pranga

dhune.jpg
G. P.11:36 | 16/08/2019

Një 39-vjeçar shqiptar është vënë në pranga nga autoritetet italiane për shkak se kërcënonte ish-bashkëshorten. Identiteti i tij nuk bëhet i ditur nga mediat italiane për të mos zbuluar gjeneralitetet e ish-gruas së tij.

Mësohet se, gruaja kishte tre muaj që i kishte dhënë fund marrëdhënies me shqiptarin. Mirëpo që prej asaj dite kishte qenë nën kërcënimet e vazhdueshme madje edhe të dhunës fizike.

Mediat përmendin një rast në një bar në Montecatini, ku shqiptari e kishte goditur me grusht në fytyrë dhe më pas kishte dashur ta mbysë. Pas kërkesave të vazhdueshme të gruas, autoritetet kishin hetuar dhe vendosën ta arrestojnë 39-vjeçarin.

Që prej momentit të ndarjes, gruaja kishte qenë nën kërcënimet dhe ofendimet e vazhdueshme të burrit të saj. Këtë e bënte kudo ku ajo qëndronte, në shtëpi ose punë, madje e merrte në telefon dhe i dërgonte vazhdimisht mesazhe.

Bashkëshortja kishte arritur deri aty sa i kishte bllokuar numrin e telefonit dhe rrjetet sociale. Madje ishte larguar edhe nga zona, por sërish ndihej në rrezik për jetën e saj.

Mediat bënë të ditur edhe një rast tjetër të dhunës së 39-vjeçarit. Ai kishte shkuar dhe kishte bastisur zyrën e saj. Përveç kësaj kërcënoi edhe një punonjës aty pasi tentoi të lajmëronte policinë./ABC News Albania 24/7

67747163_2490452757907747_6675393975676829696_n.jpg
Sej rie09:00 | 06/08/2019

Tre vëllezër nga Dibra u vunë në pranga në Tiranë, të akuzuar për gjobëvënie. Nga hetimet e deritanishme ka rezultuar se këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë tentuar t’i marrin në formë gjobe një shumë prej 50 mijë euro një shtetasi, nëpërmjet kërcënimeve të vazhdueshme për jetën e tij dhe të familjarëve. Operacioni i koduar “BROTHERS” që u finalizua me arrestimin e tre të rinjve, u krye nga Policia e Tiranës dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda./abcnews.al

rinas-1280x705.jpg
Sej rie10:30 | 04/08/2019

Dy persona u arrestuan të shtunën në Aeroportin Nënë Tereza të Rinasit, me qëllim ekstradimin drejt Italisë dhe Kosovës për vepra të ndryshme penale.

I para që ra në prangat e Pikës së Kalimit Kufitar të Rinasit ishte një 40-vjeçar, me origjinë shqiptare, i cili ishte në kërkim nga drejtësia italiane. Gjykata e Venecias kishte lëshuar për te urdhër-arresti, pasi akuzohej për pjesëmarrje në grup kriminal me qëllim trafikimin ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Po në Rinas, u arrestua edhe një 39 vjeçar nga Kosova. Ai  ishte i shpallur në kërkim  ndërkombëtar nga UNMIK, pasi autoritetet gjyqësore kosovare kishin lëshuar urdhër-arresti  për mashtrim. Të dy këta të kërkuar u kapën gjatë përpunimit të dokumentacionit në Rinas./ABC News Albania 24/7

 

 

 

tirane.jpg
Sej rie20:30 | 02/08/2019

Dy persona u vunë në pranga nga policia në Tiranë ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, të akuzuar për gjobëvënie. Arrestimi i dy personave, banues në Tirane, u bë në finalizim të operacionit të koduar “Përsëritësit”. Njëri nga të ndaluarit, një 30 vjeçar, sipas policisë ka precedentë penale në fushën e gjobëvënies. Bashkë me të është vënë në pranga dhe një 18 vjeçar, ndërsa një 35 vjeçar është shpallur në kërkim. Këta shtetas dyshohet se i kanë vendosur gjobë 12 mije euro një shtetasi, të cilit i kanë marrë 7500 euro. Grupi hetimor vazhdon punën për dokumentimin e plotë ligjor të kësaj ngjarjeje dhe disa ngjarjeve të tjera që dyshohen se janë kryer nga këta persona.

polizia-italiane.jpg
G. P.10:55 | 01/08/2019

Policia italiane ka shkatërruar një organizatë kriminale të drejtuar nga shqiptarë që trafikonte kokainë nga Holanda në Romë. Në kuadër të operacionit të koduar “Shqiponja e Zezë” kanë përfunduar në pranga 17 persona, të akuzuar për trafik droge dhe armësh.

Policia italiane ka ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të së enjtes operacionin e koduar “Shqiponja e Zezë”, përmes të cilit ka shkatërruar një rrjet të narkotrafikut të kontrolluar nga një organizatë kriminale shqiptare.

Sipas mediave italiane, grupi kriminal është përgjegjës për trafikimin e tonelatave kokainë nga Holanda në Romë, si dhe në lokalitetet Tor Bela Monaka dhe San Bazilio, ku ndodheshin dhe bazat për ndarjen në doza për tregun kryeqytetas.

Sipas burimeve mediatike, operacioni është kryer nga skuadra e ndërhyrjes së shpejtë të policisë së Romës, e koordinuar nga Drejtoria Rajonale e Antimafias. Forcat e rendit kanë kryer një seri kontrollesh në banesa dhe ambiente të tjera të personave të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine, por edhe armësh.

Në tërësi janë arrestuar 17 persona, si dhe janë sekuestruar 200 kilogramë kokainë, disa pistoleta dhe një armë automatike. Ndërkohë, në një operacion tjetër policia e Romës ka vënë në pranga anëtarët e një bande që shpërndante drogën në banesat e përdoruesve, pasi kontaktohej në rrugë telefonike.

Për një shtetas shqiptar, anëtar të grupit, është caktuar detyrim paraqitjeje, ndërsa 4 anëtarë të tjerë, një afrikan dhe 3 italianë, janë arrestuar./ABC News Albania 24/7

policiaaaa.png
Sej rie18:15 | 19/07/2019

Shtatë persona në Krujë kanë rënë në pranga për “Kultivim të bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

 Në funksion të procedimit penal prill 2019 u bë ekzekutimi i masave të sigurisë “Arrest me burg” për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, kryer në bashkëpunim dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, për  shtetasit:

T.K.,  27 vjec,

I.D., 27 vjeç,

S.D., 28 vjeç,

E.D., 23 vjeç,

B.D., 38 vjeç,

A.D., 17 vjeç, të gjithë banues  në fshatin Barkanesh  të rrethit Krujë.

Si dhe u bë ndalimi i shtetasit  B.D, 19 vjeç, me banim në Krujë për  veprën penale “Kutivimi i bimëve narkotike”.

Ndërsa për një shtetase , Gjykata vendosi masën e e sigurisë “Detyrim Paraqitje”.

Këta shtetas dyshohet se në bashkëpunim me njëri tjetrin  kanë kultivuar bimë narkotike,  në  territorin e fshatit Barkanesh, Zgerdhesh, Kurcaj, të rrethit Krujë,  ku në  periudha të ndryshme, janë gjetur dhe asgjësuar kubikë të kultivuar me fara kanabis dhe fidanë   të dyshuara narkotike Canabis Sativa.

Gjithashtu, gjatë kontrollit të banesës së shtetasit T.K.,  Policia gjeti dhe  sekuestroi një armë zjarri Pistoletë .

Po në cilësinë e provës materiale u sekuestruan edhe 9 aparte celular.

Matrialet u referuan në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë.

cel.jpg
ent ela13:34 | 13/07/2019

Dy persona kanë rënë në prangat e Polcisë së Fierit pasi kërcënonin dhe shantazhonin një shtetase duke i kërkuar para dhe favore seksuale me qëllim mos publikimin në rrjetet sociale të disa fotove personale të saj.

Operacioni policor “Koshovica” çoi në pranga G.M, 44 vjeç dhe J.Sh, 46 vjeç, të dy banues në Cakran të Fierit.

Njoftimi i Policisë

Seksioni për Hetimin e Krimeve të Rënda në Drejtorinë  Vendore të Policisë Fier në  bashkëpunim me Drejtorinë Kundër Krimeve ndaj Personit dhe Pronës në Departamentin e Policisë Kriminale, nën drejtimin e Prokurorisë për Krimet e Rënda Tiranë, pas një hetimi disa javor me metoda speciale të hetimit,  zhvilluan operacionin policor “Koshovica”, duke  e finalizuar me arrestimin në  flagrancë të shtetasve:

G.M, 44 vjeç, banues në Cakran.

J.Sh, 46 vjeç, banues në Cakran.

Arrestimi në flagrancë i këtyre shtetasve u bë pasi në bashkëpunim me njëri tjetrin, dyshohet se kanë shantazhuar  dhe kërcënuar një shtetase,  duke i kërkuar para dhe favore seksuale me qëllim mos publikimin në rrjetet sociale të disa fotove personale të saj.

Nga tërësia e veprimeve të kryera, shtetasit e sipërpërmendur kanë konsumuar elementët e veprës penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” e kryer në bashkëpunim.

Materialet për veprime të mëtejshme do i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë. /abcnews.al

kanabis-933x445.jpg
ent ela12:20 | 13/07/2019

Dy vëllezër nga fshati Mënik i Ndroqit kanë rënë në prangat e policisë së Tiranës gjatë aksionit për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, ndërsa vëllai i tretë u shpall në kërkim.

Vëllezërit me iniciale M. G., 17 vjeç dhe T. G., 35 vjeç përgatiteshin për të kultivuar bimë narkotike në zonën e quajtur “Përroi i Bllomes” në pyllin e fshatit Mënik. Operacioni i koduar “Lugina 2” sekuestroi edhe 60 fidanë kanabis, ndërsa u procedua në gjendje të lirë kryeplaku i fshatit Mënik.

Njoftimi i Policisë

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në Planin e Veprimit, për marrjen e masave për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, duke ushtruar kontroll periodik të territorit, si dhe bazuar në informacionet e marra në rrugë operative për disa shtetas që përgatiteshin për të kultivuar bimë narkotike në zonën e quajtur “Përroi i Bllomes” në pyllin e fshatit Mënik është organizuar dhe zhvilluar operacioni i koduar “Lugina 2”.

Si rezultat i operacionit u arrestuan në flagrancë shtetasit:

– M. G., 17 vjeç, banues në fshatin Mënik/Ndroq

– T. G., 35 vjeç, banues në fshatin Mënik/Ndroq

U shpall në kërkim dhe po punohet intesivisht për kapjen e shtetasit:

– E. G., 37 vjeç, banues në Mënik/Ndroq (të tre vëllezër).

Gjithashtu u procedua në gjëndje të lirë kryeplaku i njësisë administrative Ndroq, shtetasi:

– S. B., 61 vjeç, banues në fshatin Mënik/Ndroq.

Gjatë operacionit në territor në vendin e quajtur “Përroi i Bllomes”, në pyllin e fshtatit Mënik në Njësinë Administrative Ndroq u evidentuan fidanë kanabis tē kultivuara në tokë.

Materialet procedurale u referuan Prokurorisë pranë Gjykatës Shkallës Parë Tiranë për veprën penale “Kultivim i bimëve narkotike, kryer në bashkëpunim”, në ngarkim të shtetasve M. G., T. G., dhe E. G., dhe për veprën penale “Moskallzim krimi” në ngarkim të shtetasit” S. B. /abcnews.al,

dhuna-1.jpg
ent ela09:56 | 13/07/2019

Një person ka rënë në prangat e policisë së Mirditës pasi ushtronte dhunë fizike  dhe psikologjie ndaj bashkëshortes  dhe e kërcënonte se do ta vriste. 46 vjeçari me iniciale A.Sh. në mënyrë sistematike ushtronte dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij në prani dhe të fëmijëve,  e cila mbëmjen e djeshme ka njoftuar Policinë.

Shërbimet e Policisë kanë shkuar menjëherë në  banesën e shtetasit A.SH, ku gjatë  kontrollit gjetën dhe sekuestruan një armë zjarri kallashnikov  dhe një sasi fishekësh luftarak

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë në ngarkim të shtetasit të lartpërmendur për veprat penale “Dhunë në familje” dhe “Prodhim dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”. /abcnews.al

isis-1280x645.jpg
Sej rie09:00 | 12/07/2019

Një 34-vjeçar rus i shpallur në kërkim nga Interopol Moska është arrestuar në Shqipëri, me qellim ekstradimin drejt Rusisë.

I shumëkërkuari për “Pjesëmarrje në organizatë terroriste” u lokalizua dhe u vu në pranga në sajë të bashkëpunimit të policisë sonë të antiterroriste me agjencitë ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës.

34-vjeçari nga republika Çeçene në Rusi kishte ardhur si emigrant i paligjshëm në Shqipëri, ndërkohë që në vendin e tij ishte lëshuar një urdhër arresti 4 vjet më parë.

Në Qershor të vitit 2013 ky shtetas ishte larguar nga Rusia për në Siri, ku i është bashkuar ISIS-it, duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono