenti francez shpesh krahasohet me tre fëmijët e Brizhit, të lindur nga martesa e parë; djali më i madh është dy vjet më I madh se Makron, vajza është bashkëmoshatare me të, dhe e vogla ka lindur në 1984-ën.

Për sa i përket rolit të zonjës së parë, janë të shumtë ata që e shohin Brizhit si nxitësen e vërtetë të Makron. Momenti aktual politik nuk është nga më të mirët për presidentin i cili prej javësh po përballet me protestat e jelekëve të verdhë. E ardhmja e tij politike do të varet shumë nga rezultatet e zgjedhjeve evropiane. Parashikimet i japin partisë së tij 24 vende në krahasim me 19 të partisë së Marin Lë Pen./abcnews.al

53360248_2160229357356659_6340148611170435072_n.jpg
ent ela21:45 | 04/03/2019

Kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi është shprehur presidenti i Sllovenisë Borut Phor gjatë konferencës për shtyp. Ndërsa për kreun e shtetit Ilir Meta Shqipëria nuk duhet të ndërhyjë në vendimmarrje.

Mungesë respekti e konsideron presidenti i Republikës Ilir Meta çdo ndërhyrje të Shqipërisë në çështjet e dialogut Kosovë-Serbi.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, presidenti i Sllovenisë Borut Pahor u shpreh kundër ndryshimit të kufijve dhe  pro një zgjidhje të krizës në favor të paqes.

“Nuk jam mbështetës i ndryshimit të kufijve për të plotësuar kriteret nacionale. Bëhet fjalë për korreksione  të kufirit që do ti mundësojnë dy shtetet që të lidhin marrëveshjet dhe njohjen reciproke diplomatike”.

Sllovenia është edhe avokatja e Shqipërisë për negociatat. Në këtë periudhë bota është më e pasigurt dhe më pak e paparashikueshme, ku Evropa ka problemet e veta të brendshme tha presidenti slloven sipas të cilit zgjerimi i Bashkimit Evropian në Ballkan është çështje gjeopolitike./abcnews.al

DtfRXOuXoAAzjLq.jpg
ent ela10:12 | 04/03/2019

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor, nis sot vizitën shtetërore në vendin tonë me ftesë të Presidentit Ilir Meta. Pahor do të pritet me ceremoni shtetërore nga Presidenti Meta për të vijuar më pas me takimin dypalësh të dy delegacioneve respektive.

Pas takimit, dy Presidentët do të zhvillojnë një konferencë të përbashkët për shtyp. Gjatë vizitës së tij Presidenti i Sllovenisë do të pritet në takime të veçanta nga Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe Kryeministri Edi Rama.

Presidenti i Sllovenisë do të takohet gjithashtu edhe me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Presidenti Pahor do të pritet edhe nga kryebashkiaku Erion Veliaj, dhe do të vizitojë të martën qytetin dhe kalanë e Krujës. /abcnews.al

ALGJERI-PROTESTAT-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.04-1280x565.jpg
G. P.22:12 | 02/03/2019

Një viktimë është shënuar në protestat masive në Algjeri ku manifestuesit kundërshtojnë kandidimin e presidentit të vendit për një mandat të pestë në krye të shtetit, në zgjedhjet presidenciale të 18 Prillit.

Një protestues i ri ka mbetur i vrarë të premten në Algjeri gjatë manifestimeve kundër kandidaturës për një mandat të pestë të presidentit të vendit Abdelaziz Bouteflika. Viktima është djali i një prej liderëve të revolucionit anti-kolonial, kryetar i qeverisë në azil të frontit të çlirimit kombëtar. I riu humbi jetën si pasojë e plagëve të rënda që iu shkaktuan nga agjentët e policisë.

Dita ditës në Algjeri, protestat përshkallëzohen kundër vendimit të presidentit të moshuar për të kandiduar për një mandat të pestë në zgjedhjet e 18 Prillit. Me mijëra persona u mblodhën në sheshin qendror “1 Maji”. Tensionet filluan pasi policia përdori gaz lotsjellës në zonën pranë parlamentit të vendit, ndërsa mediat denoncojnë ndërhyrjet në lidhjen me internetin.

Një nga motot kryesore të protestave është “Jo një mandati të pestë!”. Ndërkohë që manifestuesve iu janë bashkuar dhe personalitete politike dhe kandidatë të tjerë presidencialë. Mes tyre dhe ish-kryeministri algjerian në periudhën 2000–2003, dhe ish kandidat për president në 2004–2014. Kandidatët e tjerë për presidencën e vendit u kanë kërkuar protestuesve të mos braktisin misionin e tyre.

Bouteflika, 81 vjeç, ndodhet në postin e kryetarit të shtetit që nga viti 1999, që në moshën 26-vjeçare ai ishte ministër i Jashtëm, post që mbajti për 16 vjet. Muajt e fundit ai ka qenë jashtë vendit në përpjekje për të rimarrë veten nga një iktus që e goditi në vitin 2013. Të dielën, ditën që feston 82 vjetorin, ai pritet të zyrtarizojë kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të muajit Prill./abcnews.al

vucic-1280x630.jpg
ent ela11:30 | 28/02/2019

Mediat serbe bëjnë të ditur se presidenti Aleksandar Vuçic, do të vizitojë Medvegjën. Vizita e Vuçic në Luginën e Preshevës, raportohet se vjen si përgjigje ndaj kërkesës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi që kjo pjesë t’i bashkohet Kosovës.  “Vizita e presidentit Vuçic në Medvegjë do të jetë një përgjigje lidhur me kërkesat e Thaçit rreth një platforme për dialogun me Beogradin, përfshirë rezolutën për bashkimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit me Kosovën, shkruajnë ndër të tjera mediat serbe./abcnews.al

ministri-1280x680.jpg
ent ela12:30 | 27/02/2019

Presidenti Iranian Rohani refuzoi dorëheqjen e një dite më parë të ministrit të Jashtëm Zarif, duke thënë se një gjë e tillë ishte kundër interesave të shtetit. Ai e konsideroi ministrin e Jashtëm si një pioner në rezistencën ndaj presioneve amerikane kundër vendit.

Gëzimi i treguar nga armiqtë e përbetuar të Iranit, përfshirë regjimin Zionist të Izraelit pas dorëheqjes së Zarif, tregon suksesin e ministrit të jashtëm Iranian dhe përfaqëson arsyen më të mirë se pse ai duhet të qëndrojë në postin e tij. Deklarata u bë nga presidenti Iranian Hassan Rohani në një letër me të cilën refuzoi dorëheqjen e dorëzuar nga ministri i Jashtëm Iranian Mohammad Javad Zarif.

Agjencia iraniane e lajmeve Irna, raporton se Rohani vlerësoi meritat e Zarif si pioner në rezistencën kundër presioneve amerikane kundër vendit. Zarif i cili drejton ministrinë e jashtme iraniane që nga viti 2013, të hënën deklaroi në profiling e tij në Instagram se do të largohej nga posti i tij. Por presidenti Iranian në përgjigjen e tij u shpreh se nuk jepte lejen e tij duke e konsideruar vendimin e marrë nga ministri si kundë interesave të shtetit: “Ju keni besimin tim, vazhdoni rrugën tuaja me kurajo, forcë dhe arsye,” përfundon Presidenti. /abcnews.al

donald-trump.jpg
G. P.16:33 | 25/02/2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është shpallur aktori më i keq i vitit, në ceremoninë e cila zhvillohet paralelisht me atë të çmimeve Oscar.

Si e do dha tradita, paralelisht me ceremoninë e çmimeve Oscar, janë shpallur dhe fituesit e Razzie Awards, çmimet e Golden Raspberry Award Foundation, për filmat, regjisorët dhe aktorët më të këqinj të vitit. Numrin më të madh të këtyre çmimeve e ka marrë “Holmes & Uatson”, ndërsa presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, fitoi si aktori më i keq dhe kopja më e keqqe.

Trump u vlerësua për performacën më të keqe të një aktori protagonist në materialin e dokumentarëve “Death of a Nation” e “Fahrenheit 11/9”. Për më shumë, kreu i Shtëpisë së Bardhë mori dhe çmimin për kopjen më të keqe në ekran sëbashku me meskinitetin e tij të vazhdueshëm.

Pjesa më e madhe e çmimeve iu dha komedisë “Holmes & Uatson”, filmi më i keq, regjisori më i keq, aktori më i keq jo protagonist, dhe parodia më e keqe. Melisa Mekarti ka marrë çmimin si aktorja më e keqe, por ajo u vlerësua dhe me Oscar për filmin “Kopia Origjinale”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono